Jak školí Český horolezecký svaz nováčky? Nikdo neví!

Jak školí Český horolezecký svaz nováčky? Nikdo neví!
Martin Honzík předvádí Straussovu metodu vytahování zraněného horolezce. Sleduje ho Václav Tichavský (uprostřed) a Kuba Turek (vpravo). Školení instruktorů Českého horolezeckého svazu probíhá na Drátníku.
Autor snímku Pavel Matoušek - HK Bezuchov
SDÍLEJ:

Naprostá bezradnost Českého horolezeckého svazu ohledně nejzákladnějších metodických postupů je očividná. V novém systému tzv. garantovaných horoškol vyšlo najevo, že ČHS trvá na jednotném školení nováčků, ale instruktorům neříká vedení ČHS nic, anebo pokaždé něco jiného.

Jak na to

WEB HO Humanita Praha

Tvorba štandu (Bolovanos)
Celkem pekne zpracovane video k tematice tvorby standu

Tvorba štandu (Zeťák)
Jenom bych doplnil, že né vše co je na videu je dle metodiky ČHS. Zejména štand s prostým překrutem "MagicX" je zcela nevhodný. Kdo ho udělá u lez.zkoušky, letí. Doporučovaný způsob je "The S.W.A.M.P.". Dále je také rizikové používat na štandy smyčky z dyneemy, mají nízký bod tavení a minimální dynamické vlastnosti. Viz zde.

Tvorba štandu ( Robin)
Tak tak, do dyneemy není vhodné házet kovadlinu! Jinak k těm štandům v jednoduchosti je síla. Stávající metodika ČHS, no ona se pořád mění a aktuální znění se předává pouze ústním sdělením a na stránkách ČHS takové raději není, naopak se z nich odkazuje na metodické materiály obsahující plovoucí štand, který nicméně, jak píše Zeťák výše, hlásají "již léta" jako nevhodný, nebo řekněme korektně přežitý, blbunevzdorný. Každopádně preferuje se jednoduchost a blbuvzdornost. Čemuž se nebudeme v kurzu pro nováčky bránit. Takže po nováčcích i novačkách, až do odvolání , budeme chtít na fixním jištění centrální karabinu vyvázanou do druhého bodu. V případně, vlastního jištění, pak centrální karabinu, nebo centrální uzel vyvázaný ze spoda. Neberte to jako dogma (dogmatického vojáka už se prý metodická komise zbavila). Nejde to napsat do jednoho příspěvku v chatu přesně. Navíc co bylo hlásáno před dvěma lety, může být letos přežité. Netřeba se to učit z videí na intenetu. Ukážeme si na některé metodické akci. Není třeba ani hledat metodické materiály na webu ČHS. Nejsou aktuální odkazují například na plovoucí štand.

Bezradnost Českého horolezeckého svazu se týká už "obyčejného" jištění horolezců mezi sebou a také budování jistícího stanoviště. Dodáváme, že tyto znalosti jsou alfou a omegou horolezeckého sportu, ať už lezete na umělých stěnách, na skalách, nebo v horách.   

Instruktoři sami neví, co mají učit

Dva důkazy z poslední doby kopírujeme.

První je konverzace na oficiálním Facebookovém profilu Českého horolezeckého svazu, která ukazuje, že žádné jednotné materiály k základní bezpečnosti neexistují a zřejmě o ně nikdo ani neusiluje.

Druhý jsou pokyny dvou instruktorů nováčkovi na oficiálním webu horolezeckého oddílu Humanita Praha, kteří poukazují na metodické pokyny, které se mění každou chvíli, a nikdo neví, co aktuálně platí.

