Richterova cesta v Höllentalu

Richterova cesta v Höllentalu
SDÍLEJ:
Před časem jsem si říkal, že jestli se sem ještě někdy vrátím, tak už jen jednou a bude to s rodinou. Pověst Höllentalu je totiž lepší, než samotné lezení. Mnohdy se nesmyslně leze cestou největšího odporu, prvovýstupci schválně hledali nejtěžší trasu a kličkovali při tom v kolmých skálách mezi borovicemi vrostlými do vápence.
Jak na to Podrobný popis Richterovy cesty najdete v článku CELODENNÍ VERTIKÁLNÍ VÝLET.

Doporučené vybavení
Jednoduché nebo dvojité lano minimálně 40 m, 5-8 expresek, 3 smyčky, 1 dlouhá smyčka, několik vklíněnců střední velikosti (friendy jsou zbytečné), přilba, na některé úseky se hodí magnézium (zvláště Richterův kout a Richterovu plotnu).

Rady pro rodiče
Vezměte s sebou dostatek jídla a pití! Rodinný výstup se protáhne na celý den. Na sestup jsou potřeba pevné boty, protože vede lesem a sutí. Z cesty by se špatně utíkalo v případě nehody. Jediný reálný ústup je po zdolání Richterovy cesty v místě, kde na ni navazuje Stadelwandgrat. Odtud vede strmá pěšinka doleva dolů pod stěnu.

Bezpečí s dětmi
Výstup je jasný, nehrozí na něm zbloudění ani padající kamení. Jištění je bytelné pomocí kvalitních skob, borháků, nýtů a mohutných stromů. Může se hodit základní sada vklíněnců. Krátké úseky, kde je potřeba dávat pozor na orientaci, jsou pouze na nástupu (po rampě zprava), nad Richterovou plotnou (zleva spárami) a ve třetí délce nad stěnovou knihou Stadelwandgrat (z velké police se stromy doleva a systémem koutů ma hřeben).

Jednu z cest, za kterou se do mohutného údolí Höllental mezi Raxalpami a Schneebergem vyplatí zajet, vylezl v roce 1914 Karl Richter s druhy.

Celá vede po exponovaném úzkém hřebeni, je výborně a s citem zajištěná, lze ji spojit s lehčím hřebenem do celodenní túry a po dolezení se dá pod stěnu sejít pěšky. Je to ideální výstup pro horolezeckou rodinu.

Rodinka na skále

Vstáváme okolo sedmé hodiny a bez snídaně vyrážíme autem na parkovišťátko, odkud se chodí na Přední a Zadní Stadelwand. Chceme zaparkovat, abychom sem nemuseli od Kaiserbrunn chodit několik kilometrů pěšky.

Taktický tah se daří a jeho oprávněnost potvrzují auta, která během našeho ranního jídla zaplní malou plochu, kde se dá parkovat.

Skoro dvě hodiny stoupáme lesem ke stěně. "A tatí, který sport nemáš rád?" ozývá se devítiletý Ondráš při obouvání lezeček. "Asi box a atletiku," bezelstně odpovídám. "A víš jaký já?" kontruje Ondra. "To fakt nevím," stále ještě bez postraních úmyslů odpovídám. "No přeci horolezectví!" vypaluje připravenou odpověď Ondráš.

Nechce se mu do stěny, a tak to zkouší takhle. Sedmiletý Mates mlčí, navléká si sedák a těší se na lezení. Co si myslí máma, není jasné, ale striktně odmítá, aby na nás malý Ondráš počkal pod stěnou.

Drsné vápno pro malé ruce

Lezeme systémem zvaným rychlá trojka (ale ve čtyřech lidech). Cestu znám z minula, a tak stoupám na dvojitém laně, poté doberu na prvním laně Ondru a na druhém Matese a mámu. Kupodivu to jde docela rychle, protože drsný vápenec nabízí dost chytů i pro malé ruce.

Ve třetí délce ovšem chyty chybí, a tak se traverz přes hladkou plotnu odehrává pomocí skoby a kyvadlového traverzu. Dvě nejtěžší délky jsou ohlazené a silové, a tak zvědavě čekám, jak si s nimi hoši poradí.

