Na kole do kopců a přitom po rovině

Na kole do kopců a přitom po rovině
SDÍLEJ:
Udělejte něco pro zdraví, vyražte na kole. Nabízíme pár tras, kde se nezpotíte. Navíc se ztratíte v davu, protože na všech popsaných cestách jezdí více cyklistek a cyklistů, než kolik chodí pěšáků.

Trekkingové kolo: umělá krajina

Lednicko-valtický areál

Spousta lidí zná jihomoravský zámek Lednice. Někteří si prošli i zámecky park s romantickým skleníkem a labyrintem geometricky sestříhaných keřů. Ale nemnozí si užili zdejší přírody.

Pojeďme si tedy udělat dvanáctikilometrový pohodlný výlet po lesních cestách do krajiny, kterou místní šlechtický rod Lichtensteinů přetvořil z močálovitých lužních lesů na oázu odpočinku.

Z Lednice pojedeme nejprve podél Zámecké Dyje, poté obejdeme Lednické rybníky, vystoupáme do dubových a habrových lesů a nakonec skončíme ve Valticích. Uvidíme turecký minaret, řecký Apollonův chrám, rustikální Nový dvůr, středověký pomník svatému Hubertovi a empírový vítězný oblouk zvaný Randez-vous.

Vše je sice kašírované a jen jakoby, protože se samozřejmě nejedná o originály. Ty však díky svému stáří nějakých dvě stě let už mají dostatečnou patinu na to, aby se daly brát vážně. Ve své době ovšem byly zřejmě jako pěst na oko, podobně jako dnes plastové napodobeniny renesančních nebo antických schodišť u některých podnikatelských sídel.

Lednicko-valtický areál je od roku 1996 zapsán do seznamu UNESCO, ve kterém jsou světově nejcennější přírodní i lidské výtvory.

Čas: 1/2 dne

Na start: vlakem do Břeclavi a odtud lodí do Lednice, nebo vlakem rovnou do Podivína

Domů: vlakem z Valtic

Horské kolo: lesní pěšiny

Nejčeštější hora

Polabské lány jsou naprvní pohled nudné, rovina je neutěšená a les aby pohledal. I tudy se ovšem dá jezdit na horském kole po lesních stezkách daleko od civilizace.

Nevěříte? Zkuste to z Nelahozevsi na Říp. Nejdříve pojedeme silničkou po proudu po levém břehu Vltavy, napojíme se na červenou turistickou značku a trochu se pohoupeme po polní cestě na terénních vlnách mezi poli a loukami.

Projedeme lesem po vzorně udržovaných svážnicích a ocitneme se ve Ctiněvsi. Tady někde má mít mohylu praotec Čech, ale nikdo ji zatím nenašel a na jeho počest je proto pojmenována pouze hospoda. Teď budeme muset kilometr do kopce, možná budeme i trochu tlačit, až se ocitneme na úpatí Řípu.

Vodorovně po vrstevnici ho objedeme a na druhé straně se ocitneme na parkovišti. Kola zamkneme ke stromu nebo zábradlí a pěšky si vyšlápneme nahoru k rotundě. Kopec se dá vyjet i na kole, ale drsným šlapáním bychom si narušili heslo výletu "nikdy do kopce."

Po návratu z vrcholu pojedeme pořád dolů rychlými silničkami, nebo terénem po červené značce k Labi.

Čas: celý den

Na start: vlakem do Nelahozevsi

Domů: vlakem z Roudnice

Trekkingové kolo: perfektní asfalt

Jizerské hory přes rašeliniště

Nikde nevede tolik asfaltových a betonových silnic, kam nesmějí auta, jako v Jizerkách. Autem vyjedeme na parkoviště nad horskou vsí stejného jména Jizerka, nasedneme na kolo a sjedeme prudkým padákem do vesnice.

