Jiří Grygar: Na kole ke hvězdám

Jiří Grygar: Na kole ke hvězdám
Jiří Grygar a kol: Na kole ke hvězdám.
Autor snímku REPRO Horydoly
SDÍLEJ:

RECENZE. "Je to k neuvěření, ale je to tak. Potkáváme se v protisměru. Je vhodné se navzájem upozornit o omylu, je zajímavé, že každý si myslí, že v omylu je ten druhý." Tak píše o ježdění na kole známý astronom a zapálený cyklista Jiří Grygar.

Jak na to

Verdikt Horydoly ** 

* zhola zbytečná publikace 
** je dobře, že to vyšlo 
*** za ty peníze to stojí 
**** výborná a poučná publikace 
***** to musíte mít

Knihu lze koupit u vydavatele Cykloknihy.

Jak již název napovídá, kniha Na kole ke hvězdám je o cyklistice spojené s návštěvou hvězdáren.

Je rozdělena na tři části. V první se dozvíme informace o akci zvané Ebicykl, v druhé jsou jednoduše popsány tipy na týdení výlety na kole a ve třetí jsou rozebrány české i slovenské hvězdárny.

Kniha je ideální pro členy sdružení Ebicykl či vášnivé cyklisty.

První část se často zabývá věcmi, které nejsou pro ostatní zajímavé. Výpis skalních členů Ebicyklu s jejich fotkami zabírá asi osminu knihy. Publikace se tedy hodí čtenářům, kteří se zajímají o tuto akci a chystají se na ni vydat. Najdete zde historii, pokřiky, hymny i základní principy. Pro běžného čtenáře je to ovšem nepoužitelné.

Druhá část knihy je popis již proběhlých Ebicyklů. Každá akce je popsaná na dvou stranách. Můžeme na nich nalézt jednoduchou mapu, která nám pouze ukáže města, kterými se projíždělo, a místa na spaní. Dále zde můžeme najít jednotlivé dny s počty ujetých kilometrů.

Třetí a poslední část knihy ukazuje několik desítek hvězdáren s kontaktními informacemi, otevírací dobou a pár řádkami o jejich historii.

Polovinu celé knihy Na kole ke hvězdám zabírají fotky či ilustrace doplňující text. Jsou však pouze dokumentační. Pořídili je členové při svých cestách, takže vypadají jako náhodné momentky z kompaktu.

Ebicykl je sdružení, které pořádá už třicet let každý rok týdenní cyklistické putování po Čechách či Slovensku. Spaní se spacákem je zajištěné v hvězdárně, kde cyklisté mohou pozorovat noční oblohu. Etapy jsou dlouhé většinou kolem sta kilometrů a netrénovaný cyklista je by je zvládnul těžko. 

Plzeň, Cykloknihy 2012. Orientační cena 350 Kč.

Jiří Grygar a kol: Na kole ke hvězdám.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Jeseníky AKTUÁLNĚ 2025

Jeseníky AKTUÁLNĚ 2025

PRADĚD Nejvyšší bod Česka je kde? Na vrcholu vysílače Praděd! Kam se hrabe Sněžka... Čtěte aktuální zprávy z Jeseníků, Hrubého a Nízkého Jeseníku a Jesenicka.... celý článek

Polsko AKTUÁLNĚ 2025

Traily a bikeparky v Jeseníkách

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Cyklonovinky 2025

Cyklonovinky 2025

JIZERA Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
Traily a bikeparky v Jeseníkách

Traily a bikeparky v Jeseníkách

Gravity disciplíny jsou košatým a oblíbeným odvětvím cyklistiky. Jeseníky jsou nejlepší česko-moravsko-slezskou destinací, kde si lze užít bike parky, trailcentra a dirty.
Polsko AKTUÁLNĚ 2025

Polsko AKTUÁLNĚ 2025

CYKLOSTEZKY Malé zprávy z velké země mezi Krkonošemi, Vysokými Tatrami a Baltským mořem, mezi Německem a Ukrajinou.
Nejlepší cyklotrasy v Praze: Objevte metropoli ze sedla kola

Nejlepší cyklotrasy v Praze: Objevte metropoli ze sedla kola

Praha, město věží, dlážděných uliček a historických památek, se v posledních letech stává čím dál přívětivější pro cyklisty. Ačkoli terén metropole není vždy rovinatý a infrastruktura se stále vyvíjí, najdete zde řadu cyklostezek
Řidič zabil cyklistu u Ratíškovic

Řidič zabil cyklistu u Ratíškovic

ČERNÁ VDOVA Řidič osobního vozu naboural do třech cyklistů a jeden havárii nepřežil. Tragická dopravní nehoda se stala u Ratíškovic 17. května po deváté hodině večerní. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Rodina a volný čas - veletrh Louny 30.5.-1.6. 30.5.
Glocknerkönig - cyklozávod Rakousko, Bruck Silniční kola do vrchu 1.6.
Biela stopa - bike Kremnica, Skalka 1.6.
Hradecký cyklomaraton Hradec Králové Horská kola 1.6.
Outdoortrophy Švýcarsko Štafeta paraglide, kajak, běh a horské kolo 7.6.
Bikefest Hluboká - cyklomaraton Hluboká nad Vltavou Horská kola 7.6.
Šutr - terénní triatlon Šumvald Plavání, horské kolo, běh 7.6.
Iprima Cup - cyklomaraton Dolní Morava Horská kola 7.6.
Podralsko jaro - cyklomaraton Osečná Horská kola 8.6.
Outdoor Trade Show - veletrh Velká Británie, Liverpool 10.-12.6. 10.6.

Diskuse

Devalvace Novinář, 1.6.2025 11:11, 4 příspěvky
Devalvace Honza, 1.6.2025 7:00, 4 příspěvky
Devalvace Kuba Turek, 31.5.2025 19:01, 4 příspěvky
Inu Honza, 31.5.2025 14:26, 4 příspěvky
Re: Nelži Jirka, 30.5.2025 21:22, 7 příspěvků
To není horolezectví PN, 30.5.2025 18:08, 1 příspěvek
Inu Honza, 30.5.2025 10:36, 11 příspěvků
motorka mého dětství bylo... skutr, 29.5.2025 22:18, 7 příspěvků
Nelži? - to není iDnes an... strašný news, 29.5.2025 22:07, 7 příspěvků
Nelži Stan, 29.5.2025 16:57, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 31.5.2025 23:04
Re: Krkonoše / Karkonosze ooo pppp, 21.5.2025 1:12
Krajem vína 2025 Horydoly , 18.5.2025 15:11
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 14.5.2025 1:30
Už tuto sobotu dorazí do ... Horydoly , 14.5.2025 1:26
Cyklistické závody 2025 Horydoly , 14.5.2025 1:21
Paddle Worldwide Horydoly , 7.5.2025 19:44
Vodácké závody 2025 Horydoly , 7.5.2025 19:39