Richterova cesta v Höllentalu

Richterova cesta v Höllentalu
SDÍLEJ:
Před časem jsem si říkal, že jestli se sem ještě někdy vrátím, tak už jen jednou a bude to s rodinou. Pověst Höllentalu je totiž lepší, než samotné lezení. Mnohdy se nesmyslně leze cestou největšího odporu, prvovýstupci schválně hledali nejtěžší trasu a kličkovali při tom v kolmých skálách mezi borovicemi vrostlými do vápence.
Jak na to Podrobný popis Richterovy cesty najdete v článku CELODENNÍ VERTIKÁLNÍ VÝLET.

Doporučené vybavení
Jednoduché nebo dvojité lano minimálně 40 m, 5-8 expresek, 3 smyčky, 1 dlouhá smyčka, několik vklíněnců střední velikosti (friendy jsou zbytečné), přilba, na některé úseky se hodí magnézium (zvláště Richterův kout a Richterovu plotnu).

Rady pro rodiče
Vezměte s sebou dostatek jídla a pití! Rodinný výstup se protáhne na celý den. Na sestup jsou potřeba pevné boty, protože vede lesem a sutí. Z cesty by se špatně utíkalo v případě nehody. Jediný reálný ústup je po zdolání Richterovy cesty v místě, kde na ni navazuje Stadelwandgrat. Odtud vede strmá pěšinka doleva dolů pod stěnu.

Bezpečí s dětmi
Výstup je jasný, nehrozí na něm zbloudění ani padající kamení. Jištění je bytelné pomocí kvalitních skob, borháků, nýtů a mohutných stromů. Může se hodit základní sada vklíněnců. Krátké úseky, kde je potřeba dávat pozor na orientaci, jsou pouze na nástupu (po rampě zprava), nad Richterovou plotnou (zleva spárami) a ve třetí délce nad stěnovou knihou Stadelwandgrat (z velké police se stromy doleva a systémem koutů ma hřeben).

Jednu z cest, za kterou se do mohutného údolí Höllental mezi Raxalpami a Schneebergem vyplatí zajet, vylezl v roce 1914 Karl Richter s druhy.

Celá vede po exponovaném úzkém hřebeni, je výborně a s citem zajištěná, lze ji spojit s lehčím hřebenem do celodenní túry a po dolezení se dá pod stěnu sejít pěšky. Je to ideální výstup pro horolezeckou rodinu.

Rodinka na skále

Vstáváme okolo sedmé hodiny a bez snídaně vyrážíme autem na parkovišťátko, odkud se chodí na Přední a Zadní Stadelwand. Chceme zaparkovat, abychom sem nemuseli od Kaiserbrunn chodit několik kilometrů pěšky.

Taktický tah se daří a jeho oprávněnost potvrzují auta, která během našeho ranního jídla zaplní malou plochu, kde se dá parkovat.

Skoro dvě hodiny stoupáme lesem ke stěně. "A tatí, který sport nemáš rád?" ozývá se devítiletý Ondráš při obouvání lezeček. "Asi box a atletiku," bezelstně odpovídám. "A víš jaký já?" kontruje Ondra. "To fakt nevím," stále ještě bez postraních úmyslů odpovídám. "No přeci horolezectví!" vypaluje připravenou odpověď Ondráš.

Nechce se mu do stěny, a tak to zkouší takhle. Sedmiletý Mates mlčí, navléká si sedák a těší se na lezení. Co si myslí máma, není jasné, ale striktně odmítá, aby na nás malý Ondráš počkal pod stěnou.

Drsné vápno pro malé ruce

Lezeme systémem zvaným rychlá trojka (ale ve čtyřech lidech). Cestu znám z minula, a tak stoupám na dvojitém laně, poté doberu na prvním laně Ondru a na druhém Matese a mámu. Kupodivu to jde docela rychle, protože drsný vápenec nabízí dost chytů i pro malé ruce.

Ve třetí délce ovšem chyty chybí, a tak se traverz přes hladkou plotnu odehrává pomocí skoby a kyvadlového traverzu. Dvě nejtěžší délky jsou ohlazené a silové, a tak zvědavě čekám, jak si s nimi hoši poradí.

