Rozhledny všude, kam se podíváš

Rozhledny všude, kam se podíváš
Rozhledna Štěpánka na pomezí Krkonoš a Jizerských hor.
Autor snímku Mates a Píšťalka
SDÍLEJ:

Mlhavé obzory a krajina bez jediné horské boudy na náhorní planině v tisíci metrech nad mořem – to jsou Jizerské hory. Ráj pěších turistů a horských cyklistů.

Všechny komunikace v chráněné krajinné oblasti jsou vyhrazené pouze pro ně, auta mohou jen na několik silniček, které spojují řídce roztroušené malé horské osady se světem.

Sejdete-li z hřebenů, narazíte na hluboká neporušená rašeliniště na opuštěných pláních. Ještě níže v údolích stojí vesničky plné starých dřevěných domků.

Kristiánov – muzeum tradiční výroby skla uprostřed lesů, sklárna tu od roku 1775 produkovala vyhlášené skleněné tyčky a ozdoby na lustry, které se vyvážely do celého světa.

Hejnice – klášterní kostel vybudovaný na místě starého poutního místa, kde se měli v roce 1211 zjevit starému řemeslníkovi dva andělé. Od té doby sem mířily poklonit se Panně Marii statisíce poutníků cestami přes hory z Čech a hlubokými lesy z Německa.

Štolpich – horská silnice s mnoha žulovými opěrnými zdmi a mostky byla před sto lety vybudována bez jediného pytle cementu, sloužila jako vzor pro stavbu silnic přes nejvyšší alpské průsmyky.

Jizerka – víska roztroušená po horské louce se Safírovým potokem, od 16. století častý cíl neúspěšných prospektorů drahých kovů a úspěšných hledačů polodrahokamů.

Ještěd – hotel a restaurace ve tvaru rotačního hyperboloidu od architekta Karla Hubáčka dotváří panorama poloviny Čech. Byl vyhlášen nejkrásnější českou stavbou minulého století.

Liberec – regionální metropole, jejíž centrum po celé dvacáté století formovali moderní funkcionalističtí architekti. Dnes se do města sjíždějí milovníci vody, protože tu dva aquaparky nabízejí bazény, vodopády a tobogany.

Země rozhleden

Turistickou zvláštností Jizerských hor jsou desítky rozhleden. Stavěla je tu ruku v ruce místní šlechta, města, okrašlovací a horské spolky, Češi i Němci.

Nejvýznamnější z nich jsou postavené z mohutných kamenných bloků, nahoře mají zasklenou vyhlídkovou plošinu a u paty je restaurace připravená pro turisty i cyklisty. Ke každé rozhledně totiž vede několik turistických značek z okolí a ke všem se dá dojet na kole.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Desítky
Podle mých velmi skoupých znalostí mateřského jazyka je "desítky" vyjádřením toho, že těch rozhleden je nejméně dvacet (tak si vykládám plural od slova desítka). V Jizerských horách se k tomuto číslu nějak nemohu dopracovat???
  • Autor VV
  • Datum a čas 6.8.2006 17:16
Reaguj
žene nás pod auta
další z přehmatů páně Turka. Tentokrát nás nažene pod kola náklaďáků tím, že tu napíše, že silničky v Jizerkách jsou jen pro pěší a cyklisty.Už se těším, jak to tu okecá a zdůvodní, že já jsem blbec, který nemá pravduJInak fakt "dobrej" článek. Tak stručný výcuc turistického průvodce by si nedali na nástěnku ani na základce. K čemu nám tu je takový článek?
  • Autor Tim
  • Datum a čas 1.8.2006 15:08
Reaguj
Drobná nepravda
Obecně oblíbený omyl. Lesní cesty a silničky v Jizerských horách (i jinde) rozhodně nejsou vyhrazené pro pěší a cykloturisty.!! Jsou to účelové komunikace, zpravidla ve vlastnictví majitele lesa, sloužící převážně lesnímu hospodářství a už svými parametry jsou konstruovány pro provoz motorových vozidel, včetně těžkých nákladních aut. V CHKO platí skutečně zákaz obecného vjíždění motorových vozidel mimo silnice a místní komunikace. Tento zákaz ovšem neplatí pro vozidla potřebná k lesnímu a zemědělskému hospodaření (služební vozidla lesníků, přibližovací traktory, odvozní soupravy na dříví, vozidla pro dovoz materiálu a pracovníků etc....), vozidla orgánů státní správy, vozidla potřebná pro obranu státu a ochranu státních hranic, požární ochranu a zdravotní a veterinární službu (viz §26 odst.1 písm.c) Zákona č.114/92 Sb.o ochraně přírody a krajiny). V praxi se tak turista může na lesních cestách potkat se širokou škálou motorových vozidel, která se tu pohybují naprosto legálně (a to i o víkendech a po takzvané „normální pracovní době“). Namístě nejsou tedy podrážděné obličeje nebo sprosté komentáře na adresu řidičů a už vůbec není namístě naivní představa, že jako cyklista jsem na lesních cestách pánem a ta silnička je tu pro mě („vyhrazená“ – sic!) a žádná auta tu nemají co dělat. To vede při náhlém setkání s náklaďákem přes celou cestu v lepším případě k ukrutnému leknutí, v případě horším pak k natlučenému kokosu páně cyklistovu anebo dokonce k decentnímu pomníčku vedle silničky.
  • Autor JH
  • Datum a čas 1.8.2006 14:48
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


