Právní bitva o dětské vozíky? Ne - fraška hlupáků!

Právní bitva o dětské vozíky? Ne - fraška hlupáků!
Zákaz vjezdu cyklistům s vozíkem.
Autor snímku Nakole
SDÍLEJ:

Panoptikální výjevy můžeme sledovat nad ránem v České televizi vždy poté, když jednají poslanci. Tentokrát jsem kolem třetí hodiny ráno nevěřícně zíral na bláboly o dětských cyklistických vozících. Ti lidé snad nemají soudnost, jestliže veřejně ukazují svoji hloupost. Kam zmizely peníze na jejich asistenty, poradce a studie? Nebo se opravdu všechny zákony schvalují podle toho, co si usmyslí babka z Horní-Dolní či Pepa z depa?

Jak na to

Komentář HORYDOLY:
V poslanecké diskusi se ukázalo, že diskutéři nepovažují cyklistiku za druh dopravy, ale výhradně za sport. Zároveň outdoorové aktivity rodičů s dětmi pokládají za okrajovou a nezodpovědnou hru dospělých, kteří hazardují se zdravím a životy svých potomků. Neuvažují systémově a nemají ani nejmenší přehled o problematice - nevědí, že dětské cyklosedačky jsou sice povolené, ale zároveň se jich mnoho rodičů obává, protože nemají dostatečné cyklistické zkušenosti. Argumentují nebezpezpečím sedaček při pádu a vozíky pohrdlivě nazývají igeliťáky na kolech, aniž by měli k dispozici čísla o případných zraněních a jejich příčinách. A ještě k tomu ignorují skutečnost, že v celé Evropě je cyklistická doprava i rekreační cyklistika s dětmi, ať už v sedačce nebo vozíku, legální a podporovaná.

Třináct tisíc dětských cykolovozíků jezdí na českých a moravských silnicích. To je jediné seriozní, i když neověřené číslo, které padlo během jednání o změně silničního zákona v Poslanecké sněmovně.

Úředníci: Je to zakázané! Cyklisté: Není!

Poslancům ho dodala Asociace výrobců a dovozců jízdních kol, není tedy nezávisle zjištěné, ale zdá se, že odpovídá dlouhodobým odhadům obchodníků. Mají za to, že se v Česku zatím prodalo pět až deset tisíc certifikovaných vozíků. Zbytek si lidé dovezli z ciziny, nebo nechali vyrobit na zakázku.

Cyklovozíky lavírují na hranici zákona, protože Ministerstvo dopravy tvrdí, že jsou zakázané, a Policie to po něm papouškuje, ačkoliv o nich zákon vysloveně nemluví. Prodejci, cyklisté, rodiče a ostatní uživatelé poukazují na fakt, že co není zakázáno, je povoleno. Všeobecně se při tom vozíky v téměř celé Evropě považují za propěšnou součást silniční dopravy. Naposledy nejasnosti v zákoně ještě z doby Česko-slovenské federace řešilo ku prospěchu cyklistů Slovensko.

Hloupost cloumala Parlamentem

Poslanci Václav Cempírek a Jana Kaslové proto připravili novelu zákona o silničním provozu, která by upřesnila, že cyklovozíky mohou jezdit na českých silnicích legálně. Požádali při tom ostatní poslance, aby propustili tuto novelu z tak zvaného prvního do druhého čtení. Pokud by to neučinili, novela by šla k ledu a zůstal by stav jaký je - cyklisté by se hádali s úřady, zda mohou jezdit s cyklovozíky.

Strhla se lavina diskusních příspěvků, které nebyly podložen ničím jiným, než hloupými nápady řečníků. Vybíráme několik ukázek slovního a myšlenkového průjmu.

Poznamenejme, je novela silničního zákona o cyklovozících nakonec do dalšího čtení prošla, protože žádný diskutující se neodvážil předložit návrh na její zastavení.

