Jak školí Český horolezecký svaz nováčky? Nikdo neví!

Jak školí Český horolezecký svaz nováčky? Nikdo neví!
Martin Honzík předvádí Straussovu metodu vytahování zraněného horolezce. Sleduje ho Václav Tichavský (uprostřed) a Kuba Turek (vpravo). Školení instruktorů Českého horolezeckého svazu probíhá na Drátníku.
Autor snímku Pavel Matoušek - HK Bezuchov
SDÍLEJ:

Naprostá bezradnost Českého horolezeckého svazu ohledně nejzákladnějších metodických postupů je očividná. V novém systému tzv. garantovaných horoškol vyšlo najevo, že ČHS trvá na jednotném školení nováčků, ale instruktorům neříká vedení ČHS nic, anebo pokaždé něco jiného.

Jak na to

WEB HO Humanita Praha

Tvorba štandu (Bolovanos)
Celkem pekne zpracovane video k tematice tvorby standu

Tvorba štandu (Zeťák)
Jenom bych doplnil, že né vše co je na videu je dle metodiky ČHS. Zejména štand s prostým překrutem "MagicX" je zcela nevhodný. Kdo ho udělá u lez.zkoušky, letí. Doporučovaný způsob je "The S.W.A.M.P.". Dále je také rizikové používat na štandy smyčky z dyneemy, mají nízký bod tavení a minimální dynamické vlastnosti. Viz zde.

Tvorba štandu ( Robin)
Tak tak, do dyneemy není vhodné házet kovadlinu! Jinak k těm štandům v jednoduchosti je síla. Stávající metodika ČHS, no ona se pořád mění a aktuální znění se předává pouze ústním sdělením a na stránkách ČHS takové raději není, naopak se z nich odkazuje na metodické materiály obsahující plovoucí štand, který nicméně, jak píše Zeťák výše, hlásají "již léta" jako nevhodný, nebo řekněme korektně přežitý, blbunevzdorný. Každopádně preferuje se jednoduchost a blbuvzdornost. Čemuž se nebudeme v kurzu pro nováčky bránit. Takže po nováčcích i novačkách, až do odvolání , budeme chtít na fixním jištění centrální karabinu vyvázanou do druhého bodu. V případně, vlastního jištění, pak centrální karabinu, nebo centrální uzel vyvázaný ze spoda. Neberte to jako dogma (dogmatického vojáka už se prý metodická komise zbavila). Nejde to napsat do jednoho příspěvku v chatu přesně. Navíc co bylo hlásáno před dvěma lety, může být letos přežité. Netřeba se to učit z videí na intenetu. Ukážeme si na některé metodické akci. Není třeba ani hledat metodické materiály na webu ČHS. Nejsou aktuální odkazují například na plovoucí štand.

Bezradnost Českého horolezeckého svazu se týká už "obyčejného" jištění horolezců mezi sebou a také budování jistícího stanoviště. Dodáváme, že tyto znalosti jsou alfou a omegou horolezeckého sportu, ať už lezete na umělých stěnách, na skalách, nebo v horách.   

Instruktoři sami neví, co mají učit

Dva důkazy z poslední doby kopírujeme.

První je konverzace na oficiálním Facebookovém profilu Českého horolezeckého svazu, která ukazuje, že žádné jednotné materiály k základní bezpečnosti neexistují a zřejmě o ně nikdo ani neusiluje.

Druhý jsou pokyny dvou instruktorů nováčkovi na oficiálním webu horolezeckého oddílu Humanita Praha, kteří poukazují na metodické pokyny, které se mění každou chvíli, a nikdo neví, co aktuálně platí.

FACEBOOK Český horolezecký svaz

Ve dnech 16-18.11.2018 proběhl ve skalní oblasti Velkého Rabštejna Seminář pro instruktory zaměřený na metodické postupy ve výuce nováčků a kladení důrazů na bezpečnost a jednoduchost při výuce. Seminář pořádal ČHS jakožto doškolení pro instruktory s různým stupněm kvalifikace – SCI, RCI i HAL. Zároveň tímto seminářem chtěla metodická komise sjednotit postupy a metodické standarty výuky v horoškolách a získat zpětnou vazbu od instruktorů horoškol. Akce se nakonec zúčastnilo kolem 20ti instruktorů. Z metodické komise se akce zúčastnili 4 lektoři, včetně předsedy. Celý článek z akce si přečtěte na našem webu zde

Kuba Turek
Prosím, kde na webu nebo někde jinde najdeme jakožto instruktoři ony postupy pro sjednocení praxe při výuce nováčků, které se od posledních doškolení změnily? Tj. za poslední 1-3 roky, podle toho, kdo a kdy z našich oddílových instruktorů byl na doškolení.

Český horolezecký svaz
Ahoj, postupy nejsou na webu uvedené, byly součástí výkladu. V případě dalších dotazů se prosím obrať na předsedu metodické komise.

Kuba Turek
Ahoj Český horolezecký svaze, nebylo by tedy možné těch pár změn, které metodická komise vymyslela, dát někam na web anebo aspoň poslat instruktorům e-mailem? Předpokládám, že jich moc nebude. Nás několik oddílových instruktorů se vlastně po každém doškolení i vyškolení nového instruktora (tedy cca každý rok) dohadujeme, co vlastně po nás vedení ČHS chce a co máme přesně chtít po našich nováčcích i ostatních členech oddílu. Ukázalo se to v plné nahotě vloni v létě, když naše interní oddílové zkoušky navštívil superinstruktor z ČHS (což jsme velmi ocenili), ale vlastně z toho dodnes přesně nevíme, co a jak děláme dobře a hlavně co jak bychom měli dělat lépe. Dělá to na nás dojem, že ani v rámci ČHS to není jasné a že každá skupinka ve vedení prosazuje něco poněkud jiného. Ale nejspíš se mýlíme. Proto bychom ocenili, aby tyhle zásady byly někde napsané, klidně v nejjednodušší formě třeba jako poznámky.

