Vsetínské vrchy: hřebenovka na kole

Vsetínské vrchy: hřebenovka na kole
Vsetínské vrchy, rozcestí u sv. Huberta.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Pro hřeben Vsetínských vrchů bylo stvořeno horské kolo. Celodenní putování vysoko v horách zanechalo nesmazatelnou stopu otištěnou hrubými gumovými drapáky do naší romantické duše. Užili jsme si vše, co cykloturista může požadovat - strmá stoupání, prudké sjezdy, terénní vložky, osamělou hřebenovku, hluboké lesy a daleké výhledy. 

Vsetínské vrchy: hřebenovka na kole
Medvědi střeží vstup do chaty pod Vsackým Cábem.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Délka trasy: 77 km / cca 7 hod

Obtížnost: střední

Doporučené vybavení: Horské kolo s odpruženou vidlicí, nacvakávací pedály nebo klipsny, tretry nebo pevné boty, přilba, brýle, cyklorukavice, lékárnička, bidon, jídlo na cestu, mobil, peníze, cyklobatoh 15-20 l, cyklistický dres a kalhoty, lehká bunda, mapa nebo GPS.

Na Vsetínských vrších najdeme tu a tam hospodu, nabereme vodu do bidonů ve studánkách, značení je cest je dobré a obtížnost tak akorát pro rekreační cyklisty.

Vyrážíme stylově ze Vsetína. Odkud také jinak - nomen omen! Převlékáme se na parkovišti u supermarketu. Na náš rozložený nepořádek přes tři parkovací stání se přijedou podívat dokonce i policajti, ale nakonec působí jako uvítací výbor. S úsměvem nám salutují. Prý také jezdí na kole.

Ze Vsetína nahoru do kopců

Od Bečvy (350 m) vyjedeme okolo zámku k soudu, kde se nepojíme na značenou cyklotrasu 6119. Ta nám pomůže prokličkovat mezi vilkami pod strmý kopec Vršky (506). Na něm se připojíme k modré turistické značce a příjemným lesem nepříjemně strmě a dlouho šlapeme strmě vzhůru.

Lesní cesta se změní na asfaltku, projíždíme lesy prosvětlenými loukami, ale pořád nahoru. Teprve poblíž pasekářské usedlosti U Švagerů se to zlomí. Trochu odpočíváme na rovince za sedlem, ještě jednou se zhoupneme na nepojmenovaný kopec (674 m) a pak se lesní silnička najednou zlomí a my pálíme, co to dá, po lučinatém úbočí velmi rychle dolů.

Jenže v nenápadném sedle, kde modrá značka odbočuje doleva, se změní náš let orla velmi rychle ve slepičí krok ve strmém stoupání. Moc nás nebaví se hrabat po asfaltu nahoru, ale co se dá dělat. U dřevěného mysliveckého pomníku svatého Huberta na rozcestí Putýrka jsme zase na rovině. Tady se znovu spojujeme s modrou turistickou značkou.

Vsacký Cáb - hospoda s medvědy

Projedeme obcí, krátce vystoupáme po frekventované silnici na sedlo a definitivně se s ní rozloučíme. Zahneme doprava po červené turistické značce k hotelu Vsacký Cáb. Držíme se stále cyklotrasy 6119. Je to nejhorší kus cesty, kterou dnes pojedeme. Po lesní asfaltce neustále a únavně ve stále stejné scenérii hlubokého lesa. Po čtyřech kilometrech konečně dorazíme k hotelu (845). V restauraci pojíme, popijeme a prohlédneme si dřevěné medvědy střežící vstup do hospody.

Nechce se nám v příjemné rozpoložení znovu nasednout, ale není zbytí. Čeká nás ještě dlouhá cesta. Na rozcestí Ptáčnice (830 m) nás sice matou celkem tři červené turistické značky, ale v orientaci nám pomůže cyklotrasa 6270, která vede souběžně se správnou červenou.

Vjíždíme do terénu, strmě klesáme a pak zase stoupáme rozbitými kamenitými úvozy, což se opakuje až na Vsackou Tanečnici (912 m). Za ní zůstáváme na červené, ale číslo cyklotrasy je od teď 6013. Lesní hřebenovka se pomalu zlepšuje a nakonec po pěkné cestě dojíždíme na Soláň. Na silničním sedle Čarťák (860 m) vybíráme jednu z levných hospod a dáváme si svačinu. Nezdá se to, ale Vsetínské vrchy nám dávají zabrat. Neustále měníme rytmus i styl jízdy, což hodně unavuje.

Vsacká Tanečnice (911 m).

Soláň, hřeben, Vysoká a pak frrrr dolů!

Od sedla projedeme rekreačně-folkloristickou vesnicí Soláň, okolo sjezdovek, a znovi se ponoříme do lesa. Kamenitá lesní cesta je dost široká a rychlá, avšak její výškový profil se zase řádně rozhoupe. Za Kotlovou (869 m) se délka sjezdů i výjezdů poněkud prodlouží.

Na nejvyšší bod dnešní trasy (938 m) se vyšplháme u rozcestí pod Vysokou. Blíží se večer, a tak si odpustíme dobytí jejího vrcholu (1024 m). Tam bychom museli kola tlačit.

O prázdninách u babičky na Valašsku jsem spolu s tatínkem zdolala na kole 20 vrcholů Valašska a zároveň poznala tento malebný kraj. Zde jsem na Soláni.

