Aklimatizační čtyřtisícovka Gran Paradiso

Aklimatizační čtyřtisícovka Gran Paradiso
SDÍLEJ:

Valná většina lidí, které táhne vysokohorská turistika, horolezectví, pohyb a pobyt na ledovci, využívá Gran Paradiso (4061 m n.m.) jako aklimatizační vrcholek před dalšími túrami v Centrálních Alpách.

Jak na to

Gran Paradiso

Gran Paradiso se nachází poblíž západní italské hranice s Francií. Samotná hora leží jižně mimo hlavní masiv Alp. Národní park se jmenuje podle této hory. Jde o jeden z nejstarších evropských parků, který byl založen hlavně k ochraně vymírajících horských kozorožců.

Spaní ve stanech je dovoleno jen na velmi málo místech v národním parku. Je to přísně střeženo správci parku, kteří rozdávají pokuty. Proto raději předem rezervujte noclehy na chatách.

Doporučené vybavení: teplé oblečení, náhradní rukavice a ponožky, pevné kožené pohorky nebo plastové horolezecké boty, batoh 40 l, černé brýle, krém na opalování faktor nejméně 20, turistický cepín, mačky, horolezecké lano, pár karabin a smyček, hodinky s budíkem, lavinový vyhledávač, bivakovací pytel, čelová lampa, mobil, zapalovač, pojistka na horolezectví, lékárnička, podrobná mapa a průvodce, jídlo a pití. Hodit se může GPS nebo výškoměr.

Jakmile se sjede z dálnice za Aostu, čeká nás dvacet kilometrů stoupání na parkoviště Pontu. Tam se nechá auto, prověří se počasí v turistickém centru a může se využít kemp.

Stan s sebou

My se balíme, jsme celý rozlámaní po noční a dopolední jízdě. Nepředpokládáme spaní na chatě, proto s sebou bereme stan. Chceme využít kamenných hradeb vybudovaných kousek od chaty Nuovo Viktorio Emanuele (2730).

Vyrážíme proti proudu řeky. Po krátké chvíli se cesta začne ubírat do lesa v levém svahu. Les po několika výškových metrech ustupuje a zůstává jen vyšlapaná stezka, obklopená kamením a travnatými plochami. Občas cestu doplňuje hučení vody, jak teče a padá do údolí.

V dešti spíme na chatě

Bohužel cestou nám prší, ale za necelé dvě hodiny přicházíme k chatě Emanuele. Stále prší. Nechce se nám hned první den stavět stany v dešti. Volíme tedy ubytováni na chatě. Větší ratejny pro hromadné spaní stojí 11 Euro pro nečleny a 8,50 Euro pro členy horolezeckých klubů.

Brzy po ránu vyrážíme na vrchol. Stezka jde zprvu na sever, a pak se stáčí na kamenném poli k východu. Tento hlavní směr se drží až do vrcholových partií. Poslední část vrcholové cesty vede zase k severu na nejvyšší skalnatý vrcholek.

Ledovcový výstup

Ledovec začíná ve výšce 2940 metrů nad mořem. Šikmé stoupání po tvrdém ledu prověřuje pevnost našich kotníků. Nad 3000 se jde již mnohem pohodlněji. Na ledu leží příjemná vrstva sněhu.

Cestou děláme pár zastávek pro občerstvení. Na trhliny je normálka dost skromná. Většího rozsahu jsou pouze tři, ale to neznamená, že lze cestu podcenit.

Stoupáme ke hranici čtyř tisíc metrů. Mraky plné mlhy nám občas dělají obtížnější cestu. Těsně před jedenáctou hodinou, po překonání pár skalních kroků, stojíme na malém vrcholovém platíčku.

Panenka Marie na vršku

Zde je socha panny Marie. Uděláme pár fotek a už čekáme ve frontě na sestup. Mraky jsou občas pěkně husté. Viditelnost klesá na padesát metrů. Půl hodiny trvá sestup po ledovci, za další hodinu jsme pěkně v klidu zase na chatě.

Větráme zapocené nohy, dáváme si oběd a balíme spacáky z paland. Vyrážíme dolů, zpět na parkoviště.

Čistého času bez pauzy na spaní a na vaření oběda jsme tuto aklimatizační čtyřtisícovku dali v čase pod 11 hodin.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

z vlastní zkušenosti
Já bych tuhle čtyřtisícovku a potažmo žádnou tzv. lehkou (Breithorn a spol.)nepovažoval za aklimatizační. Čtyřtisícovka je pro VHT turistu vždy těžká. Sami jsme ji použili na aklimatizaci před výstupem na MB z Itálie a docela nás vyšťavila. Ono přijet do Pontu, vylézt na jednu noc na Vittorio Emanuelle a hned ráno valit do 4061m nepovažuji za aklimatizaci, ale trhačský výkon. Bylo by dobré tuto horu nepodceňovat a přistupovat k ní jako k regulérní čtyřce a ne jako k nějakému předstupni třeba právě MB, jak to zavedly do povědomí některé naše cestovky. No a k doporučenému vybavení, nevím jestli zrovna lavinový vyhledávač (nám začátkem července nemělo co spadnout), ale rozhodně ledovcové šrouby (co když bude na konci ledovce nešikovný odtrh, nebo někdo hrkne do jedné z mála trhlin)
  • Autor jerry
  • Datum a čas 18.9.2006 13:52
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Vánoční nebo velikonoční perníčky?

