Vyplatí se firemní jazykové kurzy?

Vyplatí se firemní jazykové kurzy?
Potřebujete přeložit z cizího jazyka?
Autor snímku Vasco
SDÍLEJ:

Soft skills jsou nejdůležitějším lidským kapitálem ve firmě, podniku či korporaci. Patří mezi ně i aktivní znalost cizích jazyků. Každá investice do nich se vyplatí. Velmi ovšem záleží na motivaci samotných zaměstnanců i firmy, která vzdělávání platí. 

V případě nejrůznějších kurzů soft skills může být rentabilita diskutabilní. Někdy je to úplný propadák.

Když narazíte na laciný kurz, riskujete, že bude špatný a odfláknutý. Drahý zase může přesáhnout očekávané zisky. Investice do vzdělaných zaměstnanců se tedy nemusí vůbec vyplatit.

Čím víc umí zaměstnanci, tím více firma vydělává

Naopak zvýšení jazykové kompetence nebo třeba prodejních schopností může přinést nové zakázky, vyšší efektivitu práce či zvýšit přidanou hodnotu ke každému výrobku a službě, které firma nabízí. Firemní vzdělávání je v tomto ohledu velmi dobrá investice.

Například výcvik asertivity pro prodejce, kteří jsou motivovaní svými finančními výkony, nejspíš přinese jim a tím pádem i firmě větší příjmy. Naopak kurz manažerských dovedností pro skupinu zaměstnanců, kteří nemají ambice ani vlohy k vedení, asi budou zbytečně utracené peníze.

Jsou potřeba věční začátečníci? 

Nejoblíbenějším benefitem pro zaměstnance a zároveň běžnou formou firemního vzdělávání jsou jazykové kurzy. Vyplatí se téměř vždy. Obvykle větší část hradí zaměstnavatel a menší část zaměstnanec. Důvodem bývá motivace. Kdo se nic nechce učit, ten bude těžko platit kurzovné.

Zdálo by se, že tak zvaní věční začátečníci jsou z tohoto pohledu největší zátěží. Každý pedagog po pár lekcích samozřejmě zjistí, kdo bude ve výuce jazyka rychle pokračovat kupředu a komu to půjde těžko. Jenže i výuka začátečníků má smysl, protože neztratí aspoň to, co se ve škole horko těžko naučili. Jistě nebudou v cizí řeči přednášet na odborné konferenci nebo nepovedou důležité obchodní jednání, ale firemní vzdělání jim umožní rozumět základním frázím v telefonu, používat translator v počítači a mobilu, udělat si hrubou představu o obsahu dokumentu, který jim přistane na stole. Na další komunikaci pak nastoupí odborníci - překladatelé nebo jazykově zběhlí kolegové.

Výbornou všeobecnou znalost cizího jazyka má jen málokdo. Ve firemních kurzech ji určitě nezíská, ale může si ji udržovat stykem s cizojazyčnými lektory a rodilými mluvčími, které poskytuje jazyková škola. 

Každá profese mluví anglicky trochu jinak 

Mezi těmito dvěma extrémy se pohybuje většina zaměstnanců. Při tom každá profese potřebuje specifické jazykové znalosti. Především v angličtině je to velmi dobře vidět. Angličtina je nejrozšířenějším jazykem na světě a v oblasti businessu zároveň jazykem číslo jedna. Bez ní se nikdo neobejde. Ovšem každý region má svá specifická slova, fráze a významy ustálených spojení. Stejně tak to platí o oborovém jazyku, který mnohdy zabíhá až do fachidiotské hantýrky.

Ajťácké angličtině rozumí jen málokdo mimo obor, protože se v ní používá velké množství zkratek a zkrácených slov. Nezná je nikdo jiný, než programátoři a analytici v IT. 

Byznysová angličtina zase velmi často označuje finanční jevy a produkty různými slovy. Každý ví, kdo je v byznysu bílý límeček (pracuje v kanceláři) a kdo modrý límeček (pracuje manuálně), ale už ne všichni vědí, co se myslí pod pojmem býk (rostoucí akcie), medvěd (klesající akcie) a černá labuť (neočekávaná špatná událost).

Technicky zaměřená angličtina je proti tomu přesnější a využívá ustálených termínů. Je ovšem potřeba jim rozumět nejen jazykově, ale také pochopit jejich faktický obsah.

Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem

Firemní vzdělávání není pracovním úkonem ani pracovní povinností. Proto nelze zaměstnance do jazykové výuky přímo nutit. Existují ovšem nepřímé pobídky - lépe jazykově vybavený člověk dostává vyšší plat, je povýšen anebo získá větší bonusy z větších zakázek a projektů. Jinak řečeno: kdo se naučí pořádně jazyk, má větší cenu na trhu práce. A ještě jinak řečeno, do slova a do písmene platí staré přísloví: Kolik umíš řečí, tolikrát jsi člověkem.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Myslím si, že Jeňýk je trochu popletený.

 

Řekl bych, že o tom co bylo dříve nebude mít asi mnoho « šajnu »,

Zajímalo by mne jeho datum narození.

V mnoha věcech nemá pravdu ale papouškuje co si kde přečetl anebo co slyšel od někoho který neni  k nějaké úvaze o těchto letech příliš kompetentni. Ja se za kompetentního ale pokládám, tento rok dosáhnu na osmičku.

V době před rokem 89 nebylo možné si nějak moc vybírat ohledně školy. O tom jestli někoho doporučí ( ! ) na nějakou školu rozhodovala mezi jinými i domovní důvěrnice anebo nadřazený tatínka či maminky žádajícího mladistvého. Znelíbil - li se tatínek, nebo nedbala - li rodina nepsaných předpisů (na př. nevyvěšovala při státních svátcích českou a sovětskou vlaječku) , děcko doporučení nedostalo a skončilo někde  v nějakém učení. Na některých vyšších stupních si žák mohl před začátkem studia vybrat přídavný jazyk – němčinu, angličtinu a francouzštinu – k jazyku povinnému – češtině a ruštine . Z povinného jazyka se musela složit závěrečná zkouška – to se obejít nedalo.

Nikdo nemohl poslouchat « tisíce rozhlasových stanic » Stanice zahraniční, pokud byly stanicemi západní hemisféry, byly prostě většinou rušeny, ať už to byly stanice pro režim oficiální (na př. Deutsche Welle) anebo stanice údajně štvavé jako byla Svobodná Evropa a další stanice v české řeči přifařené k oficiálnímu vysílání některých států.

Každý systém má určité zákonitosti a ty  by se měly dodržovat  a není vtipné se dožadovat stále nějaké svobody. Kdyby si každý dělal co chce tak by vládnul chaos a zmatek. Jasně, vzhledem ke svobodě mohu bez problému jezdit po levé stráně silnice jako v Anglii, – ale jistě to bude mít nějaké následky. V každém státě existuje určitý systém zákonů  a předpisů a ty by se prostě měly dodržovat – do okamžiku, než většina voličů rozhodne že ten který zákon se musí změnit.

Je také faktem otázka, jestli jsou rodičové kompetentní a vůbec schopní rozhodnout, která škola by byla nejlepšéí pro jejich syna nebo dceru. Rodič bude mít asi velice osobní pohled na věc, rodič asi nebude mít takové zkušenosti jako někdo, kdo by byl schopen určit jestli ten nebo onen má ten správný hudební luch a správný postoj k hudbě aby třeba začal chodit do hudební školy.

 Myslím si, že dnes je KAŽDÝ mnohem svobodnější než za komunistů – prakticky v každém slova smyslu, podobně jako si myslím, že většině lidí se dnes vede volněji a svobodněji než kdysi.

Reaguj
Spojené státy evropské

Kalit vodu když vůbec nevíš o čem mluvíš (USA, národní státy, angličtina, normy EU) je chucpe. Jsi normální troll a KT ti to elegantně dal sežrat.

 • Autor Piký
 • Datum a čas 13.8.2022 10:27
Reaguj
Spojené státy evropské

Stále nepochiopeno. Nemá cenu dále dikutovat. ....

 • Autor Honza
 • Datum a čas 13.8.2022 09:42
Reaguj
Spojené státy evropské

Jistě jste si všiml, že jsem se dosud nevyjadřoval o svém vztahu nebo mínění k Evropské unii, že? Jenom se stále ptám:  

V čem konkrétně jste nesvobodný stejně jako za socialismu?

Co jste vyjmenoval a co zřejmě považujete za nesvobodu, totiž nemá s opravdovou nesvobodou, natožpak socialismem před rokem 1989 nic společného. 

P.S.: Národní státy v EU? To chcete rozdělit Holandsko a Belgii na 2 kusy, Francii nejméně na 3 kusy, Švýcarsko na 4 kusy, kus Itálie vrátit Rakousku, Těšinsko vrátit Polákům, nějak to zpřeházet na Balkáně atd...?

