Kutná Hora a Europa Jagellonica

Kutná Hora a Europa Jagellonica
Kutná Hora. Europa Jallonica.
Autor snímku Jana Bečková
SDÍLEJ:

Nejdůležitější česká výstava letošního roku se koná v Kutné Hoře. Europa Jagellonica 1386-1572 ukazuje Jagellonskou dobu v celé Evropě se zřetelem k zemím Koruny české. Ukazuje bleskový vzestup a pád této dynastie a šílené vzepětí umělců vrcholné gotiky. Kvalitu jejich řemeslné u umělecké produkce znovu dosáhlo až vrcholné baroko.

Kutná Hora a Europa Jagellonica
Europa Jagellonica. Hans Krell: Marie Habsburská, česká a uherská královna. 1522. Praha.
Autor snímku archiv Cysnews

Europa Jagellonica 1386-1572 je výstavní projekt evropského významu.

Ačkoliv megaloman a středočeský hejtman David Rath, který Středočeskou galerii zvanou GASK přetáhl z Prahy do Kutné Hory, sedí ve vazbě a zřejmě půjde za korupci do vězení,  svůj nepřímý podíl na výstavě má.

INFO: Europa Jagellonica a Galerie Středočeského kraje

Kutná Hora. Jezuitská kolej a chrám svaté Barbory.

Kde se vzali Jagellonci?

Ve střední Evropě vládnou tři velké, kulturní a politické osobnosti. Blíží se konec 14. století, takže si neberou rukavičky a bojují o moc i peníze všemi prostředky.  

Kazimír III. Velký Piastovec († 1370) dokončoval sjednocení Polska. Tvrdě potlačoval doma vysokou šlechtu, bojoval s Litevci o Halič a neustále sliboval spolupráci Karlu IV., aby ji okamžitě porušoval.

Ludvík I. Veliký z Anjou († 1382) bojoval po celé Evropě s kdekým a o cokoliv včetně tureckých dobyvatelů, aby nakonec skončil jako Ludvík I. Uherský na královském stolci v Uhrách a po smrti svého strýce Kazimíra III. také na polském trůně.

Římský císař a český král Karel IV. Lucemburský († 1378) byl zaneprádněný celoevropským instrikováním, které mu přineslo obrovské územní zisky, ale jeho říše byla křehčí než si asi sám myslel.

Jeden každý z nich hospodářsky pozvedl své země, stabilizoval politické poměry a založil univerzitu. Vypadá to, že všichni tři udělali, co mohli, pro blaho lidí.

 

Jenže udělali nejméně tři stejné chyby, které vedly národy po jejich smrti do záhuby husitských a tureckých válek. Je ale historickou otázkou, zda se jim vůbec mohli vyhnout. Jsou to: 1) Byli to autoritáři, Karel IV. dokonce náboženský fanatik, a nenechali vedle sebe vyrůst schopné potomky nebo následovníky. 2)  Opírali svoji moc o střední a nižší šlechtu. Velká šlechta ale v tu dobu držela politické prostředky a města měla peníze. To nemohlo vydržet dlouho. 3) Ani jeden nedokázal politickou moc královského a dokonce ani císařského stolce přetavit v reálnou hospodářskou a vojenskou sílu. Na udržené status quo nestačilo jemné předivo dynastických sňatků, separátních úmluv a úplatků.

Evropou zmítá spor dvou papežů, za oponou se chystá krvavé představení hladových a náboženských válek, udeří první celoevropské vlny moru, zoufale se hledají nástupci vymírajících dynastií.   

Kutná Hora. Výhled ze zvonice.

Do této neveselé a nepřehledné situace vstupuje do té doby skoro neznámý  Jogaila z litevského velkoknížecího rodu Gediminů. Bere si uherskou princeznu Hedviku z Anjou, která po matce dědí Polsko. Roku 1386 se nechává pokřtít (což je o tři století později než zbytek střední Evropy) a o pár dnů později je pod jménem Vladislav II. Jagiello korunován polským králem.

Hned v další generaci se Jagellonci vyšvihnou mezi špičku evropských rodů. Jeden syn je českým a uherským králem, další polským králem, jiný církevním polským primasem. 

Třetí generace uzavírá dynastické sňatky s mocnými Habsburky a má největší formální moc. Úpadek čtvrté generace zaviní prohraná bitva s Turky u Moháče. Rod se stěhuje nazpátek do Litvy a nakonec vymírá po meči roku 1572.

Kutná Hora.

Jídlo mezi kapkami deště

Po zhlédnutí výstavy jsme zašli na pozdní oběd, jelikož prohlídka byla náročná a posilnění bylo nutné. Bohužel začalo pršet, a tak oběd na zahrádce v jedné mnoha restaurací byl docela zábavný. Chvílemi nám pršelo do talířů . 

