Pit Schubert je v metodickém nebi

Pit Schubert je v metodickém nebi
Pit Schubert.
Autor snímku ARCHIV Horydoly
SDÍLEJ:

Významný německý horolezec Pit Schubert, kterého znají všichni evropští lezci jako nedostižného bezpečnostního metodika, odešel do nebe. Zemřel v požehnaném věku 88 let.

Pit Schubert založil a dlouhá desetiletí vedl bezpečnostní komisi Německého alpského spolku (DAV) a posléze v této pozici působil i v celosvětové Mezinárodní unii horolezeckých svazů (UIAA).

Jeho legendární třídílná publikace Bezpečnost a riziko na skále a ledu patří do knihovničky každého horolezce. Vyšla také česky a jednotlivci, kluby i oddíly ji opatrují jako oko v hlavě.

Kupte si knihy Bezpečnost na skále a ledu od Pita Schuberta:

Klaus-Peter Schubert se narodil ve Vratislavi / Breslau, v předválečném Německu 1935. Zemřel 1. března 2024. Byl ženatý a měl dvě děti.

Pit Schubert byl před příchodem Rudé armády do rodné Vratislavy na podzim 1944 evakuován se svými sourozenci na úpatí Krkonoš. Když byl jeho otec o rok později propuštěn ze sovětského zajetí, shledal se s dětmi a usadili v Königstein im Taunus. Matka zmizela při evakuaci Drážďan a Červený kříž ji našel až 1948 v Mittersill. Teprve pak se rodina znovu dala dohromady.

Vzdělání získal Schubert nejprve jako nástrojář a poté strojní inženýr ve Frankfurtu nad Mohanem 1961. Následujících patnáct let byl zaměstnaný v Mnichově v leteckém průmyslu.

Bezpečnost nade vše

1968 byl zakládajícím členem bezpečnostní skupiny DAV, jejímž předsedou byl až do důchodu 2000. Základem je od začátku "analýza a prevence horských a horolezeckých úrazů, jakož i testování vysokohorského technického vybavení a jeho standardizace". DAV jde ruku v ruce se standardizací UIAA, která vychází z evropských norem a jde mírně nad jejich rámec. Za Schubertovy působnosti se raketově zlepšila horolezecká lana, byly normovány helmy a upřesnila se konstrukce mnoha bezpečnostních pomůcek.

Schubert také propagoval sanaci horolezeckých cest. Místo starých zatlučených skob doporučoval lepit vrtané borháky. To výrazně zvýšilo bezpečnost na horách. Díky Schubertovi především ve Wilder Kaiser a Oberreintal.

Velmi známé byly jeho inovativní pokusy s horolezeckými družstvy na ledovcích a v zaledněných a zasněžených stěnách. Zasloužil se o přijetí nové a výrazně bezpečnější metody pohybu na sněhu a ledu.

Ze svých zkušeností a díky technickému vzdělání byl schopen formulovat příčiny, následky a řešení komplikovaných bezpečnostních problémů.  Publikoval je v mnoha odborných článcích. Jeho životním dílem je třídílná učebnice Bezpečnost na skále a ledu. Okamžitě po vydání se zařadila do klasické vzdělávací literatury pro pohyb v horách a na skalách.

Horydoly.czRECENZE Bezpečnost a riziko na skále a ledu 1. díl - 2. díl - 3. díl

1996 - 2004 byl prezidentem bezpečnostní komise UIAA. Od 2008 je čestným členem této organizace. 

Extrémní lezec a prvovýstupce těžkých cest

Lezl od 16 let ve Frankfurtu v sekci DAV. V 17 letech jel poprvé na kole do Alp, kde vylezl na Rubihorn (1957 m) v Allgäu. V dalších letech zvyšoval výkonnost v dolomitu a vápenci. 1960 zvládl Hasse-Brandler na Rotwand a severní stěnu Grosse Zinne na Comici (V+ A0). Ten rok zdolal klasické pětky na Fleischbank, Pfarrstuhl a Totenkirchl ve Wilder Kaiser.