Vánoční nebo velikonoční perníčky?

RECEPT Zdobené perníčky jsou nedílnou součástí Vánoc i Velikonoc. Na trhu nebo v prodejně domácích potřeb si kupte vykrajovátka. Pro začátečníky jsou výhodnější malé a pravidelné tvary, pokročilejší mohou vybrat něco složitějšího. Zkušené
Co si sbalit do Vysokých Tater na zimu

Co si sbalit do Vysokých Tater na zimu

AKTUALIZACE Týdenní zimní soustředění ve Vysokých Tatrách v horské chatě je nejběžnější akce pro české a slovenské horolezce v zimě. Co s sebou vzít, co budete bezpodmíněčně potřebovat a co raději nechte doma.
Jak rozumět tělu v cyklistickém sedle

Jak rozumět tělu v cyklistickém sedle

Cyklista ví o své trase téměř vše. Předpověď počasí hodinu po hodině si přečte na mobilním telefonu. Navigaci za něj zvládne satelitní navigátor GPS. Chytré sportovní hodinky mu změří srdeční tep
Lžíce a lžičky - míry a váhy

Lžíce a lžičky - míry a váhy

Lžičkové míry a váhy používají kuchařky od nepaměti. Je to nejrychlejší metoda, jak odměřit správné množství sypkých nebo tekutých ingrediencí na vaření. S úspěchem se dá využívat i na vaření v přírodě - na ohni,
Cykloturistická sezona skončila na Silvestra a začala na Nový rok

Cykloturistická sezona skončila na Silvestra a začala na Nový rok

Nejteplejší Silvestr za posledních 100 let poslal lyžaře do chalupy a vylákal ven cyklisty. Vlahé dny i noci ve středních Čechách odkazovaly spíše na konec jara než na začátek astronomické zimy. Vydali

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Karlovská 50 Velké Karlovice 28.-29.1. Běžky 28.1.
Snowboarding - otevřené závody Zadov 28.1. 16:00
O dřevěného Krakonoše Rokytnice nad Jizerou Skialpinismus 29.1.
24 hodin na Lysé hoře Lysá hora 29.-30.1. Zimní horský maraton 29.1.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Výrovka Výběr nejlepších snímků 29.1. 11:00
Sklářské sympozium - výstava Nový Bor 4.10.-30.1. 30.1.
Epic Skitour- skialpinismus Itálie, Monte Bondone 4.-5.2. 4.2.
Chata Bohumila Hrabala - prohlídky
Kersko 5.2.
Ledová jízda - psí spřežení Pec pod Sněžkou 5.-7.2. 5.2.
Noční stopa Valachy Velké Karlovice Běžky 5.2.

Diskuse

Hloupa glosa Honza, 27.1.2022 11:31, 9 příspěvků
Absolvent VŠŽ dorazil na HD Ronye, 27.1.2022 10:33, 9 příspěvků
Absolvent VŠŽ dorazil na HD To Ronye, 26.1.2022 21:52, 9 příspěvků
Krk nejsou ramena Ronye, 26.1.2022 15:37, 9 příspěvků
Krk nejsou ramena Pavka, 26.1.2022 15:16, 9 příspěvků
Hloupa glosa Ronye, 26.1.2022 13:03, 9 příspěvků
Stupidní = hloupý Pavka, 26.1.2022 11:22, 9 příspěvků
Hloupa glosa To Ronye, 26.1.2022 10:11, 9 příspěvků
Hloupa glosa Ronye, 26.1.2022 4:21, 9 příspěvků
Jakýsi zádrhel.... Michael Beranek, 22.1.2022 20:05, 26 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Krkonoše - TOP akce únor Horydoly , 28.1.2022 1:07
Politika Horydoly , 28.1.2022 1:01
Ascendero.com - hledá se ... Petr Písek, 27.1.2022 11:24
Pražská vlastivěda v únoru Horydoly , 20.1.2022 9:55
Re: Západné Tatry / Roháč... Horydoly , 20.1.2022 9:40
Nová vláda mlčí, podnikat... Horydoly , 19.1.2022 22:07
STYL a KABO ve znamení ná... Horydoly , 19.1.2022 22:03
Letiště Vary Horydoly Open, 19.1.2022 16:00