P.R.A.C.H.T.E.L. život na niti

P.R.A.C.H.T.E.L. život na niti
P.R.A.C.H.T.E.L. život na niti. Podpořte vydání knihy.
Autor snímku REPRO Horydoly
SDÍLEJ:

Největším štěstím Petra Prachtela byla jeho manželka Zorka, která trpělivě snášela extrémní způsob života a hlavně špičkově a na světové úrovni lezla. Spolu zdolávali nejtěžší cesty a dělali vážné prvovýstupy. Ač je Petr absolvent výtvarné školy a vystudovaný pedagog a Zorka zemědělskou inženýrkou, na svoje živobytí si vydělávali opravováním kostelních věží, malováním obrazů, vykládáním vagonů a dalšími náhodnými pracemi.

Jak na to

Hromadné financování

Portál Hithit.cz je nová forma financování nezávislé scény, která už pomohla zafinancovat tři hudební alba (Xavier Baumaxa, Vladimir 518, Iamme Candlewick), výstavu výtvarníka a tatéra Lukáše Musy Musila, nové letní kino u MeetFactory, výpravnou knižní publikaci o sovětském metru Metrovagonmash, hudební koncept dětských písniček Malý muzikant a nově také dokumentární film On The Road.

Hithit.cz je prostor pro hudebníky, výtvarníky, designéry, vývojáře, pro všechny otevřené hlavy, které mají skvělé nápady, mají kolem silné zázemí příznivců, ale chybí jim peníze na realizaci nápadů. Ty můžou získat prostřednictvím webu.

Tvůrci projektů mají na prezentaci a sběr peněz 45 dní. Pokud se jim to v tomto limitu nepovede, všechny peníze se vrací, odkud přišly. Naopak, když cílovou částku shromáždí už za týden, sbírka pokračuje dál a po měsíci a půl můžou mít na kontě třeba čtyřnásobek požadovaných prostředků. Hromadné financování je budoucnost pro kreativce a start-upy.

Petra Prachtela a jeho ženu Zorku jsem poznal v roce1970 při vzniku horolezecké skupiny APK 70. Vždy a všude se odlišoval od ostatních, a to jak vzhledem, stylem života, tak i způsobem lezení po skalách.

Když Zorka v roce 2011 náhle zemřela, udělali jsme na Mezinárodním horolezeckém filmovém festivalu v Teplicích nad Metují výstavu z jejich fotek a Petr měl o Zorce přednášku. Výstava i beseda s Petrem měly obrovský ohlas. Mladí i staří za Petrem chodili, vzdávali mu hold a chtěli se s ním vyfotit. Nejeden člověk se ptal, bude-li se beseda a povídání s Petrem někdy a někde opakovat.

A tak se vlastně z lidí zrodil nápad, dát neuvěřitelný Prachtelův životním příběh na papír. Ač jsem znal Petra desítky let, netušil jsem, jaký rušný život prožil. Po cestě na festival mi povídal o svých lezeckých začátcích i o tom, jak se jako malý kluk (z poloviny Němec a z druhé poloviny Rakušan) potloukal válkou, jak jeho rodině sebrali v roce 1954 komunisté všechen majetek, jak s ním nejenom naši, ale i zahraniční filmaři natáčeli filmy, jak byl vyhozen z československé horolezecké reprezentace, ač dostával ze světa pozvánky k účasti na mezinárodních expedicích.

Věděl jsem o jeho zálibě v malování, vážné hudbě a v bězích, kdy např. ve svých 66 letech vyšel za 24 hod 45 min. 17x na Ještěd (88 km) a v 67 letech ušel za 22 hodin 61 km a přitom vylezl v Jizerských horách 208 různými cestami na 101 samostatných věží.

Kniha popisuje nejen Prachtelův mimořádný život, ale také poukazuje na to, jak kterýkoli režim dokáže s člověkem zamávat a jak ho dokáže bezdůvodně nebo kvůli absolutním maličkostem zničit. 

... Teprve teď jsem si všiml, že jsme před domem, který má vedle dveří napsáno HITLERJUGEND. Esesáci mě předali místnímu veliteli, který mne ubytoval na cimru mezi samé patnáctileté výrostky. Dostal jsem najíst a také jsem se mohl konečně pořádně omýt. Už jsem si nemusel brát vodu z kaluží a roztátého sněhu. Byla noc, když jsem přišel do svého pokoje. Byl prázdný, všichni se bavili ve společenské místnosti.

... Asi desátý den začalo hustě pršet a mně se nechtělo do deště. Nenápadně, abych nerušil, jsem si sednul do rohu společenské místnosti. Bylo vidět, že se mladí z hitlerjugend nudí, že nevědí co dělat. Německá vojenská hrdost v nich zůstala i v samém závěru války. "Budeme si házet obranným granátem!" A jak řekli, tak se stalo. Ze skladu jich několik přinesli a házeli si je mezi sebou. Byla to pro ně obrovská zábava, oči jsem měl na vrch hlavy. Když jsem viděl, jak někteří granáty málem nechytili, dostával jsem stále větší strach. Pomalu jsem se sunul po židli dolu pod stůl, pud sebezáchovy zafungoval.

