registrovat

Fórum Zpět na výpis diskuzí

Střední Čechy turistické

Autor Zpráva

Horydoly

avatar
20.3.2019 22:38

Přivítejte jaro ve Středočeském kraji

Příroda se už probouzí po vydatné zimě. K jarním měsícům neodmyslitelně patří svátky, zvyky a veselice, které lze prožít ve Středočeském kraji. Vítání jara, vynášení Morany a atmosféru pravých staročeských Velikonoc nabízí návštěvníkům středočeské skanzeny, hrady a zámky. Jaro lze přivítat také vycházkou do přírody na Křivoklátsku, Kokořínsku nebo v Brdech. Pokochat se kobercem z bledulí je možné třeba na Loučensku. Své zahrádky zase můžete obohatit květinami z veletrhu Zemědělec v Lysé nad Labem. 

Zvyky našich předků bude tradičně připomínat od 23. března výstava Jaro na vsi ve skanzenu Přerov nad Labem. Uvidíte veškeré jarní obyčeje, od velikonočních zvyků, přes připomínku svatovojtěšské poutě až po máje a květnové mariánské svátky. Chybět nebudou ukázky pletení pomlázek, barvení kraslic a příprava typických jarních pokrmů. Už při jarní výstavě jsou ve skanzenu zpřístupněny všechny stálé expozice v komorách, špýcharech, ve velké stodole i ve staré škole. Vítání jara si 20. března ve Vlašském dvoře v Kutné Hoře, užijí hlavně děti. Připraveny budou kreativní dílničky. Společnými silami děti vystrojí Mařenu a Mařeňáka, na programu budou drobné hry a v odpoledních hodinách také průvod, který zimu vynese z Kutné Hory a přivítá v ní jaro. Na začátku dubna se pak k vítání jara přidají také v Mělníku a v Muzeu lidových staveb v Kouřimi, kde se bude konat tradiční vynášení symbolu zimy, Morany. 

Ve skryté lokalitě s názvem Čtvrtě na Loučeňsku právě rozkvetly bledule. Čtvrtě se rozkládají na úbočí terénního zlomu, ze kterého v rozeklané rokli vytéká řada pramenů. Ty potom napájejí Bahna, což je řada mokřadů s výskytem vzácných rostlin. Kromě bledulí tady na jaře objevíte stráně rozkvetlé i tisíci květy podléštěk, sasanek, dymnivek, orsejů, fialek a petrklíčů. Jarní rostliny zkrášlí také přírodní rezervaci Mýto. Při procházce rozkvetlým lužním lesem podél Rokytky můžete obdivovat koberce rozkvetlých sasanek a dymnivek. Bledulkovými koberci se lze kochat i na pomezí Středočeského kraje a Vysočiny nedaleko Zbýšova v přírodní rezervaci Velká a Malá Olšina. 

Oslava prvních jarních dnů proběhne od 20. do 24. března také na výstavišti v Lysé nad Labem. Koná se tam již padesáté pokračování největší zahrádkářské, zahradnické a zemědělské události - Veletrh Zemědělec. Jako každoročně představí vystavovatelé široký sortiment jarních květin, osiv, stromků, keřů, postřiků a zahradnických pomůcek, doplněných o zemědělskou a zahradní techniku. Vystavené rostlinky si lze i zakoupit a zvelebit si s nimi svou zahradu. 

Jaro je roční období, které symbolizuje nový začátek. Tak proč nezačít letošní jaro objevovat krásu středních Čech. Jarní program je opět nabitý a nabízí vyžití opravdu pro každého. Po návštěvě oslav jara je možné vyrazit na procházku, koncert, výstavu, zasportovat si nebo poznávat historické památky, kterých je ve středních Čechách nespočet. Jarní atmosféra, umocněná rozkvétajícími květinami a zvuky přírody, dodává všem místům to pravé kouzlo, které uchvátí nejen zamilované páry, ale i děti, které si běhání v přírodě na jarním vzduchu užívají,“ říká Marek Černoch, pověřený řízenímStředočeské centrály cestovního ruchu. 

Středočeský kraj nabízí možnost spojit oslavy jara i s relaxačními pobyty či aktivní dovolenou. Pro nadšené cyklisty nabízí střední Čechy stovky kilometrů cyklostezek. Mezi nejoblíbenější patří ty v bývalém vojenském prostoru Brdy, kde je nedotčená příroda. 

Lucie Vurbsová
lucie.vurbsova@4pr.cz

Počet příspěvků: 610

Horydoly

avatar
1.3.2019 17:32

Re: Střední Čechy turistické

Středočeská centrála cestovního ruchu doporučuje       

Akce na týden 25. 2. - 3. 3.
Výstava Pat a Mat ( do 27. 2.)
Až do 27. února probíhá v areálu Dobrovických muzeí interaktivní výstava Pat a Mat. Kromě výstavy je možné se taky zúčastnit výukového programu pro MŠ a I. stupeň ZŠ "Šikovné ručičky".
Více zde: https://www.dobrovickamuzea.cz/vystava-pat-a-mat-r25525.htm
Cestovatelský večer - národní parky severní Tanzanie (25. 2.)
Cestovatelské večery v Berouně pokračují. V pondělí 25. února proběhne od 19 hodin třetí cestovatelská přednáška. S Markem Novotným se návštěvníci přednášky vydají do národních parků severní Tanzanie. K vidění bude spousta fotek zvířat a nebudou chybět ani krátká videa. Každý divák dostane zdarma časopis.
Více zde: https://ddmberoun.cz/