Český horolezecký svaz
Jak už jsme psali výše: pro odbornou debatu o metodice a standardech nebo formě, jak by se měly prezentovat, je potřeba obrátit se přímo na vedoucího metodické komise. Díky za pochopení.

Kuba Turek
Jak už jsem psal výše, nepsal jsem o odborné debatě, ale striktních požadavcích na výchovu nováčků, které vyžaduje ČHS po svých instruktorech, ale jejichž aktuální změny nejsou všeobecně známy. Děkuji, že to pochopíte.

Český horolezecký svaz
Stejně jako se průkaz a pojištění objednává na e-shopu nebo na sekretariátu a ne v diskusním fóru Facebooku, tak informace o metodice se získávají u metodické komise, případně při školeních, která MK pořádá.

Kuba Turek 
Díky za velmi vstřícnou odpověď. Je vidět, že komunikační kanál Českého horolezeckého svazu funguje. Nenapadlo mě, že pod článkem o metodickém školení se nemám ptát na metodické školení. Já blázen...

 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Bezpečně na kole: bikujeme hravě a zdravě

Bezpečně na kole: bikujeme hravě a zdravě

Bezpečnost a “umět jezdit kole“, ovládat techniku jízdy hrají stále větší prim. Iniciativa Bezpečně na kole získává děti pro cyklistiku od roku 2011. Základem je edukativní koncept pro výuky bezpečné a správné jízdy... celý článek

Armádní překážkový běh Army Run běží do srdce Prahy

Na pivo vlakem do Velkých Popovic

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Vodňanská Blanice

Vodňanská Blanice

RIVER GUIDE Blanice proudící ze Šumavy do jižních Čech je řeka mnoha tváří. Nejpopulárnější je úsek divoké vody mezi Husincem a Strunkovicemi, kde se pořádají vodácké závody a veřejná splutí.
Kam nelézt 2019

Kam nelézt 2019

RABŠTEJN Které skály vynechat ze svých plánů? V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémech v horolezeckých terénech.
Salcburská salašnická cesta / Salzburger Almenweg

Salcburská salašnická cesta / Salzburger Almenweg

TOUR GUIDE 350 km dlouhá Salcburská salašnická stezka vám ukáže více než sto venkovských horských chat v rakouském zemi SalzburgerLand. Turistická trasa je rozdělená na 31 denní etap, které lze projít najednou,
Steyr, když je vody akorát

Steyr, když je vody akorát

AKTUALIZACE Alpské řeky nejsou líné, poskakují, dovádějí a při tom mají pořádný tah. Kromě toho jsou řádně studené. Nejbližší Steyr stéká z úbočí Mrtvých hor (Totes Gebirge) pod lyžařským střediskem Hinterstoder. Na
Grossglockner na lyžích nebo na snowboardu

Grossglockner na lyžích nebo na snowboardu

SKI GUIDE Předkládám šest nejvýznamnějších lyžařských a snowboardových túr v jižní části masivu Grossglockneru. Všechny začínají na chatě Stüdlhütte (2802 m), u které je po celou zimu otevřený komfortní zimní domeček (Winterraum). Není

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Buskers fest - pouliční umění České Budějovice 17.-21.6. 17.6.
Olympijský běh České Budějovice, Hanace Přednášejí manželé Motaní 19.6.
Olympijský běh Most, Autodrom 19.6.
Beskidy Trophy Polsko, Istebna 20.-23.6. Etapový cyklomaraton 20.6.
Den žiraf Jihlava, ZOO 21.-22.6. 21.6.
Cyklovíkend Suchdol nad Lužnicí 21.-23.6. 21.6.
Stupavský cyklomaraton Stupava 21.-23.6. Horská kola 21.6.
Jihlavské havíření Jihlava 21.-23.6. 21.6.
Vrabinec, povolené lezení
  Zákaz lezení 20.4.-20.6. 21.6.
Svatojánský večer Rožnov, skanzen 21.6. 21:00

Diskuse

Koleno operace Petr, 17.6.2019 14:38, 8 příspěvků
Dogtra Pathfinder Lenka Novotná, 17.6.2019 14:23, 7 příspěvků
Mravenci v domě Denisa, 17.6.2019 0:41, 3 příspěvky
Mravenci v domě Horydoly , 16.6.2019 12:01, 3 příspěvky
Mravenci v domě Eva, 15.6.2019 9:21, 3 příspěvky
Klasika ale radši ne, 14.6.2019 16:13, 1 příspěvek
jakej Šénflek?? neregistrovaný, 12.6.2019 21:30, 1 příspěvek
Blanice - doprava a uzavírky vodák Marek, 11.6.2019 15:17, 1 příspěvek
Co s sebou Hihoihi, 10.6.2019 9:55, 9 příspěvků
pohory Makara Netopýr, 6.6.2019 13:15, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Odhalení pravdy! Francouz... milan šupa, 14.6.2019 18:35
Údolí salaší: Grossarltal... Horydoly , 12.6.2019 23:10
Bike Valachy Horydoly Open, 12.6.2019 12:00
Na světě je strategie roz... Horydoly , 23.5.2019 23:42
Trail Praha na Petříně dá... Horydoly , 20.5.2019 22:16
Baranie a Priečné Horydoly , 19.5.2019 11:20
Знакомства для секса Raymondset Raymondset, 16.5.2019 18:47
Akce v Praze Horydoly Open, 16.5.2019 12:08