Bílý kříž na moravské rovině

Bílý kříž na moravské rovině
SDÍLEJ:
Jižní Morava je většinou placka. Pořádnou skálu aby tu horolezec hledal špendlíkem. Jedna z těch, která stojí za hřích, se vypíná v místech, kde Dyje přitéká z Rakouska na Moravu. Stěna Pohraniční stráže v oblasti Bílého kříže dosahuje výšky až 45 metrů.

Bílý kříž je zapomenutý kus krajiny na moravsko-rakouské hranici.

Daleko od lidí

Chráněné území je vzácné především díky skalnatým lesnatým svahům. K jeho dnešní opuštěnosti přispělo hraniční pásmo, které vydrželo zpřed druhé světové války do 9é. let minulého století. Zákaz vstupu platil půl století.

Dodnes okolo vede jenom silnička z Podhradí do Uherčic, dá se přijít po zarostlých pěšinkách nebo připlout po Dyji.

Pevná ale šupinatá skála

Dominantní skalní stěna Pohraniční stráže je vysoká téměř padesát metrů. Pro místní lidi je to sice stále jen Bílý kříž, ale horolezci jí dali tento novodobý název.

Její levá část s krátkou štolou na úpatí se jmenuje Tora Bora.

Ještě více vlevo za rohem je stromy zastíněná a trávou porostlá stěna Dezertérů.

Leze se tu po zvláštním druhu ruly, která je sice poměrně pevná, ale díky tomu, že je skála ještě neolezená, její povrch místy tvoří drobné lámavé šupinky. Není to ale nic nebezpečného.

Moderní výstupy na tradiční stěně

Prvovýstupy na Bílém kříži nejsou známé. Lze jen odhadovat, že centrální stěnou Pohraniční stráže prokličkovali horolezci již před druhou světovou válkou. Tehdy pod ní vedla živá cesta po břehu Dyje z Podhradí do Drosendorfu.

Ještě nedávno byly vidět staré skoby v dolní části stěny Pohraniční stráže.

Protagonisty kobercového náletu na prvovýstupy z letošního léta jsou Vladimír Wolf a Ilja Březina. Vytyčili cesty obtížnosti od dvojek do osmiček. Mnoho z nich zajistili novými borháky.

Lezení je zde kvůli hnízdění ptáků zakázané od 1. února do 30. června. Hlavní stěna je otočená k jihu, a tak se tu dá lézt i za slunečných podzimních a zimních dní.

Doporučené vybavení

Přilba
Sedací a hrudní úvaz
50 m lano
Jistící a slaňovací brzda
8 expresek
2 šroubovací karabiny
Vklíněnce, případně friendy
Smyčky
Lezečky
Magnézium
Lékárnička

Doprava

Autem nebo autobusem do Podhradí, dále po silnici na Uherčice přes most a do zatáčky s kapličkou. Tam lze auto odstavit a po cestě dojít cca 800 m pěšky pod skálu. Na horském kole lze uhnout na zarostlou cestu hned za mostem podél pole.


Zobrazit místo Dyje, Svratka, Jihlava na větší mapě
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Oprava
Bílý kříž super přes expresky je to super zážitek pár super těžkých cest ale jinak to chce lízt bez jištění jen tak na holo skuste spíš zajet na kdousov a nebo mi napiště o nějakých jinejch skalách poblíž děkuji a hlavně bez pádů!!!
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Oprava
Mně je líto jiných, o našeho průvodce strach nemám, chystáme to totiž ve dvou kvalitách, plné texty a jednoduché nákresy pro internet a plnou verzi to jest texty, kvalitní nákresy a spousta fotek pro knihu a každý si může vybrat, buď si vytiskne jen informace a zadarmo(pardon za papíry a cartridge) a nebo si zhruba za 500 Kč koupí kvalitního průvodce, který bude mít přes čtyřista stran. A k bodu 2 opravdu jsi mi žádný dotaz nenapsal, protože po přeinstalaci počítače nemám zprovozněnou tak dva měsíce horosvazovou adresu na CVK a funguje jedině svazová kterou mám jako člen VV a na tu mi nic nepřišlo a já ti rozhodně neodpovídal, protože v historii široko daleko nic od tebe nemám a vzhledem k tomu, že mám uloženy maily až do prosince loňského roku, tak bych to našel a kdo mě zná, ten ví, že mu vždy na písemný dotaz odpovím a zrovna v pátek jsem řešil asi čyři maily ohledně dotazů na cesty apod. a nemám s tím problém.
  • Autor Vlk
  • Datum a čas 21.11.2009 17:54
Reaguj
Re: Re: Re: Oprava
Díky za reakci. Nemůžu ovšem nereagovat. Takže takhle:

1) Rýpnutí viz moje minulá odpověď také v bodu jedna. Jsem prostě přesvědčen, že vydavatelé knih a knihkupci většinou nezvládají nástup nových levných technologií a brečí na nesprávném hrobě. Poukazují na dobrou vůli, autorské právo a hrají na city, ale když neposkytnou své služby pohodlněji, rychleji a levněji než samodomo kopírovači, tak přijdou o příjmy. Měli by se poučit u muzikantů a filmařů. Ty už to mají za sebou.

