registrovat

Fórum Zpět na výpis diskuzí

Střední Čechy turistické

Autor Zpráva

Horydoly

avatar
23.9.2021 14:04

Střední Čechy turistické

Akce na týden 20.-26. 9. 

Výstava kopie staroboleslavského Palladia v Kutné Hoře (24. – 28. 9.)
V kapli sv. Václava chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře bude vystaveno vzácné Palladium země české – milostný obraz, kterému čeští katolíci tradičně připisují zvláštní ochrannou moc nad Českými zeměmi. Jedná se o kovový reliéf madony s dítětem o velikosti 19x13,5 cm, který bude vystaven na místě svého původního umístění. Běžně je uchováváno ve staroboleslavském poutním chrámu Nanebevzetí Panny Marie.
Více zde: www.khfarnost.cz 

Řepánkovy slavnosti na Kolínské řepařské drážce (25. – 26. 9.) 
Na Kolínské řepařské drážce se uskuteční Řepánkovy slavnosti. Vlaky budou taženy parní lokomotivou a budou předávány kovboji na koních. Po celý víkend se budou podávat tradiční sladké kynuté řepánky, plněné cukrovou řepou a mákem. Zahraje kapela Trampoty. Ve stanici Býchory bude připraven skákací hrad, dětské prolézačky a další.
Více zde: www.reparskadrazka.cz 

Svatováclavské slavnosti v Kutné Hoře a ve Vysoké (25. 9.) 
V sobotu 25. 9. se uskuteční svatováclavské slavnosti ve městech Kutná Hora a Vysoká u Mělníka. V Kutné Hoře proběhnou ve znamení lidové veselice s folkovou, country a moderní hudbou, probíhat budou řemeslné trhy a ochutnávka vín. Ve Vysoké je připravena hudba, zábava (nejen) pro děti, řemeslné stánky, tvořivé dílny, projížďky na oslíkovi a koni, komentované prohlídky a mnoho dalšího.
více zde: www.kutnahora.cz a www.sokolvysoka-cz.webdone.cz 

Festival vína NeVinné Lány 2021, Vinobraní na zámku Nelahozeves a Největší výstava českých vín v Kutné Hoře (25. 9.) 
Sobota 25. 9. se ponese v duchu vinařských slavností. V prostorách Muzea Tomáše Garriguea Masaryka v obci Lány se uskuteční 5. ročník festivalu vína (Ne)vinné Lány, jehož nosným tématem budou letos šumivá vína. Vínem ožije i zámek v Nelahozevsi, kde budou mít návštěvníci příležitost ochutnat burčák a vína z Lobkowiczkého zámeckého vinařství v Roudnici nad Labem. Atmosféru slavností vína a babího léta navodí živá hudba, chybět nebudou aktivity pro celou rodinu. V kutnohorském klášteře sv. Voršily se uskuteční Největší výstava českých vín – degustace 100 vín od předních českých vinařů.
Více zde: www.nevinnelany.cz, www.lobkowicz.cz a www.vinokutnahora.cz 

Evropské minerální dny 2021 – exkurze ve vápencovém lomu Čertovy schody (25. 9.) 
Velkolom Čertovy schody, Vápenka Čertovy schody, Muzeum Českého krasu v Berouně, Správa CHKO Český kras a Správa jeskyní ČR připravují v rámci akce Evropské minerální dny tradiční exkurzi do aktivních vápencový lomů s prohlídkou rekultivace po ukončení těžby kombinovanou s návštěvou geologicky zaměřených expozic muzea a Koněpruských jeskyní.
Více zde: www.muzeum-beroun.cz 

Tradiční hudební festival Libčická Hašlerka (26. 9.) 
V Libčicích se uskuteční další ročník již tradičního hudebního festivalu k poctě písničkáře Karla Hašlera Libčická Hašlerka. Zahrají kapely Strahovanka, Staročeští Pardálové a Frajeři z galerky a vystoupí také zpěvák, bavič a imitátor pan Vladimír Hron se svou OneManShow. Akce bude doplněna tanečním vystoupením a dalším programem.
Více zde: www.libcickekrizovatky.cz 

Akce na týden 27. 9.-3. 10.

Svatováclavské slavnosti na Budči (28. 9.) 
Na Budči se uskuteční tradiční svatováclavské slavnosti. Návštěvníci uvidí divadelní představení i vystoupení skupiny historického šermu, průvod sv. Václava, uslyší autorská čtení a budou se moci zúčastnit komentované prohlídky zbrojnice. Připraveny jsou dobové tance i koncert varhanní duchovní hudby. Chybět nebudou aktivity pro děti i dospělé ve středověké střelnici a vojenském ležení, řemeslné dílny a komentované prohlídky rotundy sv. Petra a Pavla.
Více zde: www.zakolany.cz 

Den věží a rozhleden na Svaté hoře (28. 9.) 
I letos se Svatá hora zapojuje do akce Den věží a rozhleden aneb stoupá celá rodina (děti, rodiče, prarodiče), tentokrát již do 9. ročníku. Zájemci se mohou vydat na svatohorskou zvonici, při výstupu si prohlédnout svatohorské zvony a zjistit, jak jsou rozmístěny, které jsou výkyvné a které ne či v jakém tónu jsou laděné. Skrz okenice se naskytne neobvyklý pohled na město Příbram.
Více zde: www.svata-hora.cz 

Libčický divadelní podzim – slavnostní zahájení (2. 10.) 
Po celý říjen a listopad se koná 25. ročník divadelní přehlídky v Libčicích nad Vltavou, který představí divadla z Prahy, Nučic, Buštěhradu, Kralup nad Vltavou, Horoměřic, Libčic a Poděbrad. V sobotu 2. 10. se uskuteční její slavnostní zahájení v prostorách Kotelny Libčice. Hlavním bodem programu bude představení divadla Squadra Sua Clowns a jejich představení Happy Hour – rodinné pouliční představení na způsob grotesky.
Více zde: www.divadlolod.cz 

Slaný na talíři – 3. slánský street food festival (2. 10.) 
Ve Slaném na náměstí se uskuteční 3. ročník gastronomického festivalu, kde bude možné ochutnat delikatesy z celého světa od Indonésie po Jamajku. K pití bude připraveno pivo z řemeslných pivovarů, moravské víno i káva z rodinné pražírny. Připraven je také doprovodný program.
Více zde: www.infoslany.cz 

Koně na Kačině (2. 10.) 
Na zámek Kačina se vrací oblíbené a hojně navštěvované slavnosti věnované koním a všemu, co s nimi souvisí. V pestrém programu si na své přijdou dospělí, děti, jezdci, milovníci historie i obdivovatelé architektury. Během dne se na akci představí rozličná plemena koní. Vyvrcholením slavností bude Hubertova jízda zámeckým parkem, která jako připomínka parforsních honů tradičně ukončuje jezdeckou sezónu. 
Více zde: www.nzm.cz 

Cukrové slavnosti v dobrovických muzeích (2. 10.) 
Muzeum cukrovarnictví, lihovarnictví, řepařství a města Dobrovice pořádá 11. ročník sladkého jarmarku. Návštěvníci se mohou těšit na historické sladké pečivo, tradiční řepánky, přírodní sirupy a marmelády a další dobroty a také na tvoření z korálků, slámy, keramiky, na flašinetáře, skákací hrad a mnoho dalšího. Po celý den bude možné prohlédnout si cukrovar.  
Více zde: www.dobrovickamuzea.cz  

Počet příspěvků: 896

Horydoly

avatar
4.8.2021 18:09

Velkopopovická pouť

Poutě se ve Velkých Popovicích nedaleko Prahy konají již od dob založení zdejšího kostela Panny Marie Sněžné. Své místo v kalendáři mají vždy první srpnový víkend, tedy v termínu, kdy je po žních a kdy bylo v dřívějších dobách více času na zábavu a oddych. Velkopopovická pouť je vítanou příležitostí připomenout si dávné tradice, užít si výtečné jídlo, pití a dobrou zábavu.

Část programu se odehraje v sobotu 7. srpna i přímo před pivovarem Velké Popovice. Bude se tu konat pouťová veselice s jídem a hudbou od 15 do 22 hodin. Samozřejmě nebudou chybět ani oblíbené prohlídky pivovaru, a to v časech: 11.40, 13.00, 14.00, 15.00 a 16.30 hodin. Všem zvídavým návštěvníkům pouti se tak nabízí příležitost seznámit se s příběhem zakladatelské rodiny Ringhofferů, navštívit současnou i historickou varnu, potkat živého maskota – kozla Oldu a chybět samozřejmě nebude ani ochutnávka poctivého velkopopovického piva. Více informací na webu pivovaru.