Odtud si už budeme užívat krásně vyasfaltovanou cestu občas mírně stoupající či klesající. Na co bychom měli převody, kdybychom na horách nejeli aspoň trochu do kopce? Ze sedla vychutnávejme výhledy na okolní hory, můžeme se zastavit mezi rašeliništi, nebo si projít naučnou stezku po dřevěných lávkách nad močály.

Dojedeme k restauraci Smědava. Jestli už opravdu nemůžete, pošlete někoho nazpátek pro auto, aby objel celé hory a na Smědavě vás zachránil. Jinak se vraťte po stejné silnici nazpátek, uvidíte, že vám bude její okolí připadat úplně jiné, než když jste jeli sem.

Čas: 3 hodiny

Na start: autem na parkoviště nad Jizerkou

Domů: zpět z parkoviště

Trekkingové kolo: polňačka i silnice

Královskou stezkou na Karlštejn

Na Karlštejn nejezdíval jeho stavitel Karel IV. z Prahy, ale z královského města Berouna. Z hlavního města by totiž musel překonávat hluboké lesy, rokle a hřebeny, kdežto z Berouna to vzal pohodlně po rovině podél vody.

Touto cestou dnes proudí každý víkend desítky cyklistek a cyklistů, celé rodinky na kolech i osamělí lovci kondice. Snad ani nepotřebujeme mapu. V Berouně se dostaneme na levý břeh Berounky a po prašné, ale pohodlné cestě mezi řekou a skálami jedeme až do obce Srbsko.

Po cestě mineme rozhraní černých a bílých skal (po této linii se skrze vápencový příkrov drala ven láva), rozlehlý lom Alkazar (nad námi lezou desítky horolezců) a Barrandovu jeskyni (v ní bylo objeveno dvě stě metrů nizoučkých chodbiček zvaných plazivky).

Jestli chcete jíst a pít, doporučujeme to udělat v některé ze srbských restaurací, dál už to bude dražší. Do Karlštejna odtud vede dokonale rovná silnička s hladkým asfaltem.

Podle nátury si užijte sportovní rychlou jízdu v háku jako závodníci jeden za druhým, nebo naopak vychutnávejte poklidným šlapáním výhledy na řeku ve skalním kaňonu.

