Muži odplaty: Oslavy, vzpomínky, novinky

Muži odplaty: Oslavy, vzpomínky, novinky
Gabčíkova, dříve Kolínská ulice.
Autor snímku Pavel Fojtík
SDÍLEJ:

Tuto sobotu a neděli 26.-27. května se v Thomayerových sadech, Praze-Libni uskuteční ojedinělá vzpomínková akce na 2. světovou válku nazvaná Muži odplaty. Je věnována parašutistům a jejich pomocníkům, kteří v roce 1942 zlikvidovali druhého nejmocnějšího nacistu Heydricha.

Muži odplaty: Oslavy, vzpomínky, novinky
Heydrichovo auto po atentátu.
Autor snímku repro z knihy Jaroslav Čvančara: Heydrich. Gallery, Praha 2011

V bohatém programu bude například ukázka z výcvikového tábora, který probíhal ve Skotsku, ukázka výcviku a střelby z kanónové houfnice, nebo módní přehlídka prvorepublikové a protektorátní módy.

Muži odplaty v Libni

Některé programy se opakují v obou dnech. Módní přehlídka bude jen v sobotu. Vrcholem akce bude komentovaná rekonstrukce atentátu, která proběhne v neděli, přesně v 10:35. Bude to tedy na minutu přesně sedmdesát let od hrdinského činu.

Koncentrační tábor na Novém Městě

Koncentrační tábor, připomínající osudy lidí, kteří pomáhali parašutistům, vyroste na pražském Karlově náměstí. Otevřen bude od neděle 27. května do 18. června. Tedy od provedení atentátu do dne, kdy parašutisté po tvrdém boji zemřeli v kryptě kostela svatého Cyrila a Metoděje.

Tábor připomene koncentrák Mauthausenu, kde nacisté po útoku na Heydricha popravili 261 Čechoslováků.

 Horydoly.cz Koncentrační tábor na Karlově náměstí

Včera jste si na Horydoly mohli přečíst podrobný popis atentátu na Heydricha a srovnat historické fotografie s dnešní skutečností na křižovatce Zenklovy ulice a V Holešovičkách, kde se střílelo.

Podotýkáme, že jsme se drželi oficiální a dnes nejčastěji citované verze příběhu. Ve zkratce: Valčík vidí přijíždějící Heydrichův vůz, dává zrcátkem znamení Kubišovi a Gabčíkovi. Samopalníkovi Gabčíkovi se zasekává zbraň, Kubiš hází upravený protitankový granát, ale netrefí auto. Naštěstí detonace je tak silná, že poničí vůz, letící součástky zraní Heydricha a ten o pár dní později zemře v nemocnici.  

 Horydoly.cz Gabčík, Kubiš, Valčík a možná Opálka

Gabčíkův Sten gun na místě atentátu.

Možná se odehrály některé události jinak, než si myslíme

Eduard Stehlík z Vojenského historického ústavu nedávno došel k jinému sledu událostí. Důkladná vyšetřovací mašinérie německých úřadů podpořená českým četnictvem sice vyslechla spoustu svědků a objasnila většinu nejasností již pár dní po atentátu a my máme dnes jejich důkazy i vyšetřovací verze k nahlédnutí, ale přesto bylo zřejmě něco jinak.

Slavná několikavteřinová scéna, kterou známe z několika filmů, se nejspíš odehrála jinak.

Parašutista Josef Valčík na místě byl, možná dával i znamení svým dvěma druhům ve zbrani, ale těžko to bylo odleskem zrcátka. V tu dobu totiž bylo nad celou Prahou zataženo.

Jozef Gabčík sice složil samopal Sten pod kabátem a možná se mu i zasekl, ale téměř jistě se nepostavil před jedoucí auto sám, aby zastřelil Heydricha. Na to nebyl cvičený a jako špičkový voják jistě věděl, že zastavit těžkou limuzínu nepřesnou a nespolehlivou "pumpičkou"  je velmi rizikové. 

Už ve Skotsku se totiž naučili s Janem Kubišem jinou a daleko účinnější taktiku. Nejdřív se hází bomba nebo granát, která dopadne do otevřeného kabrioletu, anebo aspoň způsobí škodu na autě zvenku, zastaví ho a teprve potom přichází  na řadu samopalník, který zkázu dokoná a "pokropí" přeživší posádku sprškou střel.

Tak to asi také bylo v Libni. Jan Kubiš hodil bombu, nestrefil se přesně, ale zastavil auto. Potom vyskočil Jozef Gabčík a chtěl střílet. Buď se mu samopal opravdu zasekl, což u Stenů bývalo časté, nebo nechtěl ohrozit civilisty v tramvaji, která právě projížděla kolem.

Na závěr dodejme dvě perličky, které se zaleskly, když Britové otevřeli některé válečné archivy. 

Nejprve osobní záležitost: Hlavní instruktor výcviku českých parašutistů si stěžoval, že kluci nehrají kriket, ale jenom fotbal. Zaboha se totiž nemohli trefit cvičným granátem do jedoucícho auta, zatímco jejich angličtí kolegové to zvládali s přehledem. Zároveň si pochvaloval, že Češi jsou excelentní střelci a mají výbornou fyzičku. To se také při atentátu na Heydricha potvrdilo. Kubiš se bombou netrefil do auta. Při následné honičce parašutisté unikli po svých. V kryptě kostela, kde všichni nakonec zahynuli, stříleli jedna báseň a vzali s sebou na věčnost nenáviděné nacisty.