Raději se přioblékneme v turistickém přístřešku, sjedeme si trochu níž pro vodu ke studánce, a s větrem ve vlasech se vydáme lesáckou svážnicí a později po asfaltové silničce na dlouhý nepřerušovaný sjezd do údolí Léskové. Kdo tady nezkrotí své nadšení a nedrží pevně brzdové páky, vyletí z cesty do lesa. Za pár minut mineme pitný Laďův pramen s malým rybníčkem, a za chvíli jsme na hlavní silnici.

Tady už se dá zase najíst a napít téměř kdekoliv. Hrdě míjíme všechny hotely, hospody i obchody s potravinami, až nás dostane nabídka zmrzlinárny. Těch je tu několik, a tak i když si odpustíme jednu, druhá nás určitě zláká.

Bohužel už nemáme čas na koupání ve vyhlášeném koupališti Na Stanoch v Novém Hrozenkově.

Cyklostezka podél Vsetínské Bečvy nás okouzlila

Vracíme se do Vsetína po pohodlné cyklostezce. Mírně klesá, níž se jede v podstatě po rovině. Vede nás buď v odděleném pruhu po silnici, nebo čas od času odbočuje na vedlejší cesty podél Vsetínské Bečvy. Projedeme v rychlém tempu Velké Karlovice, Karolinku, Hrozenkov, Huslenky a se západem slunce brzdíme na parkovišti ve Vsetíně. Okruh je dokončen a Vsetínské vrchy se uložily do našich hlav.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Cyklonovinky 2019

Cyklonovinky 2019

ZILLERTAL Malé zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.... celý článek

Horská kola: jaké rozměry koupit?

Jednička na dresu i v cíli: Valachy duatlon vyhrál Petr Šťastný

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Tour de Aleje 2019

Tour de Aleje 2019

Cyklisté v Poodří šlápnou do pedálů za ochranu stromů.
Horská kola: jaké rozměry koupit?

Horská kola: jaké rozměry koupit?

Pneumatiky horských kol se v posledních letech zvětšily z původních 26 palců na 27,5 a 29 palců. Šestadvacítky se už téměř nevyrábějí, v prodejnách je uvidíte jen jako výběhové modely, nebo jako kola pro
Cyklonovinky 2019

Cyklonovinky 2019

ZILLERTAL Malé zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
Jednička na dresu i v cíli: Valachy duatlon vyhrál Petr Šťastný

Jednička na dresu i v cíli: Valachy duatlon vyhrál Petr Šťastný

Téměř dvě stovky dospělých sportovců a k tomu 180 dětí se zapojilo do Valachy duatlonu v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích. Původně nepříznivá předpověď počasí se nakonec nenaplnila, dětské závody dokonce provázelo slunce,
Projeďte se na elektrokolech. Čím více jich vyzkoušíte, tím lépe si vyberete

Projeďte se na elektrokolech. Čím více jich vyzkoušíte, tím lépe si vyberete

Vyzkoušet 200 elektrokol můžete zdarma ještě dnes do páté hodiny odpolední. Ebike Fest se koná v průmyslovém areálu Zálesí v Praze - Krči. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Crankworx Rakousko, Innsbruck 12.-16.6. Horská kola 12.6.
MTBO Kralupy na d Vltavou, Turistická základna Orientační závod na horských kolech 16.6.
Beskidy Trophy Polsko, Istebna 20.-23.6. Etapový cyklomaraton 20.6.
Cyklovíkend Suchdol nad Lužnicí 21.-23.6. 21.6.
Stupavský cyklomaraton Stupava 21.-23.6. Horská kola 21.6.
Extrem bike - cyklomaraton Most Horská kola 22.6.
Maštale - cyklomaraton Proseč Horská kola 22.6.
Vrchlabí-Špindl Tour - cyklomaraton Vrchlabí Horská kola 22.6.
Houštecký cyklomaraton Stará Boleslav Horská kola 22.6.
King of City
Karlovy Vary 22.-22.6. Horská kola 22.6.

Diskuse

Mravenci v domě Horydoly , 16.6.2019 12:01, 2 příspěvky
Mravenci v domě Eva, 15.6.2019 9:21, 2 příspěvky
Klasika ale radši ne, 14.6.2019 16:13, 1 příspěvek
jakej Šénflek?? neregistrovaný, 12.6.2019 21:30, 1 příspěvek
Blanice - doprava a uzavírky vodák Marek, 11.6.2019 15:17, 1 příspěvek
Co s sebou Hihoihi, 10.6.2019 9:55, 9 příspěvků
pohory Makara Netopýr, 6.6.2019 13:15, 4 příspěvky
M. Jaroš Jan Vokounek (Vokoun), 4.6.2019 21:20, 1 příspěvek
Korektivní akce Decathlon prt, 4.6.2019 9:29, 3 příspěvky
pracovní prádlo Hankos, 3.6.2019 10:24, 20 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Odhalení pravdy! Francouz... milan šupa, 14.6.2019 18:35
Údolí salaší: Grossarltal... Horydoly , 12.6.2019 23:10
Bike Valachy Horydoly Open, 12.6.2019 12:00
Na světě je strategie roz... Horydoly , 23.5.2019 23:42
Trail Praha na Petříně dá... Horydoly , 20.5.2019 22:16
Baranie a Priečné Horydoly , 19.5.2019 11:20
Знакомства для секса Raymondset Raymondset, 16.5.2019 18:47
Akce v Praze Horydoly Open, 16.5.2019 12:08