Půjde to bez uzlu?

Půjde to bez uzlu?
SDÍLEJ:
Autor článku není v horolezectví nováčkem; začínal jako chlapec v roce 1933 v Prachovských skalách. Již před několika lety nám sdělil, že pracuje na problému navazování bez uzlu, a zdá se, že nalezl úspěšné řešení.

Všechno záleží nyní na tom, jak se osvědčí tato novinka při praktických zkouškách, které zajisté provedou nejen lezci, ale hlavně všichni instruktoři a trenéři.

Osvědčí-li se, znamenalo by to do určité míry převrat v dosavadním způsobu navazování.

Je známou skutečností; že pevnost lana v uzlu je podstatně snížena. Je možně takové navázání, které nepotřebuje uzel a je přitom bezpečné a pohodlné? To je otázka, kterou se zabýval jistě leckterý horolezec, ale která, pokud vím, nebyla dosud uspokojivě vyřešena.

Předkládám zde konečnou variantu vlastních pokusů o rozřešení tohoto úkolu, variantu, která se zdá vyhovující a byla již v praxi (bohužel dosti skrovné) vyzkoušena.

Myslím, že názorný obrázek bude účelnější než dlouhý popis. Na prvém a druhém obrázku je postup při splétání úvazku, na třetím celkový pohled na úvazek, vše tak, jak to vidí před sebou lezec, který se navazuje.

Lezec se navazuje tak, že skrz pravou smyčku (podle třetího obrázku) provlékne obě ruce a hlavu, skrz levou smyčku levou ruku a hlavu. Čtvrtý obrázek ukazuje figuru lezce navázaného popsaným způsobem.

Popis: lano, které v úvazku tvoří ramenní smyčku, obtáčí nejprve dvakrát hrudní smyčku, pak vede přes pravé rameno pod levou paži, kde se po jednoduchém obtočení mění v hrudní smyčku, která, jak už bylo popsáno, dvakrát obtáčí ramenní smyčku, obepíná hruď a po dalším jednoduchém obtočeni ramenní smyčky opouští úvazek.

Po navléknutí úvazku uchopíme před hrudí každé lano zvlášť a střídavým napínáním a posouváním lan do stran úvazek utáhneme. Jestliže navléknu úvazek s druhé strany, změní se dvojité obtočení ramenní smyčky na hrudi v jednoduché a jednoduché obtočení smyčky pod paží v dvojité. Tento způsob považuji však za méně výhodný.

V místě, kde dvojité lano vychází z úvazku, fixuji obyčejně lana krátkou šňůrou se dvěma jednoduchými Uzly podle Prussika, což by ztlumilo případný pád, protože přetržení šňůry absorbuje část energie (mnohem větší, než odpovídá pevnosti šňůry, protože váha padajícího těla nepůsobí v jejím směru).

Varianta navázání, kterou doporučuji, byla dvakrát vyzkoušena v pádu. Po prvé (dobrovolně) asi 3,5 m volného pádu do obou lan, po druhé (nedobrovolně) rovněž asi 3,5 m pádu do jednoho lana. V obou případech se navázání plné osvědčilo, nebylo pozorováno žádné staženi úvazku, ani jiné nepříznivé změny. Při zmíněných pádech nebylo lano fixováno pomocnou šňůrou.

I když připustíme, že lano je při pádu nejvíce namáháno v karabině a že tedy není nutné lámat si hlavu uzly, zůstává velkou přednosti tohoto způsobu navázání to, že je neobyčejně pohodlné, vůbec nepřekáží dýchání ani postupu v úzkých komínech a spárách.

Druhý lezec, který má k disposici konce lana, se naváže nejlépe tak, aby uzel spojující lana byl na rameni, kde nepřekáží a kde je nejvýhodnější též z technických důvodů. Při tomto způsobu navázání se karabiny nosí nejlépe na krátké smyčce. Hrudní smyčku totiž není možné zatěžovat karabinami, protože se uvolňuje.

Vím, že to, co sděluji horolezecké veřejnosti, potřebuje důkladného vyzkoušení. Byl bych rád, kdybych mohl předložit výsledky prověřenější. Zdá se mi však, že technické potíže i omezená zkušenost jednotlivce by příliš oddalovaly konečný závěr, který, jak doufám, po důkladném přezkoušení bude příznivý.

