Oldies but goldies V.

Oldies but goldies V.
SDÍLEJ:
Po policích v antikvariátech se válí spousta staré horolezecké beletrie. Marek Drápal přibližuje v seriálu recenzí podle svého vkusu aspoň některé z běžně dostupných knížek. Jeho názor nemusí být nutně objektivní. Uvítáme proto názory na zveřejněné publikace nebo dokonce krátké poznámky o dalších knihách.\r\n
Jak na to

Některé z uvedených knih jsou ještě na knihkupeckých pultech, zbytek koupíte už jen v antikvariátech.

Vedikt Horydoly

* zhola zbytečná publikace

** dobře, že něco takového vůbec vyšlo

*** za ty peníze to stojí

**** výborná a poučná publikace

***** to musíte mít

Rakoncaj Josef a Jasanský Miloň: Na hrotech zeměkoule

Verdikt Horydoly ****

Tři roky působila skupina lezců L'espirit d'équipe v Himalájích sponzorována firmou Bull, tři roky působil ve skupině Joska Rakoncaj. Výsledek? Většinou úspěšné výstupy všech účastníků výpravy najednou na vrcholy: Annapúrna, Mount Everest, Manaslu, Cho Oyu, Shisha Pangma, Nangá Parbat.

Autor popisuje jedny z posledních pokusů o lezení v expedičním stylu, které měly významnou sportovní hodnotu. Nevyhýbá se bohužel skryté reklamě na fotoaparáty, oblečení a další vybavení.

Praha, Magnet-press 1993

Rébuffat Gaston: Hvězdy a bouře

Verdikt Horydoly *****

Horský vůdce a tehdejší extrémní horolezec popisuje své výstupy největšími alpskými stěnami. Postupně zdolává severní stěny Grandes Jorasses, Piz Badile, Drus, Matterhorn, Cima Grande di Lavarelo a Eiger. Výstupy jsou mimořádně poeticky popsány, je z nich silně cítit Gastonovo spojení s přírodou. Následující ukázka popisuje jeden z jeho prvních výstupů: "Na vrcholu jsme zůstali dlouho stát s hrdostí v srdci a prožívali hluboké štěstí při pohledu na svět kolem sebe, v příjemné únavě svalů, v úsměvu, který jsme si vyměnili."

Ve své době revoluční kniha je i dnes zajímavým čtením. Navíc Rébuffat byl mistrem lehkého a čtivého stylu.

Praha, Sportovní a turistické nakladatelství 1957 a Vsetín, Trango 1996

Roper Steve: Camp4

Verdikt Horydoly **

Jeden z účastníků zlaté éry lezení v Yosemitech seznamuje podrobně s historií lezení v této kolébce big-wallů a volného lezení. Zachycuje vývoj od samých počátků do roku 1972.

Někde jsem slyšel, že když tuto knihu otevřete, nezavřete již do té doby než bude dočtená. To ovšem nebyl můj případ, již v polovině jsem se nudil. Je to prostě dějepis lezení v Yosemitech. Kdo tam byl, něco vylezl, nebo dokonce osobně zná aktéry příběhů, ten si zřejmě počte dobře.

Vsetín, Trango 1997

Rudolf Fritz: Himalájští tygři

Verdikt Horydoly **

Život horských nosičů ovlivnilo horolezectví v Himaláji již od počátku. V době jeho největšího rozmachu se Šarpové stávají váženými a uznávanými členy výprav s hrdým oceněním Himalájský tygr. Součástí této historie je popis i několika prvovýstupů na osmitisícové vrcholy. Autor místy popouští uzdu své fantazii, když například líčí výstup Malloryho a Irvina, o němž tehdy nemohl mít příliš mnoho zpráv. Za to přináší zajímavé poznatky ze života nosičů. Cílem celé knihy je nejspíše pohled na horolezectví v Himaláji z druhé strany, ze strany nosičů. "Ať Mingma sebedéle přemýšlí, proč bílí sáhibové usilují o to, proniknout do ledovcových strží a říše lavin, odpověď nenalézá. Zavázali se nějakým slavnostním slibem? Hledají poklady? Chtějí aby se jim dostalo osvícení?"

Publikace je doplněna romantizujícími obrazy známého paleontologického malíře Zdeňka Buriana.

Námět knihy je určitě velice zajímavý, ale při čtení jsem se nemohl zbavit jakési neautentičnosti, která je z knihy cítit. Nelíbí se mi, jak autor na základě pravdivých informací rozvíjí nepodložené teorie.

