6 největších mýtů o dětských kolech

6 největších mýtů o dětských kolech
Rodinný cyklistický výlet do hor.
Autor snímku Beany
SDÍLEJ:

Než vyrazíte s dítětem do obchodu vybrat jízdní kolo, ujasněte si, na co ho chcete. Jasně, chcete kolo na ježdění, na co taky jiného? Naprosto zásadní ale je, zda bude dítě jezdit pár desítek metrů kolem domu, na hřiště a za kamarády, nebo zda jste sportovní rodina, která bude společně podnikat víkendové vyjížďky a čas od času vezmete kolo i na dovolenou, přičemž při svých výletech se rozhodně nehodláte držet jen na silnici, ale sjedete i na polní nebo lesní cesty.

6 největších mýtů o dětských kolech
Kolekce dětských kol české značky Beany.
Autor snímku Beany

Pokud dítě bude jezdit hlavně ve městě, na hřišti, po cyklostezce nebo třeba na pumptracku, je pro něj ideální velmi lehké kolo s pevnou vidlicí.

Dětské kolo Beany.

Jste-li aktivní rodina, která ráda podniká výlety do terénu a doma je hlavně na lesních a polních cestách klidně někde v kopcích, pak je vhodnou volbou dětské horské kolo s přední odpruženou vidlicí.

Dětské kolo Beany.

V případě, že polykáte kilometry ve velkém, jde vám o rychlou a pohodlnou jízdu, při které často sjedete i na méně frekventované štěrkové či polní cesty, pak je pro vás v nabídce gravel bike.

Dětské kolo Beany.

1. NA GEOMETRII RÁMU NEZÁLEŽÍ

Pro pohodlí, zdraví dítěte i bezpečné ovládání kola je zásadní stavba rámu. Rám nesmí být zbytečně dlouhý, posazení vůči řídítkům musí být v rovnováze. Dítě by nemělo být příliš vzpřímené a nebo naopak v nepohodlném nezdravém předklonu. Kolo se pak dítěti hůře ovládá a ohrožená je i jeho bezpečnost.

2. ŽÁDNÁ ZNAČKA VÝVOJ DĚTSKÉHO RÁMU NEŘEŠÍ

Většina etablovaných cyklistických značek se specializovanému vývoji dětských kole nevěnuje buď vůbec anebo jen minimálně. Naštěstí i zde se najdou výjimky, které vývoj dětských kol a věci ohledně jejich speciální geometrie řeší a staví je do popředí svého zájmu. Kolo pro dospělé je jiný produkt než kolo pro dítě a s tímto faktem je také zapotřebí přistupovat k jeho vývoji a výrobě.

3. VÝBĚR NESPRÁVNÉ VELIKOSTI NEUBLÍŽÍ

První dojem dítěte z kola a jízdy na něm je naprosto klíčový. Špatný výběr velikosti rámu dítěti často znechutí celou cyklistiku, protože se mu kolo prostě špatně ovládá. Spíš než dítě kolo pak řídí kolo samo svého jezdce. Nemluvě o tom, že nepadnoucí rám a s ním související špatný posed na kole můžou mít neblahý vliv na pohybový aparát dětí a jejich správný vývoj.

4. KUPOVAT NOVÉ DĚTSKÉ KOLO JE ZBYTEČNÉ

Může se zadařit koupit kvalitní dětské kolo z druhé ruky, v dobrém stavu a ještě vyhovující vašemu dítěti, ale je to spíš náhoda a štěstí. Není nad to vyzkoušet si kolo zapůjčené třeba i na víkend od prodejce a když opravdu sedí, koupit ho plně seřízené, připravené a v záruce.

Dětské kolo Beany.

Nekupujte zajíce v pytli. Najděte si prodejce, který vám umožní kolo otestovat. Dítě by si mělo na kolo před zakoupením sednout a projet se minimálně kolem prodejny, po přilehlém parkovišti, kolem bloku. V lepším případě vám prodejce půjčí testovací kolo na víkend domů, vy budete moci podniknout delší vyjížďku, při které poznáte, zda kolo dítěti sedí a jede se mu na něm dobře. Máloco odradí dítě od cyklistiky víc, než kolo, které nedokáže uřídit a které mu nevyhovuje. 

"Pro prodejce máme testovací kola, která jim na sezonu půjčujeme do obchodů," ukazuje cestu Roman Blažek, výrobce dětského sportovního vybavení Beany. "Budou tak mít možnost zapůjčit naše kola na víkendové testování, aby si byl rodič jistý, že nekupuje zajíce v pytli." 

5. DĚTSKÉ CYKLOKROSOVÉ KOLO NEEXISTUJE

Existuje! Například právě Beany vyrábí cyklokrosový model na 26” kolech pro děti ve velikosti od 130-160 cm. Na těchto kolech se děti výborně svezou na silnici i po polních cestách. Jde o skvělou variantu dětského kola pro malé cyklisty, kteří nejezdí do těžkého terénu.

