Pracanti za pár šupů Planika Lhotse

Pracanti za pár šupů Planika Lhotse
Těžké kožené pohorky Planika Lhotse.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

Planika končila před 20 lety se svými pohorkami a měla je vyrábět pod cizími značkami. V českých obchodech bylo tehdy jugoslávských bot dost, a tak jsme jedny koupili a podrobili redakčnímu testu. Přečtěte si naše poznámky po dvou desetiletích a podívejte se na fotografie z té doby. 

Pracanti za pár šupů Planika Lhotse
Výstup na sedlo Grand Ferret nad Courmayeurem v masivu Mont Blanc.
Autor snímku David Dejv Kučerka
Jak na to

Jak se testovalo

Testované boty Planika Lhotse prošly několika víkendovými výlety na rozšlápnutí v Česku. Poté absolvovaly ledovcový týdenní trek v Bergellu, výstup Cassin na Badile, na týden turistiky, ferát a lezení na Dachsteinu, několik výstupů v oblasti Grossglockneru, lezli jsme s nimi na Dolent a satelity Taculu v masivu Mont Blanc, lezeme s nimi na ledopádech v Čechách

2023 Boty Planika Lhotse patří do kategorie D. Jsou určeny na těžkou vysokohorskou turistiku s velkým batohem a také na lehké a středně těžké horolezecké túry v mixech, kde se střídá suť, skála, sníh a led. Občas se v nich postavíme na krátké lyže kvůli sjezdu s batohem od skal či ledů do údolí. Využíváme je v průměru na dva týdny ročně obvykle ve velmi špatných podmínkách. 

2005 Přinášíme výsledky zkoušek bot pro vysokohorskou turistiku a horolezectví k kombinovaném terénu Planika Lhotse. Ve výprodeji jsme je pořídili za 3395 korun. Dlužno říci, že kdyby stály o dva tisíce korun více, nebyla by to vzhledem ke konkurenci přehnaná cena.

Pevné boty s membránou

Planika Lhotce jsou tvrdé pohorky do kombinovaného terénu. Dobře se v nich stoupá na horskou chatu, chodí po ledovci a zvládají problémů i trojkové skalní lezení s batohem na zádech.

Vnitřní membrána Comtec (neboli goretex bez certifikátu od firmy Gore) funguje výtečně. Toto tvrzení se samozřejmě vztahuje na normální podmínky. Ve vedru ponožky suché nezůstávají a při dlouhotrvajícím lijáku v botách čvachtá kvůli vodě nateklé vrchem. Na ledovci, při brodění potoků i rousání v mokré trávě však v botách zůstává sucho.

Membrána dokazuje své kvality i při sušení na horských chatách. Ráno jsou celokožené boty vždy suché, ať jsou večer jakkoliv promočené.

Adámkova chata Dachstein.

Rychloupínací mačky

Pohorky Lhotse jsou tvrdé a těžké (2250 g/pár/velikost 9) kožené boty s vysokou gumovou obsázkou a silně profilovanou podrážkou Vibram. Zařazení si zaslouží do kategorie nejčastěji označované jako Alpine, a tedy jeden stupeň před plastovými duplexy.

V podrážce mají výřezy pro nasazení rychloupínacích maček. Jejich hrazdičky a upínáky do nich sednou jako ulité. Vyzkoušeli jsme to na třech typech maček od různých výrobců.

VIDEO Ledové lezení v Jizerských horách

Méně pohodlí, více užitku

Za pevnost bot se ovšem platí jistým nepohodlím. Dají se v nich bezpečně zdolávat suťoviště nebo nosit těžké batohy, ale na příjemnou lesní procházku určitě nejsou vhodné. Vaše nohy se totiž musí přizpůsobit Planikám a ne boty nohám. Kvůli gumové obsázce nepočítejte, že by se bota příliš změnila. Jakou koupíte, takovou budete nosit hodně dlouho.

Pro lidi, kteří mají vysoké palce, nebo jejichž nehty na nich se zdvíhají vysoko nahoru, je důležité vědět, že obsázka vepředu na špičce nechává prstům jen poměrně nízký prostor. Šněrování je na Planikách je klasické, při pevném utažení dobře ochrání prsty před nárazy do špičky. To se ukáže především při dlouhých a prudkých sestupech.

