Kam nelézt 2012

Kam nelézt 2012
Branické skály. Plotna U vodárny.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

ŠTRAMBERK. V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémech v horolezeckých terénech.

16. září
Štramberk
Na lezecké cestě Májová v arboretu ve Štramberku odpadl velký blok vápence. Zatím není jasné, zda nepoškodil fixní jištění.

9. července
Hruboskalsko
Z chytů, odkud  se cvaká 1. kruh Kauschkovy hrany na Dračí zub, se usídlily včely

22. června
Labské pískovce
Lezecké uzavírky byly prodlouženy v Bělé na skalní pískovcové věži Faraon a na pravém břehu Labe na  věži Golem. Důvodem je hnízdění čápa černého. "Dočasné uzavírky jsou řádně označeny," připomíná šéf vrcholové komise Labské pískovce Jeník Pleticha.

Čáp černý hnízdí na pískovcových věžích.

12. května
Parkování ve Skaláku u Koupáku
V Sedmihorkách proběhlo jednání se zástupci obce, majitelů pozemků, lezců, policie, Lesů ČR a CHKO Český ráj. Řešil se mimo jiné zákaz parkování na příjezdové komunikaci a u hospody Na Koupáku. Parkovat se může na silnici v aleji na příjezdu, ale ne za zákazem vjezdu. Informuje o tom místní horolezec Miroslav Bojsa Dědek.

7. května
Drábské světničky
Na Drábském sloupu v Drábských světničkách je pod slaněním hnízdo poštolek. Informuje Jarin.

7. května
Lužické hory
Na jižní stěně Vajoletek hnízdí krkavci. "Nelezte Komín a Jižní cestu, raději nelezte vůbec z jihu zleva až ke Cosa Nostra," doporučuje Misa.

6. května
Český ráj
V Prachovských skálách na Drážďanské věži v cestě Údolí spára hnízdí poštolky. Uvedl to čtenář na serveru Lezec.cz.

27. dubna
Vltavská žula
Na Rovišti se znovu přiostřují vztahy majitelů chat a lezců. Lezci totiž nerespektují zákaz vjezdu aut na louku, přespávají na cizích verandách a znečišťují okolí. Oblastní vrcholová komise Českého horolezeckého svazu žádá lezce o slušné chování.

23. dubna
Kaňon Labe
Správa Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce upozorňuje, že na Růžovém hřebeni v kaňonu Labe pod Děčínem se objevili čápi černí a sokoli. Horolezci by proto měli omezit své výstupy především na Golema a Růžový pilíř.

17. dubna
Dubské skály
Na Rači v Dubských skalách pravidelně hnízdí pár sokolů. Letos se přesunuli do blízkosti trampského srubu Pařezák. "Při pohybu v této lokalitě prosím ptáky při hnízdění nerušte a při výběru lezeckých cest věnujte pozornost terénním značením," upozorňuje Slávek Valda ze Správy Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko

17. dubna
Saské Švýcarsko
Národní park Saské Švýcarsko uveřejňuje každoroční zákazy lezení. Všechny masivy jsou stále zakázané s výjimkou Westecke (Lilienstein), Abratzkykamin (Königstein) a Südwand (Großer Zschirnstein).

Wehlener Gebiet
Tümpelgrundwächter: 15. 1. – 15. 8.
Bergfalkenturm, Einsamer Turm, Versteckte Spitze: zákaz přístupu z náhodní stěny

Rathener Gebiet
Kraxelbrüderscheibe, Basteiturm, Raaber Kegel, Totenkirchl: zákaz všech náhorních cest 
Kraxelbrüderscheibe, Querkopf, Hirschgrundscheibe, Axelturm, Totenkirchl, Amselgrundturm, Schwedenscheibe: zákaz přístupu z náhorní strany
Kleiner Wehlturm, Großer Wehlturm, Mittlerer Wehlturm, Taufstein, Basteiwächter: vždy hodinu před začátkem představení v lesním divadle

Brandgebiet
Berken-von-der-Duba-Wacht, Elefant, Schluchtturm, Kolosseum, Falkenwarte, Auerhahnfels, Anstand, Polenztalbarbarine, Kobold, Spund (jen Bergweg), Winkelturm, Hexe: zákaz všech náhorních cest 
Großer Halben, Steinbruchturm, Elefant, Schluchtturm, Kolosseum, Falkenwarte, Auerhahnfels, Anstand, Polenztalbarbarine, Kobold, Winkelturm, Loriturm, Hexe, Promon: zákaz přístupu z náhorní strany
Ameise, Ameisenwand: zákaz 15. 2. – 1. 4.
Silvesterturm, Tiefblickspitze, Berg-Frei-Turm, Schinderkopf: zákaz 15. 2. – 15. 7.

Schrammsteine
Pinguin, Hundsnase, Zufallswand: zákaz 
Obrigenwand, Wandwächter, Mittelturm: zákaz všech náhorních cest  
Schrammsteinnadel: zákaz lezení na hlavní vrchol, protože není stabilní, kniha i slaňovací kruh je na předvrcholu
Neptun: zákaz 15. 1. – 15. 8.