Ledoví muži ve Veltrusech (1. 3. - 31. 5.)
Kdo jsou to zmrzlíci neboli ledoví muži? Kdy přicházejí a co znamenají pro přírodu? Bojí se jich rostlinky, nebo se jim umějí bránit? Zámek Veltrusy zve do právě se probouzející zahrady a do skleníku, aby se diváci dozvěděli, jaký vliv má počasí na přírodu a práci v zahradě. Za ledovými muži návštěvníci vypraví do kuchyňské zahrady a do skleníku, kde se seznámí s pranostikami, ale také s fyzikálními principy nebo s osvědčenými zahradnickými metodami.
Více zde: https://www.zamek-veltrusy.cz/cs

Stochovský masopust (2. 3.)
Masopust na Stochově se ponese ve znamení velkého veselí. Zahájen bude trhem, kde budou k prodeji nejen zabijačkové speciality, ale i tradiční řemeslné výrobky. Po druhé hodině odpoledne se vydá průvod masek na cestu městem a rozdávat bude koblihy, jitrnice a preclíky.
Více zde:https://www.kulturastochov.cz/kulturni-akce/?ftshow=61

Festival Tajemství zaniklých řemesel 2019 - Zámek Brandýs nad Labem (2. - 3. 3.)
Na festivalu diváky přivítá téměř stovka řemeslníků a umělců, předvádějících skoro 60 řemesel a řemeslných technik. Potkat budou moci lukaře, středověkého lékaře či brašnáře. K ochutnání budou historická jídla z černé kuchyně, zahraje dobová hudba.
Více zde: http://www.brandysko.czBaroko nejen na oko (1. 3. - 30. 11.)
Kdy se u nás začaly jíst brambory? Proč je barokní andělíček tak buclatý? A který svatý že to stojí na každém mostě? Odpověď na tyto otázky a spoustu zajímavých věcí barokního světa naleznou návštěvníci na zámku Veltrusy.  Naučí se, že baroko můžeme nejen vidět, ale i slyšet, hmatat a jinak zažít. Seznámí se s barokním sochařstvím i architekturou, s barokní hudbou nebo barokní krajinou.
Více zde: https://www.zamek-veltrusy.cz/cs

Akce na týden 4. - 10. 3.

Středočeská centrála cestovního ruchu na veletrzích

Středočeská centrála cestovního ruchu se účastní mezinárodního veletrhu cestovního ruchu ITB Berlin, který se koná 6. - 10. března.
Více zde: https://www.itb-berlin.com/en/
  Děti za korunu v Aquapalace Čestlice (do 17. 3.)
Až do 17. března mají v Aquapalace děti do 150 cm vstup jen za jedinou korunu, s platící dospělou osobou. Na děti i na jejich doprovod čeká řada atrakcí, nejdelší tobogány, mořské vlnobití a jedinečný animační program. Více zde: https://www.aquapalace.cz/Dite-za-korunu   

Patagonie v Mělníku (do 10. 3.)
Regionální muzeum Mělník zve na výstavu fotografií z Patagonie. Výstava fotografií Kristiny Černé se koná v kavárně muzea.
Více zde: https://www.muzeum-melnik.cz/akce-a-vystavy/patagonie-744_438cs.html 

Masopust v Hornickém muzeu Příbram (9. 3.)
Hornické muzeum Příbram pořádá tradiční masopustní průvod a lidovou veselici v prostředí historických báňských objektů. Na přípravě této lidové veselice muzeum již 17. rokem spolupracuje se Sborem dobrovolných hasičů z Bohutína, kteří masopust pořádají 93 let. Masopustní průvod a lidová veselice, rej masek a žertovné masopustní scénky v prostředí hornických Březových Hor - to vše se koná každoročně v Hornickém muzeu Příbram a navazuje tak na dávné tradice. Začátek je v 10 hodin v areálu Ševčinského dolu a symbolické vstupné je 1 Kč. Více zde: https://www.muzeum-pribram.cz/cz/akce/detail/masopust-v-hornickem-muzeu-pribram/727/   Vernisáž František Líbal - Tlumená imprese (9. 3. - 12. 5.)
Galerie Ludvíka Kuby v Poděbradech srdečně zve na slavnostní zahájení výstavy malíře Františka Líbala. Vernisáž, za účasti rodiny malíře, začíná 9. března v 19 hodin. K výstavě promluví Vojtěch Odcházel a hudebně program doprovodí ZUŠ Otakara Vondrovice.
Více zde: https://www.lazne-podebrady.cz/galerie
Akce na týden 11. - 17. 3.
  Výstava Kouzelný herbář v Dobrovických muzeích (11. 3. - 30. 6.) Dobrovická muzea vás zvou na výstavu "Kouzelný herbář. Návštěvníci  se dozvědí, jak sbírat a sušit rostliny a jak si herbář vytvořit. Kromě výstavy je možné se také zúčastnit výukového programu pro MŠ a I. stupeň ZŠ "Od semínka po herbář".
Více zde: https://www.dobrovickamuzea.cz/