Iveta Brixí

Počet příspěvků: 896

Horydoly

avatar
3.5.2021 00:21

Střední Čechy: Muzea, galerie a skanzeny

Středočeský kraj je zřizovatelem 16 muzeí a 2 galerií a každá z těchto kulturních institucích se již těší na obnovení provozu. Kurátoři také připravili několik nových výstav, které doplní stávající a prodloužené expozice.  Například v Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše, p.o na návštěvníky čeká zmodernizovaná část expozice věnovaná láskám Karla Čapka a jeho profesní dráze novináře i dramaturga, dočasná výstava Cesta do hlubin robotovy duše připomínající 100. narozeniny čapkovského slova robot, v prvorepublikové garáži si mohou prohlédnout 84 let mladého veterána Škodu Rapid nebo se nechat zlákat vůní výtečné kávy z našeho bistra.

Také Hornické muzeum Příbram a jeho pobočky Památník Vojna a Skanzen Vysoký Chlumec zpřístupní svoje venkovní prostory k individuálním prohlídkám bez výkladu průvodce. V areálu Hornického skanzenu v Příbrami – Březových Horách se bude možné seznámit s expozicí důlní techniky v plenéru nebo zkusit štěstí při sběru minerálů z deponovaného odvalu dolu Lill. V souvislosti s letošním výročím 180 let od narození hudebního skladatele Antonína Dvořáka je zde navíc pro nejmenší návštěvníky připravena soutěž s názvem „Putování po stopách světoznámého skladatele“. Památník Vojna nabídne prohlídku exteriérů v areálu bývalého vězeňského zařízení z doby totality, venkovní expozici důlní techniky a geopark příbramského uran-polymetalického ložiska.

Návštěvníci Skanzenu Vysoký Chlumec budou moci obdivovat tento areál s 21 historickými objekty, mezi kterými jsou například vodní mlýn, kovárna, kaplička, obytná stavení, špýchary a také dvě stavby dokončené v loňském roce – obytné stavení z Řikova a patrový hospodářský objekt z Mokřan. Vždy v 11, 13 a 15 hodin proběhne ve skanzenu ukázka provozu vodní pily.

Na návštěvníky se těší také středočeské skanzeny v Přerově nad Labem a Kouřimi a již zmiňovaném Vysokém Chlumci, stejně jako Hornický skanzenMayrau ve Vinařicích u Kladna. Výlet do některého z muzeí v přírodě si zajisté vychutnáte, vždyť skanzeny jsou právě v tomto ročním období nejkrásnější a poskytnou vám pohádkově klidné a přívětivé útočiště.

Linda Dlouhá
www.strednicechy.cz 

Počet příspěvků: 896

Horydoly

avatar
8.1.2021 01:55

Ladovská zima

Podívejte se na dárkové zážitkové tipy.

„Ladovská zima za okny je a srdce jímá bílá nostalgie“ – prozaická skladba Jarka Nohavici se stává realitou. První sníh už zavítal i do středních Čech a my doufáme, že si ho stihneme alespoň malou chvíli užít. Kde jinde by to mělo být než právě v Ladově kraji. Středočeská centrála cestovního ruchu vám nabízí tip na víkendovou procházku a objevovaní míst, která Josef Lada ve svých dílech zachytil.

Hrusice

Hrusice jsou neodmyslitelně spojeny s dílem Josefa Lady, který se zde narodil a prožil část života. K nejznámějším Ladovým pohádkám, odehrávajícím se v Hrusicích a okolí, patří Mikeš či Bubáci a Hastrmani. Ve vsi najdete kostel sv. Václava vystavěný již před r. 1200 s unikátním románským ústupkovým portálem z červeného pískovce a s barokním oltářem z 18. století. Nedaleko kostela se nachází Památník Josefa Lady se stálou expozicí děl Josefa Lady a jeho dcery Aleny Ladové. Obcí vede naučná stezka Pohádkové Hrusice, která je inspirovaná díly slavného umělce, a kromě jeho veselých malůvek obsahují jednotlivé cedule i úryvky v pohádkových knížek. Výlet stvořený pro děti. Za pozornost stojí také Hospoda u Sejků známá především z Ladova obrazu Vesnická rvačka.

Mnichovice

Za vidění zde stojí neobvyklá kazatelna ve tvaru velryby, kde je na spodní části její rozevřené tlamy vyobrazena podoba Jonáše. Prohlédnete si ji v barokním kostele Narození Panny Marie na Masarykově náměstí v centru města. Poblíž stojí rovněž barokní mariánský sloup, k dalším zajímavým místům vede naučná stezka Krásné vyhlídky. Jednou ze zastávek je Zittův mlýn, který v Mnichovicích stával už v roce 1600. Okolní lesy protíná i naučná stezka Voděradské bučiny a pokud sníh vydrží, můžete využít upravené stopy pro běžkaře.Šibeniční vrch dnes slouží jako horský sportovní areál a pochlubit se může největším srubem v Evropě. Jeho název vznikl již na konci 15. století, kdy se na vrchu popravovalo. Zrekonstruované historické popraviště je volně přístupné.

Zřícenina hradu Zlenice 

Zlenice použil Josef Lada coby kulisu při tvorbě svých známých "vodnických" scén. Přesné založení hradu Zlenice, lidově též zvaného Hláska, je záhadou. Hrad byl postaven zřejmě někdy na počátku 14. století a už v 15. století byl dobyt a zničen. Zřícenina je udržována díky členům Sdružení Zlenice a Klubu přátel hradu Zlenice. Známý je rovněž i román Radovana Šimáčka, Zločin na Zlenicích hradě, který byl později zfilmován. Okolí zříceniny je díky soutoku řeky Sázavy s Mnichovickým potokem velmi romantické a nechá vás zapomenout na všechny všední starosti. 

Říčany 

Souvislý pás lesa, rybníky a velmi čisté životní prostředí. To je charakteristické pro Říčany. Mezi hlavní památky Říčan patří zřícenina středověkého hradu s torzem paláce v centru města. Kousek od ní leží Masarykovo náměstí se starou radnicí, mariánským sloupem a barokním kostelem sv. Petra a Pavla s původními gotickými freskami. Místo uzavřeného muzea zamiřte pohodlnou cestou jen kousek za Říčany, kde stojí Ladova ves. Dřevěné sezení láká k opékání vuřtů a děti se zabaví u interaktivních naučných tabulí a jiných atrakcí.

Linda Dlouhá
www.strednicechy.cz         

Počet příspěvků: 896

Horydoly

avatar
16.12.2020 21:13

Co se děje v GASKu

Povznášející dávku umění jste mohli v době uzavření nasát alespoň prostřednictvím online výstupů na webových stránkách a sociálních sítích instituce. Jednou z jejích aktivit byly například streamované přenosy jako ten z 3. 12., což byl komponovaný program nazvaný Tvář baroka. Další se uskutečnil 8. 12. a byl jím křest knihy Jana Kubíčka Kresby a koláže. Novinkou galerie je výstava Dagmar Šubrtové Stella Maris. Pokud vám umění také tolik chybí a rádi byste o svátcích proložili sledování pohádek jinou aktivitou, zhlédněte virtuální prohlídku stálé expozice galerie, kterou najdete zde, popřípadě se pokochejte videy z výstav.

Pokud vám stále ještě chybí dárky a zároveň byste rádi podpořili úžasnou středočeskou uměleckou instituci, kupte voucher do kutnohorské galerie GASK. Vstupenka bude platit tři roky od vystavení pro celý objekt jezuitské koleje včetně vizuálních heren. Přečtěte si o této možnosti více zde. Nebo byste rádi podpořili české designéry? Pak vše, co potřebujete vědět, najdete zde!

Linda Dlouhá

Počet příspěvků: 896

Horydoly

avatar
27.11.2020 22:47

Virtuální galerie Kutná Hora

Středočeská kulturní zařízení se se svými návštěvníky stále ještě kontaktují pouze v online prostředí. I tento víkend máte možnost užít si výstavy z pohodlí a bezpečí domova. Zapněte si počítač a podívejte se na tipy od Středočeské centrály cestovního ruchu, které stojí za zhlédnutí.

Galerie Středočeského kraje

I aktivity Galerie Středočeského kraje (GASK) se přesouvají do on-line prostoru. Na webu a sociálních sítích můžete sledovat inspirativní videa z aktuálních i již proběhlých výstav. Velmi oblíbený je také seriál, ve kterém lektorky GASK představují zajímavé knihy pro děti i dospělé. Již na jaře se podařilo realizovat kompletní virtuální prohlídku rozsáhlé stálé expozice Stavy mysli / Za obrazem. Každý, kdo vstoupí do tohoto prostoru, si zde může prohlížet významná díla předních umělců, sledovat videa nebo poslouchat podcasty k vybraným dílům. Bohužel nebude možné uskutečnit ani oblíbený předvánoční market ADVENT – DESIGN – GASK, na kterém se prezentují přední designéři, někteří úzce svázaní s výstavním programem GASK. Fanoušci designu však nebudou tak úplně ochuzeni. GASK bude představovat vybrané tvůrce v on-line prostoru a vše vyvrcholí soutěží o skvělé designérské kousky. 

