Kam nelézt 2010

Kam nelézt 2010
SDÍLEJ:

V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémech v horolezeckých terénech.

Jak na to

Kam nelézt
2009 - 2008 - 2007 - 2006 - 2005

9. listopadu
Konec pískařské sezony v Čechách
S koncem října se pro horolezce uzavřela většina pískovcových měst v Čechách. Až zase v dubnu budeme moci vyrazit na měkké skály. Proto také vypnul Český horolezecký svaz na svém webu předpověď lezeckých podmínek na písku. Také Horydoly ji nebudou přes zimu uveřejňovat a nahradily ji v rubrice Horolezci mapou lezeckých oblastí v Česku.

22. října
Srbsko u Karlštejna
Stavební firmy začala dláždit cestu po říční navigaci podél Berounky ze Srbska do Berouna. Uzavřeny jsou kvůli tomu skály Na Bříči. Horolezci tedy nemohou lézt na Vlastině, Blážině a na Pupku. Přístup do Alkazaru a Šanova kouta je možný jen z Berouna. "Nelze chodit a jezdit mezi osadou v Kozle a tábořištěm pod Alkazarem," upřesňuje horolezec Martin Tučka. Stavba potrvá do poloviny prosince.

3. září
Krkonoše jsou stále zakázané
Správa Krkonošského národního parku zamítla žádost Českého horolezeckého svazu o povolení skialpinismu v Krkonoších. Svaz se proti tomu odvolá a zároveň požádá o povolení na lezení po ledopádech v Labském a Obřím dole.

2. srpna
Předpověď pískovcového sucha
Oficiální web Českého horolezeckého svazu Skalní oblasti zprovoznil jednodenní předpověď lezeckých podmínek na pískovcových skalách. Dosud nabízel pouze aktuální stav sucha / vlhkosti na pískovcích. Předpovědní i aktuální mapu lze sledovat také v rubrice Horolezci na Horydoly. Na českých pískovcích je kvůli jejich křehkosti zakázáno lézt za mokra.

18. června
Moravský kras
Většina Moravského krasu je uzavřená kvůli nedávné vichřici a následným polomům. Vstup do lesa, na mnohé turistické cesty i silnice je zakázaný. Uzávěra se týká také většiny lezeckých skal. Zákaz platí do 25. srpna.

8. června
Pohledecká skála
Na Pohledecké skále ve Žďárských vrších boulderisté očišťují horninu od mechu a porostu, používají magnézium a možná plaší hnízdícího výra. To vše je v rozporu s ochranářskými podmínkami.

21. května
Čima v Brné
Na osamělé skalní věži Čima v Brné u Ústí nad Labem zahnízdil letos sokol. Zákaz lezení tam proto platí do 30. června

17. května
Mařenka
Na stěně Mařenka se podepsala letošní mrazivá a vlhká zima rozpadem horniny. Velmi nebezpečné jsou hlinité a kamenité dolezy na temeno. Také odpadávají celé kamenné bloky na pilíři v místě, kde se setkávají cesty Přes okno a Janina.

14. května
Hruboskalsko
Na skalní věži Opomenutá v cestě Výběrové řízení na Hruboskalsku hnízdí dravci. Do konce června zde tedy platí zákaz lezení.

19. dubna
Zákaz lezení u Vrchlice
Zákaz lezení na skalách u Vrchlice platí od letoška každoročně v termínu od 1. března do 30. června. Zákaz vydal městský úřad v Kutné Hoře. Celoročně lze lézt pouze na Šimákovské stěně pod hrází Velkého rybníka.

16. dubna
Srbsko v Českém krasu
V Českém krasu ve skalách u Srbska kdosi navrtal nové jištění v sektoru Červené stěny (mezi Pupkem a stěnou Kotlů, zvané též Růžové abri), kde není lezecká činnost povolena. Vrcholová komise Českého horolezeckého svazu žádá dotyčného, aby ji kontaktoval, nebo přímo správce oblasti Jiřího Dědka Rozmajzla (jiri.rozmajzl@seznam.cz).