Jana Kaslová (TOP09 Praha)

Glosa: Jak to myslíte paní doktorko práv? Zákon nezná, nebo zákon zakazuje?

Současná právní úprava takový pojem, kdy je za nemotorové vozidlo připojeno přípojné vozidlo s možností přepravy dítěte, nezná. Rodiče, kteří chtějí se svými malými dětmi trávit čas aktivně třeba projížďkou na kole, naráží v Česku na omezení. Vozit děti v přívěsném vozíku za kolem je totiž proti platným zákonům. Za rodinný cyklovýlet hrozí dokonce pokuta, a to až ve výši 2000 korun. Přitom právě kola jsou oblíbenou víkendovou aktivitou mnoha rodin. Rodiče láká vyrazit v hezkém počasí do přírody a trochu si přitom zasportovat a logicky s sebou chtějí vzít i své ratolesti.

Václav Cempírek (TOP09 Pardubický kraj)

Glosa: Co má pane profesore inženýre doktore komunismus společného s cyklistikou?

Nicméně (...) pak bych mohl citovat z dopisů, které jsme obdrželi. Tohle mimo jiné je od mého bývalého studenta, který v závěru uvádí: "Jako absolvent Střední průmyslové školy železniční v České Třebové vzpomínám na vás jako jediného pedagoga, od kterého jsem před listopadem 89 slyšel otevřené vyjádření k marasmu, jaký zde panoval."

Jiří Petrů (ČSSD Jihomoravský kraj)

Glosa: Pane inženýre, opravdu si myslíte, že když díte usne na kole, tak mu přivážete ruce k řídítkům a ono jede dál?

Musím vám říct, že mnohdy mně stojí i chlupy na těle, protože po silnicích 1. a 2. třídy jede ambiciózní tatík, který má přivěšeno za kolem buď na tyči kolo, nebo tento vozík, kolem projíždí kamiony, kde pneumatiky jsou třikrát větší než vozík jako takový, a úplně trnu hrůzou, že stačí jenom nápor vzduchu apod., aby to shodil. Rozumím tomu, že je potřeba pohybu, že je potřeba umožnit ježdění těchto vozíků, ale, prosím vás, ať je to na cyklotrasách, ale ať to není na silnicích 1. a 2. třídy.

vidím, jak to je - z letošního roku příhoda, kdy jede otec, který má na tyči kolo, dítě spí a je připoutáno řemínky k řídítkům. Prosím vás, až takovéto má rozměry cyklistika!

Rudolf Chlad (TOP09 Karlovarský kraj)

Glosa: Náčelníku z Krušných hor, vy jste se nepřipravil! Proč nemáte v rukou statistiku celé horské sloužby?

Ošetřoval jsem nebo ošetřovali jsme spoustu dětí, které seděly na sedačkách tzv. na štangli. A jestliže takový člověk - tatík, maminka - upadne a dítě sedí metr vysoko a spadne na něj kolo, případně ještě táta nebo máma, tak následky zranění jsou. A můžu vám říct, že jsme neošetřovali ani jedno dítě, které bylo umístěno v tomto vozíku, protože vozík je, za prvé, certifikován, má rám a dítě je tam přikurtováno.

Jan Pajer (ODS Královéhradecký kraj)

Glosa: To vás ve škole pane bakaláři neučili, že každé tvrzení se má doložit fakty?

Chci říct, že podle mého názoru je vození dětí ve vozících za kolem mnohem bezpečnější než v sedačkách, protože jak jsme za svá cyklistická léta mohl vidět, tak děti tam spí, jsou zalomeny, přikurtovávají se pásky různě. A při pádu z výšky 1,5 metru je to určitě nebezpečnější než pro dítě, které sedí připoutané pětibodovým pásem ve vozíku.

Rom Kostřica (TOP09 Jihomoravský kraj)

Glosa: Na kolo dítě vůbec nepatří, pane profesore doktore a kandidáte věd?