Do té doby zasmušilý Ondra ke mě dolézá s rozzářeným úsměvem, že Richterův kout přelezl bez odsednutí. Moloděc! Silová spára a poté krátký choulostivý traverz doprava dává zabrat i dospělým. Menšímu a slabšímu Matesovi se to nedaří a dva metry lezení se odehrávají stylem výtah. Máma se jako vždycky při lezení tváří neutrálně.

Vzdušné stanoviště u borovice

Nad námi se tyčí klíčová Richterova plotna. Obvykle se leze po starých skobách. Minule jsem je potřeboval jen k zajištění, ale teď mě tíží velký batoh, pokročilý čas a odpovědnost vůdce výpravy. Prvními dvěma skobami si tedy bez rozpaků pomáhám a stoupám kolmou skálou.

"Připomíná to Křížovou ve Svatém Janu," pokřikuju dolů na své spolulezce. Štanduju u borovice uprostřed stěny. Dobírám zbylé tři lezce, všichni použili stejné skoby jako já. Všichni se bojíme pověsit se do smyčky uvázané okolo borovice.

Pod námi je padesát metrů vzduchu a nad námi nejméně dvacet. Mířím traverzem přes rozlámanou spáru daleko doleva a poté zpět na polici vysoko nad borovicí. Bohužel mi jediné jištění vypadává, a tak se při dobírání jen modlím, aby kluci nespadlí a neudělali patnáctimetrové kyvadlo přes ostré hrany.

Po hřebeni běžíme jako o závod

Víceméně skalnatým lesem dolezeme na konec Richterovy cesty. Trvalo nám to šest hodin. Můžeme sestoupit nepříjemně prudkou pěšinou, která je zároveň nástupem na hřeben nad námi.

Rozhoduji, že bude lepší dolézt na vrchol cestou Stadelwandgrat. Je sice o hodně lehčí, než Richterweg, ale také o mnoho delší. Musíme být tedy velmi rychlí. Jedno lano balíme do batohu, druhé překládám na polovinu a rychlá trojka leze na pětadvacetimetrových lanech.

Až na dvě výjimky lezeme s průběžným jištěním. Na jednu délku dám obvykle jednu či dvě smyčky nebo expresky. Po hřebeni běžíme jako o závod.

Hřeben je sice lehký a Matese proto začíná lezení opravdu bavit, ale zároveň pekelně exponovaný, a tak Ondráš se zase propadá do trudnomyslnosti. Boji se sice, ale nechce to dát na sobě před mladším bráškou znát.

Na posledních třech délkách se jasný hřeben rozplizává do jednotlivých skalek a najednou stojíme u triangulačního kamene označeného KT na nejvyšším místě. Balíme lano a po pár metrech vcházíme do lesa.

Na palouku u lesáckého domku svačíme, vyprávíme o svých pocitech a kujeme plány na zítřek. "Žádné lezení, půjdeme na feráty," slibujeme Ondrášovi.

Prvovýstup

K. H. Richter, M. Mandel, R. Heger a R. Heinisch, 28. června 1914

Obtížnost

Převažuje 3 až 4, jedno místo 5- (4 A0), převýšení 250 m (spolu s hřebenem Stadelwandgrat 450 m), 10 délek (až na vrchol 15 - 20 délek).


Zobrazit místo Wiener Hausberge na větší mapě
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Brekeke
Diky za Pozdrav. Na oplatku muzes pozdravovat svoji rodinu ode me. :)
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Kdy jsi to vlastně vylezl?
Díky, Hanku pozdravuju hned, sedí vedle mne. Kluky až se vrátí z táborů.
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Kdy jsi to vlastně vylezl?
Tak to není. Ten článek jsem chápal jako bys ho lezl včera a vidím tam malého Matesa a mladého Ondru. Ale to je jedno. Každopádně je pozdravuj, stejně jako Hanku.
  • Autor Venca
  • Datum a čas 10.7.2010 21:09
Reaguj
Re: Re: Re: Kdy jsi to vlastně vylezl?
Profesionální deformace? Pan učitel si pamatuje malé děti, a když mu rostou před očima, tak je mu to divné? :-)))
Reaguj
Re: Re: Kdy jsi to vlastně vylezl?
Tak to jo. Jen mi pobavily ty fotky. Z článku jsem to nepochopil, ale to tak asi mělo být.
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 10.7.2010 15:12
Reaguj
Re: Kdy jsi to vlastně vylezl?
Platí. Steré info jsem aktualizoval. Cestu jsem já osobně lezl 2x, nechal si nalít letošní stav od jedné lezecké dvojice a doplnil to informacemi z rakouských serverů po nedávném zřícení bloků nad Richterplatte.
Reaguj
Kdy jsi to vlastně vylezl?
Kubo,a platí tyto informace i dneska? Myslím že od doby tvého výstupu uplynulo "trochu vody".
  • Autor Vašek Nádvorník
  • Datum a čas 7.7.2010 13:25
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


