Bílý kříž na moravské rovině

Bílý kříž na moravské rovině
SDÍLEJ:
Jižní Morava je většinou placka. Pořádnou skálu aby tu horolezec hledal špendlíkem. Jedna z těch, která stojí za hřích, se vypíná v místech, kde Dyje přitéká z Rakouska na Moravu. Stěna Pohraniční stráže v oblasti Bílého kříže dosahuje výšky až 45 metrů.

Bílý kříž je zapomenutý kus krajiny na moravsko-rakouské hranici.

Daleko od lidí

Chráněné území je vzácné především díky skalnatým lesnatým svahům. K jeho dnešní opuštěnosti přispělo hraniční pásmo, které vydrželo zpřed druhé světové války do 9é. let minulého století. Zákaz vstupu platil půl století.

Dodnes okolo vede jenom silnička z Podhradí do Uherčic, dá se přijít po zarostlých pěšinkách nebo připlout po Dyji.

Pevná ale šupinatá skála

Dominantní skalní stěna Pohraniční stráže je vysoká téměř padesát metrů. Pro místní lidi je to sice stále jen Bílý kříž, ale horolezci jí dali tento novodobý název.

Její levá část s krátkou štolou na úpatí se jmenuje Tora Bora.

Ještě více vlevo za rohem je stromy zastíněná a trávou porostlá stěna Dezertérů.

Leze se tu po zvláštním druhu ruly, která je sice poměrně pevná, ale díky tomu, že je skála ještě neolezená, její povrch místy tvoří drobné lámavé šupinky. Není to ale nic nebezpečného.

Moderní výstupy na tradiční stěně

Prvovýstupy na Bílém kříži nejsou známé. Lze jen odhadovat, že centrální stěnou Pohraniční stráže prokličkovali horolezci již před druhou světovou válkou. Tehdy pod ní vedla živá cesta po břehu Dyje z Podhradí do Drosendorfu.

Ještě nedávno byly vidět staré skoby v dolní části stěny Pohraniční stráže.

Protagonisty kobercového náletu na prvovýstupy z letošního léta jsou Vladimír Wolf a Ilja Březina. Vytyčili cesty obtížnosti od dvojek do osmiček. Mnoho z nich zajistili novými borháky.

Lezení je zde kvůli hnízdění ptáků zakázané od 1. února do 30. června. Hlavní stěna je otočená k jihu, a tak se tu dá lézt i za slunečných podzimních a zimních dní.

Doporučené vybavení

Přilba
Sedací a hrudní úvaz
50 m lano
Jistící a slaňovací brzda
8 expresek
2 šroubovací karabiny
Vklíněnce, případně friendy
Smyčky
Lezečky
Magnézium
Lékárnička

Doprava

Autem nebo autobusem do Podhradí, dále po silnici na Uherčice přes most a do zatáčky s kapličkou. Tam lze auto odstavit a po cestě dojít cca 800 m pěšky pod skálu. Na horském kole lze uhnout na zarostlou cestu hned za mostem podél pole.


Zobrazit místo Dyje, Svratka, Jihlava na větší mapě
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Oprava
Bílý kříž super přes expresky je to super zážitek pár super těžkých cest ale jinak to chce lízt bez jištění jen tak na holo skuste spíš zajet na kdousov a nebo mi napiště o nějakých jinejch skalách poblíž děkuji a hlavně bez pádů!!!
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Oprava
Mně je líto jiných, o našeho průvodce strach nemám, chystáme to totiž ve dvou kvalitách, plné texty a jednoduché nákresy pro internet a plnou verzi to jest texty, kvalitní nákresy a spousta fotek pro knihu a každý si může vybrat, buď si vytiskne jen informace a zadarmo(pardon za papíry a cartridge) a nebo si zhruba za 500 Kč koupí kvalitního průvodce, který bude mít přes čtyřista stran. A k bodu 2 opravdu jsi mi žádný dotaz nenapsal, protože po přeinstalaci počítače nemám zprovozněnou tak dva měsíce horosvazovou adresu na CVK a funguje jedině svazová kterou mám jako člen VV a na tu mi nic nepřišlo a já ti rozhodně neodpovídal, protože v historii široko daleko nic od tebe nemám a vzhledem k tomu, že mám uloženy maily až do prosince loňského roku, tak bych to našel a kdo mě zná, ten ví, že mu vždy na písemný dotaz odpovím a zrovna v pátek jsem řešil asi čyři maily ohledně dotazů na cesty apod. a nemám s tím problém.
  • Autor Vlk
  • Datum a čas 21.11.2009 17:54
Reaguj
Re: Re: Re: Oprava
Díky za reakci. Nemůžu ovšem nereagovat. Takže takhle:

1) Rýpnutí viz moje minulá odpověď také v bodu jedna. Jsem prostě přesvědčen, že vydavatelé knih a knihkupci většinou nezvládají nástup nových levných technologií a brečí na nesprávném hrobě. Poukazují na dobrou vůli, autorské právo a hrají na city, ale když neposkytnou své služby pohodlněji, rychleji a levněji než samodomo kopírovači, tak přijdou o příjmy. Měli by se poučit u muzikantů a filmařů. Ty už to mají za sebou.

