České ani evropské lezení není čisté

České ani evropské lezení není čisté
SDÍLEJ:
Tomáš Mrázek ukořistil druhé místo v lezení na obtížnost a Lucie Hrozová urvala čtvrtou příčku v lezení na rychlost na Mistrovství Evropy ve sportovním lezení, kreré se konalo v Paříži. Přes tyto dva české úspěchy vyplynuly na povrch velké problémy ve všech třech hlavních lezeckých disciplínách na umělých stěnách.
Jak na to

Rodiče a partneři

V českém lezení, což je malý sport bez velké podpory veřejnosti i státu, neustále vře boj o peníze a moc. Valná hromada Českého horolezeckého svazu se každoročně točí okolo peněz pro závodní lezení. Lobbystům se daří již několik let za sebou zvyšovat podíl prostředků pro závodníky na úkor masové základny.

Normální by bylo, kdyby Český horolezecký svaz zaštiťoval reprezentaci a podporoval mládež, ale on z velké části dotuje samotné závodníky a jejich svitu. Oni sami tedy peníze shánět nemusejí.

Helena Lipenská je manažerkou dospělé reprezentace, zároveň závodnicí a také životní partnerkou mistra světa Tomáše Mrázka. Nikdy sice nedosáhla dobrých výsledků, ale ze svých funkcí má cesty na závody placené. Právě spolu staví nové bydlení.

Petr Resch je šéfem komise skalního lezení, členem výkonného výboru a závodníkem. Je všeobecně uznávanou postavou nejen mezi skalkaři, boulderisty a závodníky, ale také mezi tradičními lezci. Začíná se o něm mluvit jako o budoucím předsedovi svazu.

Eva Ondrová je manažerkou juniorské reprezentace. V ní je hvězdou její syn Adam Ondra. Lze předpokládat, že příští rok, kdy Adam doroste do věku seniorské reprezentace, bude Eva Ondrová mít zájem o post Heleny Lipenské. Cesty na závody jí platí svaz.

Libor Hroza starší je otcem reprezentatntů Lucie a Libora. Jeho angažmá je vidět především při drytooligu. Provozuje komerční umělou stěnu Mammut v Praze. Přezdívku Rebel získal, když poukazoval na nesrovnalosti v dětském a mládežnickém lezení. Na závody jezdí za své.

Ivan Šifra je otcem lezce Martina. Majitel sportovního obchodu Sportsystem příliš nevystupuje do popředí, ale závodní dění občas ovlivňuje v zákulisí. Cesty na závody hradí ze své kapsy.

Pro českou lezeckou reprezentaci je velký problém, že ji vede žena, která zároveň závodí.

1. Rozhoduje o svých rivalech

Helena Lipenská, manažerka s pravomocemi trenérky, rozhoduje o závodění svých rivalek. To je špatně, i kdyby byla duše čistá jako lilie.

Na Mistrovství Evropy se ukázalo, že čisté úmysly jí mohou a také nemusejí věřit ostatní závodníce. V tom je ona systémová chyba.

Helena Lipenská nezvládla organizační zmatky okolo boulderingu. Nasadila tři závodnice a těsně před závody se ukázalo, že jich mohla nasadit pět. Není zřejmé, zda to byla vina její, nejasných pravidel, nebo šlendriánu pořadatelů, ale v každém případě jí odpadly dvě soupeřky. Samozřejmě při tom nešlo jen o jediný závod, ale také o prestiž v českém lezeckém rybníčku a tím také o budoucí sponzory.

"Není to samozřejmě šťastné řešení, aby závodnice vedla reprezentaci," říká k tomu člen výkonného výboru Českého horolezeckého svazu Petr Resch. "Nemáme ale nikoho lepšího. Helena umí perfektně anglicky, rozumí pravidlům a pohybuje se v kolotoči světového poháru více než pět let."

2. Standardní cesta byla postavená špatně

Zároveň Helena Lipenská odmítla podat protest proti zásadnímu porušení pravidel v lezení na rychlost. Znalec pravidel Libor Hroza starší jí údajně žádal, aby pořadatelé namontovali na stěnu normované chyty, které Mezinárodní federace sportovního lezení IFSC jako jediné určuje pro stavbu tak zvané standardní stěny. Helena Lipenská neudělala.

