Everest - film, který nudí

Everest - film, který nudí
SDÍLEJ:
Bomba! Pražské kino Imax uvádí „Nový film o výstupu na nejvyšší horu světa.“ To musejí vidět všichni milovníci napětí, hor a horolezectví… „Vítejte ve světě na pomezí filmu a reality.“ Proč? „Trojrozměrné obrazy vystupují z plátna a filmové dění tak máte přímo na dosah ruky.“
Jak na to

Film promítá jen kino IMAX v paláci Flora v Praze u stejnojmenné stanice metra. Film je dostupný na DVD.

Verdikt Horydoly

* zhola zbytečný film

** je dobře, že něco takového vůbec promítají

*** za ty peníze to stojí

**** výborný film

***** to musíte vidět

Tak nějak vypadá reklamní kampaň na film o výstupu na Mount Everest. Ve skutečnosti je pouze dvourozměrný (na rozdíl od většiny třídimenzionálních snímků v IMAXu), starý (téměř pět let), dokumentární (bez příběhu), krátký (trvá jen tři čtvrtě hodiny) a drahý (za tuhle podívanou dáte 155 korun).

Horolezec a přemožitel Everestu Josef Nežerka řekl v legraci na tiskové konferenci před českou premiérou: „Všechny filmy o horolezcích jsou trapné.“ I v případě Everestu není o co stát.

Nejprve nás komentátor seznámí záhrobním hlasem s nečekanou novinkou: „Vrchol světa je pusté smrtící místo bez života.“ Po chvíli se stejnou intonací komentuje jakýsi graf pohybu zemské kůry, který má vysvětlit, jak vzniklo himalájské pohoří. Když se k němu přidá spolukomentátorka, je dojem dokonalý – sedíme na ochotnickém představení a posloucháme dva vítěze okresní recitátorské soutěže.

Poté se spouští kolovrátek záběrů a filmových postupů, které divák jen trochu sběhlý ve filmech o horách, už mnohokrát viděl. Stačilo by, aby se tvůrci Everestu zajeli podívat koncem srpna na každoroční Festival horských filmů v Teplicích nad Metují, a viděli by mnohem zajímavější filmy, než je ten jejich.

Zopakujme tedy jen sled událostí, který najdete v IMAXu stejně jako v každé amatérské videonahrávce z výpravy do hor: představení aktérů, domácí příprava, přístup k hoře, pokusy o výstup, komplikace, dobytí vrcholu a návrat. Do toho je ještě přimíchaná láska, protože výstup je svatební cestou dvou aktérů, a národní hrdost, neboť jeden účastník výpravy je synem prvovýstupce na horu Šerpy Tenzinga.

Film je doporučený Ministerstvem školství, ale jako rodič netuším, co by z něho mé školou povinné děti měly. Možná by si zapamatovaly, že na Everest je potřeba se vláčet sněhem a že tam na lidi padají laviny.

Otázka pro pozorné horolezce: všimli jste si přišroubovaného umělého chytu, aby se herečka mohla dobře držet na skále?

Režie Freeman McGilivram. USA 1998. Vstupné 155 Kč.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Druhá letní dovolená na MTB v Dolomitech: Madonna di Campiglio & Val di Sole 2025

Druhá letní dovolená na MTB v Dolomitech: Madonna di Campiglio & Val di Sole 2025

Pokud vám nestačila klasická dovolená u moře a chcete spojit pohyb s výhledy na Dolomity, oblast Madonna di Campiglio a Val di Sole je pro vás ideální volbou. Nadchne fanoušky horské cyklistiky všech úrovní,... celý článek

Merino termoprádlo – základní vrstva pro každého lyžaře

Madonna di Campiglio a Val di Sole: Druhá dovolená, která vás dostane

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Plinko.cz: Zábava, kterou musí vyzkoušet každý fanoušek online her