Dítě do takovéhoto vozíku nebo vůbec na kolo jako takové nepatří. (Potlesk některých poslanců v levé části sálu.) Nezlobte se na mě, ale já mám takovou představu, že zdraví a život dítěte, je to nejdůležitější, co vůbec máme. Já znám tragické případy, které se staly, ať už to bylo na kole, nebo kdekoliv jinde. Nechtěl bych být nějakým způsobem cynický, ale pokud jde o jednotky, kde se transplantují orgány, tak tam je vždycky taková úleva - oni řeknou, už začíná cyklistická sezona, budeme mít dostatek dárců. Prosím vás pěkně, já bych byl strašně nerad, aby k takovémuto cynickému stavu došlo i u dětí, protože já si myslím, že pokud si rodiče, rodina pořídí nějaké dítě jako takové, že by měli rozhodně nějakým způsobem omezit svoje, byť jakkoliv krásné, sportovní aktivity, vyžít se nějakým jiným způsobem a rozhodně já se osobně domnívám, že tyto děti rozhodně na kola nebo do vozíků nepatří. Vezměte si to z pozice dítěte. Tomu je to jedno, jestli je v nějakém vozíku přikurtováno nebo není. Dítě bude mnohem spokojenější, šťastnější, když si může někde hrát s rodiči na louce, běhat apod. Ale já se osobně domnívám, že toto na naše komunikace nepatří.

Viktor Paggio (VV Jihočeský kraj)

Glosa: Pěkná floskule! Co tedy navrhujete, pane inženýre?

My přece nemůžeme suplovat rozhodnutí rodiny a rodičů! Rodiče přece sami ochrání své dítě a nepotřebují k tomu zákon. Nesnažme se postihovat rozmanitost života zákony!

Pokud zakážeme tyto igeliťáky na kolečkách, no tak ty lidi si dají to dítě dozadu na blatník, tak jim to zakážeme, no tak si ho dají na záda do nějakého baťůžku, tak jim to zakážeme, no tak si to dají dopředu. Kam až to povede?

Otto Chaloupka (VV Jihomorsvský kraj)

Glosa: Komu patří silnice? Nám, plechovým obludám!

Já si myslím, že děcko do igeliťáku s kolečky nepatří a že musíme brát také ohled na to, co řidiči kolem, ne kam rodič s dítětem chce jet.

Miroslav Petráň (VV Pardubický kraj)

Glosa: Sportovci nebývají zrovna velké myslivny, ale příště byste mohl dodat čísla, pane inženýre architekte.

Jestli jsem zeměkouli objel čtyřikrát nebo pětkrát, nevím, ale nějak tak. Jsem z Pardubic, jezdím pořád na kole, celý život. Všude. Od dětství prosím! Tamhle pan kolega, prostřednictvím paní předsedající, říkal, že ošetřoval mnoho zraněných dětí. Já tomu rozumím. Ano, určitě ano. Musím se ale zeptat. Nebylo dětí zraněných a těžce zraněných daleko víc z aut? Já si troufnu říct, že určitě ano.

Gabriela Pecková (TOP09 Praha)

Glosa: Paní doktorko, smrtící zbraň je přece domácnost, ta zabije nejvíc dětí!

Ze mě teď promluví pediatr, kterým jsem původně byla, musím říct, že samozřejmě souhlasím s kolegy, že igeliťák na kolečkách je skutečně velmi, velmi nebezpečná až smrtící zbraň pro to dítě.

Vítězslav Jandák (ČSSD Jihočeský kraj)

Glosa: Pane magistře, vy asi nejezdíte na kole, jako miliony lidí v této republice.

Ne, dámy a pánové, promiňte, ale přestaňte už. Nebyl jsem tady 20 minut, přišel jsem a opět vozíček. (Smích ze sálu.) Vždyť my úplně deklasujeme tuhle váženou Sněmovnu, nechte vozejčky vozejčkama, prosím vás a pojďme k něčemu, co lidi skutečně zajímá. Děkuji vám. (Potlesk poslanců ČSSD.)

