Aklimatizační čtyřtisícovka Gran Paradiso

Aklimatizační čtyřtisícovka Gran Paradiso
SDÍLEJ:

Valná většina lidí, které táhne vysokohorská turistika, horolezectví, pohyb a pobyt na ledovci, využívá Gran Paradiso (4061 m n.m.) jako aklimatizační vrcholek před dalšími túrami v Centrálních Alpách.

Jak na to

Gran Paradiso

Gran Paradiso se nachází poblíž západní italské hranice s Francií. Samotná hora leží jižně mimo hlavní masiv Alp. Národní park se jmenuje podle této hory. Jde o jeden z nejstarších evropských parků, který byl založen hlavně k ochraně vymírajících horských kozorožců.

Spaní ve stanech je dovoleno jen na velmi málo místech v národním parku. Je to přísně střeženo správci parku, kteří rozdávají pokuty. Proto raději předem rezervujte noclehy na chatách.

Doporučené vybavení: teplé oblečení, náhradní rukavice a ponožky, pevné kožené pohorky nebo plastové horolezecké boty, batoh 40 l, černé brýle, krém na opalování faktor nejméně 20, turistický cepín, mačky, horolezecké lano, pár karabin a smyček, hodinky s budíkem, lavinový vyhledávač, bivakovací pytel, čelová lampa, mobil, zapalovač, pojistka na horolezectví, lékárnička, podrobná mapa a průvodce, jídlo a pití. Hodit se může GPS nebo výškoměr.

Jakmile se sjede z dálnice za Aostu, čeká nás dvacet kilometrů stoupání na parkoviště Pontu. Tam se nechá auto, prověří se počasí v turistickém centru a může se využít kemp.

Stan s sebou

My se balíme, jsme celý rozlámaní po noční a dopolední jízdě. Nepředpokládáme spaní na chatě, proto s sebou bereme stan. Chceme využít kamenných hradeb vybudovaných kousek od chaty Nuovo Viktorio Emanuele (2730).

Vyrážíme proti proudu řeky. Po krátké chvíli se cesta začne ubírat do lesa v levém svahu. Les po několika výškových metrech ustupuje a zůstává jen vyšlapaná stezka, obklopená kamením a travnatými plochami. Občas cestu doplňuje hučení vody, jak teče a padá do údolí.

V dešti spíme na chatě

Bohužel cestou nám prší, ale za necelé dvě hodiny přicházíme k chatě Emanuele. Stále prší. Nechce se nám hned první den stavět stany v dešti. Volíme tedy ubytováni na chatě. Větší ratejny pro hromadné spaní stojí 11 Euro pro nečleny a 8,50 Euro pro členy horolezeckých klubů.

Brzy po ránu vyrážíme na vrchol. Stezka jde zprvu na sever, a pak se stáčí na kamenném poli k východu. Tento hlavní směr se drží až do vrcholových partií. Poslední část vrcholové cesty vede zase k severu na nejvyšší skalnatý vrcholek.

Ledovcový výstup

Ledovec začíná ve výšce 2940 metrů nad mořem. Šikmé stoupání po tvrdém ledu prověřuje pevnost našich kotníků. Nad 3000 se jde již mnohem pohodlněji. Na ledu leží příjemná vrstva sněhu.

Cestou děláme pár zastávek pro občerstvení. Na trhliny je normálka dost skromná. Většího rozsahu jsou pouze tři, ale to neznamená, že lze cestu podcenit.

Stoupáme ke hranici čtyř tisíc metrů. Mraky plné mlhy nám občas dělají obtížnější cestu. Těsně před jedenáctou hodinou, po překonání pár skalních kroků, stojíme na malém vrcholovém platíčku.

Panenka Marie na vršku

Zde je socha panny Marie. Uděláme pár fotek a už čekáme ve frontě na sestup. Mraky jsou občas pěkně husté. Viditelnost klesá na padesát metrů. Půl hodiny trvá sestup po ledovci, za další hodinu jsme pěkně v klidu zase na chatě.

Větráme zapocené nohy, dáváme si oběd a balíme spacáky z paland. Vyrážíme dolů, zpět na parkoviště.

