Bílý kříž na moravské rovině

Bílý kříž na moravské rovině
SDÍLEJ:
Jižní Morava je většinou placka. Pořádnou skálu aby tu horolezec hledal špendlíkem. Jedna z těch, která stojí za hřích, se vypíná v místech, kde Dyje přitéká z Rakouska na Moravu. Stěna Pohraniční stráže v oblasti Bílého kříže dosahuje výšky až 45 metrů.

Bílý kříž je zapomenutý kus krajiny na moravsko-rakouské hranici.

Daleko od lidí

Chráněné území je vzácné především díky skalnatým lesnatým svahům. K jeho dnešní opuštěnosti přispělo hraniční pásmo, které vydrželo zpřed druhé světové války do 9é. let minulého století. Zákaz vstupu platil půl století.

Dodnes okolo vede jenom silnička z Podhradí do Uherčic, dá se přijít po zarostlých pěšinkách nebo připlout po Dyji.

Pevná ale šupinatá skála

Dominantní skalní stěna Pohraniční stráže je vysoká téměř padesát metrů. Pro místní lidi je to sice stále jen Bílý kříž, ale horolezci jí dali tento novodobý název.

Její levá část s krátkou štolou na úpatí se jmenuje Tora Bora.

Ještě více vlevo za rohem je stromy zastíněná a trávou porostlá stěna Dezertérů.

Leze se tu po zvláštním druhu ruly, která je sice poměrně pevná, ale díky tomu, že je skála ještě neolezená, její povrch místy tvoří drobné lámavé šupinky. Není to ale nic nebezpečného.

Moderní výstupy na tradiční stěně

Prvovýstupy na Bílém kříži nejsou známé. Lze jen odhadovat, že centrální stěnou Pohraniční stráže prokličkovali horolezci již před druhou světovou válkou. Tehdy pod ní vedla živá cesta po břehu Dyje z Podhradí do Drosendorfu.

Ještě nedávno byly vidět staré skoby v dolní části stěny Pohraniční stráže.

Protagonisty kobercového náletu na prvovýstupy z letošního léta jsou Vladimír Wolf a Ilja Březina. Vytyčili cesty obtížnosti od dvojek do osmiček. Mnoho z nich zajistili novými borháky.

Lezení je zde kvůli hnízdění ptáků zakázané od 1. února do 30. června. Hlavní stěna je otočená k jihu, a tak se tu dá lézt i za slunečných podzimních a zimních dní.

Doporučené vybavení

Přilba
Sedací a hrudní úvaz
50 m lano
Jistící a slaňovací brzda
8 expresek
2 šroubovací karabiny
Vklíněnce, případně friendy
Smyčky
Lezečky
Magnézium
Lékárnička

Doprava

Autem nebo autobusem do Podhradí, dále po silnici na Uherčice přes most a do zatáčky s kapličkou. Tam lze auto odstavit a po cestě dojít cca 800 m pěšky pod skálu. Na horském kole lze uhnout na zarostlou cestu hned za mostem podél pole.


Zobrazit místo Dyje, Svratka, Jihlava na větší mapě
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Oprava
Bílý kříž super přes expresky je to super zážitek pár super těžkých cest ale jinak to chce lízt bez jištění jen tak na holo skuste spíš zajet na kdousov a nebo mi napiště o nějakých jinejch skalách poblíž děkuji a hlavně bez pádů!!!
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Oprava
Mně je líto jiných, o našeho průvodce strach nemám, chystáme to totiž ve dvou kvalitách, plné texty a jednoduché nákresy pro internet a plnou verzi to jest texty, kvalitní nákresy a spousta fotek pro knihu a každý si může vybrat, buď si vytiskne jen informace a zadarmo(pardon za papíry a cartridge) a nebo si zhruba za 500 Kč koupí kvalitního průvodce, který bude mít přes čtyřista stran. A k bodu 2 opravdu jsi mi žádný dotaz nenapsal, protože po přeinstalaci počítače nemám zprovozněnou tak dva měsíce horosvazovou adresu na CVK a funguje jedině svazová kterou mám jako člen VV a na tu mi nic nepřišlo a já ti rozhodně neodpovídal, protože v historii široko daleko nic od tebe nemám a vzhledem k tomu, že mám uloženy maily až do prosince loňského roku, tak bych to našel a kdo mě zná, ten ví, že mu vždy na písemný dotaz odpovím a zrovna v pátek jsem řešil asi čyři maily ohledně dotazů na cesty apod. a nemám s tím problém.
  • Autor Vlk
  • Datum a čas 21.11.2009 17:54
Reaguj
Re: Re: Re: Oprava
Díky za reakci. Nemůžu ovšem nereagovat. Takže takhle:

