S dětmi jsme nad věcí

S dětmi jsme nad věcí
SDÍLEJ:
Ahojte šílenci, přečetla jsem si článek, kde všude jste tahali vaše nebohé děti a musím říci, že jen zírám a jsem potěšena, že je možné tohle s dětmi vůbec dělat.

Nabízím neobvyklou výměnu rolí na Horydoly. Normálně se novináři ptají ostatních lidí a dělají s nimi rozhovory. Já jsem to udělala obráceně a ptala se šéfredaktora Kuby Turka.

Tolik odvahy a asi i fyzické zdatnosti nemám, a tak trochu závidím vám a především vašim dětem, až si budou psát deníčky, kde všude byly. Z článků jsem ale neodvodila, kolik jim je let a od kolika let už capou samy pěšky.

No, žádní šílenci (snad) nejsme. Sami jsme dříve byli hlavně turisté až trampové, dnes jezdíme na kole, lezeme po horach a skalách, pádlujeme v kajacich a taky lyžujeme na skialpech. Približný věk, od kdy jsme to všechno s nimi zkoušeli, najdeš ve starších článcích: Lyže, Turistika, Kolo.

Články jsem zkoukla všechny, ale věk vašich děcek jsem z nich nevyčetla.

Na hory s námi chodili prckové hned, jak to šlo. První týdenní túru jsme šli do Tater po Magistrále: Slezan (přespání) - Batizovská dolina pod Gerlach - Popradské (přespání) - Rysy a zpět, když jim bylo 2 a 4 roky. Měli jsme půjčená lepší nosítka. Chtěli jsme i na Gerlach, meli jsme s sebou cepíny, lano a pár karabin, ale museli jsme se vrátit, protože nahoře byl led. Prckové 1/3 túry šli a 2/3 se nesli. První větší horské lezení bylo také v Tatrách. Lezli jsme třídélkové cesty obtížnosti 2-3 a dělali turistiku. Jeden byl ješte v nosítku, sundavali jsme ho jen na lezení a krátké popocházení, druhému bylo 6 let. Na lyžarské túry s námi jezdili od té doby, co se ve dvou letech posadili do nosítka, na laně za sebou jsme je začali tahat asi v šesti letech a od osmi let už chodí na skialpech sami. Někdy nás už do kopce předběhnou, z kopce nás už předjedou několik let. Na kole v nosítku se vozili od 3/4 roku, ale jen velmi opatrně. Báli jsme se o jejich páteř. Sedačky dostali k prvním narozeninám. Víc jsme jezdili od dvou let. Ve třech jezdili na vlastním kole, v šesti jsem je zapřáhl za gumicuk na moje kolo. Od osmi let už šlapou všechno sami.

Kolik toho v jakém věku malý človíček ujde? Mám totiž miminko a skoro dvouletou holčičku a oba na zádech neunesu. Asi je také důležitý každodenní tréning. Nebo vaše děti chodí jen o dovolených?

S prcky vždycky byla výhoda, že jsme na ně byli dva dospělí. Jeden (obvykle já) nosil a tahal děti, druhý (moje žena Hanka) kontroloval, nosil jidlo.... Prostě dělala týlové zabezpeční na túře. Vždycky musíme být aspoň o krok před jejich uvažováním a o několik obtížnostních stupňů výše, než je plánovaná akce. Když jedeme na hory, jsem schopen vylézt šestku, ale s nimi těžší než čtyřky nelezeme. Vodu sjedeme na kajaku trojkovou az čtyřkovou, ale s dětmi jsme nejeli těžší než dva až tři. Musíme s nimi jít jen do bezpečných terénů - samy si nepomůžou a nám kdyby se něco stalo, tak by to bylo špatné. Třeba nejtěžší vodu jsme s nimi jeli Otavu z Rejštejna a Labe nad Hostinným, protože jsou na nich sice velké nepravidelné vlny, ale zároveň tam nečíhají větve a zákruty, které by nás pod ně nahnaly. To samé se týká lavinézních terénů při lyžování a lámavých úseků při lezení.

Ještě bych potřebovala tvůj názor na dětské spacáky. Pořídili jste dětské, nebo taháte o dva dospělé navíc?

Na mimina 1/2-3 roky ušila Hanka spacáčky tak, že rozpůlila její starý péřový spacák a ušila z něj dva miminkovské. Potom měly děti od čtyř do devíti let každé zimní spacák přešitý ze zbytků po testování dospělých pytlů s komfortem -12 stupňů. Souběžně měly i letní spacáky ze zbytků po testování do 0 stupňů a ty jim zatím velikostí vydržely dodnes do 10 a 12 let. Na tuhle zimu jim už musíme půjčovat naše dospělé spacáky. Malé spacáky měly hlavně proto, aby je unesly v malých batůžcích a taky, aby je dobře vyhřály svým teplem.

