Skauti nesmí zpívat hymnu na Hradě

Skauti nesmí zpívat hymnu na Hradě
Pražský hrad. Prezident je doma. Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí!
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Junák - český svaz skautů a skautek, vydal prohlášení k zákazu každoročního zpěvu české hymny na Pražském hradě. My v redakci Horydoly jen dodáváme spolu s  Karlem Krylem, že "Byl hrozný tento stát, když musel jsi se dívat, jak zakázali psát a zakázali zpívat." a s Bořivojem Zemanem: "Ševče, kam bys utíkal, kdo by se tu zpívat bál..."

Jak na to

Jo, tady se dějí věci, to teprve uvidíš!

Král klečí před Satanem, na žezlo se těší.

Skautkám a skautům bylo Policií ČR na Pražském hradě znemožněno zazpívat státní hymnu

Skautské prohlášení

Jsme znepokojeni skutečností, že Policie ČR včera, dne 24. dubna, několika desítkám skautek a skautů znemožnila zpěv státní hymny České republiky na nádvoří Pražského hradu. 24. duben je každoroční Skautský den, svátek patrona skautů sv. Jiří, kdy se skauti i přátelé skautingu setkávají, pořádají hry pro veřejnost, setkání s rodiči, výpravy do přírody a další akce. Zkrátka radostný a mimořádný den ve skautském roce. Něco přes sto skautek a skautů se včera zúčastnilo skautské bohoslužby v bazilice sv. Jiří na Pražském hradě, stejně jako v předchozích letech. Stejně jako v jiné roky se po skončené bohoslužbě chystali zakončit své setkání zpěvem státní hymny České republiky. V tom jim bylo zabráněno hlídkou Policie ČR. Své setkání tak skautky a skauti zpěvem státní hymny mohli zakončit až na Hradčanském náměstí, mimo prostor Pražského hradu.
Jsme znepokojeni tímto zásahem Policie ČR. Přítomní skauti a skautky neznamenali žádné bezpečnostní riziko, stejně jako se nechystali k ničemu neobvyklému. Stejně jako chtěli zpěvem hymny zakončit své setkání včera a v předchozích letech, zpívali hymnu skauti na nádvoří Pražského hradu například i v den pohřbu Václava Havla. Se zásahem Policie ČR v prostorách Pražského hradu ani nikde jinde jsme se doposud nikdy nesetkali.

Skauting je největší světové hnutí pro děti a mladé lidi směřující k formování charakteru mladého člověka. Je hnutím ryze nestranickým a bytostně prodemokratickým. Nabízí mladým lidem partu kamarádů a dobrodružství, na jehož pozadí dochází k rozvoji morálních hodnot jako čest, pomoc druhým, samostatnost, respekt k odlišnostem nebo vztah k místu, kde žijeme. Jsou to hodnoty, kvůli nimž byl skauting nacisty a komunisty v minulém století opakovaně zakazován, hodnoty, pro něž skautští vedoucí končili v nacistických a komunistických lágrech. Hodnoty, které jsou dnes stejně platné jako kdykoli jindy. Vztah k vlasti, k místu, kde žijeme, a kde usilujeme o to, aby všem bez rozdílu bylo lépe, je ve skautské výchově stěžejní.

Pevně věříme, že se jednalo o nedorozumění, jakkoli velmi znepokojující nedorozumění. O vysvětlení dnes oficiální cestou požádáme policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Předpokládáme, že nikdo nechceme žít v zemi, kde si někdo, včera zrovna skauti, nemůže poklidně zazpívat státní hymnu.

Junák – český skaut je největší výchovnou organizací pro děti a mládež v Česku. Skauting je hnutí nepolitické a zásadně prodemokratické, vede k formování charakteru, přináší mladým lidem dobrodružství a partu kamarádů. Je největším hnutím pro děti a mládež na světě – hlásí se k němu okolo 50 milionů dětí a mladých lidí ve 216 zemích světa.

INFO: Skaut

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Co je to demagog, milý Slávku....

no právě ...

 • Autor Jindra
 • Datum a čas 17.5.2016 07:44
Reaguj
Co je to demagog, milý Slávku....

Když se takhle ptáš, Jindro Kolospe, tak to asi víš. Nikdy jsem se tím netajil.

Viz: http://www.horydoly.cz/media/vaclav-sloup-je-hajzl-vzdycky-jsem-si-to-myslel-a-vzdycky-si-to-myslet-budu.html 

Reaguj
Co je to demagog, milý Slávku....

Od tebe to Turku sedí!... co že jsi to na vojně podepsal?

