Rybízův tatranský opravník

Rybízův tatranský opravník
SDÍLEJ:
V roce 2003 vyšel výběr 111 horolezeckých výstupů ve Vysokých Tatrách od Petra Piskače známého pod přezdívkou Rybíz. Uvádíme jeho omyly na správnou míru a doplňujeme nové údaje o jím popsaných cestách.
Jak na to

Cesty jsou řazeny podle čísel v publikaci Piskač Petr: Výběr horolezeckých cest ve Vysokých Tatrách.

Texty jsou převzaty z internetových diskusí na serverech Lezec.cz, Horydoly.cz a z korespondence čtenářů. Pokud máte jakékoliv připomínky, pište do diskuse pod tímto článkem nebo se mailem obraťte na redakci tohoto serveru.

4

Malý Kežmarský štít – Vhloubením Sczepanských IV

Cesta nevede po čistém sněhu, ale jedná se o klasickou mixovou túru. Skalní je vodorovný traverz a oblézání příčného kamene (nejtěžší místo). Mixový je výlez z tohoto místa na traverzovou úzkou rampu vedoucí doleva k Bocekovu vodopádu. Přechod přes něj je čistý led a úzká polička za ním je zase skalní. Poté až na Nemecký rebrík pokračuje položený mixový terén sníh/led/tráva/skála.

Kuba Turek, jakub.turek@horydoly.cz

6

Malý Kežmarský štít – Levý Ypsilon V

Cesta není v severní stěně Malého Kežmarského štítu nejlehčí. Lehčí výstupy poskytují Nemecký rebrík (II), Vhloubení Sczepanských (IV) a Hrana Weberovky (IV+).

Kuba Turek, jakub.turek@horydoly.cz

10

Malý Kežmarský štít - Hrana Weberovky VI

Hrana Weberovky nemá příliš přesný popis. Navíc šestka to není a nikdy nebyla. Klasifikace VI je zřejmě tisková chyba v Kroutilově průvodci z roku 1977. V přiloženém schématu je nejtěžší místo klasifikováno IV+.

LukasB, lukas.bludsky@seznam.cz

15

Čierny štít – Stanislawského cesta IV

Je napsáno, že štandy jsou osazeny borháky. Není tomu tak. Maximálně, když se cesta sloučí u třetího štandu s Puškášovým pilierem vpravo. Ale štandy se tam dají vždy dobře udělat.

Ondřej Smrž

V podstatných pasážích cesty žádné borháky nejsou. Teprve až zcela nahoře, po spojení se s Puškášovou cestou, jsou borháky na posledních dvou stanovištích.

TomasK, tomas.kublak@centrum.cz

17

Čierny štít – Motykův komín V

U Motykova komína (který zná z doslechu), má Rybíz několik nepřesností. Borháky na štandech tam nikdy nebyly, stejně tak charakteristika "jeden z nejkrásnějších tatranských komínů" sem rozhodně nepatří (formulace z Kroutilova průvodce). Navíc Motykův komín se mi nezdá jako ideální slaňovací trasa, v létě je to fest lámavé a v zimě vysněžené. Mám dojem, že by to bylo buď v létě děsně nepohodlné, nebo že by to bylo celou zimu pod sněhem. Variantou je udělat slanění na Englischově cestě (normálce) od skalní jehličky na začátku traverzu.

LukasB, lukas.bludsky@seznam.cz

Cesta vede výrazným komínem mezi Stolarczikovou lávkou stoupající doleva a rampou Normální cesty, která traverzuje doprava. První převis překonáme trhlinou v jeho levé části, poté se dostaneme do jeskyňky pod druhým převisem. Stěnou vlevo nad převis a poté zpět do komína. Lehčím terénem na východní hřeben a normální cestou na vrchol. V zimě bývá spodní převis zasněžený, stěnka vlevo od druhého převisu ledovatá. Komín měří 130 metrů, na vrchol je dalších 200 metrů.

Kuba Turek, jakub.turek@horydoly.cz

18

Kolový štít – Šádkova cesta V

Zkuste si podle schématu slézt Šádkovu cestu na Kolový, chacha. Borháky na štandu? Často jinde, než je značeno v průvodci.

TomasK, tomas.kublak@centrum.cz

19

Jastrabia veža – sestup

Jedničková rampa těsně nad suťovým svahem překonává dva metry trojkového traverzu. Místo se dá jen špatně odjistit.

Kuba Turek, jakub.turek@horydoly.cz

22

Jastrabia veža – Severozápadním hřbenem III

Jedno krátké místo v polovině první délky má obtížnost II-III, zbytek je lehčí.