P.P.S.: Chcete Spojené státy evropské? S federální mocí jako jsou Spojené státy americké? S jedním prezidentem, jednou vládou, jednotným vystupováním vůči světu, jednotnými federálními daněmi. Jednotnými zákony? Jednou vlajkou, jednou měnou, jedněmi ozbrojenými silami?

Z Vašich předchozích vyjádření nebylo jasné, že jste takový tvrdý zastánce rychlého  sjednocení Evropské unie do jednoho kompaktního federálního státu. Odhaduji, že se toho poměrně brzy dočkáte. Máte se tedy na co těšit.

Reaguj
RE

Inu jste trvdým zastáncem současné EU. Prosím. Je to věc každého. Já ne. Raděj unii v níž budou státy národní a svobodnější a nezávislejší na centru, podle onoh EHS či USA.  Budoucnost nakonec ukáže co bude. Jedno či druhé či nějaké další...

 • Autor Honza
 • Datum a čas 12.8.2022 14:08
Reaguj
RE

Opravdu tohle považujete za nesvobodu?

* Výuka nejvýznamnějšího světového jazyka v základní a střední škole.

* Tisíce rozhlasových stanic nikdo neruší.

* Někoik otevřeně nacistických, fašistických a lživých webů znepřístupnila soukromá společnost, která provozuje část internetu. 

* Evropská unie (tedy my) řeší kontrolu nezávislého soudnictví polské strany PIS, rozkrádání evropských dotací Orbána a jeho kamarádů, šíření ptačí chřipky, normy různých druhů banánů pro různé použití v gastroprovozech a přechod na nové ekologičtější žárovky.

Reaguj
RE

Tak ještě jednou
Za socíků byla povinná ruština. Dnes je povinná angličtina. Ergo totéž
To libovolné dobrovolné učení bylo stejné. Nakonec i v tom soukromí.
To školství - beru. Já myslel pouze ony gymnazia či 11, 12 letky.
Tisíce rozhlasových stanic bylo možno poslouchat vždy. Jen bylo navíc ono rušení ale stejně se poslouchaly. Tu mi jde o přístup hlavních státních rozhlasových stanic, kde je to jak píšu. Stát má především propagovat svou kulturu, jazyk a když už tu cizí, tak vyváženě. Nějaké ohlasy posluchačů tu nemaj co dělat ,Pro ty jsou tu ony tisíce stanic a serverů.
A dnes? Máme přece stanice i weby t.zv. na indexu které se zaklazují či znemožňují. Prostě ona svoboda slova. Chápu, že nabádání k násilí, vraždám, zabíjení a t.d. je zločin.Ale je to vždy o člověku a ne stanici či webu. A tu je třeba rozlišovat zločin či pouze morální prohřešek. A ne likvidovat dnešní samizdat jak to dělali soudruzi. A unie? Je toho snad málo? Spory s Poláky, Maďary na jejich práva a předpisy,  Nové nařízení EU: Každý chovatel slepic se musí registrovat, předpisování zahnutí banánů, zákaz řárovek  a t.d.
Prostě mi to připomíná chování oněch "aktivních soudružek" v socializmu.
Já i spousta voličů si představovala EU jako ono EHS či alespoň právní stav států  USA.. Myslím, že tomu tak není.

 • Autor Honza
 • Datum a čas 11.8.2022 20:14
Reaguj
RE

Tak ještě jednou: V čem konkrétně jste nesvobodný stejně jako za socialismu?

Italštinu se můžete libovolně učit ve škole, jazykovce, se soukromým učitelem, z videa, z učebnice nebo třeba s rodilým mluvčím přes Skype nebo Teams (ale POZOR! Jsou pekelné americké vynálezy na základě litevských nápadů!) 

Vaše děti mohou chodit na humanitní, technickou i všeobecnou školu. Veřejnou nebo soukromou.

Vy můžete poslouchat tisíce rozhlasových stanic na jakoukoliv světovou hudbu, na kterou si vzpomenete. Nebo si rovnou koupíte předplatné na obrovské hudební servery, kde si vyberete z předpřipravených playlistů přesně podle svého vkusu nebo si je sestavíte sám. 

Ohledně Unijních předpisů - který konkrétně máte na mysli, že je jako za socialismu?

Reaguj
RE

V čem konkrétně jste nesvobodný stejně jako za socialismu?

Vaše děti mohou studovat jakýkoliv jazyk, na který si vzpomenete. Angličtinu pak mohou odfláknout třeba za čtyřku.

