Na hory? Pod stan? S miminem?

Na hory? Pod stan? S miminem?
Lanovka na Dachstein / Hunerkogel.
Autor snímku Hochwurzen-Bahnen
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE Vy jste blázni! To jsme slyšeli nejčastěji, když jsme oznámili, jak a kde chceme strávit dovolenou. Oba milujeme hory. Od mala po nich lezeme. Ale taky máme děti. Tak koumáme, jak to spojit dohromady.

Jak na to

Rodinná výprava do Alp

Iva (máma), Dan (táta), Ivan (4 roky), Stefan (2 roky), Elenka (2 měsíce).

Na začátku podzimu jsme mladšího chlapečka udali babičce a vydali se se starším, skoro čtyřletým synem na čtyřdenní výstup na vrchol Grosser Priel (2515 m) v Totes Gebirge.

Zvládl to naprosto skvěle.

Radostná komplikace

Hned na místě jsme rozhodli, že si to v létě o prázdninách musíme zopakovat a vezmeme s sebou i mladšího brášku. Budou mu dva roky, tak už to bude velký kluk.

Grosser Priel (2515 m).

Jenže po návratu mi začalo být nějak špatně. Po týdnu mi to došlo a doktor potvrdil, že jsem ve třetím měsíci. Elenka se narodila v květnu.

Nejprve jsme vyzkoušeli, jak se jí líbí v šátku a nosítku a jestli zvládneme delší pochod. Trénovali jsme na Řípu a Milešovce. Počkali jsme, až nám skončí šestinedělí, abychom byly obě ve formě, a první červencový víkend jsme se vydali pod stan do oblasti Dachstein.

Baby-friendly kemp

Vybrali jsme kemp, který byl baby-friendly, dokonce tam měli k zapůjčení vaničku.

TIP pro horské nováčky: do auta se hodí skládací matrace

Nejtěžší na přípravě bylo balení a následné nacpání do auta. Nějak se to podařilo a v sobotu ráno jsme vyrazili. Dojeli jsme až skoro večer, protože silnice byly strašně přecpané.

Nastala poměrně složitá fáze výletu. Jak postavit stan, dostali jsme od Ježíška a doposud jsme ho nestavěli, všechno vyskládat z auta a zároveň uhlídat dvě rozjívené děti, jedno ječící mimino a pak jak je postupně nakrmit, poumývat, odpravit do postele.

Nakonec to bylo každý večer stejné, a přesto jsme to nějak zvládli.

My rodiče se dostali do postele až kolem jedné po půlnoci a to už začínalo pěkně hřmět a do hodiny se spustila bouřka. Ráno byly všude na obloze zlověstné mraky.

Přesto jsme se vydali na zahřívací túru. Převýšení 400 metrů na čtyři hodinky chůze. Vyráželi jsme v tomto složení:

Matka Iva + Elenka v šátku (vyhovuje mi víc, než nosítko), na zádech batoh s oblečením a jídlem pro všechny

Manžel Dan + Stefan se nesl v krosně. Sice už docela dost ujde i sám, ale po horách, kde se leze přes kameny a po skále, to přece jenom ještě nezvládá.

Ivan už pěkně po svých.

TIP pro horské nováčky: pocení na túře omezí funkční turistické tričko

Šlo se ale strašně špatně, protože bylo vedro, velká vzdušná vlhkost a každou chvíli přeháňka. Když jsme byli skoro na nejvyšším bodě, spustil se liják, který jsme naštěstí přečkali v ovčácké boudě.

Dachstein (2997 m).

Cestou zpátky jsme ještě několikrát chytili přeháňku, ale nakonec jsme ve zdraví došli. Celou noc a druhý a třetí den opět pršelo, tak jsme si udělali výlet do nedalekého městečka a celé jedno odpoledne jsme strávili v bazénu. Večer se obloha roztáhla, tak jsme si ještě vyběhli na jedno vyhlídkové místo.

Krippenstein s pomocí lanovky

Další den ráno jsme se potom probudili do krásného dne, a tak jsme vyrazili na pořádnou túru. Cílem byl Krippenstein (2100 m).

Do poloviny jsme vyjeli lanovkou a potom jsme vyšli pěšky 800 výškových metrů. Byla to paráda. Konečně jsme byli nahoře a viděli všechny nevyšší vrcholy.

Ivan sice cestou mrmlal, protože jsme šli pod lanovkou a jeho logika byla neúprosná: "Proč jsme nejeli lanovkou až na vrchol?"

Nakonec statečně došel a líbilo se mu to. Dolů jsme sjeli lanovkou.

Krippenstein (2100 m).