Kuba Turek, jakub.turek@horydoly.cz

31

Žltá stena – Východní stěnou III

V zimě jen to typický tatranský travnatý mix. Všude (včetně údajně skalních výšvihů ve středu stěny) roste tráva, do které jdou vrazit cepíny.

Kuba Turek, jakub.turek@horydoly.cz

39

Široká veža – Hucký/Mašek VI

U výstupu Mašek-Hudský na Širokou vežu komolí Rybíz jméno druhého z prvovýstupců na Hucký. Chyba byla již v Kroutilově průvodci z roku 1977.

LukasB, lukas.bludsky@seznam.cz

41

Široká veža – Motykova cesta V-VI

Motykova cesta středem jižní stěny Široké věže je velmi vágně popsána pouhým směrem ve spádnici dvou výrazných zářezů ve spodní části stěny. Nástup je ve výrazném plochém zářezu, ale první délka vede spíše stěnou vlevo od tohoto zářezu. Směr určují originální chyty ve tvaru hlubokých misek.

Kuba Turek, jakub.turek@horydoly.cz

45

Ľadový štít - Brnčálův pilíř V

Prvovýstupce se ve skutečnosti jmenoval A. Brnčal, tedy bez čárky nad písmenem "a".

Kuba Turek, jakub.turek@horydoly.cz

49

Lomnický štít – Jordánova cesta II

Jordánka prý vede sněhovou roklí k Bachledově štrbině, ale ve skutečnosti se obvykle nastupuje o jedno žebro nalevo od ní. Vyhneme se tím výstupu letním sněhem nebo vodopádem, případně zimnímu lavinéznímu terénu. Vlevo od žebra stoupáme hlubokou roklí až ke kolmým stěnám (CH). Od nich traverzuje doprava jasně viditelná rampa (I), která obchází první věžičku mohutného žebra. Za věžkou pokračuje rampa dál do sněhového žlabu z Bachledovy štrbiny. Pokud je málo sněhu, nevejdeme do žlabu, ale stoupáme vlevo od něj po lámavých a mokrých skálách (I-II). Traverz doprava do Rybízova směru uděláme v místě, kde je sklon žlabu nejmenší. Za vyššího stavu sněhu ve žlabu ho překročíme a na druhé straně vystoupáme pokračováním rampy (II) na travnaté žebro a jím stoupáme podle Rybízova popisu.

Kuba Turek, jakub.turek@horydoly.cz

50+51

Lomnický štít - cesty Stanislavského V a Orlowského V

Opět se v průvodci objevily tradiční chyby u Lomnického štítu. Stanislawski je vlastně Puškáš a Orlowski je vlastně Stanislawski. Je to rozšířený omyl a cesty jsou známy pod nesprávnými jmény. Zda-li jít proti proudu, může být předmětem diskuse.

LukasB, lukas.bludsky@seznam.cz

52

Lomnický štít – Hokejka VI+

Lezeckých délek je 9, tedy i 9 štandů (na štandech jsou dva nýty, pouze poslední štand má jen jeden). Nejtěžší místo cesty (převislá stěnka se dvěma skobkama, v průvodcích značeno A1) je v osmé délce. Kousek nad touto stěnkou je druhý postupový nýt v cestě a pár metrů nad ním je osmý štand. Dále se pak leze do komínku a jím až do trychtýře, kde je hned zkraje devátý štand. Odtud dále už jen cca 80 - 100 m choďáku na vrchol Lomnického štítu.

Dejf, dejf@koncept-ekotech.com

Hokejku jsem lezl ještě bez nýtů, takže teď nevím jak to je, ale občas mi připadne, že se štanduje zbytečně mnoho. Tehdy jsme to lezli ještě s jednoduchou padesátkou a udělali jsme tam celkem čtyři délky (druhá třetí + cca 5 m popolez) a nahoře dolez trychtýře. Takže nevím, ale devět délek, to se štanduje snad po dvaceti metrech, ne?

Radek, zoban@seznam.cz

71

Ostrý štít - sestup

Již pár let se nesestupuje obtížným hřebenem do Bílé lávky (býval to nejtěžší sestup v Tatrách vůbec), ale kousek od vrcholu po tomto hřebeni začíná slanění jižní stěnou se stabilními štandy.

Bidlo, petr.danis@terezango.cz

77

Gerlachovský štít – Krčmárov žlab II-III

Krčmarov žlab má být až šedesát stupňů prudký, ale takové strmosti dosahuje jenom závěrečná převěj. Jinak se jedná o sníh do 45 stupňů. V první třetině výstupu se i v zimě často objevuje 5-20 m vysoký skalní práh obtížnosti III.