Drobečky z perníku - Týnec (11. 3.)
Hotel Týnec zve 11. března na divadelní hru Drobečky z perníku. Jedná se o hlubokou a dojemnou komedii a jednu z nejlepších her klasika amerických komedií Neila Simona. Předprodej vstupenek v Infocentru Týnec nebo na www.ticketart.cz.
Více zde: http://www.hoteltynec.cz/   Karnevalový večer na Konopišti (13. 3.)
Zámek Konopiště pořádá společenský večer v mimosezónním období v duchu karnevalového veselí. Kostýmy a masky mohou být jak historické, tak pohádkové. Návštěvníky čeká dobová hudba v podání skvělé skupiny Dei Gratia a uprostřed večera je připraveno překvapení. Tři nejlepší kostýmy, které vybere porota, získají ceny. Nutná předchozí rezervace.
Více zde: https://www.zamek-konopiste.cz/cs

19. výročí pivováru v Kostelci nad Černými lesy (16. 3.)
V prostorách pivováru v Kostelci nad Černými lesy se bude konat Den otevřených dveří v rámci 19. výročí místního pivováru. Pořadatelé si pro návštěvníky připravili prohlídky a živou hudbu. Návštěvníci se mohou těšit na výborné gastronomické pochoutky, ale také lahodný pivní mok. Více zde:http://www.pivovarkostelec.cz/ 

Lucie Vurbsová

Počet příspěvků: 610

Horydoly

avatar
18.2.2019 23:44

Re: Střední Čechy turistické

Dark SNOW 2019 - Monínec (22. 2.)
Dark SNOW Monínec je závod, který nemá v Česku obdoby. Ze dvou hlavních důvodů – je to sjezd pro veřejnost  a jede se v noci. Pojede se celá monínecká sjezdovka vedle lanovky ve vymezené trati o přibližných parametrech sjezdu a týmy budou tvořit tři lidé s tím, že v něm musí být zástupci obou pohlaví. Tato akce umožňuje Středočechům a Pražanům udělat si v pátek večerní výlet a do něho vtěsnat nejen lyžařské zážitky. Během závodu i po něm bude probíhat party s dobrým pitím a muzikou, bude plně fungovat restaurace a terasa, takže nudit se nebudou diváci ani závodníci po skončení závodu.
Více zde: dark.snow.cz

Živá Amazonie v Říčanech (23. 2. - 20. 6.)
Muzeum Říčany zve na výstavu Živá Amazonie. Návštěvníci se vydají na výpravu do peruánské Amazonie a objeví skrytý svět místních domorodců a jejich život v jednom z nejrozmanitějších koutů světa. Kromě obrazových panelů uvidí i exponáty, které přicestovaly přímo z Amazonie. Součástí výstavy budou i živá zvířata, např. amazonské žabky
pralesničky nebo morčata. Výstavní panely a předměty jsou zapůjčeny z Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod. Panely vytvořila organizace Students for the Living Amazon.
Více zde: http://www.ricany.cz/muzeum/

Pohledy z bojiště - českoslovenští legionáři (do 24. 2.)
V 1. patře Vlastivědného muzea ve Slaném je do 24. února otevřena výstava Pohledy z bojiště. V malé galerii muzea 20. února od 17 hodin připravil kolektiv pracovníků Oblastního muzea v Lounech pod vedením Mgr. Jiřího Líšťanského doprovodnou přednášku.
Více zde: http://muzeum.slansko.cz/

Kaňkovský masopust 2019 (23. 2.)
Tělovýchovná jednota Sokol Kaňk Kutná Hora zve 23. února na tradiční Kaňkovský masopust. Průvod masek začne v 9,30 před bývalou radnicí divadelní scénkou, která bude ukončena povolením starosty k zahájení masopustu. Dále zde bude prodej zabijačkových pochoutek. Vydáním povelu laufra se celý průvod vydá do klikatých uliček Kaňku, do kroku od domu k domu bude vyhrávat kapela Věnovánka. Celý průvod bude ukončen před hospodou Na Baště zastřelením medvěda. Předpokládaný konec akce v hospodě Na Baště bude cca v 15 hodin.
Více zde: https://www.kankinfo.cz/

Akce na týden 25. 2. - 3. 3.

Klíče od jarního lesa (1. - 31. 3.)
Státní zámek Veltrusy zve na akci Klíče od jarního lesa. Děti na procházce v lese odhalí anatomii jarních květin a naučí se je rozpoznat v přírodě i dotvořit jejich podobu na obrázcích. Současně se přímo v terénu dozvědí, kdy a jak dochází k jarnímu aspektu lesa a kterých pater se týká. Účastníci budou pracovat nejen s pastelkami, ale i s lupou a luxmetrem. Budou schopni poznat základní druhy rostlin v lužním lese, pocvičí se v pozorování přírody a koncentraci na detail.
Více zde: https://www.zamek-veltrusy.cz/cs

Žofie Chotková - milovaná žena následníka trůnu (1. 3.)
Zámek Konopiště zve na mimořádnou večerní prohlídku v západním křídle, kde se nacházely soukromé pokoje vévodkyně Žofie z Hohenbergu, rozené Chotkové. Tato prohlídka se koná na výročí jejích narozenin. Tato část zámku není jinak přístupná pro veřejnost. Návštěvníci si během prohlídky poslechnou krásný příběh lásky arcivévody a následníka trůnu k české hraběnce.
Více zde: https://www.zamek-konopiste.cz/cs

