Hostinec Na Šumavě pod Suškami

Hostinec Na Šumavě pod Suškami
Hruboskalsko, Daliborka, Kouřová VIIb. Leze Michael Beránek, jistí Slávek Čáslavský na jaře 1968.
Autor snímku ARCHIV Michael Beránek
SDÍLEJ:

Suché skály, Sušky, Kantorovy varhany, České Dolomity. Skalní hřeben z tvrdého pískovce hraje v historii tuzemského horolezectví velkou roli. Vzpínají se k nebi tři kilometry od obce Malá Skála mezi Turnovem a Železným Brodem. Někdy kolem roku 1893 sem poprvé zavítali členové Liberecké sekce Německo-rakouského Alpenvereinu, později se tu scházely celé generace horolezců.

Mezi horolezci na Suchých skalách se objevila legendární jména jako Bauše, Kutta, Štáflová, Nejedlo a spousta dalších.

Ti všichni našli azyl v hospodě Na Šumavě u paní Boudové, které si tehdy všichni vážili jako mámy českých horolezců.

Suché skály. Hospoda Na Šumavě (U Boudů).

Hospodu, které se také později říkalo U Vajse, koupil Milan Doubner, bývalý člen Horolezeckého oddílu Slavoj Vyšehrad, zvaný Vítr.

Tuto přezdívku mu přilepila svým komentářem jedna dáma z Vyšehradu, když pronesla: "…víš, ten hubenej, kterej vypadá, jak dvakrát přeloženej vítr…"

Potom zde Vyšehraďáci pořádali mnohokrát sraz bývalých členů – veteránů, tak zvaných starohorolezců. Vítr se staral se svou partnerkou Maruškou o žaludky svých bývalých kamarádů.

Ten šedivec uprostřed, s fotoaparátem visícím na krku, je legendární Franta Kutta, který od 18. listopadu 2004, tedy už pět let, zakládá smyčky a uzle někde mezi věžemi horolezeckého nebe případně pekla.

Horolezecký oddíl Vyšehrad pod Suchými skálami. Uprostřed s fotoaparátem visícím na krku stojí legendární horolezec Franta Kutta.

Profesní a rodinné povinnosti a také změny v předpisech o provozování restauračního zařízení nakonec donutily tyto dva, Marušku a Milana, aby po dlouhém rozvažování objekt prodali.

Český horolezecký svaz se potom jednu chvíli o tuto historickou budovu zajímal, ale nakonec nekoupil. Dnešní, nový majitel zatím žádné velké renovace neprovedl. Však se nejedná jenom o výměnu kachlíků na záchodě, nýbrž o stavební a hygienické úpravy v hodnotě více miliónů korun.

Objekt v poslední době použil pouze pro vlastní potřebu a tak se zdá, že pro následující horolezecké generace je hospoda U Boudů navždy ztracena.

Někde jsem četl vystihující slova, která bych zde rád uvedl: "A tak odchází historie. Pomalu, tiše a po špičkách a nemůže se se bránit naší malosti."

Hospoda U Boudů byla vždy záchytným bodem Vyšehradské horolezecké party. Zde se plánovaly výlety do Tater, prodebatovávaly možnosti prvovýstupů v různých skalních oblastech, navazovaly se více než přátelské styky a debatéři seděli s půllitry před chalupou a koukali do severních stěn Sušek.

Málokdo z tehdějších účastníků se už dnes dostane do míst, kde tenkrát hledal chyty a stupy a kde bojoval s gravitací.

Kuttův roh. Leze Ivan David, jistí Jirka Vrbický. 1966

Suché skály. Kuttův roh. Leze Ivan David, jistí Jirka Vrbický 1966.

Kadálkův převis. Leze Zdeněk Pacholík. 1966

V roce 1965 byly Suché skály vyhlášeny národní přírodní památkou. Během následujících let došlo několikrát k pokusům o zákaz lezecké činnosti v této oblasti, což se naštěstí do dnešní doby zeleným nadšencům nepodařilo. Že by se ale zodpovědní činitelé o oblast nějak intenzívně starali, se nedá tvrdit. Některé cedule a informační panely hnijí v trávě a listí.

Celý hřeben Suchých skal je rozdělen asi na dvacet věží. Stěny se táhnou od Samotáře přes První věž, Vlajkovou, Hlavní, Sokolí až po skálu s názvem Baba.

