Jak na hubnutí zdravě a udržitelně

Jak na hubnutí zdravě a udržitelně
Zdravé jablko.
Autor snímku Pixabay.com
SDÍLEJ:

Drastické hubnutí může způsobit zdravotní problémy a není dlouhodobě udržitelné. Existují ale způsoby, jak zhubnout zdravě a trvale.

Jaro a začátek léta jsou obdobími zoufalého zkoušení nových diet a "zaručených" prostředků na hubnutí. Podobné prostředky ale obvykle fungují pouze krátkodobě a po jejich vysazení se dostavuje jojo efekt. Často jsou také spojeny s nedostatkem energie a může dojít i k podvyživení organismu. Cestou k vysněné váze však nejsou drastické diety, ale zdravý jídelníček a pohyb.

Další chybou, které se mnoho lidí dopouští, jsou přehnané nároky. Nemusíte se bičovat za každý prohřešek. To, že jednou do týdne ujedete a dopřejete si kousek čokolády neznamená, že musíte celou dietu zahodit a začít znovu. Naopak si jednou za čas nějakou odměnu dopřejte, samozřejmě v omezené míře. Hubnutí vás pak bude mnohem více bavit.

Polenta.

Navíc, pokud máte chuť na sladké, nemusíte ji zahánět kupovanými tyčinkami. Můžete si připravit například zdravé lívance, na kterých si pochutnáte, a zároveň kvůli nim nemusíte mít špatné svědomí.

Zázrak jménem Keto dieta

Low carb diety se staly obrovským hitem poslední doby. Oblíbily si je především ženy, které chtějí zhubnout rychle, nejlépe bez nutnosti většího množství pohybu. Keto dieta je bezpochyby účinnou dietou založenou na omezení příjmu sacharidů. Naopak je během diety přijímán vysoký obsah bílkovin. Díky tomu se v těle neukládají přebytečné tuky. Nízkosacharidové diety si ale stihly získat i několik odpůrců, kteří kritizují jejich neblahý vliv na zdraví z dlouhodobého hlediska. Jak to tedy s keto dietami je?

Do jaké míry bude keto dieta pro tělo drastická, si určujete především sami. Obecně není dodržování keto diety doporučováno dlouhodobě, maximálně byste měli dodržovat přísnější keto dietu jeden rok. Poté by měla být dieta postupně přerušena s tím, že bude nadále omezován příjem jednoduchých cukrů. Za dodržení těchto zásad zdravotní rizika při dietě nehrozí a může být skvělým nástrojem pro účinné hubnutí.

Zvolte šetrnější cestu

Pokud není vaším cílem výrazné hubnutí, ale spíše pročištění a nastartování organismu, zaměřte se na typy diet, které mají zdravotní přínosy. Jednou z takových diet je například jaterní dieta. Ta je vhodná především pro období jara, kdy si nejen naše játra, ale celý trávicí systém potřebuje odpočinout od náročné zimy. Jaterní dieta je předepisována především pacientům při zdravotních potížích, nicméně dodržovat ji může každý. Má totiž mnoho benefitů a využívá se i jako prevence vzniku nejrůznějších onemocnění.

Korutanské sýry.

Během jaterní diety musí rozhodně dojít k omezení alkoholu a kouření. Játrům škodí i potraviny s vysokým obsahem tuku a soli. Základem je tedy vynechání tučných jídel, především pokrmů připravovaných smažením. Doporučuje se zvýšená konzumace ovoce, zeleniny a libového masa. Aby se pokrmy nezdály ochuzené, můžete je oživit kombinací různých druhů koření a malým množstvím zdravých tuků. Především poslouchejte své tělo, kterému se po nějakém čase dodržování jaterní diety znatelně uleví.

Pomozte si chytrými aplikacemi

Pokud nejste zběhlí v počítání kalorií a obsahu makroživin v potravinách, nezoufejte. Nemusíte být odborníkem na zdravou výživu, abyste se mohli stravovat zdravě. Při hubnutí je především důležité vědět, kolik bílkovin, sacharidů a tuků potraviny obsahují. Kromě toho byste ale neměli zapomínat na dostatečný příjem vlákniny a dalších, pro tělo nezbytných prvků. Podíly všech těchto součástí stravy vám pomohou vypočítat aplikace, jako jsou kalorické tabulky.

Mobilní aplikace umožňuje uživatelům rychlé a přehledné porovnání a rozčlenění potravin. Díky tomu už nemusíte prohlížet etikety při nákupech v obchodě, stačí si konkrétní produkt najít v aplikaci. Do kalorických tabulek si uživatel během dne zadává konzumovaná jídla a sleduje, jaký je jeho energetický příjem. Kromě toho si může v aplikaci zaznamenat i výdej formou cvičení a pohybu. Ačkoliv jsou kalorické tabulky nejčastěji využívány za účelem hubnutí, je dobré si obsah potravin kontrolovat vždy. Nejedná se pouze o nástroj, jak porovnat energetický příjem a výdej. Dodávat tělu prospěšné potraviny je základem zdravého životního stylu.

