Jak školí Český horolezecký svaz nováčky? Nikdo neví!

Jak školí Český horolezecký svaz nováčky? Nikdo neví!
Martin Honzík předvádí Straussovu metodu vytahování zraněného horolezce. Sleduje ho Václav Tichavský (uprostřed) a Kuba Turek (vpravo). Školení instruktorů Českého horolezeckého svazu probíhá na Drátníku.
Autor snímku Pavel Matoušek - HK Bezuchov
SDÍLEJ:

Naprostá bezradnost Českého horolezeckého svazu ohledně nejzákladnějších metodických postupů je očividná. V novém systému tzv. garantovaných horoškol vyšlo najevo, že ČHS trvá na jednotném školení nováčků, ale instruktorům neříká vedení ČHS nic, anebo pokaždé něco jiného.

Jak na to

WEB HO Humanita Praha

Tvorba štandu (Bolovanos)
Celkem pekne zpracovane video k tematice tvorby standu

Tvorba štandu (Zeťák)
Jenom bych doplnil, že né vše co je na videu je dle metodiky ČHS. Zejména štand s prostým překrutem "MagicX" je zcela nevhodný. Kdo ho udělá u lez.zkoušky, letí. Doporučovaný způsob je "The S.W.A.M.P.". Dále je také rizikové používat na štandy smyčky z dyneemy, mají nízký bod tavení a minimální dynamické vlastnosti. Viz zde.

Tvorba štandu ( Robin)
Tak tak, do dyneemy není vhodné házet kovadlinu! Jinak k těm štandům v jednoduchosti je síla. Stávající metodika ČHS, no ona se pořád mění a aktuální znění se předává pouze ústním sdělením a na stránkách ČHS takové raději není, naopak se z nich odkazuje na metodické materiály obsahující plovoucí štand, který nicméně, jak píše Zeťák výše, hlásají "již léta" jako nevhodný, nebo řekněme korektně přežitý, blbunevzdorný. Každopádně preferuje se jednoduchost a blbuvzdornost. Čemuž se nebudeme v kurzu pro nováčky bránit. Takže po nováčcích i novačkách, až do odvolání , budeme chtít na fixním jištění centrální karabinu vyvázanou do druhého bodu. V případně, vlastního jištění, pak centrální karabinu, nebo centrální uzel vyvázaný ze spoda. Neberte to jako dogma (dogmatického vojáka už se prý metodická komise zbavila). Nejde to napsat do jednoho příspěvku v chatu přesně. Navíc co bylo hlásáno před dvěma lety, může být letos přežité. Netřeba se to učit z videí na intenetu. Ukážeme si na některé metodické akci. Není třeba ani hledat metodické materiály na webu ČHS. Nejsou aktuální odkazují například na plovoucí štand.

Bezradnost Českého horolezeckého svazu se týká už "obyčejného" jištění horolezců mezi sebou a také budování jistícího stanoviště. Dodáváme, že tyto znalosti jsou alfou a omegou horolezeckého sportu, ať už lezete na umělých stěnách, na skalách, nebo v horách.   

Instruktoři sami neví, co mají učit

Dva důkazy z poslední doby kopírujeme.

První je konverzace na oficiálním Facebookovém profilu Českého horolezeckého svazu, která ukazuje, že žádné jednotné materiály k základní bezpečnosti neexistují a zřejmě o ně nikdo ani neusiluje.

Druhý jsou pokyny dvou instruktorů nováčkovi na oficiálním webu horolezeckého oddílu Humanita Praha, kteří poukazují na metodické pokyny, které se mění každou chvíli, a nikdo neví, co aktuálně platí.