 • Autor Jindra
 • Datum a čas 16.5.2016 13:50
Reaguj
Co je to demagog, milý Slávku....

Když Tě to tak rozčiluje, je potřeba neustále připomínat, že to byla prasárna srovnatelná s oběma levičáckými režimy, které zakazovaly skauty, zpívání hymny na hradě a  vůbec svobodný projev.

Reaguj
Co je to demagog, milý Slávku....

Beránku, člověče něšťastná ... Hrad se skautům omluvil, protože uznal chybu, nebo spíše méně citlivý přístup ostrahy. Stačí ti to, nebo budeš pořád mlátit slámu dokola?

 • Autor Slavek
 • Datum a čas 14.5.2016 08:17
Reaguj
Co je to demagog, milý Slávku....

Pod pojmem demagogie si představuji něco jiného.

Není mi jasné proč mi je tu přisuzována role demagoga. Nepoužívám polopravd, ani překroucené argumenty nebo nějaké klamy, které by použil správný demagog.

Vůbec jsem netvrdil, že tam může zpívat kdo chce ( viz moje poznámky „zpěvánky“ – „arie z Rusalky“ -  ) ale při polooficiálním aktu Junáka – organizaci českých skautů a skautek, p5i aktu který je nostalgický a už mnohokráte opakovaný a zakázat následující oficiální písničku – tedy hymnu – svědčí o jisté necitlivosti dohlížejících orgánů, kteří jsou snad schopni odhadnout o koho se jedná. V tomto případě je to  přece jenom něco jiného něž zpívání někoho i když třeba není „smradlavej a špinavej“. Jistě máte pravdu, že se tam prostě zpívat bez povolení nesmí – ovšem je zarážející, že ostraha nebyla schopna si uvědomit oč vlastně jde a následovně aplikovat jistou toleranci.

Reaguj
Je všechno předurčeno?

Nacistická a komunistická pakáž si to zdůvodnila podobně jako Zeman, měli na to papíry, návštěvní řády, SNB, GESTAPO, STB, četnictvo, hradní stráž.   

Reaguj
Je všechno předurčeno?

Vodáku, vodáku .... člověk musí mít trpělivost a tak ji zatím mám i já a pokusím se ti to vysvětlit ještě jednou. Možná to pochopíš. Návtěvní řád je dost starý, takže ani dříve neumožňoval na hradním nádvoří zpívat. Ale tolerovalo se to, protože se nic nedělo a nestalo. Ale pokud je průser, někdo vyvěsí trenýrky na střeše  a padají za to u hradní stráže a u ostrahy hlavy, tak se lidé zaleknou a plní bezezbytku své povinnosti, jen naplňují to, co je jejich povinností. Já třeba znám jednoho, co se na vojně tak bál, že podepsal spolupráci s STB. Měl takový strach, že si ty trenýrky zasvinil sám:-) (nebo neměl strACH, což je pravděpodobnější, a podepsal to dobrovolně a teď říká že se bál). Ale to jsem odbočil. Také pochybuji, že by jakýkoliv prezident návštěvní řád četl, nebo vůbec tušil, že existuje. To je pod jeho rozlišovací schopnost. takže nechápu, proč do toho pořád nějakého prezidenta taháš. A ten současný se prostřednictvím nesympatického mluvčího Ovčáčka omluvil a tím uznali chybu, uznali horlivost svých podřízených, že tam ti skautíci tu hymnu nemohli zpívat. Nebo co chceš víc?

Také bych ti chtěl sdělit, že za protektorátu i za komunismu byl skauting zakázán. takže opravdu těžko někdo ze skautů za těchto pohnutých dob tam chtěli hymnu zpívat.:-) Oni ji nesměli zpívat vůbec nikde, nesměli existovat. Tak už přestaň blábolit o protektorátu a o komunistech.

A pokud ti přednes hymny na nádvoří pražského hradu opravdu tak leží na srdci, že se tím budeš zabývat ještě několik příštích let, vem tužku a papír a napiš na hrad, že navrhuješ, aby v návštěvním řádu bylo uvedeno, že přednesení hymny je povoleno. Určitě ti odpoví. Těším se, až tu zveřejníš odpověď. Jsi občan a tak máš právo se ptát a podávat návrhy. Nečekej na nic a hned jim to pošli. Nebo se tím už netrap:-)  Hezký víkend. Tímto považuji naši komunikaci za uzavřenou. Jestliže něčemu nerozumíš, požádej někoho jiného, ať ti to vysvětlí.

 • Autor Slavek
 • Datum a čas 13.5.2016 12:21
Reaguj
Je všechno předurčeno?