Kuba Turek, jakub.turek@horydoly.cz

81

Batizovský štít – Kuttovy plotny VI

Kuttovy plotny na Rybízově nákresu vypadají, že vedou po jakémsi hřebeni nebo pilíři. Nic takového ovšem ve stěně není. A obtížnost rozhodně není VI (ani lehčí tatranské škály), ale 4+. Až na první jsou všechny štandy osazené dvěma borháky. Rybíz uvádí jen jeden borhák na celou cestu.

V předposlední délce je možné lézt původní variantou přes hladkou plotnu zprava doleva a potom po hřebeni na vrchol. Pokud chcete využít vyborhákovaných štandů, lezte od spodního okraje plotny doprava přes převisek do kouta (skoba v převisku ukáže kudy). Na konci kouta je kruh a od něho se jde po lávce 5 m doprava na kazatelnu ke štandu. Pokračujeme po lávce doprava pod položené plotny, jimi se dostaneme do štrbiny a po hřebeni na vrchol.

Nelze akceptovat Rybízův sestup. Z Kuttových ploten je možné slanit (lana 2x50 m) podél vylezené cesty. Lze též dolézt (II-III) vrchol Batizovského štítu, sestoupit východním hřebenem II (není snadný technicky ani orientačně) do Západného Batizovského sedla a pokračovat vodorovným hřebenem I do Východného Batizovského sedla. Odtud lze teprve bezpečně sestoupit do Batizovské doliny. Rybízův popisovaný sestup přímo ze Západného Batizovského sedla do doliny je lámavý a nebezpečný.

Kuba Turek, jakub.turek@horydoly.cz

83

Kačací štít – Středem SZ stěny IV

Kačací štít má taky čtyřku se severozápadu, ale rozhodně to není ta, kterou popisuje autor průvodce. Je od Birkenmajera a vede lámavými žlábky. Autor popisuje cestu z Batizovské doliny od JIHU!

Vokoun, jan.vokounek@tiscali.cz

87

Opálová stěna – Reichertova cesta IV

Na str. 113 je vlevo dole obrázek s vyznačeným výstupem č. 87. Podle autora průvodce to má být Reichartova cesta (Pravým žebrem JZ stěny), ale na obrázku je vyznačena cesta Levým žebrem.

TomasK, tomas.kublak@centrum.cz

96

Žabí koň – východním hřebenem III

Prvovýstup provedli 5. 8. 1907 Z. Klemensiewicz, R. Kordys, A. Znamiecky

Kuba Turek, jakub.turek@horydoly.cz

105

Ganek - Puškášův pilíř V

Puškáš na Ganek z Rumanovy dolinky není pětka, ale III, maximálně III-IV. Jedná se o lehký pilíř, kde se zabil Tatarka při lezení s dcerou.

Vokoun, jan.vokounek@tiscali.cz

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

rybízi, rybízi....
Nechci se hádat o serioznosti tohoto serveru, asi máme stejný názor, ale jak můžeš říc takovou hovadinu jako když ti pošlu opravu chyby, která byla VE TVÉM!!!!!! průvodci, no řekněme v kroutilově průvodci, nebo tvojí blbostí špatně přepsaná věta z kroutila, tak jak já (nebo kdokoli jiný) za ni může zodpovídat. A nechtěj po mě přesné nákresy. Když si něco vydáš, a kamarádi na ČHS ti to ještě podepíšou tak by jsi měl ty chyby sám opravovat. A neříkej nám jak ti lidi píšou že je ten průvodce skvělej, koho jsem potkal tak tě jenom posílal do prdele, možná pro někoho pochvala
 • Autor lumír
 • Datum a čas 7.10.2003 18:41
Reaguj
Re: Re: Re: Slovo autora a neserioznost tohoto serveru
Hele, "Ty co ho znáš", někdy je mlčeti zlato. Koukni se do Montany pořádně. Chroust tam recenzuje německý turistický průvodce od Berverlag Rudolf Rother.Pod Rybízem je podepsán -šp-, což jestli se nemýlím je autorská zkratka samotného vydavatele Montany J.Růžičky. (ona je to taky úplně stejná recenze, jaká je k nahlédnutí v Horokupectví na climbweb.cz.)Nevím, jaká pečlivka je Rybíz (mám důvody k jisté pochybnosti), ale ty, anonyme, si neumíš pečlivě přečíst ani Montanu.S pozdravem Tomáš Kublák.
 • Autor TomasK
 • Datum a čas 8.9.2003 15:40
Reaguj
A co na to Slováci?

Tohle jsem našel na Jamesáku. Je to jasný a výstižný, tak si to taky přečtěte.