Nemáš tip na nějakou značku dětského spacáku?

My bereme, co se zrovna naskytne. Jakýkoliv i starý péřový spacák určite stačí. Myslím, že nemá cenu kupovat speciální dětský spacák, protože je ve stejné kvalitě dražší než dospelý. Na materiálu výrobce moc neušetří a dětské modely vyrábí jen ve velmi malých sériích.

Teď jsem na mimibazaru našla nějaký nový spacáček pro děti za tři sta korun. Je podezřele levný, asi bude vhodný jen do místnosti nebo do plus dvaceti stupňů Celsia.

Jestli je spacák v bazaru, tak muže být dobrý. Bazarové věci jsou pro děti dost levné. Asi nezbývá nic jiného, než to odhadnout a risknout. Ani solidní čeští výrobci to nedělají jinak. Žádné měrení doporučených teplot se nekoná, jde jen o prostý a mnohdy nadsazený odhad.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Sourorezenec-mimino
To s tím dohlížením - "Maminko, já půjdu s tatínkem, ty mi moc mačkáš ruku..." Je to přesně tak, člověk se samozřejmě bojí, ale ten táta to přece bere trošičku víc klidněji :)
 • Autor cappion
 • Datum a čas 25.11.2005 12:00
Reaguj
Sourorezenec-mimino
Když byla žena těhotná s druhým "pacholkem", resp.když byl mimino pod cca rok, chodíval jsem sám s tím starším (mezi kluky je 27 měsíců věkový rozdíl) a byly to úžasné "akce". On ten kluk bez mámy "povyroste", vůči tátovi se cítí více rovnocenným parťákem. Nikdo na nás "nedohlížel", neděsil se jeho pádů. Bouldrovali jsme, v zimě sjížděli na běžkách mezi stromy,... Samozřejmě, že jsem se o toho caparta bál, ale lepší, když si natloukl pod mým dohledem, než aby nevěděl, kde jsou jeho hranice a něco spáchal sám nebo s kamarády.
 • Autor husky
 • Datum a čas 25.11.2005 10:00
Reaguj
Kdo koho?
Konešně si odpočineš - Barunka bude nosit bráchu, ne?
 • Autor Vokoun
 • Datum a čas 24.11.2005 12:05
Reaguj
Naše Barunka se taky podívala do Tater už v 8 měsících, kdy jsme ji vyvezli Tichou dolinou až kam to kočárkem šlo (sedačku jsme ještě neměli). Naplánovali jsme si ještě "výjezd" na Královu Holu, ale nevyšlo nám počasí. O dva měsíce později už se sedačkou absolvovala "výnos" na Koprovský štít a na Batizovské pleso. Chtěli jsme jít dál, ale nést sedačku s dítětem dá neuvěřitelně zabrat. Pořád se snažíte nedrncat, dítě se hemží a sedačka má jinak položené těžiště než batoh. No a hlavně jde člověk jinak než normálně, dává si pozor aby sebou nešvih, protože by toho prcka rozmáčkl o kámen. Teď jsou Barunce tři, na jaře bude mít bráchu a tak se letošní rok chodit nebude.
 • Autor Jarek
 • Datum a čas 24.11.2005 11:24
Reaguj
Děti
Naši slečnu jsem začal asi tak od tří let tahat na pochody (např. Putování za Rumcajsem v Jičíně apod.), kde je nejen chození, ale i zábava, a tak jsem jí pohyb (snad) nezošklivil. Dneska (6 let) si s ní můžu dovolit už nějaké střední trasy (okolo 15 km) aniž bych slyšel zásadní připomínky. Rád bych s ní vyzkoušel i nějakou ferátu, ale nevím, které by mohli být vhodné. Letos jsme "lezli" vyvěračku Soče a to se jí líbilo.
 • Autor cappion
 • Datum a čas 24.11.2005 09:11
Reaguj
Radost
To chození (lezení, ježdění, ...) s dětmi je ta největší radost, která může člověka potkat. Mně to už bohužel pomalu končí - synové se blíží dospělosti a ten starší si troufá na věci, před kterými já mám už zase respekt. Ale stejně nejraději vzpomínáme na ty začátky - první túry na běžkách, na kole, pak první ferrata, ... Důležité je, aby je rodič podporoval, ale nenutil. Naopak. Mírný protitlak funguje jako nejlepší motivace (tohle bys asi zatím neměl zkoušet, jsi dost malý ... - hi hi hi - to funguje). Narození dítěte není konec outdoorových aktivit. Naopak - začátek nové dimenze. Ten pocit, když stojíte s dítětem na místě, kde jste před mnoha roky začínali a říkáte: "Támhle si dej majzla, tam jsem ..." a pak vidíte, jak to zvládá, to je úžasný.
 • Autor husky
 • Datum a čas 23.11.2005 09:50
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Zlato na Bike Valachy vybojoval Jaroslav Kulhavý