2) Promiň, ale dotaz na jméno skály jsem posílal oficiálním e-mailem na Tvoji oficiální adresu uvedenou na stránkách ČHS, jehož jsi funkcionářem. Odpověděl jsi mi, že mi nic neřekneš. To mi přijde od funkcionáře ČHS, který byl mnou zvolený a měl by pracovat pro mne, téměř jako urážka členstva. Když pominu, že jsi tímto kašlal na pozitivní image ČHS. Název stěny, zvláště když ji pojmenováváš Ty, není snad nic tajného.

3) O Tvých zásluhách nepochybuji a nikdy jsem je nezpochybňoval.

Reaguj
Re: Re: Oprava
To rýpnutí jsi trošku nepochopil, rýpnul jsem si do tebe trošku jako do obhájce kopírování vydaných knih, mezi něž patří i průvodce (nikdy jsi se nepostavil rezolutně proti).K bodu dva se musím zcela jasně ohradit, protože jsi se mě nezeptal oficiálně. Na žádný, ani soukromý, ani svazový mail mi dotaz nepřišel, protože, to bych si jednak pamatoval a druhak bych ti odpověděl. Někde u článku jsi se asi zeptal, ale Vlka a to je dost podstatný rozdíl, navíc se ti může stát, že už si tvůj dotaz nepřečtu. Až se zeptáš oficiálně, dostaneš oficiální odpověď, až se zeptáš zase Vlka nedostaneš nic nebo něco móóc neurčitého, taková je realita, s tím se smiř, neboť každý prvovýstupce je tak trochu sobec a chrání si své objevy :-)). Dále by se měl asi ohradit i Ilja, neboť mi připisuješ zásluhy, které nemám, stěny jsme pojmenovávali společně a na SO jsme dali názvy, až jsme se shodli, jinak je tam uvedena i stěna Bílý Kříž, akorát je u ní zákaz činnosti, to je ta stěna ve svahu podle které je název celé PR, stěna u řeky pojmenování neměla. A při vší úctě si myslím, že té práce pro lezeckou veřejnost dělám víc než dost a nenajdeš v této zemi druhého člověka jako já,který by do toho dal tolik peněz ze svých, řádně zdaněných:-)). Akorát prostě musíš rozlišovat, že když někdo vytváří novou oblast, tak o ní hned neinformuje, ale zcela jistě časem vyjde článek na mém oblíbeném EC i s fotkami, ať kluci mají v zimě co číst a další jim udělám zase v zimě o další hotové oblasti na Znojemsku a navíc vše bude i v novém průvodci, který chystáme a od dob Ferdy Doležela tak rozsáhlý, zahrnující celou Moravu, nikdo neudělal a ten se bude krásně kopírovat, protože bude drahý a rozsáhlý:-).
  • Autor Vlk
  • Datum a čas 20.11.2009 21:48
Reaguj
Re: Oprava
Díky za opravu. Na Horydoly je už vše v pořádku. Jenom si dovolím upřesnit Tvé rýpnutí:

1) Obchodní model Horydoly je takový, že čtenáři (web i press) dostávají vše zdarma s výjimkou předplatitelů, kteří si platí část poštovného. Autoři dostávají zaplaceno od vydavatele, vydavatel dostává peníze za reklamu. Vše je v podstatě pod licencí Creative Commomns. (To je reakce na diskusi na Lezci.)

2) Omyl v pojmenování jsi z velké části způsobil Ty. Když jsme měli v úmyslu poprvé psát o této skále, ptal jsem se Tě jako jednoho z nejvyšších představitelů ČHS, jak se stěna jmenuje. To jsi mi oficiálně odmítl sdělit. Při tom jsi všechny tři části stěny pojmenoval Ty osobně. Co si mám o tajnůstkářství myslet? To je propagace lezeckého sportu? To je práce pro lezeckou veřejnost?

3) Počkal jsem tedy, až se popis stěny objeví na oficiálním serveru ČHS a podle toho jsme dali jména také na Horydoly. Čemu jinému už bychom měli věřit, než oficiálnímu systému, který eviduje všechny lezecké objekty v České republice?

