Šéfka ČHS: Alena Čepelková

Šéfka ČHS: Alena Čepelková
SDÍLEJ:
Předsedkyní Českého horolezeckého svazu byla na dnešní valné hromadě (neděle 20. března) zvolena Alena Čepelková. Vyměnila si tak funkci s bývalým předsedou Jiřím Novákem, který se stal jejím místopředsedou.
Jak na to Rozhovor s novou předsedkyní

Alena Čepelková odmítla poskytnout po svém zvolení rozhovor na téma jejích nejbližších záměrů v horolezeckém svazu. Vyžádala si zaslání otázek e-mailem. Podotýkáme, že tento nešvar je rozšířený především ve státních úřadech a některých velkých firmách a mluví obvykle o nedostatečném sebevědomí organizací či jejich představitelů.

Ve vedení Českého horolezeckého svazu nastalo po dnešní valné hromadě personální zemětřesení.

(Staro)nová jména

Hned po nové předsedkyni Aleně Čepelkové se objevily ve výkonném výboru a na postech místopředsedů nové tváře anebo aspoň staronová jména změnila role.

Předsedou kontrolní a revizní komise zůstal Zdeněk Vévoda.

Prvním mistopředsedou pro ekonomiku je Jiří Novák (bývalý předseda ČHS a docent stavební fakulty ČVUT), druhým místopředsedou pro organizační záležitosti se stal jeho jmenovec Igor Novák (spolumajitel firmy na management projektů a bývalý šéf metodické komise).

Členy výkonného výboru byli zvoleni Stanislav Šilhán (majitel velkoobchodu Vertical Sport a zastoupení Petzl), Pavel Weisser (vyjednávač s ochranáři v Moravském krasu), Josef Uherka (dlouholetý člen metodické komise) a Soňa Boštíková (spolumajitelka Namche a učitelka).

Už si nebere servítky

Valnou hromadu roku 2005 zahájil odstupující předseda Jiří Novák krátkou bilancí. Za jeho předsednictví vzrostl počet členů Českého horolezeckého svazu o polovinu na dnešních 11 882 členů organizovaných ve 369 oddílech. Později vyšlo najevo, že 16 % členů má individuální členství mimo oddíly.

Své spolupracovníky ve výkonném výboru ohodnotil jednoho po druhém. Dušan Stuchlík a Petr Hejtmánek prý žili především metodickou a ochranářskou komisí, jimž šéfovali. Martin Mellan a Jiří Všetečka vylízávali drobné úkoly. "Nevím, že jsem měl dva místopředsedy," prohlásil o Aleně Čepelkové a Janu Bloudkovi. Potom své tvrzení trochu zmírnil: "S Alenou jsme měl pohovor a její práce se zlepšila. Bloudek se koncentroval na rozpočet a měl řídit sekretariát." Nakonec dodal: "V některých věcech byla práce zoufalá, že se mi ani nechce vzpomínat."

Švihadla úspěšně lobují

Oba zástupci závodních komisí Slávek Vomáčko za dospělé a Dan Kadlec za děti a mládež si jako každý rok stěžovali, že jim ekonom svazu Jan Bloudek ubral peníze v rozpočtu.

Že jejich lobování bylo úspěšné, potvrdila pozdější volba, ve které Bloudek neprošel. "Vyhráli švihadla," hořce to hodnotil později jeden z významných členů ČHS.

Vystoupení obou zástupců závodníků se dále nesla v duchu obhajoby, proč podporují disciplínu lezení na rychlost. Důvodem jsou peníze ze státního rozpočtu na reprezentaci podle výsledků. Každá medaile je při tomto sčítání dobrá. Stěžejní pro diváky i samotné závodníky je ovšem samozřejmě lezení na obtížnost.

Mezi dospělými jasně dominuje vítěz světového poháru Tomáš Mrázek a za ním zeje podle Vomáčka výkonnostní propast. Mezi ženami je nejlepší Tereza Kysilková, ale ta se prý začne věnovat studiu na úkor závodění.

Mládež má své nejlepší zástupce zosobněné Martin Stráníkem, Silvií Rajfovou a Liborem Hrozou, kteří se dokázali vyšplhat "na bednu" v evropském poháru a na mistrovství světa.

