Muži odplaty: Oslavy, vzpomínky, novinky

Muži odplaty: Oslavy, vzpomínky, novinky
Gabčíkova, dříve Kolínská ulice.
Autor snímku Pavel Fojtík
SDÍLEJ:

Tuto sobotu a neděli 26.-27. května se v Thomayerových sadech, Praze-Libni uskuteční ojedinělá vzpomínková akce na 2. světovou válku nazvaná Muži odplaty. Je věnována parašutistům a jejich pomocníkům, kteří v roce 1942 zlikvidovali druhého nejmocnějšího nacistu Heydricha.

Muži odplaty: Oslavy, vzpomínky, novinky
Heydrichovo auto po atentátu.
Autor snímku repro z knihy Jaroslav Čvančara: Heydrich. Gallery, Praha 2011

V bohatém programu bude například ukázka z výcvikového tábora, který probíhal ve Skotsku, ukázka výcviku a střelby z kanónové houfnice, nebo módní přehlídka prvorepublikové a protektorátní módy.

Muži odplaty v Libni

Některé programy se opakují v obou dnech. Módní přehlídka bude jen v sobotu. Vrcholem akce bude komentovaná rekonstrukce atentátu, která proběhne v neděli, přesně v 10:35. Bude to tedy na minutu přesně sedmdesát let od hrdinského činu.

Koncentrační tábor na Novém Městě

Koncentrační tábor, připomínající osudy lidí, kteří pomáhali parašutistům, vyroste na pražském Karlově náměstí. Otevřen bude od neděle 27. května do 18. června. Tedy od provedení atentátu do dne, kdy parašutisté po tvrdém boji zemřeli v kryptě kostela svatého Cyrila a Metoděje.

Tábor připomene koncentrák Mauthausenu, kde nacisté po útoku na Heydricha popravili 261 Čechoslováků.

 Horydoly.cz Koncentrační tábor na Karlově náměstí

Včera jste si na Horydoly mohli přečíst podrobný popis atentátu na Heydricha a srovnat historické fotografie s dnešní skutečností na křižovatce Zenklovy ulice a V Holešovičkách, kde se střílelo.

Podotýkáme, že jsme se drželi oficiální a dnes nejčastěji citované verze příběhu. Ve zkratce: Valčík vidí přijíždějící Heydrichův vůz, dává zrcátkem znamení Kubišovi a Gabčíkovi. Samopalníkovi Gabčíkovi se zasekává zbraň, Kubiš hází upravený protitankový granát, ale netrefí auto. Naštěstí detonace je tak silná, že poničí vůz, letící součástky zraní Heydricha a ten o pár dní později zemře v nemocnici.  

 Horydoly.cz Gabčík, Kubiš, Valčík a možná Opálka

Gabčíkův Sten gun na místě atentátu.

Možná se odehrály některé události jinak, než si myslíme

Eduard Stehlík z Vojenského historického ústavu nedávno došel k jinému sledu událostí. Důkladná vyšetřovací mašinérie německých úřadů podpořená českým četnictvem sice vyslechla spoustu svědků a objasnila většinu nejasností již pár dní po atentátu a my máme dnes jejich důkazy i vyšetřovací verze k nahlédnutí, ale přesto bylo zřejmě něco jinak.

Slavná několikavteřinová scéna, kterou známe z několika filmů, se nejspíš odehrála jinak.

Parašutista Josef Valčík na místě byl, možná dával i znamení svým dvěma druhům ve zbrani, ale těžko to bylo odleskem zrcátka. V tu dobu totiž bylo nad celou Prahou zataženo.

Jozef Gabčík sice složil samopal Sten pod kabátem a možná se mu i zasekl, ale téměř jistě se nepostavil před jedoucí auto sám, aby zastřelil Heydricha. Na to nebyl cvičený a jako špičkový voják jistě věděl, že zastavit těžkou limuzínu nepřesnou a nespolehlivou "pumpičkou"  je velmi rizikové. 

Už ve Skotsku se totiž naučili s Janem Kubišem jinou a daleko účinnější taktiku. Nejdřív se hází bomba nebo granát, která dopadne do otevřeného kabrioletu, anebo aspoň způsobí škodu na autě zvenku, zastaví ho a teprve potom přichází  na řadu samopalník, který zkázu dokoná a "pokropí" přeživší posádku sprškou střel.

Tak to asi také bylo v Libni. Jan Kubiš hodil bombu, nestrefil se přesně, ale zastavil auto. Potom vyskočil Jozef Gabčík a chtěl střílet. Buď se mu samopal opravdu zasekl, což u Stenů bývalo časté, nebo nechtěl ohrozit civilisty v tramvaji, která právě projížděla kolem.

Na závěr dodejme dvě perličky, které se zaleskly, když Britové otevřeli některé válečné archivy. 