A to je právě to... Minulí dva prezidenti chápali, že je rozdíl mezi skautským zpěvem hymny  a výdělečným i nevýdělečným pořváváním odrhovaček. Několik prezidentů a protektorů před nimi to také chápalo, a tak to zakázali.

Reaguj
Je všechno předurčeno?

Už mě nebavíš. Přečti si návštěvní řád a pochopíš to. Snad to pochopíš:-) Stejný návštěvní řád platí asi deset let. Platil tedy i za jiného prezidenta:-)

 • Autor Slavek
 • Datum a čas 13.5.2016 07:05
Reaguj
Celkem 40 příspěvků v diskuzi


Alpy AKTUÁLNĚ 2019

Alpy AKTUÁLNĚ 2019

BERGELL Kde je co v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.... celý článek

Základna Na Dědku vyhořela. Skauti prosí o pomoc

Hostivařská přehrada 2019

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Koupání u Ralska

Koupání u Ralska

Koupání v bývalém sovětském vojenském prostoru Ralsko a jeho nejbližším okolí není lehké najít, ač je tu mnoho možností pro vodomily ve volné přírodě i na koupalištích.
Koupání na Šumavě

Koupání na Šumavě

Přinášíme přehled možností, kde se na Šumavě vykoupat. Kromě krytých bazénů, aquaparků a letních koupališť, které najdete v našem seznamu, jsou pod horami desítky oblíbených míst na řekách a potočních tůních.
Povzbuzení nastávajícím rodičům

Povzbuzení nastávajícím rodičům

AKTUALIZACE Nezoufejte, příchodem vašich potomků na svět nekončí horolezecká zábava (ačkoliv je o tom přesvědčena většina nastávajících matek a mnoho budoucích otců)!
Památky zadarmo AKTUALIZACE

Památky zadarmo AKTUALIZACE

Vstupenky do památek, muzeí a galerií stojí desítky až stovky korun. Máte-li čas, nebo máte hluboko do kapsy, můžete si počkat a zajít se do nich podívat zadarmo.
Koupání v Praze

Koupání v Praze

KDE A JAK SE VYKOUPAT? Přírodní koupaliště a kryté bazény! Přinášíme přehled možností, kde se v Praze vykoupat.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Kravařská lávka Praha, Novotného lávka 20.-21.7. 20.7.
Dny řemesel Rožnov p.R., skanzen 20.-21.7. 20.7.
Zámecké slavnosti Hrádek u Nechanic 20.-21.7. 20.7.
Vojenský den
Strážnice, skanzen 20.7.
Slávnosti kultúry Lemkov Červený Kláštor 21.7.
Tetička Mína vypravuje Lhotka u Mělníka. Skalní obydlí Program pro děti 23.7.
Stredoveký vojenský tábor Stará Ľubovňa, hrad 25.-28.7. 25.7.
Lughnasad - keltský svátek Nasavrky 26.-27.7. 26.7.
Prázdniny v Telči Telč  26.7.-11.8. 26.7.
Kanufest Roudnice, vodácký kanál 26.-28.7. 26.7.

Diskuse

Bolesti kloubů Michala, 17.7.2019 12:52, 11 příspěvků
V údolí Roklice postavil ... libor, 16.7.2019 21:24, 1 příspěvek
Skautská nadace Jaroslava... Michael Beranek, 15.7.2019 22:29, 1 příspěvek
Bolesti kloubů JN, 15.7.2019 9:30, 11 příspěvků
Bolesti kloubů Karla, 15.7.2019 8:59, 11 příspěvků
Stanování u horské chaty ... Michael Beranek, 13.7.2019 22:06, 2 příspěvky
Stahování u Tebe Rouse Honza Šlouf, 13.7.2019 21:41, 2 příspěvky
Footbikes X e-bikes Pišišvor, 11.7.2019 23:52, 1 příspěvek
Kontrola na hranicích Menhart, 10.7.2019 19:46, 1 příspěvek
Pozor.... JN, 10.7.2019 13:10, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Severovýchod Slovenska na... Horydoly , 15.7.2019 2:30
KROK 2019 Horydoly , 9.7.2019 11:38
Tóny Dolomit / I suoni de... Horydoly , 8.7.2019 12:04
BMW je oficiálním vozem M... Horydoly , 8.7.2019 11:57
Šary Vary v Plzni Horydoly , 8.7.2019 11:43
Tatra kolem světa Horydoly , 8.7.2019 11:34
Re: Polsko Horydoly , 8.7.2019 11:29
GP Kaltmeyer Safe for Bike Horydoly , 2.7.2019 20:48