Bílé ruce - předmět doličný

Bílé ruce - předmět doličný
SDÍLEJ:
Magnézium je bílý prášek, kterým si horolezci popráší ruce, aby jim skála neklouzala. Je to v podstatě čistá křída, která používají stejně jako gymnasté k vysušení zpocených prstů. Jeho používání při lezení na pískovcových skalách v chráněných oblastech je v Česku zakázané. Ne všichni horolezci však zákaz dodržují.
Jak na to Umělé stěny

magnézium běžně používají všichni lezci

Skály a hory

magnézium se běžně používá, v některých místech je sice zakázáno, ale tolerováno

Pískovce v Čechách a Německu

magnézium je zakázáno

V některých oblastech je tak zvané maglajzování nebo mágování dokonce běžná praxe. Český horolezecký svaz ani orgány ochrany přírody si s nešvarem nevědí rady.

Většina pískovcových skal leží v chráněných územích, kde je horolezecká činnost zakázána kvůli ochraně přírody. Výjimky ze zákazu udělují orgány ochrany přírody na základě dohody s Českým horolezeckým svazem. Na oplátku se svaz v řadě případů zavázal starat o skály, udržovat zpevněné cesty nebo informovat o pravidlech lezení na skalách. Jednou z podmínek pro udělení výjimky je i zákaz používání magnézia.

"Pískovcové skály jsou unikátní přírodní útvar a musíme se k nim chovat s úctou a pokorou, což platí i pro horolezce," říká vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Český ráj Lenka Šoltysová. Podle ní není prokázáno, jestli má magnézium negativní vliv na skály a okolní přírodu, ale rozhodně škodí z estetického hlediska: "Skála s bílými fleky ztrácí na své kráse. Z hlediska zákona o ochraně přírody jde o porušování krajinného rázu."

… a přece škodí?

Na takové argumenty však magnézioví lezci neslyší, pro ně je magnézium přijatelná pomůcka ke zdolávání obtížných skal. "Nikdo, ani žádné nařízení, mě nepřinutí, abych nemágoval, pokud uznám za vhodné, že to zvýší mou bezpečnost a bude to prospěšné pro přelezení cesty," píše pod přezdívkou Zoban jeden z lezeckých účastníků internetové diskuse Radek Lienerth na stránkách Českého horolezeckého svazu. S podivem je, že se jedná o instruktora nejvyšší třídy svazu a zároveň sportovního instruktora komerčních lezeckých kurzů.

Podle zaměstnance Českého horolezeckého svazu a mladého výkonnostního lezce Jiřího Přibila, je však podobně vyhraněných horolezců jen malá část. "Byli bychom sami proti sobě, kdybychom porušovali podmínky, protože pak by nám mohli lezení zakázat úplně." Podle jeho názoru magnézium jako takové skalám neškodí. "Jen to blbě vypadá, i když mně osobně se to líbí," dodává v rozporu se svojí první větou Jiří Přibil.

S tím ovšem polemizuje šéf správy chráněné krajinné oblasti Jizerské hory Jiří Hušek: "Estetický argument není jediný. Například v Jizerkách je zásadním důvodem zákazu chemická cizorodost magnézia, která je pro místní přírodu zcela nevhodná." V Jizerských horách sice nejsou pískovcové skály, ale magnézium je tu přesto zakázané. Podle Huška je totiž tamní půda výrazně kyselá. Magnézium je naproti tomu zásadité, a může tak chemicky nepříznivě ovlivňovat okolí skal.

O negativním vlivu na pískovce mluví i několik vědeckých studií, Z výsledků chemických měření autoři výzkumů vyvozují, že magnézium podporuje zvětrávací proces pískovce.

Jejich oponenti však poukazují na jejich neúplnost a mnohdy i amatérské provedení.

Mágo jako droga

O používání magnézia vedou největší diskuse právě horolezci. Pro jedny je zcela přirozenou pomůckou, pro druhé nešvarem proti lezecké etice. Argumentů pro i proti je řada a často se diskutující shodují, že by bylo vhodné vyvolat vážnou debatu na úrovni Českého horolezeckého svazu a orgánů ochrany přírody. Představitelé Českého horolezeckého svazu však zatím nic takového neplánují. Poslední valná hromada svazu totiž dala jasný signál, když neschválila návrh z pléna, aby se svaz používání magnézia zabýval. Podle Martina Mellana z výkonného výboru svazu v tom určitou roli hraje jistá konzervativnost přítomných delegátů.

Jedním z těch konzervativních je Petr Hejtmánek, předseda odborné komise životního prostředí Českého horolezeckého svazu. "Diskusí bylo dost a nic rozumného se nevyřešilo. Situace je jasná: jsou daná pravidla, a ta se musí dodržovat." Podle jeho slov jde především o psychickou pomůcku, na kterou si lezci zvykli: "Někdy mi připadá, že ten bílý prášek je pro lezce jako droga a bez něj nejsou schopni lézt, i když schopnosti na to mají."