Čas: 1/2 dne

Na start: vlakem do Berouna

Domů: vlakem z Karlštejna

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Turistické stezky
Osobně vpodstatě nemám nic proti tomu, aby se po chodnících jezdilo i na kole (pochopitelně pouze tam, kde je to zpevněno a kde z toho cyklisté neudělají oraniště). Je ovšem třeba si uvědomovat, že prioritní je to jako chodník pro pěší. Tedy žádné závodění, ohrožování příp. chodců či dokonce tvrdé vynucování si průjezdu přímé ohrožování. Sám jsem byl svědkem toho, jak se t.zv. outodotoví cyklisté bezohledně řítí stezkou 40 až 50 hlava nehlava a výhled nevýhled. A člověk ať před nimi skáče do příkopu. Myslím, že tady je prostor pro naše tvůrce předpisů a zásad pohybu po takových komunikacích či chování a morálce vůbec .
 • Autor Honza
 • Datum a čas 23.8.2006 08:05
Reaguj
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 28.7.2006 18:59
Reaguj
Oprava
Můj "Hlas pro horské kolo" patřil za Dalimilův příspěvek!
Reaguj
Hlas pro horské kolo
Naprostý souhlas a též můj názor. Jezdím na horském kole všechno, protože v horách bydlím a nejčastěji jsem v terénu - ale když se nachomýtne asfaltka, nepohrdnu... A na dvě kola nemám peníze, zejména ale ani místo. Vy borci to neuslyšíte rádi, ale se svým kolem Author Mystic jsem maximálně spokojena - a má průměrná rychlost při pohybu terénem mi naprosto vyhovuje. Vůbec mi nevadí, když stíhám sledovat třeba co kde kvete... krajina kolem se nemusí míhat jak při pohledu z rychlíku...
Reaguj
no, nemusis byt fanda, ale rekneme to asi takhle, aby jsi na horaku jel 20 km/h coz neni vubec spatny prumer, tak budes slapat docela fest, vezmu-li silnici mam 30km/h prumer troufam si tvrdit snaz a kdyz uvidim ze se blyzi bourka, tak slapnu do pedalu a v dobe kdy ty hledas hospodu, aby jsi nezmoknul, tak ja jsem uz doma v teple. pravda na silnici si nenavesim veci na tyden - kdyz honis deka. jednu nevyhodu silnice vsak ma, nema brzdy, ale zpomalovatka :D pokud s tim pocitas, mas podlepene galusky, tak se zase moc bat nemusis, ze se smekne zrovna v naklonu. jinak treking je ani kocka ani pes - tedy ono je pod nazvem trekove kolo prodavano skoro cokoliv - spis bych rozumel tem co jsou na silnicnim ramu, sirsim rafku, lehcim prevodu, riditka vlastovky, vyssi predstavec, kratsi kliky. nez osizeny horsky ram, osizene osazeni (sice lehci, ale smejd, k tomu nekompatibilni,...)
 • Autor Petr
 • Datum a čas 6.7.2006 15:39
Reaguj
já taky jezdím na horáku,dokonce i jako turista s bagáží (stan,spacák...),zamknu přední odpružení,taky nafouknu na maximum a jedu jako drak.to nic ale nemění na mém názoru,že silnička je opravdu jenom pro fandy a milovníky úzkých plášťů a na turistiku se prostě moc nehodí.Ale hádat se nechci a nekoho do něčeho nutit už vůbec ne...P.S. treking vůbec není patvar,kdybych měl dost místa a peněz na zbyt,klidně bych si kvalitní treking pořídil na týdenní dovolené natěžko.
 • Autor dalimil
 • Datum a čas 30.6.2006 13:41
Reaguj
Dalimilovi - nech každému, co jeho jest. Já nedám dopustit na bytelného horáka. Na léto obouvám Ritchie Speedmax, foukám je na 4.2 kPa a jedou po asfaltu jako blázen. A nemusím se rozpakovat zahnout do lesa, skočit přes větev, přebrodit potok. Známý zase jezdí na silničce, v případě potřeby seskočí, hodí kolo na rameno... (podle mne je cvok, ale to je jeho problém). Trekové kolo považuji za nepovedený kompromis, ale to je jen můj soukromý názor, který nijak bojovně neprosazuji. Každý ať jezdí, co mu sedí. Hlavně ať šlape a nesmrdí autem!
 • Autor Jarda
 • Datum a čas 30.6.2006 12:09
Reaguj
pro turistické pojetí cyklistiky je treking lepší (posed,trojtác,pohodlné sedlo.. )silnice je jistě super ale na výlet bych si ji nevzal...
 • Autor dalimil
 • Datum a čas 30.6.2006 11:42
Reaguj
Jizerky
I velmi neznalý člověk by při pohledu do mapy zjistil, že ze Smědavy se dá k návratu na Jizerku použít dvou perfektních vrstevnicových panelových cest po úbočí Vlašského hřebene. Jedna nabízí výhledy na obec Jizerku a do Polska, druhá na přehradu Souš a jižní část Jizerských hor. Délka výletu prakticky stejná, kopce skoro žádné.
Prostě a jasně, Jakuba Turka se na cestu neptejte :-)
Reaguj
Rip neni turistika - to je silnice, tedy na silnici silnici - hlavne klidne muzes jet treba z Prahy na Rip a zpatky za onen den - ted sice koukam, ze je propagovana i polni cesta! (tam bych se nevydal - galuzku a pumpicku zasadne nevozim - moc to vazi), tedy dobre, mozna je lepsi mit plaste (od 25 mozna radeji 32 je to celkem v klidu), ram jiny nez columbusovy, a prevody taky jine nez jsou na nekterych silnicich.
 • Autor Petr
 • Datum a čas 29.6.2006 10:29
Reaguj
Celkem 12 příspěvků v diskuzi