Podrážka je sice značková Vibram, ale mírně klouže. Mysleli jsme si, že po pár odchozených kilometrech se to změní a podrážka bude dobře držet, ale nestalo se. Vlhké skály na cestě tak znamenají automatické zvýšení pozornosti.

Těžké pohorky Planika Lhotse.

Vibram dnes těží především ze své slávy. To nejsou slova naše, ale už před pěti lety je vylovil Meindl - junior, když postupně přebíral od svého otce a zároveň zakladatele obuvnické firmy Meindl řízení známého podniku. Příznačné na Planikách je, že na podrážce už teď po pár měsících nošení se odlupují oba žluté nápisy Vibram.

Adámkova chata Dachstein.

Nedávejte jim speciální úkoly

Celkový dojem z pohorek Planika Lhotse je pozitivní. Za cenu, za kterou je koupila redakce, jsou zlaté. Jedná se o pracanty na celoroční nošení do vysokých hor. Nevyžadujte od nich však speciální úkoly jako výškové horolezectví, nebo naopak přístupy nalehko ke skálám. Budou vám věrně sloužit především tam, kde se střídá skála, led, sníh a tráva, stejně tak jako lezení, turistika a nošení těžkých batohů.

Dachstein ledovec.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

mačky

Neničí.

  • Autor Nok
  • Datum a čas 24.9.2014 18:42
Reaguj
mačky
Ahoj,napište mi prosím někdo,kdo má zkusenosti s lezením v ledu v Planikách,zajímalo by mě,jak držej mačky,jestli tu botku moc neničej atd. ... uvažuji o koupi. Diky.
  • Autor Honza
  • Datum a čas 13.2.2006 15:58
Reaguj
Výprodej Planiky
Koupil jsem je včera v prodejně Warmpeace ve Slavíkově ulici, Praha 3 za pěkných 1750 Kč, co jsem si všiml tak u tohohle modelu měli skoro všechny velikosti. Jinak mají slevy i na několik modelů Garmontu, všiml jsem si Meindlů Island taktéž s 50 % slevou.
  • Autor Zdenek
  • Datum a čas 3.2.2006 11:47
Reaguj
Planiky na prd
Tak já má dost negativní zkušenosti. Hned dvě za sebou z modelem-nevím přesně název, celokožená bota, minimum švů, kůže i ve vnitř. Že podrážka klouže na jakémkoliv kameni budiš, s tím nic neuděláš, ale že po půl roce chizení, ČR SR, máš nohu na patě rozrajbovanou na stejném místě jako kámoš a v botě je v těch mistech výrazný hrb to už moc v poho není. Reklamace proběhla ale řekli, oboum dvoum že je to chyba nohy! To je ale náhoda! a hned u dvou lidí najednou! No a po 3 týdnech na Ukrajině - žádný drsný skály, ruply švi v ohybu na palcích a ještě se urvala kůže jak uříznutá nožem od podrážky v délce asi 4cm a to o ně bylo sakra dobře postaráno po celou dobu nošení. No reklamace zase proběhla ale byla vyřízena poněkud podivně, jednomu z nás ji uunaly a vrátili 3600 ale tomu druhému ne, asi záleří na ksichtu.Jelikož mám dvě negativní zkušenosti tak říkám: PLANIKY NIKDY!!!! MOŽNÁ SANDÁLE ty mi drží druhým tokem.
Reaguj
Re: vydrží
No tak jestli chceš sehnat Planiky, tak si pohni, včera jsem šla něco koupit do gemmy a měli tam výprodej všech bot od Planiky jednotná cena 999 za pohorky 499 za sandále, tomu se nedalo odolat :). Ptala jsem se proč ta sleva, prý končí výrobu, takže je budou asi doprodávat všude, ale hlavě nebudou!!!
  • Autor ffia
  • Datum a čas 21.10.2005 09:55
Reaguj
vydrží
Chodil jsem v těchto botech 5let. (Tzn. přes rok týden na horách, víkendovky v lese, 14dní putovní tábor-cca30kg batoh, 200km...) Nicméně mě opustily švy na patě a tak jsem zakoupil Meindl Island PRO. Po půl roce vypadají oboje boty stejně, tak teď sháním znovu Planiky. Kdyby jste někdo tušil, kde se ještě dají sehnat, budu vděčný za každé info.
  • Autor Luky
  • Datum a čas 17.10.2005 15:59
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Alpy AKTUÁLNĚ 2025

