Kolik stojí horolezce drytooling?

Kolik stojí horolezce drytooling?
Lucie Hrozová leze v Praze na Gutovce.
Autor snímku Gutovka
SDÍLEJ:

Český horolezecký svaz je velmi striktní v utajování peněz, které vynakládá na reprezentaci v jednotlivých lezeckých disciplinách. Vloni dokonce k tomu vydal i náhubkovou směrnici a letos zakázal zveřejnit jmenovitě, jaký reprezentant dostal peněz a za jaké výsledky. Tento neudržitelný stav se ale začal drolit. Zoban a Rebel zveřejnili podle svého nejlepšího vědomí, jaké peníze kdo odstal v závodech ledového lezení a drytoolingu.  

Libor Rebel Hroza a Radek Zoban Lienerth jsou dva letití horolezci, závodníci, organizátoři a trenéři lezení s cepíny a mačkami. Oba mají nejlepší výsledky v Česku - Rebel dovedl svoji dceru Lucii Hrozovou do světové špičky a Zoban vydupal ze země brněnskou líheň závodníků.

Oba se také zasloužili o celkový rozvoj drytoolingu. Zoban je duší celoroční betonové lezecké stěny v Brně u Olympie a Rebel vyčlenil část své stěny Mammut v Praze na drytoolling.

Rebel x Zoban: začíná se vyjasňovat

Přesto jsou oba už několik let ve sporu o financování jejich discipliny. Částečně je to samozřejmě způsobeno normální sportovní řevnivostí, ale z větší části jsou v neustálých hádkách o peníze nevinně. Výkonný výbor Českého horolezeckého svazu, čili jejich nadřízený orgán, nikdy nedovolil zveřejnění finanční podpory. Teď se to mění.

Oba vydali své verze, jak vidí současný systém. Kolik kdo dostal a jak na tom byl s výsledky. Ačkoliv se někde mírně liší (zřejmě kvůli nepřesné evidenci na svazu), zásadní údaje jsou jasné a trendy také.

DOKUMENTY: ZOBAN: Rozpis nákladů komise a REBEL: Příběh téměř detektivní 

Přečtěte si jejich podrobné zprávy. Tím, že je oba pánové položili na stůl, je možné skončit s hádkami o něčem, co nikdo přesně neznal, a začít diskutovat nad reálnými čísly. Bohužel kvůli zákazu uveřejňování jmen, který stále praktikuje vedení ČHS, z obou zpráv vyčteme pouze Lucii Hrozovou, Mirka Matějce a Radka Lienertha. Další reprezentanti jsou anonymní.

Libor Rebel Hroza

Libor Hroza starší.

Do budoucna je důležité rozhodnout, zda chce ČHS podporovat spíše úspěšné a zavedené závodníky, či se zaměří na stoupající hvězdy, nebo jenom na širokou členskou základnu, ze které vyrostou nejlepší. Případně jak finanční podporu rozdělit právě mezi tyto tři nezbytné závodní segmenty.

Je možné se také zamyslet, zda je třeba platit závodníky, kteří dlouhodobě nebo i krátkodobě končí v hloubi startovního pole. Také nominační kritéria a na ně navázaná finanční podpora zaslouží věcnou kritiku především kvůli složitosti a neprůhlednosti.  

Tah na branku: olympiáda a veřejnost

"V průběhu posledních let se drytoolingové závody velmi dynamicky proměňují. Z původně zejména společenských setkání alpinistů se vyprofilovala závodní disciplína, která se snaží proniknout na olympijské hry," uvádí Radek Zoban Lienerth, který aktuálně působí jako předseda ledového lezení a drytoolingu ČHS.

Libor Hroza dodává: "Každý závodník si musí platit cestu autem nebo letadlem, ubytování, někdy vízum a také vybavení. Startovní licenci za něj obvykle platí Český horolezecký svaz." Zároveň závisí na reprezentantovi, jak se umístí v konkrétních závodech, protože si nechává veškeré price money, neboli cenu za případné vítězství či umstění v popředí dle podmínek organizátorů. Také případné osobní sponzory jednotlivých závodníků Český horolezecký svaz nijak neomezuje. 

Radek Zoban Lienerth

Horský vůdce Radek Lienerth Zoban instruuje klientku, jak má lézt s cepínem po ledu.

Na závěr je nutné poznamenat, že díky neustálému omýlání finančních nespravedlností na veřejnosti z úst Libora Hrozy, věcným reakcím Radka Lienertha a následnému tlaku členské základny Českého horolezeckého svazu, konečně vidíme do finančních střev dytoolingu. Stejně tak je potřeba otevřít v nejbližší době i pohled na peníze v závodním lezení u překližkářů, dětském lezení a na horolezecké expedice do vysokých hor. Předpokládáme, že pokud nejsou lidé ve vedení ČHS kaskádéři, budou následovat Rebela a Zobana. Tentokrát už oficiálně a s plnými jmény všech reprezentantů.

