Kam nelézt 2012

Kam nelézt 2012
Branické skály. Plotna U vodárny.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

ŠTRAMBERK. V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémech v horolezeckých terénech.

16. září
Štramberk
Na lezecké cestě Májová v arboretu ve Štramberku odpadl velký blok vápence. Zatím není jasné, zda nepoškodil fixní jištění.

9. července
Hruboskalsko
Z chytů, odkud  se cvaká 1. kruh Kauschkovy hrany na Dračí zub, se usídlily včely

22. června
Labské pískovce
Lezecké uzavírky byly prodlouženy v Bělé na skalní pískovcové věži Faraon a na pravém břehu Labe na  věži Golem. Důvodem je hnízdění čápa černého. "Dočasné uzavírky jsou řádně označeny," připomíná šéf vrcholové komise Labské pískovce Jeník Pleticha.

Čáp černý hnízdí na pískovcových věžích.

12. května
Parkování ve Skaláku u Koupáku
V Sedmihorkách proběhlo jednání se zástupci obce, majitelů pozemků, lezců, policie, Lesů ČR a CHKO Český ráj. Řešil se mimo jiné zákaz parkování na příjezdové komunikaci a u hospody Na Koupáku. Parkovat se může na silnici v aleji na příjezdu, ale ne za zákazem vjezdu. Informuje o tom místní horolezec Miroslav Bojsa Dědek.

7. května
Drábské světničky
Na Drábském sloupu v Drábských světničkách je pod slaněním hnízdo poštolek. Informuje Jarin.

7. května
Lužické hory
Na jižní stěně Vajoletek hnízdí krkavci. "Nelezte Komín a Jižní cestu, raději nelezte vůbec z jihu zleva až ke Cosa Nostra," doporučuje Misa.

6. května
Český ráj
V Prachovských skálách na Drážďanské věži v cestě Údolí spára hnízdí poštolky. Uvedl to čtenář na serveru Lezec.cz.

27. dubna
Vltavská žula
Na Rovišti se znovu přiostřují vztahy majitelů chat a lezců. Lezci totiž nerespektují zákaz vjezdu aut na louku, přespávají na cizích verandách a znečišťují okolí. Oblastní vrcholová komise Českého horolezeckého svazu žádá lezce o slušné chování.

23. dubna
Kaňon Labe
Správa Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce upozorňuje, že na Růžovém hřebeni v kaňonu Labe pod Děčínem se objevili čápi černí a sokoli. Horolezci by proto měli omezit své výstupy především na Golema a Růžový pilíř.

17. dubna
Dubské skály
Na Rači v Dubských skalách pravidelně hnízdí pár sokolů. Letos se přesunuli do blízkosti trampského srubu Pařezák. "Při pohybu v této lokalitě prosím ptáky při hnízdění nerušte a při výběru lezeckých cest věnujte pozornost terénním značením," upozorňuje Slávek Valda ze Správy Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko

17. dubna
Saské Švýcarsko
Národní park Saské Švýcarsko uveřejňuje každoroční zákazy lezení. Všechny masivy jsou stále zakázané s výjimkou Westecke (Lilienstein), Abratzkykamin (Königstein) a Südwand (Großer Zschirnstein).

Wehlener Gebiet
Tümpelgrundwächter: 15. 1. – 15. 8.
Bergfalkenturm, Einsamer Turm, Versteckte Spitze: zákaz přístupu z náhodní stěny

Rathener Gebiet
Kraxelbrüderscheibe, Basteiturm, Raaber Kegel, Totenkirchl: zákaz všech náhorních cest 
Kraxelbrüderscheibe, Querkopf, Hirschgrundscheibe, Axelturm, Totenkirchl, Amselgrundturm, Schwedenscheibe: zákaz přístupu z náhorní strany
Kleiner Wehlturm, Großer Wehlturm, Mittlerer Wehlturm, Taufstein, Basteiwächter: vždy hodinu před začátkem představení v lesním divadle