14. dubna
Labské údolí
Lezení na Ústecké věži, která stojí na levém břehu Labského údolí, je zakázáno do 31. června. Důvodem je hnízdění sokola.

13. dubna
Českosaské Švýcarsko
Saský horolezecký svaz vydal kvůli ochraně přírody seznam lezeckých zákazů pro letošní rok na německé straně Labských pískovců. Obsahuje nejen celé věže, ale i jednotlivé stěny a tři bivaky.

1. dubna
Českosaské Švýcarsko
Pískovcové skalní věže Růžový pilíř na pravém břehu a Čertova hlava na levém břehu údolí Labe pod Děčínem jsou uzavřeny kvůli hnízdění sokola. Uzávěra bude trvat do 30. června.

1. dubna
Začala pískovcová sezona. Pozor na vlhko!
Ode dneška 1. dubna je otevřena většina českých pískovcových oblastí pro lezení. Podrobné aktuální podmínky najdete v rubrice Horolezci. "Po letošní dlouhé zimě nejsou skály mnohdy vyschlé," varuje Zdeněk Strnad, který zpravodajství o lezitelnosti pískovců zpracovává pro Český horolezecký svaz.

18. března
Kadaň
Pás skalek pod Kadaňským stupněm byl lezecky znehodnocen stavbou cyklostezky. Přesně v polovině jejich výšky vede vodorovný kovový chodník zabudovaný do skály. V Kadani je ještě v ohrožení boulder Kámen pod kinem, který má být odstraněn při parkových úpravách. Uvedl to horolezecký časopis Mantana.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