FACEBOOK Český horolezecký svaz

Ve dnech 16-18.11.2018 proběhl ve skalní oblasti Velkého Rabštejna Seminář pro instruktory zaměřený na metodické postupy ve výuce nováčků a kladení důrazů na bezpečnost a jednoduchost při výuce. Seminář pořádal ČHS jakožto doškolení pro instruktory s různým stupněm kvalifikace – SCI, RCI i HAL. Zároveň tímto seminářem chtěla metodická komise sjednotit postupy a metodické standarty výuky v horoškolách a získat zpětnou vazbu od instruktorů horoškol. Akce se nakonec zúčastnilo kolem 20ti instruktorů. Z metodické komise se akce zúčastnili 4 lektoři, včetně předsedy. Celý článek z akce si přečtěte na našem webu zde

Kuba Turek
Prosím, kde na webu nebo někde jinde najdeme jakožto instruktoři ony postupy pro sjednocení praxe při výuce nováčků, které se od posledních doškolení změnily? Tj. za poslední 1-3 roky, podle toho, kdo a kdy z našich oddílových instruktorů byl na doškolení.

Český horolezecký svaz
Ahoj, postupy nejsou na webu uvedené, byly součástí výkladu. V případě dalších dotazů se prosím obrať na předsedu metodické komise.

Kuba Turek
Ahoj Český horolezecký svaze, nebylo by tedy možné těch pár změn, které metodická komise vymyslela, dát někam na web anebo aspoň poslat instruktorům e-mailem? Předpokládám, že jich moc nebude. Nás několik oddílových instruktorů se vlastně po každém doškolení i vyškolení nového instruktora (tedy cca každý rok) dohadujeme, co vlastně po nás vedení ČHS chce a co máme přesně chtít po našich nováčcích i ostatních členech oddílu. Ukázalo se to v plné nahotě vloni v létě, když naše interní oddílové zkoušky navštívil superinstruktor z ČHS (což jsme velmi ocenili), ale vlastně z toho dodnes přesně nevíme, co a jak děláme dobře a hlavně co jak bychom měli dělat lépe. Dělá to na nás dojem, že ani v rámci ČHS to není jasné a že každá skupinka ve vedení prosazuje něco poněkud jiného. Ale nejspíš se mýlíme. Proto bychom ocenili, aby tyhle zásady byly někde napsané, klidně v nejjednodušší formě třeba jako poznámky.

Český horolezecký svaz
Jak už jsme psali výše: pro odbornou debatu o metodice a standardech nebo formě, jak by se měly prezentovat, je potřeba obrátit se přímo na vedoucího metodické komise. Díky za pochopení.

Kuba Turek
Jak už jsem psal výše, nepsal jsem o odborné debatě, ale striktních požadavcích na výchovu nováčků, které vyžaduje ČHS po svých instruktorech, ale jejichž aktuální změny nejsou všeobecně známy. Děkuji, že to pochopíte.

Český horolezecký svaz
Stejně jako se průkaz a pojištění objednává na e-shopu nebo na sekretariátu a ne v diskusním fóru Facebooku, tak informace o metodice se získávají u metodické komise, případně při školeních, která MK pořádá.

Kuba Turek 
Díky za velmi vstřícnou odpověď. Je vidět, že komunikační kanál Českého horolezeckého svazu funguje. Nenapadlo mě, že pod článkem o metodickém školení se nemám ptát na metodické školení. Já blázen...

 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Horolezci Lama, Auer a Roskelley zemřeli pod lavinou

Horolezci Lama, Auer a Roskelley zemřeli pod lavinou

ČERNÁ VDOVA Rakouské horolezecké ikony David Lama (28 let) a Hansjörg Auer (35) a spolu s nimi špičkový americký horolezec Jess Roskelley (36) jsou nejspíš po smrti. Zabila je obrovská lavina v kanadském pohoří Rocky... celý článek

Velikonoce se slaví v Plzni

České hory AKTUÁLNĚ 2018/2019

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Cyklomaratony pro každé kolo 2019

Cyklomaratony pro každé kolo 2019

AKTUALIZACE S dlouhými závody na horských kolech se doslova roztrhl pytel. Bikemaratony jsou stále populárnější nejen mezi profesionálními závodníky, ale přijíždějí na ně i tisíce amatérů. Od března do října si lze
Pallavicini patří do horolezecké maturity

Pallavicini patří do horolezecké maturity

CLIMBING GUIDE Hrabě Pallavicini byl frajer! V roce 1876 se třemi společníky vystoupal největší sněhovou roklí přímo na vrchol nejvyšší rakouské hory Velkého Zvoníka. Několik desítek let nebyl schopen výkon "nejsilnějšího
Hurá na písek!