Stěna na rychlolezení nebyla regulérní a natrénovaní závodníci museli lézt jinak, než na co se připravovali. Hlavní vinu samozřejmě nesou francouzští pořadatelé, ale Helena Lipenská tomu mohla zabránit.

"Lezení je příliš mladý a nevyzrálý sport v plenkách, a tak nikdo nemůže zodpovědně posoudit, zda chyty byly standardní nebo ne," myslí si Petr Resch. "Na chyty existuje patentovaná forma. Jestli ovšem někde přidají při výrobě půl centimetru hmoty, je to průšvih."

Pokud by někdo podal protest, mohl by se závod třeba zrušit. Bylo tam šest desítek závodníků, více než desítka výprav a nikdo protest nepodal. "Nejen Libor Hroza mladší, ale i vítězní Rusové se nad chyty rozčilovali."

Podle Resche došlo k incidentu Libora Hrozy staršího s pořadateli, na které křičel ohledně neregulérních chytů. "Chci, aby to disciplinárně řešil svaz. Není možné, aby otec závodníka obešel vedoucí české výpravy a vyřizoval si účty s pořadateli. Teď hrozí červená karta celému českému týmu."

"Viděl jsem, že stejný bordel, jako vládne na českých závodech, je i v Evropě," lakonicky prohlašuje Libor Hroza. "S tím se chtějí dostat na olympiádu?" Tomu nepřímo přitakává Petr Resch: "Federace sportovního lezení prohlašuje, že chce za osm let na olympiádu, ale to říká už dvacet let. Nemyslím si, že tento sport je toho zatím schopen."

3. Francouzští boulderisté podváděli

Kardinální chybou pořadatelů, nebo dokonce nečistým záměrem byla situace, ve které se ocitly při boulderingu všechny národní výpravy s výjimkou domácích Francouzů. Zatímco se na všech boulderingových závodech od mistrovství světa po lokální akcičky tají postavené cesty, aby měli účastníci stejné podmínky, na Mistrovství Evropy ve Francii bylo všechno jinak.

Na lezeckých stěnkách (profilech i jednotlivých chytech) trénovali Francouzi nejméně týden předem. "Domácí měli poměrně výhodnou pozici díky znalosti chytů, po kterých se lezlo, zatímco ostatní borci na obhlídce pouze tušili, co je čeká nad stropem," popisuje porušení pravidel Petr Resch v závěrečné zprávě pro Český horolezecký svaz.

Mistr světa bije drobnou holku

Smutná příhoda na závěr. Nervozita v české výpravě vyústila v knockout Lucky Hrozové. "Tomáš Mrázek jí jednu nakouřil. Asi ale chtěl trefit někoho jiného," říká člověk, který u incidentu byl. Vzhledem k poměrům v Českém horolezeckém svazu však nechce veřejně uvádět své jméno.

Do sporu na hotelovém pokoji se dostali Helena Lipenská, Tomáš Mrázek, Libor Hroza starší a Lucie Hrozová. Není zcela jasné, co se přesně stalo, ale jeden se omlouval druhému, ale poté vzkypěly emoce a pánové na sebe vztáhli ruce.

Při tom všem česká výprava ani neobsadila všechna volná místa, která měla podle pravidel k dispozici. "Především v lezení na obtížnost to bylo hodně vidět," říká Petr Resch. "Naši závodníci neměli o účast zájem, ačkoliv by jim svaz platil výlohy."

Podle Resche je na světové špičce dlouhodobě Tomáš Mrázek. Poté zeje velká mezera a teprve za ní jsou tři muži stejné výkonnosti, mezi které se sám počítá. Jsou sice schopni se občas dostat do finále nějakého závodu, ale bohužel jsou již věkem za zenitem nejvyšší výkonnosti. Pak je další stejně velká mezera a teprve za ní jsou další tuzemští závodníci. "Ti to ani na Evropě nezkoušeli."

"Podobný samorost jako Mrázek je mladík Adam Ondra, který příští rok naskočí do dospělýxh závodů," dává naději českému lezení Petr Resch. "Bohužel i za ním zeje mezera podobná jako za Tomášem Mrázkem."

Bouldering

Sedmnáctá skončila závod Silva Rajfová. Helena Lipenská a Nelly Kudrová obsadily shodně pětatřicáté místo.