Valná hromada Českého horolezeckého svazu se koná 22. března 2014 a bude se na ní mimo jiné volit. Buď přijde nové vedení nebo zůstane na svém místě starý Výkonný výbor.

Horydoly.czZávodní sezona: Drytooling a ice climbing 2013/2014

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

shrnutí

Reprezentant 1 - Hrozovka - půlka peněz :-))))!!!!

Reaguj
shrnutí

Děkujeme za smířlivé shrnutí. 

  • Autor Lezci
  • Datum a čas 12.3.2014 15:33
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Vánoční trhy v Praze

Vánoční trhy v Praze

Pražské vánoční trhy patří k nejzajímavějším v Evropě. Podívejte se, kdy a kam všude můžete zajít a nakoupit tradiční dárky, sváteční drobnosti, anebo si jen užít vánoční atmosféru konce roku 2023. Zima se už... celý článek

Alpy AKTUÁLNĚ 2023

Smartwings opouští Budějovice, Vary a Pardubice

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2023 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Francouzský skiareál La Sambuy se ruší

Francouzský skiareál La Sambuy se ruší

Francouzské město La Sambuy provozovalo malý lyžařský areál v podhůří Savojských Alp od roku 2016. Letos rozhodla městská rada o jeho uzavření. Není dost sněhu.
Kikina tady plácala tenis

Kikina tady plácala tenis

AKTUALIZACE Club Hotel Průhonice býval svědkem fingovaných i opravdových tenisových mačů. Premiér a později prezident Václav Klaus tady vyhrával jedno utkání za druhým v hale i na venkovních kurtech, protože se neslušelo, aby vysoce
Windy je v zisku

Windy je v zisku

Český web a aplikace Windy zaměřené na počasí se vloni poprvé dostal do zisku. Základní předpověď počasí je zdarma a pokročilé funkce se prodávají za předplatné.
Smartwings opouští Budějovice, Vary a Pardubice

Smartwings opouští Budějovice, Vary a Pardubice

Letiště České Budějovice, Karlovy Vary a Pardubice opustí příští rok aerolinky Smartwings. Při tom na jejich charterových letech pro cestovní kanceláře jsou tato regionální letiště závislá.
Skiareál Klínovec není možné udržet bez silného cyklistického léta

Skiareál Klínovec není možné udržet bez silného cyklistického léta

ROZHOVOR Martin Koky, obchodní a strategický manažer Skiareálu Klínovec, vysvětluje, proč je nutné doplnit zimní provoz skiareálu letními cyklistickými aktivitami.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Den architektury Praha 29.9.-5.10. 29.9.
Kávový týden České Budějovice, Piaristické náměstí 1.-8.10. 1.10.
Designblok Praha 4.-8.10. 4.10.
Flora - veletrh Olomouc 5.-8.10. 5.10.
60 let Krkonošského národního parku - výstava Praha, H40 Gallery 15.9.-6.10. 6.10.
Knižní veletrh Havlíčkův Brod 6.-7.10. 6.10.
Vinobraní Valtice 6.-7.10 6.10.
Setkání lokomotiv T478 Lužná, Železniční muzeum 7.-8.10. 7.10.
Velká pardubická Pardubice Steeplechase 8.10.
Den s myslivci Hradec Králové, Stříbrný rybník 14.10.

Diskuse

Hloupá otázka, svědčící, ... Michael Beranek, 3.10.2023 19:17, 4 příspěvky
Hloupá otázka, svědčící, ... Kuba Turek, 3.10.2023 16:53, 4 příspěvky
Hloupá otázka, svědčící, ... Michael Beranek, 3.10.2023 15:22, 4 příspěvky
pytlíkovští mlynáři přitv... Lukas B., 3.10.2023 9:55, 11 příspěvků
INU Honza, 2.10.2023 20:12, 4 příspěvky
pokud někdo nemá zuby Lukas B., 2.10.2023 13:40, 2 příspěvky
Pardubky? Pišišvor, 30.9.2023 22:56, 118 příspěvků
Na okresce je dovoleno je... Michael Beranek, 30.9.2023 13:51, 3 příspěvky
INU Honza, 30.9.2023 10:18, 2 příspěvky
Messner zůstal tím, který... Michael Beranek, 30.9.2023 10:18, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

The North Face - výprodej Horydoly Open, 4.10.2023 11:16
Odstartoval Budějovický t... Horydoly Open, 4.10.2023 11:08
Všemi barvami podzimu zář... Horydoly Open, 4.10.2023 11:05
Běžte, klusejte a jděte s... Horydoly , 12.9.2023 18:41
Re: Krušné hory Kuba Turek, 10.9.2023 15:37
Re: Krušné hory Horydoly Open, 10.9.2023 15:31
Re: Krušné hory Kuba Turek, 10.9.2023 15:30
Re: Krušné hory Horydoly Open, 10.9.2023 15:30