1) Rýpnutí viz moje minulá odpověď také v bodu jedna. Jsem prostě přesvědčen, že vydavatelé knih a knihkupci většinou nezvládají nástup nových levných technologií a brečí na nesprávném hrobě. Poukazují na dobrou vůli, autorské právo a hrají na city, ale když neposkytnou své služby pohodlněji, rychleji a levněji než samodomo kopírovači, tak přijdou o příjmy. Měli by se poučit u muzikantů a filmařů. Ty už to mají za sebou.

2) Promiň, ale dotaz na jméno skály jsem posílal oficiálním e-mailem na Tvoji oficiální adresu uvedenou na stránkách ČHS, jehož jsi funkcionářem. Odpověděl jsi mi, že mi nic neřekneš. To mi přijde od funkcionáře ČHS, který byl mnou zvolený a měl by pracovat pro mne, téměř jako urážka členstva. Když pominu, že jsi tímto kašlal na pozitivní image ČHS. Název stěny, zvláště když ji pojmenováváš Ty, není snad nic tajného.

3) O Tvých zásluhách nepochybuji a nikdy jsem je nezpochybňoval.

Reaguj
Re: Re: Oprava
To rýpnutí jsi trošku nepochopil, rýpnul jsem si do tebe trošku jako do obhájce kopírování vydaných knih, mezi něž patří i průvodce (nikdy jsi se nepostavil rezolutně proti).K bodu dva se musím zcela jasně ohradit, protože jsi se mě nezeptal oficiálně. Na žádný, ani soukromý, ani svazový mail mi dotaz nepřišel, protože, to bych si jednak pamatoval a druhak bych ti odpověděl. Někde u článku jsi se asi zeptal, ale Vlka a to je dost podstatný rozdíl, navíc se ti může stát, že už si tvůj dotaz nepřečtu. Až se zeptáš oficiálně, dostaneš oficiální odpověď, až se zeptáš zase Vlka nedostaneš nic nebo něco móóc neurčitého, taková je realita, s tím se smiř, neboť každý prvovýstupce je tak trochu sobec a chrání si své objevy :-)). Dále by se měl asi ohradit i Ilja, neboť mi připisuješ zásluhy, které nemám, stěny jsme pojmenovávali společně a na SO jsme dali názvy, až jsme se shodli, jinak je tam uvedena i stěna Bílý Kříž, akorát je u ní zákaz činnosti, to je ta stěna ve svahu podle které je název celé PR, stěna u řeky pojmenování neměla. A při vší úctě si myslím, že té práce pro lezeckou veřejnost dělám víc než dost a nenajdeš v této zemi druhého člověka jako já,který by do toho dal tolik peněz ze svých, řádně zdaněných:-)). Akorát prostě musíš rozlišovat, že když někdo vytváří novou oblast, tak o ní hned neinformuje, ale zcela jistě časem vyjde článek na mém oblíbeném EC i s fotkami, ať kluci mají v zimě co číst a další jim udělám zase v zimě o další hotové oblasti na Znojemsku a navíc vše bude i v novém průvodci, který chystáme a od dob Ferdy Doležela tak rozsáhlý, zahrnující celou Moravu, nikdo neudělal a ten se bude krásně kopírovat, protože bude drahý a rozsáhlý:-).
  • Autor Vlk
  • Datum a čas 20.11.2009 21:48
Reaguj
Re: Oprava
Díky za opravu. Na Horydoly je už vše v pořádku. Jenom si dovolím upřesnit Tvé rýpnutí:

1) Obchodní model Horydoly je takový, že čtenáři (web i press) dostávají vše zdarma s výjimkou předplatitelů, kteří si platí část poštovného. Autoři dostávají zaplaceno od vydavatele, vydavatel dostává peníze za reklamu. Vše je v podstatě pod licencí Creative Commomns. (To je reakce na diskusi na Lezci.)

2) Omyl v pojmenování jsi z velké části způsobil Ty. Když jsme měli v úmyslu poprvé psát o této skále, ptal jsem se Tě jako jednoho z nejvyšších představitelů ČHS, jak se stěna jmenuje. To jsi mi oficiálně odmítl sdělit. Při tom jsi všechny tři části stěny pojmenoval Ty osobně. Co si mám o tajnůstkářství myslet? To je propagace lezeckého sportu? To je práce pro lezeckou veřejnost?