špatná komedie
Krnap jenom kalí vodu. Hraje divadlo pro veřejnost, aby byla vidět aspoň nějaká jeho činnost.
 • Autor Hana
 • Datum a čas 9.9.2010 11:52
Reaguj
Re: Tak to je už zase OFF TOPIC
Depák, já nemám takovou hodnotnou duševní stránku. Mě stačí těch ukončených 7 tříd ZŠ. Holt někomu stačí, někomu ne.
 • Autor NL
 • Datum a čas 8.9.2010 08:11
Reaguj
Tak to je už zase OFF TOPIC
Jasně, zesPlzně, NL Ty ještě ne? ... (;-)
 • Autor Jiří Babača
 • Datum a čas 7.9.2010 21:41
Reaguj
jednatel za horolezce s orgány OP
Jak je vidět, tak se přece jenom někdo našel. Jiří, ty máš doktorát z psychologie ? To jsem nevěděl.
 • Autor NL
 • Datum a čas 7.9.2010 21:13
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Krnap
1*
 • Autor Realista
 • Datum a čas 7.9.2010 20:56
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Krnap
Vidíš, "Realisto", a to jsem byl, ve srovnání s Tvými výroky směrovanými na adresu příslušných ouřadů, velmi opakuji a podtrhuji velmi decentní...
 • Autor Jiří Babača
 • Datum a čas 7.9.2010 20:46
Reaguj
Re: Re: Re: Krnap
Pane Babačo nejste náhodou zbytečně jedovatý ?? To že máte doktorát z psychologie přece neznamená, že mě tady budete lustrovat. Sám nemáte rád, když do vás někdo šťourá, ale sám si taky pěkně zarejete. Můj názor na danou věc je ve zkratce asi takto. Krnap by v žádném případě skialpování nepovolil a je úplně jedno, zda někdo o tomto napsal článek nebo ne. Ze strany Krnapu jde pouze o alibismus, stejně jako před lety s povolením jízdy na kole. Ale třeba paní Verešová...........................................
 • Autor Realista
 • Datum a čas 7.9.2010 20:21
Reaguj
Re: Re: Krnap
Vážený "Realisto", mám-li být upřímný tak to, že nemáš zkušenosti s vyjednáváním s org. OP je na Tvých příspěvcích přece jen trochu znát, to je fakt. Ona je totiž s tím spojená také potřeba schopnosti jakési taktiky a pravda zpravidla i diplomacie. Z tohoto důvodu se domnívám, že výše uvedený článek KT na toto téma nebyl zrovna dvakráte prospěšný, ba naopak. No pokud si však většina myslí, že ano, tak pak dobře nám tak a máme co si zasloužíme. Víc nemám k tomu co říct.
 • Autor Jiří Babača
 • Datum a čas 7.9.2010 19:22
Reaguj
Re: Krnap
To není špatný nápad, ale bohužel těžko proveditelný. Stejně se nic nezmění a podle mého názoru se v dohledné době v Krkonoších legálně skialpovat nebude. Jiří Babača velký díl dává tomu prvnímu článku na který odkazuje ve svém prvním přípisku. Jenže už tenkrát jsem do tamní diskuse napsal, že skialpování Krnap nepovolí. A dle mého názoru by ho stejně nepovolil, ani když by K. Turek ten článek nenapsal. Mám mezi budaři spoustu přátel a jejich reálné zkušenosti se slavným Krnapem mě nikdy nenechali na pochybách, že se skialpovat stejně nikdy nebude. Kdo si myslel, nebo doufal, že tomu bude jinak je snílek a fantasta. Bude to jak s jízdou na kole. Kolik roků trvalo Krnapu než povolil jízdu na Krkonošských asfaltkách ? 10 let ? 15 let ? Naprosto stejné to bude i se skialpem. Takže klídek, máme ještě dobrých 10 roků klidu a jistoty. Jedinou šancí na rychlejší kladné vyřízení je, že začne skialpovat Verešová, nebo Topolánek, či Dalík, Volopich, Ledecký nebo dokonce sám velký Václav Klaus. Má byt v Peci a končí mu prezidentování, tak proč ne skialp. Jak se na Silvestra ve Špindlu před kamerou ukáže Verešová v posledním outfitu na skialp s pásem přes rameno a prohlásí, že bohužel není v Krkonoších legální terén na chlupaté lyže, tak nejpozději 1 února s velkou slávou Krnap ve večerních zprávách na stanici NOVA ukazuje povolená území. Kdo se vsadí .......??????????
 • Autor Realista
 • Datum a čas 7.9.2010 17:54
Reaguj
Krnap
Mám taky jeden pohled na věc. Co tady napsal pan Babača má určitě hlavu a patu. To je bez debat, ale je třeba si na rovinu říci, že to moc v pořádku není. Žijeme v roce 2010 a ne 1950. Máme tady určitou svobodu a podle toho by se měl každý řídit. Krnap tady není od toho, aby se kolem něho chodilo po špičkách a nikdo si nemohl dovolit napsat nesouhlasný článek. Krnap je úplně stejná instituce jako Finanční, Městský, Krajský a ostatní úřad. Jenže právě tady je problém. Ve všech těcht veřejných institucích je možnost odvolání a kontrola práce toho daného úřadu. Jenže u Krnapu odvolání není. Tam vládne tvrdá diktatura a komunismus. Co Krnap řekne tak to platí a není odvolání. To že je to kolikrát úplná hloupost je všeobecně známo a Krnap to dokazuje tím, že tato rozhodnutí po letech úplně mění. Z bílé je najednou černá a naopak. Podle mého názoru by bylo dobré v těchto českých napech zavést volební systém. Vždy po 4 letech a max. na 2 x 4 roky. Po 8 letech výměna. Ti lidé tam jsou na doživotí a po letech evidentně zakrní. Zvyknou si na svoje pohodlí a řešit nějaké nové podněty je pro ně zátěž. Je to přesně vidět u nás ve firmě. Po 5 letech majitel kompletně mění vedení a je to na chodu firmy znát. Nové koště dobře mete a to neplatí jen o úklidu.
 • Autor Karel
 • Datum a čas 7.9.2010 12:03
Reaguj
Celkem 23 příspěvků v diskuzi


Loužecká vyhrála mistrovství světa i světový pohár v ledovém lezení

Loužecká vyhrála mistrovství světa i světový pohár v ledovém lezení

AKTUALIZACE Aneta Loužecká je mistryní světa a zároveň vítězkou Světového poháru v ledovém lezení na rychlost. Poslední letošní závod se konal v kanadském Edmontonu.... celý článek