Muzeum stříbra v Kutné Hoře

Také muzeum stříbra v tuto chvíli pracuje na virtuálních prohlídkách výstav. Z poslední doby stojí za shlédnutí ta o Lucemburcích nebo Václavu IV., která proběhla loni k 600. výročí jeho úmrtí, ale i další nevšední virtuální výstavy rozhodně nevynechejte. Pestrost si muzeum udržuje i na sociálních sítích, kde najdete informace k jednotlivým výstavám, ale také zajímavé soutěže a kvízy. V tuto chvíli muzeum pracuje i na konceptu současného dění a prosí občany o spolupráci při zachycení nynějšího nelehkého období COVIDu 19 ve své sbírce Dokumentace současnosti. Rádi by zaznamenali vše, co v souvislosti s pandemií vznikalo, jako například letáky, plakáty, upozornění, roušky, ochranné pomůcky. Máte tedy jedinečnou šanci ovlivnit, jak na tuto pohnutou dobu budou nahlížet další generace. Kontaktovat můžete kurátorku sbírky Kateřinu Vavruškovou na e-mailu vavruskova@cms-kh.cz.

Linda Dlouhá
www.strednicechy.cz

Počet příspěvků: 896

Horydoly

avatar
18.11.2020 22:12

Z Berouna na kole i pěšky hned do tří světových stran

Vydat se prozkoumat královské město Beroun i další místa spjatá s českou historií v okolí města můžete pomocí cyklostezky a naučné stezky s názvem „Po stopách českých králů“. Stezka spojuje Beroun s významnými i zajímavými turistickými cíli v jeho okolí. Vyrazit tak můžete na západ do Nižboru, na jih ke královským hradům Točník a Žebrák, nebo na východ přes Karlštejn do Dobřichovic. Pokud nechcete jet stejnou trasou tam i zpět, pro návrat můžete využít vlak, nebo si trasy prodloužit a navštívit tak historická i přitažlivá místa v okolí stezky. Budeme-li počítat stezku v jednom směru, pak nabízí celkem 47 km krásné přírody, dechberoucích výhledů a pozoruhodných míst. V budoucnu se snad dočkáme i dovyznačení poslední severní větve z Berouna do Loděnice. Pojďme ale postupně a projděme si jednu světovou stranu po druhé. 

Na západ za kelty i sklářským uměním

První stezka vede z nádraží rovně na Husovo náměstí. Historické centrum Berouna v průběhu roku rozezvučí melodická hudba a zaplní stánky při různých slavnostech. Mezi ty nejslavnější patří dvakrát do roka konané hrnčířské trhy připomínající dávnou slávu zdejší keramiky. Pokud se však do města vydáte v jiných dnech, pak doporučujeme navštívit Muzeum Českého krasu, Geopark Barrandien. Můžete také vystoupat na Plzeňskou bránu, z jejíhož ochozu se vám otevře výhled na celé historické centrum města, které bývalo opevněno hradbami. Stezka pokračuje z náměstí vpravo, kde se podjetím Pražské brány ocitnete u řeky Berounky a vydáte se proti jejímu proudu. V Hýskově je příhodná možnost ke koupání v řece díky jezu, na jeho druhé straně najdete stánek s místní vyhlášenou zmrzlinou. Chcete-li se přesvědčit o její kvalitě, není nic snazšího než překročit řeku pomocí nového mostu, který byl pod jezem vybudovaný. O pár set metrů dál od Hýskova se nachází významná archeologická oblast – Stradonice nad nimiž se na kopci nacházelo největší a také nejbohatší keltské oppidum. O jeho významu, historii i objevech archeologů se dozvíte v zámku Nižbor, který se tyčí na skále nad řekou. Kromě něj v Nižboru stojí za návštěvu sklárna Rückl, která se proslavila výrobou sošky křišťálového Českého lva. Historie sklářské rodiny sahá až do poloviny 19. století, která téměř o 60 let později v Nižboru vybudovala sklářskou huť. Naproti sklárně se nachází železniční zastávka, odkud se můžete vrátit zpět do Berouna. Právě jste ujeli zhruba 8 km nenáročným terénem, který můžete absolvovat i pěšky, neboť stezka vede mimo silnice (kromě úseku Stradonice–Nižbor). Než sednete na vlak můžete se posílit v hospůdce vedle nádraží, která se jmenuje Zastávka a svého věhlasu dosáhla originálním interiérem, výbornou gastronomií i slavným majitelem. Tím již je několik let Tomáš Hanák a pokud budete mít štěstí, pak vám vychlazené pivo přinese známý český herec.

Ti zdatnější si mohou rovinatou cestu do Nižboru prodloužit až ke královskému hradu Křivoklát, který je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších českých hradů. Máte na výběr hned ze dvou cest. Cyklostezka KO 8 stoupá kolem nižborského zámku a dovede vás až k majestátnímu hradu, který se tyčí nad Rakovnickým potokem. Cesta však vede po místní silnici. Druhá trasa se na tu předchozí napojuje v lesích nad Roztoky u Křivoklátu. Cyklostezka 0050 vede přes Žloukovice lesními cestami. Po cestě minete novogotický zámeček Leontýn, kde dnes sídlí ústav sociální péče, nebo Muzeum motocyklů v křivoklátské sokolovně. 

Za královskými hrady na jih

Druhá větev stezky vede od berounského nádraží vlevo a má délku 19 km. Projedete oblastí továren, které vznikaly ještě za Rakouska-Uherska nebo v období 1. republiky. Většina z nich se nachází na území Králova Dvora v části zvané Karlova Huť, která byla založena jako hutnická vesnice. Výroba železa se zde datuje od poloviny 14. století. Nejčastěji se zpracovávala ruda z nedaleké Krušné hory u Nového Jáchymova, na jejímž vrcholu najdete novou rozhlednu Máminka. Její návštěvu můžeme jen doporučit, neboť nabízí jedinečnou příležitost prohlédnout si Křivoklátsko z ptačí perspektivy a v jarním období se jedná o doslova provoněný konvalinkový háj. Zdejší manufaktura stála za rozvojem měst i vsí v okolí. Železárny, cementárny, textilka – industriální kolosy, v jejichž nejbližším okolí byly stavěny správní budovy i vily bohatých továrníků. Několik z nich se dochovalo dodnes a staly se tak němými svědky rozkvětu i úpadku zdejšího průmyslu. Milovníci architektury ocení jejich dodnes dochovanou prvorepublikovou podobu. Za Královým Dvorem minete Zdice, kde byste neměli vynechat zastávku u muzea Výtopna. Srdce všech milovníků starých vozů zde zaplesají. V prostorách bývalého železničního depa naleznete nejen staré lokomotivy a vagóny, ale i nákladní a hasičské Tatry a Škodovky. Starší návštěvníci jistě zavzpomínají na své cesty u autobusů Avia – Ikarus či Karosa ŠM 11. Za Zdicemi již na vás čekají dva královské hrady, dva nerozdělitelní bratři – mladší Točník a starší Žebrák. Druhý jmenovaný byl založen již ve 13. století a dodnes se dochovalo pouze několik stěn, část paláce a strážná věž, na kterou se dá vystoupat. Po požáru na konci 15. století, kdy byl Žebrák téměř zničen, nechal král Václav IV. vystavět na sousedním kopci modernější a honosnější hrad Točník. Roku 1400 byla na Točníku uschována část královského pokladu, kterou o několik let později odvezl jeho bratr Zikmund Lucemburský. Chcete-li s kolem vystoupat až k hradní bráně Točníku, věnujte cestě zvýšenou pozornost. Nezapomínejte, že se jedná o středověkou cestu, kdy jen myšlenka na bicykl byla kacířská.

Pokud nemáte historie dost a nohy vás ještě nebolí, můžete si výlet prodloužit až na zámek Zbiroh, do jehož historie zasáhl Alfons Mucha i státní armáda, která ze zámku vybudovala svoji základnu, stačí se držet cyklostezky 0005. Nebo se můžete vydat po cyklostezce 303 do Hořovic, kde naleznete barokní „nový“ zámek se sluneční bránou, zajímavými interiéry i zámeckým parkem a renesanční „starý“ zámek, ve kterém je dnes galerie a infocentrum. 

