Muži odplaty: Oslavy, vzpomínky, novinky

Muži odplaty: Oslavy, vzpomínky, novinky
Gabčíkova, dříve Kolínská ulice.
Autor snímku Pavel Fojtík
SDÍLEJ:

Tuto sobotu a neděli 26.-27. května se v Thomayerových sadech, Praze-Libni uskuteční ojedinělá vzpomínková akce na 2. světovou válku nazvaná Muži odplaty. Je věnována parašutistům a jejich pomocníkům, kteří v roce 1942 zlikvidovali druhého nejmocnějšího nacistu Heydricha.

Muži odplaty: Oslavy, vzpomínky, novinky
Heydrichovo auto po atentátu.
Autor snímku repro z knihy Jaroslav Čvančara: Heydrich. Gallery, Praha 2011

V bohatém programu bude například ukázka z výcvikového tábora, který probíhal ve Skotsku, ukázka výcviku a střelby z kanónové houfnice, nebo módní přehlídka prvorepublikové a protektorátní módy.

Muži odplaty v Libni

Některé programy se opakují v obou dnech. Módní přehlídka bude jen v sobotu. Vrcholem akce bude komentovaná rekonstrukce atentátu, která proběhne v neděli, přesně v 10:35. Bude to tedy na minutu přesně sedmdesát let od hrdinského činu.

Koncentrační tábor na Novém Městě

Koncentrační tábor, připomínající osudy lidí, kteří pomáhali parašutistům, vyroste na pražském Karlově náměstí. Otevřen bude od neděle 27. května do 18. června. Tedy od provedení atentátu do dne, kdy parašutisté po tvrdém boji zemřeli v kryptě kostela svatého Cyrila a Metoděje.

Tábor připomene koncentrák Mauthausenu, kde nacisté po útoku na Heydricha popravili 261 Čechoslováků.

 Horydoly.cz Koncentrační tábor na Karlově náměstí

Včera jste si na Horydoly mohli přečíst podrobný popis atentátu na Heydricha a srovnat historické fotografie s dnešní skutečností na křižovatce Zenklovy ulice a V Holešovičkách, kde se střílelo.

Podotýkáme, že jsme se drželi oficiální a dnes nejčastěji citované verze příběhu. Ve zkratce: Valčík vidí přijíždějící Heydrichův vůz, dává zrcátkem znamení Kubišovi a Gabčíkovi. Samopalníkovi Gabčíkovi se zasekává zbraň, Kubiš hází upravený protitankový granát, ale netrefí auto. Naštěstí detonace je tak silná, že poničí vůz, letící součástky zraní Heydricha a ten o pár dní později zemře v nemocnici.  

 Horydoly.cz Gabčík, Kubiš, Valčík a možná Opálka

Gabčíkův Sten gun na místě atentátu.

Možná se odehrály některé události jinak, než si myslíme

Eduard Stehlík z Vojenského historického ústavu nedávno došel k jinému sledu událostí. Důkladná vyšetřovací mašinérie německých úřadů podpořená českým četnictvem sice vyslechla spoustu svědků a objasnila většinu nejasností již pár dní po atentátu a my máme dnes jejich důkazy i vyšetřovací verze k nahlédnutí, ale přesto bylo zřejmě něco jinak.

Slavná několikavteřinová scéna, kterou známe z několika filmů, se nejspíš odehrála jinak.

Parašutista Josef Valčík na místě byl, možná dával i znamení svým dvěma druhům ve zbrani, ale těžko to bylo odleskem zrcátka. V tu dobu totiž bylo nad celou Prahou zataženo.

Jozef Gabčík sice složil samopal Sten pod kabátem a možná se mu i zasekl, ale téměř jistě se nepostavil před jedoucí auto sám, aby zastřelil Heydricha. Na to nebyl cvičený a jako špičkový voják jistě věděl, že zastavit těžkou limuzínu nepřesnou a nespolehlivou "pumpičkou"  je velmi rizikové. 

Už ve Skotsku se totiž naučili s Janem Kubišem jinou a daleko účinnější taktiku. Nejdřív se hází bomba nebo granát, která dopadne do otevřeného kabrioletu, anebo aspoň způsobí škodu na autě zvenku, zastaví ho a teprve potom přichází  na řadu samopalník, který zkázu dokoná a "pokropí" přeživší posádku sprškou střel.

Tak to asi také bylo v Libni. Jan Kubiš hodil bombu, nestrefil se přesně, ale zastavil auto. Potom vyskočil Jozef Gabčík a chtěl střílet. Buď se mu samopal opravdu zasekl, což u Stenů bývalo časté, nebo nechtěl ohrozit civilisty v tramvaji, která právě projížděla kolem.

Na závěr dodejme dvě perličky, které se zaleskly, když Britové otevřeli některé válečné archivy. 

Nejprve osobní záležitost: Hlavní instruktor výcviku českých parašutistů si stěžoval, že kluci nehrají kriket, ale jenom fotbal. Zaboha se totiž nemohli trefit cvičným granátem do jedoucícho auta, zatímco jejich angličtí kolegové to zvládali s přehledem. Zároveň si pochvaloval, že Češi jsou excelentní střelci a mají výbornou fyzičku. To se také při atentátu na Heydricha potvrdilo. Kubiš se bombou netrefil do auta. Při následné honičce parašutisté unikli po svých. V kryptě kostela, kde všichni nakonec zahynuli, stříleli jedna báseň a vzali s sebou na věčnost nenáviděné nacisty.

