Čeští instruktoři horolezectví podle mezinárodních pravidel

Čeští instruktoři horolezectví podle mezinárodních pravidel
SDÍLEJ:
Český horolezecký svaz ukončil první kurz nových instruktorů a právě přeškoluje stávající instruktory podle směrnic Mezinárodní unie horolezeckých svazů UIAA. Minulý rok od ní totiž získal akreditaci na vzdělávání.
Jak na to

Fotoreportáž ze školení nových instruktorů si můžete přečíst na Lezci.

V Česku zná Živnostenský zákon horského průvodce, což má být člověk, který po horách své klienty přímo nevodí, ale zajišťuje jim servis. Stará se o ubytování, dopravu či zdravotní zabezpečení.

Mnohé cestovní kanceláře si pletou průvodce s vůdcem. V Alpách lze proto vidět, jak stoupá několik desítek nezkušených českých turistů po ledovci s cepíny v rukou zajišťováni jen jedním či dvěma průvodci. Je to spíše ruská ruleta než přiměřeně bezpečný výlet do hor.

Autorizovaní sportovní instruktoři, kteří prošli kurzy pro komerční vedení sportovních akcí podle Živnostenského zákona, mohou vést akce na skálách nebo umělých stěnách.

Instruktoři Českého horolezeckého svazu jsou rozděleni podle své specializace na odborníky pro skalní terény nevelehorského charakteru a na horolezce se zkušenostmi na sněhu, ledu a ve vysokých horách.

Tak zvaní skalkaři nacházejí uplatnění především na českých pískovcích a ve skalních oblastech celé Evropy od Španělska po Slovensko. Horolezci ovládají skalní lezení, ale jejich doménou jsou především Vysoké Tatry a Alpy.

Nekomerční akce

Instruktoři mají oprávnění vyučovat nováčky v nekomerčních oddílových horoškolách, vést v rámci Českého horolezeckého svazu nekomerční lezecké nebo horolezecké akce v tuzemsku i zahraničí a předávat metodické poznatky členům svých oddílů.

Nemají nic společného s komerčními horolezeckými školami, zájezdy cestovních kanceláří, ani školními akcemi. Na to je potřeba jiné vzdělání a jiné oprávnění.

Pro představu horolezecké veřejnosti tedy uvádíme, co obnášela víkendová doškolení stávajících horských instruktorů během ledna a února tohoto roku v Krkonoších. Konala se v Modrém dole pod Studniční horou. Přibližně polovina účastníků zkouškami neprošla. Ostatním platí instruktorská licence dalších pět let.

Základem jsou lyže

Všichni instruktoři jdou dvě hodiny do kopce na skialpových lyžích nebo sněžnicích. "Sněžnice jsou letos povolené, ale příště bude nutné jít pouze na lyžích," komentuje člen výkoného výboru Českého horolezeckého svazu Jiří Všetečka. "Horolezecký instruktor musí být i dobrý lyžař, protože bez lyží se k mnoha horolezeckým túrám vůbec nedostane." Na dálku mu oponuje bývalý předseda metodické komise Zdeněk Teplý: "Symbolem horolezectví v českých zemích bylo vždycky lano a skála. Lyže jsou zbytečné."

Ještě v noci se píše hodinový test ze zdravovědy zaměřený především na těžké úrazy, podchlazení a záchranu z lavin. Test má přes padesát otázek.

Jak předvídat laviny a jak z nich dostat zasypané

V sobotu ráno se jde na lyžích do lavinového svahu Studniční hory. Kope se tak zvaný klouzavý blok a norská sonda, které slouží k určení stupně lavinového nebezpečí. Na kolmých stěnách se do hloubky hledají sněhové vrstvy s různými stupni tvrdosti, které po sobě mohou jezdit jako na kuličkových ložiscích. Reálná situace odpovídá normálním podmínkám na horách, fouká, je pod mrakem a lehce sněží. Každý si vyzkouší svoji sněhovou lopatu, některé nevydrží pracovní nápor a lámou se jim plastové součásti.

Celé odpoledne běhají skupinky instruktorů se svými vedoucími po sněhových pláních Modrého dolu. Navzájem si zahrabávají lavinové hledače a zbylými je hledají. Napichují je sondami a vykopávají lopatami. Cvičí tak vyhledání v lavině.

K večeru ještě následuje předvedení činnosti záchranného družstva po vykopání zasypaného a ukázková výroba smyku z lopaty, páru lyží a horolezeckých smyček.