Podél proudu do Dobřichovic i na Karlštejn

Poslední větev vede od Pražské brány v centru Berouna vpravo po směru toku Berounky. Jelikož v úseku V Kozle (u Barrandovy jeskyně) – Srbsko je uzavírka z důvodů padajících kamenů, doporučujeme vydat se od nádraží po cyklostezce 8245, zvané stezka sv. Ludmily přes Tetín do Srbska, kde se opět napojíte na stezku Po stopách českých králů. (Z Berouna jsou to zhruba 3 km do Tetína, doporučujeme jako krásnou letní procházku, ze Srbska se lze vrátit vlakem – 4,5 km). Tetín byl v minulosti významným místem. Dle pověstí se stal sídlem sestry Libuše, po které nese obec své jméno, také je místem posledního odpočinku sv. Ludmily a dnes zde nalezneme řadu významných kostelů, pozůstatky hradu vybudovaného Václavem II. i muzeum s archeologickými nálezy ze zdejší lokality. Ze Srbska pokračuje stezka opět podél řeky až do spodní části obce Karlštejn. Pokud máte čas, můžete vyšlápnout kopec a vydat se na prohlídku hradu. Karlštejn patří mezi nejznámější hrady u nás. Byl postaven českým králem Karlem IV. na ochranu korunovačních klenotů i královského pokladu. Současnou podobu získal hrad přestavbou v puristickém duchu, kterou vedl architekt Josef Mocker. Z Karlštejna stezka pokračuje přes Hlásnou Třebáň, Zadní Třebáň, Řevnice, Lety až do Dobřichovic. U dobřichovického nádraží se můžete rozhodnout, zda přesedláte na vlak a pojede do Berouna, či do Prahy, nebo jestli se po cyklostezce 3 vydáte do Prahy na svém věrném kole. Při cestě z Berouna do Dobřichovic jste totiž urazili krásných 20 km.

Linda Dlouhá
linda.dlouha@sccr.cz  

Počet příspěvků: 896

Horydoly

avatar
20.3.2019 22:38

Přivítejte jaro ve Středočeském kraji

Příroda se už probouzí po vydatné zimě. K jarním měsícům neodmyslitelně patří svátky, zvyky a veselice, které lze prožít ve Středočeském kraji. Vítání jara, vynášení Morany a atmosféru pravých staročeských Velikonoc nabízí návštěvníkům středočeské skanzeny, hrady a zámky. Jaro lze přivítat také vycházkou do přírody na Křivoklátsku, Kokořínsku nebo v Brdech. Pokochat se kobercem z bledulí je možné třeba na Loučensku. Své zahrádky zase můžete obohatit květinami z veletrhu Zemědělec v Lysé nad Labem. 

Zvyky našich předků bude tradičně připomínat od 23. března výstava Jaro na vsi ve skanzenu Přerov nad Labem. Uvidíte veškeré jarní obyčeje, od velikonočních zvyků, přes připomínku svatovojtěšské poutě až po máje a květnové mariánské svátky. Chybět nebudou ukázky pletení pomlázek, barvení kraslic a příprava typických jarních pokrmů. Už při jarní výstavě jsou ve skanzenu zpřístupněny všechny stálé expozice v komorách, špýcharech, ve velké stodole i ve staré škole. Vítání jara si 20. března ve Vlašském dvoře v Kutné Hoře, užijí hlavně děti. Připraveny budou kreativní dílničky. Společnými silami děti vystrojí Mařenu a Mařeňáka, na programu budou drobné hry a v odpoledních hodinách také průvod, který zimu vynese z Kutné Hory a přivítá v ní jaro. Na začátku dubna se pak k vítání jara přidají také v Mělníku a v Muzeu lidových staveb v Kouřimi, kde se bude konat tradiční vynášení symbolu zimy, Morany. 

Ve skryté lokalitě s názvem Čtvrtě na Loučeňsku právě rozkvetly bledule. Čtvrtě se rozkládají na úbočí terénního zlomu, ze kterého v rozeklané rokli vytéká řada pramenů. Ty potom napájejí Bahna, což je řada mokřadů s výskytem vzácných rostlin. Kromě bledulí tady na jaře objevíte stráně rozkvetlé i tisíci květy podléštěk, sasanek, dymnivek, orsejů, fialek a petrklíčů. Jarní rostliny zkrášlí také přírodní rezervaci Mýto. Při procházce rozkvetlým lužním lesem podél Rokytky můžete obdivovat koberce rozkvetlých sasanek a dymnivek. Bledulkovými koberci se lze kochat i na pomezí Středočeského kraje a Vysočiny nedaleko Zbýšova v přírodní rezervaci Velká a Malá Olšina. 

Oslava prvních jarních dnů proběhne od 20. do 24. března také na výstavišti v Lysé nad Labem. Koná se tam již padesáté pokračování největší zahrádkářské, zahradnické a zemědělské události - Veletrh Zemědělec. Jako každoročně představí vystavovatelé široký sortiment jarních květin, osiv, stromků, keřů, postřiků a zahradnických pomůcek, doplněných o zemědělskou a zahradní techniku. Vystavené rostlinky si lze i zakoupit a zvelebit si s nimi svou zahradu. 

Jaro je roční období, které symbolizuje nový začátek. Tak proč nezačít letošní jaro objevovat krásu středních Čech. Jarní program je opět nabitý a nabízí vyžití opravdu pro každého. Po návštěvě oslav jara je možné vyrazit na procházku, koncert, výstavu, zasportovat si nebo poznávat historické památky, kterých je ve středních Čechách nespočet. Jarní atmosféra, umocněná rozkvétajícími květinami a zvuky přírody, dodává všem místům to pravé kouzlo, které uchvátí nejen zamilované páry, ale i děti, které si běhání v přírodě na jarním vzduchu užívají,“ říká Marek Černoch, pověřený řízenímStředočeské centrály cestovního ruchu. 

Středočeský kraj nabízí možnost spojit oslavy jara i s relaxačními pobyty či aktivní dovolenou. Pro nadšené cyklisty nabízí střední Čechy stovky kilometrů cyklostezek. Mezi nejoblíbenější patří ty v bývalém vojenském prostoru Brdy, kde je nedotčená příroda. 

Lucie Vurbsová
lucie.vurbsova@4pr.cz

Počet příspěvků: 896

Horydoly

avatar
1.3.2019 17:32

Re: Střední Čechy turistické

Středočeská centrála cestovního ruchu doporučuje       

Akce na týden 25. 2. - 3. 3.
Výstava Pat a Mat ( do 27. 2.)
Až do 27. února probíhá v areálu Dobrovických muzeí interaktivní výstava Pat a Mat. Kromě výstavy je možné se taky zúčastnit výukového programu pro MŠ a I. stupeň ZŠ "Šikovné ručičky".
Více zde: https://www.dobrovickamuzea.cz/vystava-pat-a-mat-r25525.htm
Cestovatelský večer - národní parky severní Tanzanie (25. 2.)
Cestovatelské večery v Berouně pokračují. V pondělí 25. února proběhne od 19 hodin třetí cestovatelská přednáška. S Markem Novotným se návštěvníci přednášky vydají do národních parků severní Tanzanie. K vidění bude spousta fotek zvířat a nebudou chybět ani krátká videa. Každý divák dostane zdarma časopis.
Více zde: https://ddmberoun.cz/

Ledoví muži ve Veltrusech (1. 3. - 31. 5.)
Kdo jsou to zmrzlíci neboli ledoví muži? Kdy přicházejí a co znamenají pro přírodu? Bojí se jich rostlinky, nebo se jim umějí bránit? Zámek Veltrusy zve do právě se probouzející zahrady a do skleníku, aby se diváci dozvěděli, jaký vliv má počasí na přírodu a práci v zahradě. Za ledovými muži návštěvníci vypraví do kuchyňské zahrady a do skleníku, kde se seznámí s pranostikami, ale také s fyzikálními principy nebo s osvědčenými zahradnickými metodami.
Více zde: https://www.zamek-veltrusy.cz/cs

Stochovský masopust (2. 3.)
Masopust na Stochově se ponese ve znamení velkého veselí. Zahájen bude trhem, kde budou k prodeji nejen zabijačkové speciality, ale i tradiční řemeslné výrobky. Po druhé hodině odpoledne se vydá průvod masek na cestu městem a rozdávat bude koblihy, jitrnice a preclíky.
Více zde:https://www.kulturastochov.cz/kulturni-akce/?ftshow=61

Festival Tajemství zaniklých řemesel 2019 - Zámek Brandýs nad Labem (2. - 3. 3.)
Na festivalu diváky přivítá téměř stovka řemeslníků a umělců, předvádějících skoro 60 řemesel a řemeslných technik. Potkat budou moci lukaře, středověkého lékaře či brašnáře. K ochutnání budou historická jídla z černé kuchyně, zahraje dobová hudba.
Více zde: http://www.brandysko.czBaroko nejen na oko (1. 3. - 30. 11.)
Kdy se u nás začaly jíst brambory? Proč je barokní andělíček tak buclatý? A který svatý že to stojí na každém mostě? Odpověď na tyto otázky a spoustu zajímavých věcí barokního světa naleznou návštěvníci na zámku Veltrusy.  Naučí se, že baroko můžeme nejen vidět, ale i slyšet, hmatat a jinak zažít. Seznámí se s barokním sochařstvím i architekturou, s barokní hudbou nebo barokní krajinou.
Více zde: https://www.zamek-veltrusy.cz/cs

Akce na týden 4. - 10. 3.