Brandgebiet
Berken-von-der-Duba-Wacht, Elefant, Schluchtturm, Kolosseum, Falkenwarte, Auerhahnfels, Anstand, Polenztalbarbarine, Kobold, Spund (jen Bergweg), Winkelturm, Hexe: zákaz všech náhorních cest 
Großer Halben, Steinbruchturm, Elefant, Schluchtturm, Kolosseum, Falkenwarte, Auerhahnfels, Anstand, Polenztalbarbarine, Kobold, Winkelturm, Loriturm, Hexe, Promon: zákaz přístupu z náhorní strany
Ameise, Ameisenwand: zákaz 15. 2. – 1. 4.
Silvesterturm, Tiefblickspitze, Berg-Frei-Turm, Schinderkopf: zákaz 15. 2. – 15. 7.

Schrammsteine
Pinguin, Hundsnase, Zufallswand: zákaz 
Obrigenwand, Wandwächter, Mittelturm: zákaz všech náhorních cest  
Schrammsteinnadel: zákaz lezení na hlavní vrchol, protože není stabilní, kniha i slaňovací kruh je na předvrcholu
Neptun: zákaz 15. 1. – 15. 8.

Schmilkaer Gebiet
Rauschenkopf, Abendturm, Totensteiner Nadel, Dornröschen, Lange Wand, Wand, Kipphorn: zákaz všech náhorních cest 
Wurzelwarte, Hennefels, Coschrylenturm, Sommerturm, Winterturm: zákaz 15. 2. – 15. 7.

Affensteine
Domkanzel, Zerborstene Scheibe, Ameisenturm, Höllentor, Turm der Freundschaft: zákaz všech náhorních cest  a přístupů
Klosterwächter, Siegfried: zákaz 15. 2. – 1. 4.
Rollenturm: zákaz 15. 2. – 15. 7.

Kleiner Zschand
Försterlochturm: zákaz
Pechschluchtturm: zákaz Bergweg

Großer Zschand
Kleiner Turm, Adlerlochturm, Wobstspitze, Schwarzschlüchteturm, Schwarze Spitze, Litfasssäule, Hirschsuhlenturm: zákaz
Richterschluchtkopf, Kleines Jortanshorn, Weberschluchtwächter, Zweifreundespitze, Hinterer Hickelturm, Thorwaldwand: zákaz všech náhorních cest 
Goldsteigsäule, Richterschluchtkopf, Richterschluchtkegel, Richterschluchtturm, Spätes Horn, Kleines Jortanshorn, Schartenturm, Weberschluchtwächter, Adventspitze, Lößnitzturm, Zweifreundespitze, Sandschlüchtehorn, Bergfreundschaftskegel, Zeichengrundturm, Langes Horn, Hinterer Hickelturm, Krampus, Tarzan, Pfingststein, Thorwaldwand: zákaz přístupu z náhodní strany
Grottenwächter, Grenzwand, Spätes Horn, Bergfreundschaftskegel, Auerhahnwand: zákaz 15. 2. – 15. 7.
Goldsteigwächter, Meilerstein, Waldgeist, Goldsteighorn, Richterschluchtkopf, Richterschluchtkegel, Richterschluchtturm, Schwarze Zinne, Christelschluchtnadel, Zeichengrundspitze, Zeichengrundturm, Unterer Hickelturm, Vorderer Hickelturm, Langes Horn, Hinterer Hickelturm: zákaz 15. 2. – 1. 4.

Wildensteiner Gebiet
Slawe: zákaz
Yeti, Regenstein, Keil: zákaz všech náhorních cest  a náhorních přístupůHausbergwächter: zákaz 15. 1. – 15. 4.
Großsteinnadel, Eremit: zákaz 15. 2. – 15. 8.

Gebiet der Steine
Barbarine: zákaz

Lößnitzgrund
Großer Steinbruch: zákaz během Karl-May-Festtage 18 - 20. 5.

