Horolezci: 350 závodníků

Horolezci: 350 závodníků
SDÍLEJ:
Valná hromada Českého horolezeckého svazu nepřinesla žádné vize a ani se neobjevily nové osobnosti. Celkový dojem ze svazu se dá vyjádřit slovem údržba. Na inovace si tedy horolezci musejí počkat do dalších let.
Jak na to

O čem mluvil šéf JAMES Paľo Vaško

Rekonstrukce chaty Pod Rysy by měla letos pokročit. Mělo by být vydáno stavební povolení. Kdyby to nevyšlo, tak se bude určitě opravovat stávající objekt.

Na Popradském plese se chystají v létě velké oslavy 85 let JAMESu v rámci Tatranského horolezeckého týdne.

Pavol Vaško ohlásil, že je naposledy předsedou JAMES. "Odcházím do důchodu a zároveň končím s funkcí. Po osmi letech jsem z toho už trochu unavený."

Hlavní závěry valné hromady Českého horolezeckého svazu jsou tři: 1) Členské příspěvky se nebudou zvyšovat, protože není jasné, na co by byly určené peníze z nich plynoucí. 2) Vedení svazu bylo pověřeno vydáním metodické publikace, ačkoliv tento požadavek byl odhlasován již několika valnými hromadami. 3) Pracovní skupina se pokusí formulovat veřejný zájem na horolezectví a lobbovat na ministerstvu školství.

Čestné členství neuděleno

Na příští rok bylo odsunuto hlasování o změnách stanov. Nebyl přijat návrh na udělení čestného členství René Bulířovi a Janu Bílkovi. V prvním případě návrh neprošel o pár hlasů, ve druhém dostal Bílek jen jeden hlas. Jedním z důvodů bylo jeho jméno v seznamu komunistické Státní bezpečnosti.

Martin Otta: Komise alpinismu

Komise alpinismu se vloni rozrostla o sportovní sekci a sekci lezení v ledu. Žádá proto o větší rozpočet. Výsledky lezení v ledu prý nejsou špatné. Posuďte sami: Hovanec skončil 25. na světovém poháru v Itálii, Pelikán byl 5. v Norsku, kde nezávodila světová špička, a na Špičáku jsme získali 9. a 10. místo. Celkově skončil Pelikán 14. a Doudlebský 19.

Závodní ledolezci zřejmě přejdou v příštích letech pod křídla závodní komise. Všem reprezentatům platí ČHS lékařské prohlídky a pojištění.

"Letos bude tlak na kvalitu výstupů a hlavně styl. Asi nebudeme uznávat AF," uvedl Martin Otta.

Jak se na svaz dívají sami reprezentanti, jasně hovořila jejich neúčast na valné hromadě, kde se měli představit držitelé výstupů roku. "Adam Ondra má teplotu, Tomáš Mrázek nedorazil a je to velká škoda, Rosťa Štefánek je v Plzni a nemá cenu, aby přijel, Jitka Mázlová se omluvila kvůli rodinným problémům, Vašek Šatava se ani neomluvil. Doufám, že se ještě dostaví Doudlebský a Janák," vypočítával Martin Otta své ovečky.

Nakonec si tedy pro ocenění přišli jen Petr Resch, Ondřej Beneš, Silva Rajfová, Tomáš Sobotka a Robin Baum. Předsedkyně Alena Čepelková to komentovala slovy: "Děkuji těm, co se dostavili. Je vidět, kdo nás reprezentuje."

Vladimír Těšitel: Bezpečnostní komise

"Letos byla zima dlouhá, neudělali jsme žádné trhací zkoušky," posteskl si předseda bezpečnostní komise Vladimír Těšitel. "Letos chceme objet s trhačkou řadu oblastí a vyzkoušet pevnost kruhů a borháků. V plánu máme například Adršpach a Labák. Dalších oblastí je tolik, že je těžko zvládneme.

K volání po vydání pravidel pro bezpečné provozování lezení na umělých stěnách si Vladimír Těšitel přisadil: "V tom mám zásadní stanovisko. ČHS nevlastní žádnou horolezeckou stěnu a nemůže do toho provozovatelům mluvit."