Hydrajaws testuje upevňovací prvky ve skále i betonu

Dolomity a Julské Alpy 2024

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Tatranská Kupola na lyžích

Tatranská Kupola na lyžích

SKI GUIDE Kupola sedí jako čepice nad Zbojnickou chatou ve Vysokých Tatrách. Štít je to impozantní, vysoký, ale zároveň málokdy navštěvovaný. Turisté o něj nemají zájem a horolezcům připadají její stěny nehezké. Zbývají
Jak letos vypadají ledopády 2024

Jak letos vypadají ledopády 2024

AKTUALIZACE Přinášíme průběžné ledolezecké zprávy z Česka a Slovenska. Pokud nám chcete dát vědět, kde dá lézt, jaká je kvalita ledu, nebo se pochlubit aktuální fotogalerií či videem, dejte nám vědět do
V Alpách tají ledovce. Jak to ovlivňuje turistiku na Dachsteinu a Grossglockneru?

V Alpách tají ledovce. Jak to ovlivňuje turistiku na Dachsteinu a Grossglockneru?

ANALÝZA Že se Evropa ohřívá, cítí horolezci na každém kroku. Stálá sněhová pole v Krkonoších roztála již dávno, ve Vysokých Tatrách zbylo pod sutí poslední firnovisko a v Alpách mizí ledovce jako
Dolomity a Julské Alpy 2024

Dolomity a Julské Alpy 2024

TRIGLAV Přinášíme aktuální zprávy z Dolomit - Trentina a Jižního Tyrolska. Doplňujeme je o novinky z italských i slovinských Julských Alp.
Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2024

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2024

Nejvyšší horský masiv Evropy korunovaný sněhovou čepicí Mont Blanc (4810 m) je eldorádem pro horolezce, turisty, lyžaře, skialpinisty, paraglidisty a mnohé další vyznavače horských sportů. Přinášíme průběžné zprávy z Massif Mont Blanc.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
For Fishing - veletrh Praha, Letňany 22.-25.2. Rybářství a myslivost 22.2.
Hohe Jagd und Fischerei - veletrh Rakousko, Salzburg 22.-25.2. Lov a rybářství 22.2.
Výprava děčínských horolezců do USA 1983 - diashow Děčín, knihovna Přednáší Jaroslav Uher 22.2. 18:00
Ferie - veletrh Dánsko, Kodaň 23.-25.2. Cestovní ruch 23.2.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 28.2.-3.3. 28.2.
Reise Camping - veletrh Německo, Essen 28.2.-3.3. 28.2.
Dovolená - veletrh Ostrava, Černá louka 1.-2.3. 1.3.
Knižní veletrh Ostrava, Černá louka 1.-2.3. 1.3.
Cestobraní - festival Uherské Hradiště, Hvězda 2.3.
Bike Show - veletrh Dánsko, Kodaň 2.-3.3. 2.3.

Diskuse

ZAHRÁDKY 1000 Skiák, 21.2.2024 14:07, 4 příspěvky
Kde je Happy Bus Libu, 20.2.2024 20:27, 35 příspěvků
Správci skal Lukas B., 19.2.2024 15:14, 3 příspěvky
INU Honza, 19.2.2024 14:15, 3 příspěvky
INU Honza, 19.2.2024 14:11, 1 příspěvek
Správci skal Štand, 19.2.2024 11:32, 3 příspěvky
Кому, для кого? Horydoly, 17.2.2024 22:27, 2 příspěvky
Hluboce dojat. Roman, 17.2.2024 7:55, 1 příspěvek
Кому, для кого? Роман, 17.2.2024 7:02, 2 příspěvky
pinové vázání neodpouští Horydoly - Andrea Černá, 16.2.2024 0:08, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Dolní Morava foto Horydoly , 21.2.2024 23:49
Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 21.2.2024 18:46
Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 20.2.2024 15:53
Dolní Morava Horydoly , 20.2.2024 14:15
Barefoot fitness Xero Horydoly Open, 15.2.2024 8:57
Užijte si jarní prázdniny... Horydoly Open, 15.2.2024 8:53
Cestovní ruch v Česku nab... Horydoly Open, 15.2.2024 8:50
Prohlídka Masarykova okruhu Horydoly Open, 15.2.2024 8:44