Krucze Skaly, krátká polská feráta pár kilometrů za hranicemi

Krucze Skaly, krátká polská feráta pár kilometrů za hranicemi
Krucze Skaly, Szklarska Poreba.
Autor snímku Szklarska Poreba
SDÍLEJ:

VIA FERRATA GUIDE Krucze Skaly (krkavčí nebo též havraní) se nachází v údolí říčky Kamienna, pouhých 8 kilometrů pod Novosvětským sedlem. Z Harrachova je to sem 11 kilometrů po silnici přes hraniční přechod Jakuszyce. Na pravém břehu vede feráta, na levém břehu se vyžijí jen horolezci. 

Jak na to

Krucze Skaly i Krzywe Baszty si můžete prohlédnout v dokumentu Ve skalách (od 7:30 min), který Česká televize natočila v rámci seriálu Spolu na hranicích. Horolezecký průvodce skal v okolí Szklarske Poreby najdete na webu Skalní oblasti.

Krucze Skaly / Rabenstein jsou vysoké zhruba 30 metrů a jsou vybudované z pevné kompaktní žuly. Na pravém břehu říčky Kamienna se vypínají jako dva téměř kolmé skalní útesy.

Feráta i lezecké cesty vedou na východní vrchol. Přístup pod ně vede přes říčku. Za velké vody je nutné zvolit zdlouhavou obchízku přes silniční most výše proti proudu.

Nahoře je vyhlídka (718 m) dostupná pěšky po lesní stezce okolo skal. V minulosti se zde těžil pegmatit.

Proti nim na levém břehu stojí nižší žulové věže Krzywe Baszty / Hohlestein.  

Mezi nimi je neplacené parkoviště pro osobní auta. Vede tudy hlavní silnice od českých hranic do města Szklarska Poręba (Schreiberhau).

Zanedbaná feráta jen pro zkušené lezce 

Na Krkavčích skalách dříve působila komerční adrenalinová agentura Quasar, která na skalách vybudovala ferátu, lanový most, tyrolský traverz a lanovou houpačku. To je ale už všechno pryč a zbyla jen část feráty na pravou věž (při pohledu z údolí).

Ferátu na Krucze Skaly doporučujeme pouze pro zkušené lezce, protože část trasy se dnes musí lézt nezajištěně bez kovových lan a kramlí. Obtížnost byla dříve udávána lehkým stupněm B, ale v současném špatném stavu ji odhadujeme na C-D s velkou expozicí.

Délka lezení je 120 metrů. Sestup je možný během pár minut pěšky, nebo slaníte 2x25 m od zábradlí na turistické vyhlídce dolů k řece.

Vyhlídka, feráta, klasické lezení ani parkování nejsou zpoplatněny.

 

 

Doprava autem nebo vlakem

Doprava je možná autem přes Harrachov až na parkoviště mezi obcí Huta a městem Szklarska Poreba.

Lze též přijet vlakem z Liberce přes Jablonec nad Nisou, Tanvald a Harrachov do zastávky Szklarska Poreba - Huta. Odtud je to ke skalám 1 km po silnici. 

Příjezd na kole z Čech doporučujeme jen masochistům kvůli velkému převýšení a silnému automobilovému provozu na silnici.

Pěší příchod je možný z Harrachova na Voseckou boudu a přes hraniční hřeben k vodopádu Kamienczyka a dolů ke skalám. Je to ovšem 14 km a převýšení přes 600 metrů. Dalo by se o tom snad uvažovat v zimě jako o výletu na skialpových lyžích.

Horydoly.czLEZENÍ NEDALEKO: Sokoliki - výborná žula pro lezce


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

Horydoly.czCLIMBING GUIDE: Feráty na Horydoly

Doporučené vybavení

Přilbaferátový setferátové rukavice, batoh 20 l, lékárnička, outdoorový mobil, mapa, trekingové boty, osobní doklady, pojištění, kompaktní fotoaparát nebo outdoorová kamera. Pokud slaňujete, potřebujete horolezecké lano 50 m, slaňovátko a prusik.

