Horolezectví v Alpách je nebezpečnější než jiné roky

Horolezectví v Alpách je nebezpečnější než jiné roky
Přístup k boudě Grossglocknerbiwak v létě roku 2003.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Komplikace na běžných turistických a horolezeckých túrách v Alpách způsobil loňský podzim téměř bez sněhu, letošní horké léto a stovky let trvající úbytek evropských ledovců.

Jak na to

Základní znalosti pro pohyb na ledovci

První pomoc při popáleninách, omrzlinách, dehydrataci a výškové nemoci

Chůze v mačkách a s cepínem v ruce

Brzdění cepínem při pádu jednotlivce

Navazování na lano

Současný pohyb více lidí na jednom laně

Bezpečné zachycení padajícího kamaráda

Prusíkování

Vytahování z trhliny

Turistické vybavení na letní ledovcové túry

Dlouhý turistický cepín 1000 Kč

Stoupací železa (mačky) 2000 Kč

Pevné kožené nebo plastové pohorky od 4000 Kč

Sedací nebo celotělový horolezecký úvazek 1000 Kč

Dvě jednoduchá šplhadla 1500 Kč

Tři šroubovací karabiny 3x200 Kč

Tři ploché smyčky 200 Kč

Padesátimetrové horolezecké lano (pro 3 až 5 lidí) 2000 Kč

Zimní oblečení od 5000 Kč

Bivakovací pytel 1500 Kč

Batoh (40 l) 1500 Kč

Lékárnička 300 Kč

Ledovcové brýle od 500 Kč

Opalovací krém (faktor 30) 300 Kč

Podrobná mapa, busola nebo satelitní navigátor GPS, mobilní telefon a tištěný průvodce

Populární sněhové výstupy jsou buď nelezitelné nebo tam, kde býval i v létě led a sníh, je dnes mokrá břečka.

Lezení na nejkrásnější hoře světa, švýcarsko-italském Matterhornu (4478 m) je v letošním létě krajně nebezpečné. Kvůli horkému létu se v polovině července zřítily obrovské skály na nejlehčí výstupové trase. Sesuv způsobilo neobvyklé vedro, ve kterém roztála ledová pole držící horu pohromadě.

Přes svůj vznosný jehlanovitý tvar je totiž Matterhorn jen horou volného kamení poslepovaných ledem a sněhem. Padající skály sice nikomu neublížily, ale záchranáři ze všech hřebenů a stěn hory evakuovali devadesát horolezců a horských vůdců s klienty a horu uzavřeli. "Lezení na Matterhorn je momentálně vysoce rizikové a rovná se sebevraždě," říkal prezident spolku horských vůdců z Zermattu Miggi Biner. Hora měla být podle něj uzavřená do odvolání, protože geologové předpokládají další sesuvy ještě letos v létě.

Od začátku srpna však už vůdci zase se svými klienty vyrážejí na Zermattského lva.

Sesuv obrovského množství skal není nic neobvyklého ani v tak starých pohořích, jako jsou Alpy a Karpaty. Před pár lety doslova odpadla kolmá stěna Petit Dru nad Chamonix. Dva horolezci, kteří v ní bivakovali, stačili ještě odlétnout přivolaným vrtulníkem, ale pár hodin poté se zřítila stovky metrů vysoká skála. Při výstupu Därmstadterovou cestou na Gerlach ve Vysokých Tatrách je vidět bílý výlom v hřebeni po upadlé skalní věži. Ještě průvodce z roku 1977 popisoval úzký průlez za ní, ale již v roce 1990 tam nebyla.

Nepřívětivý Glockner

K severní stěně Grossglockneru (3798 m) je nebezpečný přístup, neboť ledovec Glocknerkees je v pohybu. Vloni v prosinci zabila nečekaná ledová lavina předního českého horolezce a jeho dva druhy, kteří přežili, strhla do hlubiny. Ledovec jim nedal šanci, protože soudržnost sněhu se dá odhadnout z předpovědi počasí a prokopání sněhových vrstev, ale led se utrhne bez varování.

Teď v létě taje sněhová vrstva i led a trhliny se pod nohama turistů otevírají bez varování. "Předloni v červenci jsme se na cestě ani nemuseli navazovat na lano, jak byl sníh pevný," vzpomíná horolezec Petr Daniš. "Letos jsme se navázali, jen co jsme vstoupili na sníh."