1961 lezl nejtěžší cesty té doby. Vylezl Diretissima (VI A2) Hasse/Brandler na Grosse Zinne, o dva dni později Schweizerführe (VIII+, VI A3) na Western Zinne.

1962 přelezli s Jürgenem Winklerem (pozdějším horským vůdcem) postupně všechny těžké klasiky ve Wilder Kaiser, několik ledových túr v okolí, pak se přesunuli na Brentu, dál na Ortler, na Piz Palü a Piz Badile. Vrcholem toho roku byl Peutereygrat na Mont Blanc a Walker Spur na Grandes Jorasses. Pokračovali na Rosengarten v Dolomitech. Na závěr letní sezony v srpnu vylezl Schubert se třemi lineckými horolezci severní stěnu Matterhornu. Taková koncentrace obtížnosti se v Alpách do té doby nikomu nepodařila.

1964 vylezl Schubert severní stěnu Eiger. Uzavřel tím přelezení trojice nejtěžších severních stěn - Eiger, Badile, Tre Cime - a vstoupil mezi horolezeckou elitu.

1967 vylezl významný prvovýstup Via Schubert na Piz Ciavazes v Dolomitech. Spodní část cesty pod hlavní policí se v průběhu desetiletí stala jednou z nejkrásnějších lezeckých túr v Dolomitech.

Od roku 1969 lezl v Himalájích. Byl tam více než 70x. 1976 vylezl jižní stěnu Annapurna IV (7525 m). Na dosud nedostoupený vrchol lezl jednou z nejvyšších stěn světa s Heinzem Baumannem. Kvůli obtížnosti skály a stálým lavinám nelezli plánované čtyři dni, ale devět dní, vylezli na vedlejší vrchol a museli se vracet, pod správným vrcholem byl Schubert zasypán lavinou, dva dni čekali kvůli bouři, na sestupu spadl Schubert do ledovcové trhliny a když sestoupili, našli všechny tábory, včetně základního, opuštěné a rozebrané. Ostatní horolezci předpokládal, že oba prvovýstupci zemřeli. Museli se dostat dolů do údolí sami, bez jídla a pomoci. Utrpěli těžké omrzliny. Schubert přišel o všechny prsty na nohou. Vyčerpané horolezce nakonec našel na úpatí hory místní lovec, který se o ně postaral a informoval expedici.

Vzhledem k omrzlinám a následným amputacím byl Pit Schubert považován za 60% těžce poškozeného a několik let trpěl značnými bolestmi. Přesto stále lezl. V sedmdesáti letech lezl klasické šestky v Severních Vápencových Alpách, v osmdesáti letech pětkové sportovní vícedélky v Solné komoře.

Horydoly.czRECENZE: Lezení na zajištěných cestách

Pit Schubert - prvovýstupy

Horolezec zdolal tři desítky významných prvovýstupů. Uvádíme výběr nejdůležitějších: 

1967 Piz Ciavazes, jižní stěna, Via Schubert VI+ , 220 m, spodní část s Karl-Heinzem Matthiesem, horní část s Klausem Wernerem, Sella, Dolomity
1968 Guglia di Brenta, jihozápadní hrana, Schubert/Werner VI , 380 m, Brenta, Dolomity
1969 Roc Noir, Khangsar Kang (7485 m), Karakoram
1970 Pala di Socorda, jihozápadní stěna, Schubert/Werner VI+, 500 m Rosengarten, Dolomity
1973 Schüsselkarspitze, Schubert/Werner-Führe, Wetterstein
1974 Torre Venezia, přímý jižní zářez, Schubert/Werner/Wojas VI/A3, 440 m, Civetta , Dolomity - cestu zničil sesuv skal
1975 Fleischbank, nová východní stěna, Pohlke/Schubert VIII, 360 m, Wilder Kaiser
1976 Annapurna IV (7525 m), jižní stěna, Himálaje
2002 Unterer Berggeistturm, Altherrenpartie, Schubert/Thieme V, 210 m, Oberreintal, Wetterstein