Václav Baštýř (ODS Jihočeský kraj)

Glosa: Věková diskriminace! Parlament to prosadil do zákona, pane inženýre.

Všimněte si, kdo tady proti těm vozíkům bojuje, ne? To nejsou mladí lidé, kteří mají rodiny a kteří by měli rozhodovat za ty děti. Jsou to vesměs lidé, kteří už mají vnoučata, že jo? A nechme vůli těm rodičům, ať si rozhodnou, jestli ty vozíky si pořídí a nebo ne.

O čem se jednalo?

Přečtěte si kompletní záznam z jednání Poslanecké sněmovny Parlamentu 26. října.

Návrh poslanců Václava Cempírka a Jany Kaslové na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích ("zákon o silničním provozu") a o změnách některých dalších souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů /sněmovní tisk 463/ - prvé čtení

Dětské cyklistické vozíky na HORYDOLY

Dunaj 4x4

Reprodukci zdar!

Nejmenší cyklistka v Brdech

Vozík kontra cyklosedačka

Cyklotoulky s dětmi, vozíkem a nočníkem

S prckem na kole v předjaří

Azub omladil vozík Jerry

Na běžky s miminem

Skiset na vozík

Mimina na sněhu

Ministerstvo dopravy otravuje cyklistům život

České silnice bez vozíků

Sport nebo nelegální hazard?