Cukr nebo bič?

Podle Hejtmánka jsou jediným způsobem, jak magnézium z chráněných oblastí vyhnat, dostatečné restrikce. Jenže to je u nás právě problém. Přestože jsou pravidla jasná a k porušování dochází, kontrola je nedostatečná. "Pravděpodobně na to u nás není dost lidí a peněz," říká Hejtmánek. Podle něj se například na německých pískovcích magnézium skoro nevidí: "Ochranáři s policisty chodí mnohem častěji po skalách a pokuta může být až pět set euro." Nehledě na to, že podle něj i někteří naši ochranáři jsou na skalách vidět s bílýma rukama.

Lenka Šoltysová z Českého ráje však tvrdí, že v jí spravované chráněné oblasti je kontrola dostatečná. "Máme jednoho profesionálního strážce a pětadvacet dobrovolných, kteří se po skalách pohybují. Zároveň děláme dvakrát za měsíc výjezdy na vyhlášená místa. Například na Suché skály," vypočítává Šoltysová. Strážci mohou chodit kdykoliv, stejně tak policie, lesní stráž nebo Česká inspekce životního prostředí.

Faktem ale zůstává, že právě na Suchých skalách jsou vidět lezci s magnéziem velmi často, ale kontrola jen výjimečně. Také pracovník národního parku České Švýcarsko a bývalý profesionální strážce Sojka je přesvědčen, že kontrola není dostatečná. Odlišná situace v Německu ale podle Sojky není jen výsledkem restrikcí. "Myslím, že by hodně pomohlo, kdyby se v Čechách, tak jako v Německu, lezecké špičky veřejně postavily proti magnéziu."

Článek byl napsán pro časopis EkoList a server Horydoly.cz

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

nemaguju
Používání magnézia na skalách, ať už je nebo není zakázáno, je otřesný nešvar. Včera jsem byl v Polsku na Sokolíkách a ty bílé stěny - fuj.... Nestačil jsem se divit na jakých nesmyslných místech jsou skály zohyzděné.Maglajs nechte doma nebo do tělocvičen ...
Reaguj
Re: Somáriny
Zelenej mozek se na čemkoli udrží i bez bílýho sajrajtu na rukách!!
 • Autor BW
 • Datum a čas 8.12.2004 14:48
Reaguj
Re: Re: MG
Jen na vysvětlenou: autor článku Jan Bouchal nepsal o svém osobním přesvědčení ohledně magnézia a ani neřešil, jak dlouho a jestli vůbec leze. Jen odvedl normální novinářskou práci a sepsal, jak vidí lezení s magnéziem ochrana přírody a lidé, kteří jsou na ní zainteresovaní v Českém horolezeckém svazu. Myslím, že je to velmi zajímavé.
 • Autor Kuba Turek
 • Datum a čas 13.6.2003 07:38
Reaguj
Spíš mělo být napsáno...
"Pro někoho to blbě vypadá, mně osobně se to líbí," dodává v rozporu se svojí první větou Jiří Přibil.Ale to je vlastně jedno.Čugo Jirous
Reaguj
Re: MG
Jo jeste me zaujala veta: Myslím, že by hodně pomohlo, kdyby se v Čechách, tak jako v Německu, lezecké špičky veřejně postavily proti magnéziu." V Sasku se asi strasne casto lezou tezke cesty(od IXa), tech lezcu!!! Oj. A vubec nikdo z nich nejezdi do Labaku, tam se prece prasi, tam nepojedou!!!!
 • Autor loudis
 • Datum a čas 12.6.2003 13:48
Reaguj
MG
Muzes prosim uverejnit ty studie? Jo jeste se chci zeptat od kdy asi lezes? By me zajimalo, jestli jsi zazil nastup MG a to jak se k tomu stavila VK treba v Adru??? Neznela tam slova: Dame to do pravidel a hotovo. Zadny novoty zavadet nebudem!!! Je to proti etice!!! Tak tyhle "klasiky" bych chtel videl jak lezou bosi a bez lano, protoze to je jediny zpusob jak minimalizovat poskozovani skaly. Co to oni maji ale La Sportivy? Prece se driv lezlo jenom naboso. Co to je za novoty? Skoda ze to taky nedali do pravidel vid??
 • Autor loudis
 • Datum a čas 12.6.2003 13:41
Reaguj
práce ochráncú?
Jen dodávám malou poznámku k Českému ráji: mimo Prachova a Sušek jsem žádného ochranáre nikde nespatril. A ani tam nikoho nesráželi ze skal za magnezium na rukách.
 • Autor Ivan
 • Datum a čas 12.6.2003 09:25
Reaguj
Somáriny
Zelenej mozek nemá rád bílé ruky!
 • Autor Zo Slovenska
 • Datum a čas 12.6.2003 09:18
Reaguj
Celkem 8 příspěvků v diskuzi


Neuvěřitelná zpráva z Mont Blanc: ve výšce 4000 m byl nalezen poklad!