Donnerkogel raději bez vrcholu

Další den jsme šli na Grosser Donnerkogel (2054 m). Vynechala jsem vrcholovou partii. Bylo to až skoro lezení, a i když nahoru bych s Elenkou asi vyběhla, přeci jenom jsem měla strach, jak bychom zvládly cestu dolů.

I tak to ale byl vydatný výlet. Večer jsme potom strávili v hospůdce pod vrcholem s výhledem na Dachstein.

TIP pro horské nováčky: nezbytné vybavení je turistická láhev

Grosser Donnerkogel (2054 m).

Ne vždy se všechno podaří podle plánu

Následující den měl být oddechový. Mysleli jsme, že půjdeme na lezeckou stěnu a Ivan si vyzkouší lezení s lanem. Takže jsem místo dvacetilitrového batůžku se svačinou vyfasovala šedesátilitrový s lanem, helmami, sedáky a všemi těmi nezbytnými kovovými věcičkami.

Protože ale manžel nechtěl jen tak ledajakou procházku, usmyslel si, že to trochu obejdeme. Nakonec z toho byla túra s převýšením 500 metrů, dlouhá přes šest hodin. Ke lezecké stěně jsme se už nedostali.

Zato jsme se ale dostali k prameni horské řeky s ledovou vodou, kde se všichni vykoupali. Cestou zpátky jsme objevili spoustu jahod a borůvek.

Vyhlídkový vrchol Stoderzinken

Předposlední den jsme tedy opravdu pojali jako mírně odpočinkový a zvolili jsme další dvoutisícový vrchol Stoderzinken (2047 m). Do osmnácti set metrů se dá dojet autem, takže jsme vyběhli už jen těch závěrečných tři sta výškových metrů.

Z vrcholu jsme viděli nejen Dachstein, ale i Grossglockner.

Poslední den našeho rodinného pobytu v rakouských Alpách jsme se sbalili a odpoledne jsme si už jen užívali u jezera, než jsme se vydali navečer domů.

Krippenstein (2100 m).

Napřed se postaráme o děti

S dětmi se dá dělat skoro všechno. Jen je potřeba se připravit na to, že když večer přijdete utahaní z túry, tak není možné sednout, otevřít pivo, ale začne neuvěřitelný shon. Co dřív, které dítě rychleji odbavit, jestli dřív vařit, nebo koupat.

Cestu je potřeba velice pečlivě časově plánovat podle toho, kdy které dítě spí, jí, co potřebuje. Je potřeba nést s sebou nahoru spoustu věcí. Navíc i děti jsou utahané, takže protivné, tomu se nelíbí to, tomu to... ale to zná koneckonců každý rodič.

Když jsme tak viděli ty nejvyšší kopečky a ledovce, zastesklo se nám a rozhodli jsme se, že příští rok zkusíme dát mladší děti k babičkám a jen s Ivánkem vyrazíme na vícedenní přechod hor.


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Paráda

Děkujema za inspiraci. V létě jí už budeme taky potřebovat :) Ať vám to chodí a leze!!!!!