Zároveň podezíral provozovatele stěn, že kdyby ČHS vydal zkrácenou verzi pravidel, provozovatelé by to brali za bernou minci a dál by nestudoval odbornou literaturu.

Martin Honzík: Lékařské komise

Doškolování instruktorů spolu s metodickou komisí zabere největší díl práce lékařské komise. Kromě toho lze najít na jejích internetových stránkách v rámci ČHS seznam vybavení pro nouzové situace, obsah lékárničky, lékové doporučení a nové resuscitační doporučení.

Tento rok se lékařská komise zaměří na kurzy pro horolezeckou veřejnost.

Radek Lienerth: Metodická komise

"Možná, že se někdo těší, že tady uvidí Dušana Stuchlíka," uvedla předsedkyně Alena Čepelková. Omluvil se však stejně jako z několika posledních valných hromad. Tentokrát měl doma nemocnou dceru. Zastoupil ho Radek Zoban Lienerth.

Podle něho se úroveň frekventantů přeškolení instruktorů podle norem UIAA prudce zvýšila. V roce 2004 prošli zkouškami dva lidé z patnácti, vloni jich celkem neprošlo jen dvacet. K nim přibylo dvanáct nových instruktorů. Celkem je tedy v Českém horolezeckém svazu 265 instruktorů.

Připravuje se stejně jako v celé Evropě akreditace pro instruktory sportovního lezení. Kurzy pro ně budou jednodušší a budou oprávněni učit lezení na umělých stěnách a dobře zajištěných jednodélkových skálách. Dosud existovali jen instruktoři pro horské a skalní terény.

Pavel Jirsa: Skialpinismus

Šéf komise závodního skialpinismu Pavel Jirsa se nedostavil, protože měl službu na Horské službě.

Dan Kadlec: Komise závodního lezení

"Rok byl možná divoký, došlo i k přečerpání peněz," řekl na úvod šéf dospělého i dětského lezení po umělých stěnách Dan Kadlec. Podle něho byl úžasný úspěch Tomáše Mrázka v lezení na obtížnost a Věry Kostruhové v boulderingu.

Velmi složitá je podle něho situace v nominaci reprezentantů. Nominační pravidla byla zrušena a komise by chtěla rozhodovat ad hoc případ od případu a závod od závodu.

Na Českém poháru a Lanex Cupu bylo zaregistrováno 1437 startů. Po upřesňujícím dotazu ovšem toto číslo není nijak impozantní. V Českém poháru startovalo 138 závodníků a na Lanex Cupu 269 závodníků. Podle odhadu Dana Kadlece se tedy zúčastnilo závodů v roce 2005 pouhých tři sta padesát závodníků.

Dodejme, že podle později schváleného rozpočtu dostane těchto tři sta padesát závodníků nejméně pětinu z celkového rozpočtu svazu, který má téměř dvanáct tisíc členů.

Jindřich Pražák: Ochrana přírody

Nového není nic. "Ochranáři nechtějí lezení a my lezení chceme," lapidárně shrnul tajemník svazu Jindřich Pražák. "Militantní lidé jsou na obou stranách, ale zákon straní úředníkům."

Během několika týdnů bude dojednáno lezení v Českém ráji na tři roku a v Českém krasu na deset let. V jednání zůstává lezení v Českém Švýcarsku.

Josef Uherka: Komise mládeže

Vloni zrušila valná hromada svazu komisi lezení mládeže v horách a nahradila ji grantovým systémem. Letos se jí zadními vrátky snaží vpašovat do ČHS Josef Uherka. "Strašně špatně se mi hodnotily granty. Nebyl jsem toho schopen. Jak mám rozhodnout, zda je lepší podporovat lezení těžkých cest, nebo výstupy po ferátách?"

Jeho záměrem je tedy sezvat všechny žadatele o granty a nechat je rozhodnout mezi sebou, kdo peníze dostane. "Mohlo by to pomoci komisi mládeži, která by tímto způsobem mohla zase vzniknout."

Komise mládeže sice neexistuje a valná hromada o jejím obnovení nejednala, ale v rozpočtu už jsou pro ní rezervované peníze.