Populární Pallaviciniho rokle, kterou jiné roky s pomocí maček a cepínů zdolávají každý týden desítky lidí, letos zeje prázdnotou. „Vracíme se kvůli špatnému počasí, přijdeme příští rok,“ napsali za všechny do návštěvní knihy v bivakové boudě pod roklí dva Němci. „Otec nechtěl riskovat, padá tam místo sněhu kamení,“ říkal po návratu mladší z dvojice. Protože měl zřejmě strach, za každé druhé slovo přidal nejpopulárnější německou nadávku označující exkrementy. „Severní stěna je letos velmi nebezpečná.“

Kamení padá i všemi dalšími výstupovými trasami v jindy zaledněné severní stěně Glockneru.

Wiessbachhorn a Venediger se zbavují sněhu

Proslulá převěj na vrcholu Wiesbachhornu (3570 m) sice léta neexistuje, ale sníh už dokonce mizí i z jeho stěn. Welzenbachova cesta, kde v roce 1924 tehdejší špičkový horolezec jako první na světě musel vrtat speciální skoby do ledu, protože skála byla hluboko pod sněhem a ledem, dnes jen kličkuje mezi skalními stěnkami a nestabilními hromadami kamení.

Naopak obří sněhové převisy těsně pod vrcholem Grossvenedigeru (3674 m) stále existují. Hrozí více než dříve, protože zpod svých křídel vypouštějí dolů do údolí mnohatunové ledovo-sněhové nálože.

Lyžaři u Mont Blanku chodili pěšky

Letošní léto bez sněhu zasáhlo i francouzské Alpy. Na třech tak zvaných normálních cestách na Mont Blanc (4806 m) se zatím příliš nezměnilo, protože hora je velmi vysoká a ledová vrstva velmi silná. Pouze horští vůdci mají s klienty více práce a musí je dostávat přes širší trhliny.

Důsledky loňského počasí tak zatím nejvíce pocítily stovky turistů na lyžích, kteří absolvovali jako každý rok v dubnu a květnu nejkrásnější alpskou túru Haute route od Mont Blancu k Matterhornu neboli z francouzského Chamonix do švýcarského Zermattu. "Tam, kde bývá obvykle prašan, byla letos mokrá břečka," vzpomíná Ondřej Marek. "A v údolích, kde bývá mokrý sníh, jsme šli s lyžemi na zádech po rozkvetlých loukách."

Na přelomu července a srpna roztály podle zpráv Office de Haute Montagne v Chamonix klasické ledové a mixové horolezecké výstupy v oblastech jako je Pueterreyský hřeben, stěna Brenvy, pilíře a kuloáry na Mont Blanc du Tacul. Známý ledový tunel, kterým se vycházelo od lanovky na Midi k ledovci Mer de Glace je uzavřený, protože roztál. Komplikovaný je i klasický traverz tohoto ledovce z Midi na italskou chatu Torino. Také přístupy ke všem skalním věžím nad ledovcem jsou obtížné. Kancelář nedoporučuje ani sestup ledovcem do Chamonix, protože na něm padají séraky.

Mrtvola vypadla z ledovce

V souvislosti s táním ledovců se objevují i nečekané události. Z Grindelwaldského ledovce pod švýcarským Eigerem se začátkem prázdnin zřítila obrovská masa ledu do říčky Lütschine a ta se kvůli tomu rozvodnila. Na jaře spadli do trhliny čeští lyžaři na ledovci Hintertux pod Olpererem. V těch místech je sice nebezpečné pásmo každý rok, ale trhliny se obvykle otevírají až v létě.

Na oblíbeném lyžařském Kaprunu nalezli účastníci letního horolezeckého výcviku mrtvolu horolezkyně, která spadla do trhliny před přibližně padesáti roky. Pohyb ledovce směrem do údolí ji potom snesl až na jeho konec, kde led roztál a mrtvou propustil ze svého sevření.

Ani to však není nic úplně zvláštního, protože takových nálezů se v některých letech objeví i několik. Těla zesnulých vždy nejprve ohledá policie a přitom se jí mnohdy podaří objasnit neuzavřené případy. Známý je případ švýcarské ženy, kterou tamní policie obvinila z vraždy manžela, ale nic jí nedokázala. Přesto se na ní lidé dívali skrze prsty a ony byla nucena se odstěhovat. Teprve po třiceti letech manžel doslova vypadl z ledovce a šetření bylo uzavřeno – manželka byla nevinná.