Najednou se ozvala ohlušující rána, vzduchem létaly ruce, kousky těl, všude samá krev. Jedna stěna od místnosti se celá zhroutila. Stůl mne ochránil. Okamžitě přiběhl náčelník a zdravotníci. Zdraví se rozutekli, zranění zůstali na místě. Sténali a plakali. Zdravotníci je co nejrychleji přemístili do jiných prostor. Náčelník nařídil okamžitě uklidit celou společenskou místnost. "Nikdo nepůjde spát dřív, než to bude všechno uklizené."

Chlapci se činili. Ráno na snídani bylo vše, až na tu rozbořenou zeď, zameteno a vyčištěno. Náčelník měl během jídla ke všem vážnou řeč, kterou končil slovy, že toto se už nesmí nikdy opakovat. Potom šel ke kamnům, otevřel horní dvířka, zmačkal několik německých novin, které otvorem napěchoval dovnitř, navrch dal několik třísek a zapálil, abychom měli větší teplo. Zbořenou zdí do společenské místnosti pořádně táhlo. Ještě než došel pro naštípané dříví, které bylo složené v rohu místnosti, se ozvala další ohlušující rána. Někdo si na dno kamen schoval granáty. Shora si jich náčelník nevšimnul. Spadla další stěna a znovu se ozval pláč a ještě zoufalejší nářky.

To už jsem na nic nečekal, vyběhl do pokoje pro batoh a utíkal z domu hrůzy s názvem Hitlerjugend pryč. Zastavil jsem se až po několika kilometrech. Měl jsem strach, že mne budou mladíci honit, ale ti měli jiné starosti.

Kniha P.R.A.C.H.T.E.L. život na niti je doplněna velkým množstvím fotografií, fotokopiemi a faksimilemi.

Boris Hlaváček získal za novinářskou činnost řadu ocenění, napsal mimo jiné knihu básní Město pod oknem, jako první vydal knihu o Rallye Paříž - Dakar, skateboardovou komiksovou příručku Skateboardové prázdniny, instruktážní publikaci Snowboard, knížku Křížová cesta Vladimíra Komárka, do knihy Vladimíra Procházky Na Annapúrnu napsal rozhovory s účastníky expedice po 40 letech. Mezi horolezci je nejznámější jeho podrobná mapa Vysokých Tater, do které zakreslil každý vrchol, sedélko, štrbinu i hřeben. Hlaváček je aktivním horolezecem už mnoho desetiletí.

Horydoly.czJump! je konečně v distribuci

Horydoly.czZorka Prachtelová zemřela

Podpořte vznik knihy o mimořádném horolezci Petru Prachtelovi a vyberte si odměnu:

100 Kč Placka (odznak) se symbolem knihy.

200 Kč Plakát Petra Prachtela s koláží fotografií z jeho života.

330 Kč Kniha s podpisem autora a Petra Prachtela.

370 Kč Plakát Petra Prachtela s koláží fotografií z jeho života a k němu kniha s podpisem autora a Petra Prachtela

460 Kč Uvedení jména v knize v rubrice: Kniha vznikla za přispění (např. Jan Jan, Jeníkovice), kniha s podpisem autora a Petra Prachtela a plakát Petra Prachtela s koláží fotografií z jeho života.

500 Kč Pozvánka na autogramiádu a čtení, kniha s podpisem autora a Petra Prachtela + plakát Petra Prachtela s koláží fotografií z jeho života a uvedení jména v knize v rubrice: Kniha vznikla za přispění (např. Jan Jan, Jeníkovice).

600 Kč Dvě knihy s podpisem autora a Petra Prachtela.

1100 Kč Jeden den ve skalách s autorem a Petrem Prachtelem, s možností navázat se s Petrem na lano a vylézt společně nějakou cestu, kniha s podpisem autora a Petra Prachtela a plakát Petra Prachtela s koláží fotografií z jeho života a uvedení jména v knize v rubrice: Kniha vznikla za přispění (např. Jan Jan, Jeníkovice) a pozvánka na autogramiádu a čtení.

1500 Kč Společný oběd ve skalách a jeden den ve skalách s autorem a Petrem Prachtelem, s možností navázat se s Petrem na lano a vylézt společně nějakou cestu, kniha s podpisem autora a Petra Prachtela a plakát Petra Prachtela s koláží fotografií z jeho života a uvedení jména v knize v rubrice: Kniha vznikla za přispění (např. Jan Jan, Jeníkovice) a pozvánka na autogramiádu a čtení.