Článek vyšel v časopise Horolezec roku 1955.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


SEZNAM: Umělé lezecké stěny

SEZNAM: Umělé lezecké stěny

AKTUALIZACE Přinášíme nejobsažnější přehled umělých horolezeckých stěn v Čechách, na Moravě a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy velkých stěn i malých boulderovek, které jsou přístupné pro veřejnost.... celý článek

Masážní pistole je vhodný nástroj pro horolezce?

Poslední den ledového lezení v Jizerkách?

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Horolezecké lano Tendon Master Pro 9,2 vraťte Lanexu

Horolezecké lano Tendon Master Pro 9,2 vraťte Lanexu

Horolezecká lana Tendon Master Pro 9,2 nedpovídají bezpečnostním normám. Jejich český výrobce Lanex je proto stahuje z trhu. 
SEZNAM: Umělé lezecké stěny

SEZNAM: Umělé lezecké stěny

AKTUALIZACE Přinášíme nejobsažnější přehled umělých horolezeckých stěn v Čechách, na Moravě a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy velkých stěn i malých boulderovek, které jsou přístupné pro veřejnost.
Masážní pistole je vhodný nástroj pro horolezce?

Masážní pistole je vhodný nástroj pro horolezce?

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Horolezectví je náročný sport, který vyžaduje sílu, vytrvalost a obratnost. Horolezci tlačí svá těla na limity, uchopují se kamenů a šplhají po vertikálních útesech, což může způsobit napětí a bolest jejich
Poslední den ledového lezení v Jizerkách?

Poslední den ledového lezení v Jizerkách?

Poslední led ve Štolpichu na nás zbyl v barierách Na Zatáčkou. Vše ostatní roztálo. Snad by se ještě dalo vylézt několik malých a šikmých stoků ve svazích nad Štolpišským potokem. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Taipei Cycle - veletrh Taiwan 22.-25.3. 22.3.
Bokami Západných Tatier Bobrovecká Vápenica 23.-25.3. Skialpinismus 23.3.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 24.-26.3. 24.3.
Valná hromada ČHS Praha 25.3.
Adamello Ski Raid Itálie, Ponte di Legno Skialpinismus 25.3.
Ples HOSOHOPO Praha, Hlubočepy Horolezecký oddíl Horní Počernice 31.3. 18:30
Začátek pískovcové sezony
  Lezení na pískovci je v Čechách povoleno 1.4.-31.10. 1.4.
Ukliď Brdy Raková Brigáda 1.4.
Tatarkov memoriál Tatranská Lomnica Závod horských záchranářů 1.4.
IBTM - veletrh Singapur 4.-5.4. 4.4.

Diskuse

lezecká stěna v Trutnově Anastasia Steele, 24.3.2023 9:26, 117 příspěvků
sem asi ne Pišišvor, 23.3.2023 22:00, 1 příspěvek
Nova zprava - ani ne Pavka, 20.3.2023 17:17, 2 příspěvky
velkoplošné chráněné území Lukas B., 20.3.2023 16:58, 1 příspěvek
Nova zprava Honza, 20.3.2023 14:55, 2 příspěvky
Oprava Horydoly, 19.3.2023 11:42, 4 příspěvky
Oprava Lukas, 18.3.2023 18:59, 4 příspěvky
Koloběžka Mascoot 20-20 Myškovi, 17.3.2023 12:14, 11 příspěvků
Koloběžka Mascoot 20-20 Kemo, 16.3.2023 10:28, 11 příspěvků
INU Honza, 16.3.2023 9:46, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Do Německa za jarními udá... Horydoly Open, 11.3.2023 23:50
Re: ferraty ve Slovinsku? Kuba Turek, 8.3.2023 1:24
ferraty ve Slovinsku? Horydoly , 8.3.2023 1:08
Proč udeřil blesk do soch... milan šupa, 3.3.2023 20:02
Sníh a sjezdovky v provozu Horydoly Open, 23.2.2023 15:22
Češi loni po Česku cestov... Horydoly Open, 23.2.2023 14:59
V Česku natáčený film Na ... Horydoly , 23.2.2023 14:50
Češi se do zahraničí rádi... Horydoly , 23.2.2023 14:44