Vsetínské vrchy: hřebenovka na kole

Vsetínské vrchy: hřebenovka na kole
Vsetínské vrchy, rozcestí u sv. Huberta.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Pro hřeben Vsetínských vrchů bylo stvořeno horské kolo. Celodenní putování vysoko v horách zanechalo nesmazatelnou stopu otištěnou hrubými gumovými drapáky do naší romantické duše. Užili jsme si vše, co cykloturista může požadovat - strmá stoupání, prudké sjezdy, terénní vložky, osamělou hřebenovku, hluboké lesy a daleké výhledy. 

Vsetínské vrchy: hřebenovka na kole
Medvědi střeží vstup do chaty pod Vsackým Cábem.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Délka trasy: 77 km / cca 7 hod

Obtížnost: střední

Doporučené vybavení: Horské kolo s odpruženou vidlicí, nacvakávací pedály nebo klipsny, tretry nebo pevné boty, přilba, brýle, cyklorukavice, lékárnička, bidon, jídlo na cestu, mobil, peníze, cyklobatoh 15-20 l, cyklistický dres a kalhoty, lehká bunda, mapa nebo GPS.

Na Vsetínských vrších najdeme tu a tam hospodu, nabereme vodu do bidonů ve studánkách, značení je cest je dobré a obtížnost tak akorát pro rekreační cyklisty.

Vyrážíme stylově ze Vsetína. Odkud také jinak - nomen omen! Převlékáme se na parkovišti u supermarketu. Na náš rozložený nepořádek přes tři parkovací stání se přijedou podívat dokonce i policajti, ale nakonec působí jako uvítací výbor. S úsměvem nám salutují. Prý také jezdí na kole.

Ze Vsetína nahoru do kopců

Od Bečvy (350 m) vyjedeme okolo zámku k soudu, kde se nepojíme na značenou cyklotrasu 6119. Ta nám pomůže prokličkovat mezi vilkami pod strmý kopec Vršky (506). Na něm se připojíme k modré turistické značce a příjemným lesem nepříjemně strmě a dlouho šlapeme strmě vzhůru.

Lesní cesta se změní na asfaltku, projíždíme lesy prosvětlenými loukami, ale pořád nahoru. Teprve poblíž pasekářské usedlosti U Švagerů se to zlomí. Trochu odpočíváme na rovince za sedlem, ještě jednou se zhoupneme na nepojmenovaný kopec (674 m) a pak se lesní silnička najednou zlomí a my pálíme, co to dá, po lučinatém úbočí velmi rychle dolů.

Jenže v nenápadném sedle, kde modrá značka odbočuje doleva, se změní náš let orla velmi rychle ve slepičí krok ve strmém stoupání. Moc nás nebaví se hrabat po asfaltu nahoru, ale co se dá dělat. U dřevěného mysliveckého pomníku svatého Huberta na rozcestí Putýrka jsme zase na rovině. Tady se znovu spojujeme s modrou turistickou značkou.

Vsacký Cáb - hospoda s medvědy

Projedeme obcí, krátce vystoupáme po frekventované silnici na sedlo a definitivně se s ní rozloučíme. Zahneme doprava po červené turistické značce k hotelu Vsacký Cáb. Držíme se stále cyklotrasy 6119. Je to nejhorší kus cesty, kterou dnes pojedeme. Po lesní asfaltce neustále a únavně ve stále stejné scenérii hlubokého lesa. Po čtyřech kilometrech konečně dorazíme k hotelu (845). V restauraci pojíme, popijeme a prohlédneme si dřevěné medvědy střežící vstup do hospody.

Nechce se nám v příjemné rozpoložení znovu nasednout, ale není zbytí. Čeká nás ještě dlouhá cesta. Na rozcestí Ptáčnice (830 m) nás sice matou celkem tři červené turistické značky, ale v orientaci nám pomůže cyklotrasa 6270, která vede souběžně se správnou červenou.

Vjíždíme do terénu, strmě klesáme a pak zase stoupáme rozbitými kamenitými úvozy, což se opakuje až na Vsackou Tanečnici (912 m). Za ní zůstáváme na červené, ale číslo cyklotrasy je od teď 6013. Lesní hřebenovka se pomalu zlepšuje a nakonec po pěkné cestě dojíždíme na Soláň. Na silničním sedle Čarťák (860 m) vybíráme jednu z levných hospod a dáváme si svačinu. Nezdá se to, ale Vsetínské vrchy nám dávají zabrat. Neustále měníme rytmus i styl jízdy, což hodně unavuje.

Vsacká Tanečnice (911 m).

Soláň, hřeben, Vysoká a pak frrrr dolů!

Od sedla projedeme rekreačně-folkloristickou vesnicí Soláň, okolo sjezdovek, a znovi se ponoříme do lesa. Kamenitá lesní cesta je dost široká a rychlá, avšak její výškový profil se zase řádně rozhoupe. Za Kotlovou (869 m) se délka sjezdů i výjezdů poněkud prodlouží.

Na nejvyšší bod dnešní trasy (938 m) se vyšplháme u rozcestí pod Vysokou. Blíží se večer, a tak si odpustíme dobytí jejího vrcholu (1024 m). Tam bychom museli kola tlačit.

O prázdninách u babičky na Valašsku jsem spolu s tatínkem zdolala na kole 20 vrcholů Valašska a zároveň poznala tento malebný kraj. Zde jsem na Soláni.