Müglitztal
Rollefelsen (Mädelrolle, Lausbubenfels, Ofen, Heizer, Versteckter Stein, Lok, Männerrolle einschließlich Greenhorn): zákaz 1. 1. – 31. 7.

16. dubna
Saské Švýcarsko
Saský horolezecký svaz (SBB) a Vrcholová komise Labské pískovce (ČHS) informuje o dočasných lezeckých uzávěrách v Saském Švýcarsku z důvodu ochrany přírody. Do 30. června je pro lezení uzavřená věž Tiefblickspitze v oblasti Brand a do 15. srpna jsou uzavřené věže Kirnitzschturm, Kladderadatsch a Kirnitzschwand v oblasti Schrammstein. Do 30. června byly prodlouženy uzávěry dalších věží: Adolf-Hermann (Rathen), Hoher Torstein - východní stěna a oba bivaky pod východní stěnou (Schrammstein), Wurzelkopf (Schmilka), Siegfried (Affenstein), Goldsteighorn, Unterer Hickelturm, Vorderer Hickelturm, Langes Horn a Hinterer Hickelturm (Zchand.) Do 15. srpna jsou uzavřené Totenkirchl a Amselgrundturm (Rathen), Forstgrabenwand a Promon (Brand).

9. března
Krušné hory
Přírodní divadlo Greifenstein uveřejnilo letošní plán divadelních představení pod širým nebem. Horolezci v těch dnech mají zakázáno lézt na několik zdejších skalních věží v areálu divadla. Jedná se o různé termíny od 16. června do 2. září.

29. února
Českosaské Švýcarsko
Správa chráněné krajinné oblasti Labské pískovce uzavřela pro horolezce jako každoročně několik skalních oblastí. V Labském údolí na levém břehu se jedná o věže Citadela, Ústecká a Kyklop. V Bělé jde o věže Faraon, Velká, Bělská jehla a Brána. Všechny jsou uzavřeny do konce června kvůli hnízdění sokola stěhovavého a čápa černého.

"Oblastní vrcholová komise Labské pískovce Českého horolezeckého svazu spolupracuje se Správou chráněné krajinné oblasti při vyhledávání a označování hnízdišť," uvádí její předseda Jeník Pleticha. "Prosíme, aby lezci dodržovali dočasné uzavírky."

Kam nelézt: 2011 - 2010 - 2009 - 2008 - 2007 - 2006 - 2005

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

poštolky

Český ráj, Drábské světničky - Drábský sloup. Pod slaněním hnízdo poštolek.

  • Autor Jarin
  • Datum a čas 7.5.2012 11:38
Reaguj
Vajoletky

Na jizni strane na Vajoletkach hnizdi krkavci, v komine a na Jizni ceste. Radeji nelezte vubec z jihu zleva az ke Cosa Nostra.

  • Autor misa
  • Datum a čas 7.5.2012 00:09
Reaguj
Dočasné uzavírky
Labské údolí a oblast Bělá patří pod CHKO Labské pískovce a né pod NPČŠ.Uzavírky jsou dočasné do 31.6. 2012 zdůvodu hnízdění, což lezci chápou a respektují, ale o tom jsem ti posílal článek.
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Bezpečně na kole: bikujeme hravě a zdravě

Bezpečně na kole: bikujeme hravě a zdravě

Bezpečnost a “umět jezdit kole“, ovládat techniku jízdy hrají stále větší prim. Iniciativa Bezpečně na kole získává děti pro cyklistiku od roku 2011. Základem je edukativní koncept pro výuky bezpečné a správné jízdy... celý článek

Armádní překážkový běh Army Run běží do srdce Prahy

Na pivo vlakem do Velkých Popovic

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Vodňanská Blanice

Vodňanská Blanice

RIVER GUIDE Blanice proudící ze Šumavy do jižních Čech je řeka mnoha tváří. Nejpopulárnější je úsek divoké vody mezi Husincem a Strunkovicemi, kde se pořádají vodácké závody a veřejná splutí.
Salcburská salašnická cesta / Salzburger Almenweg