Reaguj
Oprava
Kubo, za rohem travou porostlá je stěna Dezertérů, ta stěna se štolou se jmenuje Tora Bora. A nedá mi to, než si rýpnout, že bych, jako spoluautor průvodce, mohl nechat všechny klidně v omylu, protože já pro sebe ty informace nepotřebuji, já je znám, ale co ti druzí, když je nebudou mít na papíře či černé na bílém, kde je vezmou a občas je potřeba i za něco zaplatit(tím narážím na komentáře po článkem o knize Bezpečnost..na Lezci):-)).
  • Autor Vlk
  • Datum a čas 18.11.2009 16:29
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Skály v údolí Vrchlice: plotny u Malešova

Skály v údolí Vrchlice: plotny u Malešova

AKTUALIZACE Okolí Kutné Hory je malý lezecký ráj. Přímo ve městě se leze v Yosemitu, což je pás pískovcových skal na Královské vycházce. Další rulové plotny i pískovcové stěny najdete v historickém centru (skály... celý článek

Horolezecká nehoda se zázračně dobrým koncem v Zákolanech

Obrovský sesuv půdy na Bernině: vrtulníky hledaly zasypané

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Vzdělávání – cesta k horolezeckému úspěchu?

Vzdělávání – cesta k horolezeckému úspěchu?

Nový systém vzdělávání představil Český horolezecký svaz a reakce na něj přišly od členů prakticky okamžitě. Instruktor poskytuje metodickou přípravu, trenér se zaměřuje na výkonnostní stránku svěřenců. Oba vzdělávací směry jsou
Německo AKTUÁLNĚ 2024

Německo AKTUÁLNĚ 2024

Německo je zemí řek, jezer, hor, moře, památek, tragické historie, velké vědy a techniky. Najdete v něm vše, na co si vzpomenete. Čtěte horké novinky od našich severních, západních i jižních sousedů.
Zbranek se dostal mezi funkcionářskou elitu na olympiádě v Paříži

Zbranek se dostal mezi funkcionářskou elitu na olympiádě v Paříži

Lezení na Olympijských hrách v Paříži zveřejnilo všechny funkcionáře. Mezi nimi je i stavěč Jan Zbranek. Je určen ke stavbě cest na obtížnost.
4 horolezecké čtyřky na pravém břehu Bielatal

4 horolezecké čtyřky na pravém břehu Bielatal

Bielatal je doporučován jako cíl prvního lezení v Sasku. V minulém díle jsme zavítali na levý břeh potoku Biela, abychom našli pár cest pro méně výkonné a více bojácné lezce. Nyní pojďme dát dohromady
Malý Javorový štít, nepříjemná zimní hřebenovka

Malý Javorový štít, nepříjemná zimní hřebenovka

Zase jsme jednou naběhli na připravené vidle! Přelezli jsme celý hřeben Malého Javorového štítu ve Vysokých Tatrách. Místo očekávané lehké vyhlídkové túry jsme absolvovali těžký celodenní boj je skálou, trávou

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Tourbusiness - veletrh Bělorusko, Minsk 18.-20.4. 18.4.
Speleoforum Sloup 19.-21.4. 19.4.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 17.-21.4. Turismus a karavaning 21.4.
Padání - bouldering Žihle 26.-28.4. 26.4.
Valné zhromaždenie JAMES Žilina, Dom techniky   27.4.
Spezi - veletrh Německo, Lauchringen 27.-28.4. Alternativní cyklistika 27.4.
Lodě na Labi Nymburk 29.4.-8.5. 29.4.
Gruzie, Svanetie - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Gabriela Jurzykuwska 30.4. 18:30
Adršpach - povolené lezení
Broumovsko Povolené lezení 1.5.-30.11. 1.5.
Melloblocco - bouldering Itálie, Val di Mello 8.-11.5. 8.5.

Diskuse

Nedej na nějaké rádobychy... Michael Beranek, 18.4.2024 17:34, 10 příspěvků
Prostě nehoda Horydoly, 18.4.2024 11:52, 10 příspěvků
Prostě nehoda EH, 18.4.2024 11:41, 10 příspěvků
Marťan se zastyděl? Lyžař, 18.4.2024 10:27, 10 příspěvků
Marťan se zastyděl? Prkoš, 18.4.2024 10:16, 10 příspěvků
Test test, 16.4.2024 18:32, 1 příspěvek
Jazyk Veronika, 15.4.2024 18:53, 10 příspěvků
milovníku cizích termitů PK, 15.4.2024 18:16, 10 příspěvků
INU IP, 15.4.2024 17:11, 10 příspěvků
z prde.. klika PK, 15.4.2024 10:05, 10 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

ČSK media - změny na PR p... Horydoly , 19.4.2024 12:00
S Winterbergem na Dobešku Horydoly , 11.4.2024 0:02
Re: Praha Horydoly Open, 10.4.2024 10:32
Tipy na dámské běžecké bo... Horydoly Open, 10.4.2024 10:11
Zákolany Horydoly , 8.4.2024 18:24
Lojzovka Horydoly , 8.4.2024 18:23
Re: Praha Kuba Turek, 8.4.2024 18:13
Re: Praha Horydoly Open, 8.4.2024 18:09