Hostinec Na Šumavě pod Suškami

Hostinec Na Šumavě pod Suškami
Hruboskalsko, Daliborka, Kouřová VIIb. Leze Michael Beránek, jistí Slávek Čáslavský na jaře 1968.
Autor snímku ARCHIV Michael Beránek
SDÍLEJ:

Suché skály, Sušky, Kantorovy varhany, České Dolomity. Skalní hřeben z tvrdého pískovce hraje v historii tuzemského horolezectví velkou roli. Vzpínají se k nebi tři kilometry od obce Malá Skála mezi Turnovem a Železným Brodem. Někdy kolem roku 1893 sem poprvé zavítali členové Liberecké sekce Německo-rakouského Alpenvereinu, později se tu scházely celé generace horolezců.

Mezi horolezci na Suchých skalách se objevila legendární jména jako Bauše, Kutta, Štáflová, Nejedlo a spousta dalších.

Ti všichni našli azyl v hospodě Na Šumavě u paní Boudové, které si tehdy všichni vážili jako mámy českých horolezců.

Suché skály. Hospoda Na Šumavě (U Boudů).

Hospodu, které se také později říkalo U Vajse, koupil Milan Doubner, bývalý člen Horolezeckého oddílu Slavoj Vyšehrad, zvaný Vítr.

Tuto přezdívku mu přilepila svým komentářem jedna dáma z Vyšehradu, když pronesla: "…víš, ten hubenej, kterej vypadá, jak dvakrát přeloženej vítr…"

Potom zde Vyšehraďáci pořádali mnohokrát sraz bývalých členů – veteránů, tak zvaných starohorolezců. Vítr se staral se svou partnerkou Maruškou o žaludky svých bývalých kamarádů.

Ten šedivec uprostřed, s fotoaparátem visícím na krku, je legendární Franta Kutta, který od 18. listopadu 2004, tedy už pět let, zakládá smyčky a uzle někde mezi věžemi horolezeckého nebe případně pekla.

Horolezecký oddíl Vyšehrad pod Suchými skálami. Uprostřed s fotoaparátem visícím na krku stojí legendární horolezec Franta Kutta.

Profesní a rodinné povinnosti a také změny v předpisech o provozování restauračního zařízení nakonec donutily tyto dva, Marušku a Milana, aby po dlouhém rozvažování objekt prodali.

Český horolezecký svaz se potom jednu chvíli o tuto historickou budovu zajímal, ale nakonec nekoupil. Dnešní, nový majitel zatím žádné velké renovace neprovedl. Však se nejedná jenom o výměnu kachlíků na záchodě, nýbrž o stavební a hygienické úpravy v hodnotě více miliónů korun.

Objekt v poslední době použil pouze pro vlastní potřebu a tak se zdá, že pro následující horolezecké generace je hospoda U Boudů navždy ztracena.

Někde jsem četl vystihující slova, která bych zde rád uvedl: "A tak odchází historie. Pomalu, tiše a po špičkách a nemůže se se bránit naší malosti."

Hospoda U Boudů byla vždy záchytným bodem Vyšehradské horolezecké party. Zde se plánovaly výlety do Tater, prodebatovávaly možnosti prvovýstupů v různých skalních oblastech, navazovaly se více než přátelské styky a debatéři seděli s půllitry před chalupou a koukali do severních stěn Sušek.

Málokdo z tehdějších účastníků se už dnes dostane do míst, kde tenkrát hledal chyty a stupy a kde bojoval s gravitací.

Kuttův roh. Leze Ivan David, jistí Jirka Vrbický. 1966

Suché skály. Kuttův roh. Leze Ivan David, jistí Jirka Vrbický 1966.

Kadálkův převis. Leze Zdeněk Pacholík. 1966

V roce 1965 byly Suché skály vyhlášeny národní přírodní památkou. Během následujících let došlo několikrát k pokusům o zákaz lezecké činnosti v této oblasti, což se naštěstí do dnešní doby zeleným nadšencům nepodařilo. Že by se ale zodpovědní činitelé o oblast nějak intenzívně starali, se nedá tvrdit. Některé cedule a informační panely hnijí v trávě a listí.

Celý hřeben Suchých skal je rozdělen asi na dvacet věží. Stěny se táhnou od Samotáře přes První věž, Vlajkovou, Hlavní, Sokolí až po skálu s názvem Baba.

Je to přes sto let, kdy na tyto věže a stěny pohlédnul někdo, koho takováto scenerie oslovila a donutila k lezení. A tak je to dodnes.

Několik cest z počátku minulého století se rozrostlo na desítky výstupů nových úplně jiné kategorie na daleko vyšší úrovni obtížnosti. Všechny ale mají jedno společné – začínají dole u úpatí Sušek a končí na vrcholech věží spojených do hřebenu Suchých skal.

Doufejme že se nad těmito věžemi nestahují nějaké bouřkové mraky a všichni, kteří mají blízko ke skalám, budou mít nadále možnost také v budoucnosti ohmatávat chyty, kterých se dotkly prsty stovek stejně střelených jedinců naší společnosti.


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

:)

No, my chodili do hospody u nadrazi (dnes je tam hotel), pod pantak, obcas sokolovna, u boucku tenkrat jeste nebylo. A asi dvakrat jsme byli na Hvezde. Ale po lezeni jsme chodili do kalicha v besedicich, tocili tam malorohozecky lezak s cepici. Je to vic, nez 20 let, ale bylo to nezapomenutelny. A samozrejme vyborny lezeni.