Stochovský masopust (2. 3.)
Masopust na Stochově se ponese ve znamení velkého veselí. Zahájen bude trhem, kde budou k prodeji nejen zabijačkové speciality, ale i tradiční řemeslné výrobky. Po druhé hodině odpoledne se vydá průvod masek na cestu městem a rozdávat bude koblihy, jitrnice a preclíky.
Více zde:https://www.kulturastochov.cz/kulturni-akce/?ftshow=61

Festival Tajemství zaniklých řemesel 2019 - Zámek Brandýs nad Labem (2. - 3. 3.)
Na festivalu diváky přivítá téměř stovka řemeslníků a umělců, předvádějících skoro 60 řemesel a řemeslných technik. Potkat budou moci lukaře, středověkého lékaře či brašnáře. K ochutnání budou historická jídla z černé kuchyně, zahraje dobová hudba.
Více zde: http://www.brandysko.cz

Baroko nejen na oko (1. 3. - 30. 11.)
Kdy se u nás začaly jíst brambory? Proč je barokní andělíček tak buclatý? A který svatý že to stojí na každém mostě? Odpověď na tyto otázky a spoustu zajímavých věcí barokního světa naleznou návštěvníci na zámku Veltrusy.  Naučí se, že baroko můžeme nejen vidět, ale i slyšet, hmatat a jinak zažít. Seznámí se s barokním sochařstvím i architekturou, s barokní hudbou nebo barokní krajinou.
Více zde: https://www.zamek-veltrusy.cz/cs

Akce na týden 4. - 10. 3.

Vernisáž František Líbal - Tlumená imprese (9. 3. - 12. 5.) Galerie Ludvíka Kuby v Poděbradech srdečně zve na slavnostní zahájení výstavy malíře Františka Líbala. Vernisáž, za účasti rodiny malíře, začíná 9. března v 19 hodin. K výstavě promluví Vojtěch Odcházel a hudebně program doprovodí ZUŠ Otakara Vondrovice.
Více zde: https://www.lazne-podebrady.cz/galerie

Masopust v Hornickém muzeu Příbram (9. 3.)

Hornické muzeum Příbram pořádá tradiční masopustní průvod a lidovou veselici v prostředí historických báňských objektů. Na přípravě této lidové veselice muzeum již 17. rokem spolupracuje se Sborem dobrovolných hasičů z Bohutína, kteří masopust pořádají 93 let. Masopustní průvod a lidová veselice, rej masek a žertovné masopustní scénky v prostředí hornických Březových Hor - to vše se koná každoročně v Hornickém muzeu Příbram a navazuje tak na dávné tradice. Začátek je v 10 hodin v areálu Ševčinského dolu a symbolické vstupné je 1 Kč. Více zde: https://www.muzeum-pribram.cz/cz/akce/detail/masopust-v-hornickem-muzeu-pribram/727/   Kokořínsko - jak mluví skály - Panenské Břežany (6. 3.)
Ve středu 6. března od 18 hodin se s návštěvníky podělí milovník přírody, historie a fotografování Jiří Piller o své zážitky z toulek po Kokořínsku a objevování tamních jeskyní, čemuž se věnuje desítky let. Poodhalí krásu pozapomenutých údolí, skalních obydlí, mlýnů, roztodivných přírodních i lidskou rukou upravených skalních útvarů. Přednáška se koná v Památníku národního útlaku a odboje Panenské Břežany.
Více zde: https://www.do-muzea.cz/pamatnik-narodniho-utlaku-a-odboje-panenske-brezany/

Děti za korunu v Aquapalace Čestlice (do 17. 3.)
Až do 17. března mají v Aquapalace Praha děti do 150 cm vstup jen za jedinou korunu, s platící dospělou osobou. Na děti i na jejich doprovod čeká v Aquapalace Praha řada atrakcí, nejdelší tobogány, mořské vlnobití a jedinečný animační program. Více zde: https://www.aquapalace.cz/Dite-za-korunu   Lucie Vurbsová
Počet příspěvků: 610

Horydoly

avatar
5.2.2019 10:40

Jarní prázdniny ve středočeském stylu

Jarní prázdniny ve středočeském stylu jsou plné zážitků

Děti si během února a března užijí zasloužené volno ve škole a vydají se na jarní prázdniny. Proč si je nezpříjemnit ve středních Čechách, které nabízejí možnosti vyžití pro celou rodinu? Vyrazte s dětmi na lyže, do bazénu, na zimní prohlídku hradů a zámků, do zábavního parku nebo do mini zoo za zvířátky. Kluky potěší výstava starých motorek nebo aut v Mladé Boleslavi, holčičky expozice historických kočárků a hraček v Mělníku. Návštěvníci všech věkových kategorií si užijí zrcadlový labyrint nebo den v havířském skanzenu. 