Středočeská centrála cestovního ruchu na veletrzích

Středočeská centrála cestovního ruchu se účastní mezinárodního veletrhu cestovního ruchu ITB Berlin, který se koná 6. - 10. března.
Více zde: https://www.itb-berlin.com/en/
  Děti za korunu v Aquapalace Čestlice (do 17. 3.)
Až do 17. března mají v Aquapalace děti do 150 cm vstup jen za jedinou korunu, s platící dospělou osobou. Na děti i na jejich doprovod čeká řada atrakcí, nejdelší tobogány, mořské vlnobití a jedinečný animační program. Více zde: https://www.aquapalace.cz/Dite-za-korunu   

Patagonie v Mělníku (do 10. 3.)
Regionální muzeum Mělník zve na výstavu fotografií z Patagonie. Výstava fotografií Kristiny Černé se koná v kavárně muzea.
Více zde: https://www.muzeum-melnik.cz/akce-a-vystavy/patagonie-744_438cs.html 

Masopust v Hornickém muzeu Příbram (9. 3.)
Hornické muzeum Příbram pořádá tradiční masopustní průvod a lidovou veselici v prostředí historických báňských objektů. Na přípravě této lidové veselice muzeum již 17. rokem spolupracuje se Sborem dobrovolných hasičů z Bohutína, kteří masopust pořádají 93 let. Masopustní průvod a lidová veselice, rej masek a žertovné masopustní scénky v prostředí hornických Březových Hor - to vše se koná každoročně v Hornickém muzeu Příbram a navazuje tak na dávné tradice. Začátek je v 10 hodin v areálu Ševčinského dolu a symbolické vstupné je 1 Kč. Více zde: https://www.muzeum-pribram.cz/cz/akce/detail/masopust-v-hornickem-muzeu-pribram/727/   Vernisáž František Líbal - Tlumená imprese (9. 3. - 12. 5.)
Galerie Ludvíka Kuby v Poděbradech srdečně zve na slavnostní zahájení výstavy malíře Františka Líbala. Vernisáž, za účasti rodiny malíře, začíná 9. března v 19 hodin. K výstavě promluví Vojtěch Odcházel a hudebně program doprovodí ZUŠ Otakara Vondrovice.
Více zde: https://www.lazne-podebrady.cz/galerie
Akce na týden 11. - 17. 3.
  Výstava Kouzelný herbář v Dobrovických muzeích (11. 3. - 30. 6.) Dobrovická muzea vás zvou na výstavu "Kouzelný herbář. Návštěvníci  se dozvědí, jak sbírat a sušit rostliny a jak si herbář vytvořit. Kromě výstavy je možné se také zúčastnit výukového programu pro MŠ a I. stupeň ZŠ "Od semínka po herbář".
Více zde: https://www.dobrovickamuzea.cz/

Drobečky z perníku - Týnec (11. 3.)
Hotel Týnec zve 11. března na divadelní hru Drobečky z perníku. Jedná se o hlubokou a dojemnou komedii a jednu z nejlepších her klasika amerických komedií Neila Simona. Předprodej vstupenek v Infocentru Týnec nebo na www.ticketart.cz.
Více zde: http://www.hoteltynec.cz/   Karnevalový večer na Konopišti (13. 3.)
Zámek Konopiště pořádá společenský večer v mimosezónním období v duchu karnevalového veselí. Kostýmy a masky mohou být jak historické, tak pohádkové. Návštěvníky čeká dobová hudba v podání skvělé skupiny Dei Gratia a uprostřed večera je připraveno překvapení. Tři nejlepší kostýmy, které vybere porota, získají ceny. Nutná předchozí rezervace.
Více zde: https://www.zamek-konopiste.cz/cs

19. výročí pivováru v Kostelci nad Černými lesy (16. 3.)
V prostorách pivováru v Kostelci nad Černými lesy se bude konat Den otevřených dveří v rámci 19. výročí místního pivováru. Pořadatelé si pro návštěvníky připravili prohlídky a živou hudbu. Návštěvníci se mohou těšit na výborné gastronomické pochoutky, ale také lahodný pivní mok. Více zde:http://www.pivovarkostelec.cz/ 

Lucie Vurbsová

Počet příspěvků: 896

Horydoly

avatar
18.2.2019 23:44

Re: Střední Čechy turistické

Dark SNOW 2019 - Monínec (22. 2.)
Dark SNOW Monínec je závod, který nemá v Česku obdoby. Ze dvou hlavních důvodů – je to sjezd pro veřejnost  a jede se v noci. Pojede se celá monínecká sjezdovka vedle lanovky ve vymezené trati o přibližných parametrech sjezdu a týmy budou tvořit tři lidé s tím, že v něm musí být zástupci obou pohlaví. Tato akce umožňuje Středočechům a Pražanům udělat si v pátek večerní výlet a do něho vtěsnat nejen lyžařské zážitky. Během závodu i po něm bude probíhat party s dobrým pitím a muzikou, bude plně fungovat restaurace a terasa, takže nudit se nebudou diváci ani závodníci po skončení závodu.
Více zde: dark.snow.cz

Živá Amazonie v Říčanech (23. 2. - 20. 6.)
Muzeum Říčany zve na výstavu Živá Amazonie. Návštěvníci se vydají na výpravu do peruánské Amazonie a objeví skrytý svět místních domorodců a jejich život v jednom z nejrozmanitějších koutů světa. Kromě obrazových panelů uvidí i exponáty, které přicestovaly přímo z Amazonie. Součástí výstavy budou i živá zvířata, např. amazonské žabky
pralesničky nebo morčata. Výstavní panely a předměty jsou zapůjčeny z Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod. Panely vytvořila organizace Students for the Living Amazon.
Více zde: http://www.ricany.cz/muzeum/

Pohledy z bojiště - českoslovenští legionáři (do 24. 2.)
V 1. patře Vlastivědného muzea ve Slaném je do 24. února otevřena výstava Pohledy z bojiště. V malé galerii muzea 20. února od 17 hodin připravil kolektiv pracovníků Oblastního muzea v Lounech pod vedením Mgr. Jiřího Líšťanského doprovodnou přednášku.
Více zde: http://muzeum.slansko.cz/

Kaňkovský masopust 2019 (23. 2.)
Tělovýchovná jednota Sokol Kaňk Kutná Hora zve 23. února na tradiční Kaňkovský masopust. Průvod masek začne v 9,30 před bývalou radnicí divadelní scénkou, která bude ukončena povolením starosty k zahájení masopustu. Dále zde bude prodej zabijačkových pochoutek. Vydáním povelu laufra se celý průvod vydá do klikatých uliček Kaňku, do kroku od domu k domu bude vyhrávat kapela Věnovánka. Celý průvod bude ukončen před hospodou Na Baště zastřelením medvěda. Předpokládaný konec akce v hospodě Na Baště bude cca v 15 hodin.
Více zde: https://www.kankinfo.cz/

Akce na týden 25. 2. - 3. 3.