POC a Volvo vyvinuly crash test cyklisty s automobilem

POC a Volvo vyvinuly crash test cyklisty s automobilem

Automobilka Volvo se spojila s cyklistickou firmou POC a provedly sérii crash testů cyklistické helmy při střetu s automobilem. Partnerství obou švédských značek vychází z bezpečnostní strategie vyvíjené pro automobily Volvo.... celý článek

Cyklonovinky 2019

Horská kola: jaké rozměry koupit?

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Horská kola: jaké rozměry koupit?

Horská kola: jaké rozměry koupit?

Pneumatiky horských kol se v posledních letech zvětšily z původních 26 palců na 27,5 a 29 palců. Šestadvacítky se už téměř nevyrábějí, v prodejnách je uvidíte jen jako výběhové modely, nebo jako kola pro
Cyklonovinky 2019

Cyklonovinky 2019

ZILLERTAL Malé zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
Bezpečně na kole: bikujeme hravě a zdravě

Bezpečně na kole: bikujeme hravě a zdravě

Bezpečnost a “umět jezdit kole“, ovládat techniku jízdy hrají stále větší prim. Iniciativa Bezpečně na kole získává děti pro cyklistiku od roku 2011. Základem je edukativní koncept pro výuky bezpečné a správné jízdy
Jednička na dresu i v cíli: Valachy duatlon vyhrál Petr Šťastný

Jednička na dresu i v cíli: Valachy duatlon vyhrál Petr Šťastný

Téměř dvě stovky dospělých sportovců a k tomu 180 dětí se zapojilo do Valachy duatlonu v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích. Původně nepříznivá předpověď počasí se nakonec nenaplnila, dětské závody dokonce provázelo slunce,
POC a Volvo vyvinuly crash test cyklisty s automobilem

POC a Volvo vyvinuly crash test cyklisty s automobilem

Automobilka Volvo se spojila s cyklistickou firmou POC a provedly sérii crash testů cyklistické helmy při střetu s automobilem. Partnerství obou švédských značek vychází z bezpečnostní strategie vyvíjené pro automobily Volvo.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Beskidy Trophy Polsko, Istebna 20.-23.6. Etapový cyklomaraton 20.6.
Cyklovíkend Suchdol nad Lužnicí 21.-23.6. 21.6.
Stupavský cyklomaraton Stupava 21.-23.6. Horská kola 21.6.
Extrem bike - cyklomaraton Most Horská kola 22.6.
Maštale - cyklomaraton Proseč Horská kola 22.6.
Vrchlabí-Špindl Tour - cyklomaraton Vrchlabí Horská kola 22.6.
Houštecký cyklomaraton Stará Boleslav Horská kola 22.6.
King of City
Karlovy Vary 22.-22.6. Horská kola 22.6.
Liberecký survival Český Dub, koupaliště 22.6.
Plzeňská amatérská liga horských kol Železná Ruda Horská kola 22.6.

Diskuse

Plavky Hana, 19.6.2019 15:09, 1 příspěvek
Porsečnice prt, 19.6.2019 11:27, 2 příspěvky
Porsečnice Pišišvor, 18.6.2019 23:58, 2 příspěvky
Koleno operace Petr, 17.6.2019 14:38, 8 příspěvků
Dogtra Pathfinder Lenka Novotná, 17.6.2019 14:23, 7 příspěvků
Mravenci v domě Denisa, 17.6.2019 0:41, 3 příspěvky
Mravenci v domě Horydoly , 16.6.2019 12:01, 3 příspěvky
Mravenci v domě Eva, 15.6.2019 9:21, 3 příspěvky
Klasika ale radši ne, 14.6.2019 16:13, 1 příspěvek
jakej Šénflek?? neregistrovaný, 12.6.2019 21:30, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Čína Horydoly , 19.6.2019 2:02
Odhalení pravdy! Francouz... milan šupa, 14.6.2019 18:35
Údolí salaší: Grossarltal... Horydoly , 12.6.2019 23:10
Bike Valachy Horydoly Open, 12.6.2019 12:00
Na světě je strategie roz... Horydoly , 23.5.2019 23:42
Trail Praha na Petříně dá... Horydoly , 20.5.2019 22:16
Baranie a Priečné Horydoly , 19.5.2019 11:20
Знакомства для секса Raymondset Raymondset, 16.5.2019 18:47