Hostinec Na Šumavě pod Suškami

Hostinec Na Šumavě pod Suškami
Hruboskalsko, Daliborka, Kouřová VIIb. Leze Michael Beránek, jistí Slávek Čáslavský na jaře 1968.
Autor snímku ARCHIV Michael Beránek
SDÍLEJ:

Suché skály, Sušky, Kantorovy varhany, České Dolomity. Skalní hřeben z tvrdého pískovce hraje v historii tuzemského horolezectví velkou roli. Vzpínají se k nebi tři kilometry od obce Malá Skála mezi Turnovem a Železným Brodem. Někdy kolem roku 1893 sem poprvé zavítali členové Liberecké sekce Německo-rakouského Alpenvereinu, později se tu scházely celé generace horolezců.

Mezi horolezci na Suchých skalách se objevila legendární jména jako Bauše, Kutta, Štáflová, Nejedlo a spousta dalších.

Ti všichni našli azyl v hospodě Na Šumavě u paní Boudové, které si tehdy všichni vážili jako mámy českých horolezců.

Suché skály. Hospoda Na Šumavě (U Boudů).

Hospodu, které se také později říkalo U Vajse, koupil Milan Doubner, bývalý člen Horolezeckého oddílu Slavoj Vyšehrad, zvaný Vítr.

Tuto přezdívku mu přilepila svým komentářem jedna dáma z Vyšehradu, když pronesla: "…víš, ten hubenej, kterej vypadá, jak dvakrát přeloženej vítr…"

Potom zde Vyšehraďáci pořádali mnohokrát sraz bývalých členů – veteránů, tak zvaných starohorolezců. Vítr se staral se svou partnerkou Maruškou o žaludky svých bývalých kamarádů.

Ten šedivec uprostřed, s fotoaparátem visícím na krku, je legendární Franta Kutta, který od 18. listopadu 2004, tedy už pět let, zakládá smyčky a uzle někde mezi věžemi horolezeckého nebe případně pekla.

Horolezecký oddíl Vyšehrad pod Suchými skálami. Uprostřed s fotoaparátem visícím na krku stojí legendární horolezec Franta Kutta.

Profesní a rodinné povinnosti a také změny v předpisech o provozování restauračního zařízení nakonec donutily tyto dva, Marušku a Milana, aby po dlouhém rozvažování objekt prodali.

Český horolezecký svaz se potom jednu chvíli o tuto historickou budovu zajímal, ale nakonec nekoupil. Dnešní, nový majitel zatím žádné velké renovace neprovedl. Však se nejedná jenom o výměnu kachlíků na záchodě, nýbrž o stavební a hygienické úpravy v hodnotě více miliónů korun.

Objekt v poslední době použil pouze pro vlastní potřebu a tak se zdá, že pro následující horolezecké generace je hospoda U Boudů navždy ztracena.

Někde jsem četl vystihující slova, která bych zde rád uvedl: "A tak odchází historie. Pomalu, tiše a po špičkách a nemůže se se bránit naší malosti."

Hospoda U Boudů byla vždy záchytným bodem Vyšehradské horolezecké party. Zde se plánovaly výlety do Tater, prodebatovávaly možnosti prvovýstupů v různých skalních oblastech, navazovaly se více než přátelské styky a debatéři seděli s půllitry před chalupou a koukali do severních stěn Sušek.

Málokdo z tehdějších účastníků se už dnes dostane do míst, kde tenkrát hledal chyty a stupy a kde bojoval s gravitací.

Kuttův roh. Leze Ivan David, jistí Jirka Vrbický. 1966

Suché skály. Kuttův roh. Leze Ivan David, jistí Jirka Vrbický 1966.

Kadálkův převis. Leze Zdeněk Pacholík. 1966

V roce 1965 byly Suché skály vyhlášeny národní přírodní památkou. Během následujících let došlo několikrát k pokusům o zákaz lezecké činnosti v této oblasti, což se naštěstí do dnešní doby zeleným nadšencům nepodařilo. Že by se ale zodpovědní činitelé o oblast nějak intenzívně starali, se nedá tvrdit. Některé cedule a informační panely hnijí v trávě a listí.

Celý hřeben Suchých skal je rozdělen asi na dvacet věží. Stěny se táhnou od Samotáře přes První věž, Vlajkovou, Hlavní, Sokolí až po skálu s názvem Baba.