Poté technická věc: Nad Heydrichovou smrtí v nemocnici se spekuluje z lékařského hlediska už od války. Operovali ho tři zkušení lékaři, kteří sice ještě neměli k dispozici penicilin na zastavení infekce, ale takové operace už byly běžné a obvykle si s nimi lékaři dokázali poradit. Přesto jim nejmocnější muž  protektorátu zemřel po pár dnech v posteli. Kromě jiných verzí se vždy mluvilo také o otravě, ale nikdo k tomu neměl sebemenší důkaz. Dnes už se ví, že pro své paradesantní jednotky vyvíjeli Britové granáty doplněné o zásobník s jedem botulotoxin (klobásový jed), který spolehlivě zabíjí během několika hodin až dnů a dodnes se proti němu nelze účinně bránit. Zda takové granáty někdy někdo použil, dosud historici nevědí.

INFO: Atentát na Heydricha a Operace Anthropoid na Wikipedii

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Hrdinství mladých kluků

Ať to bylo jak to bylo, jsou to hrdinové i přes všechny chyby a přehmaty.

  • Autor Novinář
  • Datum a čas 25.5.2012 14:25
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Předsedkyní Pionýra se stala Zdráhalová

Předsedkyní Pionýra se stala Zdráhalová

Předsedkyní Pionýra byla zvolena Darina Zdráhalová na zasedání v Mladé Boleslavi. Dlouhá léta působila v této dětské organizaci jako místopředsedkyně.... celý článek

Slovensko AKTUÁLNĚ 2022

Hameráček - závod na spodním úseku pro děti i pro dospělé

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Temelín přesvědčuje

Temelín přesvědčuje

V tvrzi Vysoký Hrádek u Temelína by turisté mohli očekávat sbírky loveckých zbraní, zdobené ložnice, sály a historické zajímavostí. To však v zámečku nenajdou. V jeho prostorách je umístěno informační středisko temelínské elektrárny.
Potřebujete nový batoh? Ano!

Potřebujete nový batoh? Ano!

Užíváme si léto, táboříme, podnikáme výlety a chodíme na turistiku do hor i v nížinách. Zjišťujeme, že potřebujeme nový batoh, protože starý už nevyhovuje. Zvláště děti a mládež hned po prázdninách vstoupí do
Hameráček - závod na spodním úseku pro děti i pro dospělé

Hameráček - závod na spodním úseku pro děti i pro dospělé

Taky už se těšíte jako já? Koncem týdne zase budeme hoblovat legendární kaskády na Hameráku pod Ratmírovským rybníkem.
Lanovky v Krkonoších jezdí také v září

Lanovky v Krkonoších jezdí také v září

Provoz sedačkových a kabinkových lanovek v Krkonoších je po prázdninách omezený, ale jsou stále v provozu. Přinášíme přehled jejich provozní doby.
Trail podél Černého potoka v Rychlebech

Trail podél Černého potoka v Rychlebech

BIKE GUIDE Rychlebské stezky ukazují bikerům dvě tváře. Jižně od Černé Vody vedou strmé traily plné kamení, klopených zatáček a dřevených lávek. Na severu si užijete pohodové singltreky. Mezi nimi je

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Intermot - veletrh Španělsko, Madrid 4.-9.10. Cyklo a moto 4.10.
Designblok Praha 5.-9.10. 5.10.
Dárkonoši od Ježíška po Santa Clause Uherské Hradiště, Slovácké muzeum 6.10.-8.1. Výstava 6.10.
Signal Praha 6.-9.10. Festival světla 6.10.
Mže - adventure vodácký závod dětí Plzeň 8.-9.10. 8.10.
Krumlovský vodácký maraton Vyšší Brod   8.10.
Velká zámecká - výstava o koních Pardubice, zámek 8.10. 13:00
Rokytka Grande - splutí Praha, Kyjský rybník 8.10.
Otava - zamykání Sušice 8.10.
Velká pardubická Pardubice Steeplechase 9.10.

Diskuse

rychlá půjčka do 24 hodin jan, 6.10.2022 16:43, 1 příspěvek
Boombon Boombon, 4.10.2022 8:02, 6 příspěvků
proti pervitinu laciné a ... Seeker, 3.10.2022 16:37, 6 příspěvků
Cena? Horydoly, 3.10.2022 13:52, 6 příspěvků
proti pervitinu laciné a ... Lukas B., 3.10.2022 12:15, 6 příspěvků
JEN DOBŘE Honza, 3.10.2022 11:53, 1 příspěvek
Cena? Honza, 3.10.2022 11:43, 6 příspěvků
Cena? Lesní zákon, 3.10.2022 10:15, 6 příspěvků
Barefooty Šlojíř, 30.9.2022 12:56, 4 příspěvky
INU Horydoly, 30.9.2022 12:54, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Bobr Cup Horydoly , 2.10.2022 0:49
Běžecké závody 2022 Horydoly , 29.9.2022 12:48
KLM Premium Comfort Horydoly Open, 23.9.2022 13:41
Portugalský LUGGit vstupu... Horydoly Open, 23.9.2022 13:35
Re: Vysoké Tatry Horydoly , 12.9.2022 11:15
Re: Subscribing to Your S... Kuba Turek, 26.8.2022 0:16
Horydoly.cz Horydoly , 26.8.2022 0:13
Re: Výběr elektrokola linki@krolkaro.pl, 24.8.2022 12:07