Ujo Pickač inzeruje: Velke ahoj vsem slovenskym horolezcum!v soucasne chvili mam u sebe poslednich 500 ks noveho horol. pruvodce: Vyber cest ve Vysokych Tatrach... Ma-li jeste nekdo ze slovenskych horolezcu zajem, podrobnosti, a formular pro pripadnou elektronickou objednavku pruvodce najdete na adrese www.horosport.cz/pruvodceDekuji a vsem preji hezky den!Autor, Petr Piskac - Rybiz

A tuhle odpověď dostal: sprievodca od uja Piskaca je uplne super, napriklad na krajanie paradajok, alebo vyklepavanie reznov namiesto lezenia, kedze informacie su znacne skreslane, priam dezinformujuce, ale ked si k nemu clovek chtivy lezenia zoberie aj skuseneho horolezca, co uz uvedene cesty liezol, tak aj s vyssou pravdepodobnostou nieco vylezie.Ale podotykam, ze je to len, a len moj sukromny nazor.sa caftematusko

 • Autor Kája
 • Datum a čas 8.9.2003 14:59
Reaguj
Komínem slanit lze...
Rybíz píše, že "Komínem lze v zimě slanit". Naráží asi na náš společný zimní výstup a sestup, o kterém jsme mu vyprávěli a o kterém si mohl přečíst na starší internetové stránce. Ano, slanit lze. Nám třem, kteří jsme komínem vylezli nahoru a pamatovali jsme si štandy, to nečinilo obzvláštní potíže kromě nejistého visení v jedné skobě. Potřebovali jsme se totiž dostat k lyžím na úpatí komína. Další trojka, která sestupovala z normálky na Černý štít, nedala na naše varování a slaňovala v našich stopách. Při tom zažila spousta sněhu, padající kamení a noční návrat.
 • Autor Kuba Turek
 • Datum a čas 8.9.2003 13:46
Reaguj
doplnění
článek "opravníček" je složen z několika internetových diskusí. proto můj názor na Motykův komín působí poněkud nesouvisle. byla to reakce na vysvětlení, že je zde plánováno osazení borháků pro vytvoření slaňovací trasy.k poněkud paranoidní Rybízově reakci nemám slov.
Reaguj
Urážky prosím ne
Vážení, nešlo by přestat s osobními invektivami (když už s tím Rybíz začal) a věnovat se samotnému lezení? Jsou opravy v Horydoly správně? Jsou popisy v Rybízově průvodci správně? Díky Vokounovi za seriózní poznámky.
 • Autor Kuba Turek
 • Datum a čas 5.9.2003 10:45
Reaguj
Re: Re: Slovo autora a neserioznost tohoto serveru
Pavle, ... - to jsi možná ty!Podívej se do Montany na recenzi průvodce od Vladimíra - Chrousta- Procházky. Průvodčík je dobrej a kdo Rybíze zná, ví, že to není žádný ucho, ale pečlivka. 2 roky na něčem pracovat je úctyhodný výkon. Už jsi něco dokázal ty? Možná tak nadávat... Zamysli se nad sebou! Kdo je primitiv, promitiv zůstane do smrti.
 • Autor Ten, kdo ho zná
 • Datum a čas 5.9.2003 10:28
Reaguj
Chybky
Našel jsem taky dvě chybky (s ostatním připomínkami k cestám který znám souhlasím). Puškáš na Ganek z Rumanovy dolinky není pětka, ale III, maximálně III-IV. Je to lehký pilíř kde se zabil před dvěma lety Tatarka při lezení s dcerou.Kačací (nebo také Kačí) štít má taky čtyřku se severozápadu, ale rozhodně to není ta, kterou popisuje Petr Piskač. Je od Birkenmajera a vede lámavými žlábky. Autor popisuje cestu z Batizovské doliny od JIHU! Je to 83. Za svými poznatky si strojím a prosím tedy o zařazení do článku, možná to někomu pomůže, ačkoliv mi Petr Piskač vyhrožuje soudem.
 • Autor Vokoun
 • Datum a čas 5.9.2003 09:53
Reaguj
Re: Slovo autora a neserioznost tohoto serveru
Piskace neznam, ale podle toho kolik kokotin zvladnul vmestnat do jednoho odstavce to bude velkej magor.
 • Autor Pavel
 • Datum a čas 3.9.2003 12:50
Reaguj
Chyby mi přijdou podstatné
Prošel jsem si prvních asi 40 připomínek a jsou-li pravdivé příjdou mi to chyby podstatné. Možná měl Rybíz pátrat než průvodce vydal, než se nyní vztekat a kopat kolem sebe....Až budu bez práce a bez peněz asi taky vydám nějakýho průvodce nejlépe pro oblast kde jsem ještě nebyl lízt.....
 • Autor Radim
 • Datum a čas 3.9.2003 11:18
Reaguj
Celkem 16 příspěvků v diskuzi