6. NA DESIGNU NEZÁLEŽÍ

Design je tak trochu zapeklitá věc, musí se líbit rodičům a hlavně dětem. Jízda na kole bude děti bavit víc, když budou mít kolo, které se jim líbí. Taky by nás dospělé nebavilo jezdit v autě, které se nám nelíbí.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

některé body souhlas, jiné, no...

dětská kola obecně jsou především těžká jako prase. protože se od dospělých prakticky neliší profily trubek - ono dítě při 150 cm může mít jak 28kg, tak osmdesát, a holt se to musí všechno dimenzovat na toho razantního golemka. konečnou ťafku tomu dává odpružená vidlice (a narovinu, jakou kosmickou kvalitu vidlice čekáte i na tom nejdražším dětském kole, řádově za necelou dvacku?) . dle mých zkušeností je jediná rozumná volba hliník, pevná vidlice a solidní ráfkové brzdy, jestli je to červené nebo zelené, nové nebo staré, je úplně jedno (tedy, pokud jeden není na obě ruce levej a když umí seřídit přehazovačku a natáhnout nová lanka a před vyjížďkou kromě dopumpování i poladit).

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 31.5.2019 11:56
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Salcburská salašnická cesta / Salzburger Almenweg

Salcburská salašnická cesta / Salzburger Almenweg

TOUR GUIDE 350 km dlouhá Salcburská salašnická stezka vám ukáže více než sto venkovských horských chat v rakouském zemi SalzburgerLand. Turistická trasa je rozdělená na 31 denní etap, které lze projít najednou,... celý článek

Koupání u Tábora a Soběslavi

Koupání v Plzni: venku i v bazénu

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Koupání u Tábora a Soběslavi

Koupání u Tábora a Soběslavi

AKTUALIZACE Koupání v okolí Tábora a Soběslavi je skvostné. Nabízí se tu řeka Lužnice, pískovny, rybníky a veřejné plovárny. V jejich okolí lze najít množství pláží, tábořišť, kempů a chatových osad.
Koupání v Ostravě

Koupání v Ostravě

Přinášíme přehled možností, kde se v Ostravě a okolí vykoupat. Přírodní koupaliště a kryté bazény.
Koupání v Brně a okolí

Koupání v Brně a okolí

AKTUALIZACE Přírodní koupaliště a kryté bazény! Přinášíme přehled možností, kde se v Brně vykoupat.
Koupání v Plzni: venku i v bazénu

Koupání v Plzni: venku i v bazénu

AKTUALIZACE Vodní nádrže v okolí Plzně mívají dobrou vodu ke koupání na začátku léta a potom zase koncem srpna. O prázdninách se kvůli teplému počasí obvykle tvoří velké množství sinic.
Koupání v Praze

Koupání v Praze

KDE A JAK SE VYKOUPAT? Přírodní koupaliště a kryté bazény! Přinášíme přehled možností, kde se v Praze vykoupat.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Čarovné tóny Macochy Macocha 12.-16.6. Hudební festival 12.6.
Barchan Jemnice 14.-17.6. 14.6.
120 let dopravního podniku Plzeň 15.-16.6. 15.6.
Ignis Brunensis - ohňostroje Brno 24.5.-16.6. 16.6.
Buskers fest - pouliční umění České Budějovice 17.-21.6. 17.6.
Olympijský běh České Budějovice, Hanace Přednášejí manželé Motaní 19.6.
Olympijský běh Most, Autodrom 19.6.
Den žiraf Jihlava, ZOO 21.-22.6. 21.6.
Jihlavské havíření Jihlava 21.-23.6. 21.6.
Dny růží
Jindřichův Hradec, Zahradní centrum 21.-30.6. 21.6.

Diskuse

Mravenci v domě Horydoly , 16.6.2019 12:01, 2 příspěvky
Mravenci v domě Eva, 15.6.2019 9:21, 2 příspěvky
Klasika ale radši ne, 14.6.2019 16:13, 1 příspěvek
jakej Šénflek?? neregistrovaný, 12.6.2019 21:30, 1 příspěvek
Blanice - doprava a uzavírky vodák Marek, 11.6.2019 15:17, 1 příspěvek
Co s sebou Hihoihi, 10.6.2019 9:55, 9 příspěvků
pohory Makara Netopýr, 6.6.2019 13:15, 4 příspěvky
M. Jaroš Jan Vokounek (Vokoun), 4.6.2019 21:20, 1 příspěvek
Korektivní akce Decathlon prt, 4.6.2019 9:29, 3 příspěvky
pracovní prádlo Hankos, 3.6.2019 10:24, 20 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Odhalení pravdy! Francouz... milan šupa, 14.6.2019 18:35
Údolí salaší: Grossarltal... Horydoly , 12.6.2019 23:10
Bike Valachy Horydoly Open, 12.6.2019 12:00
Na světě je strategie roz... Horydoly , 23.5.2019 23:42
Trail Praha na Petříně dá... Horydoly , 20.5.2019 22:16
Baranie a Priečné Horydoly , 19.5.2019 11:20
Знакомства для секса Raymondset Raymondset, 16.5.2019 18:47
Akce v Praze Horydoly Open, 16.5.2019 12:08