Hory patří všem dětem

Naopak několikaletý boj s výkonným výborem definitivně prohrála komise lezení mládeže na horách. "Je nesmyslné, aby byly dvě komise mládeže," prohlásil dosavadní člen výkonného výboru Jiří Všetečka. "Mládež je jen jedna." Jan Bloudek tedy navrhl, aby všechny peníze pro mládež v horách byly přesunuty do grantové části rozpočtu.

O peníze tak může požádat jakýkoliv oddíl, který se stará o horolezecký potěr, a nejenom vedení komise. Znamená to de facto její zánik. Zástupce komise Martin Macek o peníze bojoval na valné hromadě dlouho a úporně, ale od prvních minut jeho obhajoby bylo jasné, že prohrál. V kuloárech se nesla zpráva, že Laďka Bimboška Bímová, která komisi do té doby vedla, právě běžkuje v Krkonoších.

Do peněz si nenecháme mluvit

Další prohraný boj vedl Radim Bzura s návrhem konkurenčního rozpočtu ČHS na rok 2004. Přesunoval v něm finance tak, aby poskytl co největší servis všem členům. Ve skutečnosti však šlo o pokus zastavit zvýhodňování závodníků na úkor ostatních členů svazu.

Vomáčko a Kadlec to potvrdili divokými gesty v lavicích a vzrušenými komentáři. Nechtěli prostě přijít o peníze pro své ovečky.

Výkonný výbor s Bzurou sehrál podobnou kulišárnu jako před dvěma roky. Nechal hlasovat o jeho návrhu rozpočtu, ale hlasování neproběhlo u návrhu výkoného výboru. Ten byl později automaticky odhlasován jako součást usnesení valné hromady 2005. To vždy probíhá na konci valné hromady bez většího zájmu delegátů, s únavou sedící za krkem a přáním, aby už bylo všechno za nimi.

Navíc Bzura musel mluvit bez mikrofonů a zadní polovina lavic ho neslyšela, protože v tu chvíli nefungovalo ozvučení posluchárny.

"Mělo by se hlasovat zvlášť, říkal jsem to i předsedovi," vyjadřoval své mínění předseda kontrolní a revizní komise Zdeněk Vévoda. Jiří Všetečka však odhalil motivaci pro neférové jednání: "Když valná hromada neodhlasuje navrhovaný rozpočet, výkonný výbor sekne s funkcí. Musíte nám přece věřit!"

Úplně jiného mínění byl ovšem předseda slovenského JAMESu Paľo Vaško, který přijel na valnou hromadu jako host. O nejbližší přestávce zašel za Radimem Bzurou a potvrdil správnost jeho návrhu: "U nás to také tak máme."

Na lyžích bez vzrušení

Za zmínku stojí odstoupení Reného Bulíře z vedení komise tradičního skialpinismu. V čele horolezců na lyžích stál od roku 1974! Stačil ještě oznámit, že nejlepším sjezdem roku 2004 se stal sjezd Pallaviciniho kuloárem zpod Grossglockneru.

Závodní skialpinisté si pochvalovali, že na mistrovství světa skončili v hodnocení států o jedno místo před Slovenskem.

Všechno možné

Slovenský předseda JAMESu potvrdil, že nová chata Pod Rysmi ve Vysokých Tatrách bude stát výše na hřebeni a měla by být první horskou chatou alpského typu na Slovensku. Stavět by se mělo začít v roce 2006 a v tu chvíli uvolní sto tisíc korun dávno přislíbené pomoci i Český horolezecký svaz. Celkový rozpočet na stavbu nové a zbourání staré chaty se odhaduje na šest až osm milionů korun.

Český horolezecký svaz chystá nové přehledné internetové stránky, ale kdy spustí ostrý provoz, nedokázal manažer Jindřích Pražák říci.

Na valné hromadě byli dekorování držitelé výstupů roku 2004 v horách a na pískovcích. Bohužel při tom nebyl kromě zpravodajů Horydoly.cz a Lezec.cz žádný novinář, který by roznesl zprávu o úspěších českého horolezectví do světa.

Kontrolní a revizní komise neshledala žádné důležité nedostatky za rok 2004.

Šéf metodické komise Dušan Stuchlík oznámil, že nové instruktorské kurzy začínají v květnu letošního roku.

