Muži odplaty: Oslavy, vzpomínky, novinky

Muži odplaty: Oslavy, vzpomínky, novinky
Gabčíkova, dříve Kolínská ulice.
Autor snímku Pavel Fojtík
SDÍLEJ:

Tuto sobotu a neděli 26.-27. května se v Thomayerových sadech, Praze-Libni uskuteční ojedinělá vzpomínková akce na 2. světovou válku nazvaná Muži odplaty. Je věnována parašutistům a jejich pomocníkům, kteří v roce 1942 zlikvidovali druhého nejmocnějšího nacistu Heydricha.

Muži odplaty: Oslavy, vzpomínky, novinky
Heydrichovo auto po atentátu.
Autor snímku repro z knihy Jaroslav Čvančara: Heydrich. Gallery, Praha 2011

V bohatém programu bude například ukázka z výcvikového tábora, který probíhal ve Skotsku, ukázka výcviku a střelby z kanónové houfnice, nebo módní přehlídka prvorepublikové a protektorátní módy.

Muži odplaty v Libni

Některé programy se opakují v obou dnech. Módní přehlídka bude jen v sobotu. Vrcholem akce bude komentovaná rekonstrukce atentátu, která proběhne v neděli, přesně v 10:35. Bude to tedy na minutu přesně sedmdesát let od hrdinského činu.

Koncentrační tábor na Novém Městě

Koncentrační tábor, připomínající osudy lidí, kteří pomáhali parašutistům, vyroste na pražském Karlově náměstí. Otevřen bude od neděle 27. května do 18. června. Tedy od provedení atentátu do dne, kdy parašutisté po tvrdém boji zemřeli v kryptě kostela svatého Cyrila a Metoděje.

Tábor připomene koncentrák Mauthausenu, kde nacisté po útoku na Heydricha popravili 261 Čechoslováků.

 Horydoly.cz Koncentrační tábor na Karlově náměstí

Včera jste si na Horydoly mohli přečíst podrobný popis atentátu na Heydricha a srovnat historické fotografie s dnešní skutečností na křižovatce Zenklovy ulice a V Holešovičkách, kde se střílelo.

Podotýkáme, že jsme se drželi oficiální a dnes nejčastěji citované verze příběhu. Ve zkratce: Valčík vidí přijíždějící Heydrichův vůz, dává zrcátkem znamení Kubišovi a Gabčíkovi. Samopalníkovi Gabčíkovi se zasekává zbraň, Kubiš hází upravený protitankový granát, ale netrefí auto. Naštěstí detonace je tak silná, že poničí vůz, letící součástky zraní Heydricha a ten o pár dní později zemře v nemocnici.  

 Horydoly.cz Gabčík, Kubiš, Valčík a možná Opálka

Gabčíkův Sten gun na místě atentátu.

Možná se odehrály některé události jinak, než si myslíme

Eduard Stehlík z Vojenského historického ústavu nedávno došel k jinému sledu událostí. Důkladná vyšetřovací mašinérie německých úřadů podpořená českým četnictvem sice vyslechla spoustu svědků a objasnila většinu nejasností již pár dní po atentátu a my máme dnes jejich důkazy i vyšetřovací verze k nahlédnutí, ale přesto bylo zřejmě něco jinak.

Slavná několikavteřinová scéna, kterou známe z několika filmů, se nejspíš odehrála jinak.

Parašutista Josef Valčík na místě byl, možná dával i znamení svým dvěma druhům ve zbrani, ale těžko to bylo odleskem zrcátka. V tu dobu totiž bylo nad celou Prahou zataženo.

Jozef Gabčík sice složil samopal Sten pod kabátem a možná se mu i zasekl, ale téměř jistě se nepostavil před jedoucí auto sám, aby zastřelil Heydricha. Na to nebyl cvičený a jako špičkový voják jistě věděl, že zastavit těžkou limuzínu nepřesnou a nespolehlivou "pumpičkou"  je velmi rizikové. 

Už ve Skotsku se totiž naučili s Janem Kubišem jinou a daleko účinnější taktiku. Nejdřív se hází bomba nebo granát, která dopadne do otevřeného kabrioletu, anebo aspoň způsobí škodu na autě zvenku, zastaví ho a teprve potom přichází  na řadu samopalník, který zkázu dokoná a "pokropí" přeživší posádku sprškou střel.

Tak to asi také bylo v Libni. Jan Kubiš hodil bombu, nestrefil se přesně, ale zastavil auto. Potom vyskočil Jozef Gabčík a chtěl střílet. Buď se mu samopal opravdu zasekl, což u Stenů bývalo časté, nebo nechtěl ohrozit civilisty v tramvaji, která právě projížděla kolem.

Na závěr dodejme dvě perličky, které se zaleskly, když Britové otevřeli některé válečné archivy. 

Nejprve osobní záležitost: Hlavní instruktor výcviku českých parašutistů si stěžoval, že kluci nehrají kriket, ale jenom fotbal. Zaboha se totiž nemohli trefit cvičným granátem do jedoucícho auta, zatímco jejich angličtí kolegové to zvládali s přehledem. Zároveň si pochvaloval, že Češi jsou excelentní střelci a mají výbornou fyzičku. To se také při atentátu na Heydricha potvrdilo. Kubiš se bombou netrefil do auta. Při následné honičce parašutisté unikli po svých. V kryptě kostela, kde všichni nakonec zahynuli, stříleli jedna báseň a vzali s sebou na věčnost nenáviděné nacisty.

