Normálka na Catinaccio / Rosengarten

Normálka na Catinaccio / Rosengarten
SDÍLEJ:
Rosengarten (Růžová zahrádka) neboli Cattinacio (Divoká hora) patří mezi nejkrásnější a nejvyšší vrcholy Dolomit. Vystoupit na něj mohou sami pouze zkušení horolezci, ostatním lze vřele doporučit horského vůdce. Normální cesta sice dosahuje sotva trojkové obtížnosti, ale je orientačně náročná a návrat dolů do údolí může být komplikovaný.

Horolezecké i turistické průvodce se zmiňují o rozhledu tak krásném, že ho nelze ani popsat. Faktem je, že z vrcholu přehlédneme pěkný kus Dolomit a ještě dohlédneme do italských rovin na jihu a na rakouské zasněžené velikány na severu.

Stojíme na vrcholu, kterému původní rakouští obyvatelé říkají Rosengarten a italští okupanti Catinaccio. Jeho růžová barva při západu slunce, především při pohledu od Latemaru, dala vznik pověsti o Růžové zahradě germánského krále Laurina a jeho vikingské nevěsty.

Kudy se ta lehká cesta leze?

Udělali jsme jednu z mnoha dalších chyb na horách. Nemáme pořádného průvodce, nemáme čas, nevíme kudy lézt. Horko těžko jsme se s trekingovými hůlkami dostali přes firnové pole, namočili se v hlubokém komíně, kličkovali mezi padajícím kamením, zabloudili a teď slaňujeme ze staré skoby a necháváme u ní ještě naši smyčku a vklíněnec.

"To je zase výlet," přemítám, když slaňuji nazpátek do komína. "Podle průvodce je to přece často lezená cesta, tak by to mělo být vidět, ale kde jsou sakra štandy, olezené chyty a trasa vyčištěná od volného kamení?"

Během trudnomyslného slaňování najednou zahlédnu masivní kruh. Je na druhé straně komína, než kde jsme se ocitli! Lezli jsme cestou nejmenšího odporu a to se v dolomitové skále nevypláci.

Následuje rutina - zajistit se, kouknout, kudy cesta doopravdy vede, a hurá nahoru. Skála je příjemná, teplá a dobře na ní drží ruce i nohy.

NORMÁLNÍ CESTA na CATINACCIO / ROSENGARTEN
Dolomity (2981 m n.m.). Západní stěna a severní hřeben.

Obtížnost
2-3 UIAA. Délka lezení 2 hodiny. Orientačně náročné.

Přístup

Začínáme na sedle u Santnerpasshütte (2734). Můžeme sem přijít od Vajolethütte (od chaty 1:30 h) přes Gartlhütte (od chaty 0:30 h), případně od Kölner Hütte modrou ferátou (2:00 h). Čím jsme k sedlu blíže, tím je ubytování dražší.

Vyšlapaným chodníčkem dojdeme k místu, kam suť sahá nejvýš do stěny. Hluboký komín označuje velká červená značka na skále. Dlouho do léta pod ním leží sníh na strmém svahu, na který se vyplatí vzít cepín a zanechat ho na nástupu u skály.

Sestup

Po severním hřebenu sestupujeme podél trasy výstupu. Projdeme přes sedélko se zářezem (mužík) a pokračujeme na další nevýrazné sedélko (mužík). Z něho slezeme (exponovaně!) k poslednímu výstupovému stanovišti u tří skob. Poté na třikrát slaníme nejprve šikmo stěnou do komína a poté komínem na nástup (pozor na sníh pod komínem).

Můžeme také použít výstupové sedélko a slanit z něho na pěšinu a traverzovat po ní daleko do exponovaného a mírně lámavého terénu, kde se napojíme na sestupový směr. V případně špatného počasí nebo ztráty orientace je možné slanit 50 m z vlastních smyček nebo skob z útesů vpravo od komína (ve směru sestupu) a ocitneme se na plošině u druhého stanoviště výstupu.

Výstup

Hlubokým a často mokrým komínem v západní stěně lezeme jednu délku vzhůru (vpravo na krytém skalním balkoně masivní zabetonovaný kruh). Komínem se pokládá a rozšiřuje, nad levým okrajem je prostorný balkon (kruh).

Dále stěnou šikmo doleva (občas skoby) pod kolmý výšvih (stanoviště ze tří skob). Doprava vzhůru do vhloubení a na vyšlapanou pěšinu. Po ní doprava pod zářez (klíčové místo) a jím osm metrů na sedlo.