Alpy AKTUÁLNĚ 2025

VAL D´ISERE Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.... celý článek

Himálaje AKTUÁLNĚ 2025

Adam Ondra závodí naposledy v boulderingu na Letné

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Reinhold Messner: The Final Expedition 2026 v Praze a Zlíně

Reinhold Messner: The Final Expedition 2026 v Praze a Zlíně

Reinhold Messner přijede naposledy do Česka jako host jubilejního 30. ročníku festivalu Neznámá Země ve Zlíně. Legenda horolezectví se s českými milovníky dobrodružství rozloučí v roce 2026 dvěma posledními přednáškami.
Via Renata na Wetzsteinkogel. Tělo tuž, vápno buš

Via Renata na Wetzsteinkogel. Tělo tuž, vápno buš

CLIMBING GUIDE Jestli je nějaký důvod trénovat na těžší cesty, jedním z nich může být tento: na alpském vápenci začínají pěkné cesty často pětkou nebo šestkou.
Středomoří AKTUÁLNĚ 2025

Středomoří AKTUÁLNĚ 2025

KALYMNOS Zprávy od modrého moře, bílých pláží a žhavého slunce. Z Chorvatska, Řecka, Itálie a Francie. Z Egypta, Turecka a Izraele.
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují: Legendy velehor

Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují: Legendy velehor

Tyrkysová bohyně v Himálajích, panenská Muču Kiš v Pákistánu, ztracené Krkonoše. Alpské vícedélky, výjimečné výstupy, ale i lezení v uprchlických táborech. Všude tam, a ještě dál vezme své návštěvníky 42. ročník Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu
Během jednoho týdnu na Everest?

Během jednoho týdnu na Everest?

GLOSA Xenon má urychlit aklimatizaci horolezců, kteří míří na nejvyšší horu světa Mount Everest. Rakouská cestovní kancelář Furtenbach Adventures nabízí týdenní variantu expedice. V pondělí jsou zájemci v základním táboře, výstup na vrchol následuje ve

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Outdoor Trade Show - veletrh Velká Británie, Liverpool 10.-12.6. 10.6.
Sportfilm Kutná Hora, GASK Přednáší Marek Holeček 11.6. 19:00
ITE - veletrh Hong Kong 12.-15.6. Cestovní ruch 12.6.
Moravia Sport Expo - veletrh Olomouc, Flora 13.-17.6. 13.6.
Letem světem Nečtiny 13.-15.6. Cestovatelský festival 13.6.
Ještě jsme neskončili Lipnice nad Sázavou, amfiteatr Přednáší Jiří Langmajer a Petr Horký 14.6. 19:00
EurAsia Rail - veletrh Turecko, Istanbul 18.-20.6. Železnice 18.6.
Outdoor Retailer - veletrh USA, Salt Lake City 18.-20.6. 18.6.
Handicamp Rabštejn 20.-22.6. Lezení handicapovaných 20.6.
Peakfest Jizerka 20.-22.6. 20.6.

Diskuse

Štěstí climber, 9.6.2025 12:50, 1 příspěvek
hrdý vlastenci Emil, 7.6.2025 17:09, 5 příspěvků
HledačZvířat.cz https://www.horydoly.cz/, 7.6.2025 11:54, 1 příspěvek
hrdý vlastenci Honza, 7.6.2025 11:04, 5 příspěvků
Inu Honza, 6.6.2025 13:21, 1 příspěvek
Gočár Šlojíř, 5.6.2025 22:04, 4 příspěvky
platí Kuba Turek, 5.6.2025 17:18, 4 příspěvky
platí Véna, 5.6.2025 11:59, 4 příspěvky
hrdý vlastenci Matylad, 5.6.2025 11:57, 5 příspěvků
hrdý vlastenci Emil, 5.6.2025 8:18, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

VERTICAL PRO Horydoly , 8.6.2025 22:05
Planetárium Praha znovu o... Horydoly , 6.6.2025 18:33
Treska Protein Exklusiv p... Horydoly , 4.6.2025 9:50
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 31.5.2025 23:04
Re: Krkonoše / Karkonosze ooo pppp, 21.5.2025 1:12
Krajem vína 2025 Horydoly , 18.5.2025 15:11
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 14.5.2025 1:30
Už tuto sobotu dorazí do ... Horydoly , 14.5.2025 1:26