Noční záchranka

Po setmění se všichni vydávají na simulovanou záchrannou akci. Půl hodiny jdou na lyžích za svitu čelových svítilen hustým lesem, poté na lyžích slaňují roklí do Velké Studniční jámy hluboké sto padesát metrů a dole vytvářejí rojnici. Vědí, že mají najít tři zasypané ženy. To se po nějaké době pomocí lavinových vyhledávačů daří.

Následuje činnost přesně jako po opravdovém zasypání. Staví se pozorovatelé, vyhrabávají se postižené, vyrábějí se smyky z lyží a následuje opatrný transport lesem k civilizaci. Simulace podchlazení je téměř dokonalá, protože zasypané ženy strávily pod sněhem dvě a půl hodiny. Jedna z nich dostává napít horkého čaje z úst vybraného zachránce, protože je už pevně svázaná v bivakovacích pytlích. Akce končí návratem na chatu okolo jedenácté hodiny v noci.

Zkouší se zdravověda, uzly i pípáky

Neděle je zasvěcená zkouškám. Klasické dýchání do anduly a její oživování střídají konzultace ke zdravotnickému testu, protože každý udělal nějakou aspoň malou chybu. Instruktoři předvádějí základní uzly vůdcovský, osmičkový, lodní, poloviční lodní a prusík. Některé z nich vážou dvěma způsoby. Na prsní a sedací úvazek se vážou také dvěma různými způsoby.

Několik družstev předvádí venku ve vánici pády do ledovcových trhlin a vyproštění kolegů. Střídají se s těmi, které naostro hledají zahrabané lavinové hledače. Většina lidí dokáže najít padesát metrů vzdálený pípák do pěti minut.

Po čtvrté hodině odpolední doškolovací kurz končí. Návrat do civilizace a na parkoviště v Peci pod Sněžkou je opravdu horský. Lyžaři i lidé na sněžnicích sjíždějí vánicí do údolí.

Instruktor není vůdce

Český horolezecký svaz neškolí horské vůdce, kteří by za vodění brali peníze a zároveň nesli za klienty veškeré riziko. "Usilujeme zatím o to, aby se profese horského vůdce dostala do Živnostenského zákona a zároveň, aby byla upřesněna pravomoc jednotlivých druhů komerčních instruktorů a průvodců," říká zakládající člen české Asociace horských vůdců a předseda metodické komise Českého horolezeckého svazu Dušan Stuchlík a tedy zároveň i nadřízený všech nekomerčních instruktorů.

Uvádí jako příklad pravomoc trekkingového vůdce ve Francii: "Může se se svými klienty pohybovat jen v terénu pasteveckého typu do hranice ledu a sněhu, v zimě může použít sněžnice, lano využívá jen na přidržení, nikoliv navázání. Zakázanou má jakoukoliv lyžařskou či alpinistickou činnost." To samozřejmě neplatí v krizových situacích, kdy každý dělá, co umí a k čemu má s sebou na túře prostředky.

"Samozřejmě i profesionálním vůdcům v cizině se stávají maléry," míní Dušan Stuchlík. "Známý je případ, kdy jeden šel s dětskou výpravou na sněžnicích bez lavinových vyhledávačů a utrhl se s nimi sněhový svah. Soud ho poslal na deset let do vězení."

Podle Stuchlíka platí jasné pravidlo: "Když vedeš na obtížné túře jednoho klienta, je tvoje riziko, zda dodržíš všechny bezpečnostní pravidla (natažené lano, dokonalé jištění, kompletní vybavení...). Když vedeš dva, je to dvojnásobné riziko. Když vedeš tři a stane se něco vážného, jste všichni mrtví."

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Instruktoři ČHS podle směrnic UIAA?
I kdyz s Kubou ve vetsine prispevku bohuzel nesouhlasim, tak ted se ho musim zastat a rozhodne se zastat i CHS. I kdyz byly a asi vzdy nejakoe problemy se skolenim instruktoru budou tak si myslim, ze se to ted bere rozhodne hodne poctive a clovek se hodne nauci a priuci!!!Ja absolvoval "horsky" instruktorak loni a rozhodne si myslim, ze to bylo hodne prinosny!!!
  • Autor tom
  • Datum a čas 19.3.2004 18:22
Reaguj
Prosím upřesnit
Igore, problémy určitě jsou, ale ty jsem v článku neřešil. Jen jsem popisoval, jak vypadalo instruktorské školení. Která slova jsem podle Tebe nevážil a kde fantazíroval? Co bylo jinak?
Reaguj
Re: Instruktoři ČHS podle směrnic UIAA?
Petře, ČHS ani UIAA se nevetřeli ani nesnížili obezřetnot, pouze autor článku neváží slova a trochu fantazíruje. Problémy s výcvikem, metodami, formou a kvalitou jsou, ale úplně jinde.
Reaguj
Instruktoři ČHS podle směrnic UIAA?
To musí být nějaký omyl. Vzhledem k tomu, že pár instruktorů vyškolených ČHS znám, že sám jsem absolventem, i když starším ale sebevzdělávajícím, a že občas mám možnost se dostat k hodnocení úrovně těchto akcí (školení), nezbývá mi než konstatovat, že, buď se ČHS "podloudně" vloudil do přízně UIAA a nebo UIAA snížila "ostražitost" :o))).
  • Autor Petr
  • Datum a čas 11.3.2004 20:57
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Alpy AKTUÁLNĚ 2023