Martin Stráník byl v boulderingu třiadvacátý. Jakub hlaváček dvaačtyřicátý.

Slovenští borci Katarína Fickuliaková (42.), Matej Švub (51) a Tomáš Greksák (57.) nijak nezazářili.

Muži: 1. Meyer Jérôme (FRA), 2. Fischhuber Kilian (AUT), 3. Lachat Cédric (SUI)

Ženy: 1. Ernst Johanna (AUT), 2. Vidmar Maja (SLO), 3. Markovic Mina (SLO)

Obtížnost

Tomáš Mrázek byl druhý. Lucia Hrozová skončila třicátá a Silva Rajfová třiatřicátá.

Muži: 1. Usobiaga Patxi (ESP), 2. Mrázek Tomáš (CZE), 3. Romain Manue (FRA).

Ženy: 1. Gros Natalija (SLO), 2. Stöhr Anna (AUT), 3. Midtboe Hannah (NOR)

Rychlost

V lezení na rychlost dosáhla čtvrtého místa Lucie Hrozová.

Její bratr Libor Hroza ukončil závod na šestnáctém místě. Martin Šifra byl jen o jedno místo horší.

Slovák Matej Švub dolezl na 29. místě.

Muži: 1. Abdrakhmanov Sergej (RUS), 2. Osipov Maxim (UKR), 3. Vajčekovskyj Jevgenij (RUS)

Ženy: 1. Ropek Edyta (POL), 2. Morozkinovová Olga (RUS), 3. Levočkinová Julija (RUS)