Alena Čepelková: předsedkyně

Předsedkyně Alena Čepelková začala omluvou dalších funkcionářů Soni Boštíkové, že je na kurzu v Rakousku, a Pavla Weissera, který je vázaný pracovně.

Zprávy předsedkyně o stavu svazu byla velmi krátká a evidentně nepřipravená. "Hodně lidí se ptá, co má z ČHS." Potom vyjmenovala tři body, proč být v organizaci: slevy na tatranských chatách, slevy na lezeckých soutěžích, slevy ve sportovních obchodech.

Jiří Novák: peníze

Loňský rozpočet ve výši 6 666 000 korun skončil s přebytkem 128 000 korun.

O nákupu horolezecké chaty se Jiří Novák zmínil v duchu, že slábne podpora tomuto nákupu, ačkoliv loňská valná hromada pověřila výkonný výbor udělat kroky k jeho realizaci. Zatím se uvažuje o bývalé hospodě paní Boučkové u Suchých skal za dva až dva a půl milionu korun. Právě se připravuje investiční záměr.

Stanislav Šilhan: počet členů

V Českém horolezeckém svazu je registrováno 371 oddílů (valné hromady se zúčastnilo 77 oddílů) a 11 674 členů.

Členské příspěvky

Jako obvykle se na valné hromadě řešil návrh výkonného výboru na zvýšení členských příspěvků, způsoby jejich výpočtu, konstrukce jeho výše a příspěvky pro individuální členy. Co také zaznělo:

* Na údržbu skal, metodiku a lékařskou komisi jde jen jeden a půl milionu korun. To je neadekvátní. Navrhuji hledat úspory v komisi alpinismu a sportu.

* Za co máme platit členské příspěvky? Chata v Ostrově je pro nás daleko, slevy na chatách v Tatrách jsou většinou vázané na polopenzi, pojištění si zaplatí lidé v cizím Alpenvereinu.

* Výkonností sport, to je v pořádku. Ale měly by se na něj brát peníze z jiných zdrojů, než jsou členské příspěvky.

* Příspěvky by měly v budoucnosti stoupnout rozhodně o více než stovku korun. Přesto nedoporučuji současný návrh jejich zvýšení, protože zdroje by se měly hledat ve sportovní oblasti a přesunout je do oblasti servisu.

Metodika

Jako obvykle zazněly stesky na přílišnou obtížnost instruktorských kurzů a neexistenci moderní metodické příručky. Zde je pár postřehů z pléna:

* Propad mezi špičkovým instruktorem a obyčejným lezcem je obrovský. Potřebovali bychom normálního instruktora na umělou stěnu, nebo třeba do Tisé. Současný systém je postavený hodně vysoko a mladí kluci do výuky nechtějí investovat peníze.

* Slibů, že vyjde tištěná metodika, bylo už hodně. Navrhujeme standardní výběrové řízení.

* Podle usnesení valné hromady 2004 měla být zpracována skripta pro instruktory do roku 2005. Kde jsou?

* Na minulé valné hromadě jsme měli informace, že je připravená příručka metodiky. Jen se prý řeší autorská práva. Stále ale není nic vydáno.

* Přeškolení instruktorů je správné. Absolvoval jsem ho a musím říci, že jsme obházeli jednotlivá stanoviště jako malí kluci. Bylo to ale to pravé! Prošli jsme totiž zkouškami a ne jen poslouchali přednášky.

* Jsem proti anglickému označení instruktorů HAL a RC. Navrhuji uvádění instruktor skalního lezení a instruktor horolezectví.

* Nezapomínejte, že se integrujeme do Evropy. Možná se v blízké budoucnosti staneme členy Evropského horolezeckého svazu.

* Na komisi sportovního lezení mi nejvíc vadí neschopnost sestavit nominační kritéria tak, aby si sportovci mohli naplánovat závodní sezonu. Výkonný výbor by měl komisi kontrolovat, aby z ní nevypadly nesmysly, jako letošní nominační kritéria, která se vzápětí musela rušit.“ „Přejmenujme odborné komise na odborné sekce.

