Jak vypadá filmový štáb na Everestu

Jak vypadá filmový štáb na Everestu
Mount Everest. Betsy Huelskamp.
Autor snímku Discovery Channel
SDÍLEJ:
Za hodinu začíná další díl seriálu Everest - za hranice možností. Vysílá ho každé pondělí od devíti hodin večer televizní kanál Discovery. Tvůrci se v něm pokusili co nejblíže zachytit, jaké je to vylézt na nejvyšší horu světa Mount Everest (8848 m n.m.).
Jak vypadá filmový štáb na Everestu
Mount Everest. Horolezec Tim Medvetz.
Autor snímku Discovery Channel

Natáčecí štáb byl jeden z nejpočetnějších v celé historii produkce Discovery pořadů.

Zdatný a velký tým

Filmaři museli být fyzicky i psychicky velice zdatní a odolní, aby se dokázali vyrovnat s nemilosrdnými živly, které ovlivňovaly především lidi a v druhé řadě ničily natáčecí techniku.

Hrdiny příběhu horolezce doprovázel po celou dobu tým vysokohorských kameramanů a šerpů v přilbách, na nichž měli umístěné kamery. Poprvé se tak stanete aktéry výpravy doslova i vy, ovšem z pohodlí svého domova.

Záběry, které se podařilo natočit, jsou opravdu velmi autentické, diváci se rázem ocitnou přímo uprostřed horolezeckého týmu.

Zajímavá čísla o natáčení

Bylo natočeno zhruba 250 hodin záznamu za použití dvou kamer Digibeta, tří kamer na helmách šerpů a šesti kamer Z1.

Produkční tým tvořilo 17 lidí, z nichž se jich 15 zúčastnilo samotného výstupu.

Dva vysokohorští kameramani

Dva kameramani s kamerami Digibeta

Dva zvukaři

Tři producenti / režiséři

Dva režiséři pro výběr míst k záběrům

Jeden šerpa – kamerový technik

Jeden editor

Jeden koordinátor produkce

Jeden výkonný producent

Dva kameramani na vrcholu

Produkční tým dokumentoval cestu jedenácti horolezců/klientů, čtyřiadvaceti šerpů a členů táborového doprovodu a tří profesionálních horských vůdců.

Dva kameramani vylezli až na vrchol, a to Ken Sauls ze Spojených států a Mark Whenu z Nového Zélandu. Ken byl na vrcholu už podruhé, Mark dokonce počtvrté. Dva režiséři, Ed Wardle z Velké Británie a Jen Peedom z Austrálie, vylezli až do čtvrtého tábora, který byl umístěn v takzvaném pásmu smrti ve výšce přes osm tisíc metrů.

Zlomil si žebra při kašli

Při natáčení pořadu Everest - za hranice možností se produkční tým musel vypořádat s několika vážnými zdravotními problémy.

Kameraman Simon Wagen z Velké Británie musel být evakuován z vysunutého základního tábora do základního tábora na nosítkách, protože se jej zmocnily silné bolesti žaludku. V nižší nadmořské výšce se plně zotavil a později se do vysunutého tábora vrátil.

Zvukař Colin Bowes utrpěl zlomeninu žebra při kašli, což bývá na Everestu velice častý úraz.

Režisér Graham Hoyland, který již předtím vystoupil na vrchol a na Everestu byl osmkrát, dostal vážnou infekci do hrudníku a i on se musel vrátit na zotavení do základního tábora. Později se mohl přesunout zpět do tábora ve vyšší nadmořské výšce.

Všichni členové týmu zaznamenali poměrně velký váhový úbytek. Rekord vytvořil zvukař Jake Drake-Brockman, který ztratil osmnáct procent své tělesné váhy.

Horydoly.czVše o nejvyšší hoře světa: Mount Everest

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: ?
Zkus trosku vice cist a nebo si doma zakasli na "sucho" pote si predstav ze v BC pod Everestem je to 100 nasobne vyssi "pecka" pri kaslani tzn. dostatecna sila na zlomeni zebra (duvod silneho kasle??? ... suchy a ledovy vzduch...)
  • Autor pavel
  • Datum a čas 10.5.2007 02:23
Reaguj
Re: ?
Viz další díl seriálu.
Reaguj
?
"Zvukař Colin Bowes utrpěl zlomeninu žebra při kašli", pokud to neni kachna slo by vysvetlit proc ?? dik
  • Autor jirka
  • Datum a čas 21.4.2007 19:32
Reaguj
Upoutávka
To je jak z TV Magazínu :-) Uáááááááááá
  • Autor Kóďa
  • Datum a čas 16.4.2007 21:00
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Z Jizerských hor do Brazílie: Vzpomínky Josefa Umanna 1850-1927