Reflexní trička - bezpečné oblečení pro cyklistiku a běhání

Reflexní trička - bezpečné oblečení pro cyklistiku a běhání

Chcete-li si běhání a cyklistiku užívat plnými doušky, bude dobré, když se na tyto sporty i vhodně oblečete. Na následujících řádcích pro vás máme zajímavé tipy na to, jak by takové oblečení... celý článek

Cyklonovinky 2024

Elektrokoloběžky a elektrokola 2024

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Elektrokoloběžky a elektrokola 2024

Elektrokoloběžky a elektrokola 2024

NIZOZEMSKO Krátké ale důležité zprávy o elektrokolech a elektrokoloběžkách.
Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

AKTUALIZACE Nejslavnější běžkařský závod světa Vasův běh má letní varianty na horském kole a běžecky po vlastních. Délka všech tras je 90 kilometrů. Zájem je obrovský. Přečtěte si, kdy se na
BikeXzone Sušice - traily pro horská kola

BikeXzone Sušice - traily pro horská kola

Tři flow traily s přídavkem kamenných sekcí vedou z kopců nad Sušicí. Vyšlápnout si nahoru musíte sami, abyste se dolů spustili s větrem o závod. 
Cyklonovinky 2024

Cyklonovinky 2024

PRAHA Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
TEST Zimní cyklistické rukavice Van Rysel Triban

TEST Zimní cyklistické rukavice Van Rysel Triban

Zimní ježdění na kole a koloběžce vyžaduje přiměřené oblečení. "Jestli se zpotíš, zemřeš," držíme se eskymáckého pravidla. Zároveň se musíme udržet v teple. Do konceptu naší cykloturistiky zapadají rukavice Van Rysel Triban. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
For Fishing - veletrh Praha, Letňany 22.-25.2. Rybářství a myslivost 22.2.
Hohe Jagd und Fischerei - veletrh Rakousko, Salzburg 22.-25.2. Lov a rybářství 22.2.
Ferie - veletrh Dánsko, Kodaň 23.-25.2. Cestovní ruch 23.2.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 28.2.-3.3. 28.2.
Reise Camping - veletrh Německo, Essen 28.2.-3.3. 28.2.
Dovolená - veletrh Ostrava, Černá louka 1.-2.3. 1.3.
Knižní veletrh Ostrava, Černá louka 1.-2.3. 1.3.
Cestobraní - festival Uherské Hradiště, Hvězda 2.3.
Bike Show - veletrh Dánsko, Kodaň 2.-3.3. 2.3.
ITB - veletrh Německo, Berlín 5.-7.3. 5.3.

Diskuse

find more info Normanvoido, 22.2.2024 2:09, 8 příspěvků
ZAHRÁDKY 1000 Skiák, 21.2.2024 14:07, 4 příspěvky
Kde je Happy Bus Libu, 20.2.2024 20:27, 35 příspěvků
Správci skal Lukas B., 19.2.2024 15:14, 3 příspěvky
INU Honza, 19.2.2024 14:15, 3 příspěvky
INU Honza, 19.2.2024 14:11, 1 příspěvek
Správci skal Štand, 19.2.2024 11:32, 3 příspěvky
Кому, для кого? Horydoly, 17.2.2024 22:27, 2 příspěvky
Hluboce dojat. Roman, 17.2.2024 7:55, 1 příspěvek
Кому, для кого? Роман, 17.2.2024 7:02, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Dolní Morava foto Horydoly , 21.2.2024 23:49
Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 21.2.2024 18:46
Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 20.2.2024 15:53
Dolní Morava Horydoly , 20.2.2024 14:15
Barefoot fitness Xero Horydoly Open, 15.2.2024 8:57
Užijte si jarní prázdniny... Horydoly Open, 15.2.2024 8:53
Cestovní ruch v Česku nab... Horydoly Open, 15.2.2024 8:50
Prohlídka Masarykova okruhu Horydoly Open, 15.2.2024 8:44