Kolik stojí horolezce drytooling?

Kolik stojí horolezce drytooling?
Lucie Hrozová leze v Praze na Gutovce.
Autor snímku Gutovka
SDÍLEJ:

Český horolezecký svaz je velmi striktní v utajování peněz, které vynakládá na reprezentaci v jednotlivých lezeckých disciplinách. Vloni dokonce k tomu vydal i náhubkovou směrnici a letos zakázal zveřejnit jmenovitě, jaký reprezentant dostal peněz a za jaké výsledky. Tento neudržitelný stav se ale začal drolit. Zoban a Rebel zveřejnili podle svého nejlepšího vědomí, jaké peníze kdo odstal v závodech ledového lezení a drytoolingu.  

Libor Rebel Hroza a Radek Zoban Lienerth jsou dva letití horolezci, závodníci, organizátoři a trenéři lezení s cepíny a mačkami. Oba mají nejlepší výsledky v Česku - Rebel dovedl svoji dceru Lucii Hrozovou do světové špičky a Zoban vydupal ze země brněnskou líheň závodníků.

Oba se také zasloužili o celkový rozvoj drytoolingu. Zoban je duší celoroční betonové lezecké stěny v Brně u Olympie a Rebel vyčlenil část své stěny Mammut v Praze na drytoolling.

Rebel x Zoban: začíná se vyjasňovat

Přesto jsou oba už několik let ve sporu o financování jejich discipliny. Částečně je to samozřejmě způsobeno normální sportovní řevnivostí, ale z větší části jsou v neustálých hádkách o peníze nevinně. Výkonný výbor Českého horolezeckého svazu, čili jejich nadřízený orgán, nikdy nedovolil zveřejnění finanční podpory. Teď se to mění.

Oba vydali své verze, jak vidí současný systém. Kolik kdo dostal a jak na tom byl s výsledky. Ačkoliv se někde mírně liší (zřejmě kvůli nepřesné evidenci na svazu), zásadní údaje jsou jasné a trendy také.

DOKUMENTY: ZOBAN: Rozpis nákladů komise a REBEL: Příběh téměř detektivní 

Přečtěte si jejich podrobné zprávy. Tím, že je oba pánové položili na stůl, je možné skončit s hádkami o něčem, co nikdo přesně neznal, a začít diskutovat nad reálnými čísly. Bohužel kvůli zákazu uveřejňování jmen, který stále praktikuje vedení ČHS, z obou zpráv vyčteme pouze Lucii Hrozovou, Mirka Matějce a Radka Lienertha. Další reprezentanti jsou anonymní.

Libor Rebel Hroza

Libor Hroza starší.

Do budoucna je důležité rozhodnout, zda chce ČHS podporovat spíše úspěšné a zavedené závodníky, či se zaměří na stoupající hvězdy, nebo jenom na širokou členskou základnu, ze které vyrostou nejlepší. Případně jak finanční podporu rozdělit právě mezi tyto tři nezbytné závodní segmenty.

Je možné se také zamyslet, zda je třeba platit závodníky, kteří dlouhodobě nebo i krátkodobě končí v hloubi startovního pole. Také nominační kritéria a na ně navázaná finanční podpora zaslouží věcnou kritiku především kvůli složitosti a neprůhlednosti.  

Tah na branku: olympiáda a veřejnost

"V průběhu posledních let se drytoolingové závody velmi dynamicky proměňují. Z původně zejména společenských setkání alpinistů se vyprofilovala závodní disciplína, která se snaží proniknout na olympijské hry," uvádí Radek Zoban Lienerth, který aktuálně působí jako předseda ledového lezení a drytoolingu ČHS.

Libor Hroza dodává: "Každý závodník si musí platit cestu autem nebo letadlem, ubytování, někdy vízum a také vybavení. Startovní licenci za něj obvykle platí Český horolezecký svaz." Zároveň závisí na reprezentantovi, jak se umístí v konkrétních závodech, protože si nechává veškeré price money, neboli cenu za případné vítězství či umstění v popředí dle podmínek organizátorů. Také případné osobní sponzory jednotlivých závodníků Český horolezecký svaz nijak neomezuje. 

Radek Zoban Lienerth

Horský vůdce Radek Lienerth Zoban instruuje klientku, jak má lézt s cepínem po ledu.

