Dvojspára na severu
Bořeň najdeme v Českém středohoří. Její vrchol (538 m n.m.) se tyčí vysoko nad údolím říčky Bíliny a městem stejného jména. Pro horolezce poskytuje nepřeberné množství výstupů v pevné skále všech obtížností. Podívejte se na video z přelezu pětidélkové Dvouspáry 5+.
Doprava
Vlakem nebo autobusem do železniční stanice Bílina - Kyselka. Odtud po zelené turistické značce. Kolem Bořeňské chaty po turistické cestě vedoucí k vrcholu. Zelená značka vede přímo z Bíliny, což poskytuje další možnosti přístupu.
Autem lze odbočit přímo pod Boření ze silnice Most – Bílina. Silnice vede na parkoviště u Bořeňské chaty. Z jižní strany je možné přijet z obce Chouč, ze které odbočíte na polní cestu vedoucí přímo k tábořišti. Je ovšem vhodná spíše pro terénní auta než naleštěné plechoévé miláčky.
Doporučené vybavení
Záleží na tom, kam jdete lézt. V jižním prostoru stačí základní skalkařská výbava, přilba, sada vklíněnců a myček. Na severu využijete veškerou horskou výzbroj včetně teplého oblečení. Zapovězeny jsou pouze mačky, cepíny a skoby. Na východě a západě počítejte s delšími ale obvykle lehčími výstupy vyžadujícími vlastní jistící prostředky.
Úpatí je zarostlé lesem. Celý prostor je národní přírodní rezervací, která zde byla vyhlášena už roku 1977.
Ke chránění je tu mnoho druhů rostlin a živočichů v lese, na stepních svazích i přímo na skálách. Při lezení můžeme narazit například na výra velkého.
Dominantní skalnatý kopec
Z Bíliny až na vrchol vede naučná stezka. Turistická cesta vede kolem celého kopce. Ze západu a východu stoupají dvě stezky na vrchol.
V západním prostoru najdeme turistickou chatu, jež kromě občerstvení nabízí i omezené možnosti ubytování. Pod jižními stěnami se nachází prostorné tábořiště vhodné ke stanování.
Stovky výstupů na Bořni
Bořeni se mezi horolezci nadneseně říká Česká Dewils Tower. Vydáte-li se k této dominantě severozápadu Středohoří, nebudete litovat. Je při tom jedno, zda jste jen lezec-začátečník nebo jeden z bratří Huberů.
Tento skalní suk nabízí mnoho stovek výstupů. Stačí si vybrat: několikametrové prásky závratných obtížností, jednodélkové laskominky pro fajnšmekry, několikadélkové cesty všech obtížností, technické výstupy, mnohadélkové dardy blížící se podmínkami velehorskému lezení.
Jednu z nich doporučujeme. Podívejte se na video Dvojspáry a jděte do ní. (Přesněji: jděte do ní za půl roku. Lézt ji můžete kvůli ochraně přírody až od září.) V severním prostoru je bezkonkurenčně nejpopulárnější.
DVOJSPÁRA
Bořeň, Severní pilíř. Lezení je povoleno 1.9.-31.1.
Obtížnost
5+ UIAA. První tři délky ve spáře a jeden výšvih na hřebeni jsou těžké. Čím výš, tím je výstup lehčí. Cesta vede v pevné skále. Vlastní jištění je nezbytné, ačkoliv na důležitých mistech jsou skoby a kruhy.
Prvovýstup
Němečtí lezci okolo 1935.
Výstup
Vpravo od hrany Severního pilíře spadá šikmá spára Staré cesty (6-) a ještě vpravo od ní další dvě spára cesty nazvané Dvojspára (5+). Dostaneme se k nim po zarostlém předskalí. Spárou na pohodlný balkón (štand). Dále dvojspárou, která se v horní části rozděluje. Sledujeme pravou z nich až do míst, kde se ztrácí. Pokračujeme pár metrů stěnkou na další balkón připomínající jeskyňku (štand). Přímo vzhůru přes převisek na úzký hřeben, kde se napojíme na Starou cestu (štand). Pokračujeme přes štrbinu nepříjemným překrokem pod téměř kolmý výšvih (štand). Poslední dlouhý šikmý výšvih lezeme stěnkou po pravé straně (štand). Lehce na vrchol k turistické vyhlídce.