3) Počkal jsem tedy, až se popis stěny objeví na oficiálním serveru ČHS a podle toho jsme dali jména také na Horydoly. Čemu jinému už bychom měli věřit, než oficiálnímu systému, který eviduje všechny lezecké objekty v České republice?

Reaguj
Oprava
Kubo, za rohem travou porostlá je stěna Dezertérů, ta stěna se štolou se jmenuje Tora Bora. A nedá mi to, než si rýpnout, že bych, jako spoluautor průvodce, mohl nechat všechny klidně v omylu, protože já pro sebe ty informace nepotřebuji, já je znám, ale co ti druzí, když je nebudou mít na papíře či černé na bílém, kde je vezmou a občas je potřeba i za něco zaplatit(tím narážím na komentáře po článkem o knize Bezpečnost..na Lezci):-)).
  • Autor Vlk
  • Datum a čas 18.11.2009 16:29
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Hadí královna v Brdech pro romantické horolezce

Hadí královna v Brdech pro romantické horolezce

CLIMBING GUIDE Dvacetimetrová křemencová skála v Brdech nese jméno Hadí královna po bájné bytosti z keltských dob. Horolezci na nic lezou více než půl století. Dávno před nimi zde byl lom na... celý článek

Sněžný leopard / Snow Leopard award

Zprávy od horolezců 2023

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

Skalnatá chata ve Vysokých Tatrách se po dlouhých desetiletích otevřela pro normální horolezeckou veřejnost. Před tím fungovala jen ze známosti anebo vůbec. Při tom je to jedna z nejstarších turisticko-lyžařsko-horolezeckých chat
SEZNAM: Umělé lezecké stěny

SEZNAM: Umělé lezecké stěny

AKTUALIZACE Přinášíme nejobsažnější přehled umělých horolezeckých stěn v Čechách, na Moravě a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy velkých stěn i malých boulderovek, které jsou přístupné pro veřejnost.
Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2023

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2023

WINGSUIT Nejvyšší horský masiv Evropy korunovaný sněhovou čepicí Mont Blanc (4810 m) je eldorádem pro horolezce, turisty, lyžaře, skialpinisty, paraglidisty a mnohé další vyznavače horských sportů. Přinášíme průběžné zprávy z Massif Mont
Kilimandžáro, nejvyšší hora Afriky

Kilimandžáro, nejvyšší hora Afriky

Kilimandžáro je nejvyšší hora Afriky. Patří tedy do ceněné sbírky nejvyšších hor všech kontinentů 7 Summits. Zároveň je to výstup nejlehčí. K jeho zdolání stačí trekové hole, batůžek a dost peněz na místní
Malá dachsteinská dobrodružství

Malá dachsteinská dobrodružství

AKTUALIZACE Jeden z nejbližších impozantních alpských velikánů se vypíná nějakých tři sta kilometrů od českých hranic. Téměř třítisícový Dachstein vévodí dalekému širokému okolí. Jeho bílá ledovcová čepice září stovky kilometrů daleko.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 2.-5.2. 2.2.
Vacances - veletrh Belgie, Brusel 2.-5.2. 2.2.
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Drytooling - slovenský pohár Lieskovany   4.2.
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
14 nejvyšších vrcholů světa Tábor, Univerzita Přednáší Radek Jaroš 8.2. 19:00
BIT - veletrh Itálie, Miláno 12.-14.2. Cestovní ruch 12.2.
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 13.-15.2. 13.2.

Diskuse

Nohy v suchu Bretislav, 2.2.2023 18:52, 3 příspěvky
lavina Pišišvor, 2.2.2023 16:14, 2 příspěvky
Článek? Michal, 2.2.2023 13:19, 1 příspěvek
ceny za nocleh Petr, 2.2.2023 12:05, 1 příspěvek
lavina Skiák, 2.2.2023 1:57, 2 příspěvky
Skialp Honza, 31.1.2023 14:27, 16 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 23:51, 7 příspěvků
Text – Honza: Michael Beranek, 30.1.2023 20:38, 6 příspěvků
Svět se změnil Honza, 30.1.2023 19:46, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Honza, 30.1.2023 19:39, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Projekty obnovy mokřadů z... Horydoly , 2.2.2023 17:10
Nový ročník Adapterra Awa... Horydoly , 2.2.2023 16:55
Anytimecar: 7 tipů na top... Horydoly , 2.2.2023 15:53
Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19