Schmilkaer Gebiet
Rauschenkopf, Abendturm, Totensteiner Nadel, Dornröschen, Lange Wand, Wand, Kipphorn: zákaz všech náhorních cest 
Wurzelwarte, Hennefels, Coschrylenturm, Sommerturm, Winterturm: zákaz 15. 2. – 15. 7.

Affensteine
Domkanzel, Zerborstene Scheibe, Ameisenturm, Höllentor, Turm der Freundschaft: zákaz všech náhorních cest  a přístupů
Klosterwächter, Siegfried: zákaz 15. 2. – 1. 4.
Rollenturm: zákaz 15. 2. – 15. 7.

Kleiner Zschand
Försterlochturm: zákaz
Pechschluchtturm: zákaz Bergweg

Großer Zschand
Kleiner Turm, Adlerlochturm, Wobstspitze, Schwarzschlüchteturm, Schwarze Spitze, Litfasssäule, Hirschsuhlenturm: zákaz
Richterschluchtkopf, Kleines Jortanshorn, Weberschluchtwächter, Zweifreundespitze, Hinterer Hickelturm, Thorwaldwand: zákaz všech náhorních cest 
Goldsteigsäule, Richterschluchtkopf, Richterschluchtkegel, Richterschluchtturm, Spätes Horn, Kleines Jortanshorn, Schartenturm, Weberschluchtwächter, Adventspitze, Lößnitzturm, Zweifreundespitze, Sandschlüchtehorn, Bergfreundschaftskegel, Zeichengrundturm, Langes Horn, Hinterer Hickelturm, Krampus, Tarzan, Pfingststein, Thorwaldwand: zákaz přístupu z náhodní strany
Grottenwächter, Grenzwand, Spätes Horn, Bergfreundschaftskegel, Auerhahnwand: zákaz 15. 2. – 15. 7.
Goldsteigwächter, Meilerstein, Waldgeist, Goldsteighorn, Richterschluchtkopf, Richterschluchtkegel, Richterschluchtturm, Schwarze Zinne, Christelschluchtnadel, Zeichengrundspitze, Zeichengrundturm, Unterer Hickelturm, Vorderer Hickelturm, Langes Horn, Hinterer Hickelturm: zákaz 15. 2. – 1. 4.

Wildensteiner Gebiet
Slawe: zákaz
Yeti, Regenstein, Keil: zákaz všech náhorních cest  a náhorních přístupůHausbergwächter: zákaz 15. 1. – 15. 4.
Großsteinnadel, Eremit: zákaz 15. 2. – 15. 8.

Gebiet der Steine
Barbarine: zákaz

Lößnitzgrund
Großer Steinbruch: zákaz během Karl-May-Festtage 18 - 20. 5.

Müglitztal
Rollefelsen (Mädelrolle, Lausbubenfels, Ofen, Heizer, Versteckter Stein, Lok, Männerrolle einschließlich Greenhorn): zákaz 1. 1. – 31. 7.

16. dubna
Saské Švýcarsko
Saský horolezecký svaz (SBB) a Vrcholová komise Labské pískovce (ČHS) informuje o dočasných lezeckých uzávěrách v Saském Švýcarsku z důvodu ochrany přírody. Do 30. června je pro lezení uzavřená věž Tiefblickspitze v oblasti Brand a do 15. srpna jsou uzavřené věže Kirnitzschturm, Kladderadatsch a Kirnitzschwand v oblasti Schrammstein. Do 30. června byly prodlouženy uzávěry dalších věží: Adolf-Hermann (Rathen), Hoher Torstein - východní stěna a oba bivaky pod východní stěnou (Schrammstein), Wurzelkopf (Schmilka), Siegfried (Affenstein), Goldsteighorn, Unterer Hickelturm, Vorderer Hickelturm, Langes Horn a Hinterer Hickelturm (Zchand.) Do 15. srpna jsou uzavřené Totenkirchl a Amselgrundturm (Rathen), Forstgrabenwand a Promon (Brand).

9. března
Krušné hory
Přírodní divadlo Greifenstein uveřejnilo letošní plán divadelních představení pod širým nebem. Horolezci v těch dnech mají zakázáno lézt na několik zdejších skalních věží v areálu divadla. Jedná se o různé termíny od 16. června do 2. září.

29. února
Českosaské Švýcarsko
Správa chráněné krajinné oblasti Labské pískovce uzavřela pro horolezce jako každoročně několik skalních oblastí. V Labském údolí na levém břehu se jedná o věže Citadela, Ústecká a Kyklop. V Bělé jde o věže Faraon, Velká, Bělská jehla a Brána. Všechny jsou uzavřeny do konce června kvůli hnízdění sokola stěhovavého a čápa černého.

"Oblastní vrcholová komise Labské pískovce Českého horolezeckého svazu spolupracuje se Správou chráněné krajinné oblasti při vyhledávání a označování hnízdišť," uvádí její předseda Jeník Pleticha. "Prosíme, aby lezci dodržovali dočasné uzavírky."