TIP: Další osvědčenou metodou, jak zhubnout, je krabičková dieta.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Další způsoby hubnutí

Cvičit - nežrat - běhat - chodit na výlety - jezdit na kole - plavat - chodit brzo spát

Reaguj
Další způsoby hubnutí

S keto dietou mám dobré zkušenosti i jsem po ni poměrně dobře zhubla, ale stejně bych ráda vyzkoušela nějaký jiný způsob hubnutí. Ke keto dietě se znovu vracet nechci. Víte o něčem, co by mohlo být podobně účinné a pomoct při hubnutí, ale aby to nestálo X tisíc? Klidně jen něco jako doplněk ke zdravé stravě.

  • Autor JanaT
  • Datum a čas 19.9.2023 10:30
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Nástrahy horské turistiky - rady pro začátečníky

Nástrahy horské turistiky - rady pro začátečníky

Rozmanitost nádherných scenérií napříč celým Slovenskem doslova zve k tomu, abyste se i vy věnovali horské turistice. Ať už jde o horskou cyklistiku, trailový běh nebo pěší turistiku, mnozí si užívají nádherné přírody... celý článek

Jak si odpočinout před maratonem?

Nová definice dokonalosti v oblasti mobilních technologií s HONOR 90 Lite

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2023 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Jak si odpočinout před maratonem?

Jak si odpočinout před maratonem?

Máte před sebou maraton, na který se už dlouho připravujete? Je opravdu velmi důležité, abyste si před závodem dostatečně odpočali a načerpali nezbytnou energii. Také je velice důležité, kde odpočíváte.
Přijetí digitální třídy a budoucnost online kurzů: komplexní pohled na vzestup, dopad a budoucnost online kurzů

Přijetí digitální třídy a budoucnost online kurzů: komplexní pohled na vzestup, dopad a budoucnost online kurzů

Příchod digitální éry přinesl jednu zásadní proměnu – vzestup online vzdělávání. Klasické výukové prostředí, které bylo omezeno na čtyři stěny tradičních tříd, nyní překračuje fyzické bariéry a nabízí se jako dostupnější
Nástrahy horské turistiky - rady pro začátečníky

Nástrahy horské turistiky - rady pro začátečníky

Rozmanitost nádherných scenérií napříč celým Slovenskem doslova zve k tomu, abyste se i vy věnovali horské turistice. Ať už jde o horskou cyklistiku, trailový běh nebo pěší turistiku, mnozí si užívají nádherné přírody

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Monaco Yacht Show - veletrh Monte Carlo 27.-30.9. 27.9.
Czech Press Photo - výstava Praha, Laufen 6.-27.9. 27.9.
FIT - veletrh Argentina, Buenos Aires 30.9.-3.10. 30.9.
Flora - veletrh Olomouc 5.-8.10. 5.10.
60 let Krkonošského národního parku - výstava Praha, H40 Gallery 15.9.-6.10. 6.10.
Knižní veletrh Havlíčkův Brod 6.-7.10. 6.10.
Setkání lokomotiv T478 Lužná, Železniční muzeum 7.-8.10. 7.10.
Velká pardubická Pardubice Steeplechase 8.10.
Den s myslivci Hradec Králové, Stříbrný rybník 14.10.
Bergfilm Festival Německo, Tegernsee 18.10.

Diskuse

Je jednoduché « ty pitomc... Kuba Turek - šéfredaktor Horydoly, 26.9.2023 9:42, 9 příspěvků
Je jednoduché « ty pitomc... Michael Beranek, 26.9.2023 9:31, 9 příspěvků
Je jednoduché « ty pitomc... Petr, 26.9.2023 6:47, 9 příspěvků
Je jednoduché « ty pitomc... Michael Beranek, 25.9.2023 21:14, 9 příspěvků
Také další lyžařská střed... Petr, 25.9.2023 19:58, 9 příspěvků
Také další lyžařská střed... Michael Beranek, 25.9.2023 18:54, 9 příspěvků
o čem se mluví Petr, 25.9.2023 16:20, 9 příspěvků
o čem se mluví PK, 25.9.2023 11:38, 9 příspěvků
Je to nesmysl Petr, 24.9.2023 21:17, 9 příspěvků
Zimní čas letos Honza, 23.9.2023 20:46, 10 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Běžte, klusejte a jděte s... Horydoly , 12.9.2023 18:41
Re: Krušné hory Kuba Turek, 10.9.2023 15:37
Re: Krušné hory Horydoly Open, 10.9.2023 15:31
Re: Krušné hory Kuba Turek, 10.9.2023 15:30
Re: Krušné hory Horydoly Open, 10.9.2023 15:30
Pro španělsky mluvící tur... Horydoly , 6.9.2023 8:59
Jaké jsou trendy dopravy ... Horydoly , 17.8.2023 23:36
Pardubický castle run Horydoly Open, 17.8.2023 13:13