Raději se přioblékneme v turistickém přístřešku, sjedeme si trochu níž pro vodu ke studánce, a s větrem ve vlasech se vydáme lesáckou svážnicí a později po asfaltové silničce na dlouhý nepřerušovaný sjezd do údolí Léskové. Kdo tady nezkrotí své nadšení a nedrží pevně brzdové páky, vyletí z cesty do lesa. Za pár minut mineme pitný Laďův pramen s malým rybníčkem, a za chvíli jsme na hlavní silnici.

Tady už se dá zase najíst a napít téměř kdekoliv. Hrdě míjíme všechny hotely, hospody i obchody s potravinami, až nás dostane nabídka zmrzlinárny. Těch je tu několik, a tak i když si odpustíme jednu, druhá nás určitě zláká.

Bohužel už nemáme čas na koupání ve vyhlášeném koupališti Na Stanoch v Novém Hrozenkově.

KOUPÁNÍ.czKOUPÁNÍ.cz: Koupaliště Na Stanoch Nový Hrozenkov

Cyklostezka podél Vsetínské Bečvy nás okouzlila

Vracíme se do Vsetína po pohodlné cyklostezce. Mírně klesá, níž se jede v podstatě po rovině. Vede nás buď v odděleném pruhu po silnici, nebo čas od času odbočuje na vedlejší cesty podél Vsetínské Bečvy. Projedeme v rychlém tempu Velké Karlovice, Karolinku, Hrozenkov, Huslenky a se západem slunce brzdíme na parkovišti ve Vsetíně. Okruh je dokončen a Vsetínské vrchy se uložily do našich hlav.

Horydoly.cz Beskydy na kole

Vsetínské vrchy: hřebenovka na kole

Havel na konci světa v Hrčavě

Ze smogu na Javorový vrch

Dvacet kilometrů okolo Slavíče

Velké Karlovice na kole

Trojmezí Radegast Cyklotrack

Bílé Karpaty a Javorníky na kole

Beskydské hřebeny od Prašivé na Portáš

Zobrazit místo Běžky a kola na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Jílové, tady už zlato není

Jílové, tady už zlato není

NOVÉ VIDEO V Jílovém u Prahy se těžilo zlato dva tisíce let. Za tu dobu vyrvali lidé ze skal asi jedenáct tun žlutého blýskavého kovu. To je kovová kostka o hraně pouhých tři
Cyklonovinky 2024

Cyklonovinky 2024

ŠELA MARATON Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
Cyklistu Křivku zabil řidič, který nedal přednost

Cyklistu Křivku zabil řidič, který nedal přednost

ČERNÁ VDOVA Řidič osobního auta nedal přednost cyklistovi Petru Křivkovi a zabil ho na přehledné křižovatce poblíž obce Nová Ves u Dírné nedaleko Tučap. Tragická dopravní nehoda se stala 12. května odpoledne.
Je tu první letošní Grand Tour. Giro d’Italia na Eurosportu odstartuje už o víkendu

Je tu první letošní Grand Tour. Giro d’Italia na Eurosportu odstartuje už o víkendu

Giro d’Italia (4.-26. května) se blíží a s ním i start letošní letní cyklistické sezóny na Eurosportu a dalších stanicích a platformách Warner Bros. Discovery. Jak už je zvykem, kamery reportérů Eurosportu budou sledovat
Havel-Radweg týden po rovině na kole

Havel-Radweg týden po rovině na kole

Hlavní německé město Berlín se rozkládá na území starých Slovanů. Žili zde ještě ve středověku v blatných hradištích mezi řekami, jezery a bažinami. Osou západního slovanského panství byla řeka Havel (česky Havola).

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Svět knihy - veletrh Praha, Holešovice 23.-26.5. 23.5.
Setkání časopisu Cykloturistika Jinolice 24.-26.5. 24.5.
Bike Maraton Vysočina Kněžice Cyklomaraton MTB a gravel 25.5.
Král Šumavy - cyklomaraton Klatovy Horská kola 25.5.
Petrbokův memoriál Praha, Nad Hliníkem Historická cyklistika 25.5. 10:00
Pálava - silniční Milovice Silniční kola 25.5.
Cyklomaraton Amadé Rakousko, Radstadt Silniční kola 26.5.
Marcialonga - cyklomaraton Itálie, Moena Silniční kola 135 km 26.5.
Stolové hory - cyklomaraton Machov Horská kola 26.5.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 31.5.

Diskuse

Outdoorový obchod OUTDPRO, s. r. o., 22.5.2024 20:49, 59 příspěvků
OMYL !!! Vlastimil, 22.5.2024 16:23, 2 příspěvky
Online hazardní hry danielsherry, 22.5.2024 14:57, 4 příspěvky
Pro každého je vrcholový ... Lukas B., 21.5.2024 18:39, 6 příspěvků
Pro každého je vrcholový ... Michael Beranek, 21.5.2024 9:07, 6 příspěvků
kříž Horydoly, 20.5.2024 11:20, 6 příspěvků
kříž strašný news, 20.5.2024 10:39, 6 příspěvků
INU Horydoly, 19.5.2024 23:43, 6 příspěvků
INU Honza, 19.5.2024 20:40, 6 příspěvků
INU Honza, 18.5.2024 20:33, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Malý ukrajinský Picasso Horydoly , 21.5.2024 12:59
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47
O novém poznání, kterému ... milan šupa, 25.4.2024 19:37