Karlštejnsko přichází o turisty

Karlštejnsko přichází o turisty
Lesní záchod mezi Srbskem a Karlštejnem.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Na Karlštejn a do Českého krasu míří stále méně turistů. Radost z toho mohou mít snad jen ochránci přírody. Podnikatelé i obce kvůli tomu přicházejí o peníze, ubývá pracovních míst. Z velké části za to může nezájem místních firem o cestovní ruch, důležitou roli hraje stát, který obírá obce o daně, a také nepřátelské chování institucí vůči návštěvníkům.

Jak na to

Rozpočtové určení daní

Nezáživné téma, jako jsou daně, podtrhává nohy obcím. "Sociální demokracie může za to, že obce nemají z turistů nic a spíše se jim brání," míní vedoucí marketingu Karlštejnska Vladimír Glaser. Má zkušenosti také jako bývalý starosta obce Ořech a spolumajitel rodinného penzionu.

"Všechny peníze z daní nám stát díky socialistickým zákonům bere a potom podle svého uvážení rozděluje. Kritériem je jen velikost obcí a měst. Nemáme tedy z turistického průmyslu nic."

Ještě před pár lety si část z daní nechávaly obce, kde měly firmy sídla. Potom se dostala k moci sociální demokracie a rozdělila všechno všem. Dnes obcím zůstává jen malý poplatek z ubytovacích zařízení a některých kulturních či sportovních akcí.

"To ovšem neplatí v případě hradů a zámků," připomíná Vladimír Glaser. "Na Karlštejně zaplatilo loni vstupné 280 tisíc lidí. Prošli obcí, odhodili odpadky, dohlížela na ně městská policie a zkonzumovali další obecní služby. Obci však nezůstalo nic."

Obce tedy musejí podnikat. Karlštejn provozuje placené parkoviště a kemp. "Z těchto peněz malá obec, která čítá 760 obyvatel, zaplatí především úklid po více než čtvrt miliónu návštěvníků."

Karlštejnské vinobraní, které se bude konat o nadcházejícím víkendu 27.-28. září, je toho zářným příkladem.

AUDIO: Karlštejnský starosta Miroslav Ureš (WAV, 48 MB, 14:05 MB)

Příklad první: Naval prachy!

Obec na tu dobu uzavře svoji jedinou ulici a vyžaduje jako každý rok vstupné. Týká se to nejenom účastníků vinobraní, ale také turistů. Vstupné v sobotu činí 100 Kč a v neděli 50 Kč.

Ačkoliv by mnozí rádi jenom prošli po turistické značce na Ameriky, na Mořinu nebo někam dál do karlštejnských lesů.

Příklad druhý: Nejezdi nám tady na kole!

Ačkoliv velká část návštěvníků Karlštejnska přijíždí na kole, jeho centrum je pro ně zakázané. Průjezd Karlštejnem ze všech čtyř hlavních směrů je pod pokutou zakázaný dopravními značkami.

Cyklista tedy přijede na hranici městysu, sesedne z kola a nejméně kilometr ho vede po ulici. Poté zase nasedne a může jet. Jenže nepříjemná pachuť z tohoto zážitku zůstává.

Na zákaz dohlíží městská i státní policie, jejíž služebna má okna právě do ulice.

Velká Amerika, zatopený lom u Karlštejna.

"Nepřátelští vůči cyklistům zůstaneme," je přesvědčený starosta Karlštejna Miroslav Ureš.

"Bohužel nehody cyklistů se nezaznamenávají a někdo může říci, že žádná bouračka tam v životě nebyla. Sám jsem ale viděl několik odřenin, které si sami způsobili."

Karlštejn.

Příklad třetí: Ke hradu jdi pěšky!

Největší bolest Karlštejna je přístup k samotnému hradu. Pokud turisté nejedou vlakem a nepočítají s pěší túrou, znechutí jim problémy výlet.

Začíná to placeným parkovištěm. Jinde nezaparkují. Poté musejí jít dva kilometry do prudkého kopce po asfaltové ulici. Cestu znepříjemňuje zapáchající potok.

Přestože je na ní zákaz vjezdu, mohou se na hrad návštěvníci vyvézt taxíkem. (Ano, je to ta ulice, po které nesmí jezdit cyklisté.) O dříve uvažované lanovce bočním údolím se podle obecního úřadu již neuvažuje. Hromadná doprava třeba automobilovým vláčkem také není na pořadu dne.

Nevysloveným důvodem je, že stánkaři, restauratéři a prodejci všemožných cetek si udělali z karlštejnské ulice zlatý důl. Funící turisté se ještě rádi u jejich výlohy zastaví.

AUDIO+FOTO na YouTube:

Příklad čtvrtý: Víno si vychlastáme sami!

Karlštejn se chlubí vinohrady z doby Karla IV. Už Bušek z Velhartic přece říkal: "Zprvu trpké zdá se..."

Karlova vinice však už nerodí, protože se o ni nikdo nestará. Ochutnávky na ostatních vinicích se nekonají a zájemci nemají ani možnost je navštívit. Loděnická část vinic je zcela zdevastovaná.

"Za dob totality pili naše víno pohlaváři," vzpomíná starosta Miroslav Ureš. "Údajně ale kleslo na kvalitě. My ho ale dokážeme vychlastat sami."

Karlštejn.

Příklad pátý: Přileť a odleť, my nevíme co s tebou!