ZOO Chleby

K jarním prázdninám patří pořádná lyžovačka. I ve středních Čechách jsou k dispozici zasněžené kopce, které vybízejí k zimním radovánkám. Ideální jsou pro rodiny s dětmi a začínající lyžaře. Největší lyžařské vyžití nabízí areál Monínec, které leží v srdci České Sibiře. Vysoký komfort lyžování zajišťuje čtyřsedačková lanovka, která lyžaře vyveze až na vrchol 1,2 km dlouhé sjezdovky. Pro nováčky na lyžích je k dispozici lyžařská škola na speciální sjezdovce s pohyblivým kobercem. Začínající lyžaři a rodiny s dětmi ocení také dva menší areály, kde jsou kopce kratší, méně prudké a ideální na učení základních technik lyžování. Sportovní centrum Šibeniční vrch u Mnichovic, nabízí čtyři upravené sjezdovky pojmenované – Mikeš, Bobeš, Pašík a Fun park, na kterých se jezdí i večer za umělého světla. Lyžovat se dá i ve SKI areálu Chotouň nedaleko Prahy. 

Na návštěvu zve také velký unikátní zrcadlový labyrint v Líbeznicích u Prahy, který okouzlí a hlavně pobaví téměř sedmdesáti velkoplošnými zrcadly. Důmyslný labyrint nekonečných chodeb se slepými zákoutími je perfektní zážitek pro všechny bez rozdílu věku. Pro dobrodruhy je ideální návštěva Hornického muzea v Příbrami, které nabízí tři návštěvnické okruhy. Můžete sfárat do dolu, projít se podzemní štolou, podívat se do hornické chaloupky ze 17. století, ale i havířské kovárny, strojovny a dalších míst spojených s hornickým řemeslem. 

„Jarní prázdniny jsou ideální na rodinné dovolené i jednodenní výlety. A není potřeba jezdit daleko za hranice. Skvělý program a různorodé možnosti nabízí i návštěva Středočeského kraje. Díky mrazivému počasí a dostatku sněhu se v našem kraji lyžuje. Relaxovat se dá v jednom z mnoha aquaparků, bazénů a wellness center. A nejen pro zvídavé návštěvníky mají otevřeno i hrady, zámky a městská muzea. Oblíbeným cílem je také Vodní dům ve Vlašimi, který přivítá návštěvníky i v zimě,“ říká Markéta Wernerová, ředitelka Středočeské centrály cestovního ruchu. 

Středočeský kraj připravil pro všechny milovníky výletů motoráčky, kterými můžete jet na velmi zajímavá místa i v zimě. Vydejte se na víkendovou návštěvu zříceniny hradu Okoř, Budče nebo města Slaný vlakem. Stačí využít motoráčky, které jezdí místo Cyklohráčku přes zimu z Hostivice do Noutonic a Slaného každý víkend. A ani další hrady a zámky přes zimu nespí. Zimní prohlídky nabízí majestátný hrad Karlštejn, pohádkový hrad Křivoklát, středověký hrad Český Šternberk nebo kouzelný zámek Loučeň, v jehož zahradách je oblíbené Labyrintárium s dvanácti labyrinty a bludišti. Ubytovat se můžete v jednom z rodinných penzionů nebo hotýlků s rodinnou atmosférou nebo vyzkoušet zámecký hotel, kde se budete cítit jako šlechtici. 

Konopiště

Lucie Vurbsová

Počet příspěvků: 610

Horydoly

avatar
13.1.2019 19:51

Re: Střední Čechy turistické - leden 2019

Poklady Rytířů Mělnických (11. 1. - 3. 2.)
Regionální muzeum Mělník zve návštěvníky na výstavu: "Poklady Rytířů Mělnických" v malém sále Regionálního muzea Mělník. Zde si mohou zblízka prohlédnout vybavení Forbíny Rytířů Mělnických, nahlédnout do zákulisí šermířských představení a také se o něm něco dozvědět. Například zjistit, kde a jak se získávají materiály a podklady pro tvorbu kostýmů, komu se v šermířské světě říká "eLHá" a komu keckař, a zajisté si také prohlédnout zbraně, které se k šermu používají. Vernisáž se koná v pátek 11. ledna od 18 hodin.
Více zde: https://www.muzeum-melnik.cz/

Zimní prohlídky zámku Loučeň (do 31. 3.)
Zámek Loučeň je romantickou barokní památkou s původními interiéry. Obklopuje ho rozlehlý anglický park, který před nedávnem obohatil jeden celoevropský unikát - totiž soubor 11 labyrintů a bludišť. Již od roku 2011 je zámek Loučeň otevřen nepřetržitě po celý rok. Návštěvníci jsou proto zváni i v zimní sezóně. Otevírací doba zámku Loučeň od listopadu do března ve všední dny i o víkendech od 10 do 17 hodin. Více zde: https://www.zamekloucen.cz/
Šaloun – Dotek osudu (28. 10. 2018 – 24. 2. 2019)
Až do konce února 2019 představuje Galerie Středočeského kraje stěžejní výstavu a tou je představení části sochařské pozůstalosti jednoho ze zakladatelů českého moderního sochařství Ladislava Šalouna (1870–1946). Přestože je autorova tvorba velice rozsáhlá a rozmanitá, ve sbírkách GASK je zastoupeno několik příkladů vrcholné intimní plastiky přelomu 19. a 20. století, avšak z většiny sádrové a hliněné studie či modely dekorativní a monumentální tvorby, která se projevovala ve veřejném prostoru na novostavbách a v pomníkových realizacích.
Více zde:https://destinace.kutnahora.cz/calendar/saloun-dotek-osudu