Do té doby zasmušilý Ondra ke mě dolézá s rozzářeným úsměvem, že Richterův kout přelezl bez odsednutí. Moloděc! Silová spára a poté krátký choulostivý traverz doprava dává zabrat i dospělým. Menšímu a slabšímu Matesovi se to nedaří a dva metry lezení se odehrávají stylem výtah. Máma se jako vždycky při lezení tváří neutrálně.

Vzdušné stanoviště u borovice

Nad námi se tyčí klíčová Richterova plotna. Obvykle se leze po starých skobách. Minule jsem je potřeboval jen k zajištění, ale teď mě tíží velký batoh, pokročilý čas a odpovědnost vůdce výpravy. Prvními dvěma skobami si tedy bez rozpaků pomáhám a stoupám kolmou skálou.

"Připomíná to Křížovou ve Svatém Janu," pokřikuju dolů na své spolulezce. Štanduju u borovice uprostřed stěny. Dobírám zbylé tři lezce, všichni použili stejné skoby jako já. Všichni se bojíme pověsit se do smyčky uvázané okolo borovice.

Pod námi je padesát metrů vzduchu a nad námi nejméně dvacet. Mířím traverzem přes rozlámanou spáru daleko doleva a poté zpět na polici vysoko nad borovicí. Bohužel mi jediné jištění vypadává, a tak se při dobírání jen modlím, aby kluci nespadlí a neudělali patnáctimetrové kyvadlo přes ostré hrany.

Po hřebeni běžíme jako o závod

Víceméně skalnatým lesem dolezeme na konec Richterovy cesty. Trvalo nám to šest hodin. Můžeme sestoupit nepříjemně prudkou pěšinou, která je zároveň nástupem na hřeben nad námi.

Rozhoduji, že bude lepší dolézt na vrchol cestou Stadelwandgrat. Je sice o hodně lehčí, než Richterweg, ale také o mnoho delší. Musíme být tedy velmi rychlí. Jedno lano balíme do batohu, druhé překládám na polovinu a rychlá trojka leze na pětadvacetimetrových lanech.

Až na dvě výjimky lezeme s průběžným jištěním. Na jednu délku dám obvykle jednu či dvě smyčky nebo expresky. Po hřebeni běžíme jako o závod.

Hřeben je sice lehký a Matese proto začíná lezení opravdu bavit, ale zároveň pekelně exponovaný, a tak Ondráš se zase propadá do trudnomyslnosti. Boji se sice, ale nechce to dát na sobě před mladším bráškou znát.

Na posledních třech délkách se jasný hřeben rozplizává do jednotlivých skalek a najednou stojíme u triangulačního kamene označeného KT na nejvyšším místě. Balíme lano a po pár metrech vcházíme do lesa.

Na palouku u lesáckého domku svačíme, vyprávíme o svých pocitech a kujeme plány na zítřek. "Žádné lezení, půjdeme na feráty," slibujeme Ondrášovi.

Prvovýstup

K. H. Richter, M. Mandel, R. Heger a R. Heinisch, 28. června 1914

Obtížnost

Převažuje 3 až 4, jedno místo 5- (4 A0), převýšení 250 m (spolu s hřebenem Stadelwandgrat 450 m), 10 délek (až na vrchol 15 - 20 délek).


Zobrazit místo Wiener Hausberge na větší mapě
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Brekeke
Diky za Pozdrav. Na oplatku muzes pozdravovat svoji rodinu ode me. :)
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Kdy jsi to vlastně vylezl?
Díky, Hanku pozdravuju hned, sedí vedle mne. Kluky až se vrátí z táborů.
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Kdy jsi to vlastně vylezl?
Tak to není. Ten článek jsem chápal jako bys ho lezl včera a vidím tam malého Matesa a mladého Ondru. Ale to je jedno. Každopádně je pozdravuj, stejně jako Hanku.
  • Autor Venca
  • Datum a čas 10.7.2010 21:09
Reaguj
Re: Re: Re: Kdy jsi to vlastně vylezl?
Profesionální deformace? Pan učitel si pamatuje malé děti, a když mu rostou před očima, tak je mu to divné? :-)))
Reaguj
Re: Re: Kdy jsi to vlastně vylezl?
Tak to jo. Jen mi pobavily ty fotky. Z článku jsem to nepochopil, ale to tak asi mělo být.
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 10.7.2010 15:12
Reaguj
Re: Kdy jsi to vlastně vylezl?
Platí. Steré info jsem aktualizoval. Cestu jsem já osobně lezl 2x, nechal si nalít letošní stav od jedné lezecké dvojice a doplnil to informacemi z rakouských serverů po nedávném zřícení bloků nad Richterplatte.
Reaguj
Kdy jsi to vlastně vylezl?
Kubo,a platí tyto informace i dneska? Myslím že od doby tvého výstupu uplynulo "trochu vody".
  • Autor Vašek Nádvorník
  • Datum a čas 7.7.2010 13:25
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