Je to přes sto let, kdy na tyto věže a stěny pohlédnul někdo, koho takováto scenerie oslovila a donutila k lezení. A tak je to dodnes.

Několik cest z počátku minulého století se rozrostlo na desítky výstupů nových úplně jiné kategorie na daleko vyšší úrovni obtížnosti. Všechny ale mají jedno společné – začínají dole u úpatí Sušek a končí na vrcholech věží spojených do hřebenu Suchých skal.

Doufejme že se nad těmito věžemi nestahují nějaké bouřkové mraky a všichni, kteří mají blízko ke skalám, budou mít nadále možnost také v budoucnosti ohmatávat chyty, kterých se dotkly prsty stovek stejně střelených jedinců naší společnosti.


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

:)

No, my chodili do hospody u nadrazi (dnes je tam hotel), pod pantak, obcas sokolovna, u boucku tenkrat jeste nebylo. A asi dvakrat jsme byli na Hvezde. Ale po lezeni jsme chodili do kalicha v besedicich, tocili tam malorohozecky lezak s cepici. Je to vic, nez 20 let, ale bylo to nezapomenutelny. A samozrejme vyborny lezeni.

 • Autor Pavel
 • Datum a čas 26.3.2013 04:11
Reaguj
Hospoda a fotbal
Někdo u piva řekl,že se de nahoru do pískovny hrát fotbálek, a byla to bitva o branky z šutrů a telat, až na večír to skončilo a šlo se zas k Vaisům......
 • Autor Gweidy
 • Datum a čas 16.3.2011 18:31
Reaguj
Re: Staré Časy
zapomeň na starou dobrou Šumavu
 • Autor Jarka
 • Datum a čas 13.2.2010 22:29
Reaguj
Staré Časy
Myslím i když jsem již podle dnešních názorů již senilní dědek, takže ty časy, kdy pamatuji Silvestry na Suškách ve sněhu a ledu, kdy jsme o půlnoci opilí lezli na zledovatělou Babu se nemůže vyrovnat dnešnímu rádoby kamarádství a dřívějšímu soužití s přírodou a kamarádství na hoprách.
Reaguj
No ta hospodská je někdy divná, ovšem hospodskej - ten s dírou do krku - je obvykle dobrej. Boučkův statek je dobrej na jídlo, hlavně mimo sezonu. V létě za dobrýho počasí po lezbě taky chodíme spíš na plovárnu a domluvíme si i přespání
 • Autor jrka
 • Datum a čas 13.12.2009 16:27
Reaguj
teda moc nechpau kdo kali v sokolovne, tak otravenou, pomalou a neprijemnou vrchni se fakt nikdy v zivote nevidel. krom toho sou dole famozni Bouckove s jeste famoznejsima Svijanama narozdil od tech patoku v sokolkve. nechapu.
 • Autor morderchaj
 • Datum a čas 13.12.2009 11:58
Reaguj
Kuttuv roh x Kadalkuv previs
Celkem jednoducha logika :- dve osoby lezou Kuttuv roh - Ivan David a jisti Jirka Vrbicky- jedna osoba osoba Zdenek Pacholik leze s zebrikcky Kadalkuv previstak jenom zalezi na tom prirovnat ty spravne popisy ke spravnym fotkam
Reaguj
Tak je to Kuttův roh nebo Kadílků převis? Chybka ošibka ...
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 9.12.2009 22:33
Reaguj
Dobře se kalí v Sokolovně, v létě zas na Žluté plovárně, kde maj holky otevřeno, dokud chceme pít, a dá se tam i spát:-)
 • Autor ještěr
 • Datum a čas 9.12.2009 10:41
Reaguj
nostalgie
Jedna hospoda zmizí a druhá se objeví na tom nic není
 • Autor Pišišvor
 • Datum a čas 9.12.2009 09:49
Reaguj
Celkem 10 příspěvků v diskuzi


Útěk Rusů z lázeňských měst pokračuje

Útěk Rusů z lázeňských měst pokračuje

Zhruba před 8 až 11 lety se rusky mluvící investoři předháněli, aby nakoupili co nejvíce nemovitostí v centrech Karlových Varů a Mariánských Lázní. Vyhledávali byty v původní staré zástavbě i v novostavbách a neváhali připlatit statisíce... celý článek

