Kam nelézt 2010

Kam nelézt 2010
SDÍLEJ:

V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémech v horolezeckých terénech.

Jak na to

Kam nelézt
2009 - 2008 - 2007 - 2006 - 2005

9. listopadu
Konec pískařské sezony v Čechách
S koncem října se pro horolezce uzavřela většina pískovcových měst v Čechách. Až zase v dubnu budeme moci vyrazit na měkké skály. Proto také vypnul Český horolezecký svaz na svém webu předpověď lezeckých podmínek na písku. Také Horydoly ji nebudou přes zimu uveřejňovat a nahradily ji v rubrice Horolezci mapou lezeckých oblastí v Česku.

22. října
Srbsko u Karlštejna
Stavební firmy začala dláždit cestu po říční navigaci podél Berounky ze Srbska do Berouna. Uzavřeny jsou kvůli tomu skály Na Bříči. Horolezci tedy nemohou lézt na Vlastině, Blážině a na Pupku. Přístup do Alkazaru a Šanova kouta je možný jen z Berouna. "Nelze chodit a jezdit mezi osadou v Kozle a tábořištěm pod Alkazarem," upřesňuje horolezec Martin Tučka. Stavba potrvá do poloviny prosince.

3. září
Krkonoše jsou stále zakázané
Správa Krkonošského národního parku zamítla žádost Českého horolezeckého svazu o povolení skialpinismu v Krkonoších. Svaz se proti tomu odvolá a zároveň požádá o povolení na lezení po ledopádech v Labském a Obřím dole.

2. srpna
Předpověď pískovcového sucha
Oficiální web Českého horolezeckého svazu Skalní oblasti zprovoznil jednodenní předpověď lezeckých podmínek na pískovcových skalách. Dosud nabízel pouze aktuální stav sucha / vlhkosti na pískovcích. Předpovědní i aktuální mapu lze sledovat také v rubrice Horolezci na Horydoly. Na českých pískovcích je kvůli jejich křehkosti zakázáno lézt za mokra.

18. června
Moravský kras
Většina Moravského krasu je uzavřená kvůli nedávné vichřici a následným polomům. Vstup do lesa, na mnohé turistické cesty i silnice je zakázaný. Uzávěra se týká také většiny lezeckých skal. Zákaz platí do 25. srpna.

8. června
Pohledecká skála
Na Pohledecké skále ve Žďárských vrších boulderisté očišťují horninu od mechu a porostu, používají magnézium a možná plaší hnízdícího výra. To vše je v rozporu s ochranářskými podmínkami.

21. května
Čima v Brné
Na osamělé skalní věži Čima v Brné u Ústí nad Labem zahnízdil letos sokol. Zákaz lezení tam proto platí do 30. června

17. května
Mařenka
Na stěně Mařenka se podepsala letošní mrazivá a vlhká zima rozpadem horniny. Velmi nebezpečné jsou hlinité a kamenité dolezy na temeno. Také odpadávají celé kamenné bloky na pilíři v místě, kde se setkávají cesty Přes okno a Janina.

14. května
Hruboskalsko
Na skalní věži Opomenutá v cestě Výběrové řízení na Hruboskalsku hnízdí dravci. Do konce června zde tedy platí zákaz lezení.

19. dubna
Zákaz lezení u Vrchlice
Zákaz lezení na skalách u Vrchlice platí od letoška každoročně v termínu od 1. března do 30. června. Zákaz vydal městský úřad v Kutné Hoře. Celoročně lze lézt pouze na Šimákovské stěně pod hrází Velkého rybníka.

16. dubna
Srbsko v Českém krasu
V Českém krasu ve skalách u Srbska kdosi navrtal nové jištění v sektoru Červené stěny (mezi Pupkem a stěnou Kotlů, zvané též Růžové abri), kde není lezecká činnost povolena. Vrcholová komise Českého horolezeckého svazu žádá dotyčného, aby ji kontaktoval, nebo přímo správce oblasti Jiřího Dědka Rozmajzla (jiri.rozmajzl@seznam.cz).