Z Jizerských hor do Brazílie: Vzpomínky Josefa Umanna 1850-1927

RECENZE Když se vynoříte z luk a lesů bývalého sovětského vojenského prostoru Ralsko, narazíte na vesničku Náhlov. Ve staré německé škole Muzeum vystěhovalectví do Brazílie. Uvnitř prodejnu publikací, které jinde nepořídíte. Koupili... celý článek

Skateboard, waveboard a inline brusle - různé styly jízdy pro děti i dospělé

Columbia představuje řadu oblečení Diamond Peak Pro, která nabízí revoluční chladící technologii pro turistiku

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Nejlepší běžecké boty pro silnici, stezky a cvičení v posilovně

Nejlepší běžecké boty pro silnici, stezky a cvičení v posilovně

Vybrat ty nejlepší běžecké boty není jen o značce nebo barvě. Je to větší rozhodnutí, které závisí na tom, kde a jak budete běhat nebo cvičit a co od toho čekáte. Jedna bota,
Jak vybrat softshellovou bundu na výlety do hor?

Jak vybrat softshellovou bundu na výlety do hor?

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Vyrážíte z parkoviště zalitého sluncem, jenže na hřebeni vás zastihne nárazový vítr a o pár set metrů níže zase mrholí. V horách se počasí mění z hodiny na hodinu.
Hamr na Jezeře: jak šel čas pod Děvínem

Hamr na Jezeře: jak šel čas pod Děvínem

Hamr na Jezeře se stal perfektní prázdninovou destinací mezi světovými válkami. Po 2. světové válce byli vyhnáni zdejší Němci, ale už v 50. letech se sem vrátila armáda. Rekreovali se zde
Mathew Gower ukořistil v Budapešti Stihl Timbersport Rookie World Champion

Mathew Gower ukořistil v Budapešti Stihl Timbersport Rookie World Champion

Novozélanďan Mathew Gower vyhrál mistrovství světa nováčků v dřevorubeckém sportu dominantním výkonem. V pěti disciplínách dosáhl čtyř národních rekordů a jednoho osobního rekordu. Druhý skončil Australan Awatea Moore Barrett a třetí Belgičan Kamiel van
Teufelsgrat: na Hohe Wand kozoroh hlídá teritorium

Teufelsgrat: na Hohe Wand kozoroh hlídá teritorium

CLIMBING GUIDE Ďáblův hřeben / Teufelsgrat vylezl Emmerich Papp před 122 lety. Od té doby patří mezi nejpopulárnější horolezecké cesty na známé skalní stěně Hohe Wand poblíž Vídně. Přesto jsme na této

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Olympijský šplh Praha, Tyršův dům 27.6.
Můzy na vodě - hudba České Budějovice, Vltava 1.-6.7. 1.7.
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary Karlovy Vary 3.-11.7. 3.7.
MTB Trilogy - etapový cyklomaraton Teplice nad Metují 4.-6.7. Horská kola 4.7.
Slovanské dny Německo, Bärnau, Historický park 4.-5.7. 4.7.
Maratona dles Dolomites - cyklomaraton Itálie, Alta Badia Silniční kola 5.7.
1000 miles Nová Sedlica Ultramaraton kola, koloběžky, běh 5.7.
Přejezd republiky Nové Město pod Smrkem 10.-12.7. Koloběžky 10.7.
Nízkotatranská stíhačka - běh Telgárt 11.-12.7. 11.7.
Karpatský pedál - cyklomaraton Javorník Horská kola 11.7.

Diskuse

payday loans online loan RalphFak, 5.7.2026 1:06, 18 příspěvků
Dane? Honza, 4.7.2026 15:37, 7 příspěvků
Kdo byl členem KSČ od rok... Honza, 4.7.2026 15:34, 7 příspěvků
Kdo byl členem KSČ od rok... Michael Beranek, 4.7.2026 15:09, 7 příspěvků
Všetko dôležité o športe ... jalann jalann, 3.7.2026 0:55, 1 příspěvek
Dane? zeměpisář, 2.7.2026 17:23, 7 příspěvků
Jak? Zora, 2.7.2026 12:55, 1 příspěvek
Co fetuješ? Dan, 2.7.2026 12:52, 7 příspěvků
Komoušské kecy 1946 Kuba Turek, 1.7.2026 23:08, 7 příspěvků
Inu Honza, 1.7.2026 9:39, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Triatlon Holten Horydoly , 5.7.2026 0:23
Re: Důvěra ve odborníka verlot1 verlot1, 3.7.2026 16:01
Slunečný svah ve Špindler... kiheto6821 kiheto6821, 24.6.2026 15:35
V Thermalu bude v rámci K... Horydoly , 23.6.2026 12:35
Karlovarský filmový festi... Horydoly , 23.6.2026 12:29
Re: Combo ski febit61013 febit61013, 19.6.2026 16:49
Skialpy v Krkonoších William Whitfield, 17.6.2026 11:44
Re: Combo ski - hloupost febit61013 febit61013, 17.6.2026 11:25