Hrad i obec Karlštejn a také celé Karlštejnsko pociťují pokles počtu návštěvníků. "Moje paní provozuje penzion v Ořechu," uvádí příklad marketingový šéf Karlštejnska, dnes nás drží nad vodou několik moravských rodin, které si užívají i s dětmi středočeskou dovolenou. Jeden den stráví v Praze, druhý den na Karlštejně, někdy se děti vyřádí jenom na zahradě."

Důvodem poklesu je podle Glasera rozvoj nízkonákladových leteckých linek. "Britové, Italové i Němci přiletí do Prahy. Odtud je cestovka doveze na hrad, jídlo jim zajistí levněji mimo region a na noc jsou už zase v Praze.

Dříve se v Karlštejně turisté ubytovávali a jedli, dnes to rychle ubývá. Obec ani podnikatelé se s tím nedokážou vyrovnat a turisty tedy přepouští jinam, kde na nich vydělají.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Ubytování

To je škoda, na Karlštejně se nachází zrovna tak hezké ubytování - https://www.hotelmlynkarlstejn.cz/cz/

  • Autor Petr
  • Datum a čas 27.9.2018 12:25
Reaguj
Ad. Karlštejn
Je to místo již zaměřené za každou cenu na vydělávání peněz. To se pak pan starosta nesmí divit, že mu klesá návštěvnost. Na "Klondajku" také došlo po zlaté horečce na vystřízlivění :-)Chtělo by to nabídnout ceny přiměřené. Na vinobraní jsme byli loni s rodinou a bylo to na dlouhou dobu naposledy. Karlštejn je však hezký v zimě, doporučuji návštěvu před novým rokem. To se žádnou uličkou kýčů prodírat nebudete..
  • Autor FV
  • Datum a čas 29.9.2008 23:54
Reaguj
Není divu
Každoročně 8.května jsme zvláštním vlakem vozili Plzeňáky, většinou cyklisty, do Českého Krasu. Vlak nás dovezl po vlečce až na Mořinu a pak jsme po ose jeli přesně opačným směrem, než je Karlštejn - na Bubovice, Loděnici, Svatý Jan pod Skalou, Beroun. Každého jsem zrazoval od Karlštejna, jednak z již zmíněných důvodů a také proto, že pak do Srbska musíte po velmi frekventované silnici, k ústí Kačáku pak po neskutečně rozbité pobřežní komunikaci, která je méně zkušeným cyklistům nebezpečná. Tady někdo evidentně zaspal, tak ať se nediví. S tím vínem je to další zaspání, protože lokální značky vín, piv a jiných potravin, jsou v posledních letech hitem. Pokud by byla možnost ochutnávky, případě nákupu nějaké lahvinky s sebou .... Vždy jsem si přivezl suvenýr v podobě karlštejnského vína z kiosku v Srbsku u mostu. Letos už ani tam nebylo. Byli jsme tam naposled a budeme jezdit do jiných lokalit, kde si turistů považují. Namátkou třeba do Chyše s krásným zámkem a vynikajícím pivem z vlastního zámeckého pivovaru !
  • Autor jirka
  • Datum a čas 29.9.2008 11:57
Reaguj
Re: Dobrý, ale
Je to o Karlštejnsku. Srbsko patří do Karlštejnska.
Reaguj
Dobrý, ale
proč tam jsou fotky z Alkazaru a Srbska a ne Karlštejna? Nechtělo se ti platit vstupné? :-)
Reaguj
Celkem trefná analýza, služba v cestovním ruchu se nezakládá na vybírání vstupného a parkovného a o přístupu k cyklistům nemluvě. Letos jsem byl se třemi dětmi na Pravčické bráně a abychom obešli turistický okruh kolem Hřenska, na vstupném a parkovném jsme tam nechali 600 K. Takže potom jsme v restauraci moc utrácet nemohli.
  • Autor Vojta
  • Datum a čas 26.9.2008 07:46
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Horolezci naposledy slanili od Kříže

Horolezci naposledy slanili od Kříže

Poslední slanění je pro mnoho horolezeckých oddílů neodmyslitelným rituálem. Zakončují lezeckou sezonu, naposledy se před koncem roku sejdou, vylezou na skálu a slaní nazpátek na zem. Součástí této slavnosti je samozřejmě... celý článek

Vídeňský ledový sen

Lyžařská a snowboardová mistrovství světa 2023

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články


Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 2.-5.2. 2.2.
Vacances - veletrh Belgie, Brusel 2.-5.2. 2.2.
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Grónsko - diashow Domažlice, Čakan Přednáší Martin Loew  7.2. 19:00
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
14 nejvyšších vrcholů světa Tábor, Univerzita Přednáší Radek Jaroš 8.2. 19:00
BIT - veletrh Itálie, Miláno 12.-14.2. Cestovní ruch 12.2.
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 13.-15.2. 13.2.

Diskuse

Nohy v suchu Bretislav, 2.2.2023 18:52, 3 příspěvky
lavina Pišišvor, 2.2.2023 16:14, 2 příspěvky
Článek? Michal, 2.2.2023 13:19, 1 příspěvek
ceny za nocleh Petr, 2.2.2023 12:05, 1 příspěvek
lavina Skiák, 2.2.2023 1:57, 2 příspěvky
Skialp Honza, 31.1.2023 14:27, 16 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 23:51, 7 příspěvků
Text – Honza: Michael Beranek, 30.1.2023 20:38, 6 příspěvků
Svět se změnil Honza, 30.1.2023 19:46, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Honza, 30.1.2023 19:39, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Projekty obnovy mokřadů z... Horydoly , 2.2.2023 17:10
Nový ročník Adapterra Awa... Horydoly , 2.2.2023 16:55
Anytimecar: 7 tipů na top... Horydoly , 2.2.2023 15:53
Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19