14. dubna
Labské údolí
Lezení na Ústecké věži, která stojí na levém břehu Labského údolí, je zakázáno do 31. června. Důvodem je hnízdění sokola.

13. dubna
Českosaské Švýcarsko
Saský horolezecký svaz vydal kvůli ochraně přírody seznam lezeckých zákazů pro letošní rok na německé straně Labských pískovců. Obsahuje nejen celé věže, ale i jednotlivé stěny a tři bivaky.

1. dubna
Českosaské Švýcarsko
Pískovcové skalní věže Růžový pilíř na pravém břehu a Čertova hlava na levém břehu údolí Labe pod Děčínem jsou uzavřeny kvůli hnízdění sokola. Uzávěra bude trvat do 30. června.

1. dubna
Začala pískovcová sezona. Pozor na vlhko!
Ode dneška 1. dubna je otevřena většina českých pískovcových oblastí pro lezení. Podrobné aktuální podmínky najdete v rubrice Horolezci. "Po letošní dlouhé zimě nejsou skály mnohdy vyschlé," varuje Zdeněk Strnad, který zpravodajství o lezitelnosti pískovců zpracovává pro Český horolezecký svaz.

18. března
Kadaň
Pás skalek pod Kadaňským stupněm byl lezecky znehodnocen stavbou cyklostezky. Přesně v polovině jejich výšky vede vodorovný kovový chodník zabudovaný do skály. V Kadani je ještě v ohrožení boulder Kámen pod kinem, který má být odstraněn při parkových úpravách. Uvedl to horolezecký časopis Mantana.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