* Za prioritu svazu považuji udržení co největšího hřiště k lezení. V současnosti je horolezectví v přírodě ohroženo. Je zakazováno a omezováno. Jako příklad z minulosti uvedu Ádr, ze současnosti Klíč a možná v budoucnosti Labské údolí. Zákaz lezení na Klíči je názornou ukázkou, jak si činnost svazu nepředstavuji. Je vrchol absurdity, když ČHS na svém webu uvádí, že se tam může lézt, dokonce tam byl letos i výstup roku, ale zároveň tam bylo lezení zakázané.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: RE BK
Kdyz to vytrhnu z kontextu: "Vydat nejaka doporuceni, to je nabeh na prusvih. Kazdej jouda si to muze spatne precist a pak vrestet." Takovyho jednoho joudu znam. A neni treba chodit moc daleko. :)
  • Autor jx0
  • Datum a čas 29.3.2006 15:33
Reaguj
Re: Zase ten titulek
Díky za rozsáhlý příspěvek. Dan toto číslo prezentoval na valné hromadě jako součet všech závodníků. Sčítal Český pohár a Lanex Cup. Zkusím tedy zjistit, kolik lidí závodí mezi dospělými. A pár poznámek k Tvým výpadům: 1) Nejsem principiálně proti závodům na překližce, ale mám k nim výhrady - venku je lezení o moc lepší, překližka je jen variabilnější posilovna, trenéři často nemají ani tušení co se děje s dětským tělem při enormním zatížení, ve výkonnostním sportu hrozí trvalé poškození zvláště dětem (lezení je podobné jako např. gymnastika). 2) Díky za pozvání na závody, ale pravděpodobně budeme v tu dobu trávit víkend nějakou zábavnější formou. 3) Podle rozpočtu ČHS je sportovní lezení dírou na peníze. Zatímco podle Tvého výpočtu dostane jedno závodící dítě 940 Kč/rok, na jednoho běžného člena připadá něco přes pět set padesát korun.
Reaguj
Zase ten titulek
Prosím o opravu titulku na: „350 mládežnických závodníků“ Pokud chcete kritizovat nebo cokoli dodávat je nutné vycházet z ověřených údajů a vědět co tato čísla znamenají. Uvedené počty se vztahují pouze na závodníky v kategorii mládeže. Dokážete mi uvést příklad podobných, organizačně náročných soutěží, kde je na startu 80 – 120 závodníků?. Navíc v tomto počtu nejsou započítány závody na rychlost (2x Český pohár + mistrovství republiky) a všechny místní závody! Stačilo jen kliknout na: http://www.horosvaz.cz/index.php?cmd=page&type=50&article=239 a tam je přehled všech závodů i s výsledky. V ČHS je evidováno 704 členů do 18 let a z tohoto počtu jich plná polovina závodí. Zdá se vám něco špatného nebo podivného na tom, že se sportovní svaz stará o sportovní vyžití své mládeže? Rozpočet pochopitelně zahrnuje i výdaje na sportovní reprezentaci České republiky (závody EP, MS). Víte jakých úspěchů tito reprezentanti dosáhli? Zdá se vám částka cca 940,- Kč jednoho závodníka (dítě), který se zúčastní v průměru na čtyřech závodech za rok nepřiměřená a vysoká? Z vašich minulých článků je zřejmý odpor k soutěžnímu lezení dětí ale není nutné toto podsouvat i jiným a snažit se dělat ze soutěží jedinou bezednou díru na peníze svazu. Škoda, že odjíždím na jih. Příští týden 4.dubna jsou závody kousek od Prahy v Újezdě nad Lesy. Vezměte s sebou své dva syny a nebojte se přihlásit je do závodů (když je to nebude bavit, osobně vám uhradím startovné pokud mi zašlete potvrzení – moji adresu zjistíte snadno). Pokud je navštívíte, nemůžete si při trošce dobré vůle nevšimnout jak to ty děti baví, jaká je tam atmosféra a proč se vůbec spousta ochotných pořadatelů každoročně pouští do jejich přípravy a pořádání. Nebo přijeďte 22.dubna do Hořic na Český pohár mládeže, tam už budu osobně a můžeme si promluvit o smyslu závodů i jejich ceně. Čísla týkající se dospělých jsou také dohledatelná na webu. Míra Doseděl – komise soutěžního lezení mládeže.
