Jižním pilířem na Východní Žeruchovku

Jižním pilířem na Východní Žeruchovku
Vysoké Tatry, Východní Žeruchová veža, Jižní pilíř 5. Soňa na prvním štandu.
Autor snímku Martin Hejna
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE Jižní pilíř na Východní Žeruchovou věž je odpočinková túra pro zkušenější horolezce. Nováčkům otevírá dveře do vyšších obtížností ve Vysokých Tatrách. Celou dobu se leze v trojkové obtížnosti, což zvládne téměř každý, až kousek pod vrcholem se postaví do cesty patnáctimetrová kolmá stěnka. Kdo zdolá toto pětkové místo, drží v rukou klíč k celému výstupu.

Jižním pilířem na Východní Žeruchovku
Vysoké Tatry. Chata pri Zelenom plese. Nad ní ční masiv Žeruchovek a Kozího štítu.
Autor snímku Kuba Turek

Jižní pilíř na Východní Žeruchovou věž je tak akorát pro tatranské nováčky. Většina štandů je vybavená lepenými borháky, ale mezi nimi se jistí skobami, vklíněnci, friendy a smyčkami. Vlastní jištění lze do skály instalovat bez problémů.

Východná Žeruchova věža, Vysoké Tatry.  

Před mnoha lety v zimě:

Oddílový "vlak" tvořený čtyřmi lanovými družstvy se pomalu posouvá vzhůru po Jižním pilíři.

Ríša, který cestu již dříve lezl, se potutelně usmívá. My ostatní hrdě prohlašujeme, že je to ňáký lehký. Někdo stoupá v lezečkách, jiný v pohorkách. Je totiž březen, v dolinách leží metry sněhu, ale pilíř je suchý. Sníh leží jen na občasné kosodřevině.

Najednou stojíme pod kolmou stěnou. Ríša sice trochu heká, ale přelézá ji rychle. Za ním na bezpečnějším konci lana stoupají další. Na trojkové cestě je to překvápko za pět. Už tak tak lehký néni.

Stojím na obrovském balvanu vklíněném do štrbiny pod stěnou. "Do prdeléééé!" Proletí okolo mne spolulezkyně Žabu a mizí ve štrbině. Když přejde leknutí, vysvětlujeme si peprnými slovy, co se stalo. Jistič nahoře právě vytahoval svačinu z batohu, pustil lano a ve stejný okamžik se Žabu neudržela. Skončilo to desetimetrovým letem do údolí. Lano zachytil až štand.

Východná Žeruchova věža, Vysoké Tatry.  

Později v létě:

Víme, do čeho jdeme. Počasí je proměnlivé, občas sprchne. Pilíř je však báječně teplý a suchý. S radostí stoupáme vzhůru. Nové borháky na štandech urychlují výstup. Jsme jen tři, a tak lezení odsýpá.

Doháníme slovenskou dvojici pod klíčovou stěnou. Druholezec je v Tatrách poprvé, a tak má potíže s orientací. "Pravou nohou stoupni do stěny, je tam stup," používám osvědčený trik, když už čekáme moc dlouhou. Horolezec opatrně položí lezečku na malinkou oblinu a překoná nejtěžší metr Jižního pilíře. Samozřejmě jsem o žádném stupu nevěděl a ani jsem ho neviděl. Spolehl jsem se na rčení, že "Víra hory přenáší."

JIŽNÍ PILÍŘ

Východní Žeruchova veža, Vysoké Tatry

Obtížnost

3 UIAA. Jedno povinné místo 5 (cca 15 m), jedno nepovinné místo při narovnání 5- (cca 10 m). Celkem 2-3 hodiny lezení.

Prvovýstup

Milan Mereš, Arno Puškáš, G. Takáč. 23. června 1953. 

Přístup

Autobusem přijedeme z Popradu nebo Tatranské Lomnice do zastávky Biela voda (cca 900 m). Po žluté turistické značce dojdeme k chatě U Zeleného plesa (1551 m, 3 hod).

Od chaty míříme po žluté značce směrem k Jahňačímu štítu do Červené dolinky. Na vrcholu morény uhneme z cesty po mužících doprava na vyšpanou stezku, která nás dovede pod jižní stěnu Východní Žeruchové věže (1 hod). Jižní žebro vede v její levé části a ohraničuje ji od rokle Predného Žeruchového sedla.