 • Autor Bětka
 • Datum a čas 25.11.2022 09:17
Reaguj
Re: hazard
Tak to jsem se musela zasmát příspěvku autorky (?)v diskusi, která argumentuje mytím podlahy v 9. měsíci a tvrzením, že matka neudělá nic, co by dítěti neublížilo. Za prvé jsem podlahy skutečně nemyla, a možná ani manžel ne, protože mi v 9. měsíci prostě přišly důležitější jiné věci, to se na mne nezlobte a klidně si můžete myslet, že jsme špindíry. Nejsme, proto mne to neurazí, důležité je, jak to doma mám a ne, co si jiní myslí. Možná manžel vyluxoval, doma jsme měli pochopitelně čisto, ale pokud to měl být příměr, že budoucí matka zvládá vše, mohla jste rovnou argumentovat tím, že dříve ženská makala na poli, porodila, uvázala dítě do uzlíku a dál jednotila řepu, jako by se nechumelilo. Druhý postřeh: souhlasím, že normální matka neudělá nic, VĚDOMĚ, a to zdůrazňuji, co by jejímu dítěti ublížilo. Největší malér je, co na dětech napácháme z nevědomosti. Podle mého má všechno svůj čas. Taky mám dítě, dnes už téměř dospělé, a nemyslím, že dcera o něco přišla, když jsem ji nevláčela v šátku po horách (beru, že tolik "lákavých" možností nebylo, ale rozhodně nelituji). Ano, je tam krásný vzduch, ale řeší to něco? Nic. Rizik je víc než potenciálních kladů. Jak se to líbilo ostatním dětem? Večeře, koupání, únava. A druhý den zas... a zas. Tvrdit, že s dětmi "lze vše"? Ano, dnes je moderní být flexibilní a tak děti holt s námi absolvují to, co si MY myslíme, že je pro ně dobré. Škoda, že v tak útlém věku nemohou rozhodovat samy. Možná bychom se divili, že nechtějí být tak ultraaktivní jako jejich rodiče... protože když je dnes na trhu tolik špičkového vybavení a svět skýtá tolik možností, byla by škoda toho nevyužít. Je to můj názor, jdu jinou cestou, nemám potřebu překračovat biologické i mým rozumem a mými zkušenostmi dané meze a ty mi velí, že, jak jsem již pravila, vše má svůj čas... O špatném kroku vedle a případných nákladech na léčbu, v tom lepším případě, že padající přežije, mluvit nechci, to určitě řekl někdo z mých předřečníků. Protože to je asi první věc, která každého, kdo nad tímto počinem nejásá, napadne.
 • Autor ava
 • Datum a čas 16.9.2010 17:09
Reaguj
Re: Jsem ženská a souhlasím s Realistou
Ahoj Petruško. Tady si asi nerozumíš s autorkou článku. Ona píše o tom, co lze s prcky zažít. Není to návodný článek, co všechno musí rozumní rodiče zabezpečit, než vyrazí na túru. To najdeš spíš v připojených odkazech. Konkrétně jenom k tomu, co popisuješ: 1) Samozřejmě musíš zabezpečit tepelný komfort pro dítě v sedačce - to znamená, že se musí mít kde opřít nohama, nejméně jednou za půl hodiny se proběhnout, mít hodně volné botičky, velmi teplé kalhoty (nebo ještě lépe fusak na tělo), rukavice a kapuci do větru. 2) Samozřejmě musíš mít spolehlivou předpověď počasí. 3) Samozřejmě musíš mít za jakýchkoliv podmínek s sebou nepromokavé převlečení přes sedačku a druhé oblečení pro dítě. 4) Samozřejmě musíš mít s sebou dost teplého pití a jídla. 5) Samozřejmě musíš zabezpečit za nepříznivých podmínek nejdříve dítě, a pak řešit sebe a všechno ostatní. 6) Samozřejmě musíš mít přesně naplánovaný režim na túře, cíl a únikové trasy.
Reaguj
Jsem ženská a souhlasím s Realistou
Ahoj, kupodivu jsem ženská a velmi dobre rozumím příspěvkům Realisty a Lyžníka. Navic uplne zboznuju Realistovy reakce, protoze jsou na rozdil od nekterych jinych vtipne a presne. Za sebe jen muzu napsat, ze souhlasim s jejich nazory a myslim, ze rozumna hranice jsou 3 roky do tak vysokych hor. Ac deti jeste nemam, videla jsem toho na horach az dost a ne vzdy musi mit maminky jako Iva takove stesti. Staci, jen kdyz se treba nahle zmeni pocasi a stane se z vyletu uprk pred destem, bourkou, zimou. Videla jsem taky radu ubrecenych deti, kterym byla v sedacce ocividne zima jez jejich ambiciozni rodice kamsi tahali v nepriznivem pocasi. Sedet s detmi urcite doma nebudu, na svete, je prece tolik zajimavych mist, kam se da s nimi podivat, kde chodit a co podnikat - hlavne, aby to bavilo ty deti. A ostatni at si se svymi detmi delaji, co chteji...
 • Autor Petruška
 • Datum a čas 26.8.2010 11:26
Reaguj
Re: Re: Re: Realista a Ližník jedno jsou?!
A stále fárá, stále fárá. To bude uhlí. Asi plní 37 pětiletku a přiřadí se k veličinám typu - brusič Karhan, tkadlena Lydie Korabelníková a jeho vzor baník úderník Lumír Sakmar. Tož do toho synku !
 • Autor úderník
 • Datum a čas 23.8.2010 12:47
Reaguj
Re: Re: Realista a Ližník jedno jsou?!
Jak je vidět, tak nenašel a nenapsal.
 • Autor Petr
 • Datum a čas 23.8.2010 08:50
Reaguj
Re: Realista a Ližník jedno jsou?!
Ty brďo. Makáč je stále na šachtě. Už dva dny. To budou prémie....
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 22.8.2010 15:03
Reaguj
Re: Re: Moc smutná zpráva
Redakci děkuji. Je to den naprd.
 • Autor Lyžník
 • Datum a čas 20.8.2010 11:32
Reaguj
Re: Moc smutná zpráva
Máš to v článku http://www.horydoly.cz/vypsat.php?id=13020
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Lyžník je bukvice!
Co na tom nechápeš? Když tady nikdo neuvede svůj nick nebo jméno, tak nebudeš vědět s kým diskutuješ a na koho reaguješ. Všichni budou jedna osoba. Jinak ten nepodepsaný příspěvek byl můj. A mimino bych na hory a pod stan taky netahal. Ten nezajištěný 4 letý kluk taky nic moc.
 • Autor Tom
 • Datum a čas 20.8.2010 10:02
Reaguj
Celkem 120 příspěvků v diskuzi


Na hory? Pod stan? S miminem?