Známý je i Ötzi, který zemřel na ledovci v době bronzové a teprve před pár lety ho ledovec vydal. V současné době je vystaven v muzeu v italském Bolzanu.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Loužecká lezla nejrychleji po ledu v Ouray

Loužecká lezla nejrychleji po ledu v Ouray

Aneta Loužecká byla velmi úspěšná na ledolezeckém festivalu v Ouray. V rychosti vybojovala 1. místo a v obtížnosti skončila na 3. místě.... celý článek

Proč jsou sázkové strategie důležité

Stockholm snížil počet elektrokoloběžek o polovinu

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Cykloturistická sezona skončila na Silvestra a začala na Nový rok

Cykloturistická sezona skončila na Silvestra a začala na Nový rok

Nejteplejší Silvestr za posledních 100 let poslal lyžaře do chalupy a vylákal ven cyklisty. Vlahé dny i noci ve středních Čechách odkazovaly spíše na konec jara než na začátek astronomické zimy. Vydali
Vánoční nebo velikonoční perníčky?

Vánoční nebo velikonoční perníčky?

RECEPT Zdobené perníčky jsou nedílnou součástí Vánoc i Velikonoc. Na trhu nebo v prodejně domácích potřeb si kupte vykrajovátka. Pro začátečníky jsou výhodnější malé a pravidelné tvary, pokročilejší mohou vybrat něco složitějšího. Zkušené
Co si sbalit do Vysokých Tater na zimu

Co si sbalit do Vysokých Tater na zimu

AKTUALIZACE Týdenní zimní soustředění ve Vysokých Tatrách v horské chatě je nejběžnější akce pro české a slovenské horolezce v zimě. Co s sebou vzít, co budete bezpodmíněčně potřebovat a co raději nechte doma.
Jak rozumět tělu v cyklistickém sedle

Jak rozumět tělu v cyklistickém sedle

Cyklista ví o své trase téměř vše. Předpověď počasí hodinu po hodině si přečte na mobilním telefonu. Navigaci za něj zvládne satelitní navigátor GPS. Chytré sportovní hodinky mu změří srdeční tep
Lžíce a lžičky - míry a váhy

Lžíce a lžičky - míry a váhy

Lžičkové míry a váhy používají kuchařky od nepaměti. Je to nejrychlejší metoda, jak odměřit správné množství sypkých nebo tekutých ingrediencí na vaření. S úspěchem se dá využívat i na vaření v přírodě - na ohni,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Karlovská 50 Velké Karlovice 28.-29.1. Běžky 28.1.
Snowboarding - otevřené závody Zadov 28.1. 16:00
O dřevěného Krakonoše Rokytnice nad Jizerou Skialpinismus 29.1.
24 hodin na Lysé hoře Lysá hora 29.-30.1. Zimní horský maraton 29.1.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Výrovka Výběr nejlepších snímků 29.1. 11:00
Sklářské sympozium - výstava Nový Bor 4.10.-30.1. 30.1.
Rohačky - závod na saních Malá Úpa 30.1. 10:00
Epic Skitour- skialpinismus Itálie, Monte Bondone 4.-5.2. 4.2.
Chata Bohumila Hrabala - prohlídky
Kersko 5.2.
Noční stopa Valachy Velké Karlovice Běžky 5.2.

Diskuse

Hloupa glosa Ronye, 28.1.2022 12:14, 10 příspěvků
Hloupa glosa Honza, 27.1.2022 11:31, 10 příspěvků
Absolvent VŠŽ dorazil na HD Ronye, 27.1.2022 10:33, 10 příspěvků
Absolvent VŠŽ dorazil na HD To Ronye, 26.1.2022 21:52, 10 příspěvků
Krk nejsou ramena Ronye, 26.1.2022 15:37, 10 příspěvků
Krk nejsou ramena Pavka, 26.1.2022 15:16, 10 příspěvků
Hloupa glosa Ronye, 26.1.2022 13:03, 10 příspěvků
Stupidní = hloupý Pavka, 26.1.2022 11:22, 10 příspěvků
Hloupa glosa To Ronye, 26.1.2022 10:11, 10 příspěvků
Hloupa glosa Ronye, 26.1.2022 4:21, 10 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Historie na sněhu Horydoly , 28.1.2022 22:32
Krkonoše - TOP akce únor Horydoly , 28.1.2022 1:07
Politika Horydoly , 28.1.2022 1:01
Ascendero.com - hledá se ... Petr Písek, 27.1.2022 11:24
Pražská vlastivěda v únoru Horydoly , 20.1.2022 9:55
Re: Západné Tatry / Roháč... Horydoly , 20.1.2022 9:40
Nová vláda mlčí, podnikat... Horydoly , 19.1.2022 22:07
STYL a KABO ve znamení ná... Horydoly , 19.1.2022 22:03