Koncert Evy Urbanové - Čáslav (17. 1.) Koncert první dámy české opery otevře jubilejní 150. divadelní sezonu Dusíkova divadla v Čáslavi. Eva Urbanová již bezmála dvacet let patří k největším hvězdám pražského Národního divadla a sklízí ovace v zahraničí. V Čáslavi vystoupí s renomovaným komorním tělesem - Moravským klavírním triem: Jiří Jahoda - housle, Jana Ryšánková - klavír, Miroslav Zicha – violoncello.
Více zde: http://www.divadlocaslav.cz/klient-847/kino-235/stranka-8062/film-246200
 
Sportovní ples - Nymburk 18. 1.
Mažoretky SKP Nymburk pořádají třetí lednový pátek Sportovní ples města Nymburk, který se bude konat od 20 hodin v Obecním domě v Nymburce. K poslechu a tanci hraje kapela CAPELLA. Vstupenky v prodeji v Turistickém informačním centru Nymburk.
Více zde: www.mesto-nymburk.cz

Audiovizuální ceny Trilobit 2019 - Beroun (20. 1.) Další pokračování audiovizuálních cen Trilobit 2019, které vstoupí do svého 32. ročníku, vynese v duchu motta „Na světle a ve stínu“ ty nejkvalitnější české filmové a televizní počiny „ze stínu na světlo“. Ceny budou slavnostně vyhlášeny v neděli 20. ledna 2019 v Kulturním domě Plzeňka v Berouně a počtvrté přenášeny živě Českou televizí na programu ČT art. Více zde: http://cenytrilobit.cz/

Zimní víkendový motoráček z Hostivice do Noutonic a Slaného (do 17. 3.) Středočeský kraj připravil pro všechny milovníky podzimních a zimních výletů motoráčky, kterými mohou jet na víkendovou návštěvu zříceniny hradu Okoř, Budče nebo města Slaný i na podzim a v zimě, kdy vláček Cyklohráček, který tu vozí výletníky v létě, ulehl k zimnímu spánku. Více zde: www.cd.cz

Přednáška „Královna stříbrných hor“ (16. 1.)
Římskokatolická farnost u kostela Nanebevzetí Panny Marie Svatá Hora  zve na přednášku z druhého ročníku cyklu "Cesty do minulosti Svaté Hory". Přednáška s názvem „Královna stříbrných hor“ se koná v 17.30 v refektáři kláštera a přednášející je PhDr. Věra Smolová.
Více zde:http://upgrade.svata-hora.cz/

Akce na týden 21. - 27.  1.
ČokoFest 2019 Lysá nad Labem (25. - 27. 1. )

Výstaviště v Lysé nad Labem zve všechny mlsaly a milovníky sladkostí na největší sladkou událost roku – Čokofest. Poslední lednový víkend nabídne degustace nejrůznějších druhů čokolády a čokoládové workshopy. K vidění bude výstava historie čokolády. Během akce se bude také vařit s čokoládou a chystá se další zábavný program pro celou rodinu. A samozřejmě na této akci nebude chybět ani stánkový prodej, aby si všichni po skončení akce mohli zamlsat i doma.
Více zde: www.cokoladovy-festival.cz

Noc hotelů (25. 1.)

Jako podporu turismu a vstřícnost k návštěvníkům našich měst připravují hoteliéři jedinečnou akci po celé České republice. Pro obyvatele měst České republiky, v jejichž blízkosti podnikají, otevřou hoteliéři 25. ledna 2019 své hotely, aby mohli poznat své město i z druhé strany, očima turistů. Účastníci této akce zažijí tak trochu jinou noc v sousedství, stačí jen najít svoje město a rezervovat ubytování. Do akce se zapojil mimo jiné Hotel Zámek Dobříš, hotel Grand v Čáslavi, Maxmilian Resort Loučeň nebo třeba Vila u Varhanáře v Kutné Hoře.
Více zde: https://ostatni.nochotelu.cz/

Máslovický masopust se zabijačkou (26. 1.)
Zabijačka na návsi, prodej čerstvých zabijačkových dobrot, teplé nápoje, soutěž v pojídání jitrnic, průvod masek obcí s hudbou - to vše čeká návštěvníky Máslovického masopustu. Řezník ukáže průběh zabijačky, návštěvníci ochutnají čerstvé jitrnice a další dobroty a posílí se Máslovickým grogy kotlíkem. Masky do průvodu vítány!
Více zde: http://www.maslovice.cz/web/cs/titulni

GASK dětem - Noční chodec (20. 1.) Město v noci, potemnělé ulice, šedá zákoutí, osamění, … co dalšího? Účastníci této akce se projdou tmou v díle od Veroniky Resslové a zakusí vlastní pocity. Koho během procházky v díle potkají a co uvidí? Svoje představy si pečlivě zaznamenají a porovnají s obrazem nočního chodce od Richarda Konvičky ve stálé expozici GASK. Více zde: http://www.gask.cz/cs

Bruslení na stadionu v Kladně (do 28. 2.)
Milovníci bruslení jsou o víkendech zváni na druhou plochu ČEZ stadionu Kladno. Pokud nemají brusle - nevadí, půjčovna bruslí je otevřena. Otevírací doba v sezoně 2018/2019 je v sobotu a neděli od 17 do 19 hodin.
Více zde: http://www.rytirikladno.cz/cz/verejne-brusleni 

Lucie Vurbsová

Počet příspěvků: 610

Horydoly

avatar
15.9.2018 13:24

Střední Čechy turistické

Akce na týden 10. - 16. 9.
 