Ocitli jsme se na severním hřebenu Rosengarten. Lezeme přímo po něm nebo mírně vlevo přes dva předvrcholy na hlavní vrchol s velkým hliníkovým křížem.

Doporučené vybavení
Dvojité lano 50 m - poloviční nebo dvojčata
Přilba
Sedací a hrudní úvazek
Základní sada vklíněnců (friendy nejsou potřeba)
4 expresky
3 karabiny
Základní sortiment smyček
Jistící a slaňovací brzda
Lezečky (dá se lézt i v pohorkách)
Pohorky na přístup a sestup
Lékárnička
Mobil
Jídlo a pití
Nepromokavé a teplé oblečení
Čelovka
Jeden cepín na dvojici kvůli firnovému nástupu


Zobrazit místo Dolomity na větší mapě
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: vyjmenovaná slova po m
Díky, opraveno. Když jsem článek psal, měl jsem asi během přemítání vymýceno v hlavě. Anebo jsem intelektuální práci nechal na Wordu.
Reaguj
vyjmenovaná slova po m
mýto, mýtit, přemýtat ....atd
  • Autor chc
  • Datum a čas 14.9.2011 09:07
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Hadí královna v Brdech pro romantické horolezce

Hadí královna v Brdech pro romantické horolezce

CLIMBING GUIDE Dvacetimetrová křemencová skála v Brdech nese jméno Hadí královna po bájné bytosti z keltských dob. Horolezci na nic lezou více než půl století. Dávno před nimi zde byl lom na... celý článek

Sněžný leopard / Snow Leopard award

Zprávy od horolezců 2023

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

Skalnatá chata ve Vysokých Tatrách se po dlouhých desetiletích otevřela pro normální horolezeckou veřejnost. Před tím fungovala jen ze známosti anebo vůbec. Při tom je to jedna z nejstarších turisticko-lyžařsko-horolezeckých chat
SEZNAM: Umělé lezecké stěny

SEZNAM: Umělé lezecké stěny

AKTUALIZACE Přinášíme nejobsažnější přehled umělých horolezeckých stěn v Čechách, na Moravě a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy velkých stěn i malých boulderovek, které jsou přístupné pro veřejnost.
Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2023

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2023

WINGSUIT Nejvyšší horský masiv Evropy korunovaný sněhovou čepicí Mont Blanc (4810 m) je eldorádem pro horolezce, turisty, lyžaře, skialpinisty, paraglidisty a mnohé další vyznavače horských sportů. Přinášíme průběžné zprávy z Massif Mont
Kilimandžáro, nejvyšší hora Afriky

Kilimandžáro, nejvyšší hora Afriky

Kilimandžáro je nejvyšší hora Afriky. Patří tedy do ceněné sbírky nejvyšších hor všech kontinentů 7 Summits. Zároveň je to výstup nejlehčí. K jeho zdolání stačí trekové hole, batůžek a dost peněz na místní
Malá dachsteinská dobrodružství

Malá dachsteinská dobrodružství

AKTUALIZACE Jeden z nejbližších impozantních alpských velikánů se vypíná nějakých tři sta kilometrů od českých hranic. Téměř třítisícový Dachstein vévodí dalekému širokému okolí. Jeho bílá ledovcová čepice září stovky kilometrů daleko.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 2.-5.2. 2.2.
Vacances - veletrh Belgie, Brusel 2.-5.2. 2.2.
Nepál - diashow Pec pod Sněžkou, Klondajk Přednáší Jan Tráva Trávníček 2.2. 19:00
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Drytooling - slovenský pohár Lieskovany   4.2.
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
BIT - veletrh Itálie, Miláno 12.-14.2. Cestovní ruch 12.2.
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 13.-15.2. 13.2.

Diskuse

Paypal Login Lucas Amelia, 2.2.2023 5:00, 117 příspěvků
lavina Skiák, 2.2.2023 1:57, 1 příspěvek
Skialp Honza, 31.1.2023 14:27, 16 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 23:51, 7 příspěvků
Text – Honza: Michael Beranek, 30.1.2023 20:38, 6 příspěvků
Svět se změnil Honza, 30.1.2023 19:46, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Honza, 30.1.2023 19:39, 7 příspěvků
Svět se změnil Michael Beranek, 30.1.2023 17:43, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 15:11, 7 příspěvků
INU Honza, 30.1.2023 14:14, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19
Všem! Všem! Všem! Bude po... milan šupa, 14.1.2023 19:43
Sraz na Pražském hradě 8.1. Horydoly , 5.1.2023 20:52
Praha na Silvestra: dopra... Horydoly , 31.12.2022 9:42