Zlato na Bike Valachy vybojoval Jaroslav Kulhavý

Potřetí na Bike Valachy a podruhé zlatý: vítězem maratonu horských kol ve Velkých Karlovicích se stal olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý. Oblíbený cyklistický závod, jehož konání bylo kvůli covidu do poslední chvíle... celý článek

Stezky portáše Maliny otevírá resort Valachy

3 nové krátké feráty ve Středohoří

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Orlická přehrada je 60 let stará

Orlická přehrada je 60 let stará

Co nám Orlík vzal? Řeku, přírodu, vesnice. Co nám dává? Koupání, bruslení, kemping, jachting, trochu elektřiny a dost vody pro dolní Vltavu. Už 60 let stojí na Vltavě u Solenic impozantní betonová
Aktivní dovolená v Česku

Aktivní dovolená v Česku

K procházkám láká unikátní příroda národních parků, na pěší túry po rozmanité středoevropské krajině vás zavede nejkvalitnější evropská síť turistických značek. Na kolech lze po upravených cestách i terénem absolvovat projížďky po
Designová ergonomická nosítka pro miminka

Designová ergonomická nosítka pro miminka

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ V životě rodiče nastanou chvíle, kdy kočárek není zrovna ideálním řešením pro vaši cestu. Řeč je o všech těch cestách, které vedou složitým terénem, anebo když potřebujete jít s vašim dítětem,
8 míst v Dubaji, která si nesmíte nechat ujít

8 míst v Dubaji, která si nesmíte nechat ujít

Nádherné pláže s bílým pískem, zelenomodré moře, přepychové hotely a naprostou bezpečnost nabízí Dubaj. Ať už se chystáte na dovolenou s dětmi, s partnerem nebo toužíte po dámské jízdě s kamarádkami, vyražte do srdce Emirátů
Proč je mikina s 3D potiskem nejlepší dárek pro teenagery

Proč je mikina s 3D potiskem nejlepší dárek pro teenagery

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Na internetu se dost často diskutuje téma dárků pro teenagery, protože této věkové skupině se dá jen velmi těžko zavděčit. Známe to všichni moc dobře z vlastní zkušenosti. V pubertě

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Malá slavnost lesa a dřeva Praha, Národní zemědělské muzeum 25.6.
Muzejní noc pod Ještědem Liberec a Jablonec Přednáší Péťa 25.6. 18:00
Voda země - duatlon Otrokovice, Štěrkáč Běh, paddleboard 26.6.
Jihlava - splutí Mohelno 27.6.
Výstava stanů Praha, Letňany 28.5.-16.8. 28.6.
Tour de aleje Poodří 8.7.-5.9. Cykloturistika 8.7.
Regiony České republiky - veletrh Lysá nad Labem 15.-18.7. 15.7.
Turistpropag Lysá nad Labem, Výstaviště Udělení cen za nejlepší turistické materiály 15.7. 18:00
Cyklomaraton Buchlovice Lázně Leopoldov 17.7.
CIBTM - veletrh Čína, Shanghai 30.7.-2.8. 30.7.

Diskuse

utopený barel Kuba Turek, 23.6.2021 12:35, 2 příspěvky
zmíněný druhý pramen phrkt, 23.6.2021 12:18, 8 příspěvků
Kloubní výživa ales plaes, 23.6.2021 11:22, 11 příspěvků
utopený barel Lukas B., 23.6.2021 9:08, 2 příspěvky
muzika k Lužnici Kuba Turek, 23.6.2021 0:38, 2 příspěvky
muzika k Lužnici Zajac, 23.6.2021 0:03, 2 příspěvky
Jaký zákaz? VHR70, 22.6.2021 12:23, 5 příspěvků
Dotazy Lukas B., 18.6.2021 16:11, 3 příspěvky
Dotazy Kuba Turek, 18.6.2021 14:38, 3 příspěvky
boty Michal, 18.6.2021 13:43, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Spodní prádlo Horydoly , 18.6.2021 10:58
Vyběhnete do žhavého Petřína Horydoly Open, 16.6.2021 12:50
Re: Koloběžky - závody Kuba Turek, 15.6.2021 11:50
Koloběžky Horydoly Open, 15.6.2021 11:42
Bike hero okolo měsíce Horydoly Open, 15.6.2021 9:56
Gutovka Open Horydoly , 10.6.2021 9:39
Cyklistické závody 2021 Horydoly , 10.6.2021 9:36
Světový den jízdního kola Horydoly Open, 3.6.2021 1:31