Je to přes sto let, kdy na tyto věže a stěny pohlédnul někdo, koho takováto scenerie oslovila a donutila k lezení. A tak je to dodnes.

Několik cest z počátku minulého století se rozrostlo na desítky výstupů nových úplně jiné kategorie na daleko vyšší úrovni obtížnosti. Všechny ale mají jedno společné – začínají dole u úpatí Sušek a končí na vrcholech věží spojených do hřebenu Suchých skal.

Doufejme že se nad těmito věžemi nestahují nějaké bouřkové mraky a všichni, kteří mají blízko ke skalám, budou mít nadále možnost také v budoucnosti ohmatávat chyty, kterých se dotkly prsty stovek stejně střelených jedinců naší společnosti.


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

:)

No, my chodili do hospody u nadrazi (dnes je tam hotel), pod pantak, obcas sokolovna, u boucku tenkrat jeste nebylo. A asi dvakrat jsme byli na Hvezde. Ale po lezeni jsme chodili do kalicha v besedicich, tocili tam malorohozecky lezak s cepici. Je to vic, nez 20 let, ale bylo to nezapomenutelny. A samozrejme vyborny lezeni.

 • Autor Pavel
 • Datum a čas 26.3.2013 04:11
Reaguj
Hospoda a fotbal
Někdo u piva řekl,že se de nahoru do pískovny hrát fotbálek, a byla to bitva o branky z šutrů a telat, až na večír to skončilo a šlo se zas k Vaisům......
 • Autor Gweidy
 • Datum a čas 16.3.2011 18:31
Reaguj
Re: Staré Časy
zapomeň na starou dobrou Šumavu
 • Autor Jarka
 • Datum a čas 13.2.2010 22:29
Reaguj
Staré Časy
Myslím i když jsem již podle dnešních názorů již senilní dědek, takže ty časy, kdy pamatuji Silvestry na Suškách ve sněhu a ledu, kdy jsme o půlnoci opilí lezli na zledovatělou Babu se nemůže vyrovnat dnešnímu rádoby kamarádství a dřívějšímu soužití s přírodou a kamarádství na hoprách.
Reaguj
No ta hospodská je někdy divná, ovšem hospodskej - ten s dírou do krku - je obvykle dobrej. Boučkův statek je dobrej na jídlo, hlavně mimo sezonu. V létě za dobrýho počasí po lezbě taky chodíme spíš na plovárnu a domluvíme si i přespání
 • Autor jrka
 • Datum a čas 13.12.2009 16:27
Reaguj
teda moc nechpau kdo kali v sokolovne, tak otravenou, pomalou a neprijemnou vrchni se fakt nikdy v zivote nevidel. krom toho sou dole famozni Bouckove s jeste famoznejsima Svijanama narozdil od tech patoku v sokolkve. nechapu.
 • Autor morderchaj
 • Datum a čas 13.12.2009 11:58
Reaguj
Kuttuv roh x Kadalkuv previs
Celkem jednoducha logika :- dve osoby lezou Kuttuv roh - Ivan David a jisti Jirka Vrbicky- jedna osoba osoba Zdenek Pacholik leze s zebrikcky Kadalkuv previstak jenom zalezi na tom prirovnat ty spravne popisy ke spravnym fotkam
Reaguj
Tak je to Kuttův roh nebo Kadílků převis? Chybka ošibka ...
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 9.12.2009 22:33
Reaguj
Dobře se kalí v Sokolovně, v létě zas na Žluté plovárně, kde maj holky otevřeno, dokud chceme pít, a dá se tam i spát:-)
 • Autor ještěr
 • Datum a čas 9.12.2009 10:41
Reaguj
nostalgie
Jedna hospoda zmizí a druhá se objeví na tom nic není
 • Autor Pišišvor
 • Datum a čas 9.12.2009 09:49
Reaguj
Celkem 10 příspěvků v diskuzi


Dětská sedačka dopředu nebo dozadu?

Dětská sedačka dopředu nebo dozadu?