Na pivo vlakem do Velkých Popovic

Na pivo vlakem do Velkých Popovic

Na železniční vlečku mezi Strančicemi a Velkými Popovicemi se vloni vrátily vlaky. Obnovení provozu se trať dočkala po 13 letech. Motorák po ní jezdí každou prázdninovou neděli z pražského Hlavního nádraží.... celý článek

Salcburská salašnická cesta / Salzburger Almenweg

Koupání u Tábora a Soběslavi

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Koupání u Tábora a Soběslavi

Koupání u Tábora a Soběslavi

AKTUALIZACE Koupání v okolí Tábora a Soběslavi je skvostné. Nabízí se tu řeka Lužnice, pískovny, rybníky a veřejné plovárny. V jejich okolí lze najít množství pláží, tábořišť, kempů a chatových osad.
Koupání v Ostravě

Koupání v Ostravě

Přinášíme přehled možností, kde se v Ostravě a okolí vykoupat. Přírodní koupaliště a kryté bazény.
Koupání v Brně a okolí

Koupání v Brně a okolí

AKTUALIZACE Přírodní koupaliště a kryté bazény! Přinášíme přehled možností, kde se v Brně vykoupat.
Koupání v Plzni: venku i v bazénu

Koupání v Plzni: venku i v bazénu

AKTUALIZACE Vodní nádrže v okolí Plzně mívají dobrou vodu ke koupání na začátku léta a potom zase koncem srpna. O prázdninách se kvůli teplému počasí obvykle tvoří velké množství sinic.
Koupání v Praze

Koupání v Praze

KDE A JAK SE VYKOUPAT? Přírodní koupaliště a kryté bazény! Přinášíme přehled možností, kde se v Praze vykoupat.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Buskers fest - pouliční umění České Budějovice 17.-21.6. 17.6.
Olympijský běh České Budějovice, Hanace Přednášejí manželé Motaní 19.6.
Olympijský běh Most, Autodrom 19.6.
Den žiraf Jihlava, ZOO 21.-22.6. 21.6.
Jihlavské havíření Jihlava 21.-23.6. 21.6.
Dny růží
Jindřichův Hradec, Zahradní centrum 21.-30.6. 21.6.
Zvonečkový jarmark Rožnov, skanzen Keramika a hrnčířství  22.6.
Královské stříbření Kutná Hora 22.-23.6. 22.6.
Zlatá koloběžka Plzeň 22.-23.6. 22.6.
Netopýří den Hluboká nad Vltavou, ZOO 22.6.

Diskuse

Porsečnice Pišišvor, 18.6.2019 23:58, 1 příspěvek
Koleno operace Petr, 17.6.2019 14:38, 8 příspěvků
Dogtra Pathfinder Lenka Novotná, 17.6.2019 14:23, 7 příspěvků
Mravenci v domě Denisa, 17.6.2019 0:41, 3 příspěvky
Mravenci v domě Horydoly , 16.6.2019 12:01, 3 příspěvky
Mravenci v domě Eva, 15.6.2019 9:21, 3 příspěvky
Klasika ale radši ne, 14.6.2019 16:13, 1 příspěvek
jakej Šénflek?? neregistrovaný, 12.6.2019 21:30, 1 příspěvek
Blanice - doprava a uzavírky vodák Marek, 11.6.2019 15:17, 1 příspěvek
Co s sebou Hihoihi, 10.6.2019 9:55, 9 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Čína Horydoly , 19.6.2019 2:02
Odhalení pravdy! Francouz... milan šupa, 14.6.2019 18:35
Údolí salaší: Grossarltal... Horydoly , 12.6.2019 23:10
Bike Valachy Horydoly Open, 12.6.2019 12:00
Na světě je strategie roz... Horydoly , 23.5.2019 23:42
Trail Praha na Petříně dá... Horydoly , 20.5.2019 22:16
Baranie a Priečné Horydoly , 19.5.2019 11:20
Знакомства для секса Raymondset Raymondset, 16.5.2019 18:47