Orlowski v Západní Lomnici
CLIMBING GUIDE Orlowski je vlastně Stanislawski a Stanislawski je ve skutečnosti Puškáš. Známý hlavolam řeší horolezci na populární západní stěně Lomnického štítu ve Vysokých Tatrách. Cesta pětkové obtížnosti křižuje velkou část obrovské stěny. Tak zvaný Orlowski je spolu s Hokejkou nejlezenějším směrem Západní Lomnice.
Zmatení pojmů na Západní Lomnici způsobil v poválečných letech Arno Puškáš.
Legendární Stanislawski
Vylezl totiž vlastní cestu v levé části stěny, ale domníval se, že opakoval přelez Stanislawského. Ve svém průvodci ji tak zakreslil a zapsal. Byl to však jeho prvovýstup.
Stanislawski ve skutečnosti vylezl od dvě desítky let dříve dlouhou trhlinu stoupající příčně zprava doleva celou levou polovinou Západní Lomnice.
S Puškášem se jeho cesta spojí až na poslední lanovou délku.
Arno Puškáš nevěda, co s výraznou trhlinou ve svém obsáhlém horolezeckém průvodci, označil ji za cestu Orlowského z roku 1945. Orlowski však v této trhlině vylezl jen nepříliš významnou variantu.
Takzvaný Orlowski z roku 1945 je tedy ve skutečnosti Stanislawski z roku 1929.
Prvovýstup
Wieslaw Stanislawski, Antoni Kenar a Aleksander Stanecki. 8. srpna 1929.
Obtížnost
Dlouhá cesta v pevné skále ukrývá nejtěžší místo na konci předposlední délky. Patnáctimetrový traverz v plotně dosahuje 5 UIAA. Ostatní délky mají obtížnost 3+ až 4+. Samotný výstup trvá běžnému horolezeckému družstvu 2 až 4 hodiny. Cesta je orientačně jednoduchá a dobře jistitelná.
Přístup
Z Téryho chaty jdeme a lezeme Jordánovou cestou do sedélka Pod Lomnickým. Ze sedélka vedou nové řetězy na poslední výšvih hřebene na Lomnický štít. My však odbočíme doprava dolů do obrovského Téryho kuloáru.
Jím sestoupíme po skalkách a suti, případně po sněhu do spádnice vrcholu Lomnického štítu. Kolmo nad námi vidíme Kříž, Hokejku a hladké plotny. Přístup od Téryho chaty trvá 2 až 3 hodiny.
Sestup
Z vrcholu Lomnického štítu jdeme na konec vyhlídkového chodníku. Podlezeme pod zábradlím (místo příčky je pověšený řetízek) a jdeme málo znatelnou pěšinkou vpravo eod hřebene asi dvě stě metrů. Za převislým kamenem narazíme na řetězy.
Podél nich slaníme 2x25 m širokým komínem, nebo namáhavě slezeme, na šikmou plotnu. Po ní jdeme doleva znovu k hřebeni a podél něj sestoupíme stále po řetězech do sedélka Pod Lomnickým. Odtud se vracíme po známé Jordánce. Sestup znepříjemňuje suť a případně sníh pod Jordánovou štrbinou.
Výstup
Vylezeme strmou desetimetrovou stěnkou se skoupými chyty do velkého zářezu. Zářezem míříme stále doleva příčně celou stěnou. Po dvou délkách odbočuje doprava Hokejka.
První dvě stanoviště jsou osazena borháky. Zbytek se jistí ve skobách a je nutné štandy dojišťovat vlastními vklíněnci, friendy či smyčkami. Po cestě občas nalezneme staré skoby.
Do cesty se staví několik výšvihů, ale cesta je jasná. Vždy volíme nejlehčí variantu, místy i po pilířcích vlevo od samotného zářezu.
V místě, kde zářez zaniká v obrovských plotnách, štandujeme pod rozlámaným koutem. Kout oblezeme zleva a ocitneme se na nevýrazné polici. Po ní traverzujeme doleva, plotnou mírně v sestupu (nejtěžší místo) pod výrazný kout a přes vodorovnou trhlinu do něho na stanoviště.