Voskovcova Sázava (15. 9. - 27. 10.)
Kulturní dům v Sázavě pořádá každoroční divadelní festival amatérských hudebních divadel, který vznikl za přispění členů Divadelního souboru Jiřího Voskovce Sázava. Nultý ročník tohoto festivalu se uskutečnil v roce 2000 a každoročně se jej účasní předem přihlášené amatérské soubory.
 
Oslava stoleté hi100rie - Brandýs nad Labem (16. 9.)
Celodenní stage na nádvoří, módní salón, švadlenkovská dílna, fotokoutek, hra po 100pách státních symbolů, výtvarné dílny, prvorepubliková gastronomie v zámecké restauraci, navazující večerní koncert Sester Havelkových - to vše mohou diváci zažít během oslavy stoleté hi100rie republiky na zámku v Brandýse v duchu první republiky.
 
 
Vinobraní v muzeu ( 14. - 16. 9.)

Regionální muzeum Mělník se tradičně připojuje k programu Mělnického vinobraní, jehož 80. ročník jako každoročně otevírá degustační sklep, který je po zbytek roku přístupný pouze objednaným skupinám. V původních gotických sklepích z 2. poloviny 14. století mohou účastníci vinobraní ochutnat 50 druhů českých vín z Mělníka, Velkých Žernosek, Litoměřic, Chrámců, Roudnice nad Labem a Loun. Otevřen je i stánek s vínem v podloubí a muzejní kavárna s posezením na historických hradbách.
Více zde: www.muzeum-melnik.cz 

Cyklotulák Votice ( 15. 9. )

Cyklotulák aneb " zvedni zadek a pojeď s námi"  je pohodová cykloakce pořádaná k výročí vydání cyklomapy " VOTICKÁ KOPRETINA". Pro účastníky jsou připraveny tři trasy (mléčná, zkušená a libová) se startem U Modré kočky. Vzhledem k tomu, že se nejedná o závod, je akce vhodná i pro rodiče s dětmi. Na startu každý účastník dostane mapu s vyznačenými trasami a cestou sbírá  do mapy na punktech razítka kopretin. V cíli pak bude každému účastníkovi udělen titul "CYKLOTULÁK" a diplom se sladkou odměnou.

Více zde: http://www.votice-ubytovani.cz/cyklotrasy/  

Bitva u Čáslavi z roku 1618 ( 14. - 16. 9.)
U příležitosti 400. výročí čeká návštěvníky a milovníky historie od rekonstrukce bitvy u Čáslavi z roku 1618. Mimo to se budou konat také dobové scénky u „tábora“ vojsk, otevření dobového tržiště na dvoře Karlov, silácký souboj – zvedání dělové koule a odhalení nového památníku bitvy. Součástí akce bude také dobová hudba, ale i současná hudební produkce.
 

Akce na týden 17. - 23. 9.
 
Středočeská centrála cestovního ruchu na ITEP Veletrh cestovního ruchu - Plzeň (20.- 22. 9.)
Veletrh cestovního ruchu Plzeňského kraje nabídne svým návštěvníkům kompletní turistické informace, tipy na dovolenou, mapy a brožury od vystavovatelů nebo například ukázky tradičních řemesel, či ochutnávku českých i zahraničních jídel. Během celého veletrhu na návštěvníky čeká také bohatý doprovodný program. Známé osobnosti jako Iva Pazdeková nebo Michal Šindelář povypráví své cestovatelské zážitky. Pro děti je připraven bohatý program od nafukovacího planetária, přes dobrodružné výpravy až po tvořivé dílničky. Veletrhu se účastní také Středočeská centrála cestovního ruchu.
 
Královské vinobraní na Točníku ( 22. - 23. 9.)
Zřícenina hradu, který založil Václav IV., je proslulá svým královským vinobraním. Akce je každoročně přístupná účastníkům všech generací, na své si přijdou nejen milovníci vína, ale také šermu, hudby, tance a koní. V doprovodném programu jsou připraveny hry pro děti. Akce proběhne od 10 do 17 hodin.

Seifertovy Kralupy (21. – 22. 9. )
Festival poezie nesoucí jméno Jaroslava Seiferta bude zahájen v pátek 21. září přehlídkou vítězů dětské recitační soutěže za přítomnosti herce, moderátora a muzikanta Filipa Cíle a také vystoupení pěveckého souboru Notičky. V sobotu budou vyhlášeni vítězové autorské literární soutěže. Vítězné práce bude recitovat Valérie Zawadská, hudebním doprovodem bude saxofonový kvartet Saxmania.
 

Výstava Milkov - Forman v Poděbradech (31. 8. – 3. 10.)
Společná výstava Stefana Milkova a Pavla Formana je představením sochařské tvorby Milkovovy, která spolu s malbami Formanovými nabízí divákovi výjimečný vizuální zážitek, který je výsledkem konfrontace svébytných výtvarných projevů vstupujících do vzájemného dialogu. To vše je k vidění ve výstavní síni Ludvíka Kuby v lázních Poděbrady.
 