  • Autor Míra
  • Datum a čas 27.3.2006 14:19
Reaguj
Re: Re: Čestný Honza Bílek
Ano, Ťéšo i kdokoliv, vím, že tam za Honzu Bílka nikdo nebojoval. Bylo by to asi těžké, protože při veškeré úctě, kterou k tomu starému pardálovi chovám, jeho význam a dosah je opravdu jen lokální a sám fakt, že vyučil pískolezbě mne a několik dalších domácích lezců stačí snad na pomník u Vojtěcha - ne na Strahově! Ale doufám, že jsem byl pochopen: chtěl jsem zvednout hlas na Honzovu obranu, protože jsem asi jedinej, kdo do toho vidí a tak jsem musel - Honza B. nemá ani bratra, ani syna, natožpak vnuka. (A různá čestná členství či uznání bych stejně uděloval až in memoriam!) Nazdar! V. Š.
Reaguj
Re: RE BK
S tomhle souhlas. Vydat nejaka doporuceni, to je nabeh na prusvih. Kazdej jouda si to muze spatne precist a pak vrestet.
Zaklady prvni pomoci a zdravovedy by mel umet kazdy clovek. Pokud se pohybuje v takovem prostredi jako my, tak urcite.
  • Autor dag
  • Datum a čas 27.3.2006 12:29
Reaguj
Re: Čestný Honza Bílek
Vašku, snad to bylo možná proto, že na Valný hromadě nebyl nikdo z předkladatelů.
Reaguj
RE BK
Snad bych mohl trochu opravit to co je tu napsáno o BK. Není pravda, že jsme neudělaly žádný zkoušky. Udělali jsme jich podle mne málo, poslední týden před VH. Za to opravdu trochu může počasí. Druhým důvodem bylo to, že se mě podařilo až koncem loňska zajistit bodpovídající zařízení. Kdo měl zájem, mohl si prohlédnout protokol, byl tam k disozici. Bude na vebu, Jindra už má podklady. K překližkám: ČHS skutečně žádnou neprovozuje. Po diskuzi s lidma kolem jsme došli k názoru, že by nebylo dobrý vydávat rámcový soubor doporučení, ale seznam závazných předpisů, týkajících se umělých stěn. Z monologu Zdenka T: mě zvedlo ze židle akorát to, jak zpochybnil účel zdravotnickýho školení. Já jsem se ho, možná na rodíl od něj, zúčastnil a jsem moc rád, že se budu moci pokusit pomoct kamarádovi v nouzi.
Reaguj
Čestný Honza Bílek
Je mi líto, že se čestným členem ČHS nestal člověk, který mne uváděl do světa pískovců a opravdu mne nezištně naučil všemu, co uměl. Právě díky našemu blízkému vztahu vím, proč asi byl uveden na estébáckých seznamech: Honzova první manželka Mimka po srpnu 68 emigrovala do Rakouska, a Honza se neodhodlal ji následovat (asi příliš lpěl na rodném Labsku). Byl pak zajisté vystaven nátlaku, kterému někdo prostě odolá, někdo ne. (Proklatě dobře vím, o čem píšu - celé dětství a mládí jsem měl na kádrovém posudku tetu uprchnuvší do US, v dospělém věku mě pak navštěvoval soudruh z rozvědky za účelem "vytěžování" mého bratra, jenž se legálně vystěhoval do BRD, oženiv se s Němkou. Já jsem se naverbovat nedal, ale chápu, pokud Honza nevydržel.) Udělení čestného členství je samozřejmě v pravomoci valné hromady, ale musím se ptát, proč bylo členstvo tak benevolentní při udělování čestného členství někdejším aktivním členům KSČ (ano, mám na mysli třeba Jirku Nováka!) a teď je tak protestantsky přísné. Více informovanosti, tolerance a pochopení všem přeje starej Širl.
Reaguj
Celkem 8 příspěvků v diskuzi


