Asgard Project vyhrál MFOF

Asgard Project vyhrál MFOF
SDÍLEJ:
Letošní putovní soutěžní filmová přehlídka dobrodružství, adrenalinu, extrémů a cestopisů byla zakončena v sobotu 4. prosince. Mezinárodní festival outdoorových filmů navštívilo 26 800 diváků. V říjnu se začalo promítat v Ostravě a přes mnoho moravských i českých měst doputovala filmová přehlídka do Prahy.
Jak na to Horydoly jsou hlavním mediálním partnerem Mezinárodního festivalu outdoorových filmů a poskytují finanční odměnu pro nadějné amatérské filmaře.

Festivalová porota letos udělila devatenáct cen.

Hlavní cena Grand prix připadla britskému adrenalinovému snímku The Asgard Project (režie Alastair Lee) a v Praze ji převzal hlavní hrdina tohoto filmu, jeden z nejlepších současných horolezců světa Leo Houlding.

Na podium se vřítil s výkřikem "Fuck Yeah!" aby převzal cenu. K tomu sebevědomě prohlásil: "Posunuli jsme styl expedičních filmů na vyšší úroveň." Jeho sebechvála má asi něco do sebe, protože na různých světových festivalech už posbíral deset hlavních cen, přičemž na dvaceti festivalech bodoval v příslušné kategorii.

Těžké rozhodování poroty

V kategorii Dobrodružný a extrémní sportovní film nebylo uděleno první místo, ale dvě druhá a v kategorii cestopisný film zase nebyla udělana cena třetí.

Zvláštních cen bylo uděleno pět, letos poprvé byla mezi nimi finanční cena za amatérský film, kterou udělila redakce Horydoly.

Také byla letos poprvé udělena cena za mimořádný celoživotní přínos v oblasti outdooru a cestování Miloslavu Stinglovi, nejvydávanějšímu českému spisovateli, cestovateli, etnografovi a letošnímu čestnému hostu festivalu.

Zájem většinového publika

Novinkou festivalu se stala cena diváka programu ČT 4. V rámci pořadu Minuty dobrodružství zvítězil film Brahmaputra od českého režiséra Ladislava Moulise.

Během slavnostního večera přiznal šéf sportu na České televizi Otakar Černý, že tomuto programu nevěřil, ale obrovský úpěch mezi diváky ho přesvědčil, že o outdoorové sporty je mezi lidmi velký zájem.

Zajímavý byl i názor jednoho ze sponzorů festivalu Stanislava Jurka, který si všiml, že trendem úspěšných filmů již není krásná příroda, divoké hory a lidské přátelství jako v minulosti, ale balancování na ostří nože mezi smrtí hlavního hrdiny a světového úspěchu jeho bláznivého dobrodružství.

Novinky ročníku 2010

* Do festivalu se přihlásil největší počet filmů vysoké filmové kvality. Ze 130 přihlášených filmů bylo vybráno 90 soutěžních a byly zařazeny 3 nesoutěžní snímky od Krátkého filmu.

* Festival proběhl v největším počtu míst v historii, na 36 místech ve 24 městech.

*Nejvýše položené místo festivalu byla Luční bouda (1410 m n.m.) v Krkonoších.

* Letos nově proběhl festival ve Zlíně, Peci pod Sněžkou, Malé Skále, Litomyšli, Kralupech nad Vltavou a Dobřanech

* V rámci letošního ročníku se uskutečnilo nejvíce produkcí doprovodného programu, čítajícího 45 besed, videoprezentací, výstav fotografií, divadelních představení, koncertů, venkovních akcí a slavnostních zahájení a zakončení.

* Festival letos rozdal nejvíce cen, celkem 19 cen filmovým tvůrcům v celkové hodnotě půl milionu korun a 6 hodnotných a skoro 150 drobných cen divákům, kteří se zapojili do několika soutěží, které festival v rámci svého konání připravil.

* Zájem o festival vzrostl, celkem ho navštívilo 26 800 diváků.

Mzinárodní festival outdoorových filmů 2010 proběhl v těchto 24 městech: Zlín, Brno, Kralupy nad Vltavou, Ostrava, Malá Skála, Havířov, Tábor, Pec pod Sněžkou, Opava, Dobřany, Frenštát pod Radhoštěm, Litomyšl, Olomouc, Hradec Králové, Bílina, Pelhřimov, Sanatoria Klimkovice, Frýdek-Místek, Kroměříž, Spálené Poříčí, Jeseník, Hranice, České Budějovice a Praha.

