Šéfka ČHS: Alena Čepelková

Šéfka ČHS: Alena Čepelková
SDÍLEJ:
Předsedkyní Českého horolezeckého svazu byla na dnešní valné hromadě (neděle 20. března) zvolena Alena Čepelková. Vyměnila si tak funkci s bývalým předsedou Jiřím Novákem, který se stal jejím místopředsedou.
Jak na to Rozhovor s novou předsedkyní

Alena Čepelková odmítla poskytnout po svém zvolení rozhovor na téma jejích nejbližších záměrů v horolezeckém svazu. Vyžádala si zaslání otázek e-mailem. Podotýkáme, že tento nešvar je rozšířený především ve státních úřadech a některých velkých firmách a mluví obvykle o nedostatečném sebevědomí organizací či jejich představitelů.

Ve vedení Českého horolezeckého svazu nastalo po dnešní valné hromadě personální zemětřesení.

(Staro)nová jména

Hned po nové předsedkyni Aleně Čepelkové se objevily ve výkonném výboru a na postech místopředsedů nové tváře anebo aspoň staronová jména změnila role.

Předsedou kontrolní a revizní komise zůstal Zdeněk Vévoda.

Prvním mistopředsedou pro ekonomiku je Jiří Novák (bývalý předseda ČHS a docent stavební fakulty ČVUT), druhým místopředsedou pro organizační záležitosti se stal jeho jmenovec Igor Novák (spolumajitel firmy na management projektů a bývalý šéf metodické komise).

Členy výkonného výboru byli zvoleni Stanislav Šilhán (majitel velkoobchodu Vertical Sport a zastoupení Petzl), Pavel Weisser (vyjednávač s ochranáři v Moravském krasu), Josef Uherka (dlouholetý člen metodické komise) a Soňa Boštíková (spolumajitelka Namche a učitelka).

Už si nebere servítky

Valnou hromadu roku 2005 zahájil odstupující předseda Jiří Novák krátkou bilancí. Za jeho předsednictví vzrostl počet členů Českého horolezeckého svazu o polovinu na dnešních 11 882 členů organizovaných ve 369 oddílech. Později vyšlo najevo, že 16 % členů má individuální členství mimo oddíly.

Své spolupracovníky ve výkonném výboru ohodnotil jednoho po druhém. Dušan Stuchlík a Petr Hejtmánek prý žili především metodickou a ochranářskou komisí, jimž šéfovali. Martin Mellan a Jiří Všetečka vylízávali drobné úkoly. "Nevím, že jsem měl dva místopředsedy," prohlásil o Aleně Čepelkové a Janu Bloudkovi. Potom své tvrzení trochu zmírnil: "S Alenou jsme měl pohovor a její práce se zlepšila. Bloudek se koncentroval na rozpočet a měl řídit sekretariát." Nakonec dodal: "V některých věcech byla práce zoufalá, že se mi ani nechce vzpomínat."

Švihadla úspěšně lobují

Oba zástupci závodních komisí Slávek Vomáčko za dospělé a Dan Kadlec za děti a mládež si jako každý rok stěžovali, že jim ekonom svazu Jan Bloudek ubral peníze v rozpočtu.

Že jejich lobování bylo úspěšné, potvrdila pozdější volba, ve které Bloudek neprošel. "Vyhráli švihadla," hořce to hodnotil později jeden z významných členů ČHS.

Vystoupení obou zástupců závodníků se dále nesla v duchu obhajoby, proč podporují disciplínu lezení na rychlost. Důvodem jsou peníze ze státního rozpočtu na reprezentaci podle výsledků. Každá medaile je při tomto sčítání dobrá. Stěžejní pro diváky i samotné závodníky je ovšem samozřejmě lezení na obtížnost.

Mezi dospělými jasně dominuje vítěz světového poháru Tomáš Mrázek a za ním zeje podle Vomáčka výkonnostní propast. Mezi ženami je nejlepší Tereza Kysilková, ale ta se prý začne věnovat studiu na úkor závodění.

Mládež má své nejlepší zástupce zosobněné Martin Stráníkem, Silvií Rajfovou a Liborem Hrozou, kteří se dokázali vyšplhat "na bednu" v evropském poháru a na mistrovství světa.