Praha, Sportovní a turistické nakladatelství 1960

Samuhel Stanislav: Horská služba Tatranského národného parku

Verdikt Horydoly ***

Historie horské služby ve Vysokých Tatrách přináší teorii (letecká záchrana, spojovací prostředky, ochrana přírody, statistiky, vysokohorské přechody a lavinová neštěstí), popisy záchranných akcí, vzpomínky na několik horských vůdců a popis symbolického pohřebiště na Popradském plese.

Tatranská Lomnica, Správa TANAP 1990

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Kubovi:
R. Kuchař: Deset velkých stěn, Vydala Altituda s.r.o. Vsetín jako třetí české pozměněné vydání letos, tedy 2003 Dop. cena: 245,- V Brně je ta kniha zatím celkem bez problémů k sehnání.A ktomu Camp4 mám jedinou poznámku. Do diskuze jsem se vyjádřil právě proto, že s recenzentem nesouhlasím. Možná jsem tak trochu "stěnová krysa". Neočekávám, že kvůli mě změníte názor, nemusíte se nijak obhajovat. Ve svém minulém příspěvku jsem dokonce naznačil, proč si myslím, že máme na knihu jiný názor. T.P.S.: I když vím, že v mnoha ohledech jsou "lepší" a "horší" pojmy veskrze subjektivní, neodpustím si malou výzvu: Dáš-li mi odkaz na lepší knihu o historii Yosemitského lezení, zvu tě na pivo, až se příště potkáme :-)
Reaguj
nuda
A ještě něco k Campu 4. Díky za názor! Odpovídám za autora recenzí: Úplnému dějepisu lezení v Yosemitech asi nelze nic důležitého vytknout po faktické stránce, ale v každém případě je to pro nezasvěceného čtenáře velká nuda. A proto od Horydoly dostal jen dvě hvězdičky. Existují totiž historické knihy a učebnice, které jsou daleko zábavnější a čtivější.
  • Autor Kuba Turek
  • Datum a čas 21.4.2003 18:59
Reaguj
podpultové knihy
Pro Tomáše: Pokusili jsme se vybrat především knihy, které lze koupit v antikvariátech. Právě Deset velkých stěn stejně jako třeba Puškášovy a Kroutilovy průvodce po Tatrách tam nenajdeš, protože jsou příliš zajímavé. Pokud se Ti chce přidat cokoliv (i co je v antikvariátech jen pod pultem) do dalšího pokračování Oldies but Goldies, velmi to uvítám a určitě si to přečtu velmi rád nejen já, ale i spousta čtenářů.
  • Autor Kuba Turek
  • Datum a čas 21.4.2003 18:48
Reaguj
Dodatek
Ještě poznámku k výběru "Oldies". Jsou to skutečně Oldies, nebo to, co život a náhoda recenzentům pod nos přinesla? Přejel jsem výběr literatury jen tak letmo, ale kde je Kuchařových Deset velkých stěn? z niž některé pasáže, jako třeba "Dobíral jsem Zdena u dobré skoby..." u lezecké veřejnosti patrně nikdy neupadnou v zapomění? Nebo třeba kniha "Kamarád ze skal" o Joskovi Smítkovi? Je kniha Horolezci od Yvese Balluho "trvalkou" či "oldiesem" nebo pomerne novou knihou o historii Alpskeho lezení? Jinak ale musím uznat, že jste toho přečetli dost :-))
Reaguj
Roper Steve: Camp4
Ahoj všichni! Mám výhrady k hodnocení knihy Steve Ropera: Camp 4. Podle mého názoru je to jedna z mála publikací popisujících zasvěceně, věcně a bez obvyklé vrstvy amerického heroismu a vlastenectví lezení v Údolí. Fakt, ze Roper byl jedním z těch, kdo v Yosemitech v době jejich zlaté éry žili, je snad dsotatečně výmluvný. Verdikt "dobře, že něco takového vůbec vyšlo" mě přijde nespravedlivý. V souvislosti s hodnocením Rakoncajovy knihy: "Na hrotech zeměkoule" se nemohu ubránit dojmu, že recenzent má radši chození po vysokých horách a (zcela logicky) ho nezajímá, proč se rurpu říká rurp a kdo to byl Robbins. Tohle není nic proti Rákoskovi ani recenzentovi. Já jen, že lezení je víc druhů. Mějte se fajn.
Reaguj
pěkné obrázky
Himalájští tygři mají pár pěkných ilustrací od Buriana, ale jinak je to komunistická propaganda o chudácích Šerpech zneužívaných kapitalismem. Bylo to dlouhé, než jsem se tím prokousal.
  • Autor Ivan N.
  • Datum a čas 17.4.2003 12:09
Reaguj
Hvězdy a bouře
Hvězdy a bouře všem doporučuju. Drama i poezie v jednom. A při tom se spisovatel/horolezec tváří při psaní tak nevzrušeně, jako že o nic nešlo.
  • Autor Venclík
  • Datum a čas 17.4.2003 08:34
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


