Kutná Hora a Europa Jagellonica

Kutná Hora a Europa Jagellonica
Kutná Hora. Europa Jallonica.
Autor snímku Jana Bečková
SDÍLEJ:

Nejdůležitější česká výstava letošního roku se koná v Kutné Hoře. Europa Jagellonica 1386-1572 ukazuje Jagellonskou dobu v celé Evropě se zřetelem k zemím Koruny české. Ukazuje bleskový vzestup a pád této dynastie a šílené vzepětí umělců vrcholné gotiky. Kvalitu jejich řemeslné u umělecké produkce znovu dosáhlo až vrcholné baroko.

Kutná Hora a Europa Jagellonica
Europa Jagellonica. Hans Krell: Marie Habsburská, česká a uherská královna. 1522. Praha.
Autor snímku archiv Cysnews

Europa Jagellonica 1386-1572 je výstavní projekt evropského významu.

Ačkoliv megaloman a středočeský hejtman David Rath, který Středočeskou galerii zvanou GASK přetáhl z Prahy do Kutné Hory, sedí ve vazbě a zřejmě půjde za korupci do vězení,  svůj nepřímý podíl na výstavě má.

INFO: Europa Jagellonica a Galerie Středočeského kraje

Kutná Hora. Jezuitská kolej a chrám svaté Barbory.

Kde se vzali Jagellonci?

Ve střední Evropě vládnou tři velké, kulturní a politické osobnosti. Blíží se konec 14. století, takže si neberou rukavičky a bojují o moc i peníze všemi prostředky.  

Kazimír III. Velký Piastovec († 1370) dokončoval sjednocení Polska. Tvrdě potlačoval doma vysokou šlechtu, bojoval s Litevci o Halič a neustále sliboval spolupráci Karlu IV., aby ji okamžitě porušoval.

Ludvík I. Veliký z Anjou († 1382) bojoval po celé Evropě s kdekým a o cokoliv včetně tureckých dobyvatelů, aby nakonec skončil jako Ludvík I. Uherský na královském stolci v Uhrách a po smrti svého strýce Kazimíra III. také na polském trůně.

Římský císař a český král Karel IV. Lucemburský († 1378) byl zaneprádněný celoevropským instrikováním, které mu přineslo obrovské územní zisky, ale jeho říše byla křehčí než si asi sám myslel.

Jeden každý z nich hospodářsky pozvedl své země, stabilizoval politické poměry a založil univerzitu. Vypadá to, že všichni tři udělali, co mohli, pro blaho lidí.

 

Jenže udělali nejméně tři stejné chyby, které vedly národy po jejich smrti do záhuby husitských a tureckých válek. Je ale historickou otázkou, zda se jim vůbec mohli vyhnout. Jsou to: 1) Byli to autoritáři, Karel IV. dokonce náboženský fanatik, a nenechali vedle sebe vyrůst schopné potomky nebo následovníky. 2)  Opírali svoji moc o střední a nižší šlechtu. Velká šlechta ale v tu dobu držela politické prostředky a města měla peníze. To nemohlo vydržet dlouho. 3) Ani jeden nedokázal politickou moc královského a dokonce ani císařského stolce přetavit v reálnou hospodářskou a vojenskou sílu. Na udržené status quo nestačilo jemné předivo dynastických sňatků, separátních úmluv a úplatků.

Evropou zmítá spor dvou papežů, za oponou se chystá krvavé představení hladových a náboženských válek, udeří první celoevropské vlny moru, zoufale se hledají nástupci vymírajících dynastií.   

Kutná Hora. Výhled ze zvonice.

Do této neveselé a nepřehledné situace vstupuje do té doby skoro neznámý  Jogaila z litevského velkoknížecího rodu Gediminů. Bere si uherskou princeznu Hedviku z Anjou, která po matce dědí Polsko. Roku 1386 se nechává pokřtít (což je o tři století později než zbytek střední Evropy) a o pár dnů později je pod jménem Vladislav II. Jagiello korunován polským králem.

Hned v další generaci se Jagellonci vyšvihnou mezi špičku evropských rodů. Jeden syn je českým a uherským králem, další polským králem, jiný církevním polským primasem. 

Třetí generace uzavírá dynastické sňatky s mocnými Habsburky a má největší formální moc. Úpadek čtvrté generace zaviní prohraná bitva s Turky u Moháče. Rod se stěhuje nazpátek do Litvy a nakonec vymírá po meči roku 1572.

Kutná Hora.

Jídlo mezi kapkami deště

Po zhlédnutí výstavy jsme zašli na pozdní oběd, jelikož prohlídka byla náročná a posilnění bylo nutné. Bohužel začalo pršet, a tak oběd na zahrádce v jedné mnoha restaurací byl docela zábavný. Chvílemi nám pršelo do talířů . 

Po obědě jsme navštívili zvonici v Jezuitské koleji. Po zaplacení vstupného jsme vystoupali do zvonice, kde jsou umístěnéí tři zvony, a naskytnul se nám zvláštní výhled na chrám svaté Barbory.

Do této  unikátní stavby jsme vstoupili opět po zaplacení vstupu 60 korun. Církevní památky by podle mého názoru neměly být zpoplatněny. Chrám  je tak známý, že mohu jen napsat: "Úchvatné, krásné a kolosální dílo."