Klíče od jarního lesa (1. - 31. 3.)
Státní zámek Veltrusy zve na akci Klíče od jarního lesa. Děti na procházce v lese odhalí anatomii jarních květin a naučí se je rozpoznat v přírodě i dotvořit jejich podobu na obrázcích. Současně se přímo v terénu dozvědí, kdy a jak dochází k jarnímu aspektu lesa a kterých pater se týká. Účastníci budou pracovat nejen s pastelkami, ale i s lupou a luxmetrem. Budou schopni poznat základní druhy rostlin v lužním lese, pocvičí se v pozorování přírody a koncentraci na detail.
Více zde: https://www.zamek-veltrusy.cz/cs

Žofie Chotková - milovaná žena následníka trůnu (1. 3.)
Zámek Konopiště zve na mimořádnou večerní prohlídku v západním křídle, kde se nacházely soukromé pokoje vévodkyně Žofie z Hohenbergu, rozené Chotkové. Tato prohlídka se koná na výročí jejích narozenin. Tato část zámku není jinak přístupná pro veřejnost. Návštěvníci si během prohlídky poslechnou krásný příběh lásky arcivévody a následníka trůnu k české hraběnce.
Více zde: https://www.zamek-konopiste.cz/cs

Stochovský masopust (2. 3.)
Masopust na Stochově se ponese ve znamení velkého veselí. Zahájen bude trhem, kde budou k prodeji nejen zabijačkové speciality, ale i tradiční řemeslné výrobky. Po druhé hodině odpoledne se vydá průvod masek na cestu městem a rozdávat bude koblihy, jitrnice a preclíky.
Více zde:https://www.kulturastochov.cz/kulturni-akce/?ftshow=61

Festival Tajemství zaniklých řemesel 2019 - Zámek Brandýs nad Labem (2. - 3. 3.)
Na festivalu diváky přivítá téměř stovka řemeslníků a umělců, předvádějících skoro 60 řemesel a řemeslných technik. Potkat budou moci lukaře, středověkého lékaře či brašnáře. K ochutnání budou historická jídla z černé kuchyně, zahraje dobová hudba.
Více zde: http://www.brandysko.cz

Baroko nejen na oko (1. 3. - 30. 11.)
Kdy se u nás začaly jíst brambory? Proč je barokní andělíček tak buclatý? A který svatý že to stojí na každém mostě? Odpověď na tyto otázky a spoustu zajímavých věcí barokního světa naleznou návštěvníci na zámku Veltrusy.  Naučí se, že baroko můžeme nejen vidět, ale i slyšet, hmatat a jinak zažít. Seznámí se s barokním sochařstvím i architekturou, s barokní hudbou nebo barokní krajinou.
Více zde: https://www.zamek-veltrusy.cz/cs

Akce na týden 4. - 10. 3.

Vernisáž František Líbal - Tlumená imprese (9. 3. - 12. 5.) Galerie Ludvíka Kuby v Poděbradech srdečně zve na slavnostní zahájení výstavy malíře Františka Líbala. Vernisáž, za účasti rodiny malíře, začíná 9. března v 19 hodin. K výstavě promluví Vojtěch Odcházel a hudebně program doprovodí ZUŠ Otakara Vondrovice.
Více zde: https://www.lazne-podebrady.cz/galerie

Masopust v Hornickém muzeu Příbram (9. 3.)

Hornické muzeum Příbram pořádá tradiční masopustní průvod a lidovou veselici v prostředí historických báňských objektů. Na přípravě této lidové veselice muzeum již 17. rokem spolupracuje se Sborem dobrovolných hasičů z Bohutína, kteří masopust pořádají 93 let. Masopustní průvod a lidová veselice, rej masek a žertovné masopustní scénky v prostředí hornických Březových Hor - to vše se koná každoročně v Hornickém muzeu Příbram a navazuje tak na dávné tradice. Začátek je v 10 hodin v areálu Ševčinského dolu a symbolické vstupné je 1 Kč. Více zde: https://www.muzeum-pribram.cz/cz/akce/detail/masopust-v-hornickem-muzeu-pribram/727/   Kokořínsko - jak mluví skály - Panenské Břežany (6. 3.)
Ve středu 6. března od 18 hodin se s návštěvníky podělí milovník přírody, historie a fotografování Jiří Piller o své zážitky z toulek po Kokořínsku a objevování tamních jeskyní, čemuž se věnuje desítky let. Poodhalí krásu pozapomenutých údolí, skalních obydlí, mlýnů, roztodivných přírodních i lidskou rukou upravených skalních útvarů. Přednáška se koná v Památníku národního útlaku a odboje Panenské Břežany.
Více zde: https://www.do-muzea.cz/pamatnik-narodniho-utlaku-a-odboje-panenske-brezany/

Děti za korunu v Aquapalace Čestlice (do 17. 3.)
Až do 17. března mají v Aquapalace Praha děti do 150 cm vstup jen za jedinou korunu, s platící dospělou osobou. Na děti i na jejich doprovod čeká v Aquapalace Praha řada atrakcí, nejdelší tobogány, mořské vlnobití a jedinečný animační program. Více zde: https://www.aquapalace.cz/Dite-za-korunu   Lucie Vurbsová
Počet příspěvků: 896

Horydoly

avatar
5.2.2019 10:40

Jarní prázdniny ve středočeském stylu

Jarní prázdniny ve středočeském stylu jsou plné zážitků

Děti si během února a března užijí zasloužené volno ve škole a vydají se na jarní prázdniny. Proč si je nezpříjemnit ve středních Čechách, které nabízejí možnosti vyžití pro celou rodinu? Vyrazte s dětmi na lyže, do bazénu, na zimní prohlídku hradů a zámků, do zábavního parku nebo do mini zoo za zvířátky. Kluky potěší výstava starých motorek nebo aut v Mladé Boleslavi, holčičky expozice historických kočárků a hraček v Mělníku. Návštěvníci všech věkových kategorií si užijí zrcadlový labyrint nebo den v havířském skanzenu. 

ZOO Chleby

K jarním prázdninám patří pořádná lyžovačka. I ve středních Čechách jsou k dispozici zasněžené kopce, které vybízejí k zimním radovánkám. Ideální jsou pro rodiny s dětmi a začínající lyžaře. Největší lyžařské vyžití nabízí areál Monínec, které leží v srdci České Sibiře. Vysoký komfort lyžování zajišťuje čtyřsedačková lanovka, která lyžaře vyveze až na vrchol 1,2 km dlouhé sjezdovky. Pro nováčky na lyžích je k dispozici lyžařská škola na speciální sjezdovce s pohyblivým kobercem. Začínající lyžaři a rodiny s dětmi ocení také dva menší areály, kde jsou kopce kratší, méně prudké a ideální na učení základních technik lyžování. Sportovní centrum Šibeniční vrch u Mnichovic, nabízí čtyři upravené sjezdovky pojmenované – Mikeš, Bobeš, Pašík a Fun park, na kterých se jezdí i večer za umělého světla. Lyžovat se dá i ve SKI areálu Chotouň nedaleko Prahy. 

Na návštěvu zve také velký unikátní zrcadlový labyrint v Líbeznicích u Prahy, který okouzlí a hlavně pobaví téměř sedmdesáti velkoplošnými zrcadly. Důmyslný labyrint nekonečných chodeb se slepými zákoutími je perfektní zážitek pro všechny bez rozdílu věku. Pro dobrodruhy je ideální návštěva Hornického muzea v Příbrami, které nabízí tři návštěvnické okruhy. Můžete sfárat do dolu, projít se podzemní štolou, podívat se do hornické chaloupky ze 17. století, ale i havířské kovárny, strojovny a dalších míst spojených s hornickým řemeslem. 

„Jarní prázdniny jsou ideální na rodinné dovolené i jednodenní výlety. A není potřeba jezdit daleko za hranice. Skvělý program a různorodé možnosti nabízí i návštěva Středočeského kraje. Díky mrazivému počasí a dostatku sněhu se v našem kraji lyžuje. Relaxovat se dá v jednom z mnoha aquaparků, bazénů a wellness center. A nejen pro zvídavé návštěvníky mají otevřeno i hrady, zámky a městská muzea. Oblíbeným cílem je také Vodní dům ve Vlašimi, který přivítá návštěvníky i v zimě,“ říká Markéta Wernerová, ředitelka Středočeské centrály cestovního ruchu. 

Středočeský kraj připravil pro všechny milovníky výletů motoráčky, kterými můžete jet na velmi zajímavá místa i v zimě. Vydejte se na víkendovou návštěvu zříceniny hradu Okoř, Budče nebo města Slaný vlakem. Stačí využít motoráčky, které jezdí místo Cyklohráčku přes zimu z Hostivice do Noutonic a Slaného každý víkend. A ani další hrady a zámky přes zimu nespí. Zimní prohlídky nabízí majestátný hrad Karlštejn, pohádkový hrad Křivoklát, středověký hrad Český Šternberk nebo kouzelný zámek Loučeň, v jehož zahradách je oblíbené Labyrintárium s dvanácti labyrinty a bludišti. Ubytovat se můžete v jednom z rodinných penzionů nebo hotýlků s rodinnou atmosférou nebo vyzkoušet zámecký hotel, kde se budete cítit jako šlechtici. 

