Světové orientační závody na biku

SDÍLEJ:
V okolí Nového Města na Moravě se právě koná mistrovství světa v orientačních závodech na horských kolech (MTBO). Hlavními disciplínami jsou sprint, krátký závod a dlouhá klasika. Přinášíme průběžné zpravodajství.

10. srpna
Dobří muži, smůla pro ženy

Jaroslav Rygl vybojoval bronzovou medaili v klasickém orientačním závodě na horských kolech. Závod mužů byl výrazně rychlejší, než stavitel Jan Urban očekával.

Podívejte se na fotografii Jaroslava Rygla z klasické trati.

"Tratě jsem připravoval na jaře, když byly cesty podmáčené a tudíž i pomalé. Sucho trať nesmírně zrychlilo," uvedl Jan Urban.

Čeští reprezentanti závod skvěle rozjeli. Trojice Rygl, Podrábský a Ševčík neustále atakovala nejrychlejší mezičasy. Výborný výkon předvedl hlavně Jaroslav Rygl, na trati udělal pouze minimum chyb a v cíli měl dlouho nejrychlejší čas.

Další český reprezentant Ctibor Podrábský zajel také výborně. V cíli ztrácel na dosud vedoucího Rygla pouze 24 vteřin. "V závěrečné části jsem si nevšiml zakázané cesty a musel jsem se trochu vracet. Jinak jsem jel perfektně. Závod nebyl příliš těžký," mínil Ctibor Podrábský.

Finálový závod startoval podle obráceného pořadí z výsledků kvalifikace. Nejlepší tedy nakonec. Další z favoritů, stříbrný z krátké tratě, Francouz Gillmann ztrácel na poslední kontrole na Rygla pouze jednu vteřinu, přes mohutný finiš se před našeho reprezentanta nedostal. To se povedlo až v samotném závěru startujícímu Gritsanovi, který dojel o tři minuty před ním startujícího Dána Pedersena. Spolu neustále zrychlovali a v cíli se dostali na konečné 1. a 2. místo.

V závodě žen to dlouho vypadalo na třetí zlatou medaili pro Rusku Chernykhovou, ta však v poslední třetině chybovala a před ní se dostala Michaela Gigon z Rakouska. Ta české terény dobře zná, neboť na českých závodech pravidelně startuje za KOS Brno.

Nejlepší z našich Markéta Jirásková obsadila 8. místo. Smůlu měly dvě naše závodnice Lacigová a Paulíčková, které měly defekt.

Výsledky klasika

Ženy: 1. GIGON Michaela AUT 92:10, 2. CHERNYKH Ksenia RUS 94:09, 3. SCHAFFNER Christine SUI 95:25

Muži: 1. GRITSAN Ruslan RUS 86:48, 2. PEDERSEN Lasse Brun DEN 89:45 ,3. RYGL Jaroslav CZE 91:50

7. srpna
Dva české bronzy

Mistrovství světa v orientačních závodech na horských kolech pokračovalo závodem na krátké trati. Čeští reprezentanti Markéta Jirásková a Luboš Tomeček vybojovali bronzové medaile.

Podívejte se na malou fotogalerii z middle.

Stavitel tratí Ondřej Hašek připravil v okolí Zubří pro muže trať dlouhou 12,5 km. S náročným závodem se nejlépe vyrovnal Mika Tervala z Finska. Tento borec patří mezi nejzkušenější závodníky, ve své sbírce má již šest zlatých medailí z mistrovství světa.

Od startu vedl na všech mezičasech a v cíli byl jeho náskok před druhým Gillmannem více než dvě minuty. Velmi vyrovnaný výkon podal Luboš Tomeček, který se na všech mezičasech pohyboval na medailové pozici a v cíli ztrácel na stříbro pouhé dvě vteřiny.

Ženy absolovaly trať o délce 9 km a Česká republika si zásluhou Markéty Jiráskové odváží také bronzovou medaili. Rychlejší byla pouze včerejší vítězka Ksenia Chernykhová a slovenská reprezentantka Hanka Bjatošová, která tak vylepšila včerejší třetí místo. Markéta Jirásková po závodě podotkla: "Dnešní závod se mi opravdu povedl, snažila jsem se co nejvíce využívat rychlé cesty a moc se nepouštět do pomalých cestiček. Volila jsem raději postupy na jistotu." Výborně zajela i Martina Tichovská, která s tříminutovou ztrátou na vítězku obsadila sedmí místo.

Výsledky krátká trať

Ženy: 1. CHERNYKH Ksenia RUS 46:45, 2. BAJTOŠOVÁ Hana SVK 47:39, 3. JIRÁSKOVÁ Markéta CZE 47:41

Muži: 1. TERVALA Mika FIN 50:21, 2. GILLMANN Jérémie FRA 52:44, 3. TOMEČEK Lubomír CZE 52:46

6. srpna
Mistrovství začalo sprintem

V pondělí 6. srpna začalo Mistrovství světa v orientačních závodech na horských kolech závodem ve sprintu. První medaile si z Nového Města na Moravě odvážejí Ksenia Chernykh z Ruska a dánský reprezentant Torbjoern Gasbjerg.

Podívejte se na fotogalerii ze sprintu.

Premiérová disciplína vyšla nejlépe Rusce Chernykhové, která překvapivě porazila všechny favoritky. Stříbrnou medaili si odváží Rakušanka Michaela Gigon, která chybovala v první části trati, výborným finišem však dosáhla na stříbro. Vyrovnaný výkon po celou dobu trati znamenal pro slovenskou reprezentantku Hanku Bajtošovou třetí místo.

České reprezentantky obsadili místa v druhé desítce. Nejlepší z českých závodnic Renáta Paulíčková dokončila závod na 12. místě se ztrátou 1:36 min. Následovali Markéta Jirásková a Martina Tichovská na 14. resp. 15. místě. Nováček v České reprezentaci Martina Tichovská v cíli zhodnotila svůj výkon. "Závod byl hodně fyzicky náročný, a poměrně i kopcovatý. Při postupu na 7. kontrolu jsem špatně zvolila odjezd od kontroly a musela jsem se trochu vracet."

V mužské kategorii si první titul vybojoval dánský reprezentant Torbjoern Gasbjerg. Ve velmi vyrovnaném závodě se dokázal vyvarovat chyb a po zásluze si odváží zlatou medaili. Stříbro vybojoval se ztrátou 10 vteřin Jérémie Gillmann z Francie, 2 vteřiny za ním skončil Anton Foliforov z Ruska.

V závodě se dařilo Čechům, nejlepší z nich Radek Laciga obsadil 7. místo se ztrátou 42 vteřin, 9. místo vybojoval Jaroslav Rygl. Radek Laciga k tomu dodává: "Zajel jsem dobrý dobrý závod, jsem s ním velmi spokojen. Neudělal jsem žádnou chybu a to dnes rozhodlo."

Výsledky sprint

Ženy: 1. CHERNYKH Ksenia RUS 13:51, 2. GIGON Michaela AUT 14:27, 3. BAJTOŠOVÁ Hana SVK 14:39

Muži: 1. GASBJERG Torbjoern DEN, 15:05 2. GILLMANN Jérémie FRA 15:15, 3. FOLIFOROV Anton RUS 15:17

Program šampionátu pokračuje v zítra v úterý závodem na krátké trati v Zubří, kde budou připraveny i tratě pro příchozí veřejnost. Ve středu se pojede ve Svratce kvalifikace klasického závodu, v pátek je na programu finále a celé mistrovství vyvrcholí v sobotu závodem štafet.