Vánoce v Krušných horách před 150 lety

Vánoce v Krušných horách před 150 lety
SDÍLEJ:
Je dobře, že už se může říkat, že po staletí žili v Krušných horách občané německé příslušnosti, německých zvyků a řeči. Do nástupu Hitlera k moci byli z mnohým českým obyvatelstvem spřízněni a v jejich staveních se mluvilo jak česky, tak německy.

V Krušných horách existovala smíšená česko-německá manželství a nebylo jich málo.

Německý nacionalismus a zfanatizování německých obyvatel v Krušnohoří dalo za vznik poválečnému odsunu, a tak dnes už neznáme ani jejich zvyky.

Krušnohorská zimní atmosféra

Nemíním se zastávat české nebo německé strany, ale chci napsat o tradičních malebných Vánocích.

Oslavy krušnohorských vánočních svátků se v mnohém nelišily od vnitrozemských, i když byly dány zdejší přírodní stravou a dalšími krajovými specialitami.

Nezaměnitelný pohled na Krušnohoří udržují města v horách. Skrze osvětlená okna, která mají typické arkýře a tradiční postavy jak horníka, anděla, louskáčka a kolem nich se line vůně ze svíček, se šíří vánoční atmosféra.

Světla v oknech se rozsvěcí už na počátku adventu.

Svíčky svítily i voněly

V Krušných horách se začínaly slavit Vánoce v domácnostech okolo roku 1830. Tehdy byly jejich symbolem obalené kouřící svíčky, které aromatizovaly obytné místnosti útulnou vůní.

Onen světelný obal svíčky má jméno Raachermannl, nebo též Rauchermannchen. Tyto vonné svíčky jsou vytvářeny v nesčetných variacích. Sličná vůně se potom rozhostí ze všech myslitelných předmětů resp. hliněných i vyřezávaných postav.

Rauchermannchen jsou hlavně dřevěné figurky, které vznikly v oblasti kolem Krušných hor. První se objevují na začátku 19. století a jsou používané i na běžné svícení.

Svíčky, které zároveň voněly, když svítily, se nazývaly Raucherkerzen. Byly obvykle ve tvaru obličeje někoho blízkého z rodiny, nebo významné osoby z okolí, oblíbený byl třeba lesník.

Mimo to patří k Vánocům ještě stromeček. Ten byl v každé domácnosti.

Jídlo na trhu

Zvláštní a pozoruhodné jsou vánoční trhy, na kterých se příležitostně předvádí krušnohorské zvyky a obyčeje. Je zde mnoho lahůdek, jako jsou pečená jablka, klobásy na roštu, cukrová vata, volská oka na špízu a perník.

Řezbáři, krajkářky, tkalci, soustružníci, tiskaři, pletaři a malíři tam vystavují své výrobky.

Na Štědrý den se mnoho věcí nesmí dělat

Zvláštní tradice a postupy se vztahovaly přímo ke Štědrému dni.

* oheň v kamnech nesmí uhasnout

* liché množství osob nesmí sedět za stolem

* většina osob musí být zaměstnaná

* při jídle se nesmí vstávat od stolu

* na stůl patří jen slavnostní jídlo

* nádobí po Štědrovečerním jídle se hned nesmí umývat

Tento řád dnes ovšem již všichni lidé nedodržují, ale významné tradiční zvyklosti v Krušných horách se ke Štědrému večeru ještě mnohde vyskytují.

Slavnostní tabule nese mnoho významů

Nejčastěji se udržují tradice vztahující se k jídlu.

Na stole by neměla chybět čočka jako předkrm, proto se ještě dnes nosí v mnoha rodinách v poledne na stůl. Slavnostní stůl by pak večer mohl vypadat takto: klobása, vařené nebo bramborové knedlíky, kyselé zelí, přepuštěné máslo, celer, houska, mléko, borůvkový kompot, chléb a sůl.

Tato jídla bývají spojováno s určitými významy. Knedlíky slibují velké peníze. Čočka slibuje drobné peníze. Chléb a sůl musí být na stole, jinak bude chybět po celý rok. Kyselé zelí je důležité pro růst obilí. Celer zaručí potenci a plodnost.

Chléb je potřeba dojíst a lampu rozbít

Na Svatý večer začíná jídlo přesně v šest hodin. Stůl je pokrytý bílým ubrusem. Chléb a sůl jsou položené na vedlejším stolku pod lampou. Když otec rozsvítí, začíná slavnostní hostina.

Po hlavním jídle se dojídá chleba se solí. Stolní lampa se rozbije v ubrusu a zůstává tak až do příštího dne ležet na stole.