Východná Žeruchova věža, Vysoké Tatry.

Sestup

Z vrcholu Východní Žeruchovky se nabízí dvě možnosti sestupu. Obě jsou časově přibližně stejně náročné. Počítejte nejméně s 1:30 hod sestupu pod stěnu a další 0:30 hod pěšky k chatě U Zeleného plesa.

ROKLÍ: Dolezeme na vrchol. Jdeme po hřebeni nebo vpravo od něj do Předního Žeruchového sedla (1 UIAA). Sem se dá také slanit 50 m od skalního rohu přímo na hřebeni. Sestupujeme nejprve pěšky strmou hlinitou roklí ke skalnímu prahu. Tam najdeme slaňovací borháky a buď 2x50 m nebo 4x25 m slaníme korytem občasného potoka na suťovisko pod stěnou.

HŘEBENEM: Pokračujeme lehkých lezením přes Západní Žeruchovou věž na Kozí štít (1-2 UIAA). Pěšky sestoupíme vpravo od hřebenu do Východní Kozí štrbiny a pohodlně pěšky sejdeme do Červené doliny.

Výstup

Výrazný položený pilíř stoupá vpravo od rokliny Predného Žeruchového sedla. Nástup na po pevných skalách porostlých kosodřevinou a trávou přímo nebo zprava. 3 UIAA

Lezeme stále po nevýrazném ostří (občas stanoviště s borháky) na výraznou travnatou lávku. 3 UIAA

Po ní stoupáme pěšky doleva za hranu pilře až nad rokli. 1 UIAA

Od ní zase doprava na pilíř. 3 UIAA Narovnání vede přímo ostřím do nevýrazného zářezu, pod ním obtížný vodorovný traverz 5 m doprava a lehčeji vzhůru. 5- UIAA

Výraznou ramenní spárou nebo vlevo od ní, případně hladkým zářezem vpravo na stanoviště s borháky. 4 UIAA

Přes vklínený balvan ve štrbině do téměř kolmé stěny. Mírně vpravo vzhůru po nejsitých stupech podél trhlinky vzhůru (skoby, klíčové místo) na další stanoviště (borháky). 5 UIAA

Krátkým výšvihem na vodorovnou lávku a po ní doprava. Vzhůru lehce položeným terénem na vrchol. 3 UIAA a v závěru CH

INFO: Horolezecké cesty v jižní stěně Východní Žeruchové věže

Východná Žeruchova věža, Vysoké Tatry.  

Doporučené vybavení

Horolezecká výzbroj: přilba, hrudní a sedací úvazek, 3 karabiny se zámkem, 6 expresek, jistítko, lano 2x50 m, 5 smyček, 2 prchačky, sada vklíněnců a friendů, lezečky, podrobný popis (horolezecký průvodce).

Nezbytnosti: pohorky, nepromokavé kalhoty a bunda, návleky na boty, funkční prádlo, ponožky a čepice, batoh 25 l, čelovka, outdoorový mobil, mapa, doklady, peníze a pojištění, bivakovací pytel.

Další potřeby: tmavé brýle, opalovací krém, lékárnička, pití v termosce, jídlo na celý den, nůž, kompaktní fotoaparátoutdoorová kamera.

MAPA: Hlaváčkova podrobná mapa Vysoké Tatry

Horydoly.czVYSOKÉ TATRY: Vrcholy, štíty a věže

Horydoly.czHOROLEZECKÝ SVAZ: 100 nejlepších cest II-V v Tatrách

Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Od hor až do města. ZAJO slaví 30 let a přináší kolekci, která nemá kompromisy

Od hor až do města. ZAJO slaví 30 let a přináší kolekci, která nemá kompromisy

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Nová kolekce ZAJO přichází přesně v roce, kdy značka slaví 30 let své cesty v horách i ve městě. Tři dekády vývoje, zkušeností a neustálého hledání rovnováhy mezi funkčností, jednoduchostí a stylem se... celý článek