Konopiště

Lucie Vurbsová

Počet příspěvků: 896

Horydoly

avatar
13.1.2019 19:51

Re: Střední Čechy turistické - leden 2019

Poklady Rytířů Mělnických (11. 1. - 3. 2.)
Regionální muzeum Mělník zve návštěvníky na výstavu: "Poklady Rytířů Mělnických" v malém sále Regionálního muzea Mělník. Zde si mohou zblízka prohlédnout vybavení Forbíny Rytířů Mělnických, nahlédnout do zákulisí šermířských představení a také se o něm něco dozvědět. Například zjistit, kde a jak se získávají materiály a podklady pro tvorbu kostýmů, komu se v šermířské světě říká "eLHá" a komu keckař, a zajisté si také prohlédnout zbraně, které se k šermu používají. Vernisáž se koná v pátek 11. ledna od 18 hodin.
Více zde: https://www.muzeum-melnik.cz/

Zimní prohlídky zámku Loučeň (do 31. 3.)
Zámek Loučeň je romantickou barokní památkou s původními interiéry. Obklopuje ho rozlehlý anglický park, který před nedávnem obohatil jeden celoevropský unikát - totiž soubor 11 labyrintů a bludišť. Již od roku 2011 je zámek Loučeň otevřen nepřetržitě po celý rok. Návštěvníci jsou proto zváni i v zimní sezóně. Otevírací doba zámku Loučeň od listopadu do března ve všední dny i o víkendech od 10 do 17 hodin. Více zde: https://www.zamekloucen.cz/
Šaloun – Dotek osudu (28. 10. 2018 – 24. 2. 2019)
Až do konce února 2019 představuje Galerie Středočeského kraje stěžejní výstavu a tou je představení části sochařské pozůstalosti jednoho ze zakladatelů českého moderního sochařství Ladislava Šalouna (1870–1946). Přestože je autorova tvorba velice rozsáhlá a rozmanitá, ve sbírkách GASK je zastoupeno několik příkladů vrcholné intimní plastiky přelomu 19. a 20. století, avšak z většiny sádrové a hliněné studie či modely dekorativní a monumentální tvorby, která se projevovala ve veřejném prostoru na novostavbách a v pomníkových realizacích.
Více zde:https://destinace.kutnahora.cz/calendar/saloun-dotek-osudu

Koncert Evy Urbanové - Čáslav (17. 1.) Koncert první dámy české opery otevře jubilejní 150. divadelní sezonu Dusíkova divadla v Čáslavi. Eva Urbanová již bezmála dvacet let patří k největším hvězdám pražského Národního divadla a sklízí ovace v zahraničí. V Čáslavi vystoupí s renomovaným komorním tělesem - Moravským klavírním triem: Jiří Jahoda - housle, Jana Ryšánková - klavír, Miroslav Zicha – violoncello.
Více zde: http://www.divadlocaslav.cz/klient-847/kino-235/stranka-8062/film-246200
 
Sportovní ples - Nymburk 18. 1.
Mažoretky SKP Nymburk pořádají třetí lednový pátek Sportovní ples města Nymburk, který se bude konat od 20 hodin v Obecním domě v Nymburce. K poslechu a tanci hraje kapela CAPELLA. Vstupenky v prodeji v Turistickém informačním centru Nymburk.
Více zde: www.mesto-nymburk.cz

Audiovizuální ceny Trilobit 2019 - Beroun (20. 1.) Další pokračování audiovizuálních cen Trilobit 2019, které vstoupí do svého 32. ročníku, vynese v duchu motta „Na světle a ve stínu“ ty nejkvalitnější české filmové a televizní počiny „ze stínu na světlo“. Ceny budou slavnostně vyhlášeny v neděli 20. ledna 2019 v Kulturním domě Plzeňka v Berouně a počtvrté přenášeny živě Českou televizí na programu ČT art. Více zde: http://cenytrilobit.cz/

Zimní víkendový motoráček z Hostivice do Noutonic a Slaného (do 17. 3.) Středočeský kraj připravil pro všechny milovníky podzimních a zimních výletů motoráčky, kterými mohou jet na víkendovou návštěvu zříceniny hradu Okoř, Budče nebo města Slaný i na podzim a v zimě, kdy vláček Cyklohráček, který tu vozí výletníky v létě, ulehl k zimnímu spánku. Více zde: www.cd.cz

Přednáška „Královna stříbrných hor“ (16. 1.)
Římskokatolická farnost u kostela Nanebevzetí Panny Marie Svatá Hora  zve na přednášku z druhého ročníku cyklu "Cesty do minulosti Svaté Hory". Přednáška s názvem „Královna stříbrných hor“ se koná v 17.30 v refektáři kláštera a přednášející je PhDr. Věra Smolová.
Více zde:http://upgrade.svata-hora.cz/

Akce na týden 21. - 27.  1.
ČokoFest 2019 Lysá nad Labem (25. - 27. 1. )

Výstaviště v Lysé nad Labem zve všechny mlsaly a milovníky sladkostí na největší sladkou událost roku – Čokofest. Poslední lednový víkend nabídne degustace nejrůznějších druhů čokolády a čokoládové workshopy. K vidění bude výstava historie čokolády. Během akce se bude také vařit s čokoládou a chystá se další zábavný program pro celou rodinu. A samozřejmě na této akci nebude chybět ani stánkový prodej, aby si všichni po skončení akce mohli zamlsat i doma.
Více zde: www.cokoladovy-festival.cz

Noc hotelů (25. 1.)

Jako podporu turismu a vstřícnost k návštěvníkům našich měst připravují hoteliéři jedinečnou akci po celé České republice. Pro obyvatele měst České republiky, v jejichž blízkosti podnikají, otevřou hoteliéři 25. ledna 2019 své hotely, aby mohli poznat své město i z druhé strany, očima turistů. Účastníci této akce zažijí tak trochu jinou noc v sousedství, stačí jen najít svoje město a rezervovat ubytování. Do akce se zapojil mimo jiné Hotel Zámek Dobříš, hotel Grand v Čáslavi, Maxmilian Resort Loučeň nebo třeba Vila u Varhanáře v Kutné Hoře.
Více zde: https://ostatni.nochotelu.cz/

Máslovický masopust se zabijačkou (26. 1.)
Zabijačka na návsi, prodej čerstvých zabijačkových dobrot, teplé nápoje, soutěž v pojídání jitrnic, průvod masek obcí s hudbou - to vše čeká návštěvníky Máslovického masopustu. Řezník ukáže průběh zabijačky, návštěvníci ochutnají čerstvé jitrnice a další dobroty a posílí se Máslovickým grogy kotlíkem. Masky do průvodu vítány!
Více zde: http://www.maslovice.cz/web/cs/titulni

GASK dětem - Noční chodec (20. 1.) Město v noci, potemnělé ulice, šedá zákoutí, osamění, … co dalšího? Účastníci této akce se projdou tmou v díle od Veroniky Resslové a zakusí vlastní pocity. Koho během procházky v díle potkají a co uvidí? Svoje představy si pečlivě zaznamenají a porovnají s obrazem nočního chodce od Richarda Konvičky ve stálé expozici GASK. Více zde: http://www.gask.cz/cs

Bruslení na stadionu v Kladně (do 28. 2.)
Milovníci bruslení jsou o víkendech zváni na druhou plochu ČEZ stadionu Kladno. Pokud nemají brusle - nevadí, půjčovna bruslí je otevřena. Otevírací doba v sezoně 2018/2019 je v sobotu a neděli od 17 do 19 hodin.
Více zde: http://www.rytirikladno.cz/cz/verejne-brusleni 

Lucie Vurbsová

Počet příspěvků: 896

Horydoly

avatar
15.9.2018 13:24

Střední Čechy turistické

Akce na týden 10. - 16. 9.
 
Voskovcova Sázava (15. 9. - 27. 10.)
Kulturní dům v Sázavě pořádá každoroční divadelní festival amatérských hudebních divadel, který vznikl za přispění členů Divadelního souboru Jiřího Voskovce Sázava. Nultý ročník tohoto festivalu se uskutečnil v roce 2000 a každoročně se jej účasní předem přihlášené amatérské soubory.
 
Oslava stoleté hi100rie - Brandýs nad Labem (16. 9.)
Celodenní stage na nádvoří, módní salón, švadlenkovská dílna, fotokoutek, hra po 100pách státních symbolů, výtvarné dílny, prvorepubliková gastronomie v zámecké restauraci, navazující večerní koncert Sester Havelkových - to vše mohou diváci zažít během oslavy stoleté hi100rie republiky na zámku v Brandýse v duchu první republiky.
 
 
Vinobraní v muzeu ( 14. - 16. 9.)