Hory patří všem dětem

Naopak několikaletý boj s výkonným výborem definitivně prohrála komise lezení mládeže na horách. "Je nesmyslné, aby byly dvě komise mládeže," prohlásil dosavadní člen výkonného výboru Jiří Všetečka. "Mládež je jen jedna." Jan Bloudek tedy navrhl, aby všechny peníze pro mládež v horách byly přesunuty do grantové části rozpočtu.

O peníze tak může požádat jakýkoliv oddíl, který se stará o horolezecký potěr, a nejenom vedení komise. Znamená to de facto její zánik. Zástupce komise Martin Macek o peníze bojoval na valné hromadě dlouho a úporně, ale od prvních minut jeho obhajoby bylo jasné, že prohrál. V kuloárech se nesla zpráva, že Laďka Bimboška Bímová, která komisi do té doby vedla, právě běžkuje v Krkonoších.

Do peněz si nenecháme mluvit

Další prohraný boj vedl Radim Bzura s návrhem konkurenčního rozpočtu ČHS na rok 2004. Přesunoval v něm finance tak, aby poskytl co největší servis všem členům. Ve skutečnosti však šlo o pokus zastavit zvýhodňování závodníků na úkor ostatních členů svazu.

Vomáčko a Kadlec to potvrdili divokými gesty v lavicích a vzrušenými komentáři. Nechtěli prostě přijít o peníze pro své ovečky.

Výkonný výbor s Bzurou sehrál podobnou kulišárnu jako před dvěma roky. Nechal hlasovat o jeho návrhu rozpočtu, ale hlasování neproběhlo u návrhu výkoného výboru. Ten byl později automaticky odhlasován jako součást usnesení valné hromady 2005. To vždy probíhá na konci valné hromady bez většího zájmu delegátů, s únavou sedící za krkem a přáním, aby už bylo všechno za nimi.

Navíc Bzura musel mluvit bez mikrofonů a zadní polovina lavic ho neslyšela, protože v tu chvíli nefungovalo ozvučení posluchárny.

"Mělo by se hlasovat zvlášť, říkal jsem to i předsedovi," vyjadřoval své mínění předseda kontrolní a revizní komise Zdeněk Vévoda. Jiří Všetečka však odhalil motivaci pro neférové jednání: "Když valná hromada neodhlasuje navrhovaný rozpočet, výkonný výbor sekne s funkcí. Musíte nám přece věřit!"

Úplně jiného mínění byl ovšem předseda slovenského JAMESu Paľo Vaško, který přijel na valnou hromadu jako host. O nejbližší přestávce zašel za Radimem Bzurou a potvrdil správnost jeho návrhu: "U nás to také tak máme."

Na lyžích bez vzrušení

Za zmínku stojí odstoupení Reného Bulíře z vedení komise tradičního skialpinismu. V čele horolezců na lyžích stál od roku 1974! Stačil ještě oznámit, že nejlepším sjezdem roku 2004 se stal sjezd Pallaviciniho kuloárem zpod Grossglockneru.

Závodní skialpinisté si pochvalovali, že na mistrovství světa skončili v hodnocení států o jedno místo před Slovenskem.

Všechno možné

Slovenský předseda JAMESu potvrdil, že nová chata Pod Rysmi ve Vysokých Tatrách bude stát výše na hřebeni a měla by být první horskou chatou alpského typu na Slovensku. Stavět by se mělo začít v roce 2006 a v tu chvíli uvolní sto tisíc korun dávno přislíbené pomoci i Český horolezecký svaz. Celkový rozpočet na stavbu nové a zbourání staré chaty se odhaduje na šest až osm milionů korun.

Český horolezecký svaz chystá nové přehledné internetové stránky, ale kdy spustí ostrý provoz, nedokázal manažer Jindřích Pražák říci.

Na valné hromadě byli dekorování držitelé výstupů roku 2004 v horách a na pískovcích. Bohužel při tom nebyl kromě zpravodajů Horydoly.cz a Lezec.cz žádný novinář, který by roznesl zprávu o úspěších českého horolezectví do světa.

Kontrolní a revizní komise neshledala žádné důležité nedostatky za rok 2004.

Šéf metodické komise Dušan Stuchlík oznámil, že nové instruktorské kurzy začínají v květnu letošního roku.

Ochrana přírody se otevírá pro neorganizované lezce

Petr Hejtmánek nesplnil usnesení minulé valné hromady o vytvoření systému na rozdělování materiálu na přejišťování skalních oblastí. Nikomu to ovšem moc nevadilo, protože bylo jasné, že nebude napříště zvolen do výkonného výboru.