Železniční slevy XII: Binge Finland 9,90 eur na měsíc

Vlakem nebo autobusem do Chorvatska

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Tanvaldská Kamenice pro začínající jezdce divokých vod

Tanvaldská Kamenice pro začínající jezdce divokých vod

AKTUALIZACE Začínající jezdci divokých vod a rekreační kajakáři se na dolní Kamenici svezou po ideální vodě. Dvojkové peřejky sice následují jedna za druhou, ale vždycky se mezi nimi najde pár desítek
Jezero kmotrů Tegernsee

Jezero kmotrů Tegernsee

AKTUALIZACE Tegernsee je nádherné jezero obklopené vrcholky bavorských Alp. Už za doby Třetí říše si u domácích a nejen jich vysloužilo trochu hanlivé, trochu posměšné jméno Lago di Bonzo. Termín der Bonze
Ikonická Údolní cesta na Supí hlavu v Jizerkách

Ikonická Údolní cesta na Supí hlavu v Jizerkách

CLIMBING GUIDE Roku 1920 to v Jizerských horách bylo jinak než dnes. Pohoří se jmenovalo Isergebirge, horolezectvím se zabývali rakouští Němci a k prvovýstupům se nabízela spousta logických směrů. Na Geierkopf (dnes známe
Teleskopické lyžařské hole: ano nebo ne?

Teleskopické lyžařské hole: ano nebo ne?

Při výběru lyžařského vybavení se většina lyžařů soustředí především na lyže a lyžařské boty. Lyžařské hůlky však hrají důležitou roli ve stabilitě, rytmu i celkovém komfortu na svahu. Jednou z častých otázek je,
Maledivy na talíři: od rybářských snídaní po večeře pod hladinou oceánu

Maledivy na talíři: od rybářských snídaní po večeře pod hladinou oceánu

RECEPT Je brzy ráno, vzduch je ještě těžký vlhkostí a z kuchyně se line vůně kokosu, limetky a čerstvě připraveného chleba roshi. Na stole přistává miska mas huni - jednoduchá směs tuňáka, kokosu,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Open House Praha 18.-24.5. 18.5.
Rybářské dny - festival Vodňany 21.-23.5. 21.5.
Den botanických zahrad Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 22.5.
Pískoviště Písek 22.-24.5. Městská slavnost 22.5.
Muzejní noc
Plzeň 22.5.
Berounka Trails cyklomaraton Plzeň Horská kola 23.5.
Berounka - vodácký maraton Dolany   23.5.
EPO survival Dřevěnice 23.5. 03:00
Plzeňské dvorky Plzeň Prohlídky méně známých dvorů 23.5.
Fergunna - MTBO dvojic Doubravka Horská kola 23.5.

Diskuse

buy liraglutide online BrianVEm, 22.5.2026 11:23, 18 příspěvků
Inu odvoláme Okamuru? Pišišvor, 21.5.2026 22:12, 7 příspěvků
Inu odvoláme Okamuru? Honza, 21.5.2026 21:11, 7 příspěvků
bulvar Jan Drtina, 21.5.2026 9:24, 5 příspěvků
Reakce k části článku Andrea Černá - editorka Horydoly.cz, 20.5.2026 17:29, 5 příspěvků
Reakce k části článku Ondřej, 20.5.2026 15:05, 5 příspěvků
Inu odvoláme Okamuru? Novinář, 20.5.2026 0:26, 7 příspěvků
Inu Honza, 19.5.2026 20:48, 7 příspěvků
Rondely v Evropě zeměpisář, 19.5.2026 17:24, 1 příspěvek
Inu Honza, 13.5.2026 21:07, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Plány na příští zimu Sansa Ferrr, 21.5.2026 7:55
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 20.5.2026 1:14
THE MARCHE REGION AT ITW ... Horydoly , 16.5.2026 23:19
Aparthotel Svatý Vavřinec... Horydoly , 14.5.2026 22:16
Velký jarní úklid apasa2qa1@any.pink, 14.5.2026 19:00
Re: Fjällräven Horydoly , 6.5.2026 1:48
Stubai - lyžování do května Horydoly , 6.5.2026 1:43
Zimní outdoor sokarovskiy sokarovskiy, 5.5.2026 11:03