Regionální muzeum Mělník se tradičně připojuje k programu Mělnického vinobraní, jehož 80. ročník jako každoročně otevírá degustační sklep, který je po zbytek roku přístupný pouze objednaným skupinám. V původních gotických sklepích z 2. poloviny 14. století mohou účastníci vinobraní ochutnat 50 druhů českých vín z Mělníka, Velkých Žernosek, Litoměřic, Chrámců, Roudnice nad Labem a Loun. Otevřen je i stánek s vínem v podloubí a muzejní kavárna s posezením na historických hradbách.
Více zde: www.muzeum-melnik.cz 

Cyklotulák Votice ( 15. 9. )

Cyklotulák aneb " zvedni zadek a pojeď s námi"  je pohodová cykloakce pořádaná k výročí vydání cyklomapy " VOTICKÁ KOPRETINA". Pro účastníky jsou připraveny tři trasy (mléčná, zkušená a libová) se startem U Modré kočky. Vzhledem k tomu, že se nejedná o závod, je akce vhodná i pro rodiče s dětmi. Na startu každý účastník dostane mapu s vyznačenými trasami a cestou sbírá  do mapy na punktech razítka kopretin. V cíli pak bude každému účastníkovi udělen titul "CYKLOTULÁK" a diplom se sladkou odměnou.

Více zde: http://www.votice-ubytovani.cz/cyklotrasy/  

Bitva u Čáslavi z roku 1618 ( 14. - 16. 9.)
U příležitosti 400. výročí čeká návštěvníky a milovníky historie od rekonstrukce bitvy u Čáslavi z roku 1618. Mimo to se budou konat také dobové scénky u „tábora“ vojsk, otevření dobového tržiště na dvoře Karlov, silácký souboj – zvedání dělové koule a odhalení nového památníku bitvy. Součástí akce bude také dobová hudba, ale i současná hudební produkce.
 

Akce na týden 17. - 23. 9.
 
Středočeská centrála cestovního ruchu na ITEP Veletrh cestovního ruchu - Plzeň (20.- 22. 9.)
Veletrh cestovního ruchu Plzeňského kraje nabídne svým návštěvníkům kompletní turistické informace, tipy na dovolenou, mapy a brožury od vystavovatelů nebo například ukázky tradičních řemesel, či ochutnávku českých i zahraničních jídel. Během celého veletrhu na návštěvníky čeká také bohatý doprovodný program. Známé osobnosti jako Iva Pazdeková nebo Michal Šindelář povypráví své cestovatelské zážitky. Pro děti je připraven bohatý program od nafukovacího planetária, přes dobrodružné výpravy až po tvořivé dílničky. Veletrhu se účastní také Středočeská centrála cestovního ruchu.
 
Královské vinobraní na Točníku ( 22. - 23. 9.)
Zřícenina hradu, který založil Václav IV., je proslulá svým královským vinobraním. Akce je každoročně přístupná účastníkům všech generací, na své si přijdou nejen milovníci vína, ale také šermu, hudby, tance a koní. V doprovodném programu jsou připraveny hry pro děti. Akce proběhne od 10 do 17 hodin.

Seifertovy Kralupy (21. – 22. 9. )
Festival poezie nesoucí jméno Jaroslava Seiferta bude zahájen v pátek 21. září přehlídkou vítězů dětské recitační soutěže za přítomnosti herce, moderátora a muzikanta Filipa Cíle a také vystoupení pěveckého souboru Notičky. V sobotu budou vyhlášeni vítězové autorské literární soutěže. Vítězné práce bude recitovat Valérie Zawadská, hudebním doprovodem bude saxofonový kvartet Saxmania.
 

Výstava Milkov - Forman v Poděbradech (31. 8. – 3. 10.)
Společná výstava Stefana Milkova a Pavla Formana je představením sochařské tvorby Milkovovy, která spolu s malbami Formanovými nabízí divákovi výjimečný vizuální zážitek, který je výsledkem konfrontace svébytných výtvarných projevů vstupujících do vzájemného dialogu. To vše je k vidění ve výstavní síni Ludvíka Kuby v lázních Poděbrady.
 
Ukázky přeletů dravců a sov v oboře Žleby (1. 5. - 30. 9.)
Obora Žleby se nachází v zámeckém parku pod zámkem Žleby. Každou sobotu a neděli je program zpestřen jedinečnou ukázkou dravců, při které mohou v jednom okamžiku prolétnout nad hlavami diváků sup, několik druhů největších orlů, luňák či drzý krkavec. Ukázky začínají vždy v 12:00 a 15:30 přikrmováním bílých jelenů, na které navazuje sokolnický program.
 
T. G. M. Mýty a skutečnost ( 9. 9. 2017 - 31. 12. 2018)
Až do konce roku je prodloužena na zámku v Lánech unikátní výstava zachycující, jak byl Tomáš Garrigue Masaryk vnímán v různých etapách novodobých dějin. Snaží se představit osobnost T. G. Masaryka jako konsensuální ikonu české společnosti a poukázat na skutečnost, jak různé interpretace a dezinterpretace T. G. Masaryka v průběhu 20. století ovlivnily a stále ovlivňují pohledy na jeho osobnost a jeho odkaz. Všechny tyto aspekty jsou prezentovány především prostřednictvím dobových médií, tisku, rozhlasu a filmových záběrů. Výstava vznikla u příležitosti 80. výročí úmrtí T. G. Masaryka.
 
Akce na týden 24. - 30. 9.
 
XXII. Karlštejnské vinobraní (29. - 30. 9.)
O víkendu se již po dvaadvacáté v podhradí Karlštějna i na hradním nádvoří na dva dny rozezvučí pištci, trubači a hudebníci, rozjedou se rytířská klání, roztančí se tanečnice a bude se slavit vinobraní. Ani letos si slavnost nenechá ujít sám císař Karel IV., který by letos oslavil své 702. narozeniny. Doprovázet jej bude jeho choť císařovna Eliška Pomořanská, ale také více než 300 dvořanů. Na Karlštejnské vinobraní můžete vyrazit také speciálním parním vlakem z Prahy - Smíchova, jehož jízdní řád naleznete níže.
Více zde: https://www.hrad-karlstejn.cz/cs/akce/7939-xxii-karlstejnske-vinobrani
 
Svatováclavské slavnosti - Kutná Hora (28. - 29. 9.)
Tradiční kutnohorská kulturní akce nabízí každoročně v měsíci září zajímavý program pro děti i dospělé. Letos se koná již výroční 25. ročník, a proto program obstarají výhradně kutnohorští umělci a kapely. Střídají se zde hudba s divadlem, míchají styly a žánry, staročeský trh nabízí své výrobky, jídlo a dobrá vína. Svatováclavské slavnosti budou příjemným zakončením léta.
 
Zámecké vinobraní - Domousnice (29. 9. )
Zámecké vinařství opět nabídne návštěvníkům bohatý kulturní program, notoricky známý červený burčák ze zweigelu, domousnická vína a vybrané pochoutky a produkty od regionálních výrobců. Z kulturního programu se návštěvníci mohou těšit na zcela novou a velmi zajímavou kapelu Martina Ševčíka. Pro vinohradnické nadšence je ve stanovených časech připravena prohlídka části vinohradu s průvodcem. Milovníky projížděk potěší projížďka v koňském kočárovém spřežení po parku. Každá dospělá vstupenka je slosovatelná o velmi lákavé dárky nejen ze zámeckého vinařství.

Více zde:http://www.vinarskecentrum.cz/vinarske-akce/10716-zamecke-vinobrani 

Národní svatováclavská pouť - Stará Boleslav ( 27. - 30. 9.)
Jako připomínku státního svátku Dne české státnosti a úmrtí patrona Českého národa sv. Václava se jako každoročně konají oslavy na jeho počest. V podvečer přijíždí relikvie sv. Václava do Boleslavi. Za zvuku zvonů bude relikvie přenesena do baziliky sv. Václava, vnesena do starobylé románské krypty sv. Kosmy a Damiana a instalována na oltáři. Ústředním bodem celé svatováclavské slavnosti bude koncelebrovaná mše svatá, která 28. září začíná v 10.00 hodin na Mariánském náměstí. Tradice, kterou tak mocně rozvinul císař Karel IV., byla vzkříšena společným úsilím Kolegiátní kapituly sv. Kosmy a Damiána, Města Brandýs nad Labem - Stará Boleslav, České biskupské konference a Arcibiskupství pražského v roce 2003.
Více zde: http://www.brandysko.cz/akce
 
Světla v parku - Vlašim (28. - 29. 9.)
Zámecký park plný světelných a akustický show, videomaping s filmem o městě Vlašimi, promítání animovaného filmu o městě Vlašimi a světýlkování v parku, to jsou hlavní lákadla této akce v zámeckém parku. Během akce čeká návštěvníky také překvapení.
Více zde: https://www.vlasimskypark.cz/zari-2018/28-29-9-2018-svetla-v-parku
 
Lucie Vurbsová
Počet příspěvků: 896

Přidat příspěvek

Pro přidávání příspěvků je nutné se přihlásit


 
 
 
Registrovat se