Poté technická věc: Nad Heydrichovou smrtí v nemocnici se spekuluje z lékařského hlediska už od války. Operovali ho tři zkušení lékaři, kteří sice ještě neměli k dispozici penicilin na zastavení infekce, ale takové operace už byly běžné a obvykle si s nimi lékaři dokázali poradit. Přesto jim nejmocnější muž  protektorátu zemřel po pár dnech v posteli. Kromě jiných verzí se vždy mluvilo také o otravě, ale nikdo k tomu neměl sebemenší důkaz. Dnes už se ví, že pro své paradesantní jednotky vyvíjeli Britové granáty doplněné o zásobník s jedem botulotoxin (klobásový jed), který spolehlivě zabíjí během několika hodin až dnů a dodnes se proti němu nelze účinně bránit. Zda takové granáty někdy někdo použil, dosud historici nevědí.

INFO: Atentát na Heydricha a Operace Anthropoid na Wikipedii


Zobrazit místo Praha - město na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Hrdinství mladých kluků

Ať to bylo jak to bylo, jsou to hrdinové i přes všechny chyby a přehmaty.

  • Autor Novinář
  • Datum a čas 25.5.2012 14:25
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Prastará cesta na Řetězovou věž v Hruboskalsku

Prastará cesta na Řetězovou věž v Hruboskalsku

RETRO TÝDEN Z DEVADESÁTEK První seriozní pískovcové lezení absovoval potomek na Hruboskalsku, když mu byly tři roky. Vybrali jsme pro něj jedničkovou Prastarou cestu na Řetězovou věž.... celý článek

Radotínské skály a Slavičí údolí

Pašijový svatý týden Velikonoční

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Prastará cesta na Řetězovou věž v Hruboskalsku

Prastará cesta na Řetězovou věž v Hruboskalsku

RETRO TÝDEN Z DEVADESÁTEK První seriozní pískovcové lezení absovoval potomek na Hruboskalsku, když mu byly tři roky. Vybrali jsme pro něj jedničkovou Prastarou cestu na Řetězovou věž.
Radotínské skály a Slavičí údolí

Radotínské skály a Slavičí údolí

Uzávěrka okresů způsobila, že se turisté v Praze vydávají i do takových bizarních míst jako Radotínské skály. Nevedou sem žádné značené trasy pro pěší, ale podle turistických map v mobilu se dá ve
Pojďte si hrát ven! Nadace Via nabízí dětem mikrogranty

Pojďte si hrát ven! Nadace Via nabízí dětem mikrogranty

Už vás nebaví sedět pořád u počítače? Chybí vám kamarádi? Láká vás udělat něco hezkého pro sebe i pro druhé? Přihlaste se do výzvy na Dobro-družné mikrogranty.
Pašijový svatý týden Velikonoční

Pašijový svatý týden Velikonoční

Nejvýznamnější křesťanské svátky Velikonoce, kdy byl ukřižován a potom vstal z mrtvých Ježíš, jsou úzce spjaté se starými pohanskými rituály. Každý den tak zvaného Svatého týdne přes Velikonocemi (též zvaný Pašijový týden)
Bruslení v Praze 2020/2021

Bruslení v Praze 2020/2021

Praha zprovozňuje zimní bruslařské plochy. Přinášíme přehled možností na bruslení v hlavním městě. LETOŠNÍ BRUSLAŘSKÁ SEZONA SKONČILA. VIDEO: Naposledy se bruslilo na Letné. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Čistá Sázava Kácov 9.-11.4. 9.4.
Moravice - kanoistické sjezdy Kružberk 10.-11.4. 10.4.
Travelcon - konference
České Budějovice on-line 15.-16.4. 15.4.
Slavnosti svobody Plzeň 6.-9.5. 6.5.
KhaaKhaaPride Česká Lípa, Perla 7.-9.5. 7.5.
Free Time - veletrh Polsko, Gdaňsk ZRUŠENO! 10.-11.5. 10.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
24 hodin na koloběžce Praha, Divoká Šárka 14.-15.5. 14.5. 17:00
Pochod Praha - Prčice  Prčice   15.5.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 28.-30.5. Lodě a čluny 28.5.

Diskuse

Brněnské klasik K., 9.4.2021 11:26, 1 příspěvek
Vory pluly ještě dlouho p... historylover, 7.4.2021 9:38, 33 příspěvků
Mohou být jezy bezpečné? Michael Beranek, 4.4.2021 11:08, 1 příspěvek
A to jako fakt Kvido? Prkoš, 3.4.2021 21:05, 3 příspěvky
A to jako fakt Kvido? Karel, 3.4.2021 16:53, 3 příspěvky
Levice Vector, 1.4.2021 13:33, 10 příspěvků
Hurghada Novinář, 31.3.2021 23:48, 2 příspěvky
Saychely Pišišvor, 31.3.2021 22:44, 2 příspěvky
Díky zorg, 30.3.2021 22:37, 1 příspěvek
sdačka na kolo LenkaS, 30.3.2021 21:34, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Cestovatelé během svátků ... Horydoly , 10.4.2021 0:04
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 7.4.2021 17:43
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 6.4.2021 0:33
Historická ťažba a spraco... Horydoly , 6.4.2021 0:27
Re: Skála na lezení s rod... Kuba Turek, 6.4.2021 0:15
Skála na lezení s rodinou? Horydoly Open, 5.4.2021 23:20
PVZP se stala terčem dezi... Horydoly , 23.3.2021 10:46
85 % párů má rutinní sex Horydoly , 20.3.2021 0:04