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Venku je krásné počasí, ideální na kolo, a je třeba skloubit cyklistiku s rodinným výletem neboli funny biking pro celou rodinu. Váš malý biker přece musí jet s vámi. Ideální variantou... celý článek

Noční koloběžkování, zážitek nejen pro sportovní nadšence

Poslední slanění ve Svatém Janu před koncem roku 2018

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Cyklomaratony pro každé kolo 2019

Cyklomaratony pro každé kolo 2019

AKTUALIZACE S dlouhými závody na horských kolech se doslova roztrhl pytel. Bikemaratony jsou stále populárnější nejen mezi profesionálními závodníky, ale přijíždějí na ně i tisíce amatérů. Od března do října si lze
Pallavicini patří do horolezecké maturity

Pallavicini patří do horolezecké maturity

CLIMBING GUIDE Hrabě Pallavicini byl frajer! V roce 1876 se třemi společníky vystoupal největší sněhovou roklí přímo na vrchol nejvyšší rakouské hory Velkého Zvoníka. Několik desítek let nebyl schopen výkon "nejsilnějšího
Hurá na písek!

Hurá na písek!

AKTUALIZACE Skalní města jsou plná postaviček stoupajících kolmými stěnami jako mouchy na vrcholy impozantních věží. Pískovec je ovšem velmi porézní a měkká hornina. Stačí krátká dešťová přeháňka a z pevné skály se
Z Pradědu na Červenohorské sedlo

Z Pradědu na Červenohorské sedlo

AKTUALIZACE V neděli v sedm hodin ráno vyrážíme autem z Hlučína směr Jeseníky. V původním plánu byla některá z beskydských hřebenovek, ale se sněhem je to tam na levačku. Praděd je v této situaci jistota. Po
Narcisy, tulipány, magnólie - až oči přechází

Narcisy, tulipány, magnólie - až oči přechází

Dendrologická zahrada v Praze - Průhonicích právě kvete do žluta, bíla a růžova. Návštěvníci obdivují desítky druhů narcisů, tulipánů a magnolií. Mezi nimi sem tam vykukuje modřenec, petrklíč, pomněnka či dymnivka. Pomalu začínají kvést

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Západ USA - diashow Brno, Klub cestovatelů Přednáší Petr Kaděra 24.4. 18:30
Lampionová plavba Liberec, přehrada 24.4. 19:00
Gruzie a severní pól - přednáška Praha, Národní muzeum Přednáší Jan Homola a Richard Santus 24.4. 19:00
Srí Lanka - diashow Plzeň, Papírna Přednáší Martin Loew 25.4. 19:00
Travelfest - veletrh České Budějovice, Výstaviště 25.-28.4. 25.4.
City Nature Challenge Praha 26.-29.4. Fotografování přírody 26.4.
Na jeden den geologem Praha, Česká geologická služba 26.-27.4. 26.4. 09:00
Open Studios Brno, Tesla 26.-28.4. Dny otevřených dveří výtvarných ateliérů 26.4.
Drahokamy a minerály Tišnov 26.-28.4. Burza 26.4.
Čarobabí Vysoké Mýto, Mikádo 26.4.

Diskuse

Elektro kolo nebo elektro... Horydoly , 23.4.2019 14:49, 8 příspěvků
Elektro kolo nebo elektro... Karel, 23.4.2019 13:23, 8 příspěvků
Porod císařem Katka, 23.4.2019 13:06, 7 příspěvků
Nezapomeň na gumáky HankaR, 23.4.2019 11:02, 7 příspěvků
nabízím Josef, 21.4.2019 19:08, 11 příspěvků
Sportovní výkonnost Michalec, 21.4.2019 16:03, 3 příspěvky
Elektro kolo nebo elektro... Tomas, 21.4.2019 14:52, 8 příspěvků
Porod císařem Michala, 21.4.2019 10:38, 7 příspěvků
Sportovní výkonnost Vojtech, 19.4.2019 14:19, 3 příspěvky
Elektro kolo nebo elektro... Karel, 19.4.2019 11:26, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Světové památky Horydoly , 18.4.2019 23:14
Restaurace a hospody Horydoly , 18.4.2019 23:10
Ve Špindlu startuje letní... Horydoly , 18.4.2019 21:06
Jizerské hory pro turisty Horydoly , 18.4.2019 19:45
Velká cena Kouřimi Horydoly , 15.4.2019 20:37
Cestovný ruch v Bardejove... Horydoly , 15.4.2019 10:33
Sezóna ve Špindlu ještě n... Horydoly , 4.4.2019 16:44
EXPEDÍCIE 2019 Horydoly , 1.4.2019 22:54