špatná komedie
Krnap jenom kalí vodu. Hraje divadlo pro veřejnost, aby byla vidět aspoň nějaká jeho činnost.
 • Autor Hana
 • Datum a čas 9.9.2010 11:52
Reaguj
Re: Tak to je už zase OFF TOPIC
Depák, já nemám takovou hodnotnou duševní stránku. Mě stačí těch ukončených 7 tříd ZŠ. Holt někomu stačí, někomu ne.
 • Autor NL
 • Datum a čas 8.9.2010 08:11
Reaguj
Tak to je už zase OFF TOPIC
Jasně, zesPlzně, NL Ty ještě ne? ... (;-)
 • Autor Jiří Babača
 • Datum a čas 7.9.2010 21:41
Reaguj
jednatel za horolezce s orgány OP
Jak je vidět, tak se přece jenom někdo našel. Jiří, ty máš doktorát z psychologie ? To jsem nevěděl.
 • Autor NL
 • Datum a čas 7.9.2010 21:13
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Krnap
1*
 • Autor Realista
 • Datum a čas 7.9.2010 20:56
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Krnap
Vidíš, "Realisto", a to jsem byl, ve srovnání s Tvými výroky směrovanými na adresu příslušných ouřadů, velmi opakuji a podtrhuji velmi decentní...
 • Autor Jiří Babača
 • Datum a čas 7.9.2010 20:46
Reaguj
Re: Re: Re: Krnap
Pane Babačo nejste náhodou zbytečně jedovatý ?? To že máte doktorát z psychologie přece neznamená, že mě tady budete lustrovat. Sám nemáte rád, když do vás někdo šťourá, ale sám si taky pěkně zarejete. Můj názor na danou věc je ve zkratce asi takto. Krnap by v žádném případě skialpování nepovolil a je úplně jedno, zda někdo o tomto napsal článek nebo ne. Ze strany Krnapu jde pouze o alibismus, stejně jako před lety s povolením jízdy na kole. Ale třeba paní Verešová...........................................
 • Autor Realista
 • Datum a čas 7.9.2010 20:21
Reaguj
Re: Re: Krnap
Vážený "Realisto", mám-li být upřímný tak to, že nemáš zkušenosti s vyjednáváním s org. OP je na Tvých příspěvcích přece jen trochu znát, to je fakt. Ona je totiž s tím spojená také potřeba schopnosti jakési taktiky a pravda zpravidla i diplomacie. Z tohoto důvodu se domnívám, že výše uvedený článek KT na toto téma nebyl zrovna dvakráte prospěšný, ba naopak. No pokud si však většina myslí, že ano, tak pak dobře nám tak a máme co si zasloužíme. Víc nemám k tomu co říct.
 • Autor Jiří Babača
 • Datum a čas 7.9.2010 19:22
Reaguj
Re: Krnap
To není špatný nápad, ale bohužel těžko proveditelný. Stejně se nic nezmění a podle mého názoru se v dohledné době v Krkonoších legálně skialpovat nebude. Jiří Babača velký díl dává tomu prvnímu článku na který odkazuje ve svém prvním přípisku. Jenže už tenkrát jsem do tamní diskuse napsal, že skialpování Krnap nepovolí. A dle mého názoru by ho stejně nepovolil, ani když by K. Turek ten článek nenapsal. Mám mezi budaři spoustu přátel a jejich reálné zkušenosti se slavným Krnapem mě nikdy nenechali na pochybách, že se skialpovat stejně nikdy nebude. Kdo si myslel, nebo doufal, že tomu bude jinak je snílek a fantasta. Bude to jak s jízdou na kole. Kolik roků trvalo Krnapu než povolil jízdu na Krkonošských asfaltkách ? 10 let ? 15 let ? Naprosto stejné to bude i se skialpem. Takže klídek, máme ještě dobrých 10 roků klidu a jistoty. Jedinou šancí na rychlejší kladné vyřízení je, že začne skialpovat Verešová, nebo Topolánek, či Dalík, Volopich, Ledecký nebo dokonce sám velký Václav Klaus. Má byt v Peci a končí mu prezidentování, tak proč ne skialp. Jak se na Silvestra ve Špindlu před kamerou ukáže Verešová v posledním outfitu na skialp s pásem přes rameno a prohlásí, že bohužel není v Krkonoších legální terén na chlupaté lyže, tak nejpozději 1 února s velkou slávou Krnap ve večerních zprávách na stanici NOVA ukazuje povolená území. Kdo se vsadí .......??????????
 • Autor Realista
 • Datum a čas 7.9.2010 17:54
Reaguj
Krnap
Mám taky jeden pohled na věc. Co tady napsal pan Babača má určitě hlavu a patu. To je bez debat, ale je třeba si na rovinu říci, že to moc v pořádku není. Žijeme v roce 2010 a ne 1950. Máme tady určitou svobodu a podle toho by se měl každý řídit. Krnap tady není od toho, aby se kolem něho chodilo po špičkách a nikdo si nemohl dovolit napsat nesouhlasný článek. Krnap je úplně stejná instituce jako Finanční, Městský, Krajský a ostatní úřad. Jenže právě tady je problém. Ve všech těcht veřejných institucích je možnost odvolání a kontrola práce toho daného úřadu. Jenže u Krnapu odvolání není. Tam vládne tvrdá diktatura a komunismus. Co Krnap řekne tak to platí a není odvolání. To že je to kolikrát úplná hloupost je všeobecně známo a Krnap to dokazuje tím, že tato rozhodnutí po letech úplně mění. Z bílé je najednou černá a naopak. Podle mého názoru by bylo dobré v těchto českých napech zavést volební systém. Vždy po 4 letech a max. na 2 x 4 roky. Po 8 letech výměna. Ti lidé tam jsou na doživotí a po letech evidentně zakrní. Zvyknou si na svoje pohodlí a řešit nějaké nové podněty je pro ně zátěž. Je to přesně vidět u nás ve firmě. Po 5 letech majitel kompletně mění vedení a je to na chodu firmy znát. Nové koště dobře mete a to neplatí jen o úklidu.
 • Autor Karel
 • Datum a čas 7.9.2010 12:03
Reaguj
Celkem 23 příspěvků v diskuzi