Neuvěřitelná zpráva z Mont Blanc: ve výšce 4000 m byl nalezen poklad!

Na Bossonský ledovec se zřítilo indické letadlo Lockheed L-749 Constellation 3. listopadu 1950. Zahynulo 48 lidí. Po šestnácti letech 24. ledna 1966 na stejné místo spadnul indický Boeing 707. Při této... celý článek

Domácí trenažér na drytooling

Poznámky k čistým horám pro turisty, horolezce, cyklisty, lyžaře i vodáky

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Bitva o magnézium se vede celosvětově

Bitva o magnézium se vede celosvětově

Magnézium, neboli gymnastický bílý prášek proti pocení rukou, je zakázaný na všech pískovcových skalách v Česku a v Sasku. Češi brblají a Němci disciplinovaně souhlasí. Boj o jeho použití se ovšem neomezuje jen na
Feráta v Bechyni: cesta tam a zase zpět

Feráta v Bechyni: cesta tam a zase zpět

VIA FERRATA GUIDE Nejtěžší česká feráta vede po skalách nad Lužnicí u Bechyně. Legenda praví, že jistící lano je tak tlusté, protože pochází ze staré lanovky na Sněžku. Každopádně se díky tomu
Navrtané borháky pod Smetanovou vyhlídkou

Navrtané borháky pod Smetanovou vyhlídkou

Nová lezecká oblast vzniká nad hladinou Vltavy pod Smetanovou vyhlídkou. Horolezci právě budují přístup po kramlích a vrtají nýty do plánovaných cest.
Himálaje AKTUÁLNĚ 2021

Himálaje AKTUÁLNĚ 2021

AMA DABLAM Malé zprávy z nejvyšších hor naší planety.
Černá Studnice, horolezecký úvod do jizerské žuly

Černá Studnice, horolezecký úvod do jizerské žuly

Černá Studnice je hřeben mezi Jabloncem a Tanvaldem. Pro horolezce je vstupní bránou k dobrodružnému lezení v Jizerských horách. Žula je zde přívětivá, pevná a chytovatá.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 6.-9.12. 6.12.
Valašsko z lufta - diashow Vsetín, zámek Přednáší Jan Husák 7.12. 17:00
Setkání skialpinistů Dvoračky 10.-12.12. 10.12.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Malá Úpa, Celnice 10.-11.12. 10.12.
Ďumbier - začátek lezení
 Nízké Tatry Lezení povoleno 15.12.-28.2. 15.12.
SkiMo - skialpinismus
Harrachov 30.12.
Skialpuj Fest Pec pod Sněžkou 20.-23.1. 20.1.
Epic Skitour- skialpinismus Itálie, Monte Bondone 4.-5.2. 4.2.
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 9.-12.2. 9.2.
Ďumbier - konec lezení  Nízke Tatry Lezení povoleno 15.12.-28.2. 28.2.

Diskuse

výbava vodák Marek, 7.12.2021 17:14, 1 příspěvek
Rozlučka s demagogy Martys, 5.12.2021 17:21, 27 příspěvků
Aneb když má Babiš hodně ... Kuba Turek, 4.12.2021 23:51, 27 příspěvků
Aneb když má Babiš hodně ... Martys, 4.12.2021 19:50, 27 příspěvků
Aneb když má Babiš hodně ... Kuba Turek, 4.12.2021 18:47, 27 příspěvků
Omluva se přijímá Martys, 4.12.2021 18:04, 27 příspěvků
Omluva se přijímá PK, 4.12.2021 16:04, 27 příspěvků
Omluva se přijímá Martys, 4.12.2021 13:56, 27 příspěvků
Omluva se přijímá Horydoly, 3.12.2021 17:03, 27 příspěvků
Omluva se přijímá Linda, 3.12.2021 13:44, 27 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pointa online nakladatelství Horydoly Open, 3.12.2021 12:40
Karin Mack: Pod víčky Horydoly , 1.12.2021 0:27
Na virtuálních charitativ... Horydoly , 30.11.2021 14:20
Tádžikistán na dostřel Ta... Horydoly , 24.11.2021 13:47
Czech Travel Market Horydoly , 21.11.2021 22:51
Re: Koronavirus Horydoly Open, 21.11.2021 1:46
Coronavirus alert level a... Horydoly , 17.11.2021 11:16
Lidem postiženým tornádem... Horydoly , 10.11.2021 15:56