2) Promiň, ale dotaz na jméno skály jsem posílal oficiálním e-mailem na Tvoji oficiální adresu uvedenou na stránkách ČHS, jehož jsi funkcionářem. Odpověděl jsi mi, že mi nic neřekneš. To mi přijde od funkcionáře ČHS, který byl mnou zvolený a měl by pracovat pro mne, téměř jako urážka členstva. Když pominu, že jsi tímto kašlal na pozitivní image ČHS. Název stěny, zvláště když ji pojmenováváš Ty, není snad nic tajného.

3) O Tvých zásluhách nepochybuji a nikdy jsem je nezpochybňoval.

Reaguj
Re: Re: Oprava
To rýpnutí jsi trošku nepochopil, rýpnul jsem si do tebe trošku jako do obhájce kopírování vydaných knih, mezi něž patří i průvodce (nikdy jsi se nepostavil rezolutně proti).K bodu dva se musím zcela jasně ohradit, protože jsi se mě nezeptal oficiálně. Na žádný, ani soukromý, ani svazový mail mi dotaz nepřišel, protože, to bych si jednak pamatoval a druhak bych ti odpověděl. Někde u článku jsi se asi zeptal, ale Vlka a to je dost podstatný rozdíl, navíc se ti může stát, že už si tvůj dotaz nepřečtu. Až se zeptáš oficiálně, dostaneš oficiální odpověď, až se zeptáš zase Vlka nedostaneš nic nebo něco móóc neurčitého, taková je realita, s tím se smiř, neboť každý prvovýstupce je tak trochu sobec a chrání si své objevy :-)). Dále by se měl asi ohradit i Ilja, neboť mi připisuješ zásluhy, které nemám, stěny jsme pojmenovávali společně a na SO jsme dali názvy, až jsme se shodli, jinak je tam uvedena i stěna Bílý Kříž, akorát je u ní zákaz činnosti, to je ta stěna ve svahu podle které je název celé PR, stěna u řeky pojmenování neměla. A při vší úctě si myslím, že té práce pro lezeckou veřejnost dělám víc než dost a nenajdeš v této zemi druhého člověka jako já,který by do toho dal tolik peněz ze svých, řádně zdaněných:-)). Akorát prostě musíš rozlišovat, že když někdo vytváří novou oblast, tak o ní hned neinformuje, ale zcela jistě časem vyjde článek na mém oblíbeném EC i s fotkami, ať kluci mají v zimě co číst a další jim udělám zase v zimě o další hotové oblasti na Znojemsku a navíc vše bude i v novém průvodci, který chystáme a od dob Ferdy Doležela tak rozsáhlý, zahrnující celou Moravu, nikdo neudělal a ten se bude krásně kopírovat, protože bude drahý a rozsáhlý:-).
  • Autor Vlk
  • Datum a čas 20.11.2009 21:48
Reaguj
Re: Oprava
Díky za opravu. Na Horydoly je už vše v pořádku. Jenom si dovolím upřesnit Tvé rýpnutí:

1) Obchodní model Horydoly je takový, že čtenáři (web i press) dostávají vše zdarma s výjimkou předplatitelů, kteří si platí část poštovného. Autoři dostávají zaplaceno od vydavatele, vydavatel dostává peníze za reklamu. Vše je v podstatě pod licencí Creative Commomns. (To je reakce na diskusi na Lezci.)

2) Omyl v pojmenování jsi z velké části způsobil Ty. Když jsme měli v úmyslu poprvé psát o této skále, ptal jsem se Tě jako jednoho z nejvyšších představitelů ČHS, jak se stěna jmenuje. To jsi mi oficiálně odmítl sdělit. Při tom jsi všechny tři části stěny pojmenoval Ty osobně. Co si mám o tajnůstkářství myslet? To je propagace lezeckého sportu? To je práce pro lezeckou veřejnost?