Čistého času bez pauzy na spaní a na vaření oběda jsme tuto aklimatizační čtyřtisícovku dali v čase pod 11 hodin.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

z vlastní zkušenosti
Já bych tuhle čtyřtisícovku a potažmo žádnou tzv. lehkou (Breithorn a spol.)nepovažoval za aklimatizační. Čtyřtisícovka je pro VHT turistu vždy těžká. Sami jsme ji použili na aklimatizaci před výstupem na MB z Itálie a docela nás vyšťavila. Ono přijet do Pontu, vylézt na jednu noc na Vittorio Emanuelle a hned ráno valit do 4061m nepovažuji za aklimatizaci, ale trhačský výkon. Bylo by dobré tuto horu nepodceňovat a přistupovat k ní jako k regulérní čtyřce a ne jako k nějakému předstupni třeba právě MB, jak to zavedly do povědomí některé naše cestovky. No a k doporučenému vybavení, nevím jestli zrovna lavinový vyhledávač (nám začátkem července nemělo co spadnout), ale rozhodně ledovcové šrouby (co když bude na konci ledovce nešikovný odtrh, nebo někdo hrkne do jedné z mála trhlin)
  • Autor jerry
  • Datum a čas 18.9.2006 13:52
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Cyklonovinky 2026

Cyklonovinky 2026

UZAVŘENÉ BIKEPARKY Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.... celý článek

Hanibal má již jen dvě prodejny

Messner naposledy promluvil v Česku

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Západní Žeruchovka ve Vysokých Tatrách

Západní Žeruchovka ve Vysokých Tatrách

CLIMBING GUIDE Západná Žeruchová veža je populární horolezecký vrchol nad chatou Pri Zelenom plese. V zimě se leze hlavně jako součást hřebene na Kozí štít, případne jen jako traverz věže. V létě se
Jak vybrat nejlepší autobus z Prahy do Kyjeva: porovnání cen, času a pohodlí

Jak vybrat nejlepší autobus z Prahy do Kyjeva: porovnání cen, času a pohodlí

Desítky spojů dnes spojují české hlavní město s ukrajinským a každý den přepravují stovky Ukrajinců. Při plánování autobusové cesty na takovou vzdálenost je pro cestujícího důležité zohlednit celou řadu faktorů, včetně ceny
Velikonoční Jizera z Malé Skály skrze Turnov do Svijan

Velikonoční Jizera z Malé Skály skrze Turnov do Svijan

Sotva jsme ukončili vodáckou sezonu před Vánoci na Lužické Nise, už ji zase otevíráme o Velikonocích na Jizeře. V neděli vstal Ježíš z hrobu a my se spustili do studené řeky v Malé Skále.
Legie a skutečnost ve Vietnamu: Honneur et Fidélité

Legie a skutečnost ve Vietnamu: Honneur et Fidélité

Nevím, jak se opravdu jmenoval, ale něco jako Karel Král - snad to bylo jeho pravé jméno. Někteří z francouzských legionářů československého původu dodnes nemají jména a byli zavřeni pod smyšlenými jmény v různých
Glamping: luxus v přírodě

Glamping: luxus v přírodě

Stanovali jste v přírodě a po pár dnech zatoužili po sprše a pohodlné posteli? Pak je glamping přesně pro vás! Pojem glamping vznikl spojením slov glamour a camping. Představuje nový trend v cestování, který spojuje

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Má vlast cestami proměn - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 1.-30.4. 30.4.
Slavnosti svobody Plzeň 1.-6.5. 1.5.
Adršpach - povolené lezení
Broumovsko Povolené lezení 1.5.-30.11. 1.5.
Běh na Doubravku Teplice, Beethowen 1.5.
Kaktusy a sukulenty - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 1.-24.5. 1.5.
S Vesnou na vodu Váh 1.5.
Ohře - odemykání Kynšperk 2.5.
Orlice - Litický oblouk Bohousová 2.5.
Pilica - vodácký ultramaraton Polsko, Pilica 2.5.
Pohár Plzeňského kraje XCO Domažlice 3.5.

Diskuse

best mail order pharmacy RobertDiz, 30.4.2026 2:00, 18 příspěvků
international drug mart EdwardSes, 30.4.2026 1:33, 123 příspěvků
online pharmacy without p... RobertDiz, 30.4.2026 1:19, 47 příspěvků
tripscan top Williamtep, 30.4.2026 1:10, 1 příspěvek
reputable online pharmacy... Michaelced, 30.4.2026 0:46, 123 příspěvků
no script pharmacy Kevindes, 30.4.2026 0:26, 123 příspěvků
medstore online pharmacy ErvinBug, 30.4.2026 0:22, 123 příspěvků
Nezájem Čechů o Slováky Horydoly, 26.4.2026 12:52, 1 příspěvek
APP Honza, 21.4.2026 21:08, 2 příspěvky
Inu Honza, 21.4.2026 20:57, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

SkialpujFEST kiheto6821 kiheto6821, 24.4.2026 13:48
Re: Skialpy kiheto6821 kiheto6821, 24.4.2026 13:47
Brýle na jaře Alex Brido, 24.4.2026 8:42
Jarní lyžování v Korutane... Horydoly , 23.4.2026 11:03
Re: v Česku Maria Fixir, 22.4.2026 22:18
skiareály v Česku Alex Brido, 22.4.2026 22:17
Re: CzechTourism Horydoly , 20.4.2026 13:42
Intimní wellness a neinva... Horydoly , 16.4.2026 22:41