Drsná lekce na Kružberku

Drsná lekce na Kružberku
Červerňák na Kružberku jako za mlada.
Autor snímku Ivo Janík
SDÍLEJ:

V kružberském horolezeckém ráji se jednoho loňského, pozdě letního víkendu sešlo na místě svých činů patnáct starších pánů. Kdyby přijeli vlakem, většina z nich by přicestovala na důchodcovské slevy. Jenže oni přijeli auty, došli odkudsi pěšky, nebo dokonce šlapali na kole z osmdesát kilometrů vzdálené Ostravy.

Drsná lekce na Kružberku
Kružberk, Velká hrana.
Autor snímku Ivo Janík
Jak na to

Kružberk

Kružberské cvičné skály naučily lásku k horolezectví nejednu generaci lezců. I díky svému neopakovatelnému prostředí v sousedství řeky Moravice a nedaleké stěně Kružberské přehrady se zde setkávali přemožitelé alpských stěn i nejvyšších vrcholů světa.

Tady se trénovalo na první zimní český průstup severní stěnou Eigeru, tady ladil formu Polda Sulovský před tím, než jako první Čech vystoupil na Mount Everest.

Od dob průkopníků a prvovýstupů proteklo Moravicí hodně vody. Skály zůstaly, jen jsou bezpečně přejištěné. Oblíbená hospoda U proletáře vyhořela, naopak se otevřel na protějším břehu řeky sportovní areál s hospodou.

Sjezd kouzelných dědečků na Kružberku začíná. Auto zastavuje pod Žabím koněm. Vystoupí prošedivělý dědek, protáhne ztuhlé klouby, zamžourá pod převis a se zvoláním: „No to snad není možné!“ vyběhne v semiškách trojkou k prvnímu štandu, kde se vrhá do objetí své dlouhé roky neviděné přítelkyně.

Naboso

"Vezmu si tabletku a něco vylezeme," omlouvá své klouby a stejnou cestou hopká dolů. A už přijíždí Luděk Paleček. Opírá kolo o popelnici a narychlo si domlouvá couráka s dvojkou, co se chystá na dvě délky čtyřkové obtížnosti Velkou hranou. Když na něj dojde řada, sundá cyklistické tretry, naváže se jen tak na kšandičky a přeleze na boso celou cestu.

V kšandičkách

O pár hodin později se na stejném místě připravuje další dvojka. Prvolezec zářící mládím stojí u stěny v lezečkách na kusu hadru, do kterého přepečlivě otírá boty. U sedáku se mu houpe materiálu, že nenajdeš poutko volné. Expresky, karabiny, frendy a čoky různých tvarů a velikostí. Zkrátka, hromada peněz.

Vedle něj si stoupne stařík se shrbenou postavou, bílými nožkami, v červených trenýrkách a v červeném tričku s nápisem CCCP. Kopne dvacet let starou lezečkou o skálu a doleze pod první převis. Na balkonku pod nim zaváhá a zavolá: "Zdenku, ty vole, hoď mi lano a pojď se mnou." Pak si Červeňák naváže kšandy, připne tři karáble a zmizí nad převisem. Mladý borec rozpačitě kouká na Červeňáka, pak se znechuceně odváže a o tomhle víkendu se tu už neukáže.

Prvovýstupce

Záhoranský s klidem a rozvahou překonává zdejší cesty s takovou jistotou a klidem, že přihlížející turisté nabývají klamný pocit, že o nic nejde a zvládne to každý. Není divu, kdysi dávno spoustu z místních výstupů vytvořil. O kvalitách těchto cest hovoří, že jsou problémové i pro mnoho současných lezců.

UBYTOVÁNÍ na severní Moravě: chaty, apartmány, penziony

Ledové zbraně v jeskyni

Přijíždí Polda Sulovský. Trochu tady kazí věkový průměr. Vůbec to nevadí. Šílený je stejně jako ostatní. V parném vedru vytahuje ledovcové zbraně a dává se do přelézání stropu zdejší jeskyně. Ještě že se uměle vystřílená jeskyně nedočkala původního záměru. Měla to být hrobka. Kdo ví, jak by se na Poldův výkon díval nebožtík.

K čemu jištění?

Na závěr lezeckého dne se navazují dva mladí adepti "dobývání zbytečného." Jdou Velkou hranu. Červeňák přihlíží navázaný do kšandiček se smyčkami volného lana v ruce. Kluci mají problém. Na poprvé je na ně expozice asi příliš. Červeňák s lanem volně v ruce jde tu čtyřku za nimi a doprovází je až na vrchol. S klidem, přehledem a neustále je povzbuzujíc...

Zpátky do skal

Dědečci ukončili sports day tříhodinovým maratónem v nohejbalu a ještě delším maratónem u ohně, piva a kytary. Spali tak, jak lezli. U ohně pod širákem.

Jsem o dvacet let mladší. Delší dobu jsem nebyl vážněji v horách a na skály jsem vlastně skoro zapomněl. Jakýmsi přičiněním osudu jsem se však ocitnul u této akce. Kluky – chlapy - dědky jsem z části znal, z části o nich věděl ještě z doby kdy jsem aktivně lezl a byli tehdy pro mne vzory a někteří skoro legendami. Teď jsem s nimi pařil, hrál nohejbal a taky s nimi vzpomínal. Nedali mi najevo, že by "Oni byli někdo," zatím co já se nezmohl na žádný pořádný výstup. Bylo mi s nimi dobře. Sakra dobře. Takže jsem se rozhodl. Hurá zpátky do skal. Vždyť chlapi nestárnou.

Horydoly.czO ŘECE: Dolní Moravice pro začátečníky, horní pro znalce


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Dobrý...