Nejprve osobní záležitost: Hlavní instruktor výcviku českých parašutistů si stěžoval, že kluci nehrají kriket, ale jenom fotbal. Zaboha se totiž nemohli trefit cvičným granátem do jedoucícho auta, zatímco jejich angličtí kolegové to zvládali s přehledem. Zároveň si pochvaloval, že Češi jsou excelentní střelci a mají výbornou fyzičku. To se také při atentátu na Heydricha potvrdilo. Kubiš se bombou netrefil do auta. Při následné honičce parašutisté unikli po svých. V kryptě kostela, kde všichni nakonec zahynuli, stříleli jedna báseň a vzali s sebou na věčnost nenáviděné nacisty.

Poté technická věc: Nad Heydrichovou smrtí v nemocnici se spekuluje z lékařského hlediska už od války. Operovali ho tři zkušení lékaři, kteří sice ještě neměli k dispozici penicilin na zastavení infekce, ale takové operace už byly běžné a obvykle si s nimi lékaři dokázali poradit. Přesto jim nejmocnější muž  protektorátu zemřel po pár dnech v posteli. Kromě jiných verzí se vždy mluvilo také o otravě, ale nikdo k tomu neměl sebemenší důkaz. Dnes už se ví, že pro své paradesantní jednotky vyvíjeli Britové granáty doplněné o zásobník s jedem botulotoxin (klobásový jed), který spolehlivě zabíjí během několika hodin až dnů a dodnes se proti němu nelze účinně bránit. Zda takové granáty někdy někdo použil, dosud historici nevědí.

INFO: Atentát na Heydricha a Operace Anthropoid na Wikipedii

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Hrdinství mladých kluků

Ať to bylo jak to bylo, jsou to hrdinové i přes všechny chyby a přehmaty.

  • Autor Novinář
  • Datum a čas 25.5.2012 14:25
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Riese & Müller Multicharger GT Touring 750

Riese & Müller Multicharger GT Touring 750

PRVNÍ DOJMY Jak se jezdí na cestovním elektrokole v ceně ojetého kombíku, jsme si vyzkoušeli Radotíně na okraji Prahy. Riese & Müller Multicharger GT Touring 750 poskytl příjemné svezení na rušné... celý článek

Hostivařská přehrada 2022

Středočeské lokálky zrušil kraj a vrátili je starostové

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Středočeské lokálky zrušil kraj a vrátili je starostové

Středočeské lokálky zrušil kraj a vrátili je starostové

Několik lokálních železničních spojů zrušil Středočeský kraj a nahradil je autobusy během loňského roku. V Rožmitále a Trhovém Štěpánově se tomu starostové vzepřeli, vzali veřejné peníze a doplatili neefektivní dopravu. Teď tam souběžně jezdí
Hostivařská přehrada 2022

Hostivařská přehrada 2022

PADDLEBOARDING Otvírací doba hlavní pláže Hostivařské přehrady v Praze je každý den 9-20 hodin. Vstupné 129 Kč/den se platí na hlavní a nudistické pláži. Koupací molo naproti je zdarma a návštěvní doba není omezena.
Riese & Müller Multicharger GT Touring 750

Riese & Müller Multicharger GT Touring 750

PRVNÍ DOJMY Jak se jezdí na cestovním elektrokole v ceně ojetého kombíku, jsme si vyzkoušeli Radotíně na okraji Prahy. Riese & Müller Multicharger GT Touring 750 poskytl příjemné svezení na rušné
Italská agroturistika: dovolená s červeným kohoutem

Italská agroturistika: dovolená s červeným kohoutem

Přemýšlíte kam vyrazit v létě s rodinou na dovolenou? Tradiční pobyt u moře vás neláká a chtěli byste vyzkoušet něco nového? Sdružení farem Roter Hahn v Jižním Tyrolsku nabízí odpočinek a pohodu uprostřed nádherné přírody na
Žižkov střeží Pérák, v Hostivaři plavou plavkyně

Žižkov střeží Pérák, v Hostivaři plavou plavkyně

V Praze se letos objeví 12 nových uměleckých děl na velkých zdech. Už teď si můžete prohlédnout plavkyně na tramvajové smyčce v Hostivaři a legedárního komiksového Péráka na pilíři mostu v Husitské ulici na

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Bahna - den pozemního vojska Strašice   25.6.
Hanušovická 50
Hanušovice Koloběžky 25.6.
Bitva u Hradce Králové Hradec Králové 2.7.
Letní turistický sraz Olomouc 5.-9.7. 5.7.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Historický festival Mrač 30.7.
Městské historické slavnosti Tachov 5.-6.8. 5.8.
Valachy Man Nový Hrozenkov 5.-6.8. Triatlon 5.8.
Vysočina arena tour - cyklomaraton Nové Město na Moravě 13.-14.8. Horská kola 13.8.

Diskuse

ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 23.6.2022 10:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 23.6.2022 0:23, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 22.6.2022 19:11, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 22.6.2022 19:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Lukáš, 22.6.2022 12:25, 6 příspěvků
Autoři vlasta, 21.6.2022 11:00, 10 příspěvků
!!!! strašný news, 17.6.2022 9:15, 6 příspěvků
wilderoben Riso, 13.6.2022 12:35, 56 příspěvků
Jo jo Honza, 11.6.2022 10:11, 1 příspěvek
smraďoši a chrápalové na ... Petr, 10.6.2022 20:00, 52 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48