Zima a Vánoce v Poličském muzeu

Zima a Vánoce v Poličském muzeu

Vydejte se 140 let zpátky, kdy naši předkové z Musejního spolku Palacký pořádali první výstavy v Poličském muzeu. Bylo to právě ve vánočním čase. Ve vitrinách si prohlédnete něco na sebe, něco... celý článek

Lanové parky a centra

Umělá lezecká stěna v Říčanech

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Lanové parky a centra

Lanové parky a centra

AKTUALIZACE. Přinášíme nejobsažnější přehled lanových parků a lanových center v Česku a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy na provozovatele. Vysoká lana totiž nejsou kvůli bezpečnosti volně přístupná. Při lezení musí být vždy
Zima a Vánoce v Poličském muzeu

Zima a Vánoce v Poličském muzeu

Vydejte se 140 let zpátky, kdy naši předkové z Musejního spolku Palacký pořádali první výstavy v Poličském muzeu. Bylo to právě ve vánočním čase. Ve vitrinách si prohlédnete něco na sebe, něco
Umělá lezecká stěna v Říčanech

Umělá lezecká stěna v Říčanech

Venkovní umělá lezecká stěna v Říčanech stojí ve sportovním areálu U lesa. Její výška je 10 metrů. Obtížnost lezeckých cest je nastavená především na děti, lezecké kroužky a rodiny s dětmi.
Praha AKTUÁLNĚ 2021

Praha AKTUÁLNĚ 2021

BABIŠOVA PUMPA Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vánoční výstava Litomyšl, zámek 3.12.-13.2. 3.12.
Betlémy - výstava Rosice, zámek  4.-17.12. 4.12.
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 6.-9.12. 6.12.
Valašsko z lufta - diashow Vsetín, zámek Přednáší Jan Husák 7.12. 17:00
Setkání skialpinistů Dvoračky 10.-12.12. 10.12.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Malá Úpa, Celnice 10.-11.12. 10.12.
Vánce na zámku - výstava Valašské Meziříčí, Lešná, zámek 28.11.-19.12. 19.12.
Vánoční výstava Čáslav, Kalabousek 1661 11.11.-23.12. 23.12.
Vánoční výstava Dačice, muzeum 28.11.-23.12. 23.12.
Vánoční Lužnice Suchdol   25.12. 11:00

Diskuse

Rozlučka s demagogy Martys, 5.12.2021 17:21, 27 příspěvků
Aneb když má Babiš hodně ... Kuba Turek, 4.12.2021 23:51, 27 příspěvků
Aneb když má Babiš hodně ... Martys, 4.12.2021 19:50, 27 příspěvků
Aneb když má Babiš hodně ... Kuba Turek, 4.12.2021 18:47, 27 příspěvků
Omluva se přijímá Martys, 4.12.2021 18:04, 27 příspěvků
Omluva se přijímá PK, 4.12.2021 16:04, 27 příspěvků
Omluva se přijímá Martys, 4.12.2021 13:56, 27 příspěvků
Omluva se přijímá Horydoly, 3.12.2021 17:03, 27 příspěvků
Omluva se přijímá Linda, 3.12.2021 13:44, 27 příspěvků
Omluva se přijímá Martys, 3.12.2021 11:01, 27 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pointa online nakladatelství Horydoly Open, 3.12.2021 12:40
Karin Mack: Pod víčky Horydoly , 1.12.2021 0:27
Na virtuálních charitativ... Horydoly , 30.11.2021 14:20
Tádžikistán na dostřel Ta... Horydoly , 24.11.2021 13:47
Czech Travel Market Horydoly , 21.11.2021 22:51
Re: Koronavirus Horydoly Open, 21.11.2021 1:46
Coronavirus alert level a... Horydoly , 17.11.2021 11:16
Lidem postiženým tornádem... Horydoly , 10.11.2021 15:56