Jo. Se vším souhlas. Byli jsme tam taky s mladýma na soustředění a chválili si to. Jen je třeba (zvláště u holek) si zvyknout na nějaký ty živočichy na skále.

  • Autor Honza
  • Datum a čas 23.10.2012 13:14
Reaguj
Krásně napsané...
  • Autor Pavel
  • Datum a čas 25.11.2011 09:52
Reaguj
Není co dodat
Super článek, moc za něj díky. Takové články se čtou jedním dechem.
  • Autor Jirka
  • Datum a čas 3.2.2005 11:37
Reaguj
Potlesk
Potlesk pro "staré pány", potlesk pro autora článku. Pohladil po duši a dodal naději. Naději, že ta cesta ještě nekončí. A mimochodem - zajímavá konfrontace s příspěvky pod Texshellmanií. Tady je důkaz, že někteří nepotřebují supermateriál, super lezečky. Někteří nepotřebují botičky vůbec! Ještě, že to není rozšířenější trend. To by nám outdoorový průmysl nepoděkoval :oD
  • Autor husky
  • Datum a čas 27.1.2005 08:03
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Nejkrásnější turistické trasy Německa se skrývají ve Schwarzwaldu

Nejkrásnější turistické trasy Německa se skrývají ve Schwarzwaldu

Nádhernou přírodu protkanou mnoha turistickými trasami, vynikající regionální kuchyni, velké množství minerálních pramenů, dovolenou plnou zážitků na zdejších farmách, možnost výletů do populárních lázní Baden-Baden či metropolí Štrasburku a Freiburgu. To... celý článek

Čedičové lezení na vrchu Káčov

Výlovy rybníků 2021 říjen - 2. část

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.czNejčtenější články

Kaisertour, císařská túra ve Wilder Kaiser

Kaisertour, císařská túra ve Wilder Kaiser

TOUR GUIDE Čtyřdenní putování v pohoří Wilder Kaiser patří do zlatého fondu pěší turistiky v Rakousku. Půjdete tváří v tvář alpským obrům, budete spát na horolezeckých chatách, ale túra je to bezpečná a v
Spěcháte-li, nejezděte na Berounku

Spěcháte-li, nejezděte na Berounku

RIVER GUIDE Jestli jste ještě nikdy nebyli na vodě, Berounka je pro vás ideální řekou. Moc rychle neteče, je široká a hladina je dost vysoko po celý rok. Do výčtu superlativů lze
Dülferův sed - slaňování bez úvazku

Dülferův sed - slaňování bez úvazku

NOVÉ FOTKY Slavný horolezec Hans Dülfer nám jako odkaz nechal nejen spoustu překrásných výstupů ve spárách, komínech a sokolících, ale také techniku, jak slanit ze skály pouze s pomocí lana. Tak zvaný
5 tyrolských ledovců otevírá náruč lyžařům

5 tyrolských ledovců otevírá náruč lyžařům

Lyžování na ledovcích Kaunertal, Pitztal, Sölden a Stubai začíná na přelomu září a října. Lyžařská sezona na Hintertux trvá celý rok.
Burčák na kole jižní Moravou

Burčák na kole jižní Moravou

Chuť na burčák, volno okolo svatého Václava a pěkné počasí nás přiměly, abychom vyrazili na jižní Moravu. Vzali jsme to na kole z Brna dolů k soutoku Dyje s Moravou a zase nazpátek na horu

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Hoga - veletrh Německo, Norimberk 17.-19.10. 17.10.
Ekofilm - filmový festival Brno 20.-23.10. 20.10.
Houby Blanského lesa - fotovýstava České Budějovice, Jihočeské muzeum 11.9.-21.10. 21.10.
Caravaning - veletrh Brno, BVV 21.-24.10. 21.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Ostrava 22.-30.10. 22.10.
Opatovický kanál - splutí Lázně Bohdaneč   23.10.
Malá Kunratická - běh Praha, Kunratický mlýn   23.10. 11:00
Trail Maniacs Slapy 23.10.
IMTM - veletrh Izrael, Tel Aviv 26.-27.10. Cestovní ruch 26.10.
Stíny na hradě - proghlídky Svojanov 29.-30.10. 29.10.

Diskuse

slovenské bonusy ??? Tomáš, 17.10.2021 14:35, 2 příspěvky
Ja len tak trošku rýpnem. Horydoly - Andrea Černá, 13.10.2021 11:09, 2 příspěvky
Ja len tak trošku rýpnem. Borek, 13.10.2021 10:25, 2 příspěvky
Hloupost tady kvete Stix, 12.10.2021 16:15, 1 příspěvek
Další slevy Majka, 12.10.2021 10:05, 2 příspěvky
Slevy na boty Majka, 11.10.2021 12:35, 1 příspěvek
smědava a wellness hotel Lukas B., 8.10.2021 19:26, 1 příspěvek
jíst jako všežravci Lukas B., 8.10.2021 9:23, 2 příspěvky
tajemství hradu v karpatech Lukas B., 8.10.2021 9:18, 2 příspěvky
jíst jako všežravci Pišišvor, 7.10.2021 12:47, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Festival otevřených sklep... Horydoly , 11.10.2021 13:14
Caravaning Brno - doprovo... Horydoly , 7.10.2021 0:20
Od nevidím do nevidím Horydoly , 5.10.2021 23:24
Caravaning Brno 21.-24.10. Horydoly , 5.10.2021 17:04
Nesprávné testování klien... Horydoly , 4.10.2021 1:25
Concorso d'Eleganza Villa... Horydoly , 29.9.2021 16:00
Střední Čechy turistické Horydoly , 23.9.2021 14:04
Festival růžových vín Horydoly , 22.9.2021 10:22