Pit Schubert - ocenění

Bezpečnostní expert získal mnoho vyznamenání uza svoji záslužnou činnost. Uvádíme nejdůležitější:

Čestné členství UIAA
Německo: Spolkový kříž za zásluhy
Česko: čestné členství Český horolezecký svaz
Polsko: čestné členství Polský horolezecký svaz
Belgie: Medaile krále Alberta za zásluhy
Rakousko: Cena Dietmara Eybla za bezpečnost na horách

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Nebazírujme na nějakých slovech - Pit byl velký gigant

Vůbec nepolemizuji, s nikým se nepřu a jsem stejného názoru jako Ty. Přidal jsem jen pár dalších informací. Takže to snad není nic proti ničemu

Reaguj
Nebazírujme na nějakých slovech - Pit byl velký gigant

ok, ale nepochytil jsem, s kým-čím vlastně polemizuješ a kde jsme ve při (jsme-li).

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 11.3.2024 20:22
Reaguj
Nebazírujme na nějakých slovech - Pit byl velký gigant

Pit Schubert byl dlouho vedoucím skupiny „DAV - Sicherheitskreis“ která se soustředila na analyzování úrazů v horách a na prevenci. Také testovala veškeré technické vysokohorské vybavení (lana, smyčky, cepíny, karabiny a další elementy) vyráběné nejen v Evropě a jeho standartizaci. To prováděla v úzké spolupráci s UIAA.

Nebyl učitelem horolezení.

Sám jako horolezec, když dosáhnul špičku své výkonnosti v roce 1961, přelezl mnohé těžké výstupy v alpských severních stěnách jako na př. ve východní stěně západní Cimy, kde přelezl s partnerem Willi Pecherem Diretissimu prvolezců – Hasse/Brandler  (VIII, VI Aě, 550 m ).

Napsal spoustu příruček o bezpečnosti v horách.

Český akademický horolezecký spolek ho vyznamenal čestným členstvím v roce 2003 ( ? ).

Díky jemu jsou dnes karabiny, lana a a další horolezecká výstroj a výzbroj kvalitnější a jistější.

Reaguj
metodika x bezpečnost

v horolezeckém prostředí panuje zmatení pojmů. myslím, že to tenkrát přitáhl Zdeněk Teplý, aby si připadal veledůležitě nazvaný.

čili: metodika: teorie vyučování, čili jak a v jakém pořadí co učit. samozřejmě to má svůj smysl (metodikem bych nazval třeba Komenského), ale metodik nepocintává lano kyselinou z akumulátoru a nezkouší na trhačce, ale spolu s Komenským, ale učí učitele učit (od jednoduchého ke složitému, opakování matka moudrosti etc.).

tím se zesnulý PS nezabýval, jeho oborem byla bezpečnost z pohledu technického, nikoli pedagogického.

 

a já bych Pitovi popřál horolezecké nebe.

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 6.3.2024 15:04
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Skály v údolí Vrchlice: plotny u Malešova

Skály v údolí Vrchlice: plotny u Malešova

AKTUALIZACE Okolí Kutné Hory je malý lezecký ráj. Přímo ve městě se leze v Yosemitu, což je pás pískovcových skal na Královské vycházce. Další rulové plotny i pískovcové stěny najdete v historickém centru (skály... celý článek

Horolezecká nehoda se zázračně dobrým koncem v Zákolanech

Obrovský sesuv půdy na Bernině: vrtulníky hledaly zasypané

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Vzdělávání – cesta k horolezeckému úspěchu?

Vzdělávání – cesta k horolezeckému úspěchu?