Mezinárodní festival outdoorových filmů na HORYDOLY

Doporučujeme festivalové filmy
Double Gasherbrum
Kompakt. Hlavně co nejmenší!
Doporučuji Mongolsko od Barabáše
Minuty dobrodružství
Outdoorové filmy se rozjely ze Zlína
Brněnský outdoor ve filmu
Stingl v televizi a na festivalu
Tuhé skupenstvo vody
Outdoorové filmy půjdou do kin
SOUTĚŽ: Vstupenky na Echo outdoorových filmů
Nominace na podnikatele roku

Ročník 2009
Ročník 2008
Ročník 2007
Ročník 2006
Ročník 2005
Ročník 2004

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Horolezec Vladimír Těšitel odešel vrtat do nebeských skal

Horolezec Vladimír Těšitel odešel vrtat do nebeských skal

Vladimír Ťéša Těšitel zemřel 3. ledna ve věku 82 let. Česká horolezecká komunita ho poslední desetiletí znala především jako specialistu na jistící prostředky do skal.... celý článek

Franta Kutta byl správnej fík

Zprávy od horolezců 2025

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Koutová cesta, absolutní klasika v Řeži

Koutová cesta, absolutní klasika v Řeži

CLIMBING GUIDE V prosincovém marastu jsme vychytali jeden nádherný slunečný den. Prahu opouštíme ještě za tmy v mokré mlze, ze které vypadává drobný déšť. Vracíme se už také za tmy v dešti. Mezi
Dolomity a Julské Alpy 2025

Dolomity a Julské Alpy 2025

MADONNA DI CAMPIGLIO Přinášíme aktuální zprávy z Dolomit - Trentina a Jižního Tyrolska. Doplňujeme je o novinky z italských i slovinských Julských Alp.
Horolezci naposledy slanili ve Svatém Janu

Horolezci naposledy slanili ve Svatém Janu

Poslední slanění je stará horolezecká tradice, kdy se oddíly a jejich přátelé setkávají naposledy před Vánocemi nebo před Silvestrem, hodnotí své výstupy v uplynulém roce a plánují nové akce. Svatý Jan pod Skálou
Horolezecký slovník

Horolezecký slovník

Důležité výrazy, které vám pomohou orientovat se na horách a skalách, uvádíme česky, anglicky, německy, italsky a francouzsky. To jsou základní jazyky, kterými se muví v Alpách.
World Climbing nahrazuje IFSC

World Climbing nahrazuje IFSC

Mezinárodní federace sportovního lezení IFSC mění název na World Climbing. Za 19 let své existence etablovala lezení na umělých stěnách jako plnohodnotný sport, dostala ho na olympiádu a byla jedním z faktorů

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vakantie - veletrh Nizozemsko, Utrecht 8.-11.1. 8.1.
Eisfestival - ledové lezení Rakousko, Matrei 10.-12.1. 10.1.
Pro Winter - veletrh Itálie, Bolzano 11.-13.1. Horské technologie 11.1.
Winter-Update 2026 Vídeň, Andaz Hotel am Belvedere Livestream 13.1. 19:00
Ferienmesse - veletrh Rakousko, Vídeň 15.-18.1. 15.1.
Skialpuj Fest Pec pod Sněžkou 15.-18.1. 15.1.
Matka - veletrh Finsko, Helsinky 16.-18.1. Cestovní ruch 16.1.
Steel Kladno, Polygon 16.-18.1. Průmyslové lezení 16.1.
Boot - veletrh Německo, Düsseldorf 17.-25.1. 17.1.
CMT - veletrh Německo, Stuttgart 17.-25.1. 17.1.

Diskuse

Inu Honza, 9.1.2026 19:54, 1 příspěvek
Ochlazení trhu Šlojíř, 9.1.2026 15:25, 1 příspěvek
Zahraniční casina pro čes... Vladimir Bartol, 8.1.2026 15:08, 1 příspěvek
průvodce Nobody, 7.1.2026 2:56, 2 příspěvky
Inu Honza, 6.1.2026 14:52, 6 příspěvků
Chyba Andrea Černá - editorka Horydoly.cz, 5.1.2026 17:51, 3 příspěvky
Chyba Petr, 5.1.2026 16:25, 3 příspěvky
Steiner.Meer Nobody, 2.1.2026 10:44, 3 příspěvky
YouTube Horydoly Horydoly, 29.12.2025 11:13, 2 příspěvky
to jste si vymysleli kotrik, 28.12.2025 17:42, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Proč většina lidí nepozná... milan šupa, 9.1.2026 19:49
Sexuální trendy roku 2026 Horydoly , 6.1.2026 11:06
Loď i loď Horydoly , 2.1.2026 13:40
Advent v Livignu Horydoly , 30.12.2025 13:00
Poutní místo Neratov roze... Horydoly , 19.12.2025 1:43
S.Pellegrino oznamuje dlo... Horydoly , 15.12.2025 20:21
Jižní Čechy nabízí origin... Horydoly , 15.12.2025 12:49
Třeboňská nocturna Horydoly Open, 10.12.2025 11:14