Azub versus 2+2

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vozík
Milé Chaha, když se chceš vysr.. na diskusi, tak s ní nezačínej, to je jednoduché a účinné pravidlo, není-liž pravda? Pod šutrama s Tebou rád pokecám, ale zatím jsem žádné Chaha na skalách nepotkal a zdá se, že ani v budoucnu nepotkám. Obvykle se tam vídám s lidmi, kteří mají tvář a jméno.
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 9.11.2011 11:26
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vozík
Kubo se* nato..U piva nekde pod sutrama to bude lepsi,zeme je mala:-)
 • Autor chacha
 • Datum a čas 8.11.2011 16:21
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: vozík
Milé Chacha, můžeš mě klidně oslovovat podle české gramatiky v mužském rodě. Případně mi vysvětlit, jak jsi to myslelo.
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: vozík
Mile Kubo važ slova, než něco plácneš k mojim poznamkam, pac si me a i jine odpurce jakychsi "norem" vubec nepochopil. Treba si to rekneme az to cas dovoli, nekde u piva, nekde pod sutrama.Cau.
 • Autor chacha
 • Datum a čas 7.11.2011 22:49
Reaguj
Re: Re: Kam a proč
Honzo, na čtyřkolky a divoké cyklisty se budete muset zaměřit spíše Vy, než Horydoly. Je spíše věcí politickou (a tedy Vás jako voliče), abyste přinutil konat policii - městskou i státní, pokud někdo překračuje zákony této země.
Reaguj
Re: Kam a proč
Ale je. A sice tak, jak to dělali naši dědové. Dítě vzít na ramena (dnes možno do batoh. nosítek) a jít. Druhé (menší) manželka. A tak se dá i do tramvaje či metra. Vše ostatní je jen zpitomění z toho, že vše chceme hned a rychle. Dřív byl čas, tak si ho v té pitomé době udělejme a prosaďme. App. Při dnešním provozu provozovat vozíky s dětmi na silnicích s provozem je opravdu schizofrenní. Platí zde totiž jedno - jak to kdosi vystihnul - viz výše. Jen kola a vozíky, nebo jen auta. Jinak - tyhle prostředky patří na cyklostezky stezky a chodníky, kam zase nepatří auta a motorky (a také zdivočelí cyklističtí krosáci - jistě už někdo před nimi zděšeně uskakoval z cesty). Na tohle se prosím raději zaměřte, jinak budou za čas jezdit všichni všude a pěšky se nikam bez nebezpečí nevydáte. (Viz divoké jízdy 4 kolek všude - a bez postihů)......
 • Autor Honza
 • Datum a čas 7.11.2011 08:52
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: vozík
Tady je například pár starých fotek, co všechno lze s dětmi bez úhony podnikat a o čem zřejmě nemáte ani tušení: FOTOGALERIEhttp://www.horydoly.cz/foto/deti_horolezectvi/
Reaguj
Re: Re: Re: Re: vozík
Milé Chaha, važ slova, než něco plácneš. Moje děti mají za sebou výstupy se mnou a mojí ženou ve Vysokých Tatrách od cca 2 let. Jeden prvovýstup má jeden můj synek v půl roku v lomu na Požárech. Nic se jim za tu dobu vážného nestalo a rychle se blíží k dospělosti.
Reaguj
Re: Re: Bez názvu
Já si na rozdíl od Tebe myslím, že ti „zahraniční“ lékaři nejsou idioti. Ti vědi svoje, však na to študovali. Ty si můžeš myslet něco jiného a také se podle toho chovat – a vychovávat svoje děti jak se Ti líbí a jak to máš v plánu. Však už přes dvacet let vládne v ČR demokracie, ne? Já už sice žádně děti vychovávat nebudu, vychoval jsem tři a to mi stačí, ale názor na to mám a ten jsem tady v diskuzi několikrát napsal. Že i atypický a nezvyklý způsob výchovy může (ale nemusí!) mít dobrý výsledek je bez debaty. Můj dnes 44letý synek spal před 43 lety v zavěšené síti na okraji sjezdovky a my jsme se při každém sjezdu přesvědčovali jestli ještě klidně chrupe nebo ne. Že když se probudil bylo nutno trochu přibrzdit a věnovat se mu je jasné. nikterak mu to neuškodilo (viz http://www.beranek-art.com/) a z drobečka je dnes velký chlapík. Při jistém zamyšlení a vynalézavosti nemusí jedinec utnout všechny sportovní aktivity, když přijdou následovníci. I do Skaláku kdysi jezdili kamarádi se svými miminky, i to se dalo nějak ustát. A na soustředění do Tater prostě jel ten nebo onen, to si museli sami rozhodnout. Ale debata byla o používání vozíčku pro děti a ne o situaci v Evropě, dluzích a miliardách, o vozíčku, který je zavěšen za kolem – jsem toho názoru, že to není špatná věc, viz moje zamyšlení o třech možnostech.
Reaguj
Re: Re: Re: vozík
Ty jo, ted jsi me "inspiroval" vetouUrčitě jde hlavně o zodpovědnost nás, rodičůAsi napisu do pos*anecke snemovny ze zapomenuli na vozejky pro seniory a lidi s Alzeheimerovou chorobou....:-)Pac mi jezdeni na bajku schazi, stejne jako litani na lyze a sutry.....jo, jo, vozejky pro seniory, a muzu drandit!!!:-))Fakt si pripadam jak mezi idioty:-)Taky mi to hlava nebere...chci dite, ale nejsem ochoten pockat ...Turku, kolik to je? Od kolika jsou detska kola?:-)....na dobu, kdy bude moci se ucit a jezdit na detskem kole...Hele este vymyslete nejaky "igelit" do vertikal, uz se tesim az si budu moct fotit "borce" s rocnim capartem na zadech v "bezpecnem igelitu" jak stoupa diky umeni tatika na zcela bezpecnem lane vzhuru k vrcholu piskovcove veze aby mohl po letech jiz dospivajicimu capartovi ukazovat fotografie, jak ze se to o nej staral a jak se onen capart v jednom roce mohl kochat vyhledem jako tatik:-)))))))))
 • Autor chacha
 • Datum a čas 6.11.2011 16:59
Reaguj
Celkem 30 příspěvků v diskuzi


Krkonoše AKTUÁLNĚ 2022

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2022

ELEKTROKOLA Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.... celý článek

Elektrokola v Krkonoších: Uvidíte nepoznané!