Alpy AKTUÁLNĚ 2023

WEISSENSEE Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.... celý článek

Taxis odešel lézt do nebe

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Tropické ledovce v Kolumbii

Tropické ledovce v Kolumbii

Tropická Kolumbie má šest hor pokrytých malým ledovcem. Do čtyř let o jeden přijde. V minulém století zmizel jeden ledovec každých deset let. 
Kilimandžáro, nejvyšší hora Afriky

Kilimandžáro, nejvyšší hora Afriky

Kilimandžáro je nejvyšší hora Afriky. Patří tedy do ceněné sbírky nejvyšších hor všech kontinentů 7 Summits. Zároveň je to výstup nejlehčí. K jeho zdolání stačí trekové hole, batůžek a dost peněz na místní
SEZNAM: Umělé lezecké stěny

SEZNAM: Umělé lezecké stěny

AKTUALIZACE Přinášíme nejobsažnější přehled umělých horolezeckých stěn v Čechách, na Moravě a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy velkých stěn i malých boulderovek, které jsou přístupné pro veřejnost.
Jak letos vypadají ledopády 2023

Jak letos vypadají ledopády 2023

VYSOKÉ TATRY Přinášíme průběžné ledolezecké zprávy z Česka a Slovenska. Pokud nám chcete dát vědět, kde dá lézt, jaká je kvalita ledu, nebo se pochlubit aktuální fotogalerií či videem, dejte nám vědět
Malá dachsteinská dobrodružství

Malá dachsteinská dobrodružství

AKTUALIZACE Jeden z nejbližších impozantních alpských velikánů se vypíná nějakých tři sta kilometrů od českých hranic. Téměř třítisícový Dachstein vévodí dalekému širokému okolí. Jeho bílá ledovcová čepice září stovky kilometrů daleko.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Boot - veletrh Německo, Düsseldorf 21.-29.1. 21.1.
Reisemesse - veletrh Německo, Drážďany 27.-29.1. 27.1.
Adventur - veletrh Litva, Vilnius 27.-29.1. 27.1.
Kolem světa Plzeň Cestovatelský festival 28.1. 13:00
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 2.-5.2. 2.2.
Vacances - veletrh Belgie, Brusel 2.-5.2. 2.2.
Nepál - diashow Pec pod Sněžkou, Klondajk Přednáší Jan Tráva Trávníček 2.2. 19:00
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Drytooling - slovenský pohár Lieskovany   4.2.

Diskuse

Turek píše kraviny Kuba Turek - šéfredaktor Horydoly, 25.1.2023 22:58, 9 příspěvků
Turek píše kraviny Vašek Koďousek, 25.1.2023 21:39, 9 příspěvků
Turek píše kraviny Kuba Turek - šéfredaktor Horydoly, 25.1.2023 14:50, 9 příspěvků
Turek píše kraviny Michal Skalka, 25.1.2023 14:30, 9 příspěvků
Skialp Honza, 25.1.2023 8:32, 9 příspěvků
Člověk nesmí být zhýčkaný... Lukas B., 24.1.2023 18:48, 12 příspěvků
Skialp Horydoly, 24.1.2023 16:57, 9 příspěvků
Skialp Šlojíř, 24.1.2023 16:43, 9 příspěvků
INU Honza, 24.1.2023 16:38, 1 příspěvek
INU Honza, 24.1.2023 16:33, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19
Všem! Všem! Všem! Bude po... milan šupa, 14.1.2023 19:43
Sraz na Pražském hradě 8.1. Horydoly , 5.1.2023 20:52
Praha na Silvestra: dopra... Horydoly , 31.12.2022 9:42