Ochrana přírody se otevírá pro neorganizované lezce

Petr Hejtmánek nesplnil usnesení minulé valné hromady o vytvoření systému na rozdělování materiálu na přejišťování skalních oblastí. Nikomu to ovšem moc nevadilo, protože bylo jasné, že nebude napříště zvolen do výkonného výboru.

Upozornil ovšem na zásadní změnu související se vstupem Česka do Evropské unie. Všechno podle něho směřuje k jednotným pravidlům pro všechny horolezce, ať jsou organizovaní v ČHS a UIAA či nikoliv. I bez horolezeckého průkazu bude možné lézt po skálách v chráněných územích, ale jen za dodržování určených pravidel. "Z jednání na ministerstvu životního prostředí cítím, že situace se bude kvůli tomu zhoršovat a přístupných skal bude méně."

Po zvolení předsedkyně Alena Čepelkové následoval potlesk, druhý místopředseda Igor Novák sklidil potlesk o něco menší a kontrolor Zdeněk Vévoda dostal zdvořilé ticho, protože na tuto funkci kandidoval sám, ale byl zvolen téměř jednotně. Po ohlášení výsledků volby prvního místopředsedy Jiřího Nováka a výkonného výboru nastalo rozpačité ticho, ve kterém by se dalo napětí a zklamání mezi delegáty krájet.

Do Novákovy kapsy

Na závěr si mohl každý delegát vyzvednout jako dárek pro svůj oddíl horolezecký průvodce po Bergellu. Nejen že je nepovedený a neúplný, ale ještě k tomu pochází z pera starého předsedy, nového místopředsedy a zároveň čestného člena ČHS Jiřího Nováka.

Takové faux paux není náhoda. Už se to stalo podruhé a střet zájmů je z této akce cítit na sto honů. Vzpomínáte, jak se na diskusních webech vedení ČHS v roce 2003 dušovalo, že koupě Novákova průvodce Severní Vápencové Alpy pro delegáty valné hromady byla náhoda a že si něco takového příště rozmyslí? Houby si rozmyslelo...

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Re: Re: Personalistika
Dosud jsme si s Igorem tykali.
Reaguj
Re: Re: Re: Personalistika
Jakmile jsem na te firme chtel jit dal z hlavni stranky, tak mi to sproste vynadalo, ze prej jsem "invalidni charakter"! No, oni si tam vubec neberou servitky a reknou to pekne od plic! Kdybych mel z te hlavni stranky rici, cim se zabyvaji, tak reknu asi ze kontaktni magii a nebo mozna take chovem krecku. (?) Ale ma bystrost je podprumerna.
Reaguj
Re: Re: Re: Personalistika
Upřímně řečeno mne ani tak moc nezajímá, co Igor Novák dělá, jako spíš to, že místopředseda horosvazu se pár hodin po svém zvolení také zařadil mezi ty magory, co po internetu a zvláště směrem k novinářům dokážou odhodit lidskou slušnost a začnou svůj příspěvek například arogantním a sprostým "Pokud se vydáváš za novináře...". Dovolil by si to při osobním kontaktu?
  • Autor PetrB
  • Datum a čas 25.3.2005 22:51
Reaguj
Re: Re: Personalistika
Průměrně bystrý čtenář internetu ukáže kurzorem na Igorův podpis, podívá se ze které domény uvádí mail a tipne si, jak by mohla vypadat adresa www prezentace;-)V Igorově předvolebním profilu byl na jeho firmu odkaz, Kubova chybka mě tedy překvapila, ale to se stává i v seriozních médiích :-P
  • Autor Joe
  • Datum a čas 25.3.2005 13:47
Reaguj
Re: Re: Personalistika
  • Autor P
  • Datum a čas 23.3.2005 11:05
Reaguj
Re: Personalistika
Proč hned ten útočný tón. Čeho tedy jste spolumajitelem? Proč o tom něo neříct čtenářům a lidem z branže?
  • Autor PetrB
  • Datum a čas 23.3.2005 00:30
Reaguj
Re: Personalistika
Díky za upřesnění. Personální práce (školení apod.) je jen část Vaší práce, že? Zároveň děkuju za radu ohledně mé profese.
Reaguj
Personalistika
Kubo Turku, pokud se vydáváš za novináře, prosím ověřuj si zdroje, zejména o lidech. Nejsem majitel personální firmy, jak uvádíš. Děkuji za opravu.
Reaguj
Re: Re: Zpráva o VH
Předání výstupů roku by bylo nejlepší v Lucerně, za přítomnosti prezidenta republiky a vyslanců zemí EU, spojené se zábavnou show, o tom žádná :-)
Reaguj
Re: Zpráva o VH
No stejně - měl tam samozřejmě být někdo z velkých deníků, ČTK a podobně. Ne jen my, kteří boucháme do klávesnic o pidioboru jako je horolezectví. (Já vím, již proběhla tiskovka, ale předání by mělo být slavnostnější a atraktivnější.)
Reaguj
Celkem 16 příspěvků v diskuzi