Hurá na písek!

AKTUALIZACE Skalní města jsou plná postaviček stoupajících kolmými stěnami jako mouchy na vrcholy impozantních věží. Pískovec je ovšem velmi porézní a měkká hornina. Stačí krátká dešťová přeháňka a z pevné skály se
Z Pradědu na Červenohorské sedlo

Z Pradědu na Červenohorské sedlo

AKTUALIZACE V neděli v sedm hodin ráno vyrážíme autem z Hlučína směr Jeseníky. V původním plánu byla některá z beskydských hřebenovek, ale se sněhem je to tam na levačku. Praděd je v této situaci jistota. Po
Narcisy, tulipány, magnólie - až oči přechází

Narcisy, tulipány, magnólie - až oči přechází

Dendrologická zahrada v Praze - Průhonicích právě kvete do žluta, bíla a růžova. Návštěvníci obdivují desítky druhů narcisů, tulipánů a magnolií. Mezi nimi sem tam vykukuje modřenec, petrklíč, pomněnka či dymnivka. Pomalu začínají kvést

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Velikonoce - výstava Mělník, Regionální muzeum 9.-28.4. 9.4.
Velikonoce v hornickém domku Příbram, Hornické muzeum 13.-14.4. a 18.-21.4. 13.4.
Velikonoce na statku Piletice, Šrámkův statek 18.-22.4. 18.4.
Velikonoce ve skanzenu Vysoký Chlumec, skanzen 18.-21.4. 18.4.
Světové setkání karavanistů Heřmanův Městec, Konopáč 18.-22.4. 18.4.
Velikonoční dny astronomie
Jindřichův Hradec, hvězdárna F. Nušla 18.-19.4. 18.4. 20:00
Velikonoce Veselý Kopec, skanzen 19.-22.4. 19.4.
Bitva u Liberce Liberec 19.-20.4. Rekonstrukce bitvy 19.4.
Velikonoce v ZOO Brno, ZOO 19.-22.4. 19.4.
Velikonoce na zámku LEmberk 19.-22.4. 19.4.

Diskuse

Sportovní výkonnost Vojtech, 19.4.2019 14:19, 2 příspěvky
Elektro kolo nebo elektro... Karel, 19.4.2019 11:26, 5 příspěvků
Porod císařem Katka, 19.4.2019 11:09, 5 příspěvků
Pojmy a dojmy? Účetní, 19.4.2019 1:27, 18 příspěvků
Sportovní výkonnost Michalec, 18.4.2019 19:21, 2 příspěvky
mierne popletene Podrobnosti, 18.4.2019 14:45, 4 příspěvky
Chybi Alisy Bike Babi leto Horydoly , 16.4.2019 17:12, 15 příspěvků
Opalovaci krem Jana Bokšová, 16.4.2019 17:04, 3 příspěvky
Opalovaci krem Petr, 16.4.2019 14:18, 3 příspěvky
most inteligence a nekvalita Lukas B., 16.4.2019 14:11, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Světové památky Horydoly , 18.4.2019 23:14
Restaurace a hospody Horydoly , 18.4.2019 23:10
Ve Špindlu startuje letní... Horydoly , 18.4.2019 21:06
Jizerské hory pro turisty Horydoly , 18.4.2019 19:45
Velká cena Kouřimi Horydoly , 15.4.2019 20:37
Cestovný ruch v Bardejove... Horydoly , 15.4.2019 10:33
Sezóna ve Špindlu ještě n... Horydoly , 4.4.2019 16:44
EXPEDÍCIE 2019 Horydoly , 1.4.2019 22:54