Salcburská salašnická cesta / Salzburger Almenweg

TOUR GUIDE 350 km dlouhá Salcburská salašnická stezka vám ukáže více než sto venkovských horských chat v rakouském zemi SalzburgerLand. Turistická trasa je rozdělená na 31 denní etap, které lze projít najednou,
Mariánská hora v Jizerských horách

Mariánská hora v Jizerských horách

AKTUALIZACE Mariánská hora se rozkládá nad obcí Albrechtice v Jizerský horách. Horské chaloupky jsou nepravidelně rozesety po stráních od Světlého vrchu až po úpatí kopce, který nese stejný název jako osada.
Steyr, když je vody akorát

Steyr, když je vody akorát

AKTUALIZACE Alpské řeky nejsou líné, poskakují, dovádějí a při tom mají pořádný tah. Kromě toho jsou řádně studené. Nejbližší Steyr stéká z úbočí Mrtvých hor (Totes Gebirge) pod lyžařským střediskem Hinterstoder. Na
Grossglockner na lyžích nebo na snowboardu

Grossglockner na lyžích nebo na snowboardu

SKI GUIDE Předkládám šest nejvýznamnějších lyžařských a snowboardových túr v jižní části masivu Grossglockneru. Všechny začínají na chatě Stüdlhütte (2802 m), u které je po celou zimu otevřený komfortní zimní domeček (Winterraum). Není

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Barchan Jemnice 14.-17.6. 14.6.
Buskers fest - pouliční umění České Budějovice 17.-21.6. 17.6.
Olympijský běh České Budějovice, Hanace Přednášejí manželé Motaní 19.6.
Olympijský běh Most, Autodrom 19.6.
Beskidy Trophy Polsko, Istebna 20.-23.6. Etapový cyklomaraton 20.6.
Den žiraf Jihlava, ZOO 21.-22.6. 21.6.
Cyklovíkend Suchdol nad Lužnicí 21.-23.6. 21.6.
Stupavský cyklomaraton Stupava 21.-23.6. Horská kola 21.6.
Jihlavské havíření Jihlava 21.-23.6. 21.6.
Vrabinec, povolené lezení
  Zákaz lezení 20.4.-20.6. 21.6.

Diskuse

Koleno operace Petr, 17.6.2019 14:38, 8 příspěvků
Dogtra Pathfinder Lenka Novotná, 17.6.2019 14:23, 7 příspěvků
Mravenci v domě Denisa, 17.6.2019 0:41, 3 příspěvky
Mravenci v domě Horydoly , 16.6.2019 12:01, 3 příspěvky
Mravenci v domě Eva, 15.6.2019 9:21, 3 příspěvky
Klasika ale radši ne, 14.6.2019 16:13, 1 příspěvek
jakej Šénflek?? neregistrovaný, 12.6.2019 21:30, 1 příspěvek
Blanice - doprava a uzavírky vodák Marek, 11.6.2019 15:17, 1 příspěvek
Co s sebou Hihoihi, 10.6.2019 9:55, 9 příspěvků
pohory Makara Netopýr, 6.6.2019 13:15, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Odhalení pravdy! Francouz... milan šupa, 14.6.2019 18:35
Údolí salaší: Grossarltal... Horydoly , 12.6.2019 23:10
Bike Valachy Horydoly Open, 12.6.2019 12:00
Na světě je strategie roz... Horydoly , 23.5.2019 23:42
Trail Praha na Petříně dá... Horydoly , 20.5.2019 22:16
Baranie a Priečné Horydoly , 19.5.2019 11:20
Знакомства для секса Raymondset Raymondset, 16.5.2019 18:47
Akce v Praze Horydoly Open, 16.5.2019 12:08