Ráno na 1. svátek vánoční je upečena vánoční štola. V poledne se objeví na stole husa se zelenými knedlíky a červeným zelím.

Na Silvestra se bude jíst kapr na modro. Na Nový rok ještě naposledy rodina sejde u slavnostního stolu. Prosazuje se vídeňské jídlo - řízek s bramborovým salátem nebo pečené kuře s hranolky.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2025

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2025

BATIZOVSKÝ ŠTÍT Zprávy, novinky, aktuality, fotografie a videa z Vysokých Tater, z nejvyššího pohoří Karpat.... celý článek

Alpy AKTUÁLNĚ 2025

Hornictví je turistický hit. Báňská muzea najdete po celém Česku

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Kam za nejkrásnějšími ohňostroji světa?

Kam za nejkrásnějšími ohňostroji světa?

Každý, kdo někdy sledoval ohňostroj na noční obloze, ví, že to není jen o světlech a hluku. Je to zážitek, který vás na chvíli přenese úplně jinam. Do světa, kde barvy tančí
Jeseň pokračuje: Zemplínske lakocinky

Jeseň pokračuje: Zemplínske lakocinky

Festival Zemplínske lakocinky v rekreačnom areáli Kaluža na Zemplínskej Šírave, sa mimoriadne vydaril. Počas oboch dní panovala výborná nálada, areál zaplnili návštevníci z celého regiónu i zo vzdialenejších kútov Slovenska.
Alpy AKTUÁLNĚ 2025

Alpy AKTUÁLNĚ 2025

SCHNALSTAL Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
Hornictví je turistický hit. Báňská muzea najdete po celém Česku

Hornictví je turistický hit. Báňská muzea najdete po celém Česku

Dobývání nerostných surovin je v Česku obecně na ústupu, o to větší zájem však budí u široké veřejnosti. Zpřístupněná jsou stará důlní díla, naučné stezky či nejrůznější báňská muzea.
Přes 3 jezy napříč Prahou. Skauti zařídili nádherné počasí

Přes 3 jezy napříč Prahou. Skauti zařídili nádherné počasí

Tradiční skautský závod pramic Přes 3 jezy napříč Prahou se koná vždy na svatého Václava 28. září. Po závodnících vyrážejí na Vltavu vodní turisté, kteří si mohou užít otevřené šlajsny na

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Orchideje - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 23.10.-2.11. 23.10.
Cyklohráček - vlak s dětskou hernou Praha 23.3.-28.10. Praha - Slaný 28.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Řepiště, U Máně 30.10.-5.12. 30.10.
Svatohubertské slavnosti Loučeň, zámek   1.11.
Klenoty pralesa - výstava Olomouc 17.10.-2.11. 2.11.
Dendrologická zahrada - konec sezony Praha, Dendrologická zahrada 2.11.
Z pohádky do pohádky - výstava ilustrací Třebechovice pod Orebem, muzeum 31.5.-2.11. Maloval Vojtěch Kubašta 2.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Hradec Králové, Bio Central 3.-5.11. 3.11.
WTM - veletrh Velká Británie, Londýn 4.-6.11. Cestování 4.11.
EICMA - veletrh Itálie, Miláno 6.-9.11. Cyklistika a motocykly 6.11.

Diskuse

1хбет официальный сайт -... мелбет акции, 27.10.2025 10:47, 1 příspěvek
Inu Honza, 27.10.2025 10:19, 11 příspěvků
Unlock 90 Free Spins & a ... GregoryGitly, 27.10.2025 9:17, 11 příspěvků
jinak možná Pišišvor, 26.10.2025 22:50, 1 příspěvek
traverz climber, 25.10.2025 12:48, 3 příspěvky
opravy Nenufer, 25.10.2025 9:57, 5 příspěvků
??? Elektrika, 23.10.2025 16:41, 2 příspěvky
??? Honza, 20.10.2025 10:55, 2 příspěvky
Ada, Phill, 20.10.2025 9:24, 1 příspěvek
Čelovka Petr, 19.10.2025 19:39, 24 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Velké Popovice Horydoly , 26.10.2025 23:07
Krumlovský vodácký maraton Horydoly , 22.10.2025 20:56
Sv. Martina oslaví Na Spi... Horydoly Open, 22.10.2025 10:03
Kosmetika Horydoly Open, 22.10.2025 9:59
Mezinárodní úspěch Kutné ... Horydoly Open, 20.10.2025 9:30
Podzimní výlovy Horydoly , 17.10.2025 19:45
Jižní Čechy Horydoly , 15.10.2025 1:17
Czech Travel Press Horydoly , 12.10.2025 18:41