Upozornil ovšem na zásadní změnu související se vstupem Česka do Evropské unie. Všechno podle něho směřuje k jednotným pravidlům pro všechny horolezce, ať jsou organizovaní v ČHS a UIAA či nikoliv. I bez horolezeckého průkazu bude možné lézt po skálách v chráněných územích, ale jen za dodržování určených pravidel. "Z jednání na ministerstvu životního prostředí cítím, že situace se bude kvůli tomu zhoršovat a přístupných skal bude méně."

Po zvolení předsedkyně Alena Čepelkové následoval potlesk, druhý místopředseda Igor Novák sklidil potlesk o něco menší a kontrolor Zdeněk Vévoda dostal zdvořilé ticho, protože na tuto funkci kandidoval sám, ale byl zvolen téměř jednotně. Po ohlášení výsledků volby prvního místopředsedy Jiřího Nováka a výkonného výboru nastalo rozpačité ticho, ve kterém by se dalo napětí a zklamání mezi delegáty krájet.

Do Novákovy kapsy

Na závěr si mohl každý delegát vyzvednout jako dárek pro svůj oddíl horolezecký průvodce po Bergellu. Nejen že je nepovedený a neúplný, ale ještě k tomu pochází z pera starého předsedy, nového místopředsedy a zároveň čestného člena ČHS Jiřího Nováka.

Takové faux paux není náhoda. Už se to stalo podruhé a střet zájmů je z této akce cítit na sto honů. Vzpomínáte, jak se na diskusních webech vedení ČHS v roce 2003 dušovalo, že koupě Novákova průvodce Severní Vápencové Alpy pro delegáty valné hromady byla náhoda a že si něco takového příště rozmyslí? Houby si rozmyslelo...

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Re: Re: Personalistika
Dosud jsme si s Igorem tykali.
Reaguj
Re: Re: Re: Personalistika
Jakmile jsem na te firme chtel jit dal z hlavni stranky, tak mi to sproste vynadalo, ze prej jsem "invalidni charakter"! No, oni si tam vubec neberou servitky a reknou to pekne od plic! Kdybych mel z te hlavni stranky rici, cim se zabyvaji, tak reknu asi ze kontaktni magii a nebo mozna take chovem krecku. (?) Ale ma bystrost je podprumerna.
Reaguj
Re: Re: Re: Personalistika
Upřímně řečeno mne ani tak moc nezajímá, co Igor Novák dělá, jako spíš to, že místopředseda horosvazu se pár hodin po svém zvolení také zařadil mezi ty magory, co po internetu a zvláště směrem k novinářům dokážou odhodit lidskou slušnost a začnou svůj příspěvek například arogantním a sprostým "Pokud se vydáváš za novináře...". Dovolil by si to při osobním kontaktu?
  • Autor PetrB
  • Datum a čas 25.3.2005 22:51
Reaguj
Re: Re: Personalistika
Průměrně bystrý čtenář internetu ukáže kurzorem na Igorův podpis, podívá se ze které domény uvádí mail a tipne si, jak by mohla vypadat adresa www prezentace;-)V Igorově předvolebním profilu byl na jeho firmu odkaz, Kubova chybka mě tedy překvapila, ale to se stává i v seriozních médiích :-P
  • Autor Joe
  • Datum a čas 25.3.2005 13:47
Reaguj
Re: Re: Personalistika
  • Autor P
  • Datum a čas 23.3.2005 11:05
Reaguj
Re: Personalistika
Proč hned ten útočný tón. Čeho tedy jste spolumajitelem? Proč o tom něo neříct čtenářům a lidem z branže?
  • Autor PetrB
  • Datum a čas 23.3.2005 00:30
Reaguj
Re: Personalistika
Díky za upřesnění. Personální práce (školení apod.) je jen část Vaší práce, že? Zároveň děkuju za radu ohledně mé profese.
Reaguj
Personalistika
Kubo Turku, pokud se vydáváš za novináře, prosím ověřuj si zdroje, zejména o lidech. Nejsem majitel personální firmy, jak uvádíš. Děkuji za opravu.
Reaguj
Re: Re: Zpráva o VH
Předání výstupů roku by bylo nejlepší v Lucerně, za přítomnosti prezidenta republiky a vyslanců zemí EU, spojené se zábavnou show, o tom žádná :-)
Reaguj
Re: Zpráva o VH
No stejně - měl tam samozřejmě být někdo z velkých deníků, ČTK a podobně. Ne jen my, kteří boucháme do klávesnic o pidioboru jako je horolezectví. (Já vím, již proběhla tiskovka, ale předání by mělo být slavnostnější a atraktivnější.)
Reaguj
Celkem 16 příspěvků v diskuzi