Nový systém vzdělávání představil Český horolezecký svaz a reakce na něj přišly od členů prakticky okamžitě. Instruktor poskytuje metodickou přípravu, trenér se zaměřuje na výkonnostní stránku svěřenců. Oba vzdělávací směry jsou
Německo AKTUÁLNĚ 2024

Německo AKTUÁLNĚ 2024

Německo je zemí řek, jezer, hor, moře, památek, tragické historie, velké vědy a techniky. Najdete v něm vše, na co si vzpomenete. Čtěte horké novinky od našich severních, západních i jižních sousedů.
Zbranek se dostal mezi funkcionářskou elitu na olympiádě v Paříži

Zbranek se dostal mezi funkcionářskou elitu na olympiádě v Paříži

Lezení na Olympijských hrách v Paříži zveřejnilo všechny funkcionáře. Mezi nimi je i stavěč Jan Zbranek. Je určen ke stavbě cest na obtížnost.
4 horolezecké čtyřky na pravém břehu Bielatal

4 horolezecké čtyřky na pravém břehu Bielatal

Bielatal je doporučován jako cíl prvního lezení v Sasku. V minulém díle jsme zavítali na levý břeh potoku Biela, abychom našli pár cest pro méně výkonné a více bojácné lezce. Nyní pojďme dát dohromady
Malý Javorový štít, nepříjemná zimní hřebenovka

Malý Javorový štít, nepříjemná zimní hřebenovka

Zase jsme jednou naběhli na připravené vidle! Přelezli jsme celý hřeben Malého Javorového štítu ve Vysokých Tatrách. Místo očekávané lehké vyhlídkové túry jsme absolvovali těžký celodenní boj je skálou, trávou

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Tourbusiness - veletrh Bělorusko, Minsk 18.-20.4. 18.4.
Speleoforum Sloup 19.-21.4. 19.4.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 17.-21.4. Turismus a karavaning 21.4.
Padání - bouldering Žihle 26.-28.4. 26.4.
Valné zhromaždenie JAMES Žilina, Dom techniky   27.4.
Spezi - veletrh Německo, Lauchringen 27.-28.4. Alternativní cyklistika 27.4.
Lodě na Labi Nymburk 29.4.-8.5. 29.4.
Gruzie, Svanetie - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Gabriela Jurzykuwska 30.4. 18:30
Adršpach - povolené lezení
Broumovsko Povolené lezení 1.5.-30.11. 1.5.
Melloblocco - bouldering Itálie, Val di Mello 8.-11.5. 8.5.

Diskuse

pmzcndju tadalafil 20 mg mexico, 20.4.2024 1:39, 12 příspěvků
doaebkbw azithromycin australia online, 20.4.2024 1:24, 1 příspěvek
Nedej na nějaké rádobychy... Michael Beranek, 18.4.2024 17:34, 10 příspěvků
Prostě nehoda Horydoly, 18.4.2024 11:52, 10 příspěvků
Prostě nehoda EH, 18.4.2024 11:41, 10 příspěvků
Marťan se zastyděl? Lyžař, 18.4.2024 10:27, 10 příspěvků
Marťan se zastyděl? Prkoš, 18.4.2024 10:16, 10 příspěvků
Test test, 16.4.2024 18:32, 1 příspěvek
Jazyk Veronika, 15.4.2024 18:53, 10 příspěvků
milovníku cizích termitů PK, 15.4.2024 18:16, 10 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

ČSK media - změny na PR p... Horydoly , 19.4.2024 12:00
S Winterbergem na Dobešku Horydoly , 11.4.2024 0:02
Re: Praha Horydoly Open, 10.4.2024 10:32
Tipy na dámské běžecké bo... Horydoly Open, 10.4.2024 10:11
Zákolany Horydoly , 8.4.2024 18:24
Lojzovka Horydoly , 8.4.2024 18:23
Re: Praha Kuba Turek, 8.4.2024 18:13
Re: Praha Horydoly Open, 8.4.2024 18:09