TEST Sportovní vesta Moira MS/VE

TEST Sportovní vesta Moira MS/VE

Pokud rádi oblékáta sportovní vestu na outdoorové akce, Moira vyrábí tento kus oblečení v dobré kvalitě za slušnou cenu. Testujeme pánskou vestu MS/VE od podzimu a nemůžeme se jí nabažit.... celý článek

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2021

Himálajské políbení Lobuche East 6119 m

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Dolomity a Julské Alpy AKTUÁLNĚ 2021

Dolomity a Julské Alpy AKTUÁLNĚ 2021

SLOVINSKO Přinášíme aktuální zprávy z Dolomit - Trentina a Jižního Tyrolska. Doplňujeme je o novinky z italských i slovinských Julských Alp.
Maillon Rapide byly vyrobeny s nebezpečnou vadou

Maillon Rapide byly vyrobeny s nebezpečnou vadou

Peguet, francouzská společnost z Haute-Savoie, vyzvala ke kontrole karabinek Maillon Rapide 8 mm. Mailonky byly prodávány nejen samostatně, ale také jako součást dalšího horolezeckého a jeskyňářského vybavení a také výzbroje na průmyslové lezení.
Valle Bavona je v boulderistickém hledáčku

Valle Bavona je v boulderistickém hledáčku

Třiadvacetiletý švýcarský horolezec Giuliano Cameroni přelezl cestu Baba Yaga 9b ve Valle Bavona / Val Bavona ve švýcarském Tessinu.
Adam Ondra ovládl boulderingový Světový pohár v Meiringenu

Adam Ondra ovládl boulderingový Světový pohár v Meiringenu

Adam Ondra úspěšně zvládl večerní finále ve švýcarském Meiringenu a z prvního letošního závodu Světového poháru si odváží zlatou medaili. První místo v boulderingu si držel průběžně od kvalifikace a dokázal ho obhájit
Belské skaly pre turistov i lezcov

Belské skaly pre turistov i lezcov

Oblasť Belských skál je prístupná z obce Belá. Donedávna ju poznali len skalolezci.Od roku 2015 sú sprístupnené i bežným turistom. Lokalitou vedie upravený turistický chodník s mostíkom cez potok v Belskej doline a s istiacimi

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Horolezci Českého ráje - fotovýstava Mnichovo Hradiště, zámek 14.5.-27.6 Fotografoval Karel Vlček 14.5.
Horolezecká brigáda Adršpach, parkoviště Info: martin.mrazek@centrum.cz 22.5. 09:00
Valná hromada ČHS Praha 29.5.
Horolezecká brigáda Suché skály 29.5. 10:00
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 16.-19.6. 16.6.
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 16.-19.5. 16.6.
ITE - veletrh Hong Kong 17.-20.6. Cestovní ruch 17.6.
Lezecký kemp pro ženy Tisá 18.-20.6. Vedou Edita Vopatová a Lucie Hrozová 18.6.
Regiony České republiky - veletrh Lysá nad Labem 15.-18.7. 15.7.
Turistpropag Lysá nad Labem, Výstaviště Udělení cen za nejlepší turistické materiály 15.7. 18:00

Diskuse

Nejlepší lék je prevence Jana, 16.5.2021 19:51, 2 příspěvky
Lobuche? KarelM, 15.5.2021 11:58, 1 příspěvek
Labak Kuba Turek, 13.5.2021 18:05, 2 příspěvky
jak posílit imunitu irenaPok, 13.5.2021 14:25, 32 příspěvků
Labak Ales, 13.5.2021 10:26, 2 příspěvky
odlučnění Zdenda, 13.5.2021 9:18, 4 příspěvky
Zmrzne - romrzne Barbucha, 12.5.2021 14:34, 1 příspěvek
Dobré retro KarelM, 12.5.2021 10:40, 1 příspěvek
jak posílit imunitu Horydoly , 6.5.2021 18:25, 32 příspěvků
jak posílit imunitu Martina Skalská, 6.5.2021 14:21, 32 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Fotografie u článku T... Kuba Turek, 17.5.2021 17:14
fotografie Horydoly Open, 17.5.2021 17:03
Slovenské lázně po korona... Horydoly , 14.5.2021 20:40
Tajemství čísel odhaluje ... milan šupa, 13.5.2021 19:48
Re: Výstaviště Lysá nad L... Horydoly , 13.5.2021 11:02
Změny ve vedení firem Horydoly , 12.5.2021 16:39
Cookies: co byste o nich ... Horydoly , 11.5.2021 21:51
Omezení sociálních kontak... Horydoly , 11.5.2021 15:22