 • Autor Pavel
 • Datum a čas 26.3.2013 04:11
Reaguj
Hospoda a fotbal
Někdo u piva řekl,že se de nahoru do pískovny hrát fotbálek, a byla to bitva o branky z šutrů a telat, až na večír to skončilo a šlo se zas k Vaisům......
 • Autor Gweidy
 • Datum a čas 16.3.2011 18:31
Reaguj
Re: Staré Časy
zapomeň na starou dobrou Šumavu
 • Autor Jarka
 • Datum a čas 13.2.2010 22:29
Reaguj
Staré Časy
Myslím i když jsem již podle dnešních názorů již senilní dědek, takže ty časy, kdy pamatuji Silvestry na Suškách ve sněhu a ledu, kdy jsme o půlnoci opilí lezli na zledovatělou Babu se nemůže vyrovnat dnešnímu rádoby kamarádství a dřívějšímu soužití s přírodou a kamarádství na hoprách.
Reaguj
No ta hospodská je někdy divná, ovšem hospodskej - ten s dírou do krku - je obvykle dobrej. Boučkův statek je dobrej na jídlo, hlavně mimo sezonu. V létě za dobrýho počasí po lezbě taky chodíme spíš na plovárnu a domluvíme si i přespání
 • Autor jrka
 • Datum a čas 13.12.2009 16:27
Reaguj
teda moc nechpau kdo kali v sokolovne, tak otravenou, pomalou a neprijemnou vrchni se fakt nikdy v zivote nevidel. krom toho sou dole famozni Bouckove s jeste famoznejsima Svijanama narozdil od tech patoku v sokolkve. nechapu.
 • Autor morderchaj
 • Datum a čas 13.12.2009 11:58
Reaguj
Kuttuv roh x Kadalkuv previs
Celkem jednoducha logika :- dve osoby lezou Kuttuv roh - Ivan David a jisti Jirka Vrbicky- jedna osoba osoba Zdenek Pacholik leze s zebrikcky Kadalkuv previstak jenom zalezi na tom prirovnat ty spravne popisy ke spravnym fotkam
Reaguj
Tak je to Kuttův roh nebo Kadílků převis? Chybka ošibka ...
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 9.12.2009 22:33
Reaguj
Dobře se kalí v Sokolovně, v létě zas na Žluté plovárně, kde maj holky otevřeno, dokud chceme pít, a dá se tam i spát:-)
 • Autor ještěr
 • Datum a čas 9.12.2009 10:41
Reaguj
nostalgie
Jedna hospoda zmizí a druhá se objeví na tom nic není
 • Autor Pišišvor
 • Datum a čas 9.12.2009 09:49
Reaguj
Celkem 10 příspěvků v diskuzi


Polské Tatry jsou uzavřené pro turistiku

Polské Tatry jsou uzavřené pro turistiku

Všechny pěší komunikace na polském území Tatranského národního parku jsou uzařené pro turistiku. Lavinová situace 4. stupně je velmi vážná.... celý článek

Sportovní móda a zimní turistika

Borkovická blata u Soběslavi

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

Skalnatá chata ve Vysokých Tatrách se po dlouhých desetiletích otevřela pro normální horolezeckou veřejnost. Před tím fungovala jen ze známosti anebo vůbec. Při tom je to jedna z nejstarších turisticko-lyžařsko-horolezeckých chat
Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Mnoho lidí, kteří dojíždění za prací do jiného města nebo jezdí dokonce až do ciziny, často dumá nad tím, kde a jak si hledat levné varianty ubytování. Abychom těmto lidem pomohli,
Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Nejvyšší česká hora Sněžka (1603 m n.m.) převyšuje své okolí o dobrých dvě stě metrů a poskytuje dokonalý kruhový rozhled. Několikahodinová pěší túra za dalekými rozhledy se sem za jasných dní vyplatí.
Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Fascinuje vás myšlenka sportovního sázení v kasinech? Zajímá vás, co se děje v zákulisí? Pokud ano, pak jste na správném místě. V tomto článku vám poodhalíme tajemství, jak funguje sportovní sázení v kasinech.
7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

Peníze jsou jen prostředkem k dosažení našich cílů a mnoho z nás si s nadcházejícím rokem stanovuje předsevzetí, mezi které mnohdy patří také lepší správa financí nebo šetření. Finanční povědomí je zásadní pro to,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 2.-5.2. 2.2.
Vacances - veletrh Belgie, Brusel 2.-5.2. 2.2.
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 3.-5.2. 3.2.
Chřibské zimní táboření Chřiby 3.-5.2. 3.2.
Zimní táboření Lipnice nad Sázavou, hrad 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Ledová jízda - psí spřežení Pec pod Sněžkou 4.-6.2. 4.2.
Orlický maraton Deštné 4.-5.2. Běžky 4.2.
Zimní plavání v Sázavě Sázava   4.2.
Drytooling - slovenský pohár Lieskovany   4.2.

Diskuse

Meindl Perfekt Maťo, 4.2.2023 19:40, 14 příspěvků
Nohy v suchu Bretislav, 2.2.2023 18:52, 3 příspěvky
lavina Pišišvor, 2.2.2023 16:14, 2 příspěvky
Článek? Michal, 2.2.2023 13:19, 1 příspěvek
ceny za nocleh Petr, 2.2.2023 12:05, 1 příspěvek
lavina Skiák, 2.2.2023 1:57, 2 příspěvky
Skialp Honza, 31.1.2023 14:27, 16 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 23:51, 7 příspěvků
Text – Honza: Michael Beranek, 30.1.2023 20:38, 6 příspěvků
Svět se změnil Honza, 30.1.2023 19:46, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Projekty obnovy mokřadů z... Horydoly , 2.2.2023 17:10
Nový ročník Adapterra Awa... Horydoly , 2.2.2023 16:55
Anytimecar: 7 tipů na top... Horydoly , 2.2.2023 15:53
Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19