Po obědě jsme navštívili zvonici v Jezuitské koleji. Po zaplacení vstupného jsme vystoupali do zvonice, kde jsou umístěnéí tři zvony, a naskytnul se nám zvláštní výhled na chrám svaté Barbory.

Do této  unikátní stavby jsme vstoupili opět po zaplacení vstupu 60 korun. Církevní památky by podle mého názoru neměly být zpoplatněny. Chrám  je tak známý, že mohu jen napsat: "Úchvatné, krásné a kolosální dílo."

Za stálého hustého deště jsme se ještě podívali do údolí Vrchlice z vyhlídky u chrámu a vydali se kolem Jezuitské koleje, kostela svatého Jakuba a  Vlašského dvora  na  Palackého náměstí a dolů na nádraží.

Kutná Hora. Chrám svaté Barbory.

Vlakem je cesta pohodlná

Východiskem naší cesty bylo Hlavní nádraží v Praze. Po hodině cesty jsme vystoupili na nádraží V Kutné Hoře. Ale pozor, zde musíte přestoupit na  lokálku, která vás doveze do města konkrétně do stanice Kutná Hora  - město. Její jízda  trvá šest minut. Dalších deset minut chůze nás dovede do historického středu města.

Nazpátek jsme se vrátili stejným způsobem.

Booking.com

Horydoly.cz Kutná Hora na HORYDOLY

Středověké stříbro v Kutné Hoře

Zasněženou Kutnou Horou

Černá struha na starém Labi

Kutná Hora a Europa Jagellonica

100 kilometrů pěšky za den

Skály v údolí Vrchlice


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Polská turistka se zřítila ze Satana

Polská turistka se zřítila ze Satana

ČERNÁ VDOVA Polská turistka se zřítila ze Satana ve Vysokých Tatrách. Stalo se to v horní části normální cesty z Mlynické doliny 26. června před polednem.... celý článek

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2022

Den otevřených dveří u Němců na Malé Straně

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Catching the Train v Řeži. Pěkná čtyřka na rozlezení nebo dolezení

Catching the Train v Řeži. Pěkná čtyřka na rozlezení nebo dolezení

CLIMBING GUIDE Řež na Vltavě pod Prahou platí za baštu tradičního horolezectví ve středních Čechách. V posledních letech přibývají sektory pro sportovní lezení. Vylezli jsme skalní pilířek nad železniční stanicí, kterým
Jílové, tady už zlato není

Jílové, tady už zlato není

V Jílovém u Prahy se těžilo zlato dva tisíce let. Za tu dobu vyrvali lidé ze skal asi jedenáct tun žlutého blýskavého kovu. To je kovová kostka o hraně pouhých tři čtvrtě metru.
Jabloň - proč byste ji měli mít na zahradě?

Jabloň - proč byste ji měli mít na zahradě?

Kdo ještě nemá ani jednu jabloň, měl by si ji co nejdříve pořídit. Ne nadarmo se říká, že jedno jablko denně je zárukou zdraví a vitality. Jablka jsou ovoce s lahodnou chutí
Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodiny má na ruce téměř každý běžec, ať zrovna závodí nebo trénuje. Své výkony eviduje, zpracovává a data využívá sprinter na stadionu, čtvrtkař, půlkař, mílař, ale i maratonec a skyrunner. Samozřejmě také
Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Zákaznický servis by měl tvořit integrální součást strategie každé značky. Dokonce ani ta nejlepší nabídka není úplná, pokud nezahrnuje model obsluhy. Právě na dobrém pocitu zákazníka do značné míry závisí

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Lobkovický palác - den otevřených dveří Praha, Německé velvyslanectví 28.6. 14:00
Vtáčnik - začátek lezení   Povolení lezení 1.7.-31.1. 1.7.
Svatý Jan - povolené lezení Křížová stěna Povolené lezení 1.7.-31.12. 1.7.
Tour de France Francie 1.-24.7. Silniční cyklistika 1.7.
Bitva u Hradce Králové Hradec Králové 2.7.
Orient Express Hlubočky 2.-6.7. Orientační závod na horském kole 2.7.
Letní turistický sraz Olomouc 5.-9.7. 5.7.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Mezzalama Skyclimb - běh Itálie Gressoney 7.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.

Diskuse

Potřebuješ půjčku? Petr Buzek, 28.6.2022 11:50, 1 příspěvek
Obnovené rybníky na koupání Šlojíř, 28.6.2022 11:15, 2 příspěvky
pp široký kámen Lukas B., 28.6.2022 10:33, 2 příspěvky
Botič Novinář, 27.6.2022 11:48, 1 příspěvek
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 23.6.2022 10:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 23.6.2022 0:23, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 22.6.2022 19:11, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 22.6.2022 19:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Lukáš, 22.6.2022 12:25, 6 příspěvků
Autoři vlasta, 21.6.2022 11:00, 10 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48