Sestup
Pěšky jdeme po značené turistické cestě směrem k Bořeňské chatě. Obtížněji sestoupíme také neznačenou Kramlovanou cestou k tábořišti. Je to strmá rokle na jihovýchod od vrcholu Bořeně. Na oba sestupy potřebujeme turistickou obuv.
VIDEO Dvojspára Bořeň
Diskuse
Diskuze k článku
Pat Ament: John Gill. Mistr skal
Výlovy rybníků 2025 listopad
Nejčtenější články
Jak začít sázet na Stawkibet: průvodce pro začátečníky
Columbia Titanium Hike - podzimní oblečení do chladu, větru a deště
Rock Point Plzeň: Pět pater dobrodružství a komunita, která žije outdoorem
Zima se blíží: čas zazimovat chalupu - nebo si přiznat, že už na ni nezbývá síla
Online casino a streamovací technologie: Jak se změnilo vnímání her
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
| AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
|---|---|---|---|---|
| CVVZ - celostátní vzájemná výměna zkušeností | Kolín | 14.-17.11. Vedoucí dětských oddílů | 14.11. | |
| Pelikánův seminář | Vršatec | 14.-17.11. Horská medicína | 14.11. | |
| Sto let českých Vánoc | Loučeň, zámek | 17.11.-17.1. Výstava | 17.11. | |
| IBTM - veletrh | Španělsko, Barcelona | 18.-20.11. | 18.11. | |
| Touristik a Caravaning - veletrh | Německo, Lipsko | 19.-23.11. | 19.11. | |
| Meru Peak na kolech - vodeo | Praha, Kayak Beach Bar | 19.11. | 19:00 | |
| Mezinárodní festival outdoorových filmů | Chvalkovice na Hané | 20.-21.11. | 20.11. | |
| Mezinárodní festival outdoorových filmů | Frenštát pod Radhoštěm, kino | 20.-23.11. | 20.11. | |
| Vertical Pro - veletrh | Německo, Friedrichshafen | 21.-22.11. | 21.11. | |
| Loučení - běh | Ústí nad Labem | 21.-23.11. Ultra trail | 21.11. |
Diskuse
| parkování | Lukas B., 14.11.2025 11:35, 1 příspěvek |
| smutné ale očekávatelné | TS Charlie, 13.11.2025 17:38, 5 příspěvků |
| to snad ne? | Kuba Turek, 12.11.2025 13:44, 3 příspěvky |
| Inu | Honza, 12.11.2025 13:03, 1 příspěvek |
| to snad ne? | vodák Marek, 12.11.2025 11:20, 3 příspěvky |
| Draschicexe | climber, 11.11.2025 11:50, 1 příspěvek |
| dobré video | zlískal jsem se jako dobytek, 8.11.2025 21:42, 2 příspěvky |
| dobré video | vodák Marek, 6.11.2025 4:43, 2 příspěvky |
| Liška, václavka | Michael Beranekdeveloppex.beranek@wanadoo.fr, 5.11.2025 15:36,... |
| Hmm před 11 lety | Horydoly, 5.11.2025 14:48, 2 příspěvky |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
| přednášky o lavinové prev... | Horydoly , 13.11.2025 1:33 |
| Kutnohorsko a Kolínsko | Horydoly , 12.11.2025 10:15 |
| Re: Svatomartinská husa | Horydoly , 12.11.2025 10:12 |
| Svatomartinské slavnosti ... | Horydoly , 12.11.2025 10:09 |
| Svatomartinské hody jsou ... | Horydoly , 12.11.2025 10:07 |
| Svatomartinská husa | Horydoly , 12.11.2025 10:05 |
| Sex po šedesátce | Horydoly , 12.11.2025 10:01 |
| Tajemství názvů ženských ... | Horydoly , 12.11.2025 9:59 |
VIDEO
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM
PINTEREST
ENGLISH