Orlické hory AKTUÁLNĚ 2019

Orlické hory AKTUÁLNĚ 2019

BIŠÍK Malé zprávy z Orlických hor a Podorlicka, z kraje mezi Krkonošemi a Jeseníky. Nad Adršpachem a u pramenů Metuje a Orlice.... celý článek

Alpy AKTUÁLNĚ 2019

V údolí Roklice postavil Bělina další ferátu, horolezci mu chtějí zabránit v pokračování

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Slovensko AKTUÁLNĚ 2019

Slovensko AKTUÁLNĚ 2019

KLÁŠTORISKO Zajímá vás, kde se dá projet na lyžích, kde se leze po skalách, jaké podmínky vládnou na hřebenech, jak jsou nateklé ledopády, nebo jaká chata je otevřená? Přinášíme aktuální zprávy
Kam nelézt 2019

Kam nelézt 2019

RABŠTEJN Které skály vynechat ze svých plánů? V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémech v horolezeckých terénech.
Alpy AKTUÁLNĚ 2019

Alpy AKTUÁLNĚ 2019

GRIMMING Kde je co v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
Šéfredaktor Lezec.cz a autor lezeckých průvodců Jiří Sika je absolutní nula, myslí si Wikipedie

Šéfredaktor Lezec.cz a autor lezeckých průvodců Jiří Sika je absolutní nula, myslí si Wikipedie

Na nejdůležitější světové encyklopedii Wikipedia bylo napsáno heslo Jiří Sika, které je věnováno významnému autorovi lezeckých průvodců a šéfredaktorovi nejvýznamnějšího českého média o horolezectví. Podílelo se na něm několik wikipedistů. Poté ovšem
SEZNAM: Umělé lezecké stěny

SEZNAM: Umělé lezecké stěny

AKTUALIZACE Přinášíme nejobsažnější přehled umělých horolezeckých stěn v Čechách, na Moravě a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy velkých stěn i malých boulderovek, které jsou přístupné pro veřejnost.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vrabinec, povolené lezení
  Zákaz lezení 20.4.-20.6. 21.6.
Lidová architektura Kokořínska - fotovýstava Mělník, Regionální muzeum 25.6.-25.8. 25.6.
Olympijský šplh Nové Město nad Metují, Husovo náměstí 29.6.
Vtáčnik - začátek lezení   Povolení lezení 1.7.-31.1. 1.7.
Svatý Jan - povolené lezení Křížová stěna Povolené lezení 1.7.-31.12. 1.7.
Vlhošť - začátek lezení
Kokořínsko Lezení je povoleno od 1.7. 1.7.
Horolezecký ženský sraz RHM Velká Británie, Lake District 13.-21.7. 13.7.
Vladislav Jagellonský na hradě Kunětická hora 14.7.
Bystrická dolina - povolené lezení
Harmanec Povolené lezení 15.7.-1.12. 15.7.
Horolezecké filmy Miroslava Šmída Police nad Metují, Terasy 20.7. 21:00

Diskuse

Mravenci v domě Horydoly , 16.6.2019 12:01, 2 příspěvky
Mravenci v domě Eva, 15.6.2019 9:21, 2 příspěvky
Klasika ale radši ne, 14.6.2019 16:13, 1 příspěvek
jakej Šénflek?? neregistrovaný, 12.6.2019 21:30, 1 příspěvek
Blanice - doprava a uzavírky vodák Marek, 11.6.2019 15:17, 1 příspěvek
Co s sebou Hihoihi, 10.6.2019 9:55, 9 příspěvků
pohory Makara Netopýr, 6.6.2019 13:15, 4 příspěvky
M. Jaroš Jan Vokounek (Vokoun), 4.6.2019 21:20, 1 příspěvek
Korektivní akce Decathlon prt, 4.6.2019 9:29, 3 příspěvky
pracovní prádlo Hankos, 3.6.2019 10:24, 20 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Odhalení pravdy! Francouz... milan šupa, 14.6.2019 18:35
Údolí salaší: Grossarltal... Horydoly , 12.6.2019 23:10
Bike Valachy Horydoly Open, 12.6.2019 12:00
Na světě je strategie roz... Horydoly , 23.5.2019 23:42
Trail Praha na Petříně dá... Horydoly , 20.5.2019 22:16
Baranie a Priečné Horydoly , 19.5.2019 11:20
Знакомства для секса Raymondset Raymondset, 16.5.2019 18:47
Akce v Praze Horydoly Open, 16.5.2019 12:08