Ukázky přeletů dravců a sov v oboře Žleby (1. 5. - 30. 9.)
Obora Žleby se nachází v zámeckém parku pod zámkem Žleby. Každou sobotu a neděli je program zpestřen jedinečnou ukázkou dravců, při které mohou v jednom okamžiku prolétnout nad hlavami diváků sup, několik druhů největších orlů, luňák či drzý krkavec. Ukázky začínají vždy v 12:00 a 15:30 přikrmováním bílých jelenů, na které navazuje sokolnický program.
 
T. G. M. Mýty a skutečnost ( 9. 9. 2017 - 31. 12. 2018)
Až do konce roku je prodloužena na zámku v Lánech unikátní výstava zachycující, jak byl Tomáš Garrigue Masaryk vnímán v různých etapách novodobých dějin. Snaží se představit osobnost T. G. Masaryka jako konsensuální ikonu české společnosti a poukázat na skutečnost, jak různé interpretace a dezinterpretace T. G. Masaryka v průběhu 20. století ovlivnily a stále ovlivňují pohledy na jeho osobnost a jeho odkaz. Všechny tyto aspekty jsou prezentovány především prostřednictvím dobových médií, tisku, rozhlasu a filmových záběrů. Výstava vznikla u příležitosti 80. výročí úmrtí T. G. Masaryka.
 
Akce na týden 24. - 30. 9.
 
XXII. Karlštejnské vinobraní (29. - 30. 9.)
O víkendu se již po dvaadvacáté v podhradí Karlštějna i na hradním nádvoří na dva dny rozezvučí pištci, trubači a hudebníci, rozjedou se rytířská klání, roztančí se tanečnice a bude se slavit vinobraní. Ani letos si slavnost nenechá ujít sám císař Karel IV., který by letos oslavil své 702. narozeniny. Doprovázet jej bude jeho choť císařovna Eliška Pomořanská, ale také více než 300 dvořanů. Na Karlštejnské vinobraní můžete vyrazit také speciálním parním vlakem z Prahy - Smíchova, jehož jízdní řád naleznete níže.
Více zde: https://www.hrad-karlstejn.cz/cs/akce/7939-xxii-karlstejnske-vinobrani
 
Svatováclavské slavnosti - Kutná Hora (28. - 29. 9.)
Tradiční kutnohorská kulturní akce nabízí každoročně v měsíci září zajímavý program pro děti i dospělé. Letos se koná již výroční 25. ročník, a proto program obstarají výhradně kutnohorští umělci a kapely. Střídají se zde hudba s divadlem, míchají styly a žánry, staročeský trh nabízí své výrobky, jídlo a dobrá vína. Svatováclavské slavnosti budou příjemným zakončením léta.
 
Zámecké vinobraní - Domousnice (29. 9. )
Zámecké vinařství opět nabídne návštěvníkům bohatý kulturní program, notoricky známý červený burčák ze zweigelu, domousnická vína a vybrané pochoutky a produkty od regionálních výrobců. Z kulturního programu se návštěvníci mohou těšit na zcela novou a velmi zajímavou kapelu Martina Ševčíka. Pro vinohradnické nadšence je ve stanovených časech připravena prohlídka části vinohradu s průvodcem. Milovníky projížděk potěší projížďka v koňském kočárovém spřežení po parku. Každá dospělá vstupenka je slosovatelná o velmi lákavé dárky nejen ze zámeckého vinařství.

Více zde:http://www.vinarskecentrum.cz/vinarske-akce/10716-zamecke-vinobrani 

Národní svatováclavská pouť - Stará Boleslav ( 27. - 30. 9.)
Jako připomínku státního svátku Dne české státnosti a úmrtí patrona Českého národa sv. Václava se jako každoročně konají oslavy na jeho počest. V podvečer přijíždí relikvie sv. Václava do Boleslavi. Za zvuku zvonů bude relikvie přenesena do baziliky sv. Václava, vnesena do starobylé románské krypty sv. Kosmy a Damiana a instalována na oltáři. Ústředním bodem celé svatováclavské slavnosti bude koncelebrovaná mše svatá, která 28. září začíná v 10.00 hodin na Mariánském náměstí. Tradice, kterou tak mocně rozvinul císař Karel IV., byla vzkříšena společným úsilím Kolegiátní kapituly sv. Kosmy a Damiána, Města Brandýs nad Labem - Stará Boleslav, České biskupské konference a Arcibiskupství pražského v roce 2003.
Více zde: http://www.brandysko.cz/akce
 
Světla v parku - Vlašim (28. - 29. 9.)
Zámecký park plný světelných a akustický show, videomaping s filmem o městě Vlašimi, promítání animovaného filmu o městě Vlašimi a světýlkování v parku, to jsou hlavní lákadla této akce v zámeckém parku. Během akce čeká návštěvníky také překvapení.
Více zde: https://www.vlasimskypark.cz/zari-2018/28-29-9-2018-svetla-v-parku
 
Lucie Vurbsová
Počet příspěvků: 610

Přidat příspěvek

Pro přidávání příspěvků je nutné se přihlásit


 
 
 
Registrovat se