Dolné diery plné ledu

Dolné diery plné ledu
SDÍLEJ:

Déšť a přesycení lyžováním. Dva faktory, které nás vyhnaly z Roháčů. Vyjeli jsme ráno, což znamená, že doma budeme poměrně brzy. To je špatné. Domů se nám totiž nechce. Všichni, co sedíme v autě, kujeme pikle, jak si cestu prodloužit.

Jak na to

Popis oblasti a možnosti

Soutěskou Dolné diery vede jedna z přístupových cest do sedla Medzirozsutce. Soutěska se rozevírá na planině Podžiar. Odtud do sedla musíme projít ještě soutěskou Horné Diery a hlubokým údolím Tesná Izba. Dolné i Horné Diery jsou průstupné jen díky instalovaným žebříkům a kramlím. O rovnováhu se postarají řetězy. (Ne vždy dobře drží!). Tedy feráta!

Sedlo Medzirozsutce je klíčovým místem pro výstup na Malý Rozutec (1343 m n.m.) nebo Velký Rozutec (1610). Oba vrcholy jsou dominantami Malé Fatry. Větší z nich patří mezi nejkrásnější vrcholy na Slovensku.

V březnu, kdy jsme Diery navštívili, končila zima. Místní nám potvrdili, že je to nejkrásnější období. V plusových denních teplotách taje sníh ve vyšších partiích kaňonu. V noci, kdy teploty klesnou pod nulu, se pak tvoří bizarní ledové útvary.

Míjíme billboard, který nás zve na Malino Brdo. Je na něm borec, co leze na umělém ledovém sloupu. Jenže v Ružomberoku regulérně prší. Jedeme tedy dál. Odbočujeme s přímého směru na Dolný Kubín, Párnicu. Zastavujeme v Terchové.

Drobně prší. Rozhodujeme se pro oběd v místním hotelu. Dědka necháváme v autě. Spí. Natvrdo.

Nápad

Při obědě navrhuji, abychom déšť nedéšť, šli nakouknout do Dolných dier. Vezmeme i věci na lezení. Chtěl bych kamarádům ukázat lezení v ledu. Dám jim příležitost, aby si zkusili sami, jak je krásné. Nejsem si však jistý, jestli vůbec nějaký vhodný, nakloněný led v tuhle dobu najdeme.

Realizace

Z auta vytahujeme vercajk. Řinčení železa budí Dědka, kterému barvitě líčíme kulinářské zážitky z oběda. Musíme však hodně přehánět. Stravování ve slovenských restauracích příliš nelahodí oku, jak jsme zvyklí u nás. Ne že by nám nechutnalo, ale jídla jsou strohá, bez oblohy či jiné úpravy.

Hned vedle auta začíná ledová plocha. Instruuji adepty ledového lezení o nebezpečnosti chození po vodním ledu a pro podporu tvrzení si nazouvám mačky. Rámovky se jen nacvaknou, proto ihned mizím. Skryt za prvními stromy mačky opět zouvám a jdu pohodlně dál. Kamarádi sundávají mačky až mnohem později. Teprve když kolem nich projde několik turistů v teniskách, pochopili, že jsem si z nich vystřelil.

Pohádka

Vstupujeme do údolí. Svahy se dramaticky rychle přibližují. Podle narůstající strmosti stěn tušíme blízký vchod do soutěsky Dolné diery. Potok je stále více uvězněn pod ledovým příkrovem, přecházíme sněhové i ledové můstky.

Stezka je dobře schůdná, prošlapaná množstvím turistů. Ze stěn visí rampouchy ledu a tu a tam je vidět i souvislejší ledový splaz. Čím hlouběji se noříme do soutěsky, tím více ledu nás obklopuje. Polezeme?

Kocháme se pohádkovým prostředím, a můžeme si krky vykroutit při hledání, do čeho bychom mohli zapíchnout pikl. Procházíme uzoučkou soutěskou, stěny se trošičku pokládají. Konečně jsme na místě. Asi 25 metrů dlouhý flák ledu se sklonem něco přes 50 stupňů.

Je to zaledněný konec jakéhosi žlábku, kterým během dne stéká voda z rozpuštěného sněhu a zde dole se mění na ledopád. Ideální pro ukázku i vyzkoušení.

Polezeme!

Nazouváme mačky, navazujeme se. Sklon ledu mi dovoluje bezpečně stoupat, takže jen v rámci výukového programu vrtám vždy po pár metrech tři vývrtky. Víc jich nemám. Musím se vrátit, nechávám se spouštět. I tak to byla paráda.

Cestou dolů si všímám červených skvrn, které jsem zanechal. Až nyní si uvědomuji, že jsem si nevzal rukavice takže to odnesly klouby na prstech. Cestu vzhůru jsem označkoval pořádně. Převazujeme se.

Na řadě je přítelkyně. Na dotaz kudy má lézt ji odpovídám: „Jdi po červené“. Narážku pochopila až po pár metrech. Zpočátku předvádí klasické chyby nováčků. Lepí se na led, špatně zakopává nohy, s cepíny máchá jako s plácačkami na mouchy. Chvilku jí trvá, než přijde na princip karabiny a vývrtky. Přesto se souká výše a výše.

Neustále probíhá výukový program. Jeho výsledkem je, že poslední metry už leze, jak má. Vypadá docela jistě a dokonce projevuje z lezení i radost. Odjišťuji ještě jednoho kámoše. Ten pro změnu ignoruje přední hroty maček a neustále se snaží našlapovat na bočních hroty. Protože lezení na takto položeném ledu není nic složitého, stačí troška talentu ke sportování a člověk brzy sám pochopí co má dělat. Ne jinak to bylo i v tomto případě. Brzy dolezl k poslednímu šroubu a nechal se spustit.