Koutem a trhlinami nad ním krátce na hřeben. Lezení končíme v malém skalním kotli. Z něho ještě vystoupíme doprava sto metrů na vyhlídkovou plošinu Lomnického štítu.
Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě
Diskuse
Diskuze k článku
Doplněk k historickému zmatku
Velikonoce v Peci pod Sněžkou pořádá hotel Svatý Vavřinec
Na Kalymnosu selhalo fixní jištění a český lezec přišel o život
Nejčtenější články
Komořanské jezero pod Krušnými horami
Prodávej na Vinted jako profesionál: Jak ovládnout algoritmus a ušetřit čas s doplňkem Selliqo?
Proč lidé milující horolezectví vyhledávají i promyšlené riziko: od alpských cest po Casoola Casino Online
TEST Spací pytel Sir Joseph Rimo II 1000
Jak využít koloběžku v Praze: z Malešic přes Strašnice do Záběhlic
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
| AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
|---|---|---|---|---|
| Velikonoce v hornickém domku | Příbram, muzeum | 23.3.-5.4. | 23.3. | |
| Reisemarkt - veletrh | Německo, Mannheim | 25.-29.3. | 25.3. | |
| Hory a mesto - festival | Bratislava, Cinema City Eurovea | 25.-29.3. | 25.3. | |
| Hančův memoriál - běžky | Horní Mísečky | 26.-29.3. | 26.3. | |
| Freeride World Tour | Švýcarsko, Verbier | 28.3.-5.4. | 28.3. | |
| Myslivost a příroda - veletrh | Kroměříž, Výstaviště | 28.-29.3. | 28.3. | |
| Norsko - diashow | Jindřichův Hradec, Střelnice | Přednáší Martin Loew | 30.3. | 19:00 |
| Norsko - diashow | Jihlava, Na Kopečku | Přednáší Martin Loew | 31.3. | 18:00 |
| Tráva 50 tour - diashow | Ostrava, Poklad | Přednáší Jan Trávníček | 31.3. | 19:00 |
|
Začátek pískovcové sezony
|
Lezení na pískovci je v Čechách povoleno 1.4.-31.10. | 1.4. |
Diskuse
| Děkuji za upozornění na c... | Andrea Černá - editorka Horydoly.cz, 28.3.2026 13:24, 3 příspěvky |
| Inu | Honza, 28.3.2026 12:50, 3 příspěvky |
| Inu | Honza, 28.3.2026 12:39, 1 příspěvek |
| slovník | KK, 27.3.2026 23:47, 9 příspěvků |
| Inu KOLOBĚŽKA | Kuba Turek, 26.3.2026 13:28, 4 příspěvky |
| Inu KOLOBĚŽKA | Honza, 26.3.2026 13:15, 4 příspěvky |
| Inu KOLOBĚŽKA | Horydoly, 25.3.2026 16:12, 4 příspěvky |
| Inu | Honza, 25.3.2026 14:54, 4 příspěvky |
| článek | dumulen, 24.3.2026 22:44, 2 příspěvky |
| Zajímavé čtení | TS Šedý Vlk, 24.3.2026 7:33, 2 příspěvky |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
| Morava | Horydoly , 29.3.2026 12:22 |
| Zabíjačka v Popovicích | Horydoly , 27.3.2026 16:18 |
| Brýle v zimě | sokarovskiy sokarovskiy, 27.3.2026 9:55 |
| Brýle na lyže a snowboard | sokarovskiy sokarovskiy, 27.3.2026 9:49 |
| Brýle trendy | nesteroid nesteroid, 27.3.2026 9:47 |
| Odštartoval predpredaj Go... | DannyWes DannyWes, 26.3.2026 22:44 |
| RYANAIR INSPIRES PASSENGE... | Horydoly , 26.3.2026 17:24 |
| Monoski - co to je? | kiheto6821 kiheto6821, 25.3.2026 19:57 |
VIDEO
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM
PINTEREST
ENGLISH