Vždyť o tom píšu.  Povinný jazyk.To io čem píšete mohli i za totáče. A navíc jsle si mohli alespoň vybírat zaměření střední  školy na technickou, humanitní a všeobecnou. Dle toho byla i jazyková výuka přizpůsobena.

(Proč si nemůže rodič vybrat sám dle sebe? Např. pro hudební výchovu by jasně byla lepší italština).Masové propagace jen západní anglosaské kultury a vlastně všeho. (Postačí si poslechnout rozhlas a zjistíte, že ona globální kultura alespoň v hudebním podání se smrskla na ono angloamerickou). Stejně jako tehdy, jen otočeno o 180.¨(A to tehdy těch ruských "častušek" bylo neporovnatelně méně v poměru k české produkci. ) A našlo by se toho víc. Prostě onen rozlet osobní svobody z r 89 se trvale mění v podobný obraz jako za soudruhů.  (Ony unijní předpisy a zmatky to jen dokazují). Jen se to jinak okecává, ale celkový nátlak je vpodstatě stejný.To, že to není podáváno drsně jako tehdy na věci vůbec nic nemění. Inu tvrdím, že farizejství kvete a nejen v onom Rusku, ale všesvětově, bohužel. Jako tehdy i dnes.

 • Autor Honza
 • Datum a čas 11.8.2022 14:54
Reaguj
RE

1) V čem konkrétně jste nesvobodný stejně jako za socialismu?

2) Vaše děti mohou studovat jakýkoliv jazyk, na který si vzpomenete. Angličtinu pak mohou odfláknout třeba za čtyřku.

3) Na velmi špatné výuce dějepisu na základních školách se shodneme. Já bych ještě dodal marasmus ve většině sociálních oborů - zeměpis, ekonomie, filizofie, politologie, vlastivěda atd. Problém je, že jim pořádně nerozumí ani pedagogové a také vyučující budoucích učitelů na vysoký pedagoigických školách. 

Reaguj
Celkem 22 příspěvků v diskuzi


registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2023 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Smartwings opouští Budějovice, Vary a Pardubice

Smartwings opouští Budějovice, Vary a Pardubice

Letiště České Budějovice, Karlovy Vary a Pardubice opustí příští rok aerolinky Smartwings. Při tom na jejich charterových letech pro cestovní kanceláře jsou tato regionální letiště závislá.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
FIT - veletrh Argentina, Buenos Aires 30.9.-3.10. 30.9.
Citrusy - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 22.9.-1.10. 1.10.
Simple Style - horolezecká přenáška Bratislava, Zlaté piesky Přednáší Marek Holeček 3.10. 19:00
Stonehenge - přednáška Praha, Nová Akropolis 3.10. 19:00
Flora - veletrh Olomouc 5.-8.10. 5.10.
Stonehege - přednáška Olomiuc, Nová Akropolis 5.10. 19:00
Knižní veletrh Havlíčkův Brod 6.-7.10. 6.10.
Anglie - diashow Mladá Boleslav, Škoda muzeum Přednáší Martin Loew 16.10. 19:00
Kuba - diashow Domažlice, Čakan Přednáší Martin Loew  17.10. 19:00
Bergfilm Festival Německo, Tegernsee 18.10.

Diskuse

Pardubky? Pišišvor, 30.9.2023 22:56, 118 příspěvků
Na okresce je dovoleno je... Michael Beranek, 30.9.2023 13:51, 3 příspěvky
INU Honza, 30.9.2023 10:18, 2 příspěvky
Messner zůstal tím, který... Michael Beranek, 30.9.2023 10:18, 5 příspěvků
Nákres pádu Tom, 30.9.2023 9:57, 2 příspěvky
pseudoproblém Lukas B., 29.9.2023 19:43, 5 příspěvků
pseudoproblém Horydoly, 29.9.2023 9:41, 5 příspěvků
INU Honza, 29.9.2023 9:17, 1 příspěvek
INU Honza, 29.9.2023 9:11, 1 příspěvek
pseudoproblém Honza, 29.9.2023 9:06, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Běžte, klusejte a jděte s... Horydoly , 12.9.2023 18:41
Re: Krušné hory Kuba Turek, 10.9.2023 15:37
Re: Krušné hory Horydoly Open, 10.9.2023 15:31
Re: Krušné hory Kuba Turek, 10.9.2023 15:30
Re: Krušné hory Horydoly Open, 10.9.2023 15:30
Pro španělsky mluvící tur... Horydoly , 6.9.2023 8:59
Jaké jsou trendy dopravy ... Horydoly , 17.8.2023 23:36
Pardubický castle run Horydoly Open, 17.8.2023 13:13