Severní převis v Černolicích

Severní převis v Černolicích

CLIMBING GUIDE Pěkné čtyřky a pětky vedou v severní stěně Čertových skal u Černolic. Nejhezčí je Severní převis s jedním kruhem.  ... celý článek

Českými mistry v lezení na rychlost jsou Khaibullin a Cibulková

Čedičové lezení na vrchu Káčov

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.czNejčtenější články

Lanové parky a centra

Lanové parky a centra

AKTUALIZACE. Přinášíme nejobsažnější přehled lanových parků a lanových center v Česku a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy na provozovatele. Vysoká lana totiž nejsou kvůli bezpečnosti volně přístupná. Při lezení musí být vždy
Kam nelézt 2021

Kam nelézt 2021

VYSOČINA Které skály vynechat ze svých plánů? V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémech v horolezeckých terénech.
Stráník vylezl 4. místo v Moskvě

Stráník vylezl 4. místo v Moskvě

Martin Stráník dolezl na 4. místě na Mistrovství světa v Moskvě. V disciplíně lezení na obtížnost soutěžila prakticky celá světová špička s výjimkou Adama Ondry.
Beal Tract Up vraťte, jinak se můžete zabít!

Beal Tract Up vraťte, jinak se můžete zabít!

Beal okamžitě vyřazuje z používání, prodej a výroby horolezeckou pomůcku Tract Up. Má sloužit jako upínacího zařízení na záchranné a nouzové operace na lyně ve výškách.
Plasierkletterei v Rakouslandu

Plasierkletterei v Rakouslandu

AKTUALIZACE Přináším tip na nějaké to polezení v Horním Rakousku, z Prahy pouhých 320 kilometrů a něco nad čtyři hodiny jízdy, a v Českých Budějovicích by chtěl žít každý, páč je to po cestě.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Caravaning - veletrh Brno, BVV 21.-24.10. 21.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Ostrava 22.-30.10. 22.10.
IMTM - veletrh Izrael, Tel Aviv 26.-27.10. Cestovní ruch 26.10.
Uzavření chodníků v Tatrách Vysoké, Západní a Belianské Tatry Vstup do dolin povolen 16.6.-31.10. 31.10.
Konec pískovcové sezony
  Lezení na pískovci je v Čechách povoleno 1.4.-31.10. 31.10.
Orientační běh pražských horolezců Bedřichov 12.-13.11. 12.11.
Obzory - cestovatelský festival Praha, Filozofická fakulta 13.-14.11. 13.11.
Touristik a Caravaning - veletrh Německo, Lipsko 17.-21.11. 17.11.
Horolezecká fotografie - výstava Turnov, Muzeum Českého ráje 16.9.-17.11. Fotografoval Karel Vlček 17.11.
TT - veletrh cestovního ruchu
Polsko, Varšava 24.-26.11. 24.11.

Diskuse

Odvaha nic netušících Nobody, 21.10.2021 12:19, 2 příspěvky
Odvaha nic netušících Nobody, 21.10.2021 12:18, 2 příspěvky
Má to cenu? IvanN, 21.10.2021 1:11, 1 příspěvek
TDMB Pivoň, 19.10.2021 12:48, 2 příspěvky
Island Šlojíř, 19.10.2021 11:31, 2 příspěvky
slovenské bonusy ??? Tomáš, 17.10.2021 14:35, 2 příspěvky
Ja len tak trošku rýpnem. Horydoly - Andrea Černá, 13.10.2021 11:09, 2 příspěvky
Ja len tak trošku rýpnem. Borek, 13.10.2021 10:25, 2 příspěvky
Hloupost tady kvete Stix, 12.10.2021 16:15, 1 příspěvek
Další slevy Majka, 12.10.2021 10:05, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Caravaning Brno Horydoly , 20.10.2021 13:25
Festival otevřených sklep... Horydoly , 11.10.2021 13:14
Caravaning Brno - doprovo... Horydoly , 7.10.2021 0:20
Od nevidím do nevidím Horydoly , 5.10.2021 23:24
Caravaning Brno 21.-24.10. Horydoly , 5.10.2021 17:04
Nesprávné testování klien... Horydoly , 4.10.2021 1:25
Concorso d'Eleganza Villa... Horydoly , 29.9.2021 16:00
Střední Čechy turistické Horydoly , 23.9.2021 14:04