FACEBOOK Český horolezecký svaz

Ve dnech 16-18.11.2018 proběhl ve skalní oblasti Velkého Rabštejna Seminář pro instruktory zaměřený na metodické postupy ve výuce nováčků a kladení důrazů na bezpečnost a jednoduchost při výuce. Seminář pořádal ČHS jakožto doškolení pro instruktory s různým stupněm kvalifikace – SCI, RCI i HAL. Zároveň tímto seminářem chtěla metodická komise sjednotit postupy a metodické standarty výuky v horoškolách a získat zpětnou vazbu od instruktorů horoškol. Akce se nakonec zúčastnilo kolem 20ti instruktorů. Z metodické komise se akce zúčastnili 4 lektoři, včetně předsedy. Celý článek z akce si přečtěte na našem webu zde

Kuba Turek
Prosím, kde na webu nebo někde jinde najdeme jakožto instruktoři ony postupy pro sjednocení praxe při výuce nováčků, které se od posledních doškolení změnily? Tj. za poslední 1-3 roky, podle toho, kdo a kdy z našich oddílových instruktorů byl na doškolení.

Český horolezecký svaz
Ahoj, postupy nejsou na webu uvedené, byly součástí výkladu. V případě dalších dotazů se prosím obrať na předsedu metodické komise.

Kuba Turek
Ahoj Český horolezecký svaze, nebylo by tedy možné těch pár změn, které metodická komise vymyslela, dát někam na web anebo aspoň poslat instruktorům e-mailem? Předpokládám, že jich moc nebude. Nás několik oddílových instruktorů se vlastně po každém doškolení i vyškolení nového instruktora (tedy cca každý rok) dohadujeme, co vlastně po nás vedení ČHS chce a co máme přesně chtít po našich nováčcích i ostatních členech oddílu. Ukázalo se to v plné nahotě vloni v létě, když naše interní oddílové zkoušky navštívil superinstruktor z ČHS (což jsme velmi ocenili), ale vlastně z toho dodnes přesně nevíme, co a jak děláme dobře a hlavně co jak bychom měli dělat lépe. Dělá to na nás dojem, že ani v rámci ČHS to není jasné a že každá skupinka ve vedení prosazuje něco poněkud jiného. Ale nejspíš se mýlíme. Proto bychom ocenili, aby tyhle zásady byly někde napsané, klidně v nejjednodušší formě třeba jako poznámky.

Český horolezecký svaz
Jak už jsme psali výše: pro odbornou debatu o metodice a standardech nebo formě, jak by se měly prezentovat, je potřeba obrátit se přímo na vedoucího metodické komise. Díky za pochopení.

Kuba Turek
Jak už jsem psal výše, nepsal jsem o odborné debatě, ale striktních požadavcích na výchovu nováčků, které vyžaduje ČHS po svých instruktorech, ale jejichž aktuální změny nejsou všeobecně známy. Děkuji, že to pochopíte.

Český horolezecký svaz
Stejně jako se průkaz a pojištění objednává na e-shopu nebo na sekretariátu a ne v diskusním fóru Facebooku, tak informace o metodice se získávají u metodické komise, případně při školeních, která MK pořádá.

Kuba Turek 
Díky za velmi vstřícnou odpověď. Je vidět, že komunikační kanál Českého horolezeckého svazu funguje. Nenapadlo mě, že pod článkem o metodickém školení se nemám ptát na metodické školení. Já blázen...

 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Sobotní účet: zastavená lanovka a těžký úraz při snowtubingu

Sobotní účet: zastavená lanovka a těžký úraz při snowtubingu

Dvě nebezpečné nepříjemnosti při zimních sportech se v uplynou sobotu odehrály na českých horách. V Jeseníkách spadlo lano lanovky a pasažéry museli sundavat záchranáři. V Krušných horách vyletěla matka s dcerou ze snowtubingové dráhy. ... celý článek

Valentýnský běh

Šumava AKTUÁLNĚ 2019

registrovat

Ubytování Česko a Slovensko? Chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny na MegaUbytko.cz.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Santa Caterina Valfurva: Strmé sjezdovky a slunečné svahy

Santa Caterina Valfurva: Strmé sjezdovky a slunečné svahy

AKTUALIZACE Zatímco Bormio ocení sportovní sjezdaři a nedaleké San Colombano je vhodné pro rekreační lyžaře, vedlejší Santa Caterina v údolí Valfurva poskytuje od každého něco. Po severních svazích padají strmé sjezdovky tvrdé
Regiontour dnes končí. Co ještě vidět?