Na hory? Pod stan? S miminem?

AKTUALIZACE Vy jste blázni! To jsme slyšeli nejčastěji, když jsme oznámili, jak a kde chceme strávit dovolenou. Oba milujeme hory. Od mala po nich lezeme. Ale taky máme děti. Tak koumáme,... celý článek

Pipi Dlouhá Punčocha ve věku 86 let

Ideální teplota v dětském pokoji

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Památky zadarmo AKTUALIZACE

Památky zadarmo AKTUALIZACE

Vstupenky do památek, muzeí a galerií stojí desítky až stovky korun. Máte-li čas, nebo máte hluboko do kapsy, můžete si počkat a zajít se do nich podívat zadarmo.
Hostivařská přehrada 2022

Hostivařská přehrada 2022

PODZIMNÍ BĚH Otvírací doba hlavní pláže Hostivařské přehrady v Praze je každý den 9-20 hodin. Vstupné 129 Kč/den se platí na hlavní a nudistické pláži. Koupací molo naproti je zdarma a návštěvní doba není
Slovensko AKTUÁLNĚ 2022

Slovensko AKTUÁLNĚ 2022

BRATISLAVA Zajímá vás, kde se dá projet na lyžích, kde se leze po skalách, jaké podmínky vládnou na hřebenech, jak jsou nateklé ledopády, nebo jaká chata je otevřená? Přinášíme aktuální zprávy
Ostrava!!! bruslí na Benešově náměstí

Ostrava!!! bruslí na Benešově náměstí

Fanoušci bruslení v Ostravě mají velký výběr, kde bruslit. Pět kluzišť je otevřenách na stadionu v Porubě, v multifunkční hale Vítkovice, v hale Studénka, na Benešově náměstí pod širým nebem a v zimním areálu Skalka
Obertauern: obrovská alpská mísa plná čerstvého sněhu

Obertauern: obrovská alpská mísa plná čerstvého sněhu

Zimní sezona v Obertauern začíná 25. listopadu. Lyžařské středisko v klínu Radstadtských Taur připomíná obrovskou mísu naplněnou po okraj našlehanou sněhovou smetanou. Díky tomu má dostatek přírodního sněhu po celou zimu.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vánoce v Polabí Přerov nad Labem, skanzen 17.11.-30.12. 17.11.
Historické betlémy - výstava Mělník, Regionální muzeum 19.11.-30.12. 19.11.
Výstava betlémů Nový Knín, Muzeum zlata 22.11.-18.12. 22.11.
Międzynarodowe Targi Turystyczne - veletrh Polsko, Varšava 24.-26.11. 24.11.
Boot - veletrh Německo, Berlín 24.-27.11. Lodě 24.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Písek, Portyč 24.-27.11. 24.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Spálené Poříčí, zámek 24.-26.11. 24.11.
Vertical Pro - veletrh Německo, Friedrichshafen 25.-26.11. 25.11.
Mezinárodní festival alpinismu Praha, Slovanský dům 25.-27.11. 25.11.
Krumlovský advent Český Krumlov 25.11.-6.1. 25.11.

Diskuse

Coinbase Login shayla, 26.11.2022 9:35, 119 příspěvků
American Express Login amarya, 26.11.2022 8:13, 119 příspěvků
Some popular websites tha... olivertech, 26.11.2022 5:02, 119 příspěvků
Dolní hlídač Kuba Turek, 25.11.2022 17:00, 4 příspěvky
Dolní hlídač Šlojíř, 25.11.2022 16:34, 4 příspěvky
Dolní hlídač zeměpisář, 25.11.2022 12:24, 4 příspěvky
Dolní hlídač Šlojíř, 25.11.2022 11:51, 4 příspěvky
Paráda Bětka, 25.11.2022 9:17, 120 příspěvků
Odkaz pro Mariaka Skiák, 24.11.2022 18:17, 33 příspěvků
Skinners Tomáš, 23.11.2022 20:11, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38