Alpy AKTUÁLNĚ 2024

Alpy AKTUÁLNĚ 2024

GLOCKNER Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.... celý článek

Zprávy od horolezců 2024

Loužecká vyhrála mistrovství světa i světový pohár v ledovém lezení

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Tatranská Kupola na lyžích

Tatranská Kupola na lyžích

SKI GUIDE Kupola sedí jako čepice nad Zbojnickou chatou ve Vysokých Tatrách. Štít je to impozantní, vysoký, ale zároveň málokdy navštěvovaný. Turisté o něj nemají zájem a horolezcům připadají její stěny nehezké. Zbývají
Jak letos vypadají ledopády 2024

Jak letos vypadají ledopády 2024

AKTUALIZACE Přinášíme průběžné ledolezecké zprávy z Česka a Slovenska. Pokud nám chcete dát vědět, kde dá lézt, jaká je kvalita ledu, nebo se pochlubit aktuální fotogalerií či videem, dejte nám vědět do
Dolomity a Julské Alpy 2024

Dolomity a Julské Alpy 2024

TRIGLAV Přinášíme aktuální zprávy z Dolomit - Trentina a Jižního Tyrolska. Doplňujeme je o novinky z italských i slovinských Julských Alp.
Hydrajaws testuje upevňovací prvky ve skále i betonu

Hydrajaws testuje upevňovací prvky ve skále i betonu

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Pro správce lezeckých oblastí by se mohl hodit přístroj vyráběný v Anglii. Hydrajaws M2000 PRO je určen k testování pevnosti upevňovacích prvků.
Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2024

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2024

Nejvyšší horský masiv Evropy korunovaný sněhovou čepicí Mont Blanc (4810 m) je eldorádem pro horolezce, turisty, lyžaře, skialpinisty, paraglidisty a mnohé další vyznavače horských sportů. Přinášíme průběžné zprávy z Massif Mont Blanc.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 28.2.-3.3. 28.2.
Reise Camping - veletrh Německo, Essen 28.2.-3.3. 28.2.
Horolezecký večer - přednáška Praha, Národní muzeum Přednáší Robo Gálfy a Mára Holeček 29.2. 19:00
Dovolená - veletrh Ostrava, Černá louka 1.-2.3. 1.3.
Knižní veletrh Ostrava, Černá louka 1.-2.3. 1.3.
Cestobraní - festival Uherské Hradiště, Hvězda 2.3.
Bike Show - veletrh Dánsko, Kodaň 2.-3.3. 2.3.
ITB - veletrh Německo, Berlín 5.-7.3. 5.3.
Taipei Cycle - veletrh Taiwan 6.-9.3. 6.3.
Skialpstret Zuberec 7.-10.3. 7.3.

Diskuse

ucayn mmjot hrfol Bobbygooms, 29.2.2024 1:19, 118 příspěvků
zyzjtxfk semaglutide ozempic, 29.2.2024 0:55, 118 příspěvků
The most apt unadorned pr... Michaelgak, 28.2.2024 22:11, 1 příspěvek
solving captcha WilliamRhisy, 28.2.2024 21:18, 18 příspěvků
solving captcha WilliamRhisy, 28.2.2024 21:18, 18 příspěvků
solving captcha WilliamRhisy, 28.2.2024 21:18, 18 příspěvků
solving captcha WilliamRhisy, 28.2.2024 21:18, 18 příspěvků
Kdo? Pavka, 26.2.2024 23:51, 2 příspěvky
Kdo? Skiák, 26.2.2024 22:59, 2 příspěvky
Pojištění na hory Oldřich, 25.2.2024 17:07, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Jak na nepravidelnou mens... Horydoly , 26.2.2024 12:31
Nejčastější sexuální strachy Horydoly , 26.2.2024 12:28
Tradiční akce v Kaiserwinklu Horydoly , 25.2.2024 14:00
Re: Dolní Morava foto Horydoly , 21.2.2024 23:49
Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 21.2.2024 18:46
Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 20.2.2024 15:53
Dolní Morava Horydoly , 20.2.2024 14:15
Barefoot fitness Xero Horydoly Open, 15.2.2024 8:57