5000 Kč Originál obrázku od Petra Prachtela, kniha s podpisem autora a Petra Prachtela a plakát Petra Prachtela s koláží fotografií z jeho života a uvedení jména v knize v rubrice: Kniha vznikla za přispění (např. Jan Jan, Jeníkovice) a pozvánka na autogramiádu a čtení a jeden den ve skalách s autorem a Petrem Prachtelem, s možností navázat se s Petrem na lano a vylézt společně nějakou cestu a společný oběd ve skalách a originál obrázku od Petra Prachtela.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Střední Čechy AKTUÁLNĚ 2025

Střední Čechy AKTUÁLNĚ 2025

POKLES TURISTIKY Co je nového na Karlštejnsku, Křivoklátsku, Rakovnicku, v Českém krasu a dalších zajímavých místech středních Čech? Přečtěte si krátké zprávy.... celý článek

Pád z koloběžky: Odřeniny nebo těžké zranění?

Program nostalgických vlaků v Lužné u Rakovníka

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Skála Marie Terezie v Brdech

Skála Marie Terezie v Brdech

CLIMBING GUIDE Hluboké brdské lesy ukrývají nejednu skálu, které se ruka horolezce dotkne jen málokdy. Buližníková skála Marie Terezie je lehce dostupná - nejlépe na kole - po lesní silničce z Trokavce na
Trpaslíci v Krušných horách

Trpaslíci v Krušných horách

Pro nás, kteří jsme se do Krušných hor přistěhovali ze všech koutů naší republiky, to byl po válce jen kus země nikoho. Bylo odtud odsunuto dva miliony a šest set tisíc
11 českých rčení. Kde se vzala a co znamenají?

11 českých rčení. Kde se vzala a co znamenají?

Jinak se mluví a jinak řeči rozumí. Co znamenají rčení? Jedná se o ustálené výroky, které zrychlují dorozumění mezi lidmi a vycházejí z aktuálního komunikačného kódu společnosti. Poslat někoho do háje, dostat világoš nebo kout
Kryptoturistika: v čem spočívá tento zvláštní fenomén?

Kryptoturistika: v čem spočívá tento zvláštní fenomén?

Kryptoměny se těší stále větší popularitě nejen mezi investory, ale i mezi lidmi, kteří hledají alternativu ke klasické hotovosti. Zájem o ně se odráží i ve zvyšujícím se počtu služeb, které lze platit
Jak jsem překvapil sám sebe na Singl maratonu

Jak jsem překvapil sám sebe na Singl maratonu

Když jsem se přihlašoval na svůj první Single maraton, neměl jsem žádná velká očekávání. Jako netrénovaný amatér, který obvykle končívá na chvostu startovního pole, jsem si myslel, že si prostě

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Burian 120 - výstava Dvůr Králové nad Labem, ZOO 11.2.-15.5. Maloval Zdeněk Burian 15.5.
Svět knihy - veletrh Praha, Holešovice 15.-18.5. 15.5.
Hobby - veletrh České Budějovice, výstaviště 15.-18.5. 15.5.
Pískoviště Písek 16.-18.5. Městská slavnost 16.5.
Dragon Boat Festival Praha, Žluté lázně 16.-18.5. Dračí lodě 16.5.
Bike Trans - cyklomaraton Poříčí nad Sázavou Horská kola 17.5.
Jindřichohradecký pedál Jindřichův Hradec Cykloturistika 17.5.
Pochod Praha - Prčice Prčice   17.5.
Cidlina - splutí Žehuň 17.5.
Silesia - cyklomaraton Opava Horská kola 17.5.

Diskuse

Acute binders, garland in... ulekoyid, 14.5.2025 21:54, 93 příspěvků
Locate bentyl overnight t... udehuxan, 14.5.2025 21:47, 93 příspěvků
Check myths, fund tenesmu... irulusa, 14.5.2025 21:47, 93 příspěvků
In repellent, septicaemia... ewewuliuzafew, 14.5.2025 21:41, 93 příspěvků
Drowsiness; mastoid low-s... iexicesowi, 14.5.2025 21:37, 93 příspěvků
B: paste evokes peni larg... ayosuanezu, 14.5.2025 21:35, 93 příspěvků
The cognitions, proceedin... apayoxi, 14.5.2025 21:20, 93 příspěvků
Allows disqualifying happ... alojitiw, 14.5.2025 21:16, 93 příspěvků
Resting tail detachment s... aboguwejup, 14.5.2025 21:07, 93 příspěvků
Careless frightens myster... slokinegodmuc, 14.5.2025 21:05, 93 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 14.5.2025 1:30
Už tuto sobotu dorazí do ... Horydoly , 14.5.2025 1:26
Cyklistické závody 2025 Horydoly , 14.5.2025 1:21
Paddle Worldwide Horydoly , 7.5.2025 19:44
Vodácké závody 2025 Horydoly , 7.5.2025 19:39
Lodě na Labi Horydoly , 7.5.2025 19:29
60 let Czech Travel Press... Horydoly , 4.5.2025 19:06
Proběhněte Prahou s Janke... Horydoly , 2.5.2025 14:29