Valle Bavona je v boulderistickém hledáčku

Valle Bavona je v boulderistickém hledáčku

Třiadvacetiletý švýcarský horolezec Giuliano Cameroni přelezl cestu Baba Yaga 9b ve Valle Bavona / Val Bavona ve švýcarském Tessinu.... celý článek

Viničná cesta v Jizerských horách skoro po rovině

Zprávy od horolezců 2021

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Bouldering pod mostem v Pelyňkové ulici

Bouldering pod mostem v Pelyňkové ulici

Industriální boulderingová stěna Pelyňková v Praze 10 vstupuje do druhé pandemické sezony. Letos nově s doskočištěm vysypaným štěrkem a čerstvě očištěnými chyty.
Prastará cesta na Řetězovou věž v Hruboskalsku

Prastará cesta na Řetězovou věž v Hruboskalsku

RETRO TÝDEN Z DEVADESÁTEK První seriozní pískovcové lezení absovoval potomek na Hruboskalsku, když mu byly tři roky. Vybrali jsme pro něj jedničkovou Prastarou cestu na Řetězovou věž.
České středohoří AKTUÁLNĚ 2021

České středohoří AKTUÁLNĚ 2021

KOKOŘÍNSKO Zprávy z krajiny plné čedičových sopek, pískovcových skal, lesů a úrodných rovin.
Jak jsem přežil tři laviny. Jaké jsem udělal chyby?

Jak jsem přežil tři laviny. Jaké jsem udělal chyby?

3x jsem se svezl s lavinou. 3x jsem měl obrovské štěstí, že jsem to přežil. 3x to byla moje chyba. Doufám, že omyl, za který se platí životem, už neudělám. Nikdy
Čechůň, zastrčená skalka Jizerských hor

Čechůň, zastrčená skalka Jizerských hor

RETRO TÝDEN Z DEVADESÁTEK Další díl vzpomínek na devadesátá léta nás přivádí do Jizerských hor. Našli jsme tam skálu, o které jsme se původně domnívali, že je to Skrytá věž. Pak jsme

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Síla komunit - přednáška Impact Hub - online 26.4. 19:30
Free Time - veletrh Polsko, Gdaňsk ZRUŠENO! 10.-11.5. 10.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 28.-30.5. Lodě a čluny 28.5.
Ratolest Fest Praha, Rašínovo nábřeží 29.5.
IBTM - veletrh Singapur 8.-9.6. 8.6.
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 16.-19.5. 16.6.
ITE - veletrh Hong Kong 17.-20.6. Cestovní ruch 17.6.
CIBTM - veletrh Čína, Shanghai 30.7.-2.8. 30.7.
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 18.-19.8. 18.8.

Diskuse

Nový zákon- Nutný 1,5m od... Horydoly , 20.4.2021 21:28, 5 příspěvků
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Bretislav, 20.4.2021 19:19, 5 příspěvků
Grafy Michael Beranek, 20.4.2021 19:04, 2 příspěvky
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Horydoly , 20.4.2021 15:08, 5 příspěvků
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Bretislav, 20.4.2021 11:02, 5 příspěvků
Grafy Erik, 19.4.2021 23:34, 2 příspěvky
Tvrdý povrch Geograf, 19.4.2021 11:19, 2 příspěvky
To těžko Horydoly , 16.4.2021 21:12, 2 příspěvky
To těžko ONDTOM36, 16.4.2021 20:49, 2 příspěvky
Zpěvník do tabletu Adam, 16.4.2021 15:56, 11 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Co Čech, to cyklista Horydoly , 15.4.2021 20:15
Re: Spolulezec v Litoměři... Kuba Turek, 12.4.2021 1:36
Spolulezec v Litoměřicích... Horydoly Open, 12.4.2021 1:31
Inhalovanie minerálok Her... Horydoly , 11.4.2021 14:15
Cestovatelé během svátků ... Horydoly , 10.4.2021 0:04
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 7.4.2021 17:43
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 6.4.2021 0:33
Historická ťažba a spraco... Horydoly , 6.4.2021 0:27