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Manipulace
Já o koze a ty o voze. Petr Resch přeci neříká, že KT v HD uvedl nesprávně jeho citace. On jenom dává důraz na něco jiného než KT. O tom tady diskutuju - k tomu ti žádná autorizace nepomůže (tady je to ještě sranda, ale nedovedu si představit že ti někdo dává k autorizaci článek do velkého média, kde stejně redaktorovi sedí za krkem ještě další lidi co maji do jeho článku mluvit - třeba grafik, editor, šéfredaktor a určitě i další. A to už nemluvím o rádiu nebo televizi... Takhle to prostě nefunguje.)
 • Autor Nobody
 • Datum a čas 29.10.2008 10:13
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Manipulace
Já se klidně budu bavit, ale v tomto případě bych trval na autorizaci před vyvěšením. Ano promluvím, řeknu svůj názor, ale chci, aby byl napsán přesně tak jak jsem ho řekl, protože já jsem zvyklý si za svými názory stát a vím co a proč to tak říkám, z toho důvodu nechci, aby se pozměnil byť jen slovosled mnou pronesené věty, neboť celkové vyznění pak může být úplně jiné. Nechci se potom dohadovat, že jsem řekl něco jinak a bylo to vyloženo jinak. Toť vše.
 • Autor Vlk
 • Datum a čas 29.10.2008 09:42
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Manipulace
Vždyť sem to psal - lidi zevnitř vidí události jinak než zvenku. Jestli se chce lezení dostat mezi normální sporty, musí počítat s tím že jejich hraní na písečku bude interpretováno třeba i jinak oni sami chtějí. HD mi v tomhle připadají jako standardní deník (MfDnes, Lidovky, Hospodářky) akorát že píšou o věcech co tam jsou málokdy. A ty se s nima nechceš bavit :-(
 • Autor Nobody
 • Datum a čas 29.10.2008 09:00
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Manipulace
Já nenabádám Petra, aby nemluvil s novináři, ale s konkrétním člověkem, v tom vidím jistý rozdíl. Osobně nemám problém s novináři či reportéry hovořit, ale mám určitý problém hovořit s jistými lidmi kteří, ač znalí věci, používají poněkud nepřesné výrazivo, díky němuž může určitá událost vyznít poněkud jinak, ale to už jsem si s autorem vysvětloval jinde. A snahu o senzacechtivost nelze tomuto článku upřít viz. zvýrazněno Mistr světa bije ...., to by přece šlo napsat i jinak, ale to by třeba nebylo tak zajímavé, nebo vyvozování toho ( nevím na základě čeho k tomu autor dospěl - zda-li pouze na základě věku Adama - to je tedy dosti chabá konstrukce), že E. Ondrová bude chtít převzít po Heleně repre dospělých, velmi zajímavá dedukce, velmi však pochybuji, že by Evča tuto ambici měla.
 • Autor Vlk
 • Datum a čas 27.10.2008 22:09
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Manipulace
Právě tohle jsem si myslel taky. Je blbý, když jeden člen vedení (neznám pěsně strukturu, ale Vlk tam nějak figuruje) nabádá druhé člena, aby se nebavil s novináři. !!! Z vlastní zkušenosti vim, že insideři vidí moc věcí jinak než lidi z venku (mj.zvučím a oragnizuju tiskovky na krajském úřadě). Proto možná KT vytáhl jiné věty, než by si Resch přál ale na to je tady diskuse, na ČHS oficiální dokumenty (?), na Lezci diskuse sportovních lezců atd ...
 • Autor Nobody
 • Datum a čas 27.10.2008 11:17
Reaguj
Re: Re: Re: Manipulace
Řada lidí volá po popularizaci lezeckého sportu, někdo už ho vidí v brzké době na Olympiádě. Ruku v ruce s tímto trendem jde samozřejmě i zájem novinářů, které není možné opomíjet, ať už napíší cokoli. Můžeme se bránit, můžeme reagovat (a jsem rád, že na webu to jde rychle), ale musíme s nimi komunikovat. Toto si myslím bez ohledu na některé nešťastně vyňaté myšlenky a citace, které vzešly z mého rozhovoru s autorem tohoto článku.
 • Autor Petr Resch
 • Datum a čas 27.10.2008 10:20
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Manipulace
Neřekl bych NOBODY, že mám až tak vysokou šarži a o CVK je v podstatě nejvíce informací a to díky SO, tam si můžeš pravidelně zjistit, kdo co dělá. A mým hlavním úkolem je, aby měli lidé v oblastech dost materiálu na přejišťování apod. Z této oblasi mohu podat kompetentní informace, ovšem tyto nikdy nebudou ve stylu zdejších článků, přece jen jsem technik a ne básník:-). Info z VV a z jiných komisí by měli zase podávat jiní. Pokud něco konkrétního potřebuješ vědět, zadáš dotaz do fóra na Horosvazu a dostaneš od příslušného člověka odpověď.
 • Autor Vlk
 • Datum a čas 27.10.2008 09:31
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Manipulace
Možná, že by nebylo od věci, kdyby jsi se NOBADY nejdříve podíval na oblast činností, kterou má VLK ve svazu na starosti ... Možná by jsi pak zjistil, že s počínáním VV, nemá pranic společného. A naopak kdyby jsi se zajímal o dění kolem ČHS do hloubky, tak by jsi zjistil, že k odpovědnosti za web ČHS, -PR- a souvisejících oblastí, se OBČAS hlásí jistý člen VV. Proč občas a který, není myslím nutno rozebírat ...
 • Autor JiB
 • Datum a čas 27.10.2008 07:40
Reaguj
Re: Re: Re: Manipulace
Nejsi ty Wolf z ČHS? Jestli ano, tak ti musím s politováním říct, že zásadní zprávy ze spolku, v němž máš dost vysokou šarži, se dozvídám tady a na Lezci. Jestli se nechceš bavit s lidmi z médií, tak vrtej, ale ponech funkce těm, kteří jsou ochotni se bavit s veřejností.
 • Autor Nobody
 • Datum a čas 26.10.2008 18:30
Reaguj
Re: Re: Manipulace
Petře, že se nenecháš poučit, kdyby jsi si přečetl některé zdejší dřívější články o lezení a horosvazu, tak by ti muselo být jasné, že tvá slova budou poněkud poupravena v zájmu nalákání na senzace alá Blesk. Pro takovéto reportéry já mám na každou otázku pořád jednu a tutéž stejnou odpověď:-).
 • Autor Vlk
 • Datum a čas 24.10.2008 18:29
Reaguj
Celkem 18 příspěvků v diskuzi


Nadoblačná hřebenovka Watzmann

Nadoblačná hřebenovka Watzmann

VIA FERRATA GUIDE Na přechod hlavního hřebene Watzmannu je potřeba si vyhradit tři dny. Během prvního dne dorazíme na chatu Watzmannhaus, druhý den uděláme samotnou hřebenovku k chatě Wimbachgries a třetí den... celý článek