Malý Jezdec - skalní maličkost na konec sezony

Malý Jezdec - skalní maličkost na konec sezony

CLIMBING GUIDE Těsně před nástupem zimy jsme si užili poslední letní radovánky - lezení, koloběžku a kolo. Maličkosti nás naposledy potěšily. Výstup na pěknou věžičku Malý Jezdec jsme uskutečnili v Jizerkách.... celý článek

Mount Everest: nejvyšší hora světa (8850 m)

Petr Schnabl zemřel, do Kiwi už nikdy nezajdeme koupit mapu či průvodce

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Hüttengrat na Hochwiesler nad Gimpelhaus

Hüttengrat na Hochwiesler nad Gimpelhaus

CLIMBING GUIDE Hüttengrat je ideální cesta na první nebo poslední lezení horolezeckého zájezdu do Tannheimerských Alp. Od chaty Gimpel dojdeme na nástup za 20 minut a od vedlejší chaty Tannheimer jen
Kuloárem na Kozí vrch

Kuloárem na Kozí vrch

Chtěli jsme si vyzkoušet, jak vypadají rekreační horolezecké cesty v horách jižně a západně od našich hranic. Jeden stometrový výstup podobného charakteru vedl na Kozí vrch u Ústí nad Labem. Bohužel zákaz lezení
Zhodnotenie letnej turistickej sezóny

Zhodnotenie letnej turistickej sezóny

Záchranári slovenskej Horskej záchrannej služby počas leta pomáhali najčastejšie Slovákom, a to v 235 prípadoch, Poliakom 63krát, Českým turistom 62krát, ostatní boli návštevníci horských oblastí z ďalších 12 krajín.
Domácí výroba horolezeckého materiálu 1988?

Domácí výroba horolezeckého materiálu 1988?

RETRO Jsem velmi rád, dostane-li se mi do ruky časopis Vámi vydávaný, časopis Hory. Dělal jsem povícero sportů, ale všech jsem musel pro různé důvody zanechat buď úpině nebo částečně.
Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2022

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2022

KOHÚTIK Zprávy, novinky, aktuality, fotografie a videa z Vysokých Tater, z nejvyššího pohoří Karpat.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 2.-18.12. 2.12.
Salon Nautique - veletrh Francie, Paříž 3.-10.12. Lodě 3.12.
Sherpafest Praha, Aero Horolezecké filmy 3.12.
Dry Tool Cup - mistrovství Česka Brno, pilíř pod přehradou Lezecké závody 3.12.
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 5.-8.12. 5.12.
Nepál- diashow Brno, Klub cestovatelů Přednáší Standa Dadák 7.12. 18:30
ISPO China - veletrh Čína, Peking 9.-11.12. 9.12.
Albánie a Kosovo - diashow Ostravice, PePe bakery Přednáší David Hainall 9.12. 19:00
Polabský pavouk Nymburk, sokolovna Lezecké závody 10.12.
Olympijský šplh Praha, Harfa   10.12.

Diskuse

zima Jana Bokšová, 2.12.2022 17:55, 1 příspěvek
tradiční bota Lukas B., 1.12.2022 13:09, 1 příspěvek
Správný počin Honza, 30.11.2022 11:48, 6 příspěvků
Re: Re: Iva Didová, Stand... Horydoly, 29.11.2022 22:40, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 29.11.2022 22:06, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 29.11.2022 19:42, 134 příspěvků
zlatý poklad Honza, 29.11.2022 15:20, 1 příspěvek
Re: Re: Iva Didová, Stand... Honza, 29.11.2022 14:55, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 29.11.2022 14:33, 134 příspěvků
Párty oblečení od MOHITO Mohito Party obleceni, 29.11.2022 12:27, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38