
Prahou pojedou tisíce kol

Horydoly podporují cyklojízdy.
Trasa pražské podzimní cyklojízdy 2008
Od náměstí Jana Palacha k Právnické fakultě a dále po nábřeží Na Františku na Těšnov. Z Wilsonovy ulice cyklojízda najede na magistrálu a po ní se vydá směrem na centrum. Projede podél historických budov Hlavního nádraží a Národního muzea. V tomto místě by měla podle slibů magistrátu do pěti let zmizet magistrála a proudy aut být přeloženy jinam. Odtud jízda povede Mezibranskou a Sokolskou. Tyto původně typické ulice Vinohrad se díky automobilovému provozu zcela změnily, ačkoliv dříve vypadaly podobně jako třeba Londýnská. Místo předzahrádek restaurací jsou v nich jen čtyři jízdní pruhy asfaltu a 80 tisíc aut denně. Magistrála má být do pěti let zklidněna a přeměněna v městský bulvár s cyklostezkou. Z Nuselského mostu mohou účastníci cyklojízdy ocenit atraktivní výhled na údolí Nuslí a Vyšehrad. Třídou 5. května cyklojízda sjede na Pankráckou pláň, objede staveniště plánovaných mrakodrapů, napojí se zpět na magistrálu a bude pozvolna klesat z kopce až k Vltavě. U hotelu Hilton projede peloton Těšnovským tunelem a po nábřeží se vrátí zpět k Rudolfinu.
Organizátoři pražské cyklojízdy očekávají několik tisíc účastníků.
Na kole jako autem
Mezi nimi budou i známé osobnosti – Olga Sommerová, Vlastimil Ježek, Zdeněk Schwarz či Petr Vacek. Akci podpoří také ministr Martin Bursík a pražský radní Petr Štěpánek.
Cyklojízda požaduje, aby město podporovalo pěší a cyklistickou dopravu stejně, jako zohledňuje potřeby automobilismu.
Pro jízdu na kole nejsou stále v centru města podmínky.
Cyklojízda je bezpečná i pro děti
Cyklojízda začíná u Rudolfina. Vydá se pak přes Vinohrady a magistrálu na Pankrác, objede staveniště plánovaných mrakodrapů, a přes magistrálu a vltavské nábřeží se vrátí zpět k Rudolfinu.
Plánovaná trasa je dlouhá šestnáct kilometrů. Pojede se pomalu, akci tak zvládnou i děti a méně zdatní cyklisté. Loni se podzimní cyklojízdy zúčastnilo dva a půl tisíce lidí.
Na internetových stránkách Prahounakole.cz si mohou lidé najít bezpečnou trasu, jak ze svého bydliště dojet na náměstí Jana Palacha. Účastníci cyklojízdy mohou využít také služby průvodců, kteří pomohou z hlavních směrů lidem do centra Prahy dojet.
Ředitel záchranky: hazard na kole
Udržitelné druhy dopravy se zatím v Praze netěší dostatečné podpoře. "S rozvojem cyklodopravy to někteří nemyslí zas tak vážně, jinak bych nenarážel na nikam nevedoucí trasy nebo končící ve frekventované vozovce a mnohé jiné překážky," říká ředitel pražské záchranky a aktivní cyklista Zdeněk Schwarz.
"Jízda přes centrum je stále rizikem a v dopravní špičce spíše hazardem. Musíme ještě ujít velký kus cesty a musíme se všichni ještě hodně snažit, abychom dosáhli úrovně cyklistiky ostatních metropolí Evropské unie," dodává Zdeněk Schwarz.
Doprava není rekreace
Problém cyklistiky v Praze dokazuje nová stezka mezi Chuchlí a Lahovicemi, kterou před pár dny slavnostně otevřel primátor Bém. Evropská komise totiž požaduje, aby města, jež se připojí k Evropskému týdnu mobility, provedla konkrétní dopravní opatření.
"Cyklostezka na periferii má rekreační význam, ale z hlediska dopravy v centru města neřeší vůbec nic," říká Michal Křivohlávek z iniciativy Auto*Mat.
Evropský týden mobility 2008 na Horydoly
Bém nepodporuje ekologickou dopravu
Zvětšit mapu
Diskuse
Diskuze k článku

Livigno, Bormio a Valtellina 2024/2025
Gaspi doporučuje: Salzkammergut je pro mě prázdninový cíl nejen na e-bike
Může se hodit
Nejčtenější články

Gaspi doporučuje: Salzkammergut je pro mě prázdninový cíl nejen na e-bike
Alpy AKTUÁLNĚ 2025

Hostivařská přehrada 2025

Nádherný souboj na Moraviamanovi pro Stádníka a Křivánkovou

Livigno, Bormio a Valtellina 2024/2025
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
---|---|---|---|---|
Tour de France | Francie | 5.-27.7. Silniční cyklistika | 5.7. | |
Salzkammergut - cyklomaraton | Rakousko, Bad Goisern | Horská kola | 12.7. | |
Karpatský pedál - cyklomaraton | Javorník | Horská kola | 12.7. | |
Kopřivnický drtič - cyklomaraton | Kopřivnice | Horská kola | 19.7. | |
Tour de Ralsko - cyklomaraton | Mimoň | Horská kola | 19.7. | |
Rakovnické cyklování | Rakovník | 19.-20.7. Cyklistický festival | 19.7. | |
Klínovec | Boží Dar | Silniční kola | 19.7. | |
Bodenský triatlon | Habartov | 19.7. | ||
Šumavský cyklomaraton | Zadov | Horská kola | 26.7. | |
Podkrkonošský cyklomaraton | Lázně Bělohrad | Horská kola | 2.8. |
Diskuse
Motorbreath | Motorbreath, 12.7.2025 3:22, 1 příspěvek |
Zachránila život ukrajins... | Klára, 11.7.2025 23:30, 302 příspěvků |
Byla nejlepší! | Klára, 11.7.2025 23:23, 302 příspěvků |
Byla nejlepší! | Novinář, 11.7.2025 22:08, 302 příspěvků |
Tanečnice z pouště | Táta, 11.7.2025 18:48, 302 příspěvků |
Tanečnice z pouště | Novinář, 11.7.2025 18:30, 302 příspěvků |
Byla nejlepší! | Cyklista, 11.7.2025 7:19, 302 příspěvků |
Turek opět lže a překrucuje | Cyklista, 11.7.2025 6:58, 302 příspěvků |
autorovi | Václav, 11.7.2025 5:15, 302 příspěvků |
Byla nejlepší! | Klára, 11.7.2025 0:10, 302 příspěvků |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
Re: Restaurace a hospody | Horydoly Open, 9.7.2025 13:51 |
V pátek začíná 34. Festiv... | Horydoly Open, 9.7.2025 13:36 |
Pillerseetal | Horydoly , 4.7.2025 22:24 |
Pro zvědavce: Kino Alm, k... | Horydoly Open, 4.7.2025 12:04 |
Třídenní trek přes Piller... | Horydoly Open, 4.7.2025 12:01 |
Pytloun Harrachov | Horydoly , 4.7.2025 11:49 |
Pillerseetal | LavillThopy LavillThopy, 3.7.2025 19:58 |
Karlovarský filmový festi... | Horydoly , 3.7.2025 0:31 |