Plinko.cz: Zábava, kterou musí vyzkoušet každý fanoušek online her

Online hraní v České republice se během posledních let proměnilo v jeden z hlavních zdrojů zábavy. Trendem se stávají nejen tradiční automaty a karetní hry, ale především originální koncepty, které dokážou oslovit nové i zkušené
Proč je plnohodnotná náhrada notebooku telefonem zatím vzácná

Proč je plnohodnotná náhrada notebooku telefonem zatím vzácná

Pozorovatel technologických trendů vidí, že výkon telefonů vzrostl: vícejádrové čipy, rychlé grafické jednotky, velké množství RAM, displeje s vysokým jasem i obnovovací frekvencí. Přesto většina lidí při skutečné práci - psaní delších textů,
Chytré aplikace pro dobrodruhy a digitální pomocníci na cestách

Chytré aplikace pro dobrodruhy a digitální pomocníci na cestách

Plánování výletu do přírody už dávno není jen o papírových mapách a kompasu. Moderní technologie nabízí řadu aplikací, které zvyšují bezpečnost, komfort i zážitek z každé outdoorové výpravy.
Ohníčkové desatero

Ohníčkové desatero

Každý zálesák, skaut i turista ví, jak uvařit na ohni v přírodě. Neškodí zopakovat 10 základních pravidel šetrného založení ohniště, vaření a nakonec opuštění tábořiště.
Rady na cestu autem: 5 tipů pro pohodlnou jízdu

Rady na cestu autem: 5 tipů pro pohodlnou jízdu

Plánujete vyrazit na dovolenou autem? Ať už vás láká road trip, kde je cesta sama o sobě dobrodružstvím, nebo chcete autem dojet do vybrané destinace, vlastní auto nabízí jedinečnou svobodu. Možnost

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Letní Letná - cirkus Praha, Letná 13.-31.8. 13.8.
Exotické ptactvo - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 15.-31.8. 15.8.
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 20.-21.8. 20.8.
Sail Amsterdam Nizozemsko, Amsterdam 20.-24.8. Historické plachetnice 20.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 21.-26.8. 21.8.
Memoriál generála Custera Všetice 21.-23.8. 21.8.
Dračí lodě Uherské Hradiště 22.-24.8. 22.8.
Chachar - cyklomaraton Ostrava Horská kola 22.8.
Bonsaje - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 22.-31.8. 22.8.
Sušický cyklomaraton Sušice, koupaliště Horská kola 23.8.

Diskuse

odkud byla sjeta Mohelka Kuba Turek, 19.8.2025 23:12, 2 příspěvky
Centrální žlab Sněžky Lukáš Kortiš, 19.8.2025 21:57, 21 příspěvků
odkud byla sjeta Mohelka Zdeněk Hudec, 19.8.2025 21:05, 2 příspěvky
Via Ferrata Pišišvor, 19.8.2025 12:58, 1 příspěvek
boulderista boulderista, 17.8.2025 23:06, 1 příspěvek
Inu Honza, 17.8.2025 17:46, 1 příspěvek
Hádky na dovolené Andreasina, 16.8.2025 8:18, 1 příspěvek
Inu Honza, 15.8.2025 10:42, 1 příspěvek
Centrální žlab Sněžky Kuba Turek, 14.8.2025 20:58, 21 příspěvků
Centrální žlab Sněžky Lyžař, 14.8.2025 19:48, 21 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Brdský půlmaraton Horydoly , 19.8.2025 0:39
Re: Pozor! Dojde k otevře... Horydoly , 16.8.2025 17:22
Střední Čechy turistické ... Horydoly , 16.8.2025 14:42
Pozor! Dojde k otevření b... milan šupa, 14.8.2025 19:46
Chrudim hostí kultovní zá... Horydoly , 13.8.2025 12:19
Zdeněk Štybar vstupuje do... Horydoly , 12.8.2025 0:41
Bublinky ovládnou Brno Horydoly , 9.8.2025 2:46
Polička Horydoly , 9.8.2025 2:44