Regiontour dnes končí. Co ještě vidět?

Veletrh cestovního ruchu Regiontour na Výstavišti v Brně končí dnes v 16 hodin. Co stojí za vidění?
Inzertní systém Linketica nabízí affiliate program

Inzertní systém Linketica nabízí affiliate program

Automatizovaný systém Linketica pro tvorbu a publikaci reklamních článků na nezávislých webech nabízí svým zákazníkům affiliate program. 10% provizi poskytuje po dobu 2 let z obratu přivedného inzerenta nebo média.
Lyžování ve Francii bez problémů

Lyžování ve Francii bez problémů

AKTUALIZACE Lyžování ve Francii je zážitek. Abyste si ho nezkazili zbytečnými problémy, připravíme vás na ně. Co se může stát a jak tomu předcházet, radí zkušení průvodci.
Dlouhá cesta na Zinalrothorn

Dlouhá cesta na Zinalrothorn

CLIMBING GUIDE 1991, Trift, Walliské Alpy. Sedím v potemělém podkrovním pokoji horské chaty a hlavou se mi honí zážitky uplynulého dne. Brzké vstávání, ranní chlad, výšlap na první alpský vrchol, výhledy na Matterhorn,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Orchideje - výstava České Budějovice, Jihočeské muzeum 15.-24.2. 15.2.
Latinská Amerika - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Toman Rychtera 18.2. 18:30
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 18.-20.2. 18.2.
Island - diashow Brno, Práh Přednáší David Hotař 19.2. 18:30
Kazachstán - přednáška Praha, Národní muzeum Přednáší Karel Kovy Kovář a Hana Dvorská 20.2. 19:00
Free - veletrh Německo, Mnichov 20.-24.2. 20.2.
Írán - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Vojtěch Lhotský 20.2. 18:30
Holiday World - veletrh Praha, Holešovice 21.-24.2. Cestovní ruch 21.2.
Jakarta - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Zora Vašulínová 21.2. 18:30
Utazás - veletrh Maďarsko, Budapešť 21.-24.2. 21.2.

Diskuse

To snad ne ?!? prt, 17.2.2019 21:08, 5 příspěvků
Urban vs trexx Kuba Turek, 16.2.2019 17:30, 5 příspěvků
Urban vs trexx Roma, 16.2.2019 15:41, 5 příspěvků
Mittelaletschbiwak Michael Beranek, 16.2.2019 13:15, 1 příspěvek
Rychlé peníze za dům Lenka, 14.2.2019 19:39, 7 příspěvků
průvodce nutný Igor, 14.2.2019 14:42, 6 příspěvků
krumlov David, 14.2.2019 12:21, 1 příspěvek
Operace kloubu Michal, 14.2.2019 10:24, 9 příspěvků
schíza na šumavě Pišišvor, 13.2.2019 23:31, 2 příspěvky
schíza na šumavě prt, 13.2.2019 10:05, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Mahacup Horydoly , 17.2.2019 2:35
Nebojte se! Je možné zlom... milan šupa, 14.2.2019 18:41
Re: V čem chodíte běhat? Seny Petrovič, 12.2.2019 21:17
Přednášky, které se na ST... Horydoly , 8.2.2019 23:06
Re: Slatiňany diashow a p... Horydoly , 7.2.2019 17:35
Přednášky o české šlechtě... Horydoly , 7.2.2019 16:31
Špindl Horydoly , 7.2.2019 16:04
Metr prašanu a všechny sj... Horydoly , 7.2.2019 14:45