Říční břehy jsou veřejně přístupné

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Polman oznámil, že vyhrál nejdelší cyklistický závod, ale byl diskvalifikován

Polman oznámil, že vyhrál nejdelší cyklistický závod, ale byl diskvalifikován

Daniel Polman oznámil, že zvítězil v nejdelším závodě na světě, který vede od nejsevernějšího k nejjižnějšímu bodu Evropy. Organizátoři ho ovšem vyloučili za nepovolenou pomoc a vyjádřili pochybnosti o jeho výkonu.
Stezkou orlích hnízd od hradu ke hradu v Dolním Slezsku

Stezkou orlích hnízd od hradu ke hradu v Dolním Slezsku

Hrady v Dolním Slezsku vznikaly ve 13. století a byly posíleny za Kazimíra Velikého. Dějiny tomu chtěly, že na obranu proti Čechům, které dnes Poláci zvou k návštěvě. Měla to být neprostupná hráz.
Praha AKTUÁLNĚ 2022

Praha AKTUÁLNĚ 2022

HISTORICKÁ TRAMVAJ Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.
Rozhledna Nová Ves u Rýmařova

Rozhledna Nová Ves u Rýmařova

Na rozhlednu Nová Ves v Jeseníkách dorazí jen třetina návštěvníků po svých nebo na kole. Ostatní přijedou autem. Doporučujeme proto krásnou okružní trasu jako stvořenou pro elektrokola. Nahoru vede dlouhé stoupání
První dojmy: GT Avalanche Elite

První dojmy: GT Avalanche Elite

Horské kolo GT Avalanche Elite jede jako tank. 29palcová kola se odvalují přes kameny i kořeny, řídit není moc třeba, stačí pravidelně šlapat. Hardtail spolu s odpruženou vidlicí je pohodlný.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Železné hory - cyklomaraton Chrudim Horská kola 20.8.
Cestovatelská Střela - festival Dolní Hradiště 26.-28..8. 26.8.
Burčák Tour - cyklomaraton Znojmo 3.-4.9. Horská kola 3.9.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 9.-14.9. 9.9.
Bike Maraton Vysočina Kněžice Cyklomaraton 10.9.
Plzeňská 50 - cyklomaraton Plzeň Horská kola 10.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 16.-18.9. 16.9.
Svatohorský Downtown Příbram, Svatá hora Sjezd na horských kolech 17.9.
Šumavský pohár MTB Vimperk  Horská kola 18.9.
Oderská mlýnice - cyklomaraton Klokočůvek u Oder Horská kola 24.9.

Diskuse

Návrh PK, 17.8.2022 10:34, 1 příspěvek
Myslím si, že Jeňýk je tr... Michael Beranek, 13.8.2022 15:52, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Piký, 13.8.2022 10:27, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Honza, 13.8.2022 9:42, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Kuba Turek, 12.8.2022 15:04, 22 příspěvků
RE Honza, 12.8.2022 14:08, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 12.8.2022 1:07, 22 příspěvků
RE Honza, 11.8.2022 20:14, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 11.8.2022 16:55, 22 příspěvků
RE Honza, 11.8.2022 14:54, 22 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Enjoy daily galleries billhi18 billhi18, 17.8.2022 16:46
Veteran Rallye Kutná Hora Horydoly , 13.8.2022 11:40
Autism & Asperger's are T... leanne pen56, 30.7.2022 17:09
Nebřenice Horydoly , 29.7.2022 14:39
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.7.2022 21:43
. Prodeje pohorek vzrostl... Horydoly , 18.7.2022 21:23
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 11.7.2022 15:14
Re: Pojištění Horydoly Open, 9.7.2022 11:02