Kam nelézt: 2011 - 2010 - 2009 - 2008 - 2007 - 2006 - 2005

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

poštolky

Český ráj, Drábské světničky - Drábský sloup. Pod slaněním hnízdo poštolek.

  • Autor Jarin
  • Datum a čas 7.5.2012 11:38
Reaguj
Vajoletky

Na jizni strane na Vajoletkach hnizdi krkavci, v komine a na Jizni ceste. Radeji nelezte vubec z jihu zleva az ke Cosa Nostra.

  • Autor misa
  • Datum a čas 7.5.2012 00:09
Reaguj
Dočasné uzavírky
Labské údolí a oblast Bělá patří pod CHKO Labské pískovce a né pod NPČŠ.Uzavírky jsou dočasné do 31.6. 2012 zdůvodu hnízdění, což lezci chápou a respektují, ale o tom jsem ti posílal článek.
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Kolik vydělávají na webcam: dívka z Prahy sdílí skutečná čísla svého příjmu na Bongacams

Kolik vydělávají na webcam: dívka z Prahy sdílí skutečná čísla svého příjmu na Bongacams

V roce 2020, kdy kvůli pandemii byl doslova celý svět online, začalo mnoho lidí hledat pracovní příležitosti online a objevili sféru webcam.... celý článek

Jen tak se proběhnout v Praze

Skialpinisté se vrátili na sjezdovku Razula

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Praha AKTUÁLNĚ 2021

Praha AKTUÁLNĚ 2021

ČAKOVICE Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.
Vlakem do Chorvatska

Vlakem do Chorvatska

AKTUALIZACE Každý rok sledujeme, zda je vlakové spojení z Česka do Chorvatska v provozu, kolik stojí jízdenka a jak dlouho se rychlík kodrcá, než dojede z Prahy do Rijeky či Splitu. Loni převzal  RegioJet
Lower Mustang Trek - Annapurna Region Trekking

Lower Mustang Trek - Annapurna Region Trekking

An amazing beautiful Lower Mustang Trek is a short and easy experience of Mustang region, the trek leads a moderate trek through the famous region of Annapurna and Mustang with mesmerizing mountains views of Annapurna
Čertovica - kultovní skiareál v Nízkých Tatrách

Čertovica - kultovní skiareál v Nízkých Tatrách

Kultovní archaické lyžařské středisko Čertovica se rozkládá na hlavním hřebenu Nízkých Tater. Krátké strmé sjezdovky jsou proložené terény pro freeride. 
Vyšná Boca - středně velký skiareál v Nízkých Tatrách

Vyšná Boca - středně velký skiareál v Nízkých Tatrách

V Nízkých Tatrách je mnoho lyžařských středisek střední velikosti. Mezi ně patří Bačova roveň v obci Vyšná Boca pod sedlem Čertovice.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Praha-Karlštejn - cyklomaraton Praha, Velká Chuchle Horská kola 24.4.
Ziitauer Gebirgslauf - běh Německo, Olbersdorf 25.4.
Síla komunit - přednáška Impact Hub - online 26.4. 19:30
Etapák - koloběžky Louňovice 6.-9.5. 6.5.
Slavnosti svobody Plzeň 6.-9.5. 6.5.
KhaaKhaaPride Česká Lípa, Perla 7.-9.5. 7.5.
Noční běh Valachy Velké Karlovice 8.5.
Free Time - veletrh Polsko, Gdaňsk ZRUŠENO! 10.-11.5. 10.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
24 hodin na koloběžce Praha, Divoká Šárka 14.-15.5. 14.5. 17:00

Diskuse

Nový zákon- Nutný 1,5m od... Horydoly , 20.4.2021 21:28, 5 příspěvků
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Bretislav, 20.4.2021 19:19, 5 příspěvků
Grafy Michael Beranek, 20.4.2021 19:04, 2 příspěvky
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Horydoly , 20.4.2021 15:08, 5 příspěvků
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Bretislav, 20.4.2021 11:02, 5 příspěvků
Grafy Erik, 19.4.2021 23:34, 2 příspěvky
Tvrdý povrch Geograf, 19.4.2021 11:19, 2 příspěvky
To těžko Horydoly , 16.4.2021 21:12, 2 příspěvky
To těžko ONDTOM36, 16.4.2021 20:49, 2 příspěvky
Zpěvník do tabletu Adam, 16.4.2021 15:56, 11 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Co Čech, to cyklista Horydoly , 15.4.2021 20:15
Re: Spolulezec v Litoměři... Kuba Turek, 12.4.2021 1:36
Spolulezec v Litoměřicích... Horydoly Open, 12.4.2021 1:31
Inhalovanie minerálok Her... Horydoly , 11.4.2021 14:15
Cestovatelé během svátků ... Horydoly , 10.4.2021 0:04
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 7.4.2021 17:43
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 6.4.2021 0:33
Historická ťažba a spraco... Horydoly , 6.4.2021 0:27