Běhej s námi: lokální běžecký seriál na západním okraji Prahy

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

registrovat

Ubytování Česko a Slovensko? Chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny na MegaUbytko.cz.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Nejslavnější běžkařský závod světa Vasův běh má letní varianty na horském kole a běžecky po vlastních. Délka všech tras je 90 kilometrů. Zájem je obrovský, a proto se i letos na devadesátikilometrové trati
Santa Caterina Valfurva: Strmé sjezdovky a slunečné svahy

Santa Caterina Valfurva: Strmé sjezdovky a slunečné svahy

AKTUALIZACE Zatímco Bormio ocení sportovní sjezdaři a nedaleké San Colombano je vhodné pro rekreační lyžaře, vedlejší Santa Caterina v údolí Valfurva poskytuje od každého něco. Po severních svazích padají strmé sjezdovky tvrdé
Jen tak se proběhnout

Jen tak se proběhnout

AKTUALIZACE Milovníci běhání mají v Praze celou řadu míst, kam si chodí udržovat fyzičku. Nabízíme několik tipů na místa, která mají polykači kilometrů nejvíce v oblibě. Zejména v parcích se budete muset obrnit
Lyžování ve Francii bez problémů

Lyžování ve Francii bez problémů

AKTUALIZACE Lyžování ve Francii je zážitek. Abyste si ho nezkazili zbytečnými problémy, připravíme vás na ně. Co se může stát a jak tomu předcházet, radí zkušení průvodci.
Dlouhá cesta na Zinalrothorn

Dlouhá cesta na Zinalrothorn

CLIMBING GUIDE 1991, Trift, Walliské Alpy. Sedím v potemělém podkrovním pokoji horské chaty a hlavou se mi honí zážitky uplynulého dne. Brzké vstávání, ranní chlad, výšlap na první alpský vrchol, výhledy na Matterhorn,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 18.-20.2. 18.2.
Kazachstán - přednáška Praha, Národní muzeum Přednáší Karel Kovy Kovář a Hana Dvorská 20.2. 19:00
Free - veletrh Německo, Mnichov 20.-24.2. 20.2.
Írán - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Vojtěch Lhotský 20.2. 18:30
Srí Lanka - diashow Ústí nad Labem, Hraničář Přednáší Martin Loew 20.2. 18:00
Holiday World - veletrh Praha, Holešovice 21.-24.2. Cestovní ruch 21.2.
Zahradní architektura v Holandsku - přednáška Praha, Botanická zahrada Přednáší Miroslav Malý 21.2. 17:30
Jakarta - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Zora Vašulínová 21.2. 18:30
Utazás - veletrh Maďarsko, Budapešť 21.-24.2. 21.2.
Bhútán a Nepál - diashow Brno, NetBox Přednáší David Hainall  21.2. 18:00

Diskuse

Imunita Lenka, 19.2.2019 13:24, 3 příspěvky
hrady a zámky Hankos, 18.2.2019 7:25, 1 příspěvek
To snad ne ?!? prt, 17.2.2019 21:08, 5 příspěvků
Urban vs trexx Kuba Turek, 16.2.2019 17:30, 5 příspěvků
Urban vs trexx Roma, 16.2.2019 15:41, 5 příspěvků
Mittelaletschbiwak Michael Beranek, 16.2.2019 13:15, 1 příspěvek
Rychlé peníze za dům Lenka, 14.2.2019 19:39, 7 příspěvků
průvodce nutný Igor, 14.2.2019 14:42, 6 příspěvků
krumlov David, 14.2.2019 12:21, 1 příspěvek
Operace kloubu Michal, 14.2.2019 10:24, 9 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Holiday World 2019 Horydoly , 19.2.2019 23:33
Travelfest 2019 Horydoly , 19.2.2019 0:16
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.2.2019 23:44
Mahacup Horydoly , 17.2.2019 2:35
Nebojte se! Je možné zlom... milan šupa, 14.2.2019 18:41
Re: V čem chodíte běhat? Seny Petrovič, 12.2.2019 21:17
Přednášky, které se na ST... Horydoly , 8.2.2019 23:06
Re: Slatiňany diashow a p... Horydoly , 7.2.2019 17:35