Na závěr je nutné poznamenat, že díky neustálému omýlání finančních nespravedlností na veřejnosti z úst Libora Hrozy, věcným reakcím Radka Lienertha a následnému tlaku členské základny Českého horolezeckého svazu, konečně vidíme do finančních střev dytoolingu. Stejně tak je potřeba otevřít v nejbližší době i pohled na peníze v závodním lezení u překližkářů, dětském lezení a na horolezecké expedice do vysokých hor. Předpokládáme, že pokud nejsou lidé ve vedení ČHS kaskádéři, budou následovat Rebela a Zobana. Tentokrát už oficiálně a s plnými jmény všech reprezentantů.

Valná hromada Českého horolezeckého svazu se koná 22. března 2014 a bude se na ní mimo jiné volit. Buď přijde nové vedení nebo zůstane na svém místě starý Výkonný výbor.

Horydoly.czZávodní sezona: Drytooling a ice climbing 2013/2014

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

shrnutí

Reprezentant 1 - Hrozovka - půlka peněz :-))))!!!!

Reaguj
shrnutí

Děkujeme za smířlivé shrnutí. 

  • Autor Lezci
  • Datum a čas 12.3.2014 15:33
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Vodácké značky

Vodácké značky

Kánoe, kajaky, rafty, pramice, nafukovací lodě, skládací lodě, plast, laminát, kevlar, dřevo, hliník... Lodě na divokou vodu, turistiku, mořské či jezerní speciály... Závodní i rekreační... Vybavení a oblečení... Co si můžete přát,... celý článek

Panenka prodal Lulovi firmu na výrobu pádel

Letecký zájezd letos stojí 20 000 korun

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Vodácké značky

Vodácké značky

Kánoe, kajaky, rafty, pramice, nafukovací lodě, skládací lodě, plast, laminát, kevlar, dřevo, hliník... Lodě na divokou vodu, turistiku, mořské či jezerní speciály... Závodní i rekreační... Vybavení a oblečení... Co si můžete přát,
Roste počet žen, které cestují sólo

Roste počet žen, které cestují sólo

Ženy mají velmi často hlavní slovo při výběru dovolenkové destinace. Pokud cestují s rodinou, zohledňují děti. V případě pobytů bez dětí rozhoduje to, jak lokalita a ubytování vyhovují představám a finančním možnostem. Celosvětově se
Panenka prodal Lulovi firmu na výrobu pádel

Panenka prodal Lulovi firmu na výrobu pádel

Petr Panenka prodal svoji firmu Panenka Paddles. Novým majitelem se stal Jiří Lula.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Svět knihy - veletrh Praha, Holešovice 23.-26.5. 23.5.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 31.5.
Seakajak sympozium Dalešice, Wilsonka 1.-2.6. 1.6.
Motýli - výstava Praha, Botanická zahrada 19.4.-2.6. 2.6.
Kaktusy a sukulenty - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 7.-23.6. 7.6.
Setkání rotujících setrvačníků Bubovice, Solvayovy lomy 8.6.
ITE - veletrh Hong Kong 13.-16.6. Cestovní ruch 13.6.
Moravia Sport Expo - veletrh Olomouc, Flora 14.-15.6. 14.6.
BITE - veletrh Čína, Peking 14.-16.6. 14.6.
Outdoor Retailer - veletrh USA, Salt Lake City 17.-19.6. 17.6.

Diskuse

Everest Horydoly - Kuba Turek, 25.5.2024 13:28, 2 příspěvky
INU Honza, 25.5.2024 13:00, 1 příspěvek
Everest Katka H, 25.5.2024 9:49, 2 příspěvky
Outdoorový obchod OUTDPRO, s. r. o., 22.5.2024 20:49, 59 příspěvků
OMYL !!! Vlastimil, 22.5.2024 16:23, 2 příspěvky
Online hazardní hry danielsherry, 22.5.2024 14:57, 4 příspěvky
Pro každého je vrcholový ... Lukas B., 21.5.2024 18:39, 6 příspěvků
Pro každého je vrcholový ... Michael Beranek, 21.5.2024 9:07, 6 příspěvků
kříž Horydoly, 20.5.2024 11:20, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Malý ukrajinský Picasso Horydoly , 21.5.2024 12:59
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47
O novém poznání, kterému ... milan šupa, 25.4.2024 19:37