Za stálého hustého deště jsme se ještě podívali do údolí Vrchlice z vyhlídky u chrámu a vydali se kolem Jezuitské koleje, kostela svatého Jakuba a  Vlašského dvora  na  Palackého náměstí a dolů na nádraží.

Kutná Hora. Chrám svaté Barbory.

Vlakem je cesta pohodlná

Východiskem naší cesty bylo Hlavní nádraží v Praze. Po hodině cesty jsme vystoupili na nádraží V Kutné Hoře. Ale pozor, zde musíte přestoupit na  lokálku, která vás doveze do města konkrétně do stanice Kutná Hora  - město. Její jízda  trvá šest minut. Dalších deset minut chůze nás dovede do historického středu města.

Nazpátek jsme se vrátili stejným způsobem.

Booking.com

Horydoly.cz Kutná Hora na HORYDOLY

Středověké stříbro v Kutné Hoře

Zasněženou Kutnou Horou

Černá struha na starém Labi

Kutná Hora a Europa Jagellonica

100 kilometrů pěšky za den

Skály v údolí Vrchlice


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Kladská Nisa / Nysa Klodzka

Kladská Nisa / Nysa Klodzka

RIVER GUIDE Za Orlickými horami a Jeseníky teče báječná řeka, která má pro vodáky vždy dost vody. Protéká nádhernou přírodou i historickými městy. Dá se na ní koupat a rybařit. Kladskou Nisu v Polsku... celý článek

TEST Cyklistická helma Crussis

Evropský soud určil, že za zpožděný let platí pasažérům aerolinky, kde si let koupili

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Koupací vyjížďka: Hostivařská přehrada, Podleský rybník a Slatina

Koupací vyjížďka: Hostivařská přehrada, Podleský rybník a Slatina

AKTUALIZACE Slunce pálí, teploměr stoupá nad 30 stupňů, dusno by se dalo krájet. Lehce poobědváme a vyrážíme na koloběžkový výlet za koupáním. Naplánovali jsme tři plavání na trase - Hostivařskou přehradu, Podleský
Lanovkou na Lomnický štít

Lanovkou na Lomnický štít

AKTUALIZACE Lanovka z Tatranské Lomnice na Lomnický štít a zpět vyjde dospělého na 51 eur. Za to se dostane na nejvyšší osídlené místo na Slovensku. Je odtud jeden z nejlepších tatranských výhledů.
Houby AKTUÁLNĚ 2019

Houby AKTUÁLNĚ 2019

Přinášíme zprávy z lesů a luk. Přejeme dobrou chuť, ať už připravujete smaženici, sušíte nebo nakládáte jakékoliv jedlé houby!
Hřebenem Fagarášských hor

Hřebenem Fagarášských hor

AKTUALIZACE Nejvyšší rumunské hory Fagaraš / Muntii Fagarasului jsou o pár metrů nižší než Vysoké Tatry, ale za to jsou mohutnější, delší a deštivější.
Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Největší seznam půjčoven lodí na českých a slovenských řekách. Přidáváme významné půjčovny v dalších vodácky atraktivních zemích. Půjčit si můžete kánoe, kajaky, rafty, nafukovací kánoe, nebo třeba pramice.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Horolezecký ženský sraz RHM Velká Británie, Lake District 13.-21.7. 13.7.
Transalp - etapový cyklomaraton Německo, Oberammergau 14.-20.7. 14.7.
4x Revelations Jablonec nad Nisou, Dobrá Voda 18.-20.7. Horská kola 18.7.
Horolezecké filmy Miroslava Šmída Police nad Metují, Terasy 20.7. 21:00
Dračí lodě Brno, přehrada 20.7.
Stodská 8 Stod, Slavoj Běh 20.7.
Kravařská lávka Praha, Novotného lávka 20.-21.7. 20.7.
Horský běh na Dvoračky
Rokytnice nad Jizerou 20.7.
Dračí lodě Výrovice 20.7.
Trans Brdy - cyklomaraton Lety Horská kola 20.7.

Diskuse

Skautská nadace Jaroslava... Michael Beranek, 15.7.2019 22:29, 1 příspěvek
Bolesti kloubů JN, 15.7.2019 9:30, 10 příspěvků
Bolesti kloubů Karla, 15.7.2019 8:59, 10 příspěvků
Stanování u horské chaty ... Michael Beranek, 13.7.2019 22:06, 2 příspěvky
Stahování u Tebe Rouse Honza Šlouf, 13.7.2019 21:41, 2 příspěvky
Footbikes X e-bikes Pišišvor, 11.7.2019 23:52, 1 příspěvek
Kontrola na hranicích Menhart, 10.7.2019 19:46, 1 příspěvek
Pozor.... JN, 10.7.2019 13:10, 3 příspěvky
Všechno Špatně Prkoš, 8.7.2019 12:27, 3 příspěvky
Všechno Špatně Peter, 8.7.2019 11:09, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Severovýchod Slovenska na... Horydoly , 15.7.2019 2:30
KROK 2019 Horydoly , 9.7.2019 11:38
Tóny Dolomit / I suoni de... Horydoly , 8.7.2019 12:04
BMW je oficiálním vozem M... Horydoly , 8.7.2019 11:57
Šary Vary v Plzni Horydoly , 8.7.2019 11:43
Tatra kolem světa Horydoly , 8.7.2019 11:34
Re: Polsko Horydoly , 8.7.2019 11:29
GP Kaltmeyer Safe for Bike Horydoly , 2.7.2019 20:48