Poté technická věc: Nad Heydrichovou smrtí v nemocnici se spekuluje z lékařského hlediska už od války. Operovali ho tři zkušení lékaři, kteří sice ještě neměli k dispozici penicilin na zastavení infekce, ale takové operace už byly běžné a obvykle si s nimi lékaři dokázali poradit. Přesto jim nejmocnější muž  protektorátu zemřel po pár dnech v posteli. Kromě jiných verzí se vždy mluvilo také o otravě, ale nikdo k tomu neměl sebemenší důkaz. Dnes už se ví, že pro své paradesantní jednotky vyvíjeli Britové granáty doplněné o zásobník s jedem botulotoxin (klobásový jed), který spolehlivě zabíjí během několika hodin až dnů a dodnes se proti němu nelze účinně bránit. Zda takové granáty někdy někdo použil, dosud historici nevědí.

INFO: Atentát na Heydricha a Operace Anthropoid na Wikipedii

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Hrdinství mladých kluků

Ať to bylo jak to bylo, jsou to hrdinové i přes všechny chyby a přehmaty.

  • Autor Novinář
  • Datum a čas 25.5.2012 14:25
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Stezky portáše Maliny otevírá resort Valachy

Stezky portáše Maliny otevírá resort Valachy

Dvě nové naučné stezky připravil na letošní léto Resort Valachy Velké Karlovice. Nové Stezky portáše Maliny připomínají slavnou tradici portášů, strážců hor a hranic v Beskydech. Portáši výborně znali hory a přírodu.... celý článek

3 nové krátké feráty ve Středohoří

Aktivní dovolená v Česku

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Orlická přehrada je 60 let stará

Orlická přehrada je 60 let stará

Co nám Orlík vzal? Řeku, přírodu, vesnice. Co nám dává? Koupání, bruslení, kemping, jachting, trochu elektřiny a dost vody pro dolní Vltavu. Už 60 let stojí na Vltavě u Solenic impozantní betonová
Designová ergonomická nosítka pro miminka

Designová ergonomická nosítka pro miminka

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ V životě rodiče nastanou chvíle, kdy kočárek není zrovna ideálním řešením pro vaši cestu. Řeč je o všech těch cestách, které vedou složitým terénem, anebo když potřebujete jít s vašim dítětem,
8 míst v Dubaji, která si nesmíte nechat ujít

8 míst v Dubaji, která si nesmíte nechat ujít

Nádherné pláže s bílým pískem, zelenomodré moře, přepychové hotely a naprostou bezpečnost nabízí Dubaj. Ať už se chystáte na dovolenou s dětmi, s partnerem nebo toužíte po dámské jízdě s kamarádkami, vyražte do srdce Emirátů
Proč je mikina s 3D potiskem nejlepší dárek pro teenagery

Proč je mikina s 3D potiskem nejlepší dárek pro teenagery

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Na internetu se dost často diskutuje téma dárků pro teenagery, protože této věkové skupině se dá jen velmi těžko zavděčit. Známe to všichni moc dobře z vlastní zkušenosti. V pubertě
Je použitý telefon dobrým nápadem na dárek pro dítě?

Je použitý telefon dobrým nápadem na dárek pro dítě?

V životě každého dítěte nastane okamžik, kdy by chtělo mít svůj vlastní telefon. Musí to však být úplně nový telefon přímo z obchodu? Je použitý model dobrým nápadem na dárek?

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 16.-19.6. 16.6.
ITE - veletrh Hong Kong 17.-20.6. Cestovní ruch 17.6.
Jihlava - splutí Mohelno 19.6.
Slavnost královny Johanky Rožmitál pod Třemšínem 19.-20.6. 19.6.
Gutovka Open Praha, Gutovka Lezecké závody pro děti 19.6. 09:45
Malá slavnost lesa a dřeva Praha, Národní zemědělské muzeum 25.6.
Voda země - duatlon Otrokovice, Štěrkáč Běh, paddleboard 26.6.
Jihlava - splutí Mohelno 27.6.
Výstava stanů Praha, Letňany 28.5.-16.8. 28.6.
Tour de aleje Poodří 8.7.-5.9. Cykloturistika 8.7.

Diskuse

Dotazy Lukas B., 18.6.2021 16:11, 3 příspěvky
Dotazy Kuba Turek, 18.6.2021 14:38, 3 příspěvky
boty Michal, 18.6.2021 13:43, 1 příspěvek
Dotazy Climber Prague, 18.6.2021 11:38, 3 příspěvky
Dálkové pochody Horydoly , 16.6.2021 16:10, 2 příspěvky
Dálkové pochody Petr, 16.6.2021 13:33, 2 příspěvky
Někdo mluví o voze, někdo... Horydoly , 15.6.2021 23:17, 3 příspěvky
Někdo mluví o voze, někdo... Michael Beranek, 14.6.2021 13:16, 3 příspěvky
Lobuche? Lukas B., 14.6.2021 12:01, 2 příspěvky
Termíny? Michael Beranek, 14.6.2021 8:41, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Spodní prádlo Horydoly , 18.6.2021 10:58
Vyběhnete do žhavého Petřína Horydoly Open, 16.6.2021 12:50
Re: Koloběžky - závody Kuba Turek, 15.6.2021 11:50
Koloběžky Horydoly Open, 15.6.2021 11:42
Bike hero okolo měsíce Horydoly Open, 15.6.2021 9:56
Gutovka Open Horydoly , 10.6.2021 9:39
Cyklistické závody 2021 Horydoly , 10.6.2021 9:36
Světový den jízdního kola Horydoly Open, 3.6.2021 1:31