Korosadowicz na Kolový štít

Emericyho nářek na Lomnický štít

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

České středohoří AKTUÁLNĚ 2021

České středohoří AKTUÁLNĚ 2021

MŠENO Zprávy z krajiny plné čedičových sopek, pískovcových skal, lesů a úrodných rovin.
Rock Master Spectacular Duel: Phenomenal Ghisolfi and Piccolruaz

Rock Master Spectacular Duel: Phenomenal Ghisolfi and Piccolruaz

Amazing duel with Ghisolfi defeating Piccolruaz! Piccolruaz flies over Ondra in the semifinal. Ondra takes revenge in the combined and wins his 6th Rock Master Trophy. Mia Krampl doubles, shared
Rock Master KO Boulder: The Italian Laura Rogora and The Awaited Adam Ondra Win

Rock Master KO Boulder: The Italian Laura Rogora and The Awaited Adam Ondra Win

Today in Arco, Trento, Italy the 34rd Rock Master show started with KO Boulder. An elimination-competition on four spectacular boulders, surely difficult yet amazing. On the podium also the Slovenian
Pytel visí na normálce Věže u Nedvězí

Pytel visí na normálce Věže u Nedvězí

Zavěsil jsem další pytel. Chtěl jsem vylézt na odlehlou Věž u Nedvězí na Kokořínsku. Klasickou dvojkovou cestou z roku 1969 se mi to nepodařilo. Kterému horolezci se taková věc občas nepřihodí, ať
Sportovní skalkaření na Stripsenjoch ve Wilder Kaiser

Sportovní skalkaření na Stripsenjoch ve Wilder Kaiser

CLIMBING GUIDE Sportovní lezecké cesty a tři feráty k tomu si můžete vychutnat poblíž horské chaty Stripsenjochhaus v pohoří Wilder Kaiser. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Nalehko - festival Liberec, Lidové sady 25.-26.9. 25.9.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 1.-3.10. 1.10.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 1.-3.10. 1.10.
Horolezecký orientační běh Jetřichovice, koupaliště 2.10. 10:00
Nábor horolezeckého oddílu Humanita Praha, Jednota 7.10. 18:30
Deň Horskej záchrannej služby Oravská Polhora, Slaná voda 9.10. 11:00
Psotkov memoriál Vysoké Tatry, Štrbské pleso Horský běh 16.10.
Hoga - veletrh Německo, Norimberk 17.-19.10. 17.10.
IDET - veletrh Brno, Výstaviště 20.-22.10. 20.10.
IMTM - veletrh Izrael, Tel Aviv 26.-27.10. Cestovní ruch 26.10.

Diskuse

Tatry jsou marný Petr, 18.9.2021 10:34, 1 příspěvek
Autor neznámý Kuba Turek - šéfredaktor Horydoly, 16.9.2021 13:32, 2 příspěvky
Autor neznámý Plavec, 16.9.2021 13:14, 2 příspěvky
Bylo by to jednoduché sekera a kladivo, 16.9.2021 11:45, 1 příspěvek
Nadýmání a zažívací potíže Jana Bokšová, 14.9.2021 10:18, 2 příspěvky
Nadýmání a zažívací potíže markinka, 14.9.2021 8:56, 2 příspěvky
Doba trvání aklimatizace Viajero, 10.9.2021 9:21, 6 příspěvků
Doba trvání aklimatizace Horydoly, 9.9.2021 17:08, 6 příspěvků
Doba trvání aklimatizace Anežka, 9.9.2021 16:18, 6 příspěvků
www.kenvelo.cz Karel Dokoupil, 6.9.2021 20:47, 55 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Fiasko v Afghánistánu! Po... milan šupa, 13.9.2021 19:33
Plzeň Horydoly , 28.8.2021 14:39
Vodní slalomáři míří na L... Horydoly , 27.8.2021 14:06
Vodáci v Boršově vytvořil... Horydoly , 27.8.2021 14:01
Sdílená auta / motorky Horydoly , 24.8.2021 18:11
Skautský institut Praha Horydoly , 19.8.2021 11:55
Jak chutná pivo od nomádů? Horydoly , 18.8.2021 1:38
Karlovy Vary opět přivíta... Horydoly , 10.8.2021 10:30