Dědek

Pro vysoko zašroubovanou vývrtku vylezl Dědek. Jediný z nás má s lezením skutečné zkušenosti. A to i z hor nejvyšších. I když roky nelezl, potvrdil pravidlo o tom, že co se jednou naučíš, to hned tak nezapomeneš. Pohyboval se s takovou jistotou a elegancí nahoru i dolů, že mne napadlo že jsem úplný břídil.

Hlouběji do soutěsky

Balíme vercajk a jdeme se projít hlouběji do soutěsky. Potok je zamrzlý jen v místech, kde není silný proud. V něm už ledopády dávno roztály. O to dramatičtěji to v soutěsce vypadá. Hukot vody ve vodopádech se střídá s naprostým tichem v místech, kde je potok ještě skryt pod silným příkrovem ledu.

Lákal by mne průstup alespoň Dolnými dierami. Na to ale dnes už nezbývá čas.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Hlavna vec...
Hlavna vec,ze je tam zakazane liezt!Aha, ale ved som zabudol-Cesi mozu vsetko a vsade...
  • Autor ww
  • Datum a čas 17.2.2006 19:04
Reaguj
Blembák
Sakra aspoň blembáka bych si vzal, když už né ty rukavice!! lezení v ledu je nádherné, ale nebezpečné jak sviňa
  • Autor Holi
  • Datum a čas 11.3.2005 22:43
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Dolní Ohře: překvapivě rychlá kráska

Dolní Ohře: překvapivě rychlá kráska

AKTUALIZACE Když v Čechách neprší, tak je největší sucho pod Krušnými horami a ve Středohoří. Přesto tudy protéká Ohře, která má dost vody po celý rok. Její střední tok zná každý vodák,
Stezkou orlích hnízd od hradu ke hradu v Dolním Slezsku

Stezkou orlích hnízd od hradu ke hradu v Dolním Slezsku

Hrady v Dolním Slezsku vznikaly ve 13. století a byly posíleny za Kazimíra Velikého. Dějiny tomu chtěly, že na obranu proti Čechům, které dnes Poláci zvou k návštěvě. Měla to být neprostupná hráz.
Turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších

Turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších

Pro snazší zvládnutí horského terénu křižují nejvyšší české hory Krkonošské cyklobusy, resp. turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších, a otevírají tak širší možnost, jak si užít cykloturistiku v horských partiích, s využitím lanových drah,
Horoskop pro hráče online hazardních her

Horoskop pro hráče online hazardních her

Hazardní hry by každému vnějšímu pozorovateli mohly zpočátku připadat, že jsou založeny pouze na štěstí a ničem jiném. Pokud však pronikneme hlouběji do světa štěstí, zjistíme, že na výsledcích hazardních her
První dojmy: GT Avalanche Elite

První dojmy: GT Avalanche Elite

Horské kolo GT Avalanche Elite jede jako tank. 29palcová kola se odvalují přes kameny i kořeny, řídit není moc třeba, stačí pravidelně šlapat. Hardtail spolu s odpruženou vidlicí je pohodlný.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Kozí mejdan Milkovice 11.-14.8. Kulturně společenský festival 11.8.
Letní Letná - cirkus Praha, Letná 11.-31.8. Vizuální pohybové umění 11.8.
Chodské slavnosti Domažlice 12.-14.8. 12.8.
Čochtanova Třboň Třeboň 12.-14.8. 12.8.
Pojizerský Pacifik - nostalgické vlaky Martinice 13.-14.8. 13.8.
Vysočina arena tour - cyklomaraton Nové Město na Moravě 13.-14.8. Horská kola 13.8.
O vodňanského kapra Vodňany Koloběžky 13.8.
Vasaloppet - cyklomaraton Švédsko, Mora Horská kola 13.8.
Sraz packrafterů
České Budějovice, vodácký areál České Vrbné 19.-21.8. 19.8.
Matterhorn Ultraks Švýcarsko, Zermatt 19.-21.8. 19.8.

Diskuse

Spojené státy evropské Kuba Turek, 12.8.2022 15:04, 19 příspěvků
RE Honza, 12.8.2022 14:08, 19 příspěvků
RE Kuba Turek, 12.8.2022 1:07, 19 příspěvků
RE Honza, 11.8.2022 20:14, 19 příspěvků
RE Kuba Turek, 11.8.2022 16:55, 19 příspěvků
RE Honza, 11.8.2022 14:54, 19 příspěvků
RE Kuba Turek, 11.8.2022 11:31, 19 příspěvků
RE Honza, 11.8.2022 11:01, 19 příspěvků
RE Kuba Turek, 10.8.2022 22:13, 19 příspěvků
INU re Kuba Turek Kuba Turek, 10.8.2022 22:06, 19 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Browse over 500 000 of th... billhi18 billhi18, 12.8.2022 15:32
Autism & Asperger's are T... leanne pen56, 30.7.2022 17:09
Nebřenice Horydoly , 29.7.2022 14:39
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.7.2022 21:43
. Prodeje pohorek vzrostl... Horydoly , 18.7.2022 21:23
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 11.7.2022 15:14
Re: Pojištění Horydoly Open, 9.7.2022 11:02
Cyklistické závody 2022 Horydoly Open, 7.7.2022 18:53