Jiří Grygar oslavil osmdesátiny a vydá další knihu
Známý astronom, astrofyzik a popularizátor vědy Jiří Grygar se dožil 17. března osmdesáti let. Stále aktivně sportuje, hlavně jezdí na kole. Koncem dubna mu vyjde nová publikace Knihy a hvězdy, ve které kombinuje vzpomínky na nejdůležitější astronomické knihy svého života, na astronomické omyly a také na oblíbenou cyklistiku.
Jiří Grygar vyráží každou neděli ze svého bydliště v Praze do knihovny Astronomického ústavu Akademie věd České republiky v Ondřejově.
Hvězdáři na kole
Už třiatřicet let vede akci zvanou Ebicykl, na které hvězdáři a astronomové, i lidé jiných profesí, každoročně v létě jezdí týden na kolech po hvězdárnách České a Slovenské republiky. Přitom kilometráž denních etap se pohybuje kolem stovky a Jiří Grygar ji zvládá s přehledem.
Je až neuvěřitelné, jak je ve svém věku tělesně i duševně svěží a s jakým zaujetím se pořád věnuje propagaci vědy. Stále píše a publikuje. Jeho články a knihy s odbornou tématikou při tom nejsou určeny je pro vědce, ale také pro širokou veřejnost.
Nová kniha o astronomii, knihách a cyklistice
V brzké době mu vyjde novinka s názvem Knihy a hvězdy. Představuje v ní knihy, které ho během života něčím zaujaly a které pro něho měly zásadní význam. Dozvíte se například, která kniha způsobila, že už v osmi letech se po jejím přečtení rozhodl stát hvězdářem, což se mu opravdu podařilo. Nebo která česká kniha se dostala jako jediná na palubě kosmické lodi do vesmíru a 197krát obletěla Zemi. Či která z knih uvádí na pravou míru sto astronomických omylů.
Přiblížení zajímavých knížek, ale i osudů jejich autorů, z nichž mnohé Jiří Grygar osobně znal nebo doposud zná, je podáno se šarmem a noblesou jemu vlastní. Nechybí ohlédnutí za dobou, kdy publikovat odvážná témata, která se nehodila tehdejší ideologii vlády jedné strany, bylo velice obtížné. S nadhledem podané příběhy, které vydávání tehdy provázely, působí dnes už legračně. Toto lehce humorné ladění se nese celou knihou. A nechybí ani čtení o kole.
Zajímavostí je, že součástí vydání budou Písně kosmické od Jana Nerudy. Proč takové zvláštní spojení? Podrobnou odpověď dostane čtenář po přečtení jedné z kapitol v první části. Jan Neruda měl ke hvězdám a k astronomii velice blízko. Dokonce se zapsal jako mimořádný posluchač astronomie na Univerzitu Karlovu, takže měl solidní znalosti v tomto oboru, a v jeho verších není ani z dnešního pohledu žádná odborná chyba. Navíc je to nadčasová sbírka krásných básní, kterou by měl znát každý Čech.
Knihu Knihy a hvězdy vydává plzeňské nakladatelství Cykloknihy.
UKÁZKA Z KNIHY Knihy a hvězdy
Kliknutím na obrázek ho zvětšíte na plné rozlišení: 
Diskuse
Diskuze k článku
Čeští triatlonisté závodili v Číně a v Caorle
Elektrokoloběžky a elektrokola 2026
Nejčtenější články
Jezero kmotrů Tegernsee
Jeseníky AKTUÁLNĚ 2026
Three Pre-summer Night Rides Across Lake Garda, Bergamo and Milan
Bike Maraton Vysočiny má letos 48 kilometrů
Pod Orlickými horami na kole: malé, krásné, strmé
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
| AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
|---|---|---|---|---|
| Open House | Praha | 18.-24.5. | 18.5. | |
|
Muzejní noc
|
Plzeň | 22.5. | ||
| Berounka Trails cyklomaraton | Plzeň | Horská kola | 23.5. | |
| EPO survival | Dřevěnice | 23.5. | 03:00 | |
| Babické Emtébé | Babice u Rosic | Horská kola | 23.5. | |
| Svatohorský Downtown | Příbram, Svatá Hora | Sjezd na horských kolech | 23.5. | |
| Fergunna - MTBO dvojic | Doubravka | Horská kola | 23.5. | |
| Kojenduro | Kojetice | Horská kola | 23.5. | |
| Moravia Divide | Javorník, Račí údolí | 29.5.-4.6. Bikepacking | 29.5. | |
| Král Šumavy - cyklomaraton | Klatovy | Horská kola | 30.5. |
Diskuse
| Gichardpow | Shanebal, 19.5.2026 13:03, 1 příspěvek |
| Inu | Honza, 13.5.2026 21:07, 1 příspěvek |
| Asociace vodní turistiky ... | Lukas B., 13.5.2026 12:34, 8 příspěvků |
| Asociace vodní turistiky ... | Franta, 13.5.2026 10:02, 8 příspěvků |
| Významy slov | PK, 12.5.2026 21:53, 6 příspěvků |
| Jizera není Vaše | Kuba Turek, 12.5.2026 21:47, 8 příspěvků |
| Významy slov | Honza, 12.5.2026 20:44, 6 příspěvků |
| Asociace vodní turistiky ... | Michal, 12.5.2026 18:55, 8 příspěvků |
| Rybáři, vodáci? Úřady! | Franta, 12.5.2026 14:26, 8 příspěvků |
| Rybáři, vodáci? Úřady! | Novinář, 12.5.2026 14:05, 8 příspěvků |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
| THE MARCHE REGION AT ITW ... | Horydoly , 16.5.2026 23:19 |
| Aparthotel Svatý Vavřinec... | Horydoly , 14.5.2026 22:16 |
| Velký jarní úklid | apasa2qa1@any.pink, 14.5.2026 19:00 |
| Re: Fjällräven | Horydoly , 6.5.2026 1:48 |
| Stubai - lyžování do května | Horydoly , 6.5.2026 1:43 |
| Zimní outdoor | sokarovskiy sokarovskiy, 5.5.2026 11:03 |
| Zimní dovolená se psem | nesteroid nesteroid, 5.5.2026 11:03 |
| SkialpujFEST | kiheto6821 kiheto6821, 24.4.2026 13:48 |
VIDEO
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM
PINTEREST
ENGLISH