Booking.com

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Běžkařské boty Alpina patří Vývodovi

Běžkařské boty Alpina patří Vývodovi

Největší světová značka běžkařských bot Alpina má jediného majitele. Stává se jím český podnikatel Roman Vývoda. Ze slovinské firmy, která má pobočky v mnoha zemích, odchází dosavadní společník František Pivoda.... celý článek

Rock Master: A Legendary Story 40 Years of Sport Climbing in Arco

Elektrokoloběžky a elektrokola 2026

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

TEST Nepromokavá bunda Columbia Saudan Pro

TEST Nepromokavá bunda Columbia Saudan Pro

Nepromokavou bundu Columbia Saudan Pro ocení většina lidí, kteří chodí do přírody. Nejlepší je na náročnou turistiku, lehčí horolezecké túry a trekking. Konstrukce a materiál jsou odolné. Bunda má všechny důležité prvky,
TEST Turistické boty Columbia Tellurix

TEST Turistické boty Columbia Tellurix

Robustní trekkingové boty Columbia Tellurix Titanium OutDry obouváme na výlety, vycházky a túry do přírody. Nohy se doslova těší, až vklouznou do pohodlné, ale pevné obuvi. Hned za dveřmí nasadíme houpavou chůzi
Nejlepší outdoorová dobrodružství v České republice

Nejlepší outdoorová dobrodružství v České republice

Česká republika sice nemá nejvyšší pohoří Evropy, přesto nabízí překvapivě pestrou škálu outdoorových aktivit po celý rok. Od lezení na pískovcových skalách a horské turistiky až po vodáctví nebo cyklistiku chráněnou
Závodíme v běhu proti strojům. Kde? V Alpách nebo Hostivaři

Závodíme v běhu proti strojům. Kde? V Alpách nebo Hostivaři

Nejznámějším běžeckých závodem člověka proti stroji je Schneeberg Lauf v Alpách. Závodníky vyzývá přes sto let stará parní zubačka a předběhnou ji jen nejzdatnější, zpravidla z afrického kontinentu. Zkusil jsem něco podobného v Praze
Stafflacher Wand je nová Klettergarten v St. Jodok ve Wipptal

Stafflacher Wand je nová Klettergarten v St. Jodok ve Wipptal

Nový rodinný lezecký park v obci St. Jodok v rakouském údolí Wipptal je vhodný pro děti, rodiny i výkonnostní skalní lezce. Na skalním masivu Stafflacher Wand je zajištěných zhruba 130 cest v obtížnosti 3 až

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Olympijský šplh Praha, Tyršův dům 27.6.
Pes, pomocník stád - výstava Praha, Národní zemědělské muzeum 21.7.-10.1. 21.7.
Tatranský horolezecký týždeň Vysoké Tatry, Chata Pri Zelenom plese 10.-16.8. 10.8.
Perseidy Česko 12.-13.8. Roj meteoritů 12.8.
Chodské slavnosti Domažlice 14.-16.8. 14.8.
Exotické ptactvo - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 14.-30.8. 14.8.
Mukařovský běh Mukařov   14.8. 19:00
Den tamarínů pinčích Jihlava, ZOO 15.8.
Ohře - noční plavba Černý mlýn 15.8.
Černokostelecký bajk Kostelec nad Černými lesy  Horská kola 15.8.

Diskuse

pet meds without vet pres... Vincentlom, 11.8.2026 11:32, 85 příspěvků
худ кс2 Dominicmub, 11.8.2026 11:04, 26 příspěvků
co ašvaganda na stres ? Marcelka Žáková, 11.8.2026 10:20, 1 příspěvek
canadian pharmacy antibio... BobbyIonic, 11.8.2026 10:05, 74 příspěvků
best online pharmacy india JamesAgops, 11.8.2026 10:03, 74 příspěvků
buying prescription drugs... EduardoDer, 11.8.2026 9:47, 123 příspěvků
pharmacy in mexico online Landonbrott, 11.8.2026 9:27, 102 příspěvků
Hjalte, Nerusul, Runak an... MarikKirty, 11.8.2026 9:15, 123 příspěvků
canadian pharmacy com BobbyIonic, 11.8.2026 9:04, 47 příspěvků
mexican pharmacy menu Landonbrott, 11.8.2026 9:03, 47 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Půjčovna Aut Španělsko uxeuen@mailto.plus, 2.8.2026 10:24
Kozí mejdan 2026 Horydoly Open, 1.8.2026 1:38
Re: Jak games sokarovskiy sokarovskiy, 30.7.2026 9:29
Jak games nesteroid nesteroid, 30.7.2026 9:28
Jižní Čechy zvou na nejle... Horydoly , 29.7.2026 13:59
Re: Nordic Scating brusle jalann jalann, 28.7.2026 7:05
Re: games sokarovskiy sokarovskiy, 26.7.2026 23:29
games nesteroid nesteroid, 26.7.2026 23:28