3) Počkal jsem tedy, až se popis stěny objeví na oficiálním serveru ČHS a podle toho jsme dali jména také na Horydoly. Čemu jinému už bychom měli věřit, než oficiálnímu systému, který eviduje všechny lezecké objekty v České republice?

Reaguj
Oprava
Kubo, za rohem travou porostlá je stěna Dezertérů, ta stěna se štolou se jmenuje Tora Bora. A nedá mi to, než si rýpnout, že bych, jako spoluautor průvodce, mohl nechat všechny klidně v omylu, protože já pro sebe ty informace nepotřebuji, já je znám, ale co ti druzí, když je nebudou mít na papíře či černé na bílém, kde je vezmou a občas je potřeba i za něco zaplatit(tím narážím na komentáře po článkem o knize Bezpečnost..na Lezci):-)).
  • Autor Vlk
  • Datum a čas 18.11.2009 16:29
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2022

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2022

FRANCOUZSKÁ NORMÁLKA Nejvyšší horský masiv Evropy korunovaný sněhovou čepicí Mont Blanc (4810 m) je eldorádem pro horolezce, turisty, lyžaře, skialpinisty, paraglidisty a mnohé další vyznavače horských sportů. Přinášíme průběžné zprávy z Massif Mont... celý článek

Žabka - dobře schovaná pískovcová věž v Děvínském polesí

Alpy AKTUÁLNĚ 2022

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Český pár zemřel v ledovcové trhlině na Barre des Écrins

Český pár zemřel v ledovcové trhlině na Barre des Écrins

ČERNÁ VDOVA Při výstupu normální cestou na Barre des Écrins se zabili Marek Papoušek a Pavla Marečková. Po týdenním pátrání je našla francouzská horská služba zapadlé do ledovcové trhliny.
Proč nelétám na paraglidu, když se mi to líbí?

Proč nelétám na paraglidu, když se mi to líbí?

Každý horolezec i turista sní, že vystoupá na horu a místo dlouhé cesty dolů rozbalí padák a sletí dolů. Ani já nejsem výjimkou. Prošel jsem proto základním kurzem paraglidingu na Rané, kde začínají
České středohoří AKTUÁLNĚ 2022

České středohoří AKTUÁLNĚ 2022

BOŘEŇ Zprávy z krajiny plné čedičových sopek, pískovcových skal, lesů a úrodných rovin.
České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2022

České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2022

ZÁKAZ VSTUPU DO LESA Malé, ale důležité zprávy z české i německé strany hranice, z kraje pískovcových věží a vysokých skalních masivů, z Českého a Saského Švýcarska.
Kotníkové lezečky pro nejlepší horolezce 80. let

Kotníkové lezečky pro nejlepší horolezce 80. let

RETRO Lehké a přilnavé botky jsou součástí výbavy každého horolezce. Podívejte se, v čem lezla světová špička před 30 lety.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Olympijský šplh Libčice nad Vltavou, koupaliště 20.8.
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 25.-28.8. 25.8.
Cestovatelská Střela - festival Dolní Hradiště 26.-28..8. 26.8.
Krumlovský Horák Český Krumlov Vodácko-horolezecký závod 27.8.
Šplh na laně Liberec, Šutr 3.9.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 9.-14.9. 9.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 16.-18.9. 16.9.
Písecký šplhavec Písek, Sokolovna Olympijský šplh 15.10.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 20.-23.10. 20.10.
Touristik a Caravaning - veletrh Německo, Lipsko 16.-20.11. 16.11.

Diskuse

Rental business Phatup, 15.8.2022 22:40, 117 příspěvků
Myslím si, že Jeňýk je tr... Michael Beranek, 13.8.2022 15:52, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Piký, 13.8.2022 10:27, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Honza, 13.8.2022 9:42, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Kuba Turek, 12.8.2022 15:04, 22 příspěvků
RE Honza, 12.8.2022 14:08, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 12.8.2022 1:07, 22 příspěvků
RE Honza, 11.8.2022 20:14, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 11.8.2022 16:55, 22 příspěvků
RE Honza, 11.8.2022 14:54, 22 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Veteran Rallye Kutná Hora Horydoly , 13.8.2022 11:40
Autism & Asperger's are T... leanne pen56, 30.7.2022 17:09
Nebřenice Horydoly , 29.7.2022 14:39
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.7.2022 21:43
. Prodeje pohorek vzrostl... Horydoly , 18.7.2022 21:23
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 11.7.2022 15:14
Re: Pojištění Horydoly Open, 9.7.2022 11:02
Cyklistické závody 2022 Horydoly Open, 7.7.2022 18:53